MIDDELRURGSUHE COURANT. N°. 233, 140" Jaargang. 1897. Maandag 4 October. EENE REDE, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van-Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 2 Oct. 8 u. vm. 62 gr. 12 u. 70 gr., av. 4 u. 68 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rej Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement óp voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 2 October. die bij de algemeens beraadslaging om het ontwerp-straatbelasting in den Middelburgschen raad zou kun nen worden uitgesproken- I. Mijnheer de voorzitter! Eindelijk komt dan aan de orde dat famense voorstel van burgemeester en wet houders, dat de pennen in onze gemeente op ongewone w§ze in beweging bracht, dat zelfs een tweetal openbare vergaderingen uitlokte, welker besprekingen leidden tot resultaten, die in den vorm van eene motie en van een adres vóór ons liggen. Laat me, vóór ik verder ga, naar aan leiding van een en ander eene enkele op merking maken. Ik sta verbaasd over de.... ik wil niet zeggen luchthartigheid, maar laat ik het maar noemen gemakkelijkheid, waarmede sommigen de openbare administra tie beoordeelen, zonder dat zij voldoende op de hoogte zijn van datgene, waarover zij een oordeel uitspreken met een aplomb en een beslistheid, als hadden zij de wijsheid van Salomo zaliger in pacht. Ik heb, M. d. V., al vrij wat gemeentebegrootingen en ge meente-belastingplannen onder de oogen gehad. Maar werkelijk, het is niet zoo gemakkelijk om die goed op te maken en de gemeente-huislionding behoorlijk gaande te houden, vooral niet, als de gemeente wat krap in haar waach zit. Ik geloof heusch, dat het nog moeilijker is, dan hier of daar achter een toonbank of in een winkel den gaanden en komenden man te bedienen. Hensch, ik geloof het zeker! Een eerste, sterk sprekend staaltje van die laat ik maar blyven zeggen: gemak- kelijkheid, levert de rede van den voor zitter der tweede meeting, welke naar aan leiding van dit voorstel werd belegd, en waarin boudweg beweerd werd, dat burg. en weth. dit voorstel hebben gedaan, omdat... de uitgaven zoo belangrijk gestegen zijn en thans het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven moet worden bewaard. Ik dacht, M. d. V., dat de feiten, welke geleid hebben tot het voorstellen dezer be lasting, voldoende bekend waren. Het schijnt echter van niet, en daarom zou ik, al ben ik er van overtuigd, dat mijne medeleden die feiten wel kennen en zeer goed weten, waaraan we dit nieuwe produet in onze gemeentelijke fiscale wetgeving te dankeD hebben, toch nog wel even, ten gerieve van hen, die dit niet schijnen te weten, de toedracht der zaak uiteen wenschen te zetten. Op de begrooting onzer gemeente voor 1897 is o. m. uitgetrokken f 85.000 voor hoofdelijken omslag en ongeveer f 46.000 voor de opbrengst van 70 opcenten op de personeele belasting. Dat was ook voor 1896 zoo. In 1895 hebben we ongeveer f 100.000 hoofdelijken omslag geheventoen waren de opcenten lager. Maar als in vele zaken, openbaarde zich ook in dezen een eigenaardige karaktertrek van ons volk; het mopperen zit ons in merg en bloed. Welnu, men heeft gemopperd en gezegd, dat men liever wat meer opcenten en wat minder hoofdelijken omslag wilde betalen. Ik mag dus aannemen, dat een hoofdelijke omslag van 85.000 met en benevens 70 opcenten op de personeele belasting het bedrag aan directe belasting vertegenwoordigde, dat we - ja, nu wel niet met het grootste genoegen van de wereld betaalden, maar waarmede we dan toch vrede konden hebben. Het karretje der gemeentehuishouding liep dus op een zandweg. Daar komt echter de ryksregeering roet in het eten werpen. De personeele belasting was slecht geregeld wie onzer heeft niet honderdmaal gemopperd over deuren- venstergeld, die onrechtvaardige belasting op lucht en licht? en daaraan zou mi- Om de duidelijkheid en de juistheid van dit betoog, zoo geheel passend in het kader van onze beschouwing, verleenen wij dit een plaats aan het hoofd van ons blad. Red. uister Sprenger van Eljk een eind maken. De nieuwe regeling is tot stand gekomeD bij de wet van 16 April 1896, en werkelijk tot veler genoegen. De nieuwe personeele belasting bracht voor verreweg de meesten verlichting. En, ziet uwe betalen alle maal graag, o, zoo graagonze belasting maar als er wat af kan, dan nog liever! Maar, zooals het altijd gaat in dit onder- maansche, was het ook hieronverdeelde vreugde kan hier, helaasniet genoten worden. Dezelfde maatregel, die honderden onzer medeburgers een genoegelijken dag verschafte toen ze hun belastingbiljet thuis kregen, baarde zorg, veel zorg aan ons ge meentebestuur. Waut terwijl de hoofdsom der personeele belasting naar de vroegere rege ling ruim f 65.000 bedroeg, geeft de be lasting volgens de nieuwe wet in hoofdsom nog niet ten volle f 46.0001 Zeventig op centen daarvan zouden ongeveer 32.000 bedragen, d. i. dus ruim f 14.000 minder dan voor 1897 geraamd was. Dat zou meu althans meeneu. Maar al weer is het de minister Sprenger van Eijk, die, ditmaal in vereeniging met zijn collega Van Houten, roet in den gemeentelijken soepketel werpt. In de op hun voorstel tot stand gekomen wet van 24 Mei 1897 is bepaald, dat in de gemeente Middelburg in geen geval meer dan 50 opcenten mogen worden geheven van de personeele belasting voor die perceelen, welke eene huurwaarde hebben van 150 of minderdat het volle getal opcenten, hetwelk men wenscht in te voeren, eerst mag worden geheven by eene huurwaarde van 375, en dat daartusschen eene geleidelyke opklimming moet plaats hebben. Een zeer pryzenswaardig voorschrift inder daad, daar het belet de minder met aardsche goederen gezegenden al te hoog aan te tasten Maar een erg bitter hors-d'oeuvre voor B. en W. bij de samenstelling van het gemeente lijk menu. Want nu blijkt, dat de 50 tot 70 opcenten niet meer znllen opbrengen dan ongeveer 28.000, d. i. ongeveer 18.000 minder dan de raming voor 1897 bedraagt! Zoo, M. d. V.is de loop der zaken ge weest; hierin alleen ligt de reden voor de ons aangeboden voordracht. Wat nu In dit tekort moet voorzien worden; de heiligen moeten hun waslicht hebben, en de gemeentelijke administratie hare dubbeltjes. Weest dan zuinig, roept men ons toe. Matigt u in uwe uitgaven Mooi gezegd, heer en 1 Maar wijst mij de uitgaven aan, die voor bezuiniging vatbaar zijn. Ik bedoel niet eene bezuiniging van f 100 of desnoods f 1000, want ge zult me m, dat dit op een budget van onge veer vier ton niet veel geeft. (Ik zeg, M. d. V., ongeveer vier ton en niet 5,3 ton, zooals de begrooting voor 1897 aanwijst en de voorzitter der bekende meeting beweerde. Onder die 5,3 ton toch zit onge veer f 120.000 buitengewoon, welk cijfer in ontvang en uitgaaf tegen elkander overstaat. Dit heeft men uit het oog verloren I En dan nog iets. Als men vergelijkingen maakt m de begrootingen van 1869 en van thans, zy men er op bedacht, dat de tegen woordige onevenredig hoog zijn als gevolg van de gemeente-exploitatie van gasfabriek en waterleiding, welke men in 1869 niet kende, maar die thans heel wat voor deel aan de gemeente geeft. Evenwel, dat zijn kleinigheden, die men het niet der moeite waard acht op te merken. O, die gemakkelijkheid Men wyst ons dan op de bestrating van onze Markt. Daarin, M. d. V. I openbaart zich weer die eigenaardige karaktertrek van ons volk. Toen de markt niet verlegd was, werd er moord en brand geschreeuwd over de slechte bestrating; ondoenlijk werd bet baast geacht, om zonder levensgevaar de markt schuin over te steken. En nu daarin verandering gebracht is, moppert men dat dit geld gekost heeft. Zou men dan meenen, dat aan een onhoudbaren toestand een einde kan gemaakt worden zonder op offeringen? Trouwens, de heeren weten, dat de aflossing der voor de Markt gesloten leening zal plaats hebben door besparing op de jaarlijks voor bestrating uit te geven [som, zoodat de opoffering zoo groot niet is. Men wijst op onze plantsoenen, Maar; M. d. V., mag dan eene gemeente als Mid delburg niet enkele bonderden guldens (meer is het niet) uitgeven voor behoud van hare schoone, door geheel het land, ja daarbui ten, bekende wandelingen? Ik zou het een schande voor onze stad vinden, als de bol werken aan hun lot overgelaten werden, en ik acht het een groot geluk, dat daar aan behoorlijk de hand gehouden wordt. Men noemt de reorganisatie der politie. En alweer wijs ik op den moppergeest onzer natie. Ik zou al de mopperaars willen toe roepen: „steekt de hand in eigen boezem. Vraagt u af: heb ik niet zelf honderdmaal schande geschreeuwd over het ontbreken van politie daar, waar ie noodig was Heb ik zelf niet geklaagd over den overlast, dien op sommige avonden den rustigen voor bijganger werd aangedaan?" Ik twyfel er geen oogenblik aan, of ieder zal voor zich deze vragen toestemmend beantwoorden. Maar alweder vraag ik: zou men denken dat zulke toestanden verbeterd kunnen wor den zonder geld? Het onderwys. Brr, 'tis om te rillen en te beven zooveel geld als dat kost. Toe gegeven. Maar heeft men de uitgaven daar voor wel eens ontleed A, B, C, H, I, zie daar vyf scholen voor on- en minvermogen den, die met bet leeuwendeel gaan strijken. D, E en G, de scholen voor gegoeden. Door combinatie zou wellicht in dezen bezuini ging aan te brengen zijn aan B. en W. zij aanbevolen, daarop het oog gericht te houden. Maar overigens: de gemeenschap heeft evenzeer verplichtingen tegenover de gegoeden als tegenover de onvermogenden. Neemt de uitgaven voor scholen D, E enG weg, maar neemt dan ook weg wat zij, wier kinderen van die scholen gebruik maken, in den vorm van schoolgeld, opcenten rijks belastingen, hoofdeiyken omslag enz. in de gemeentekas storten. Wat dnnkt n, zouden de overblijvende on- en minvermogenden in staat zijn, kunne scholen te onderhouden met hunne bijdragen? Tronwens, laat ons op het punt van scho len van geluk spreken. We hebben het groote voorrecht, dat het Rijk eene hoogere burgerschool en eene leerschool onderhoudt. Voor eene gemeente als de onze is eene H. B. S. onmisbaaren de leerschool spaart ons eene school uit, waarop het schoolgeld varieert tusschen 3 (scholen A en C)en 20 of ƒ30 (scholen D of E). Laat ons dus over dit onderwerp maar doodstil zijn en ons ver heugen, dat we niet in erger conditie ver- keeren. t Is wel jammer, M. d. V.! dat deze voordracht niet een paar jaar vroeger aan de orde gekomen is. Dan had men ook nog kunnen wijzen op de waterleiding. Deze bedruipt zich echter (ik spreek in figuurlijken zin)jammer genoeg voor de tegenstandersze hebben nu een wapen minder. Edoch, M. d V.twee voorname facto ren worden by al dat geschreeuw over be zuiniging uit het oog verloren. Vooreerst, dat gedane zaken geeu keer nemen. Al zouden we nu met alle 18000 inwoners van de gemeente, vrouwen en zuigelingen incluis, de bestrating van de Markt en den bouw van schoollokalen ongedaan willen maken, we krijgen daarmede evenmin de daarvoor uitgegeven dubbeltjes terug, als die voorde boterhammen, die we verleden jaar genut tigd hebben. Daarop bestaat evenveel kans als op het krijgen van melktandjes door uw grootvaderHet helpt dus niet, of we elkander daarover al verwijten zonden maken Maar er is meer. Er is nog iets, dat sterker weegt. Men vergeet, bij al dat ge schreeuw over bezuiniging, dat het gebied, waarover de werkzaamheid der overheid zich uitstrekt, toeneemt, en dat als noodzake- ïyk gevolg daarvan de begrooting zich uit zet. De_nitgaven, die wy hier moeten vo teeren, zyn een gevolg van organisation, die geworden zijn, en die niet met pennestreek kunnen worden te niet gedaan. De gemeenschap ontwikkelde zich en ontwik kelt zich nog dagelijks. In dien ontwikke lingsgang kan niet ruw worden ingegrepen zonder dat het eene of andere gedeelte der gemeenschap geweld wordt aangedaan. Wilt ge de politie weder inkrimpen, uw eigendom en nw persoon znllen lichter bloot Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam Nijgh van Ditmar. staan aan aanvallen van minder goed gezinden. Heft ge school G op, dan staat ge voor de kans, dat mijnheer A of B, die hier het noodige zal missen voor de opvoeding zijner kinderen, een goed heenkomen zoekt, maar dan ookzyne bijdragen in opcenten en hoofdelijkeD omslag meeneemt. En boven dien ontneemt ge ook den minder gefortu- neerden burgeide gelegenheid om zyne dochter goed onderwys te laten genieten. Wilt ge het getal scholen voor on- en minvermogenden inkrimpen, moeten dan die honderden kinderen uit de minder bedeelde klassen des volks maar ongeleerd en onge ietterd de wyde wereld ingestuurd worden die wereld, waarin de ongevormde onge twijfeld te gronde gaat? Meent ge dat de bestrating te veel geld kost, mag ik u dan even wyzen op den erbarmeiyken toestand, waarin o. m. de Bogardstraat, de Korte Heerengracht en de Seis8traat verkeeren? Neen, M. H., er is in die toestanden, waarin we gegroeid zyn, geen noemenswaarde verandering te brengen zonder ruw geweld, zonder een revolutie, waardoor een toestand zou ontstaan, die aan de hoofdplaats eener provincie op het einde der negentiende eeuw niet past, en die noch u, noch my, noch een onzer medeburgers op den duur bevre diging zou kunnen schenken. We moeten dus den toestand onder de oogen durven zien. Geld moet er zyn Maar hoe komen we daaraan? Dat is de hoofdvraag, de cardo quaestionis, zooals myn neefje van de Latijnsche school zegt. En hier staan we voor een zeer netelig geval, waarin zieh al weer de moppergeest onzer natie treffend openbaart. Wij, Neder landers, weten, dat er geld noodig is om de huishouding van staat, provincie en ge meente te drijven; wy weten, dat dat geld uit belastingen moet gevonden wordenwij zyn allen bereid, o, zoo gaarne bereid om ons aandeel daarin te betalen. Maar, ziet u, die belasting, die nn juist op een gegeven oogenblik wordt voorgesteld dat is nu toevallig altyd juist de slecht ste belasting, die zich deuken laat. Daarbij wordt mijn buurman te hoog en ik zelf te laag aangeslagen pardon, ik bedoel het omgekeerde. Komt het volgende jaar eene juist tegenovergestelde belasting aan de orde, dau zyn, hé hoe toevallig, de bordjes net verhangen, en weer zon ik, arme de lijdende party zijn. Neen maar, dan was die belasting, die verleden jaar voorgesteld was, toch eigeniyk beter. Ziet n, ik erken, ik zet het zelfs in de krant (W. iu de Middelburgsche Courant van 25 September), dat het bijna onmogelijk is nieuwe belas tingen te ontwerpen, die algemeen billyk werken", maar bij het „hangende ontwerp" is toch wel een beetje al te erg de billijkheid uit het oog verloren eu wordt „de een boven den ander bevoorrecht". En zoo blijven we dan in een vicieuse» cirkel ronddraaien en komt de administratie niet aan haar contanten! M. d. V.Ik zou vreezen, te veel van het geduld van n en van myne medeleden te vergen, wanneer ik nu uog verder ging, en ik verzoek u daarom beleefd, een kwar tiertje te mogen pauseereu. H. J. G. H. Het oalligraphisch gedeelte van het werk werd zeer net verricht door den heer R. J. Hoogervorst alhier, terwijl het bindwerk ver vaardigd werd door den heer C. W. Dhuij alhier, die de vellen vereenigde in een keurigen, antieken lederen band, met gouden stempels en het opschrift Aan dr J. P. Berdenis van Berlekom 185721 September 1897. Ondanks het jubiléfeest in Engeland en ondanks de tentoonstellingen in Brussel en Dordrecht, mocht zich de badplaats Ylissin- gen ook dit jaar in bloei verheugen. Zoo was het Groote badhotel met zijn 80 kamers steeds vol, en de villa's waren gedurende het seizoen goed verhuurd. Gedurende het thans geëindigde seizoen, werden 5162 zeebaden gemomen. Mejuffrouw J. van Weele te Hein- kenszand is door den gemeenteraad van Ossendreeht, met 6 van de 7 stemmen, tot verloskundige benoemd. Er waren een vijftal sollicitanten. In verband met de meermalen genoemde circulaire van Ged. Staten besloot de gemeen teraad van Baarland dit college te advisee- ren, de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris te brengen van f 250 op f 300. De raad van B r u i n i s s e besliste aan Ged. Staten te kennen te geven dat verhooging niet noodzakelijk is. De kommiezen 2e klasse bij 's rijks directe belastingen J. J. Brauers te Terneuzen en P. de Vos te Hontenisse, zijn tegen 10 Oct. verplaatst naar Rotterdam. Verder is tot kommies 4e klasse benoemd de heer J. Aarnoudse Jz. te Anna Jacoba- polder. Als standplaats is hem aangewezen Echterbosch (Limb.) Te Oud-Vosmeer is tot onderwyzer met hoofdakte benoemd de heer M. E. Pruissen, te Sprang. In dezelfde vergadering besloot de raad de jaarwedde van den burgemeester en secretaris, in overeenstemming met de bekende missive, te verhoogen. Te Schoondljke werd heden morgen door eigen onvoorzichtigheid, een ongeveer negenjarige jongen door een wagen, geladen met suikerbieten, overreden. Hij was nl. ach-1 terop den wagen geklommen en viel tusschen de achterwielen. Te Biervliet heeft zich gedurende da maand September geen enkel sterfgeval voor gedaan; iets wat in geen jaren is geschied. Donderdag jl. is de tolwoning De Buitenkist in andere handen overgegaan, waardoor hoogst waarschijnlijk het bouwen van een tolhuis door de gemeente onnoodig zal worden. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Yereeniging„Uit hot volk-Voor hot vo Ik'' AfdeelingVolkszangschool. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij koninklijk besluit van 1^ October 1897 is jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, met ingang van 15 October 1897, benoemd tot burgemeester der gemeente V1 i s s i n g e n, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeenten Veere en Vrouwe polder. Dit bericht is Vrijdagavond nog aan een deel onzer lezers, in de stad, te Vlissingen en te Veere bekend gemaakt. Heden ochtend is aan de Loskaai alhier gemeerd het Fransche stoomjacht Frasquita, toebehoorende aan den heer Louis Tordo te Parijs en bestemd voor Ostende. Heden werd aan den heer dr J. P. Ber denis van Berlekom, door de zich daartoe ge vormd hebbende commissie, overhandigd een album, bevattende eene opdracht en de namen der deelnemers aan de geschenken, die door een honderd veertig patiënten den docter werden aangeboden ter gelegenheid der veertigjarige uitoefening zijner genees-, heel- en verloskun dige praktijk te Middelburg. Mijnheer de Redacteur. De zeer gunstige beoordeeling over de open-, bare les, 17 Sept. jl. gegeven door de leerlin gen van bovengenoemde school onder leiding van hunnen verdiensteiyken onderwijzer, dhr W. K. Kuiler, doet de commissie dier school vol vertrouwen een plaatsje vragen in uw blad. En wanneer Zij dat doet. dan is het alleen om een beroep te doen op allenj die belang stellen in den zang in het algemeen en den volks zang in het bijzonder (en gelukkig zyn dat er zéér veleneen beroep om ons geldeiyk te willen steunen. Het contributiejaar vangt 1 Oct. aan en het is ontmoedigend te ontwaren, hoe telken jare door vertrek of overlijden het ontvangstcijfer minder en minder wordt. Slechts f 271 kon ten vorige jaren worden geïnd en weer heb ben wy een paar gewichtige verliezen te con* stateeren ware het dan ook niet dat vele ouders der leerlingen vrijwillig eene bijdrage gaven (1 Mei 1892—1 Mei 1898 f 62.55), dan* zoude de commissie langzamerhand tot meer dere bezuiniging moeten overgaan. Nu reeds moet zij van de 140 inschrij vingen een honderdtal laten varen, wel jam mer waar de lust zoo duidelijk spreekt, doch noodzakelijk doordien meerdere lesuren met de gevolgen van traktementsverhooging, meer der locaalhuur, hooger uitgaven voor boekeu enz. tot de „vrome wenschen" blyven behooren. Daarom zal de commissie de vrijheid nemen in de eerstvolgende dagen aan hare medeinge zetenen eene lijst aan te bieden in de hoop dat velen als lid (f 1 'sjaars) of begunstiger (meer dan f 1) zullen willen troetreden. Moge ons pogen niet beschaamd worden Namens v/d. commissie. L. K. VAN DER HARST J.J2, Middelburg, Sept. 1897,

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1