MIDDELBGRGSCHE COURANT. N°. 241, 140e Jaargang. 1897. Woensdag 13 October. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry's, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Tharmometer Middelburg 12 Oct. 8 u. vm. 50 gr. 1211.62 gr., av. 4 u. 59 gr. F. Yerw. tam. kr. W. w. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór óén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeUge voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. ds Jongs; te Rotterdam Nijgh van Ditmab. Middelburg 12 October. Onze koningin zou, volgens den Haagschen briefschrijver van de N. G-ron. Crt., plan hebben om in 1898, kort nadat zij, bij gelegenheid van hare huldiging, eenige dagen in Amsterdam is geweest en haar in tocht te 'sGravenhage heeft gedaan, met haar moeder op nieuw al de provinciën des Rijks te bezoeken. Wat verstaat de berichtgever met dat kort daarop Het zal toch wel niet in het voornemen lig gen, om in hetzelfde jaar zulk een tocht te maken Dat zou, dunkt ons, voor H. M. nog al vermoeiend wezen. Maar mocht dat geheel of gedeeltelijk wel het plan zijn, dat men dit dan zeer tijdig be kend make, opdat de gemeenten, dieH. M. dan zal bezoeken, de feestviering in dat jaar daar naar regelen en haar uitstellen tot die komst. Dubbel feestvieren kost geld; te veel geld voor velen, ook voor de gemeenten zeiven. Zelfs al heeft dat bezoek eerst in 1899 plaats, dan nog zouden wij willen vragen of het niet gewenscht zou zijn in het volgend jaar bij gelegenheid van die inhuldiging, op zeer bescheiden schaal een feestje te organi- eeeren en alle festiviteiten uit te stellen tot H. M. in'het midden der ingezetenen vertoeft. Dat is veel eigenaardiger. Men kan wel dansen al is het niet met de bruidmaar het heeft toch veel voor met haar zelve dat te doen. Of liever gezegd, de feestvreugde wordt verhoogd als zij er bij is. Maar de financiëele kwestie weegt hierbij vooral. Zoo rijk zijn vele gemeenten en hare inwoners niet, ora maar steeds geld, veel geld meestal, aan feesten te geven, die wel aan eenigen voordeel opleveren, maar toch voor tal van anderen nog al bezwaarlijk zijn. Als de raadgevers van H. M. eens zoo goed willen zijn de aandacht daaraan te wijden en eene tijdige bekendmaking van de plannen der Koningin op dit punt willen bevorderen, zouden zij zeker velen een grooten dienst bewijzen en een verstandige daad verrichten. Al hechten wij aan dergelijke corresponden- tieberichten wel niet veel, wij vonden toch in het bovengenoemde gereede aanleiding tot eene opmerking, die zeker uit veler hart zal zijn ge grepen. Volgens denzelfden briefschrijver schijnt van de komst der Oosfcersche vorsten geen Bprake meer te zijn. Het plan moet bestaan om in Indië een vergadering van alle inlandscho Vorsten bijeen te roepen te Buitenzorg en daar, in een plechtige zitting van den Raad van Indië, door de vasallen van H. M. in handen van den Gouverneur-Generaal den eed van trouw te doen afleggen. Groote feesten zouden daarmee na tuurlijk gepaard gaan. Nn wij toch over vorstelijke bezoeken schrij ven, moet ons nog eene opmerking nit de pen. Dat Amsterdam en Rotterdam wel een beetje naijverig op elkander zijn, is bekend en voor concurreerende handelssteden mag dat wel. Maar toch moet men zich in de eene stad wachten, om te vervallen in dezelfde dwaashe den, die in de andere stad worden begaan. Toen in 1894 de Tweede kamer ontbonden werd, kort vóór het jaarlijksch bezoek van de Koninginnen aan Amsterdam, stelde een daar verschijnend blad voor om de Koninginnen met bloemen en festoenen te ontvangen, eerepoorten op te richten enz., in éen woord de komst der Koninginnen tot een groote politieke demon stratie te maken. Het gevolg van deze onvoorzichtigheid was, dat de Koningin-Regentes die zeer te recht geen zin had het middelpunt te zijn van een demonstratie ten gunste van de kieswet-Tak haar komst in de hoofdstad afzegdo, zoodat Amsterdam, door de onhandigheid van bedoeld blad, de eer van het koninklijk bezoek en de daaraan verbonden groote finantieelo voordeelen miste. In Rotterdam doet een dagblad desgelijks of nog erger. De directie acht zich geroepen ^icb aan het hoofd te stellen van een als reclamemiddel bedoelde adresbeweging, om H. M. de Koningin te verzoeken na haar inhul diging ook te Rotterdam te komen. Zou men nu geen kans loopen, dat de Koningin, die er natuurlijk weinig op gesteld zal zijn, als reclamemiddel voor een dagblad dienst te doen, evenals in 1894 te Amsterdam, besluit een wellicht voorgenomen bezoek aan de tweede koopstad vast Nederland niet te brengen dr J. Th. de Visser weerspreekt ten stelligste het bericht, dat hij zich bij de z. g. Lohraan-club zou hebben aange sloten. Hij beschouwt dit eenvoudig als een canard. Hoe het Haagsche Correspondentiebureau, dat het bericht de wereld inzond, dit heeft kunnen doen, zonder eerst den heer De Visser eens, des noods per telegraaf, om inlichting te vragen, is ons een raadsel. Ons dunkt: het heeft al leergeld genoeg be taald bij de jongste ministerieele crisis, toen het een verkeerd lijstje bekend maakte. Wil het zijn reputatie van soliditeit en goed-ingelicht-te-zijn niet verspelen, dan dient het op zijn qui-vive te zijn. Mr J. Heemskerk Azn. f Alle bladen van eenig belang wijden woor den van waardeering aan den overleden staats man, wiens verdiensten voor ons land in meer of minder warme woorden worden gehuldigd. Zeer juist teekent a. Bet Gentrum den overledene, waar zijne redactie schrijft: „Met dezen minister van Staat daalt een man van groote beteekenis ten grave. Niet een man als Thorbecke of Groen van Prinsterer, met streng omlijmde beginselen en hooge idealen, waar voor hij onverzettelijk strijd voerde, maar een politicus, die, doorkneed in alle finesses van staatsleven en administratie cn met een ver bazende kennis van zaken en personen toege rust, uitnemend de kunst verstond, om ook onder de moeilijkste omstandigheden te regeeren. Hij was een „middenman", maar een midden man van buitengewone soort en die daarom, ook al gaf zijn politiek ons meermalen reden tot teleurstelling, groote diensten beeft bewe zen aan zijn Vaderland. Het type van den idealen staatsman kunnen wij den overledene zeker niet noemen. 5Iaar wat zijne bekwaamheid en werkzaamheid be treft, zal men zijn wedergade niet licht vinden en blijft hij een groote plaats innemen onder de mannen, die zich aan den dienst van het Vaderland hebben gewijd." In een natuurlijk zeer waardeerende levens schets in het Haagsche Dagblad vinden wij bevestigd, het voor 10 jaar bij geruchte ver melde feit, dat rar Heemskerk na de Grondwets herziening voor een verheffing in den adelstand bedankte. De dood van mr Heemskerk was zeer on verwacht. Zaterdag had hij nog een groot ge deelte van den voor- en namiddag als naar gewoonte in zijn werkkabinet gearbeid; tegen vier uren maakto hij in een open rijtuig een rijtoer door de Scheveningsche boschjes. Bij zijn terugkomst te zijnen huize bevond hij zich zeer wel en sprak nog over den aangenamen wandelrit. Aan tafel, tijdens den maaltijd openbaarden zich eenige verschijnselen van een plotselinge verandering, eerst in zijn spraak, gevolgd door bewusteloosheid. De in allerijl bij den Staatsraad geroepen geneesheer consta teerde een beroerte, met verlamming van een gedeelte van het lichaam. In den loop van den avond herkreeg de lijder nog slechts enkele oogenblikken zijn bewust zijn, maar tusschon elf en twaalf uren werd hij door oen tweede attaque getroffen, die zijn dood ten gevolge had. Hij stierf met een kalme uitdrukking op het gelaat. Op zijn bureau vond men nog een doorhem geschreven stuk, waaraan hij des daags gewerkt had. SCHUTTEVAER. Bovengenoemde scbippersvereeniging zal hare eerstvolgende vergadering in de helft van Fe bruari a., te Oude-Tonge houden. Van den minister van marine is bij het hoofd bestuur bericht ontvangen, dat in het nieuwe vaarwater (Oude-Tonge-Slaak) een stompe ton zal worden bijgeplaatst, midden tusschen de kogelton, met ruit no. 9 en de stompe ton no. 10 dat het slik van Stavenisso nog nader zal wor den aangeduid door 't bijplaatsen van 2 of S bakens-en het leggen van een spitser ton, on geveer dwars van de stee met grijs dak en dat de bebakening van de reede van Keeten bij onderzoek gebleken is niet voor verbete ring vatbaar te zijn. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem mr W. C. J. Alpherts, thans officier van justitie bij de rechtbank te Breda, en tot officier van justitie bij de rechtbank te Breda mr C. L. 51. E. J. E. baron Speijart van Woer den, thans officier van justitie bij de rechtbank te Roermond; tot raadsheer in het gerechtshof te Amster dam mr A. Teixera de Mattos, thans raad adviseur bij het departement van justitie, enz. tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Tiel mr A. Mijn- lieff, thans ambtenaar van het openbaar mini sterie bij de kantongerechten in het arrondis sement Tiel, voor de kantons Tiel en Gelder- mal sen, ter standplaats Tiel; tot leeraar aan de Rijkslandbouwwintersehool te Leeuwarden A. Rauwerda te Stiens en H. Veenstra, veearts, te Leeuwardenen tot lid bij den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank mr I. F. Houwing, hoog leeraar aan de Universiteit te Amsterdam. Verder is de met verlof in Europa aanwezige officier van gezondheid 1ste klasse van het leger in Nederlandsch-Indië A. E. H. Lubbers, met ingang van 1 December a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. UIT STAD EN PROVINCIE. Do installatie van den nieuwen burge meester van Vlissingen, jhr mr A.A.van Doorn, heeft Vrijdag 15 Oct., des namiddags te drie uren, plaats in een buitengewone raads zitting. Bij het gemeentebestuur aldaar kwam van den heer L. Lammeus te Parijs eene gift in van 50 fr., voor de nagelaten weduwen en weezen van de bij de jongste ramp omgeko men roeiers. - Naar men ons uit Kleverskerke meldt, is Maandag de gezonken overzetpont gelicht met behulp van een zolderschuit met vijzels, een paar flinke bakkou en een duiker, waarna zij naar hare bestemming gesleept is. De collecte voor de Scholen met den Bijbel bracht dit jaar op te Brouwershaven (G. K.) f 21.77 en te Grijpskerke met Buttinge en Hoogelande (G. K.) f 28.36>/j. Bij den Zondag te Zierikzee gehou den huishoudelijken schietwedstrijd tot sluiting der oefeningen der dienstdoende schutterij aldaar zijn de prijzen behaald Op depersoneele baan (150M.staande vrije hand) le door serg. Van Krieken, 2e serg. Jacobi, 3e serg. Adriaanse, 4e korporaal Ver meulen, 5e de schutter V. d. Valk, 6e korp. Van de Ven, 7e korp. Van Oeveren, 8e den lsten-luit. V. d. Werff, 9e don 2den-luit. Wolfson, 10e schutter Holm. Vrijebaan (5 schoten), le door serg. Jacobi, 2e serg. Adriaanse, 3e den 2den-luit. Wolfson, 4e serg. Van Krieken, 5e kommand. Van der Lek de Clercq, 6e korp. De Keijzer, 7e korp. Vermeulen. Vrije baan (3 schoten). Ie door serg. Van Krieken, 2e serg. Adriaanse, 3e korp. Paterik, 4e korp. Vermeulen, 5e serg. Jacobi, 6e korp. Jongmans, en 7e fourier Leeuwe. Het ongunstige weder had geen invloed op de stemming en het schieten. Het resultaat was bevredigend. In een te Terneuzen gehouden bijeen komst van de besturen der liberale kieaver- eenigingen aldaar en te Zaamslag werd bespro ken een plan tot oprichting van een centrale kiesvereeniging, gegrond op de beginselen,vervat in het program van do Liberale Unie, zonder zich echter daaraan vooralsnog aan te sluiten. Nevens het maken van propaganda voor de vrijzinnige beginselen zon de centrale ver- eeniging optreden bij verkiezingen voor de Prov. Staten in het district IlalBt en voor de Tweede Kamer in het distriet Oostburg. De besturen, die zich met het doel geheel konden vereenigen, zullen in hunne vereenigin- gen een voorstel om daartoe te geraken in behandeling brengen. (Tem. Crt) Op een tot H. M. gericht verzoek schonk de koningin, regentes f 35 aan het dochtertje van De Meijer te Biervliet, om te voorzien in de gedeeltelijke kosten voor het koopen van een naaimachine, waarmede het meisje voor haar en haren gebrekkigen vader den kost moet verdienen. De liberale kiesvereeniglng te Zierikzee en de Liberale Unie. Maandagavond vergaderde te Zierikzee, ten huize van mej, de wed. Kanaar, de liberale kiesvereeniging, afdeelingen A en B. Er waren met het bestuur tegenwoordig 58 leden. In deze vergadering werd zoo schrijft men ons behandeld een voorstel van het bestuur tot wijziging van het reglement, noo- dig geworden dóór de nieuwe gemeentewet ea betrekking hebbende op het onderteekenen van candidatenlij8ten en het aanbevelen van an dere candidaten, dan door de kiesvereeniging gesteld. Deze wijziging werd aangenomen met alge- meene stemmen. Daarna had plaats eene vergadering van af- deeling A, die na opening onmiddellijk door den voorzitter werd gesloten. Na heropening werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd en op voorstel van den voorzitter de geheimhouding opgeheven van het behandelde in eene in het voorjaar gehoudene besloten vergadering. De voorzitter, de heer J. A. de Bruijne, merkte op, dat het voorstel van don heer J. van Schelven, tot afscheiding van de Liberale Unie, in eene besloten vergadering gedaan, in dertijd is aangehouden, omdat men het wen- schelijk vond om, zoo kort vóór de verkiezin gen, dit voorstel niet in openbare vergadering te behandelen; dat dit bezwaar thans is ver vallen en de behandeling er van alsnu kon geschieden. Het bestuur had als zoodanig geen prae- advies en zou zich dus buiton debat houden. Hij opende daarop de beraadslagingen. De heer P- Adriaanse uitte de vrees, dat eene afscheiding van de Liberale Unie de samen werking en de eenheid der liberale partij in het district en in andere zal benadeelen, waarom hij tegen afscheiding is. De heer mr A. J. F. Fokker verklaarde met tegenzin het woord te voeren, omdat alles wat op deze zaak betrekking heeft, allen bekend is. Hij voerde echter aan, dat de Liberale Unie niet is de oprichtster van de liberale partij het is wel haar doel geweest de baanbreekster te zijn, maar het is gebleken, dat dit niet vat baar was voor verwezenlijking. Zij is eene verzameling van gewone liberale kiesvereni gingen, niets meer. De afdeeling Zierikzee be hoeft dus niet bang te zijn als ze zich afscheidt, omdat daardoor de liberale partij niet vervalt, 't Is niet noodig, zeide de spreker, om alles hier nog eens te behandelenieder die zien en hooien weet wat met de verkiezingen in Mei is geschied en dat de L. U. toen bewezen heeft geen baanbreekster, maar een obstacle te zijn. Zij is opgetreden tegen de candidaten van Li berale en Radicale kiesverenigingen en hij zou haar daarom eene liberale désunie, eene libe rale wanorde willen noemen. Indertijd is ook deze vereeniging tot haar toegetreden, omdat ze alles van haar verwachtte en zij de kiesvergaderingen met raad en daad zou bijstaan. Van dit alles is niets geschied en wij hebben van de L. U. wel kosten en nadeel, maar geen bijstand ontvangen. De heer Fokker haalde nog aan, dat ook de liberale kiesvereeniging te Goes, die geene conservatieve liberalen onder hare leden telt, en meermalen den heer Heijse, dien niemand als conservatief zal beschouwen, candidaat heeft gesteld, zich indertijd, om de handen vrij te hebben, ook heeft afgescheiden, en acht het daarom wenschelyk tot de afscheiding te be sluiten. Do heer P. Adriaanse verklaarde nu, dat hij, na den heer Fokker gehoord te hebben, ook met het voorstel kan medegaan. De heer mr S. J. M. van Geuns zeide dat, als de vergadering nog stond op hetzelfde standpunt als toen de heer Vermeijs een voorstel tot afscheiding deed, hem misschien de lust zou ontbreken om in debat te treden, maar hij wilde nu een enkel woord spreken, omdat de geheimhouding der vergadering, waarin het voorstel van. den heer Van Schelven is gedaan, thans opgeheven is. Het is in die vergadering gebleken, zeide hij, dat velen, die bij het voor stel van den heer Vermeijs zich groote vrien den toonden van de L. U., door- den brief van bestuur vijanden zijn geworden. Die brief heeft groote verontwaardiging gewekt; en dat schrijven is nu het motief waarom men zich wil afscheiden de grief draagt dus geen prin cipieel maar een persoonlijk karakter. Spreker Btelde er prijs op, dat de pers en het land wete, wat dit besluit heeft te beteekenen niet dat de liberale kiesvereeniging van Zie rikzee is afgeweken van hare beginselen, maar dat het een gevolg is geweest van de onwaar dige en onhebbelijke wijze, waarop het bestuur der L. U. de kiesvereeniging heeft behandeld zij het dus zich zelve te wijten heeft als die vereeniging zich afscheidt. Spreker zal echter tegen het voorstel stem men om de motieven, in de Meivergadering besproken, omdat de Liberale Unie als zoo danig niets heeft misdaan en hij liever bij haar in beroep zou gaan. De heer J. van Schelven merkte op, dat de onhebbelijke brieven van het bestuur der L. U. hem wel aanleiding tot zijn voorstel hebben gegevenmaar dat ook de handelingen bij de verkiezingen in Amsterdam en elders hem heb ben versterkt om bij zijn ingediend voorstel te blijven. Ds hssr J. Tb. Oostermsn vroeg of bot be- zwaar, dat de meerderheid heeft gehad om het voorstel van den hoer Vermeijs indertijd af to stemmen, is opgeheven, of dat dit nog bestaat? Zou nl. de liberale kiesvereeniging niet gedre ven worden in een vaarwater buiten de Libe rale Unie 9 Bestaat dit gevaar nog, dan zou spreker de afscheiding een gevaarlijken stap vinden. Zullen er geen nieuwe pogingen aan gewend worden om de kiesvereeniging in een vaarwater te sturen, dat niet het onze is De verdiensten der L. U. zijn wel niet groot, maar ze geeft toch een zekeren band, om niet naar links en rechts gedreven te worden. De heer Fokker merkt op, dat men, om li beraal te zijn, niet behoeft geleerd te worden wat liberaal is. Men kan zich voor of tegen de voorstellen van de L. U. toonen, maar volgens hem is er meer resultaat te wachten van eene nauwe aaneensluiting van de liberalen in het district. Daar vooral behooren we als éen man ten strijde te trekken. De voorzitter verklaarde het niet wensche- lijk te achten om zoo'n gewichtig besluit te nemen, zonder dat ook hij zijne stem deed hooren; hij wilde dit niet als bestuurslid of als voorzitter doen, maar als gewoon lid.' In de vergadering, waarin de heer Vermeijs zijn voorstel tot afscheiding deed, heeft hij zich met alle kracht daartegen verzet en in de geheime zitting heeft hij ook gestemd tegen het voorstel van den heer Van Schelven. Spreker zal echter nu vóór het voorstel stem men. Het voorstel van den heer Vermeys is af gestemd tengevolge van een principiëelen strijd tusschen meer en minder vooruitstrevenden. Op het oogenblik ovenwei is het geen principe kwestie en niemand kan zeggen, dat de vergade ring minder vooruitstrevend zori zijn. De kwestie van thans is een practische. Allen weten we wat heeft plaats gehad; en hadden we het bestuur der Liberale Unie willen volgen, dan ware er mogelijk een anti-revolutionnair in ons district verkozen geworden. Het schrijven van dat bestuur heeft de verontwaardiging opgewekt en het voorstel van den heer Van Schelven uitgelokt, 't Is niet goed zich bij dit alles maar kalm neer te leggen. De bekende motie werd niet alleen afgekeurd, maar ook de kiesvereeniging daarvoor aan sprakelijk gesteldterwijl zij slechts eene handeling van het bestuur was. Het zou, vol gens spreker, correct zijn om in beroep te gaan bij de L. U., zooals de heer Van Geuns voorstelde; maar 'tis geen verschil in beginsel met de L. U., want deze vergadering wil libe raal blijven, al zijn er, volgens den heer De Bruijne, die, vooral wat het kiesrechtvraagstuk betreft, met hem daarin verder zouden willen gaan, dan we nu zijn. 't Is ook niet alleen de handeling tegenover deze vergadering, die spreker noopt om nu zijne stem te geven aan het voorstel tot afscheiding, maar ook de han deling van het bestuur der L. U. bij de ver kiezingen, zelfs o. a. tegenover den heer Van Gijn e. a. Vooral heeft het hem en zeker anderen gehinderd, dat een candidaat van de L. U. werd gesteld tegenover een werkmanalid, een ijverig, liberaal werkman, geen socialist. Spreker betreurt deze houding zeer; naar zijne meening hoeft de L. U. hierdoor veel van het vertrouwen ook bij 't volk verloren. De toen aangenomen houding getuigde niet van oen ruim democratisch beginsel, maar is een bewijs van groote onhandigheid, zoodat hij voor vol gende verkiezingen weinig vertrouwen in het bestuur stelt. De heer Van der Vegt vroeg, waarom men de eerstvolgende vergadering niet liever in beroep wil gaan bij de L. U. en daarop het antwoord inwachten, om dan over het voorstel van den heer Van Schelven te beslissen? De voorzitter antwoordde, dat hij dat vroe ger ook wenschelijk heeft geacht, omdat het toen een persoonlijke kwestie betrof, maar thans is het iets andersde Liberale Unie heeft hier haar vertrouwen verloren en men verwacht, van haar geen steun meer. Het voorstel van den heer J. van Schelven om zich af te scheiden van de Liberale Unie, hierop in stemming gebracht, werd aange nomen met 47 van de 58 stemmen. Van dit besluit zal aan het bestuur der Liberale Unie worden kennis gegeven met de motieven, die uit de beraadslagingen zijn ge bleken. Nadat de voorzitter dank betuigd had aan de commissie van bijstand, voor de werkkracht, door haar bij de verkiezing in Mei ontwikkeld, en de heer mr Fokker, als lid dier commissie, den voorzitter een compliment had gemaakt voor de uitstekende leiding bij de vergaderingen dier commissie, sloot de voorzitter de bijeen komst. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Diefstal var» Schapen. Voor bovengenoemde rechtbanjs werd heden

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1