BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Marttprpi van Tarwe eo Meel. volgden anderen, zelfs, beweert hij, de heer Van Gilse, die, naar wij meenen, nog niet eena in de kamer ia geweest. Enfin, dat kan een vergissing zijn. De ontvangst was wel willend geheel anders dan indertijd met den heer Domela Nienwenhuial De Handelingen der Staten-Generaal gaan opgeld doen. In het district Schoterland, waarvoor deze afgevaardigde zit, zijn aan een postkantoor 19 abonnementen genomen. Dezer dagen hadden te Rotterdam in de zitting van het tweede kantongerecht een aan tal jongens zich te verantwoorden wegens zwemmen, minder dan 50 M. uit den wal. De kantonrechter gaf in deze zaken der politie den raad om, als het er eenigszins mee door kan, niet zoo scherp toe te zien, want „zwemmen is gezond voor de jongens." Die wonk mocht wel eens meer ter harte worden genomen! Een zaakje voor den rechter te 's Hage heeft de vorige week weer eens bewezen, hoe voorzichtig men zijn moet met het gelooven van menschen, die stellige berichten in cou ranten geven. Men herinnert zich het verhaal van den ver ontwaardigden vader, wiens tandem-rijdende zonen door een barbaarschen Haagschen politie dienaar bijna onder oen stoomtram waren ge worpen, omdat ze geen lantaren aan hun fiets hadden. Nu kwam de zaak voor den rechter, en daar bleek, dat vader en zoons het bijna- ongeluk aan zichzelven te wijten hadden, om dat zij getracht hadden, zich door allerlei draaie rijen en wendingen aan het verbaliseerende potlood des agents te onttrekken, en den agent hoegenaamd geen verwijt was te maken. Courantenlezers, die over „lichtvaardigheid" van redacties klagen, mogen dit geval in her innering houden, zegt de Haagsche briefschrij ver van het N. v. d. D. Op grond van een breedvoerig rapport op verzoek van de jury der door brand ver melde Geldersche tentoonstelling van nijverheid en handel, uitgebracht door een onzer beste deskundigen op het gebied van mechaniek - heelt genoemde jury eenstemmig de hoogste onderscheiding een eerediploma toege kend aan de expositie van de alom bekende Si nger-Maat schappij Thans staat vast, dat de te Rotterdam vermoorde vrouw Margreta Hannemann is. Haar uit Berlin overgezonden portret heeft dit uit gemaakt. De moordenaar moet te Londen drie maanden in een krankzinnigengesticht ver bleven hebben. Hij had zich zelf- aangemeld als lijdende aan epilepsie. De geneesheer ontdekte, na een observatie van drie maanden, niets abnormaals aan hem. Te Rotterdam trok een 3Vt-jarig meisje een kleedje, waarop een lamp Btond, van de tafel. De brandende olie viel op het kind, dat levensgevaarlijke brandwonden kreeg. Te Schiedam is Zaterdag avond een bak kersknecht te water geraakt. Hoewei hij spoedig met een dreg werd opgehaald, bleek het leven reeds geweken. De man laat eene vrouw en drie kinderen na. Bij Bolnes is een 23-jarige schippersknecht overboord gevallen en verdronken. Te Maar- sen is een landlooper, die verschillende herber gen bezocht had, in een sloot geraakt en leven loos opgehaald. Te Amsterdam is een ambtenaar van de posterijen gearresteerd, verdacht van verduis tering van geldswaardige brieven, Van de honderden reclame-ballons voor Brandsma's thee, Zaterdag aan den Amstel te Amsterdam opgelaten, zijn er tot nu toe, voor zoover men weet, 197 terechtgekomen, sommige te Roosmalen in Noord-Brabant ea te Weert in Limburg. De landbouwer- te Vrouwenparochie, die eenigen tijd geleden werd aangevallen door een stier, dien hij uit de weide zou halen en toen zwaar gewond werd, is thans aan de ge volgen overleden. Aan het station De Steeg is een 25-jarige ongehuwde wisselwachter by het rangeeren van een locomotief met zijn beide beenen daaronder geraakt. Het eene werd boven het andere onder de knie afgesneden. - Op het Limburgsche dorp Pannerheide zijn vijf huizen met stallingen afgebrand. By gebrek aan water kon men den brand niet blusschen. In September gaf de regenmeter van Frederiksoord 90.2 mM. regen aan tegen 987» in dezelfde maand van het vorige jaar. Op 5 en 6 Sept. viel er alleen 49.2 mM. Behrendt de pseudo aartshertog moet Zaterdag voor de rechtbank te Luik ver schijnen, wegens het zich doen inschrijvenjonder een valschen naam. Hij heeft voor zijn ver trek naar Duitachland beloofd tijdig terug te Te Charleroi schoot een vader van twee zoons, die onlangs in een gevecht met gen darmes gewond werden, een veldwachter dood en viel een anderen wn. De moordenaar werd dadelijk gearresteerd. Te Londen had Maandag een plechtige bijeenkomst der Pharmaceutical Society of Great Britain plaats, waar de gouden Hanbwry- medaille werd toegekend voor buitengewone verdiensten bij het oorspronkelijk onderzoek op het gebied der chemie en natuurlijke historie van drogerijen. De medaille, welke eens in de twee jaren Wordt uitgereikt, was ditmaal voor het eerst toegekend aan een Nederlander, dr De Vry, bekend door zijne onderzoekingen op het ge bied der kina-cultuur, en deswege bij de Britsche pharmacognosten zeer gezien en geëerd. Hij is reeds Companion of the order of the Indian Empireeen voor een vreemdeling zeer zeld zame orde. Daar de grijze beoefenaar der natuurweten schappen zelf niet tegenwoordig kon zijn, werd het eeremetaal aan onzen consul-generaal over handigd. Door een zonderling toeval had de vader van een jongen man, die de vorige week door een Engelschen spoorweg werd overreden, juist zeven jaar vroeger op dezelfde plaats zijn vader door een soortgelijk ongeluk verloren. - De typhus te Maidstono breidt zich uit. Maandag ochtend was het aantal aangetasten tot 1319 gestegen. Vooral de bierbrouwerijen, wier Water verdacht wordt, lijden groote schade. De Zondag te Stockholm gesloten ten toonstelling heeft 400.000 kronen boven het geraamde millioen opgebracht, terwijl de daar aan verbonden loterij een overschot laat van 32.000 kronen, die aan het Noorsche Museum ten goede komen. Als het niet zoo treurig was, dan zou het vermakelijk zijn om den bedekten strijd tusschen keizer Wilhelm en Bismarck te volgen. Na de bekende uitlatingen van Bismarck over keizerin Augusta (een antwoord op 's keizers woorden to Koblenz) heeft de keizer op den verjaardag zijner overleden grootmoeder een telegram gestuurd aan zijn tante, de groother togin van Baden, en gezegd dat de geschiede nis voor keizerin Augusta een standbeeld zal oprichten, dat niemand zal kunnen verwoesten. Dat het den keizer alleen te doen was om Bismarck een hatelijkheid te zeggen, blijkt daaruit, dat de keizer dit familietelegram aan de groote klok liet hangen. De begrafenis van den verdronken hertog van Mecklemburg zal op bijzonder plechtige wijze plaats hebben. Te Kiel werd een lijk dienst gehouden, waarbij de meeste Duitsche vlagofficieren tegenwoordig waren. De prins was ongeveer een half jaar geleden te Amsterdam, om aan ons hof mededeeling te doen van het overlijdèn van zijn broeder, den groothertog. De jongste verjaardag van den krank zinnigen koning van Beieren gaf aanleiding, dat men weer eens iets van dezen ongelukki- gen vorst vernam. Zijn geestestoestand blijft dezelfde, maar door een geregelde voeding is het lichaam veel sterker dan voor eenigen tijd, toen de koning nu eens dagen niets nam, dan weer een echte veelvraat werd. Er wordt een loopje genomen met de ridderorden, door den koning van Siam in enkele landen met milde hand uitgedeeld behalve op het laatst, toen de voorraad uit geput schijnt te zijn geweest. Duitsche bladen deelen mede, dat een der ridderorden den dra ger het recht geeft in elk Siameesch huisgezin een maal van ryst en visch te eischen. Een heelo hooge orde (o. a. aan den Russischen minister Moeravieff verleend) geeft het recht om in Siam voor 10 miljoen schuid te maken. Of de koning de behulpzame hand zal bieden als de Siameezen weigeren zooveel erediet te verleenen, wordt niet gemeld en dat moet toch eigenlijk het ware zyn. De regeering van Hongarije besloot, met het oog op den nood der landbouwende be volking, 60.000 metercentner zaaigraan te verdeelen. De Hongaarsche regeering heeft het ver bod van veeinvoer uit Servië een maatregel welke tot veel ongenoegen aanleiding heeft gegeven, ingetrokken. In de buurt van Salonika hebben Turk- sche troepen, die een kampement in orde maakten, een sarcophaag blootgelegd, dat een groote hoeveelheid voorwerpen bevatte, uit een archaeologisch oogpunt van veel ge- wieht. De overheid nam terstond maatregelen en deed den schat, waaronder gouden voorwer pen en edelgesteenten, vooral damestooi, onder gewapend geleide naar de stad vervoeren. De opgravingen worden voortgezet, en brengen nog steeds nieuwe schatten aan het licht. De sultan is werkelijk aan het hervormen- Aan alle ambtenaren is het verboden in dienst gele schoenen, bonte overhemden of gekleurde dassen te dragen. Dat er in de Turksche ambtenaarswereld veel te verbeteren viel, was bekend. Deze groote stap naar hervorming zal daarom in Europa op grooten prijs worden Ook op ander gebied valt er nog te hervormen. De Turksche bladen houden de pan-Islami. tisehe beweging druk gaande.Maar soms is bun opruiming wat al te doorzichtig. Zoo had een door het paleis gesubsidieerd blad een in terview met den Maharadja van Kapoerthala opgenomen en hoog opgegeven van den ge loofsijver van dezen prins en diens geestdrift voor dén heiligen oorlog. Maar nu blijkt dat bedoelde prins niet eens een Mohammedaan, maar een zeer ijverig Boedhist is, en bovendien een zeer trouw bondgenoot der Engelsehcn. Toen hij hoorde van de dwaasheden, welke de Turksche bladen hem in den mond hadden ge legd, kwam hij daartegen op. Maar geen der bladen had den moed of de vrijheid deze tegen spraak op te nemen. Hij wendde zich toen tot den Britschen ambassadeur, maar ook deze slaagde niet. Met veel moeite kreeg men toen een berichtje in de Levant Herald. In TuniB was een inboorling wegens moord door de iplandsche rechtbank ter dood veroor deeld, en zou Zaterdag te Bardo worden opge hangen. Op het laatste oogenblik deed debey de familie echter een zoengeld van 600 francs aanbieden, waarmede genoegen werd genomen. De doodstraf werd toen in levenslange gevan genisstraf veranderd. - Een vrij zonderling feest is de vorige maand te Pretoria, gevierd. Het tweede der daar ge bouwde forten is op feestelijke wijze in gebruik genomen. Er is een prys van 100 pd st. uit geloofd voor een artiljerie-schietwedstrijd tus schen de Transvaalsche- en de Vrijstaatsche artiljerie. Weer is op de Oostkust van Afrika een expeditie vermoord; ditmaal een van den Engelschman Cavendisch, die met twee Euro peanen, 90 Askairs en 130 kameelen, dns een heele karavaan, op de jacht was. De geheele expeditie schijnt door Abmarasche rooversver moord. Door den lagen waterstand in de Yukon zyn de schepen met proviand, welke in de richting naar het Canadeesche goudveld Kloa- dyke waren gezonden, moeten terugkeeren. Het gebrek neemt te Klondyke toe. Het be richt van den brand is nog niet bevestigd. In vollen ernst meldt de Transvaalsche correspondent van de O. Haar1. Crt, dat een landgenoot in de Transvaal het perpetuum mobilé heeft uitgevonden. Bedoelde landgenoot heeft 17 Maart 11. patent genomen op „eene zelfwerkende machine met atmosfeer- en een waterkolomdruk als motoren, ter voortbren ging eener groote drijfkracht, zonder terug- keerende kosten dan die, welke het onderhoud der. machine medebrengt, door middel van een voortdurenden waterval boven een reser voir, dat het water na de krachtslevering weder Eet schijnt den correspondent toe dat deze machine niets anders is dan een mechanische hevel, die doof den gecombineerden atmosfeer- druk en watervalkracht miostens meer water oppompt dan noodig is om de beweging gaande te houden. De overblijvende hoeveelheid water, van een hoogte van pl. m. 6 meter, is meer dan voldoende om 2 tegen elkander inwerkende cylinderpompen, van. ongeveer 1 M. middellgn, ca. 900 liter water, over kracht maximum 6 M. hoog te laten vallen, hetgeen met pl. m. 70 paar denkracht overeenkomt. In een volgenden brief krijgen de lezers nader en definitief bericht. Paar een' te 's Gravenhage wonend officie1' rondloopt met de oplossing van de quadrida- tuur van den cirkel, ontbreekt thans alleen nog maar de steen der wijzen: Welke landgenoot zal dien nu uitvinden? EEN VREESELIJKE RAMP. Naar men ons uit V1 i s s i n gen meldt, is de toestand van den geredden binnenloods C. A. Willemsen, die zich des nachts zeer ern stig liet aanzien, vooruitgaande. Daar het vervoer naar zijne woning niet raadzaam werd geacht, wordt hij verpleegd in het nu tot zie kenkamer ingericht wachtvertrek der loodsen, De overige geredde manschappen bevinden zich wel. De ten onderste boven drijvende sloep is nabij Borssele opgevischt, De roeier Heydens laat eene hoogst zwangere weduwe met 8 kinderen na, Jilleba eene weduwe met 4 en De Jong éene met 3 kinderen. De weduwen en kinderen worden in hét ge not gesteld van pensioen. Omtrent het ongeluk wordt in de Belgische bladen gemeld, dat het ontstond, doordien de beide loodssloepen, die langs de stoomboot Rival lagen, tegen, elkander aansloegen en dat met zooveel kracht, dat de Nederlandsche sloep omkantelde. 3>e Belgen hebben alles ge daan om de drenkelingen te redden, maar door de duisternis en het ongunstige weder gelukte dit maar ten deele. Verkoopinge» enz. Maandag werdén te Biervliet bij openbare veiling 9.8110 HA., of ruim 22 ge meten, bouwland, behoorende aan de erven P. Casteleyn, verkocht aan den heer De Hemp- tinne te Gent voöt f 8920. Verkoopingen en Datum. P'aat»- 6 Oct. Oostkapelle, 6/7 Middelburg, 7 Middelburg, 7 Middelburg, 18 Middelburg, 16 Westbapelle,, Verpachtingen in Zeeland. Voorwerpen- Iaformatiëe Hotstede, Sigaren, Huizen, Hout, Inboedel, Huizen, Middelburg, Fabriek enz., Verhulst. Roeier. Tak. Konlon. Verbuist Loeff. W. Verstegen en Huvers. Loeff en W. Verstegen. Amsterdam. In een heden alhier gehouden buitengewone vergadering van den Hotelhoif- dershond werd besloten een adres te lichten aan de Koningin-Regentes, waarin de bekende bezwaren van hotel- en koffiehuishouders tegen hun aanslag in de personeele belasting worden In verband daarmede wordt verzocht de wet in dier voege te wijzigen dat de huurwaarde hunner perceelen of perceelsgedeelten, welke voor de uitoefening van het bedrijf gébruikt worden, slechts voor Va belastbaar zij. Verschillende sprekers voerden bezwaren aan tegen de wet, die in onderscheidene steden ver schillend wordt toegepast. Het verschil in toe passing te Rotterdam en te Amsterdam o. a. is zeer groot. Andere sprekers meenden dat de wetgever uit zucht om de afschaffers van sterken drank te behagen deze scherpe wet maakte en den ondergang der koffiehuishouders bedoelde. Ook dit diende het bestuur te onderzoeken. Op verlangen van enkele leden zullen de ministers en de kamerleden een afschrift van het request ontvangen. Aan de heeren Meijer, Van Goethem en Willems, alle Amsterdammers, en aan den voor zitter Schut en mr Jan Vijn werd opgedragen een afschrift van het adres aan de ministers van financiën en binnenlandsche zaken te over handigen. Londen, Naar de Times uit Buenos Ayres Verneemt, wordt de commercieele toestand te Rio Janeiro moeilijker, aangezien de ryksmid- delen door dè groote vermindering der inkomsten zeer hebben geleden. Volgens de Daily Chronicle heeft een Lon- densch syndicaat een bod gedaan op den Union Pac»/ie:spoorweg. Maandag 4 October. Antwerpen. Tarwe kalm. Amerik. fr. 20 Parijs. Tarwe vast; loop. md. ff. 28.35. P e s t b.. Tarwe vast. Maandag ff. 11.98. Za- dag ff. 11.87. Borlyn. Hoewel de buitenlandsche berich ten flauwer luiden, waren verkoopers van tarwe en rogge zeer terughoudend met het oog op het natte en tamelijk ruwe weder. Van den anderen kant was echter de kooplust ook gering, zoodat de omzet zeer beperkt bleef en de prijzen weinig verandering ondergingen. N e w - Y o r k dis. 937/„vorigen dag 933/8. Chicago 878/g; 8V/S. Vergader! ugen, Concerten enz. Middelburg. Woensd. 6 Oct. Zendingsbidstond. Zaal Bogardstraat 8 u. Donderd. 7 Oct. Concert Noordewier Reddingius Loman Messchaert Rogmans. Concert- en Gehoorz 8 u. V r ij d a g 8 Oct. Bijeenkomst Anti-dienst- vervangingbond. Lokaal Soe. Markt 8 u. Vrijdag 8 Oct. Alg. Verg. Ver. Kinder voeding. Soc. St. Joris 8 u. Woensd. 13 Oct. Voorstelling Nederl. Too- neehereeniging Schouw burg 77a u. Woensd. 13 Oct. .Verg. Uit Voorzorg. Bo venzaal De Vergenoeging 7—10 u. Donderd. 14 Oct. Idem l'/a4 u. Algemeen Overzicht. Ook het Spaansche kabinet ia thans gereed en beëedigd. De telegraaf deelt het lijstje mede, dat weinig licht geeft, en tevens de be noeming van een nieuwen directeur der Bank, van een prefect en van een burgemeester van Madrid, welke waardigheidsbekleders allen af traden. De groote taak, welke Sagasta te vervullen heeft, zal worden gedeeld door Puigcerver, die de portefeuille vaü finantiën aanvaardde, en door Moret, die aan het hoofd van koloniën optreedt. Na alles wat wij de laatste dagen over de crisis en den toestand van Spanje mededeelden, is het onnoodig nogmaals te wijzen op den stal, welke door deze heeren moet worden ge reinigd, en op de geringe kansen van slagen. Over den indruk, door het kabinet in het land gemaakt, en over de houding,, welke de maarschalkenparty en Silvela tegenover Sa- gasta's achttal zullen aannemen, is nog niet bekend,terwijl ook de .ontbindingsvraag nog een open kwestie is. Daarover zullen vermoedelijk de eerstvolgende dagen wel licht verspreiden, want het ware licht komt in" den regel aehteraa». Een der belangrijkste punten bij de oplossing der kabinetscrisis daar te lande, is de houding van Delyannis. Deze oud-premier heeft alles in het werk gesteld, om de nieuwe combinatie te doen mislukken. Werkelijk hebben velen zijner aanhangers geweigerd een plaats in het nieuwe kabinet in te nemen, en grondden hun weigering daarop dat Zaïmis een verrader was. Een groep van 40 Delyannisten heeft zich echter afgescheiden van hun leider en besloot het nieuwe kabinet te steunen bij zijn pogen om Thèssalië zoo spoedig mogelijk ontruimd te krijgen. De openbare meening, welke het bleek reeds uit ons naschrift tot ons vorig overzicht het nieuwe kabinet niet ongunstig is gezind, toont zich steeds meer af keerig van Delyannis, vooral nu men deze met recht een verwyt kan maken van zijn pogen om de crisis te ver lengen. Men beschuldigt de leiders van gebrek aan zelfverloochening, en van het twisten op het oogenblik waarop het vaderland zoo groot gevaar loopt. Ook de kamermeerderheid heeft het bij de bevolking verkorven. De Bond der Vaderlandersgevormd door de beste ingezetenen van alle standen, had aan den koning een door ruim 5000 personen ge- teekend verzoekschrift gezonden, om Z. M. te verzoeken Delyannis niet tot zich te roepen. Een eigenaardigheid van het nieuwe kabinet is, dat alle ministers van den Peleponesus of de eilanden herkomstig zijn, zoodat het vaste land van Griekenland er niet in vertegen woordigd ib. Gelukkig dat deze omstandigheid geen in vloed heeft op den indruk, dien het nieuwe kabinet beeft gemaakt, en die den toestand veel verbeterd heeft. Waarschijnlijk zal men daardoor wat minder bezwaren maken tegen de bekrachtiging van de vredesvoorwaarden. Dat deze ook hun goede zijde hebbenis reeds vroeger beweerd. Zelfs Norman, de correspondent van de Daily Chronicle te Athene, die zich steeds een van de grootste Phil-Hellenen toonde, acht de finantieele contröle nog zoo kwaad niet, en ziet daarin het middel, om de Grieken eens te doen zien wat er in de door hen geheven be lastingen zit. Als men door de gekwetste ijdelheid maar niet belet werd, dat in te zien, dan be stond er zeker in het geheel geen kans dat de Grieken het voorbeeld zouden vol- van de Mobmands, die zich eerst onder wierpen, maar, toen het er op aankwam inge volge de gemaakte afspraak de wapenen uit te leverden, déze tegen de Engelschen keerden, en hun die, zich reedB overwinnaars waanden, nog een nederlaag toebrachten. Want dat is het gevecht in de laatste 'dagen der vorige week feitelijk geweest. Tóen de Mobmands de uitlevering der ge weren weigerden, kreeg generaal Jeffreys bevel hen te tuchtigen. Woensdag vernielden de Britsche troepen eenige forten zonder tegen stand te ontmoeten. Donderdag rukte de bri gade op tegen twee sterk verdedigde en moei lijk te naderen dorpen in het Mohmanddal, Jut en Agrah. De guides bestormden de hoogten ter rechterzijde en verdreven den vijand, op den linkervleugel. Intusschen werd op het West- Kent-regiment en op de Pendsjabs uit. een dei- forten door den uitstekend opgestelden. vijand op het onverwachtst een moorddadig vuur ge opend. Er ontstond een verwoed gevecht, .maar ten slotte moesten de Britsche troepen terug trekken. Dit geschiedde in de beste orde onder bedekking der artillerie, maar zij leden zware verliezen, 50 dooden en gekwetsten, onder wie een vijftal officiereu, terwijl de vijand 00 man aan gesneuvelden moet hebben verloren. Natuurlijk zal dit echec wel weer gewroken worden, maar toch is men achteruit, hetgeen vooral jammer is, omdat men gaarne geheel had afgerekend met deze stammen, eer de strijd tegen de Afridi's en de Orakzais aanving. En de tijd daarvoor is aangebroken. 3 of 4 October zouden de troepen onder generaal Lockhart op weg gaan, zoodat men vandaag of morgen wel van de eerste krijgsverrichtingen zal hooren. Beknopte Mededeeiingen. Tot de vele verkiezingsredevoeringen waarop de Franschen nu al eenige maanden vergast werden, en waaraan zij zich nog heel wat maanden zullen vergasten, behoort er een van Barthou, die Zondag te Bayonne zeide, dat de naderende strijd voor goed zal beslissen tusschen de radicaal-Jacobijnsche"en de voor- uitstrevende-liberale republiek. De strijd gaat tusschen de voorstanders van de beginselen der groote republiek en hen die deze verloochenen en verdacht maken. De Elzas-Lotharingsche vereenigingen te Parijs hielden Zondag haar jaarvergadering op den Eiffeltoren, waarbij men inzonderheid de alliance herdacht, en de hoop uitdrukte dat men zou komen tot verwezenlijking van het doel der alliance recht en billijkheid. De voor zitter van de vergadering verklaarde zich tegen het denkbeeld Elzas-Lotharingen voor een kolonie te verruilen; slechts met de wapens kan men de verloren provincies herwinnen. Bij de aanvullingsverkiezingen voor het Lagerhuis, sedert de algemeene verkiezingen van 1895, zijn de liberalen in het geheel 10.000 stemmen vooruitgegaan, terwijl de regeerioga- partij slechtB 200 stemmen won. In 1895 wer den in de districten, waar sedert naverkiezingen plaats hadden, op de liberalen 72.485 stemmen uitgebracht, welk aantal tot 82.450 steegterwijl de conservatieven 79.558 en 79.756 stemmen verkregen. Uit deze cijfers blijkt, dat in be doelde districten de meerderheid reeds van rechts naar links is verplaatst. 64 Iersche parlementsleden hebben zich tot Balfour gewend met het verzoek het parle ment byèen te roepen, om maatregelen te nemen tot verlichting van de lasten der pach ters, die zich in een hopeloozen toestand be vinden, daar de aardappeloogst treurig is, en in het westelijk deel van het eiland ook de graanoogst mislukte. Edward Dicey behandelt in de Nine teenth Centuryde vraag of Engeland de suzerein van den Transvaal is, en geeft een bevestigend antwoord, 't Ia, gelooven wy, de eerste maal dat een Engelschman deze zaak fond, en met de stukken in de hand behandelt. Het blijkt dat er eigenlijk verschil bestaat over de be- tcekenis van het woord suzereiniteit. De Deensche rijksdag is Maandag geopend. De aftredende voorzitter werd herkozen. De be grooting, welke eerstdaags in behandeling komt, sluit met een tekort van 700.000 kronen. Volgens de KSln. Z. zijn de onderhan delingen over het militaire strafrecht zoover gevorderd, dat de openbaarheid is toegestaan. Blijft nog het recht van Beieren op een hoog militair gerechtshof, als struikelblok, daar de keizer in dit opzicht niet wil toegeven. Wat zal Von Hohenlohe nu doen? Het blijkt dat er in Duitschland werke lijk sprake is geweest van een verhoogiug der brouwbelasting. Maar de zaak schijnt voor het oogenblik van de baan. De socialistische partijdag is Zondag te Hamburg geopend. Men nam allereerst een motie aan ten gunste van de Engelsche werk stakers. Verder werd besloten dat niet alleen Auer, maar ook Liebknecht zal optreden als referent over het puntdeelneming aan Land dagverkiezingen. In verband met dit congres werd onlangs op een Berlijnsche socialistische vergadering beweerd, dat de Vorwürts een plaatselijk blad was. Wij hadden ons dat blad altijd voor leid, als een over geheel het land ver spreid hoofdorgaan. Maar zelfs de Duitsche bladen zijn verbaasd, nu het blykt dat maar even 6 van de exemplaren (3000 van de 48.000) over het land verspreid worden, en de andere te Berlijn blijven. De eiseh der Ber lijnsche socialisten, dat zij op de samen stelling van dit blad denzelfden invloed ver krijgen als de partijgenooten in andere streken op hun locaal-orgaan, schijnt dus niet onbillijk. - Er wordt in Oostenrijk bijzonder op ge wezen, dat blijkens het officieele bericht over de toosten aan het Boedapester gala-diner ter eere van den koning van Roemenië, door keizer Franz Jozef is gesproken van de hartelijke betrekkingen tusschen beide landen en niet volken, gelijk eerst was gemeld. - In den Oostenrijkschen Rijksraad is voor gesteld een eeregerecht in to stellen, dat alle parlementaire duels onmógelijk zal maken. - De katholieke volkspartij in Oostenrijk is voornemens een voorstel te doen om by de wet algemoene regelen voor het gebruik der talen te geven en de bijzondere regeling aan de Landdagen van de versch'illênde provincies over te Vaten. Op deze wijze zóu de taalkwestie weer op wettelijk terrein komen en dan u|| het parlement verdwijnen.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2