MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 9 October. FEUILLETON. N°. 238. I40e Jaargang. 1897. ZIJN RIJKE VROUW. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en x ee» magen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 8 Oct. 8 u. rm. 41 gr. 12 li. 52 gr., av. 4 u. 51 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind. Advertentiën yoor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. db Jongje; to Rotterdam Nijgh tan Ditmar. Middelburg 8 October. HET MINISTERIE EN DE TWEEDE KAMER. Nu de kamer nog niet voltallig is geweest, valt er nog niet veel te zeggen van hetgeen de toekomst brengen zal. Maar dat de liberalen in elk geval wel op hun qui vive mogen wezen, willen zij het huidige kabinet in staat stellen met kracht te arbeiden aan de taak, die het op zich nam, is een niet te loochenen feit. De Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. wees er in zijn jongsten brief reeds op, dat de positie van het tegenwoordig ministerie niet bijzonder sterk is en er allicht een kink in de kabel kan komen, vóórdat de vier jaren van de nu ingetreden periode om zijn. Ongetwijfeld zal er veel beleid noodig zijn om de klippen, waarop het gemakkelijk kan stranden, te ont zeilen. Treedt het niet flink hervormingsgezind op, dan zal het de vooruitstrevende vrienden tegen zich krijgen, en komt het voor den dag met ingrijpende hervormingen, dan is het nog zeer de vraag of daarvoor een meerderheid is te verkrijgen. De stemmingen, die reeds in de kamer hebben plaats gehad, zijn, naar 'them voorkomt, geen gunstig voorteeken. Hij heeft daarbij minder het oog op de stemming over het adres van antwoord, toen zes leden van de uiterste linkerzijde socialisten en radicalen tegen stemden, dan wel op het opmaken van de voordracht voor voorzitter en op de keuze van voorzitters in de afdeelingen. De heer Gleich- man werd als no 1 voor het voorzitterschap gekozen met bijaa algemeene stemmen; voor no 2 wenschte daarop de linkerzijde een vooruit strevend liberaal aan te wijzen en voor no 3 een anti-revolutionnair. Maar van dat plan kwam niets, want ecuige leden van de lmkerzyde ditmaal waren het geen socialisten, want deze waren allen absent gingen stemmen niet met de liberalen, maar met de clericalen, zoodat de clericale candidaten gekozen werden met 48 A 49 stemmen. De liberalen waren dus terstond verdeeldde kathol; ken en anti-revolutionnai- ren stemden als eeiT man op Donner, daarna op Michiels, en zagen zeker tot hun eigen verbazing dat hun candidaten meer stemmen kregen dan iemand had kunnen vermoeden. Daaruit valt nu wel is waar nog niet af te leiden, hoe het in de toekomst zal zijn, maar blijkbaar hebben toch de anti-revolutionnairen en katholieken reeds bij hun eerste optreden te kennen willen geven als er mochten zijn, die wil len speculeeren op onze verdeeldheid, dan hebt gij het mis, want bij de stembus waren wij het eens en wij zijn het ook thans nog eens, nu wij in de oppositie zijn. „Uit dit alles aldus besluit de correspon dent trek ik deze conclusie, dat het nieuwe ministerie van den beginne af zwak staat, in dien het niet door de liberalen van elke scba- keering krachtig wordt gesteund. Onlangs zside nog een bekend staatsman, die meer dan twintig jaren lid van de Kamer is geweest de clericalen kunnen met een paar stemmen meerderheid wel regeeren,want tegenover den ge- meenschappelyken vijand sluiten zij zich aanéén en vergeten zij onderlinge veeten en onderlinge verschillende liberalen daarentegen hebben een grootero meerderheid noodig, want zij zijn 27. Uit het Engelsch. VAN Mrs ALEXANDER. HOOFDSTUK XII. Celie sliep dien nacht slecht en hoorde steeds den regen tegen de ruiten kletteren. Dat was eon slecht vooruitzicht voor morgenDoch toen zij den volgenden morgen opstond, scheen de zon weer helder en dus kleedde zij zich vol moed aan. Aan het ontbijt werd over niet anders ge sproken dan over de wedrennen, die om 2 uur be gonnen maar Riversdale kwam al om twaalf uur in een klein, open wagentje en naast hem zat Lady Phipps, met een prachtigen lilahoed vol violen er op, die zeer goed stond bij haar roode gelaatskleur. Een stofmantel verborg een niet minder schitterend toilet. Celia en PreBton kwamen naar buiten om Riversdale te begroeten. «Hoe gaat het, mevrouw Rivers?" gilde Lady Phipps. „Ik kom zoo vroeg mee, omdat sir Thomas van morgen zoo'n zenuwpijn had en ik een recept voor hem wil laten klaar maken, waar ik den apotheker zelf over moet ^preken. individualistisch en zien in den regel het ge vaar van verdeeldheid eerst in als het te laat is. Moge de uitkomst leeren dat ditmaal die profetie niet vervuld worde Door enkele oppositiebladen was uit de stemming over de presidentsvacature en de samenstelling der centrale sectie reeds afgeleid, dat de clericale meerderheid wel zou kunnen worden verkregen. Dit acht De Stand, een pure illusie. Het staat 56 liberalen van alle gading tegenover 44 van de oppositie en een enkele stemming, door bijzondere omstandig heden veroorzaakt, verandert hieraan niets. De stembusactie werkt altijd in de actie der kamer na. Eerst als het Kabinet niet meer door de 56 leden als Kun kabinet beschouwd wordt, als kabinet- en kamermeerderheid niet op elkander blijken te kloppen, kan men een geheele of ge deeltelijke crisis krijgen en men moet afwach ten hoe het loopen zal. Vooralsnog acht het blad het evenwel niet raadzaam, op zulk een gebeurlijkheid vooruit te loopen. In elk geval mogen de liberalen wel beden ken dat zij verplicht zijn zooveel mogelijk saam te werken. Hun tegenstanders slapen niet. EEN PROTEST. De Raad van den Nederl. Coöperatieven Bond gevestigd te 's Gravenhage, heeft zich, bij breed gemotiveerd adres, gewend tot de Tweede kamer met een adres ter bestrijding van dat door den bond Maatschappelijk Belang aan de Kamer gericht, waarin wordt aangedrongen op wijziging van de wet tot regeling van de coöpe ratieve vereenigingen. De Raad meent dat het verzoek noch in zijn geheel, noch ten deele kan worden ingewilligd, eenvoudig omdat, het maatschappelijk belang daardoor niet zou worden bevorderd entevens zou worden gehandeld in strijd met recht en billijkheid en hij geeft de Kamer mitsdien met bescheidenheid in overweging op het verzoek om wetswijziging op de boven aangevoerde gronden afwijzend te beschikken. BEWOEMUAGEir ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Steenwijk, E. D. Rink, thans in gelijke betrekking te Zeve naar, en tot directeur ran het post- en tele graafkantoor te Voorschoten D. J. H. van Tussenbroek, thans commies der posterijen 2e kl. TWEEDE HAMER, Tot rapporteurs over het Hoofdstuk Buiten- landsche Zaken zijn benoemd de heeren Van den Borch, Roessingh, Fokker, F. van Bylandt, H. van Asch van Wijckover dat van Justitie de heeren Smits van Oyen, Rink,Smidt, Drucker, Hartogh. UIT STAD ÉN PROVINCIE. De minister van waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1898 te bezigen, zal zijn bij den ijk en den herijk van maten en gewichten, de letter li in den gewonen schrijfvormbij den ijk en den herijk van gasmeters, de Koninklijke kroon. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, is voor Mid delburg het cijfer 12. Voor de betrekking van leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan het gymnasium te Middelburg is door curatoren over het gymnasium opgemaakt een aanbeveling, bestaande uit de heeren dr H. J. F. A. Wansink te Leiden, C. R. Vermaas te Delft en dr H.O. de Jong te Amsterdam. - In den afgeloopen nacht, tnsschen 10 en half twaalf, is op twee plaatsen hier ter stede een glasruit ingegooid, een op den Dam, zuidzijde, en een op de Korte Heeren gracht. De politie is de baldadigen op het spoor. De 22jarige Willem van Belzen, varens gezel, wonende te Arnemuiden, is Woens dagavond om tien uur nabij het station D. P. te Rotterdam door een zenuwtoeval getroffen. Donderdagmorgen werd hij per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Aan den dijk te Baarland zit het lek geworden schip van den schipper F. S. te Hansweert. De lading suikerpeeën, bestemd voor Bergen op Zoom, wordt in kleinere vaar tuigen naar de haven te Baarland gebracht. Met ingang van 16 dezer is tot brieven gaarder te Camperland benoemd de heer Kipperman, thans postbode tusschen Camper- land en Wissekerke. - „Er is anders een heel goede apotheker in Berkhampton, zooals Lord Riversdale u wel zal gezegd hebbengij hadt dus bij sir Thomas wel kunnen blijven". Nauwelijks had Celia die woorden gesproken of zij wilde dat zij ze kon herroepen. „0, hij heeft een heel goeden knecht, die al vijf jaar bij hem is, anders zou ik hem niet verlaten hebben. Mijnheer Wynders, zoudtgij met my van plaats willen ruilen, ik vind het hier op den bok wat winderig." „Heel graag Lady Phipps," zei de jonge man en sprong vlug uit het rijtuig. „Is Laxelles klaar riep Riversdale, „ik kan niet op hem wachten. Ik heb beloofd om éen uur met Cochran te ontbijten. KomDerk, stap gij daar maar inWij vinden elkaar bij de groote tribune, Celia „Ik geloof niet dat Laxelles met u mee gaat, Hij zit brieven te schrijven," zei zij en sloeg haar man gade, die Lady Phipps van den hoogen bok en in het rijtuigje hielp, waar hij baar met een plaid toedekte en toen tegen over haar plaats nam. „Heel goed!" zei Riversdale. „Vooruit Laat losIn vliegende vaart renden zij de oprijlaan af. Celia trachtte te lachen om zoodoende het onbehagelijke gevoel, dat haar vervulde, van zich af te zetten, toen zij haar man aldus zag wegvoeren door de vrouw, die haar zulk een onberedeneerden afkeer inboezemde. Ben uur Te Renesse werd Woensdagavond de 13e jaarvergadering van het Toelaagfonds voor werklieden gehouden. Uit het verslag bleek, dat het 14e jaar be gonnen was met een kapitaal van f 585.51. Het aantal leden is nu 47. In de dertien jaren is 1014 gld. aan toelagen uitgekeerd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens mishandeling: J. G., 20 j., en W. R, 17 j., werklieden, Schore, de lste tot f 10 b. s. 10 d. h. en de 2de tot f 5 b. s. 5 d. h.; J. P., 31 j., winkelier, Eede, tot f 5 b. s. 5 d. h., en J. S., 24 j., veldarbeider, Vlake (Schore), tot 3 b. s. 3 d. h.; huisvredebreukN. M., 25 j., koopman, Amsterdam, tot 14 d. gev.straf; diefstalJ. S., 43 j., vischleurder, Arnemuiden, tot 3 m. gev.straf; en overtreding gemeentebelasting op de honden te VlissingenP. D., 50 j., werkman, Vlissingen, tot f 5 b., ten behoeve der gemeente Vlissin gen, subs. 1 d. h.; 'rijgesprokenB. A. C., 33 j., werkman, Hulst, beklaagd van mishandeling, en J. W., 41 j., visscher te Terneuzen, appellant en ge appelleerde van een vonnis van het kanton gerecht te Terneuzen, waarbij hij ter zake van het visschen in gesloten vischtijd met ander dan geoorloofd vischtuig, werd veroordeeld tot f 1 b. s. 1 d. h., met vernietiging van dat vonnis. LETTEREN EN KUNST, Sara Bernhardt is Donderdagavond te Amsterdam opgetreden als Marguerite Gauthier in La dame aux Cameliasnatuurlijk met het gewone succes. De stadsschouwburg was tot den nok ge vuld met de beau monde van Amsterdam, die alleen zijn weg naar dien schouwburg weet te vinden als er een vreemde taal wordt gespro ken, een opera wordt gegeven, of onze konin ginnen haar jaarlijksch bezoek daar brengen. :ij Nederlandsche voorstellingen schittert de Amsterdamsche chique door afwezigheid, heel anders dan in Den Haag. De Fransche tragédienne iB nog altijd dezelfde en bekoorde weer door haar gracieuse standen, haar heerlyke stem, haar verrukkelijk spel. Toch had Sarah, volgens Gio in het Hbld, ook nu, zooals altijd, eenige nieuwe vondsten. Zoo stierf zij, geleund tegen Armand, langs wiens lichaam het hare ineenzakte. Zoo liet Marguerite den spiegel, waarin zij in het laatste bedrijf zich had bekeken, vallen, bij wijze van een hoos voorteeken. Op deze wyze blijft La dame aux Camillas eeuwig nieuw, jong en verrassend. „Nieuw voor ons en niet onaardig waren" zoo zegt Gio, „de kostumes van het jaar 1848, ongeveer, waarin het stuk gespeeld werd. De mode van die dagen bracht het stak alleen wat verder van ons af dat is misschien een nadeel. Eén ding is er trouwens, dat, wanneer men er op let, het nog sterker doetde cijfers van de cadeaus, die Marguerite ontvangt en van de schulden, die zij heeft te betalen. Welke protecteur de femme draait tegenwoordig zijn hand om voor een armzalige 50.000 francs De inventarisatie van de schatten van Chantilly, door den hertog van Aumale aan de Academie vermaakt, zal nog wel tot Mei duren. Eerst als dat werk gereed is, heeft de over dracht plaats. Sir John Gilbert, de voorzitter van de Koninklijke Engelsche maatschappij van aquarel listen, en een bekend illustrator {o. a. van Shakespeares werken) is in den ouderdom van 80 jaar overleden. De bekende, vooral door keizer Wilhelm zoo verheerlijkte beeldhouwer Begas is belast met het ontwerp voor het Bismarck-gedenk- teeken te Berlijn. Binnenkort verschijnt een nieuwe roman van Tolstoï, welke aan het boerenleven in de jongste jaren is ontleend. later reed zij met hare gasten weg, en hield stil voor het huis van den burgemeester, een ouden vriend van de familie Rivers, van wien Riversdale te kennen had gegeven dat hij Derk tot grooteu steun kon wezen, wanneer deze ooit lid van het parlement wilde worden. Zijn dochter was op haar fraaist uitgedost en zeer gelukkig van onder zulk voornaam geleide te verschijnen. Zij reden de Hoogstraat door, die vol was met menschen, welke zich naar het sportterrein spoedden. Nu had Celia het, in haar oog, gelukkige denk beeld gehad, om zich te kleeden met de Rivers dale kleuren rood en wit die ook zijne wedrenkleuren waren. Dus zag zij er nog'al opvallend uit. Haar japon was van wit cash mire met roode linten en strikken! Haar mantel rood satijn met witte kanteen daarbij passende parasol en een hoed van wit satijn en rood fluweel stonden niet heel mooi by haar blond haar en blank gelaat» Dit opzichtige toilet in dat mooie rijtuig, getrokken door een paar vurige paarden, waarvoor een ieder moest uitwijken, viel erg in het oog en daar de familie Riversdale zeer bekend en bemind was, ging er spoedig een kreet op: „Hoera! rood en wit! Leve Rivers dale!" Dit vervulde Celia eensklaps met blijd schap. Zij voelde zich als een vorstin, die in een gewichtige gebeurtenis haren intocht hield. Hare oogen schitterden van vreugde en Damer, die lachend zjjn hoed afnairi, riep uit! „Dit Op muzikaal gebied is voor Middelburg en omgeving het seizoen opnieuw aangebroken. Terwijl andere jaren aan het tooneel de voor rang werd geschonken, was thans de zang het eerst aan de beurt. Zou dit een voorteeken wezen, dat wij in het a. seizoen op muzikaal gebied veel hebben te wachten De naaste toekomst zou het ons doen ver moeden en dit te eer nu de Vereeniging ter bevordering van goede voorstellingen op kunst gebied zich bij voorkeur in die richting schynt te bewegen. Haar toch danken wij het heerlijk concert van Donderdagavonden zij stelt in het ver schiet een uitvoering van het Udel-kwartet en een van het strijkkwartet van Hugo Heer- mann c. s. Omtrent die beide komen de gunstigste be richten tot ons. Laat ons hopen, dat wy van het goede niet te veel zullen krijgen, te veel voor den kring kunstlievende ingezetenen, die toch altijd beperkt is. Dit zou slechts leiden tot teleur stelling èn voor die vereeniging, èn voor hen, die hier optreden en elders in stampvolle zalen zich verheugen. OVer gebrek aan belan gstelling had zich het Donderdag avond opgetreden AmBterdamsch ïykt wel een triomftocht, mevrouw Rivers." „Het is heeriykzei ze, rechts en links buigende. „Hoe aardig dat de menschen de kleuren van Riversdale toejuichen. Ik hoop dat het een goed voorteeken is en dat zij zullen winnen." „Dat is de eerste maal, dat ik een popu laire ontvangst mede maak", zei Preston, „ofschoon ik slechts als een vlieg op het rytuig- wiel ben." „Is het niet aardig?" riep juffrouw Dixon. „Zij juichten mijn vader net zeo toe, toen hij verleden jaar herkozen was. Het doet uw hart sneller kloppen, niet waar?" Nog altijd hield het gejuich aan, misschien voornameiyk voortkomende uit het gevoel van een vrijen dag te hebben, omdat men voor zijn pleizier nit was, en net als kinderen behoefte had om leven te maken. Eindelijk begon Gelia te vinden, dat het een beetje belachelijk werdzij was ten slotte biy dat zij de groote tribune bereikten. Daar werd zij zeer vriendelijk ontvangen door de leden van het graafschap, die zij reeds had leeren kennen, en eer zij nog iedereen begroet had, kwamen de paarden buiten om geprobeerd te worden. Een van de laatsten was Red Gauttlet, een zeer mooie bruin, die zeer bewonderd werd door de kenners, die daarover spraken in een taal, welke voor Celia geheel onverstaanbaar was. Zy was nog nooit op een wedren geweest en wist heel Wéinig vocaal-kwartet zeker niet te beklagenal waren hier en daar nog enkele stoelen onbezet, de zaal was overigens vol. En wat is ook natuurlij ker, dan dat de Middelburgsche muziekvrien- den deze gelegenheid niet wilden laten voor bijgaan om te genieten, in den volsten zin des woords, van wat dit viertal te hooren gaf? Men wist wat men te wachten had; en die verwachting is niet teleurgesteld. De zilveren, tot in de hoogste noten heldere en zelfs in de zwakste pianissimo's duidelijk verstaanbare sopraan van mevrouw Noordewier-Reddingius en de metalen ba3 van Messcliaert, gesteund door de schoone alt van mej. Loman en de brillante maar, waar noodig, zoo weeke tenor van Rogmans, zy smolten heerlijk ineen en leverden eene vlekkelooze uiting van het edelste, dat de toonkunst geven kanden zang. Wie kwam al niet dadelijk onder den indruk van het diep-religieusc, dat spreekt uit het O bone Jesul van Palestrina, op 30 April 1896 ook in de Doopsgezinde kerk alhier ten gehoore gebracht En bij het derde, pianissimo gezongen cou plet van het Weihnachtsgesang van Praetorius wie hield toen niet den adem in, om toch maar geen syllabe te verliezen Wie gevoelde niet mede, toen op zoo zach° ten, eenvoudigen toon de roerende, doorLöwe gecomponeerde geschiedenis gezongen werd van de twee gelieven, die begraven werden, hij m der Marienkirche, zij im Marienchor, en op wier graven bloemen ontspruiten, die de kopjes naar elkander neigen, Dasz Jeder gleich erkennen kötmt, Zwei Liebenden ruhten allda. En hoe geheel anders was weer de stemming in het frissche, jubelende lm Friihling van den zelfden balladendichterOf in de Madrigale van Orlando di Lasso, met het schalksche re frein Don, don, don t Hoe prachtig klonk in Dtlmmerung, door den Amsterdamschen componist A. Diepenbrock op woorden van Goethe getoonzet, na de schilde ring van het langzaam wegstervende avondlicht: Schwarzvertiefte Finstemisse Wiederspiegelnd ruht der See, op eenmaal zoo imposant de aankondiging van den wachter des nachts Dort ahn' ich Mondenglanz und Gluth. En, om nog iets te noemen, hoe heerlijk klonken in het bekende Sandmünnchen de door de alt ingezette pianissimo's: Schlafe, Schlafe, Schlaf ein, mein Kindeleint En dat alles ging zoo eenvoudig, zoo kalm en waardigNauwelijks merkbaar dirigeerde Messchaert achter zijn boekjeals 't ware spelenderwijs werden de groote technische moeilijkheden overwonnen, die o. m. de on volprezen Bach in zijn koraalGieb dich zufrieden, Diepenbrock in zijn Vijftiende-eeuwsch bruiloftslied en vader Haydn in zijn Canto religioso neergelegd hebben. Terwijl wij ons overgaven aan het heerlijk genot, dat ons dit viertal schonk, bekroop ons een gevoel van medelyden met hen, die be weren geen gevoel te hebben voor het schoone der muziek. Hen hadden wij Donderdagavond gaarne in onze concertzaal gezien Zoudenlzij niet onder den invloed gekomen zijn van dehooge, machtige kunst, welke daar uitging van die vier menschen, die zoo zonder ophef, zoo een voudig en waar in hun zang legden het diepst, wat een menschenziel roeren kan? van paarden af, maar toch was zy een en al belangstelling voor Red Gauntlet. Zij volgde met alle aandacht de bewegingen der heeren, die steeds af en aan liepen, en trachtte haar man te onderscheiden; eindelijk ontdekte zij hem met haar kijkerhij praatte met een paar heeren en zag juist op, wuifde met de hand en groette haar, naar zij meende heel vriendelijk. Zij wilde juist terug groeten, toen zy naast zich een licht lila handschoen zag bewegen, en omziende merkte dat die tot het toilet van Lady Phipps behoorde. Zou Derk's groet voor die dame bestemd zijn Of zou die zich toeëigenen wat voor Celia bestemd was? Een oogenblik. was zij geheel verbijsterd doch de kreet„Daar gaan zij bracht haar weer tot zich zelf en weldra was zij geheel ver diept in het zien der prachtige paarden en hunne jockeys, in hunne bonte gestreepte pakjes. „Wiens paard loopt zoo hard, met dien groen en zwart gestreepten man vroeg zij. „O dat is de Generaal van Lord Thorpe. Wie berijdt hem? Die man verstaat zyn vak niet." „Kijk, die ander haalt hem in, rood en blauw. 0, mijnheer Damar, hij komt de Ge- neraal voorbij. Neen zij blijven naast elkaar» Waarom blijft Red Gauntlet zoo achter „Dat zult ge zoo aanstonds zien". De baan was niet lang en de paarden moesten tweemaal rondrijden. Toen zij ten tweeden male voorbij kwamen, merkte Celia dat de opwinding aj

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1