liddeibfirsscbe Conrait FEUILLETON. ZIJN RIJKE VROUW. BIJVOEGSEL Dinsdag 12 October 1897, no. 240. Middelburg 11 October Liberale Unie. Zaterdag 6 November a. zal in liet gebouw Eensgezindheid te Amsterdam door die Unie een gewone algemeene vergadering gehouden worden. Daarin is aan de orde de verkiezing van vier bestuursleden, in plaats van de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr. G. A. van Hamel, mr. R. Macalester Ho up en mr. P. Rink, die perio diek aftreden en niet herkiesbaar zijn. In die zitting zal besproken worden het woningvraagstuk, als onderwerp van wettelijke regeling, door den heer J. W. O. Teilegen, bestuurslid. Dikker 7, H. Wuite 5 en Thoden van Velzen 2 stemmen. De afdeeling van den Bond van Ned. onder wijzers voorzag in de vacature door het be danken van den penningmeester, den lieer J. A. Tavenier te Biervliet, door de benoeming van J. Bosdijk te Schoondijke. De heer Beerens te Schoondijke werd aangewezen tot afgevaar digde ter algemeene vergadering en de heer Beerens te Sluis tot plaatsvervanger. Naar de Zutph. Ctverneemt, heeft de regeering niet het voornemen het besluit van den gemeenteraad van Zntfen, waarbij bepaald is dat in de verordening, regelende het open baar lager onderwijs, opgenomen zal worden, dat de „schoolvergaderingen" verplichtend zul len zijn, te vernietigenomdat zij die bepaling- in de verordening niet in strijd acht met de wet op het L. O. De hoofden der scholen zullen dus ten minste (lrie malen 's jaars het onderwijzend personeel aan hunne scholen werkzaam, samen te roepen hebben, om de aangelegenheden van het onder wijs te bespreken. TWEEWE HlHüB. De ministers, die tevens Kamerleden zijn, de heeren Goeman Borgesius en Lely, hebben aan het sectie-onderzoek der Staatsbegrooting deelgenomen. De centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen heeft, na herstemming, tot candidaat voor het lidmaatschap dei- Tweede kamer gesteld de heer A, Kool met 813 van de 1433 stemmen. Op den heer Win kel waren er 620 uitgebracht. De afd. Enkhuizen der centrale katholieke kiesvereeniging stelde candidaat den heer H. Raat. LANDBOUW. S u i k e r b eten-teelt. In de Bladen voor Suikerbeten-t elt van Sep- tember vindt men de volgende cijfers betref fende den aanbouw van beten over geheel Europa, tijdens het jaar 1897 in vergelijking met het voorjaar van 1896 1897 1896 Duitschland 436.993 425.604 HA Oostenrijk-Hoiigai'ije 302.950 346.400 Frankrijk 231.110 349.050 Rusland 399 503 357.150 België 52.939 71.275 Nederland 32.344 44.387 Zweden 23.665 29.360 Denemarken 12.890 12.330 Standbeeld van Frans Hals. Een kunstliefhebber, die er op gesteld is, dat het standbeeld voor Frans Hals te Haarlem verrijze, heeft zich bij het comité aangemeld om f 30.000 in de kas van het oprichtings comité te storten, en zoodoende de uitvoering mogelijk te maken. Van de kunstenaars echter zou hij een bewijs van instemming willen heb ben met zijne gave ter vereering van hunnen grooten voorganger, en hij heeft daarom ge vraagd of het comité tot de kunstenaars in Nederland en daarbuiten het verzoek wil richten, hem iets te zonden van hun werk, zij het eene aquarel, teekening of wat ook, als bewijs van adhesie. Hij wil deze schenkingen niet verloten of verkoopen, maar bij elkander houden in zijne verzameling. Reeds hebben, volgens de N. R. Ctonder scheidene kunstenaars hunne toezegging ge geven. RECHTSZAKEN. Verhuren van huizen en bedrijfsbelasting. De civiele rechtbank te Utrecht heeft de vraag te beantwoorden of hij, die met eigen en opgenomen kapitaal huizen bouwt en deze ver huurt, in de bedrijfsbelasting kan worden aan- ONDERWIJS. De afdeeling Noor d-B eveiand van liet Ned. Onderwijzers Genootschap} bracht in haar Zaterdag gehouden vergadering voor de vacatures in het hoofdbestuur te Amsterdam uit 1 stem op den lieer Gerhard, 6 op den lieer Sfcamperius, buiten Amsterdam, 1 op den heer Dikke, 3 op den heer Wuite, beiden te Zwolle, en 2 op den Heer Thoden van Velzen te Enschede. De heer Vermeulen van Colijnsplaat werd als voorzitter der afdeeling herkozen. Zaterdag jl. was het wel een vergaderings dag voor onderwijzers in het arrondissement O o s t b u r g. Allereerst kwam de vereeniging, met den heer Gerritsen, air. schoolopziener, als voorzitter bijeen. Deze wees de schoolhoofden erop zoo spoedig mogelijk met het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen aan te vangen, daar waar geen dispensatie was verleend, en het onderwijs in dat verplichte vak halverwege den schooltijd te verstrekken, oiu bemoeiingen van ouders te voorkomen. Met wat ernstigeu wil, alzoo had hij reeds van onderwijzers vernomen, valt vak j bij dezen en bij leerlingen mede. Een paar halve uren per week voor elke klasse, zoo mogelijk ge combineerd, achtte hij voldoende. Door den heer Borrenbergs, hoofd der R. C. school te Oostburg, werd eene verklaring- ge geven van door hem geschreven rekenboekjes, wat eenige bespreking uitlokte. Daarna behandelde de heer Ter Laan, onderwij zer te Sluis, die aan het einde der vergadering de gelukwenschen van de aanwezigen mocht ontvangen met zijne benoeming tot hoofd dei- school te Delft, de Tempi erence-Charts platen tot onthouding met een opwekking tot aan sluiting bij de 600 onderwijzers, die nu al ont houders zijn. Na afloop dezer bijeenkomst vergaderde de afdeeling van het Ned. onderwijzersgenootschap} tot het kiezen van twee leden voor 't hoofd bestuur. Yan het eene drietal behaalde de heeren J. Stamperius 6, A. H. Gerhard 7 en A. J. Eek- man 1 stem. Uit de 2de voordracht kregen de heeren Totaal 1.492.390 1.534.962 HA Uit deze tabel blijkt, dat slechts in drie Europeesche Staten eene vermeerdering van den bctenaanbouw heeft plaats gehad. De grootste vermeerdering is te constateeren in Rusland met eene vermeerdering van bijna 12 pet. De grootste vermindering valt te bespeuren in Nederland en België, respectievelijk met 27.1 en 26.7 pet. (Wkbl. v. Z.-Vl W. D.) LETTEREN EN KUNST Waren in Amsterdam velen nog in extase over Sarah Bernhardt als Marguêrite Gauthier in La Dame aux Camélias, niet de verslaggever der Arnh. Crt. Hij schrijft„Voor wie Vrij dagavond voor het eerst de groote tooneel- speclster Sarah Bernhardt zagen, zal er misschien wat overdrijving geschenen hebben in den uit- bundigen lof, die ouderen over haar heerlijk stemgeluid verkondigen. Nog is de st-em melo disch, lief, maar het klinkende, het heldere, dat den eerenaam voix d'or rechtvaardigde, is weg. Voor wie haar vroeger zagen, ook juist in La Dame aux Camélias, kwamen in verschei dene tooneelen kleine teleurstellinkjes. Nog staat haar uitbeelding hoog, nog zijn er trek jes te over, die van den fijnen scheppenden geest der tooneelspeelster getuigen, maar als geheel is er iets schveiends iu haar stem, iets al te lijdens in haar houding gekomen. Het spreken is van zacht vloeiend nu en dan in onver staanbaar gemurmel overgegaan een niet voldoen aan den eersten eisch van het tooneel dat de toeschouwer hooren kan. Grooten indruk maakten weer het tooneel tusschen Marguêrite en den ouden Duval, het gejaagde verschijnen in het vierde bedrijf en in het vijfde bedrijf een treffend tooneeltje met den spiegel, die aan haar hand ontvalt. Mogen we vergelijken met Eleonore Duse, dan wint de Italiaansche tooneelspeelster het door het sobere, natuurlijke en innige van haar uitbeelding. Een klein beetje heeft Sarah haar nagevolgd in het herhaaldelijk afvegen van het klamme voorhoofd met den zakdoek." - De Liedertafel Haarlem's Zanggenot, directeur de heer N. H. Andriessen, heeft be sloten, bij gelegenheid van haar 30 jarig bestaan, een nationalen zangwedstrijd voor mannenkoor uit te schrijven, die vermoedelijk in den loop der maand November 1898 zal plaats hebben. 9. Uit het Engelsch. VAN Mrs ALEXANDER. HOOFDSTUK XIII. „Gij zijt boos en weet niet wat gij zegt", zei Derk. „Wij dwalen af. Schrijf nu een briefje aan Lady Phipps om haar te vragen." „Neen, dat doe ik nietriep Gelia uit. „Heb ik niet het recht om mijne vrienden in mijn eigen huis te vragen Gij weet zoo weinig van maatschappelijke gebruiken af, dat ik u moet onderrichten. Ik schik mij in uw tante, wier manieren op zijn minst genomen niet heter zijn en gij weigert „Om met uw vriendin om te gaan, wier vroeger gedrag niet onberispelijk schijnt, en die, in mijn oog althans, niet zeer fatsoenlijk is". „Gij doet heel dwaas met mij zoo te be- leedigen. Ik ben toch meester in mijn eigen huis. Waarom doet gij mijn zin niet?" „En waarom geeft gij nu niet toe, Derk? Ben ik niet altijd bereid om alles te doen wat gij verlangt. Het mag onverstandig zijn dat ik niet van haar houd, ïhaar ik laat mij niej mand opdringen". „Het is dom van u om mij te tarten. Ik Iemand was in de bedrijf belasting voor het dienstjaar 1897 ambtshalve aangeslagen voor een bedrag van f 32, en had dit bedrag vol daan, doch vorderde nu restitutie daarvan, omdat door hem geen beroep of bedrijf wordt uitgeoefend, naar hij zegt. De minister van financiën, als gedaagde den Staat vertegenwoordigende, deed, bij de voor bovengenoemde rechtbank gevoerde pleidooien, aanvoeren dat de eischer huizen bouwt en die verhuurt en daarvoor inkomsten geniet, die wel niet geheel geacht kunnen worden te zijn inkomsten uit vermogen. Volgens eischer maakt hem liet verhuren van huizen niet be lastingplichtig. Hij erkent wel daardoor in komsten te hebben gehad, maai beschouwt deze als inkomsten uit vermogen. De gedaagde daarentegen beweert dat wat zijn cliënt deed, niet kan zijn het beheeren van zijn vermogen alleen, omdat hij juist ka pitalen van anderen opneemt, om de huizen te kunnen bouwen. Mr. J. G. Brouwer Nijlioff, als advocaat voor den eischer optredende, trachtte aan tetoonen, uit de geschiedenis der wet van 2 Oct 1893 (Stbl. no. 14-9), dat het verhuren van huizen nooit valt onder de bedrijfsbelasting en beriep zich op het schrappen van eene in het oor spronkelijke ontwerp der wet opgenomen para graaf, waarin was bepaald, dat personen, die hun bedrijf maken van het verhuren van onge meubelde woningen, voor niet langer dan een maand aan een of meer hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, niet bij hen in dienst, geacht worden, behoudens tegenbewijs, in dat bedrijf een zuivere winst te maken van een vierde der ontvangen buurpennningen. De pleiter voor den minister van financiën, de -waarnemende rijksadvocaat mr W. F. van Leeuwen, te Amsterdam, meende dat door het vervallen van die paragraaf geenszins was uit gemaakt dat het verhuren van woningen in geen geval als een bedrijf is te beschouwen. Beide pleiters beriepen zich op een commen tator der wet mr. Spvenger van Eyck en bei den meenden in diens commentaren steun te vinden voor hunne beweringen. Waar de wet er over zwijgt, meende mr. Van Leeuwen, dient door den rechter thans in elk bizonder geval te worden beslist, of het verhuren van woningen geschiedt hij wijze van geldbelegging- dan wel bij wijze van bedrijf. Over 14 dagen zal de officier van justitie conclusie nemen. UD.) te Weiduin; Oosternieland en Oldenzijl P. van Binnendijk te ObergumDordrecht J. F. de Klerk te CharloisStandaardbuiten J. A. van Tuynen te NijkerkHiaure en Bornwerd W. Stoel te Aalrum; Doesburg Chr. IJnsonides te Renkum c, a.; Makkinga c. a. ftoez.) F. Sin- ningh Damsté te Oude- en Nijehorne Grolloo c. a. H. Huizinga te EextHaaften A. J. Loois I.Mz. te Delfshavenen naar Parrega J. Oos terhuis te Suawoude c. a. Aangenomen naarBladel door C. C. J. W. Wierts van Coehoorn te EtersheimNieuw Vennep door J. Wartena te VleutenWester en Heiligerlee door dr R. J. Vorenkamp te Zuidwolde; Burgwerd door R. Warmalls Jr. te TeraardSimonshaven door J. D. de Hoog, cand.; en naar Valkenswaard door L. D. G. Kvol Lz. te Weidiun. Bedankt voorBorssele door G. J. van He- mert te MaashommelSt. Laurens door B. M. Mantz te Baambrugge; te Nijehaske c. a.door A. M. Knottnerus te Zaamslag,; Herkingen C. Waardenburg te Goedereede; Middelie en Axwijk door J. D. de Hoog, cand.; Schoon oord (toez.) door J. Polhuis, cand.; Wezepe door F. G. Mocton te HeeniseStaphorst door J. Bolkenstein te Putten (Geld.); Oudendijk door M. J. F. Schönleld, cand.; Hennaard c, a. (toez.) door F. W. C. L. Sclmlte te Kothen (Utv.); Ouddorp (Z.-H.) door D. Boonstva te Ouderkerk a/d. IJsselVasseveld door A. A. Schouten te Wamel (Geld.); Holysloot door L. V. Rademaker, cand.; Elburg door H. A. Heyer te LiedenApeldoorn door G. Mansvelt te Utrecht, Gereform. kei-ken. Beroepen naarKatwijk aan Zee J. van den Berg B.Iz. te Sliedrecht. Bedankt voorDoesburg door C. A. Reuier te Amsterdam. Te Amsterdam is, in den ouderdom van 80 jaar, overleden de heer H. Poppen, Proto- Notarius Apostolicus, huis-prelaat van Z. H. Paus Leo XIII, proost van het kathedrale kapittel van het bisdom Haarlem, deken van Amsterdam, pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paulus, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Verkoopingen enz. Door burgemeester en wethouders van Oud elan de werd Zaterdag herbesteed: het bouwen van eeue onderwijzerswoning en een Srandspuithuis. Elf biljetten werden ingeleverd en wel van de lieerenJ. M. van 't Veer, Oudelande, ad f 5666.66; A. J. de Muijnck, Borssele, ad f 5450; J. Rijnberg, Ellewoutsdijk, ad 5320 M. Buitendijk, Goes, ad f 5297 W. F. van Riet Jr, Goes ad f 5285O. van Beera, Vlis- singen, ad f 5275; P. Dronkers, Kapelle, ad f 5180M. Nolet, Ierseke, ad f 5123L. D. v. d. Linde, Hansweevt, ad f 5100J. P.Panny, Krabbendijke, ad f 5095 en A. Goedemondt, Hansweevt ad 4980. 14 dagen geleden was bij de eerste besteding- de hoogste f 6010 en de laagste inschrijver f 5450. Dit verschil vindt zijne oorzaak in het gewijzigde plan, om, in plaats van direct met den bouw te beginnen, eerst met liet voor jaar half Maart aan te vangen. te moeten verzoeken, kalm en verstandig te werk te gaan. Deze uitnoodiging van die zijde teekent Verder werd meegedeeld dat door de burgerij f 5000 geschonken was voor 't bouwen van een nieuwe kroeg. Deze aanzienlijke bijdrage treedt in de plaats van de vroegere contra- partij na de mascarade. Heden is het, 25 jaren geleden dat dr E. Laurillard president-commissaris van Ned. Met- ■ay werd. In een de vorige week gehouden bestuurs- -ergadering werd dat feit reeds herdacht en aan den jubilaris een album met de portretten ran allen, die in hoogere of lagere betrekking aan Mettray verbonden zijn, met de photo's van de belangrijkste gebouwen en gezichten de Kolonie aangeboden. Ook de gezamenlijke beambten boden hem een album aan met een tiental photographieëu. Door de besturen van een groot aantal vakvereenigingen uit de bouwvakken waren Zondagmiddag de werklieden opgeroepen tot een groote meeting in Frascati te Amsterdam, om te bespreken hoe men op 1 November e. k. zal kunnen komen tot den negenurigen ar beidsdag. De vergadering was zeer slecht bezocht. Er waren eenige honderden nienschen, doch de zaal was bij lange niet gevuld. Een bepaald inleider was er nieteen groot aantal sprekers voerden het woord. Zij wezen allen op de groote werkloosheid en deden, om die op te heften, allerlei middelen aan de hand De een wilde optochten van werkloozen, de ander in het laatst dezer maand een groote meeting om dan nog eens af te spreken op 1 Nov. niet langer te werken dan negen uur een derde wilde hij de Raadscommissie in zake werkloosheid aandringen op meerderen ijver. Na langdurige besprekingen besloot men in beginsel dat op 1 Nov. e. k. de negen-uren-dag zal gelden; dat men de patroons van het he in kennis zal stellendat in het laatst van October nog eens een groote meeting zal orden belegd, en dat overigens de besturen der vakvereenigingen alles zullen doen om den verlangden maatregel ingevoerd te krijgen. In de St. Ct. van 10 en 11 dezer zijn opgenomen de goedgekeurde statuten van de vereenigingDe Sociaal-democratische arbeiders partij in Nederlandte Utrecht. De schuttersraad te Venlo heeft de vo rige week onderscheidene schutters veroordeeld tot geldboeten wegens het niet of niet behoor lijk aangeven hij de inschrijving; ze werden bovendien ingelijfd voor den tijd van vijf ja ren schuttersdienst. Als men nagaat dat dit jaar velen zich hebben vrijgeloot, dan is de straf voor dit verzuim des te gevoeliger. Iu verband met de talrijke branden van den laatsten tijd, heeft de commissie van be heer over het stedelijk museum te Alkmaar besloten, geene schilderijen en andere voor werpen meer ter opluistering in bruikleen af te staan aan tentoonstellingscommissiën. laat mij niet trappen. Vrouwen van mijn stand weten have echtgenooten te eerbiedigen". - „Eu vrouwen van mijn stand", viel Celia in inet fonkelende oogen „weten dat zij hare echtgenooten met weldaden kunnen overladen, zonder liefde, noch dankbaarheid te oogsten". - „Liefde wordt niet gekocht. Wees ge waarschuwd CeliaIk heb u eens gezegd dat ik geen tweede beleediging zou dulden. Als wij goede vrienden zullen blijven moet gij dien dwazen zin op zij zetten en mijn vrienden in mijn huis ontvangen." - „Iedereen is mij welkom behalve die vrouw. Als gij liet recht hebt in uw huis te vragen wie gij wilt, heb ik het recht het mijne te ont zeggen aan wie ik wil en dit is mijn huis en alles behoort mij, behalve de liefde, die ik, met al wat ik vrijwillig gegeven heb, niet kan win nen." „Dit is genoeg. Gij hebt bet gewild dus zal het zoo zijn," zei Rivers met akelige kalmte en verliet de kamer. Celia stond als versteend. Hij zou zeker zijn bedreiging volvoeren; en wat moest er dan van haar worden Zij had luid kunnen gillen om hem terug te roepenals hij haar maar ver geven wilde en een beetje liefhebben zou zij alles verdragen. Maar neenZij mocht zich niet weggooien. Derk had ook ongelijk en hoe lief zij hem ook had, zij wilde zijn slavin niet zijn. Hij kon haar toch van daag niet verlaten, nu zij gasten kregen, en dat zou hem KERKNIEUWS. Wékclljlcsche opgaaf betreffende de Ned. Hero. kerk. Beroepen naarCovtgene en Giesen c. a. dr C. Waardenburg te Goedereede; Vrouwepol der I. Hoekstra te Heteren nabij RenkumSt. Annaland W. J. M. Engelberts te Bergschen- hoek; Zandeweer c. a. (toez.) N. Westendorp Boersma, cand.; Loon op Zand c, a. W. de Leeuw te Altforst; Meteren P. W. Verkouw, cand.; Doeveren en Garsthuizen (toez.) P. C. Ysseling, cand.; Akkerwoude F. H. Germs Jr. te Zoelmond; Urk J. Groeneweg te West-Ter schelling: Oene II. van Grietliuysen Az. te Oosterwolde; Valkenswaard L. D. G. KrolLz. Verschillende Berichten. Bij de Regeering worden voorbereidende maatregelen getroffen tot wettelijke voorziening tegen vervuiling van de openbare wateren. De minister van biiiiienlaiulsche zaken heeft de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën uitgenoodigd aan de schutterij-officieren mede te deelen dat in hun tegenwoordige uniform-kleed ing vooreerst geen verandering zal komen. - De heer Tak van Poortvliet is Zaterdag op den straatweg naar Wassenaar in zijn rij tuig- onwel geworden. Hij scheen door een lichte flauwte te zijn getroffen, maar kon, na in een aan den weg gelegen woning te zijn binnen gebracht, daarop weer naar zijne woning- in Den Haag terugrijden. Volgens verklaring van zijn geneesheer was het geval geheel van voorbijgaanden aard. Trouwens, de heer Tak kon 's avonds te zijnen huize aan den familiedisch verschijnen. - In een dezer dagen gehouden vergadering van het Utrechtscli studentenkorps werden, naar Minerva mededeelt, door den rector de aanwe zigen op 't feit gewezen dat 3 novitii zich reeds terug trokken, terwijl er al 4 ziek naar huis waren. De rector was zich niet bewust, dat er dit jaar meer „gedonderd" werd dan vroegere jaren, maar meende, daar 't nu blijkt, dat 't novitengeslacht achteruitgaat, den leden tijd geven om na te denken. Als hij maar éen woord zij -. dan was alles weer goed. Maar hij was in den laatsten tijd zóo onverschillig- ge weest. Hoe was hij zoo veranderd Hoe hard het haar ook viel, zij moest zich zelf gelijk blijven. Zou zij met hem gaan spre ken? Neen, dat durfde zij niet; hij was zoo ontzettend als hij boos was. Zij wist niet wat zij doen moest, en kon niemaand raad vragen. Zij kon tegen niemand over Derk gaan klagen. Eigenlijk was hun twist ook niet veel beteekenend. Het speet haar bijna dat ze geweigerd had Lady Phipps te vragen, maar nu kon ze niet meer terug. En waarom moest zij toegeven en Derk niet? Zij had er berouw van dat zij zich op haar mildheid beroemd hadwaarom moest dat geld altijd tusschen haar en hem verrij zen? Een oogenhlik wenschte zij dat zij arm waren, maar toen schoot haar het gezegde van tante Sara te binnen„Dan kunt gij ook wel wenschen geen man te hebben?" Dat was waar. Zonder geld zou Derk haar niet ge trouwd hebben. „En hij had mij eerst toch lief," zei zij bij zich zelf. „Zou dat nu heele- maal over zijn Neen, dat kon niet." Als hij haar verliet, zou lhet een bewijs zijn dat hij haar niet meer bemindedoch daar mocht zij nu niet aan denken, zij moest zich goed hou den voor hare gasten. Celia ontving hen in het salonmaar Derk kwam tegelijk met hen binnen. Het kostte De dader van den dubbelen moord in de Schooterboschstraat te Rotterdam Guatav Miiller is half April 1893 opgenomen in het krankzinnigengesticht van het graafschap Lon den, nadat een rechterlijk bevelschrift en een geneeskundige verklaring was afgegeven dat er twijfel bestond omtrent 's mans geest ver ens. Hij was alvorens als zonder domicilie of middelen van huisvesting op de openbare straat gevat en naar het werkhuis gebracht, waar hij zich gedroeg als iemand die aan ver standverbijstering leed. Hij was toen 27 jaar oud. Tijdens hij in het krankzinnigengesticht vertoefde, verried hij hoegenaamd geen teeken van eenigerlei geestesstoornis. Op 22 Juni 1893 werd hij als „genezen" ontslagen. Te Rotterdam is vermoedelijk een ver duistering van staat gepleegd. Eene daar woonachtige weduwe, die kennis had aan een heer, zou een kind, waarvan eene dienstbode bevallen was, hebben doen aangeven en door gaan als uit haar geboren. Dit kind, thans ongeveer een jaar oud, was uitbesteed bij een ander. Verschillende getuigen zijn in deze zaak reeds gehoord. Tegen den knaap, die de politie met zijn moordverhaal heel wat last bezorgde, is thans een strafvervolging ingesteld wegens valsche Het verhaal omtrent „den moord op zee", dat wij op gezag van andere bladen onzen lezers haar heel veel moeite om opgewekt te schijnen terwijl zij zich zoo diep ongelukkig voeldei doch het gelukte haar echter beleefd tegen Lady Phipps te zijn, die herhaaldelijk zei hoezeer het'haar speet dat zij zoo spoedig de buurt moest verlaten. Aan tafel was het gesprek zeer levendig Rivers, die zijn vrouw hoe langer hoe minder begreep, schreef haar kalme houding toe aan den kinderachtigen aard, dien hij altijd bij haar veronderstelde. Zij zou zich zeker ver beelden alles weer goed te maken met een paar liefkoozingen, terwijl zij midden onder een druk gesprek met Riversdale dacht„Hij weet niet wat ik lijd". Natuurlijk liep het gesprek over jagen en rijden en eensklaps zei Rivers „Dit is toch geen flink jachtterreinik heb er nu al genoeg van en denk er hard over, zoodra mijn verlof om is, weer in dienst te gaan. Er haalt toch niets bij de jacht op grof wild in Indië". „Wat! Wilt gij nog voor den winter naar Indië? Hoe vindt gij dat, Celia?" vroeg Lord Riversdale. Rivers luisterde in groote spanning naar haar antwoord„O, ik zou het heel aardig vinden, want ik volg hem natuurlijk, al ga ik niet terstond mee." „Ik houd heel veel van Indië," zei Lady Phipps; „wat vond ik Engeland saai en ver velend toen ik pas liier was „Maar gij waart ook de ziel der garni zoensplaatsen, die zoo gelukkig waren van u te bezitten," zei Rivers vol bewondering. „Ik begrijp er niets van, nu gij dit huis pas zoo gezellig hebt ingerichtviel Rivers dale in. „Dan is het in het voorjaar weer des te gezelliger. Wij zijn nomaden," zei Celia. „Ik vind Indië afschuwelijk. Tegen dat klimaat is geen een lever bestand," bromde sir Thomas. „Mij heeft het nooit gedeerd," vulde zijn vrouw aan. Rivers was nog niet bekomen van zijn ver bazing over de woorden zijner vrouw. „Wat wil zij Zou zij mij de scheiding nog gemak kelijk willen maken, of' laat ze inij niet los, al wil ik van haar af daar is ze toch te verstandig voor. In alle geval heeft ze geld genoeg om zich te troosten." Toen de Damers in het salon waren, werd veel over Indië gepraat, en Celia dacht: „Hoe wreed van hem om zoo over zijn vertrek te spreken, wetende dat ik er niets tegen kon inbrengen". Hardop zei zij„Gij spreekt et- zoo verleidelijk over dat ik lust krijg om dadelijk te gaan, ik heb nooit zoo goed be grepen hoe heerlijk dat land moet zijn." Toen de heeren binnen kwamen, ging Rivers* dale naar haar toe en zei„Wat scheelt er aan, Celia! Gij ziet zoo bleek en beeft lieele- maal. Gij kunt het mij toch wel zeggen."

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 5