buitenland; hadden de aanranders hem gras in den mond gestopt. Koning Leopold is over land, en omringd door een sterk geleide, naar Tanger, de hoofd stad van Marokko, vertrokken. Te Antwerpen is alweer een commissio nair in diamanten verdwenen, en met hem 40.000 francs aan steentjes. De justitie te Antwerpen heeft nu wel licht een belangrijk spoor in de zaak van den dubbelen moord te Hemixem. Een inwoner van Bazel, eene gemeente op den linkeroever der Schelde, tegenover Hemixem gelegen, thans in de bedelaarscolonie van Merxplas, was met oen der opzichters aan 't spreken over de misdaad en zeide dat twee of drie personen van Hemixem of omtrek, wier namen hij noemde, hadden gepoogd hem over te halen, met hen een diefstal, desnoods een dubbelen moord, te plegen bij de gezusters De Pooter. De man wees dit plan van de hand en, of schoon dit nu twee jaar geleden is, twijfelt hij niet of de nu gepleegde misdaad moet het werk van dezelfde personen zijn. Het gerecht is dadelijk met een onderzoek begonnen en volgens het H. v. A. zal waar schijnlijk ten minste éene aanhouding spoedig volgen. Bij werkzaamheden aan het TheAtre des Variétés te Antwerpen, zijn vele menschen- beenderen en gedeelten van grafsteeuen gevon den. De vorige week werd gemeld, dat een gep. Fransch kolonel tot den geestelijken stand was toegetreden. Than3 wordt hetzelfde be richt van een Engelschman, die in den Ame- rikaanschen burgeroorlog tot generaal was opgeklommen. De koning van Siam verlaat van daag En geland voor de tweede maal, en zal nogmaals, thans niet-officieel, een bezoek aan Parijs bren gen. Van daar zou de Oostersche vorst naar Madrid en Lissabon gaan. Weer heeft een schoonheidsmiddel den dood van een jong meisje tengevolge gehad. Te Londen overleed een meisje, dat, om een mooien teint te krijgeu, waskaarsen had op gegeten. Het aantal typhus-gevallen te Maidstone is nu tot 1030 gestegen. Het eeuwfeest van de troonsbestijging van Friedrich Wilhelm III zal den lOen November in heel Pruisen gevierd worden met een plech tige godsdienstoefening. Het lijk van den hertog van Mecklem- burg is uit de bij Cuxhaven verongelukte torpedoboot boven gebracht, en met een pant- serschip naar Kiel vervoerd. Prins Karei van Denemarken (over wien den laatsten tijd nog al gesproken is, in ver band met het heimwee zijner vrouw, prinses Maud van Wales)heeft ook groot gevaar geloopen met zijn torpedoboot naar den kelder te gaan. Maar liet liep goed af. Terwijl de Duitsche Keizer te Pest ver- toefde, liet hij zich dagelijks per telephoon door den Franschen gouverneur zijner zonen inlichten „hoe de jongens zich gedroegen". Nu had Prins Eitel Fritz zijn jongeren broeder ge scholden en 't rapport luidde te zijnen aanzien ongunstig. Hij had leelijke woorden gebezigd. „Quelles paroles done?" QiCa-t-ïl dit ce petit monstre vroeg de keizer. „Sire, dat is juist wat hij gezegd heeft" was 't antwoord. Te Boedapest heeft een groote en schitte rende illuminatie plaats gehad ter eerevanliet schrijven van koning Frans Jozeph, waarin hij fl. 500.000 beschikbaar stelt voor gedenkteekens voor groote Hongaren. Door het breken van de koppeling van een goederenwagen, had de extra-trein, waar mede de koning en koningin van Roemenië naar Boecharest zouden terugkeeren, 50 minuten oponthoud. Om de zaak spoedig in orde te maken, heeft men den goederenwagen uit de rails geworpen. De Koning van Italië heeft een prijs van 10.000 lire beschikbaar gesteld voor een schil derij of beeldhouwwerk op de tentoonstel ling van kerkelijke kunst te Turijn in 1898, die het best het godsdienstig entevens vader landslievend gevoel uitdrukt. Uit Moskou komt het bericht, dat New- Yorksche geldmannen in Rusland concessie hebben gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Alaska tot in Siberië, in aan sluiting met den grooten Siberischen spoorweg naar Wladiwostok. Op bruggen en veren zouden de treinen de Beringstraat moeten overtrekken. Als deze spoorweg tot stand komt, dan zou men in 33 dagen de reis om de wereld kunnen maken. Tien jonge priesters van de orthodoxe Russische kerk zijn naar Engeland gezonden, om een toenadering tusschen deze en de Engelsche kerk te bewerken. Uit Singapore komt bericht van vulka nische werkingen, welke bij Maikapoel een nieuw eiland deden ontstaan en zich verder op verschillende plaatsen, b. v. te Soeda en Laboean door hevige aardschokken kenmerkten. Van den spoorweg naar Oeganda (een werkje dat ruim het dubbele van de raming heeft gekost) zijn nu ruim 160 K. M. gelegd. In Abyssinië zullen de schoonmoeders niet licht den naam krijgen, dien zij in Europa hebben. Daar geldt het voor onvoegzaam als een moeder haar dochter het eerste jaar na het huwelijk ziet, en in het tweede jaar geldt het nog niet voor een bewijs van wellevendheid, als zij te dikwerf komt. In de Coffee Creek (Californië) is een klomp goud gevonden, ter waarde van omstreeks honderd duizend gulden. Deze klomp is nog iets grooter dan de Australische, welke tot dusver als de grootste bekend stond. Ook op dat gebied zijn dus records te breken. Dat in onzen tijd bijna alles waarde heeft, en er weinig of niets onbenut blijft, zullen al onzer lezers zeker gaarne erkennen. Niet velen hunner echter zullen ooit op de gedachte zijn gekomen, dat het practisch mogelijk is nog voordeel te trekken uit de warmte, die een straatlantaarn uitstraalt. De Engelschen heb ben die mogelijkheid bewezen en sedert eenigen tijd kunnen de bezoekers van Crystal Palace te Londen zien, hoe door een gewone gaslan taarn kokend water wordt geleverd. De moeilijkheid ligt natuurlijk daarin dat de warmte moet worden overgebracht naar het waterreservoir, dat zich onder de paal dei- straatlantaarn bevindt. Dit geschiedt door den stoom, die in eene kleine ruimte ongeveer een voet boven de vlam gevormd wordt, te voe ren door een spiraalvormige buis, welke zich in het onderste reservoir bevindt. De persoon, die, om thee of koffie te zetten of soep te maken, kokend water noodig heeft, steekt een halve penny in de automaat en krijgt door een kraan te openen een emmertje (onge veer 4 L.) kokend water. Het toestel kan 1 gallon (3.75 L.) water per uur leveren. Wanneer een kooper warm water heeft afge tapt, wordt het reservoir vanzelf door een aan sluiting met de waterleiding door koud water op peil gebracht. Een thermometer wijst ieder aan hoe hoog op het oogenblik de temperatuur van het water is. Verschillende gemeentebesturen in Engeland als die van Liverpool, Nottingham en St. Martin in the Fields (Londen), hebben reeds met den uitvinder contracten gesloten omtrent een proefneming en zij hopen, indien de proe ven slagen, daardoor de helft van de kosten der straatverlichting te bestrijden. Hbld ONWEER EN MIST. Evenals in ons land heeft het ook Woens dagavond in Engeland hevig geonweerd. Te Londen was de bliksem zoo fel, dat de ver lichte straten donker leken als het weerlicht ophield. De stortregens zetten zuidelijk Lon den voor een groot deel onder water. Op en kele plaatsen ontstond brandde bliksem trof een paar kinderen, éen doodelijk. De Londensche brandweer werd Donderdag nacht vijfmaal opgeroepen voor brand, ontstaan door het nat regenen van ongebluschte kalk, en eens voor een grooten boom in een parti culier park, die door den bliksem was getroffen, en zoo fel brandde, dat een slang op de water leiding langs een brandladder moest worden opgeleid, om het vuur tcblusschen. Te Aylesbury vielen hagelsteenen zoo groot als duiveneierenin Essex spoelde het over vloedige hemelwater stukken van wegen weg. In West-Norfolk had het in lang zoo zwaar niet geonweerd. Boomen werden door den blimsem geveld en het vee in de weiden gedood. Verder heeft het in Engeland en Frankrijk en vooral op zee zwaar gemist. De booten van de Zeeland ondervonden daardoor vertraging. Het reeds gemelde ongeluk met de torpedo booten Trasher en Lynx, die bij Falmouth aan den grond voeren, was mede een gevolg van het slechte weer. De Trasher die den weg aangaf, geraakte het eerst vast, maar wegens den mist moest de Lynx op zóo korten afstand volgen, dat zij haar vaart niet tijdig kon inhouden. Zij botste tegen de Trasher en strandde daarna zelf. Aan boord van het eerste schip ontplofte tot over maat van ramp een stoompijp, waarbij drie man werden gedood en twee zwaar gewond. In strijd met het door ons reeds medegedeelde telegraphi8ch bericht, melden de Engelsche bla den dat beide schepen vlot gekomen zijn. De Trashei' ligt met een vernielden achtersteven te Falmouth en de Lynx is met een zwaar be schadigde kiel en een voorschip vol water naar Davonport gebracht om te dokken. Ook Parijs en Marseille waren in een dichten mist gehuld. Slechts door bijzondere voorzich tigheid in acht te nemen, werden in de haven van laatstgenoemde plaats ongelukken verme den. Vele schepen bleven binnen. Te Parijs was de nevel zóo dicht, dat men voorwerpen op een paar meter afstand niet kon onderschei den. De stoombootdiensten op de Seine wer den gestaakt, totdat tegen negen uur des morgens de atmosfeer wat helderder werd. Ook van den Rijn komen berichten over den dikken mist, welke de scheepvaart belette. Een gevaarlijke kuspartij. De minnenden zenden elkaar per brief heel vaak duizend kussen, maar in werkelijkheid geven zij niet gauw zooveel opeens. Maar ééns is dat toch gebeurd in een kleine Duitsche stad. Men sprak in een gezelschap over kussen. Men wierp de kwestie op, hoeveel kussen men in een bepaalden tijd wel zou kunnen geven. Toen beweerde een zeer levenslustige en denkelijk ook zeer verliefde jonge man, dat hij en zijn verloofde het wel zouden brengen tot 10,000 in 10 uur. Een weddenschap werd aangegaan. Als voor waarde had de jonge man bedongen, dat zij elk half uur een verfrissching mochten nemen. In het eerste uur werden 2000 kussen gewis seld, in het tweede uur maar duizend, in het derde maar 750, en toen niets meer. De levenslustige jonge man kreeg lippenkramp en viel bewusteloos neer zijn meisje viel insgelijks in onmacht en kreeg daarna een zenuwziekte, waaruit zij slechts langzaam herstelde. De brui degom was eenige dagen lang insgelijks ernstig ziek. Het einde van het liedje was, dat de huwelijksvoltrekking van het jonge paar een heel jaar moest worden uitgesteld. Algemeen Overzicht. Zal Sagasta zich spiegelen aan Rallis, die viel omdat hij een geheel verloren zaak niet kon redden Zoo ja, dan mag hij wel een nauwkeurige beschrijving laten maken van den boedel welken hij overneemt. Want hopeloozer nalatenschap is wel zelden door een minister aanvaard. Een geweldige opstand in het Oosten, waar een reusachtig leger, zonder soldij en zonder voldoende verzorging, een harden strijd voert tegen ziekten en vijanden in het Westen een opstand, waaromtrent men slechts af en toe, en dan niet veel goeds hoort dreigende moei lijkheden met een groote natie, welker militaire kracht niet gering, en welker financieele kracht groot is dreigende moeilijkheden met bin- nenlandsche vijanden, die hulp verwachten van een invloedrijke en steeds aanmatigender wor dende geestelijkheid een bedorven ambte naarswereld in de duisternis werkende vij anden der maatschappij, die niemand ontzien, een bevolking die ontevreden is over de offers, welke aan haar gezinnen en aan haar beurs worden gevraagd en daarbij een leege schat kist, zonder crediet, en zonder belastbare materie Waarlijk de Spanjaarden mogen denman dankbaar zijn, die onder zulke omstandigheden het bewind durft aanvaarden. En men mag wel bij voorbaat verklaren, dat men het hem niet wijten zal, als hij schipbreuk lijdt bij zijn pogen, om tenminste iets te doen, dat het land uit zulk een hopeloozen toestand kan redden. Dat een kloek man in zulke omstandigheden veel vermag, leert onze Willem III, aan het hoofd van 's lands zaken geroepen in de dagen toen alles reddeloos, redeloos of radeloos was. Maar onze stadhouder had het voorrecht dat éen tooverwoord het redelooze volk zijn rede teruggaf en het valt ons moeilijk te geloo- ven, dat het Spaansche volk gelijk zal zijn aan het Nederlandsche van voor 225 jaar. In Spanje geen kracht, welke na een tijdelijke verdooving terugkeert, maar een trots welke spreekwoordelijk is, een geloof in eigen voor treffelijkheid, dat allen zal beletten, zoolang het niet te laat is, den ernst van den toestand te beseffen. Waar dat zoo is en wij ge- looven dat het niet gemakkelijk is het tegen te spreken daar valt zelfs de vraag weg of Sagasta de man is, die is opgewassen tegen zooveel bezwaren, als zich de laatste jaren in het Z. W. van ons werelddeel hebben opge hoopt. Zelfs een Hercules zou bezwijken. En hoe zal dan een Sagasta het maken? Zal hij als de omstandigheden zelfs dat niet onmo gelijk maken niet over eenigen tijdvoorde Cortes moeten verschijnen met een mededeeling, zeker even ernstig, als die welke Rallis Don derdag der Grieksehe Kamer had te doen? Aan duidelijkheid heeft het zeker niet ont broken in Rallis' redevoering. Hij noemde de vredesvoorwaarden vernede rend, en verklaarde dat de oorlogslasten de draagkracht van het land te boven gaan en veel hooger zijn dan de werkelijke oorlogskos ten, welke door Turkije zijn betaald. Rallis deelde verder mede, dat de rechten der in Turkije wonende Grieken geschonden worden en dat de grensverandering en de internationale contröle op de Grieksehe financiën verkeerd zijn. Verder betoogde hij dat de mogendheden zicli gereed maken de vredesvoorwaarden uit te voeren, zonder dat deze door de Grieksehe kamer of den koning zijn goedgekeurd. De mogendheden hebben Griekenland hun tus- schenkomst opgedrongen (d. w. z. aan Grie kenland een blanco volmacht afgedwongen) als voorwaarde voor den wapenstilstand. Rallis wenschte der kamer niet te vragen het verdrag goed te keurenhij wenschte een motie van vertrouwen, welke hem in staat zou stellen het verdrag uit te voeren, en dan heen te gaan. Delyannis, die bij het gaan naar de verga dering was uitgefloten, wierp daarop het kabinet den handschoen toe. De kamer kan de ver antwoordelijkheid voor de handelingen der regeering niet aanvaarden, zoo betoogde hij. En de meerderheid ging met den vroegeren premier mede. Met de reeds medegedeelde stemmencijfers werd het kabinet-Rallis genoopt af te treden. Wat nu Het is gemakkelijk, erg gemakkelijk gezegd, een ministerie-Delyannis, zonder Del yannis het is ook gemakkelijk de zetels dei- aftredende ministers door anderen te doen be zetten. Maar welke positie moet het kabinet tegenover het groote vraagstuk innemen Het ware dolhuiswerk niet het voorbeeld te volgen van de nationale vergadering van Bor deaux, welke, toen de vijand in het land en niet te verdrijven was, zelfs Elzas en Lotha ringen afstond. Het ware dwaasheid om met vertrouwen het oog te vestigen op de menigte, vóór het kamergebouw opgehoopt, om de banier van de nieuwe vereeniging, welke den oorlog tot het uiterste wil. Maar niet de buitenwereld, die zoo teleur gesteld is over de weinige weerkracht van het Grieksehe volk, heeft in deze te beslissen. Griekenland zelf moet oordeelen of het zijn lot,"' te kwader ure toevertrouwd aan de Europeesche diplomatie, zelf ter hand zal nemen, of het laatste zal wagen om zoo weinig te winnen. Zeker is, dat Griekenland de gelegenheid te over heeft om een aan het misdadige grenzende dwaasheid te begaan, dat de weg, welke door het gezond verstand en de vaderlands liefde is voorgeschreven, een moeielijke is. Maar toch niet zoo zwaar als die, welken de Franschen voor 26 jaar hadden af te leggen. Met groote bezorgdheid volgt daarom de Europeesche pers den loop der gebeurtenissen. Dat in Griekenland zoo groote moeielijkheid is ontstaan, is, naar het ons voorkomt, het ge volg van het standpunt, door de Mogendheden in deze zaak aangenomen. Dat zij, toen zij hun bemiddeling aanboden, eenige waarborgen be geerden, dat hun arbeid niet nutteloos zou zijn, is natuurlijk. Maar was het voor hen, die het Grieksehe volk kenden, niet dubbel noodzakelijk, om toe te zien dat de volmacht, welke zij verlangden, in elk opzicht deugdelijk was, zoodat een terugkomen daarop onmogelijk zou zijn? En zou het niet beter geweest zijn als de Grieken in de onderhandelingen waren ge kend, in plaats van alles buiten hen om te behandelen, en hun ten slotte zoo harde voor waarden op te leggen Dat deze fouten werden begaan, was het ge volg van de noodzakelijkheid, om de grootste tegenstellingen te doen verdwijnen, om het onverzoenlijke te verzoenen. Iets dat den Euro- peeschen diplomaten zoomin als anderen ge lukt, ten minste als men werkelijk arbeid wil verrichten eu niet de moeilijkheid wil ver plaatsen. Een curieus staaltje van hetzelfde pogen wordt uit Duitschland gemeld, waar een nieuwe staatkundige partij na een kort bestaan dreigt uiteen te vallen. Toen ten vorige jare de Duitsche predikant Naumann een deel der zoogenaamd Christelijk- socialen (vroeger aanhangers van den be- ruchten Stöcker) om zich verzamelde, was het moeilijk te zien, in hoever de nieuwe groep de kern eener bepaalde partij zou worden. De toen gehouden partijdag beloofde wel iets, maar al spoedig scheen het, dat de nieuwe groep reeds bij haar geboorte verdwenen was, men hoorde niets van de „nationaal-soci- alen", gelijk de groep gedoopt was, tot voor eenige weken het bericht kwam, dat het op gerichte dagblad gestaakt werd, en de partij het voortaan met een weekblad zou moeten stellen. Thans is de tweede partijdag gehouden, welke veel ten aanzien van de gebrekkige ontwik keling verklaart. Men is het namelijk oneens over den grondslag waarop de partij rust Dit bleek uit een tweetal moties, welke ter tafel werden gebracht. In de eene werd ver klaard, dat het kenmerkende der partij, het beginsel dat hare richting aanwijst, niet ligt in de bestrijding der conservatieve of eenige andere nationaal-gezinde partij, maar in het strijdvoe- ren tegen de sociaal-democratie. Daartegenover stond een andere motie, waarin de wensch werd uitgesproken, dat de roeping der nationaal-socialen voor alles zou zijn op krachtige wijze op te treden voor de belangen van den arbeidenden stand, dat onomwonden zouden worden erkend de groote verdiensten der sociaal-democratie ten aanzien van de ophef fing van de arbeidende klasse, en dat zij inde sociaal-democratie in steeds toenemende mate ziet het streven naar een ontwikkeling in de nationale en practisch hervormende richting. Nadat deze moties waren gesteld, kwam ze kere Ruprecht op den grappigen inval, om een motie te stellen tot verzoening van deze lijn recht, tegenover elkander staande richtingen. Hij nam tusschen deze beide uitersten stelling, en de vergadering is waarlijk met dit grap pige denkbeeld medegegaan. 't Is jammer, dat de vereeniging nu kans heeft de beide uiterste vleugels te verliezen, Wat zou die mijnheer Ruprecht, als de nationaal- socialen eens aan het roer kwamen, goede dien sten kunnen bewijzen als ambassadeur te Kon- stantinopel tot verschuiving van de „oplossing" van het deel der Oostersche kwestie, dat dan aan de orde zal zijn Naschriit De Koningin-Regentes van Spanje acht het in de tegenwoordige omstan digheden voor alles noodig, algemeene verkie zingen te ontgaanzij wil daarom dat het nieuwe kabinet met de tegenwoordige Cortes zal regeeren. Voor Sagasta zou dit een nieuwe moeielijkheid, wellicht een onoverwinbaar be zwaar zijn. Beknopte Mededeelingen. De Brusselsche Soir noemt generaal Mar" chal als aanstaand minister van oorlog. Lepine, de prefect van politie te Parijs, zal, nu zijn voorganger Lozé er voor bedankt heeft, gouverneur van Algiers worden. De onthullingen van de Gaulois overliet optreden van keizer Wilhelm om een oorlogs verklaring van Engeland aan Frankrijk te ver hinderen, vinden weinig geloof. Het blad zelf zegt dat Frankrijk den keizer voor zijn tusselien- komst niet dankbaar heeft te zijn, wijl de keizer alleen in het belang van zijn eigen land en in dat zijner koloniale ondernemingen handelde. Opmerkelijk is, dat lord Rosebery reeds voor een jaar heeft erkend, dat hij tijdens zijn minis terschap zoo dicht bij een oorlog heeft gestaan. Vrijdag schijnt er nu werkelijk eenige kans te zijn gekomen, dat de strijd in de En gelsche machine-nijverheid zal eindigen. Barnes, de vertegenwoordiger van den bond der werk lieden, had een onderhoud met den minister Ritchie. Ook het orgaan van den Band derLand- wirthe verklaart niet te kunnen medegaan met de marinevoorstellen, volgens het van ter zijde bekend geworden plan. Het hoofdorgaan van den Bond verklaart, dat die voorstellen zich niet tot een matige uitbreiding bepalen. Bij de Landdag-verkiezingen in Dresden hebben de kar teil-partij en gezegevierd. De so cialisten verliezen waarschijnlijk zes zetels. De „Kreiz-ausschusz" te Belzig (Duitsch land) heeft na een geregeld proces den ortsvor- steher" Schultze uit zijn ambt ontzet, wegens een ernstige tekortkoming ten aanzien van zijn ambtsplicht. De man had niets meer of minder gedaan, dan een hem toebehoorend huis te verhuren aan zekere juffrouw, diesocia- liste is Zoo'n schelm De beruchte journalist-politie-spion Nor man Schumann doet weer van zich hooren. Van uit zijn wijkplaats Zurich heeft hij getracht Bebel en den oud-minister Von Marschall aan te klagen wegens meineed in de zaak van Von Tausch. Bebel die reeds erkend had, dat hij zich vergist had tusschen dezen Schumann en een naamgenoot, heeft bij de justitie inlich tingen ingewonnen. Daaruit bleek, dat deze zaak voor Schumann niet gunstig was afgeloopen. Schumann heeft getracht, door tussehenkomst van zijn vriend Karl Paasch, Bebel te bewerken om hem als man van eer te erkennen, en zich bovendien schriftelijk te verbinden, het daar heen te willen leiden, dat in de socialistische pers, een door hem, Schumann, toe te zenden ver dediging onverkort zou worden opgenomen. Onder deze voorwaarden beloofde Schumann de meineed-zaak te laten rusten. Bebel had daarop in krachtige woorden ge antwoord, waarop Schumann de aanklacht had ingediend. Met betrekking tot Von Marschall beweert Schumann schriftelijke bewijzen van meineed te hebben, terwijl hij verder beweert in het bezit te zijn van officieele stukken, die zijn eigen onschuld bewijzen. Schumann stoft verder op zijn nog steeds voortdurende betrekkingen tot hooggeplaatste personen en erkent tegenV.Marschall, Boetticher, Caprivï en den keizer geïntrigeerd te hebben. Hij zegt dat hij er aardigheid in had allen tegen elkander op te zetten. Te Deva (Hongarije) zou een nieuwe bis schop zijn intocht doen, en de bevolking maakte zicli gereed, den kerkvorst op waardige wijze te ontvangen. Reeds waren de toebe reidselen gereed en was een groote eerepoort opgericht, toen bekend werd, dat de bisschop een onverzoenlijk clericaal was, die o. a. een onderwijzer had getroffen, wijl deze zijn huwe lijk burgerlijk had laten voltrekken. In een oogwenk was het uit met de voorbereiding en alle versieringen werden weer weggenomen. De Kattowitzer Zgt. bericht, dat te Dam- browa, in Russisch-Polen, alle arbeiders van de metaalgieterijen Huta Bankowa, ten getale van 4500, man liet werk hebben gestaakt. Een kapitein der gendarmen en een hooggeplaatst regeeringsambtenaar zijn uit Warschau ter plaatse aangekomen. Donderdagavond beging de menigte ongeregeldhedenzij bombardeerde de troepen met steenen, waarop de kapitein last gaf te schieten. Twee mannen werden op de plaats gedood, vijf zwaar gewond, waarvan een intusschen is gestorven. Zes compagnieën soldaten zijn sedert nog aangekomen. Alle arbeiders werden door de directie der fabrieken ontslagen. De gieterijen behooren aan een consortium van Russische en Fransche kapitalisten. De Abyssinische kerk in Jeruzalem, welke tot dusver bij de Armenische was ingedeeld, heeft van den sultan haar onafhankelijkheid gekregen. Waarschijnlijk is dit het gevolg van den aandrang van Meneliks gezantschap naai den sultan. De benoeming van een Servischen wij-bis schop van Uskub is eindelijk door den sultan goedgekeurd. De Mahdi heeft in alle moskeeën en in de straten van Omdurman doen afkondigen, dat. deze stad met kracht zal worden verdedigd, teneinde te voorkomen, dat het graf van Mo hammed Achmed in handen der ongeloovigen valt. De Britscli-Egyptische troepen, die Kas- sala zullen bezetten, worden per boot naar Souakim gebracht, en zullen verder over Ita- liaansch gebied trekken. Of de Engelschen een zoo groot vertrouwen verdiend hebben? Voor een paar jaar had het kabinet van lord Rosebery ook verlof gekregen troepen door Chitral te doen trekken. Maar toen een nieuwe regeering optrad, vond deze het beter Chitral maar bezet te houden, een feit dat zóóveel wantrouwen heeft gewekt, dat daarin volgens velen de oorzaak van den tegenwoordigen opstand in Noord-Indië schuilt. In Britsch-Indië heeft generaal Jeffreys nog een gedeelte der Mohmands, die zich niet onderworpen hadden, getuchtigd, en een dozijn dorpen verbrand. Bij Agra en Gat had een hevig gevecht plaats, dat voor de Engelschen gunstig afliep, maar dat toch een luitenant kolonel en een luitenant het leven kostte, ter wijl twee luitenants zwaar en een licht ge kwetst werden. Het bevestigt zich in alle opzichten, dat de emir van Afghanistan zeer op de hand van de Engelschen is. Niet zonder reden want de oorlog doet de hem toekomende tollen op een bedenkelijke wijze dalen. Als men een telegram uit Havanna mag gelooven, dan is Vittoria las Tunas weer dooi de regeeringstroepen bezet. Dat men bij deze tijding vermeldt, dat geen tegenstand is gebo den, en daarom geen fantastische cijfers van het aantal gesneuvelde vijanden mededeelt, doet bijna aan de waarheid van het telegram gelooven. Henry George wil als candidaat voor mayor van Groot-New-York terugtreden, als de Tammany-Hall een zilvercandidaat stelt. De republikeinen willen den oud-minister van ma rine Tracy stellen. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. D o n d e r d. 7 Oct. Concert Noordewier Reddingius Loman Messchaert Rogmans. Concert- en Gehoorz 8 u. Y r ij d a g 8 Oct. Bijeenkomst Anti-dienst ver vangingbond. Lokaal Soc. Markt 8 u. V r ij d a g 8 Oct. Alg. Verg. Ver. Kinder voeding. Soc. St. Joris 8 u. Woensd. 13 Oct. Voorstelling Nederl. Too- neelvereeniging Schouw burg 77a u. Woensd. 13 Oct. Verg. Uit Voorzorg. Bo venzaal De Vergenoeging 7—10 u. D o n d e r d. 14 Oct. Idem 1 '/a4 u. Don der d. 14 Oct. Concert Vereen, voorlnstr. muziek. Concert- en Ge hoorzaal. Zaterdag 16 Oct.. Concert Weener Humor. kwart. Udel. Concert- en Gehoorzaal. Don der d. 28 Oct. Voorstelling Tivoli-gezel- schap Rotterdam. Schouw burg 77a u. Donderd. 4 Nov. Voorstelling Le Gras en Haspels. Schouwburg! 7a". Woensd. 10 Nov. Concert Strijkkwartet. Hugo Heermann c. s. Concert-en Gehoorzaal 8 u. Stoomdrukkerij D, G. KrëberJr. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 6