BUITENLAND. Verschillende Berichten. Door den krijgsraad te 'sGravenhage zijn veroordeeld de volgende militairenlo. A. N., tamboer bij het 8e reg. inf., 2o. H. F., mari nier 3e kl. bij het korps mariniers, 3o. W. A. R., milicien bij het 8e reg. inf., allen als sol daat gedetacheerd bij het Algemeen depöt van Discipline, de eerstgenoemde tot zes maanden, en de beide laatstgenoemden tot vier maanden militaire detentie, ter zake van insubordinatie, door het beleedigen met woorden van hun meerderen in rang. Aan de Hoogeschool to Leiden is het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door den heer W. A. Vermaas. Het wetsvoorstel van den heer Pijttersen, tot het tegengaan van overmatigen arbeid in brood-, beschuit-, koek- en banketbakkerijen en broodfabrieken is door hem niet ingetrokken. De voorsteller wil het dus onderwerpen aan eene behandeling in de Tweede kamer. Of hij daaraan verstandig doet Tot rapporteurs uit de Tweede Kamer over Hoofdstuk V binnenlandsche zaken) der staatsbogrooting zijn gekozen de heeren Ver meulen, Van Basten Batenburg, Nolens, Ker- dijk en Mutsaers. Door wijlen den heer C. Corver van Wessem te Zaandam, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord eene som vermaakt groot f 300, vrij van successierecht. De te Rotterdam op zijn eigen aangifte aangehouden knaap heeft eindelijk Vrijdag avond bekend, dat zijn geheele moordverhaal een verzinsel was. Hij had het gedaan omzijn naam bekend te maken evenals die van den moordenaar Miiller. Toen Donderdagavond het stoomschip Bromo te Rotterdam binnenkwam, bracht het van Java eenige terugkeerende soldaten van het Nederlandsch Indische leger. Een dezer militairen werd, zonder dat hij gelegenheid had zijne ter begroeting aanwezige familie te spre ken, terstond in een gereedstaanden celwagen gebracht en naar de strafgevangenis vervoerd. Die man had op zee een moord begaan. Hij had aan boord twist gekregen met een korpo raal over een naald, waarvan beiden de eige naar zeiden te zijn. Debeleedigde korporaal liet zijn mindere drie dagen in de provoost opsluiten. „Ik zal je wel krijgen," had deze toen gezegd en zon op wraak. Spoedig had hij deze gevonden. Toen op zekeren dag de korporaal bij de verschansing stond, wipte hij hem er over in zee. De man verdronk en de moordenaar werd in arrest gehouden. Vrijdagmiddag is bij het vertrek van Sara Bernardt uit het Hotel de V Europe te Amsterdam, waar natuurlijk een talrijk publiek tegenwoordig was, een bende zakkenrollers op keeterdaad gesnapt.In de Doelenstraat werd een jongen aangehouden, diebetrapt werd op zak kenrollerij ten nadeele eener vrouw. Eenige portemounaies werden op hem gevonden. Bij het omspoelen van eenig waschgoed viel Donderdagmorgen een vrouw voorover in de Egelantiersgracht te Amsterdam en kwam met het hoofd in den modder terecht. Toen zij opgehaald was, bleek zij reeds gestikt te zijn. Hoe gevaarlijk het is om den stoel achter iemand weg te nemen, wanneer deze even op staat, is weder te Utrecht gebleken. Tijdens een bruiloftspartij aldaar had namelijk een dei- gasten iets voorgedragen, van welke gelegen heid een meisje, dat naast hem zat, voor de grap gebruik maakte om, zonder dat hij zulks bemerkte, zijn stoel achter hem weg te schui ven. Toen hij dan ook weder wilde gaan zitten, tuimelde hij tot groot vermaak achterover op den grond. Groot was echter de ontsteltenis toen de man bewusteloos werd opgenomen en door den te hulp geroepen geneeskundige ver moedelijk hersenschudding werd geconstateerd. Te Zutfen is de vrouw, die den 12n Juli j.l., door het onvoorzichtig omgaan met petro leum, waarbij haar jongste kind den dood vond, ernstige brandwonden bekwam, na een smarte lijk lijden in het ziekenhuis aldaar bezweken. Door de Texel sche blazerschuit, schipper C. Duinker, is, omstreeks 4 uur uit den wal van Texel, de equipage gered van de Belgische stoomtrawler O. E. 24, waarvan, door -het bre ken der machine, de bodem was lek geslagen en die op het punt van zinken was. Toen de 10 opvarenden overgenomen waren, zonk de trawler. Een dwaas plan. Naar aanleiding van het voornemen om te Amsterdam, bij gelegenheid der inhuldigings feesten, een j ongelieden-eerewacht te vormen, herinnert een der lezers aan het Hbl., dat den 6 Sept. 1748 bij de parade ter eere van den Stadhouder Willem IV, de Amsterdamsche ka pitein Zeger van Son, behalve de gewone troe pen, ook een compagnie jongeheertjes deed exerceeren. Van dien tijd af dagteekent het refrein Mijnheer van Son is een brave kapitein, Hij regeert zijn volkje zoo groot als klein. Op zich zelf vinden wij het plannetje om soldaatje te spelen dwaas en kinderachtig; evenals De Tijd, die daaraan een groot opstel wijdt. Moeten wij nu weêr niet anders dan militaire vertooningen te zien geven in de nabijheid van onze koningin, een vrouw wier streven het moet wezen vrede en eendracht te bevorderen, kunsten en wetenschappen, werken der liefde te steunen Het plan is trouwens ook geopperd door een oud-onderofficier en sergeant bij de schutterij te Amsterdam. Het zou, dunkt ons, heel wat aardiger zijn wanneer er een eeregeieide werd gevormd van jonge meisjes uit alle deelen van het land, b. v. 5 uit elk gewest, voor zoover dit bestaat, in provinciaal costuum. Menig vreemdeling zou het zeker aantrek kelijk vinden, als van Friesland tot Limburg alle kleederdrachten waren vertegenwoordigd, wanneer H. M. naar de Nieuwe kerk gaat om gehuldigd te worden. Bij eene jeugdige vrouw behooren, dunkt ons, de vertegenwoordigsters van haar geslacht. Te Leuven wil het gemeentebestuur een hoogeschool voor handelswetenschappen en het consulair beroep stichten, zich aansluitende bij de hoogste klasse van het middelbaar ouderwijs. Door den burgemeester van Molenbeek, Hollevoet, zal in het vervolg, uit zijn eigen middelen, voor elk kind van behoeftige ouders, dat aan den burgerlijken stand aangegeven wordt, een frank op de spaarbank worden ge zet. Op die wijze wil hij bij de armen den zin voor spaarzaamheid aanwakkeren, en aan rijke menschenvrienden een goed voorbeeld geven. Op den Luxemburgschen spoorweg (België) zijn goedgeslaagde proeven genomen met een nieuwe locomotief. Deze weegt 64,000 kilos, trekt met het grootste geraak een trein van 120 ton met eene snelheid van 75 kilometers per uur eene helling van 16 milimeters per meter op. Deze bijzonderheden (vooral het laatste cijfer) blijven voor rekening van het II. v. A. In België, waar men de laatste weken veel last had van valsche bankbiljetten, zijn nu ook valsche 10-francstukken ontdekt. Men beschouwt dat als een gevolg van de tentoonstelling, welke heel wat schelmen naar de hoofdstad heeft gelokt. Op de Franscli-Belgische grens had, naar uit Valenciennes werd gemeld, het de aandacht getrokken, dat de vrouw van een bekend ge neesheer opvallend dikwijls de grenzen overging. De douanen besloten daarop de zaak eens te onderzoeken, waarbij bleek, dat het rijtuig dezer dame dubbele wanden had, en was ingericht voor het smokkelen van tabak. Te Poitiers heeft de politie een man aan gehouden, die vroeger boekhouder bij den spoor weg ParisLyonMediterreannée was geweest, en daar een groot aantal valsche aandeelen in de boeken had ingeschreven, waarna hij zelf de rente deed innen. Eerst nu is de man, die onder allerlei valsche namen bad geleefd, gevonden. Hij bekende in het geheel voor on geveer 5 miljoen francs te hebben gestolen. De veelbesproken Cubaansclie schoone, die verdacht was van samenzwering en wier geval zooveel opzien baarde, is uit de gevan genis ontvlucht. De staven voor het venster van haar cel waren doorgezaagd. Hoewel men blij moest zijn op deze wijze van dit zaakje af te zijn, zijn de wachters toch gevangen ge nomen. Er is volgens bericht uit Londen sprake van een reusachtig suikersyndicaat van de raffinadeurs op het vasteland en in Engeland. De raffinadeurs te Greenock zouden reeds ge polst zijn. In Engeland worden de duurste piano's der wereld afgeleverdNu wordt er een te Londen gefabriceerd, die als geschenk voor Carmen Sylva bestemd en op de kostbaarste wijze versierd wordtde voeten zijn van elpen been vervaardigd. Alweer is tegen de Engelsehen de be schuldiging gericht, dat zij in den strijd ont plofbare kogels gebruiken. Maar het blijkt, dat de nieuwe, conisch gevormde kogels, welke niet met nickel bedekt zijn, een soortgelijke uitwerking hebben als geladen kogels. De herhaaldelijk besproken snelvarende Oceaan-stoomer Kaiser Wilhelm der Grosse heeft nu reeds haar record verbeterd. Op de thuisreis werd 21.91 knoopen gemaakt tegen 21.40 op de heenreis. Twee Duitsche geologen hebben bij Porto Ferajo (Elba) sporen van een goud- en koper bedding gevonden. Te Keulen zijn drie personen, onder wie iemand van zeer deftige familie, aangehouden, wegens de brandstichtingen in eenige uitspan ningslokalen. De beide andere gevangenen waren reeds vroeger wegens een zelfde misdrijf veroordeeld. Bij Worms had een botsing tusschen een personen- en een goederentrein plaats. Een passagier en een machinist werden licht gekwetst. De boschbranden in Canada breiden zich snel uit. Reeds is bekend dat 13 personen om kwamen terwijl velen vermist werden. De vlam men werden in de richting naar de Ameri- kaansche grens gestuwd. Daily News bevat een verhaal, dat vele betrekkingen van opvarenden van vermiste schepen weer eenige hoop zal geven. In Juli 1896 vertrok de Celadon van New castle naar Nieuw Zuid-Wales, maar van dat schip werd taal noch teeken gehoord, zoodat men de opvarenden reeds lang als verloren be schouwde. Thans is gebleken, dat het schip vergaan is, maar dat een gedeelte der beman ning, na ontzettende ontberingen te hebben uitgestaan, in een sloep op het eiland Sophia was geland. Daar werden zij door de inboor lingen goed ontvangen, en juist een jaar na de schipbreuk door de Clyde ontdekt en aan boord genomen, zoodat 30 vermisten weer terecht zijn. Algemeen Overzicht. Wij hebben onlangs melding gemaakt van een statistiekje over den afloop van de aan vullingsverkiezingen, welke sedert de ontbin ding van 1895 in Engeland noodig waren. En de cijfers, welke dat staatje te lezen gaf, waren zeker merkwaardig. De conservatieven hebben zich te nauwernood kunnen handhaven, terwijl de liberalen zoo belangrijk waren vooruitge gaan, dat in de districten, waar tusschentijdsclie vacatures ontstonden, de meerderheid te hun. ner gunste was verplaatst. De meest voor de hand liggende verklaring van dat verschijnsel zou natuurlijk in den al- gemeenen politieken toestand moeten worden gezocht. Maar in Engeland staat de zaak an ders. Daar is een achteruitgang van de aan het roer zijnde partij een steeds waargenomen verschijnsel. Wel zijn de Engelschen meer'.dan eenig ander volk gehecht aan wat is, steeds zwerende bij oude gebruiken, zelfs daar waar die zinledig of lastig zijn geworden. Maar op staatkundig gebied is het andersdaar heerscht een zucht naar verandering, welke, als het anderen dan Engelschen gold, allicht aan een aangeboren zucht naar oppositie zou worden toegeschreven. Dat het oude verschijnsel zich ook nu voor doet, is zeer merkwaardig. Want de meerder heid der kiezers wendt zich naar een partij, welke feitelijk geen partij is. Zij mist niet alleen wat in Engeland zeker merkwaardig is een bepaalden leider. Maar zij heeft evenmin een programma. In andere landen is dat meer gezien men behoeft zelfs niet ver terug te gaan in de staatkundige geschiedenis van ons eigen land, om een soortgelijken toestand te vinden. Maar in Engeland mist men zelfs, wat men althans in ons land had, de principieele scheiding van tegenstanders. Zelfs de tegenstelling tusschen clericalen en anti-clericalen, welke hier te lande lange jaren het bestaan van een niet nader te om schrijven liberale partij scheen te rechtvaardi gen, ontbreekt aan de overzijde van de Noord zee. Wel heeft het huidige bewind wat meer dan vroeger aan de vrije school geofferd. Maar dat alleen stempelt de meerderheid niet tot een clericale partij, in dien zin als men ze op het vasteland aantreft. Ook op sociaal gebied staan de liberalen niet tegenover de conservatieven. Deze laatste weten maatregelen door te drijven, welke ook door de liberalen waren voorgedragen, maar afstuitten op den onwil van het Hoogerhuis, dat op enkele uitzonderingen de sociale wetten niet beoordeelt naar haar innerlijke waarde, maar wel naar de partij die ze voorstelt. En de hier bedoelde uitzonderingen die de voor stellen van het kabinet als socialistisch brand merkten en deswege verwierpen, vormen geen zelfstandige groep, geen afzonderlijke partij. Het merkwaardig gevolg van deze verhou dingen is, dat de binnenlandsche politiek behalve wellicht de Iersche kwestie geheel op den achtergrond raakt, en nauwelijks wordt aangeroerd, wanneer mannen als John Morley en Asquith hun kiezersreis maken. Dan is het vooral de buitenlandsche politiek der regeering, welke het punt van aanval is, een gevolg van het feit, dat deze het minst heeft uit te staan met politieke beginselen, en een gemakkelijk doel van aanval is, te meer omdat het huidige kabinet een verbazende werkzaamheid ontwikkelt. In Indië de bezetting van Cliitral, in strijd met de beloften der vorige regeering, een trouweloosheid, welke tot den huidigen opstand leidde, die het Britsche leger nu reeds 190 dooden (14 officieren) en 580 gewonden (34 officieren) heeft gekost. In Noord-Oost-Afrika de Soedan-expeditie, welke John Morley merkte het te Fosfar terecht op onder het meest dwaze voor wendsel, de bevrijding van het Italiaansche garnizoen van Kassala, was begonnen, een voorwendsel dat zeker niet zal strekken om het vertrouwen in Engeland te doen toenemen bij de mogendheden, die Engelands nieuwe for- «wrd-politiek en Imperialisme toch al zoo wan trouwend gadeslaan. Of Engeland daardoor gevaar loopt met andere naties in botsing te komen Wij konden niet meer doen dan mededeelen wat de Politi que Coloniale dezer dagen te lezen gaf, het bericht van een door Rusland en Frankrijk goedgekeurd verdrag tusschen Menelik en Abdoel Ilamid, tot herstel van Egypte's onaf hankelijkheid. Feiten, welke dit bericht be vestigen, zijn niet bekend. Maar als men het toetst aan wat in de wereld omgaat en aan de verhoudingen van den laatsten tijd, dan komt men allicht tot de meening, dat dit bericht een op die toestanden en verhoudingen gebaseerd verzinsel is. Wel kan men met eenige zekerheid spreken van internationale moeilijkheden, welke op de Westkust van Afrika dreigen. Engeland zendt een expeditie naar den Niger, dat is een feit, maar de lezingen, welke daarover in de Engel- sche bladen werden gegeven, waren zoo ver ward, dat wij ons tot een korte mededeeling bepaalden. Zoo sprak de Central News in een vijandigen zin, terwijl de Manchester Courier trachtte alle bezorgdheid weg te nemen. Reuter kwam daarop bevestigen dat belang rijke beslissingen in voorbereiding waren. Er hadden groote troepenbewegingen plaatsgehad, maar deze stonden in geen verband met de kwestie van Lagos, (een kusteiland in de golf van Benin, waar de Engelschen onlangs strijd voerden. De beide regeeringen (Frankrijk en Engeland) wenschten zoo zeide Reuter de afbakening van hun gebied daar ter plaatse zoo spoedig mogelijk te doen regelen, waartoe een commissie zou worden benoemd. In den toestand van het achterland van Lagos en de goudkust en te Sierra Leone was niets veran derd. Volgens Havas werd de actie van Engeland in die streken in verband gebracht met de samenkomst der op verzoek van Engeland bijeen te roepen gemengde commissie. De leiding dezer zaak was te Londen niet in handen van het departement van buitenlandsche zaken, maar in die van Chamberlain, den minister van koloniën. Men mag hopen, zoo voegde Havas hierbij, dat Chamberlain, die niet door groote voorzichtigheid uitmunt, aan de Britsche offi cieren een gedragslijn zal hebben voorgeschre ven, welke elk conflict met de reeds voor lang in die streken gevestigde Fransclie posten uitsluit. In geval twijfel aan het bezit van een of ander punt bestaat, behoort de beslissing aan de grenscommissie te worden overgelaten. Onvoorzichtige instructies aan Britsche offi cieren, op het oogenblik dat een commissie bijeenkomt om deze zaak langs minnelijken weg af te doen, zouden groote moeilijkheden in het leven roepen en een onvergeeflijke fout zijn, welke bij voorbaat al het ongelijk aan de zijde van Engeland bracht. Aldus het natuur lijk door de Fransche regeering ingegeven communique. Zoo stonden de zaken Donderdag iets dat in ons vorig nommer niet meer kon worden medegedeeld, daar de Fransche post door een spoorwegongeluk bij Brussel Vrijdag hier ette lijke uren te laat aankwam. Hedennacht echter zijn uit Lagos vrij ern stige tijdingen ontvangen, en daar deze berich ten uit Engelsche bron komen, werpen ze na tuurlijk bij voorbaat alle ongelijk op Frankrijk. Eene Fransche expeditie, zoo luidt het tele gram, van 500 soldaten met 2000 lastdragers is Vrijdag van Porto Novo (in Dahomey) op gerukt naar Nikki en het achterland van Lagos. De Engelsche koloniale regeering neemt krach tige maatregelen, om eene overschrijding dei- grens van het Britsche grondgebied te voor komen. De Franschen presten inboorlingen van Lagos om, van hunne kano's voorzien, dienst te nemen bij de expeditie. Daar Lagos een Britsche bezitting is, klinkt de bijvoeging, dat de Franschen daar inboor lingen presten, wel wat vreemd. Maar berichten uit Engelsche bron zijn, vooral als het tegenstanders geldt, maar zelden te vertrouwen. De lieden middag ontvangen Temps brengt nog geen nieuws over deze zaak. Beknopte Mededeelingen. Keizer Wilhelm tracht zich voor het feest van 18 October met zijn zuster te verzoenen. De Reichsanzeiger deelt mede, dat de keizer aan de kroonprinses van Griekenland de Louisa- Orde heeft toegekend met het jaartal 1813/14 en het Roode Kruis. Kleine geschenken onderhouden de vriend schap, schijnt Z.M. te denken. Maar in Grieken land zal men dit geschenk allicht wat erg klein vinden, als men denkt aan den grooten steun, dien de keizer aan den vijand van Griekenland schonk. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden, werd aan den strijd in de Engelsche machine-nijver heid het karakter gegeven van een strijd van de patroons tegen de arbeiders-organisatie. Het bestuur der Amalgamated heeft thans den handschoen opgenomen, en roept allevak- vereenigingen op om dezen aanval op het ver- eenigingsleven af te weren. Er is sprake van dat de Britsche ketelma kers zich bij de groote agitatie der machine werkers aansluiten, waardoor het aantal niet werkenden met 250.000 zou toenemen. De Italiaansche staatsrekening toont, on danks bijzondere uitgaven, o. a. ten behoeve van de overstroomde streken, een batig slot van 3 millioen lire aan, welk geld voor de marine zal worden besteed. Uit Madrid wordt heden gemeld, dat tot de onmiddellijke terugroeping van generaal Weyler is besloten. Het koninklijk besluit, waarbij maarschalk Blanco tot gouverneur van Cuba wordt be noemd, zou heden geteekend worden. Het merkwaardige telegram van generaal Weijler, die, anders dan men verwacht had, de nieuwe regeering zijn diensten aanbood, wordt door sommigen verklaard uit de over weging, dat hij als generaal voor den vijand niet gerechtigd was zijn ontslag te nemen. Over de openbaarmaking van zijn brief aan den afgetreden premier, generaal Azcarraga, is het ware licht nog niet opgegaan. Daar dit stuk als een staatsstuk van vertrouwelijken aard wordt beschouwd, is een rechterlijk onder zoek ingesteld. Gelijk wij reeds mededeelden, had Martinez Campos eerst Azcarraga voldoening voor de openbaarmaking willen vragen, welk plan hij na de stellige verklaring van den generaal opgaf. Deze zal echter nog gelegenheid hebben zich met een collega te meten. Generaal Sanchez Mira had sedert ettelijke maanden nog een eerezaak met Azcarraga. Maar hij mocht dezen niet uitdagen zoolang hij als minister zijn chef was. Na het aftreden van het kabinet woog dit bezwaar niet meer, waarom Mira Azcarraga zijn getuigen zond. De bevoegde autoriteit heeft, naar aanleiding daarvan, een onderzoek bevolen en middelerwijl generaal Sanchez Mira in arrest geplaatst. Er hebben op Kreta ook botsingen plaats gehad tusschen de opstandelingen en de Rus sische troepen. Men is verstoord over die herhaalde botsin gen met de Europeesche detachementen. Maar wat doen die ook in de koude? Chamberlain heeft weer een kostelijk stukje uitgehaald. Nadat hij het eerst billijkte en verontschuldigde, dat Engelschen op de meest wederrechtelijke wijze in de Transvaal optraden, is hij nu weer zoo bescheiden mogelijk. De Britsche vereeniging tot bescherming dei- inboorlingen had zich, gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, bij de regeering te Londen beklaagd, dat de in den jongsten strijd gevan gen genomen kaffers, onder den vorm van een huurcontract in vermomde slavernij werden gezonden. En nu Chamberlain's antwoordOf de wet tot afschaffing der slavernij in de Kaapkolonie werd geschonden, wist hij niet, en daar had niet hij, maar de rechterlijke macht in de Kaapkolonie mede te maken. Jameson wordt candidaat voor het Kaap- sche parlement. Rhodes heet ernstig ziek. Er is thans definitief besloten den Nijl- spoorweg van Aboe Harned tot Berber te ver lengen. Over de vrij raadselachtige uitzetting van de Egyptenaren uit Klein-Azië is het ware licht nog niet opgegaan. Men heeft niet alleen jeugdige Egyptenaren, die te Beyrout wilden gaan studeeren, belet voet aan wal te zetten, maar zelfs pleizierreizïgers. Onder de uitgezetten behooren een bloedver want van den khedive en de broeder van een Egyptisch minister. Deze zaak verwondert te meer, omdat Egypte zich tijdens den oorlog trouw aan den sultan heeft betoond. Generaal Lockhart heeft tot de Afridi's en Orakzai's te Tirak een kennisgeving ge richt van het oprukken van de expeditie. Hij zegt daarin, dat deze het gevolg is van het niet naleven der verplichtingen, die zij bij het verdrag met Engeland op zich hebben genomen. Volgens de Daily Mail zal de regeering der Unie 1 miljoen dollar vo.or krijgsvoorraad aanvragen. De regeering van Brazilië heeft zich be reid verklaard aan het congres voor te stellen het grensgeschil met Frankrijk aan een scheids gerecht te onderwerpen de commissie uit het congres heeft zich daarmede reeds vereenigd. Het beleg van Canoedos heeft zoowat een half jaar geduurd; 14,000 soldaten namen er aan deel, van wie 3000 buiten gevecht zijn ge steld. De opstandelingen hebben na de inne ming der stad vrij sterke posities in de bergen bezet. Men geloofde dat, nu Conselheiro, de ziel der beweging, gevangen was, het verzet zou ophouden. Maar nu wordt weer ontkend, dat de leider gevangen is. De een zegt dat hij met de zijnen ontvlucht is, de andere noemt hem gesneuveld. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Middelburg, 9 October 1897. Geachte Redactie In uw blad van heden spreekt u de veron derstelling uit dat de V. t. b. v. g. v. o. k. zich bij voorkeur op muzikaal gebied zal be wegen. Mag ik een klein plaatsje om te zeggen dat die meening niet juist is. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft geen voorkeur, doch tracht, in verband met wat plaatselijk mogelijk is, zoowel op het gebied van tooneel als op dat van muziek, uitvoeringen te doen geven door gezelschappen, die, zonder geldelijke garantie der vereeniging, niet in het kleine Middelburg zouden komen. Zoo zal op 4 November a.s. door bemiddeling van de Vereeniging bet vroeger hier hoog geschatte gezelschap van Legras en Haspels eene tooneelvoorstelling geven. Het concert van het Udel-kwartet gaat niet van de Vereeniging uit, wèl dat van het als uitstekend geprezene Heermann's strijkkwartet. Doch als de voorstellingen, die de Vereeni ging doet geven, slecht bezocht worden, omdat er zoo veel gelegenheid tot uitgaan is, dan zal de Vereeniging hare bemoeiingen moeten staken. Donderdagavond bij het Vocaal-kwartet, dat toch wèl buitengewoon was, waren er nog 91 ledige stoelen in de zaal en nog 50 ledige plaatsen op het orkest. Wanneer echter uit volle zalen mocht blijken, dat het Middelburg - sche uitgaande publiek uit het vele het goede weet te kiezen, dan zal de Vereeniging het in dit seizoen niet bij éene tooneelvoorstelling behoeven te laten. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend F. M. WIBAUT. Seer. d. V. t. b. v. g. v. o. k. Mijnheer de Redacteur! Dankbaar ben ik u voor het aanbod van eenige ruimte voor een antwoord aan den heer A. Visser. Ik zal daarvan echter geen gebruik maken, want ik kan mijn tijd beter gebruiken dan voor een onvruchtbaar twistgeschrijf, en ik heb te veel achting voor de lezers van de Middelburg sche Courant, om ze nog langer kennis te doen nemen van de excentriciteit en aanmati - ging van enkele soi-disant opvoeders der jeugd. Bovendien is het wel wat veel gevergd om te antwoorden op of te weerleggen, wat door anderen den heer Visser in de pen wordt ge geven; geen enkel idee, geen enkel argument is van genoemden heer zeiven afkomstig. Ik mag hier alleen opmerken, dat ik zeer veel bijval heb mogen ondervinden ten aanzien mijner schetsen AE in mijn eerste artikeltje en niet het minst, wat de gemeente E betreft. Dixi. Burgelijke Stand. Van 2—9 October. Vlissingen. Ondertrouwd: A. Theune, jm. 21 j. met M. de Voogd, jd. 22 j. J. Verliage, jm. 27 j. met J. W. Dekker, jd. 27 j. C. van der Bliek, jm. 39 j. met J. L. van der Wal, jd. 24 j. C. M. Kok, jm. 27 j. met G. Kool wijk, jd. 25 j. P. C. Kokelaar, wedr 35 j. met M. J. G. Troost, jd. 28 j. Getrouwd: N. J. Corveleijn, wedr 45j. met C. M. Verstraten, jd. 24 j. B. Veldhuizen, jm. 31 j. met R. M. Dingeman, jd. 24 j. A. J. Solleveld, jm. 23 j. met T. J. Lichtenberg, jd. 20 j. G. Huisman, jm. 21 j. met M. Alewijnse, jd. 18 j. G. A. Heidoorn, jm. 31 j. met D. M. van der Poel, jd. 30 j. BevallenM. J. van Oosten, geb. Zonne- vijlle, d. L. Bostelaar, geb. Bosschaart, d. H. R. Renier, geb. Allaert, d. E. J. Woesthoff, geb. Rother, d. A. C. Heijdens, geb. Berting, d. P. F. van Hese, geb. Berks, z. A. C. Jong man, geb. Elve, z. H. A. M. ten Hacken, geb. De Reeper, d. J. P. Bailleux, geb. Van der Hoofd, z. E. A. J. Sesee, geb. Devoghel, d. M. de Nooijer, geb. De Nooijer, z. C. S. Lammens, geb. Baart, z. N. de Landmeter, geb. Cijvat, d. F. van Verre, geb. Houtzager, z. C. Versluijs, geb. Bouman, z. OverledenJ. J. van der Kolk, man van J. C. Louwerse, 24 j. W. de Veij, z. 2 j. J. C. A. G. Giffard, z. 5 w. H. van Aartsen, z. 2 m. Goes. Getrouwd: A. de Fouw, jm. 19 j. met D. J. de Jonge, jd. 22 j. J. Verbcemen, jm. 23 j. met M. J. Brusket, jd. 19 j. W. de Pan, jm. 24 j. met J. K. Burgs, jd. 18 j. BevallenC. Duijnhouwer, geb. Luijk, d. A. Bakker, geb. Korstanje, z. B. van der Heijden, geb. Hoogesteger, z* J. van der Klooster, geb. Hage, z. Overleden N. Touw, d. 3 j. Stoomdrukkerij -1). G. Kröber Jr. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 6