BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Karttprüïeo Tan Tarwe en Meel. Men zal bij het lezen van deze aanhaling uit de Bode zeker getroffen zijn door den heuschcn toon en de beschaafde wijze, waarmede een onderwijzer over het hoofd zijner school spreekt merkte het H bid. op. Het aantal studenten aan de Vrije uni versiteit voor 't eerst ingeschreven bedraagt 17. Zoodat nu ingeschreven zijn 115 studenten en wel voor de theologische faculteit 74, voor de theologie en letteren 4, voor theologie en rechten 3, voor de juridische faculteit 19 en 14 voor de faculteit der letteren. LETTEREN EN KUNST. Prof. Mannstadt dirigeerde Donderdag avond te Scheveningen voor het laatst het Philharmonisch orkest, waarover bij, met tus- schenruimte van een jaar, sedert de oprichting van het Kurhatie den staf zwaaide. Hem werden verschillende bloemstukken en geschenken aangeboden, o. a. van den kunst schilder Mesdag een door hem vervaardigde aquarel. De Maatschappij Het Kurhuus schonk hem een prachtig theeservies. De prinses Von Wied en hare kinderen woonden het concert van den aanvang af bij en namen levendig deel aan de bijvalsbetui gingen, die schier gedurende den ganschen avond in de zaal weerklonken na het optreden van solisten en de huldebetuigingen, welke aan Mannstüdt zoo ruimschoots ten deel vielen. Bij de aanbieding van een en ander was ook de minister van binnenlandsche zaken tegen woordig. Te Berlijn is thans een trio te hooren met twee violen en een violoncel, die zonder strijkstok bespeeld worden. De instrumenten liggen op een resonanstafel, waaraan niets bijzonders te zien is. De bespelers gebruiken enkel de vingers van de linkerhand en volgens de beschrijving in het Berl. T. is de klank bij zonder fraai en krachtig. De uitvinder heet MtillerBraunau en woont te Hamburg. Belang en Recht, redactrice mej. Henr van der Mei}, bevat in zijn nornmer van 1 October het volgendeVan het 3e Internatio naal Coöperatief Congres te Delft door G. P. En nuaan het werk door H. v. d. M. Scholen voor achterlijke "kinderen door A. T. H. Een beroep voor vrouwen door N. Verscheidenheden. Mededeelingen. Natio nale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Onze Leestafel. Ingezonden. Advertentiën, De Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkutide verlangt een boek, hande lende over Plantenaardrijkskmdemethet oog op den tuinbouwgeschikt om als leer- en leesboek te dienen tot zeltbeoefening voor aanstaande kweekers of tuinbouwkundigen en tot leiddraad bij het tuinbouw-onderwijs. Voor een, naar het oordeel eener biervoor te benoemen commissie, voldoend antwoord looft de Maatschappij uit hare gouden medaille en tweehonderd vijftig gulden. De antwoorden moeten worden ingezonden in de Nederlandsche taal. Zij mogen niet eigenhandig door de mededingers geschreven zijn. Het sehrift moet duidelijk en gemakke lijk leesbaar wezen. Zij worden verwacht bij den algemeenen secretaris-penningmeester, den heer H. C. Zwart te Amsterdam, vóór of op den 1 Juni 1899, en moet vergezeld zijn van een verzegeld briefje, hetwelk voorzien is van hetzelfde motto als hetgeen op de antwoorden voorkomt én de na-' men, beroepen en woonplaatsen der inzenders bevattend. De Negerhut van Beecher Stowe is tot een opera omgewerkt. Mej. W. J. M. Beende, geboren te Sas van Gent, thans wonende te Driebergen, is benoemd tot verloskundige te Alblasserdam. Bij het overgangsexamen naar het 2e studie^ jaar van den cursus bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom zijn geslaagd de sergeanten Bruyn, Onvlee, Wiskerke, Prins, Ottenhoff, Van Helden Tucker en Adriaansebij het toelatings examen voor het 2e studiejaar de sergeant baron Van Dedom van Drïesberg. 's Lands zaken staan gelukkig goed, zegt men onwillekeurig wanneer met eene post bezending later komen er nog wel meer 45 folio-vellen goed gesatineerd papier- ontvangt, op elk van welk viertal lange blad zijden niet anders staat dan, in een hoek, de titel van een wetsontwerp of wetsvoorstel en Verder, midden in, één regel meldende waar dat stuk te vinden is. Die grootsche opvat ting is bij de uitgave van de Handelingen der Staten-Generaal mode, maar, merkt het N. v. (I. D. op, dan toch eene mode die aardig „in de papieren" loopt. Onze koninginnen'brachten Donderdag een bezoek aan Haarlem ter bezichtiging van eenige mirsea. Woensdag hebben de vorstinnen in het atelier van David Bles het thans afgewerkt portret der' Kouingin bezichtigd en hare bijzondere tevredenheid over de artistieke uitvoering be tuigd. De Ned. Hoteïhoudersbond heeft een bui tengewone algemeene vergadering uitgeschre ven tegen Dinsdag 5 October, iu Odeon te Amsterdam, ter bespreking van de personeele belasting. Te Sneek circuleert van socialistische zijde een adres aan de Tweede kamer, waarin de Kamer „op haar moreelen plicht gewezen wordt om haren invloed ten goede krachtig bij de regeering aan te wenden in de zaak-Hoo- gerhuis." Adressanten zijn van oordeel, dat, nu niet het overtuigend bewijs is geleverd van de schuld der gebroeders Hoogerhuis, ook het wettig bewijs moet vervallen, zoodat de veroor deelden in vrijheid moeten worden gesteld. De heer Troelstra zal, zooals men weet, over die zaak den minister van justitie interpelleeren met wien hij, naar men zegt, daarover reeds een bespreking had. TeSRotterdam is een 7-ljarige- bootwerker op een in de haven liggend stoomschip, tenge volge van het losschieten van den geiketting, door den laadboom, die daardoor wegsloeg, getroffen tegen de borst, zoodat de dood bijna onmiddelijk volgde. De politie stelt een on derzoek naar het gebeurde in, aangezien zeer waarschijnlijk nalatigheid in het spel is. Sedert Zondagochtend .wórdt te. Dord recht een politieagent vermist. Men verdiept zich wel in gissingen, doch een geldige oorzaak van die verdwijning kan men zich nog niet voorstellen. Een brandje in het gebouw dér Electra te Amsterdam, vermoedelijk ontstaan door toevallig contact van geleidingen, heeft Donderdag avond ixeel wat verwarring gesticht. Ofschoon het brandje niet veel beteekende en spoedig ge- bluscht werd, moesten verscheiden winkeliers en particulieren ïn de behoefte aan licht door kaarsen en andere middelen voorzien. In het Paleis voor Volksvlijt kon de Italiaansche opera geen voortgang hebben en het café-concert Flora in de Amstelstraat kon ook niet door gaan. In het gemeentelijk tclephoonkantoor en het hulppostkantoor op het Damrak had men ook veel last van de plotselinge duisternis- Te Baarn heeft een tweede geval van bloedvergiftiging plaats gehad. Een meisje had een wondje aan de kin. Onder het poet sen van de kachel krabde zij hieraan, met het treurig gevolg, dat haar hoofd opzwol en zij na een smartelijk lijden van twee dagen is overleden. Bg een barbier te Deventer zijn verschil lende gestolen goederen in beslag genomen De man is 'gevankelijk naar Zutfen overge bracht. Te Borger is gearresteerd iemand die zieli baron de Thouai-B noemde en opgaf een broeder te zijn van den baron, die dezer dagen uit Veenhuizen ontvluchtte. Hij maakte verteringen, die hij niet betaalde, en werd betrapt op het wegnemen van biljartballen. Te Strijp is Woensdagavond een brand uitgebroken, waardoor een hofstede met al wat er in en op was, ook het vee, verbrandde. Te Grootebroek is een boerenarbeider van een hooiberg door den zolder op den steenen vloer van de koegang gevallen, waarbij hij zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. De sergeant der jagers, die wegens weder- spannigheid tegen een burgemeester in Fries land werdn gearresteerd, onder toezegging van een nauwkeurig onderzoek, is door den auditeur militair weder op vrije voeten gesteld. Ver moedelijk zal deze zaak later nog voor den krijgsraad worden gebracht. Een gehuwde vrouw te Arum (Fr.) zou, nadat zij den geheelcn dag op het bietenland was werkzaam geweest, met eenige schapen kaasjes naar de buurt gaan, om die te verkoo- pen. Eenigeu tijd later vond men haar verdron ken in een opvaart. Daar de hoed drijvende was en de kaasjes op den wal lagen, ligt de veronderstelling voor de hand, ddt de hoed haar is afgewaaid, en zij, trachtende dezen te grijpen, te water geraakt moet zijn. Eenalleraardigste,-zeker niet alledaagse!^ reclame heeft de Amsterdamsche theehandel van Brandsma bedacht. Zaterdag middag worden te Amsterdam 1000 luchtballons opgelaten en aan elk van die ballonnetjes zit een bon voor een pakje thee. Een jongmensch van 24 jaar, werkzaam bij den rijkswaterstaat te Maastricht is, ver moedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Piet, die te Kminingen uit den trein moest stappen, wordt met schrik wakker en vraagt „waar zijn we?" „We zijn hier te Goes," antwoordt de con ducteur. „Nu, dat 's me dan ook een grap," zegt de teleurgestelde reiziger. „Die-grap gaat alleen wattever,"antwoord» de. leuke conducteur. Tweemaal daags warm eten. De raad, in de Arnh. Crt gegeven, om, we gens de hooge broodprijzen, daar waar men zuinig moet leven, in plaats van éen-, tweemaal daags gekookte spijzen te nuttigen, heeft de belangstelling gewekt van „een huismoeder'', die in de Asser Crt vraagt omtrent dit goed koops menu, op het Geldersche platteland in gebruik, te worden ingelicht. De Arnh. Crt deelt dit menu, van deskundige zijde ontvangen, mede en verzekert tevens op gezag dat dit menu niet alleen goedkooper, voedzamer, maar gezonder is. Het bestaat uit rijst, meelpap, gort met melk of karnemelk, aardappelen met saus, en, als de tijd liet medebrengt, wat salade en spek. Zeer dikwijls worden de kliekjes, die 's middags overbleven, opgedischt. Men kan niet beweren dat dit een rijke maaltijd is, doch dit verwacht een werkman niet. De genoemde spijzen vinden bij de Geldersche boerenbevolking 's avonds een goed onthaal, omdat brood met boter en koffie nipt zoo krachtig is. Het blad gelooft dat de krachtige bouw van den landbouwer daaraan voor een deel te danken is. Wat Zeeland betreft en in het bijzonder Wal cheren, merken wij op dat vroeger het overal bij de boerenbevolking gebruik was 's avonds melkspijs te eten, doch meer dan eens hoorden wij van boerinnen beweren, dat de meiden en knechts er niet op gesteld waren alle avonden pap te eten, de gewone zucht van den tegen- woordigen tijd om iets anders te willen dan vroeger, ofschoon in de meeste gevallen dit niet beter is. Tegenover de opmerking dat het koken of braden nog al kostbaar is, werd van andere zijde weêr gewezen op het nut van de hooikist. Wanneer men de pap een kwartier kookt en om 1 uur zorgvuldig in de hooikist zet, komt ze er 's avonds om 8 uur nog kokend heet uit. Die zoo practische kist vindt nog veel te weinig zijn weg tot de huisgezinnen. Iu Spanje wordt de telephoon dikwijls gebruikt in plaats van de telegraaf ook daar, waar men een boodschap indirect aan den ont vanger wil overbrengen. Daarbij deed zich het ongemak voor, dat de beambte de woorden niet zoo snel kon opschrijven als ze gesproken werden. Daarom heeft men gepoogd een pho- nograaf voor de telephoon op te stellen, die de gesproken depeehe opneemt. Als dit af- geloopeu is, Laat de ontvanger de phonograaf de boodschap herhalen, zoodat hij kan aan vullen wat hij heeft opgeschreven; bovendien biedt de ze handelwijze het voordeel, dat ook de afzender van de boodschap door de tele phoon de klanken van de phonograaf kan ver nemen en op deze wyze controleeren kan, of de boodschap op de plaats van ontvangst juist is opgenomen. - In Lincolnshire zijn op vijf plaatsen dames belast met het bijhouden van de regis ters van den burgerlijken stand. De keizerin van Duitschland heeft aan de door de overstrooraingen getroffen distrieten nog 21.000 Mark gegeven. In het geheel schonk zij nu 120.600 mark. Ook de Pruisische regeering is voor nemens aan den Landdag geld voor de nood lijdenden te vragen. De Frankforter naclitwachts hebben ge procedeerd over de vraag of zij als pensioen gerechtigde gemeente-ambtenaren zijn te be schouwen. Het proces, dat de gemeente ruim 800.000 mark voor een pensioenfonds zou heb ben gekost, is ten voordeele der stad geëin digd. De Hamburgsche politie is in eerste in stantie veroordeeld om de tijdens de werksta king der havenarbeiders in beslag genomen inteekenlijsten en ingezamelde gelden terug te geven. In Eylau (Pruisen) heeft de postiljon Zipprik bij het woeden van een brand gepoogd twee kinderen te redden. Zijn edelmoedige daad heeft hem, helaas, 't leven gekostook de beide kinderen kwamen in de vlammen om. Dezer dagen is te Dresden de echtgenoote van een Chineeschen koopman te Berlijn, eene geboren Hollandsche, veroordeeld wegens ont voering harer eigene kinderen. Tusschen haai en haar man 'hangt een echtscheidingsproces en de kinderen waren voorloopig den vader toe gewezen. De moeder is tot 500 mark boete veroordeeld, en twee personen, die haar bij de ontvoering hadden geholpen, tot 500 en 300 mark boete. De politie te Helsingfors is door eenige personen gewezen op een schandelijk misdrijf, door eenige daar wonende Joden en Jodinnen begaan. Dezen hebben het namelijk gewaagd te trouwenDe politie heeft aan de aanbren gers medegedeeld, dat haar werkelijk is gebleken dat 11 Joodscke paren zich in den echt hebben verbonden. Zij heeft echter gemeend daar maar niets tegen té moeten doen, daar een besluit in aantocht is tot intrekking van de bepaling, dat Joden, die trouwen, het recht verliezen in Finland te wonen. De vermelde vlugge reis van de nieuwe boot der Bremer Floyd was de vlugste, welke bekend is. In '1866 was het record Queenstown New-York 8 d. 2 u. 48 min. In 1873 kwam. het op 7 d. 20 u. 9 m. In 1882 had de Alaska voor het eerst minder dan een week noodig en wél 6 ff. 18 "u. en 37 m.; in 1889 bracht de City of Paris het récord op minder dan 6 dagen en wel 5 d. 19 u. en 18 m., terwijl in 1894 de Lucania 5 d. 7 u. en 23 m. noodig had. De Kaiser Wilhelm der Grosse, die 200 zee mijlen meer aflegde, had 5 d. 22 u. en 45 m. noodig. Keizer Wilhelm zal den oden October het van stapel loopen en doopen van de Lloyd- boot Kaiser Friedrich van de werf van Schichan te Elbing bijwonen. Men verwacht van dit schip nog meer dan van hethiervoren bedoelde. Een Oostenrijksche postbeambte, die zich aan verduistering had schuldig gemaakt, had zich aan het oóg der justitie onttrokken door zich bij de Jezuïten te voegen, en pater te worden. Toch werd hij onlangs herkend en gevangen genomen. De Paus heeft behoefte aan rust en deed daarom alle audiënties afzeggen, terwijl hij evenmin de mis leest. Officiëel wordt verzekerd dat de grijsaard; niet ziek is. In de buurt van Napels heeft de politie het kind van een Engelsch ingenieur gevonden, dat bij Salerno door een dienstbode voor een beetje geld aan een oude vrouw was verkocht. Volgens Engelsche berichten heeft de Porte den toegang tot Turkije voor alle Armeniër en voor Armenische geschriften verboden. De pest in Britsch-Indië breidt zich uit een soortgelijk bericht komt met betrekking tot de typhus-epidemie te Maidstone en tot de gevallen van gele koorts in de Vereenigde Verknopingen enz. Door den notaris J. W. Verhulst werden Donderdagavond op de bovenzaal van de so ciëteit De Vergenoeging in het openbaar ver kocht een huis, erf en tuin, aan de Koepoortstraat, te Middelburg, wijk N no 33 voor f 3200 een huis cn erf, in de Verwerijstraat aldaar, wijk N no 126 voor f 876; een huis en erf aldaar, wijk N no 125 voor f 901en een schuur met het recht van erfpacht tot 31 December 1907, op 3 aren 20 centiaren grondnaast het 3e perceel, voor f 10. - Door den intendant bij de 3e. divisie in fanterie te Breda werd Woensdag aldaftr o. a. aan besteed, voor het tijdvak van 1 Januari31 December 1898het wasschen Tan de linnen Nachtlegergoederen, ten behoeve van de garni zoenen Middelburg en Vlissingen. Voor het garnizoen M i d d e 1 b U r g werd ingeschreven door do heerenJ. Slijkhuis te Eerbeek voor een bedzak ad f 0.04, een kus- senzak ad f 0.01, een bovenlaken ad f 0.02s, een onderlaken ad 0.02s, alles eenmans, een stroozak f 0.04 en een bedlaken f 0.03, deze laatsten tweemansH. Slijkhuis te Eerbeek res pectievelijk voor f 0.05, f 0.02, f 0.03, f 0.03, f 0.03, f 0.03 en f 0.01 en J. G. de Vries te Gestel en Blaarthem respectievelijk voor 0.05, f 0.0VU, f 0.03, f 0.03, f 0.05 en f 0.03. Voor het garnizoen Vlissingen werd door dezelfde heeren tot dezelfde prijzen inge schreven met uitzondering alleen, dat de heer H. Slijkhuis voor een eenmans kussenzak ad f 0.01 '/j inschreef. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Iaformatiëu C Oct. Oostkapelle, Hofstede, Verhuist. 6/7 Middelburg, Sigaren, Rosier. 7 Middelburg, Huizen, 'lak. 7 Middelburg, Hout, Kouion. 13 Middelburg, Inboedel, VerhuUt. Westkapelle, Huizen, Loett'. Serooskerke, Hofstede, W. Verstegen eu Huyers. Borssele. Donderdag behandelde de ge meenteraad opnieuw het voorstel tot verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. Met 4 stemmen tegen 2 werd be sloten ongunstig te adviseeren. Een lid hield zich buiten stemming. Athene. De onverwachte ministerieele cri sis vóór de aanneming van het vredestractaat maakte een zeer ongunstigen indruk. De ko ning komt morgen te Athene. Men spreekt van een kabinet uit de aanhan gers van Delvannis, onder voorzitting van Lannis. Een coalitie-kabinet schijnt waar schijnlijk. Simla. De Emir van Afghanistan beval alle hoofden van Afridi stammen, die te Ka boel zullen aankomen, te arresteeren. New-York. De Herald meldt, dat generaal Weyler zal aftreden. Vrijdag I October. Rotterdam. Telegram van den make laar II. van Randwijk}. De stemming was iets minder gedrukt, doch de verkoop gaat niet gemakkelijker. Donderdag 30 September. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerik. ft. 207s. P a r ij s. Tarwe kalmloop. md. fr. 28.50. Pesth. Tarwe 10 ii 15 kr. lager. Donder dag fl. 11.62. Woensdag fl. 11.72. Berlijn. De opnieuw belangrijke daling in Noord-Amerika alsmede het prachtige weder alhier waren op de stemming van zeer druk- kenden invloed. De afwikkeling der October- verbintenissen hebben er toe bijgedragen dat het aanbod sterk de overhand verkreeg; de daardoor veroorzaakte daling was voor tarwe nog belangrijker dan voor rogge. New-York dis. vorigen dag 957s- Chicago 877/sn 877b De reactie is zoo lezen wij in een over zicht in de N. Rott, Crt. ofschoon niet on verwacht, in de maand September toch nog spoediger gekomen dan gedacht was. In de eerste dagen gaven de termijnmarkten weder veel hoogere koersen, doch deze beweging vond bij den effectieven handel weinig weerklank en toen Amerika het sein gaf, dat, voorloopig al thans, de hausse-beweging een einde genomen had, zakte alles wel langzaam, maar toch zeker in, De feiten, die de verhooging hebben teweeg gebracht, zijn niet ongedaan gemaakt, doch de gevolgen, die men daarvan op de prijzen wachtte, blyken overschat te zijn geweest. Daarbij komt nog, dat de ook qualitatief ongunstige oogstuitkomsten in sommige landen, vooral in de Balkanstaten, vreezen doen voor geforceerde verkoopen van die slechtere kwa liteiten en werkelijk is dit reeds gedeeltelijk het gevalwat, zooals immer, nadeelig werkt op de prijzen in het algemeen. De omvang der zaken heeft onder een en ander begrijpelijker wijze geleden, maar meer nog het vertrouwen in een regelmatige prijs verbetering, dat voor de zooveelste maal een gevoeligen knak heeft gekregen. Er valt ook verder nog te wijzen op een belangrijke oorzaak der minder gunstige markt- stemming en wel op het artikel mais, dat althans voor zoover Amerik. mixed aangaat, een grooten druk op de markt heeft uitgeoefend. De prijzen van Tarwe hebben het meeste geleden, vooral in de niet-prima kwaliteiten. De slechte meelprijzen, een gevolg van de met buitenlandsch fabrikaat overvoerde markt, spoorden de molenaars tot groote kalmte aan, zoodat gewoonlijk slechts voor behoefte ge kocht werd. Voor de houders van tarwe was het gelukkig, dat de |Itijn zich niet geheel terug hield, zoodat daarheen nog menige partij plaatsing vinden kon. Amerikaanscke, thans in doorsnee ongeveer f 240 a, f 235 waard, toont een teruggang van het hoogste punt ad f 25 :i f 30 aan. Zuid- Russische liep wat de beste soorten aangaat circa f 20 terug doch mindere ca. f 30, zijnde thans de waarde f 228 a f 205 naar qualiteit. De van den Donau getoonde monsters blijven slechtmet belangstelling worden de eerste par tijen 10 pet. f. a. q. verwacht, die bijna niet meer tegen kunnen vallen, zóó zeer wordt deze qualiteit gewantrouwd. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderd, 7 Oct. Concert Noordewier Reddingius Lornan Messchaert Rogmans. Concert- en Gehoorz 8 u. V r ij d a g 8 Oct. Bijeenkomst Anti-dienst- vervangingbond. Lokaal Soc. Markt 8 u. Vrijdag 8 Oct. A3g, Verg. Ver. Kinder voeding. Soc; St. Joris 8 a. Algemeen Overzicht. Twee ministerieele crisissen, b eide in landen, waarop het oog eiken dag was gericht, angstig uitziende naar de gevolgen eener toenemende verwarring. Te Athene heeft de kamer met overgroote meerderheid (93 tegen 33 en 43 onthoudingen) een door de regeering gevraagd votum van vertrouwen geweigerd, zoodat het kabinet Ralli, ontstaan in de dagen na de terugtocht bij Mati en het verlaten van Tirnova en La- rissa, zal aftreden. Zeker een beslissing welke allicht groote gebeurtenissen in haar schoot verbergt. Maar welke de juiste beteekenis van het votum is, wat de meerderheid wel zal willen, daarover zwijgt de in soortgelijke gevallen steeds zoo objectieve telegraaf. Alleen weet. men, dat de Hestia in het vooruitzicht van een crisis had aangedrongen op een nieuw kabinet buiten de partijen, terwijl de Asty een kabinet uit alle partijen onder admiraal Canavis voorstond. Maar welke houding het nieuwe kabinet dan in de zaak der vredesvoorwaarden zon moeten aan nemen, daarover werd gezwegen. Men staat dus voor een feit, welks omvang, beteekenis en gevolgen in geen enkel opzicht zijn te overzien, zoodat er voor beschouwingen geen plaats is Eenigszins anders staat het in Spanje. Te beweren-'dat de oplossing voor de daar bestaande raoeilykbeden gevonden is, dat ware boud gesproken. De weg is aangegeven waarlangs de oplossing zal worden gezocht, en die weg biedt zeker kansen van slagen. De grootste moeilijkheid zal natuurlijk zijn de invoering van den nieuwen bestuursvorm op Cuba. Wacht men daarmede tot het eiland geheel onderworpen is, dan kan men evengoed nala ten een plan voor de bestuursvevandering te maken en trekt men zich te spoèdig terug, dan loopt men kans door de Cubanen geheel van het eiland te worden gedrongen. Er zal dus zeer veel beleid noodig zijn om op het eiland, dat zoo ernstig getroffen is, een nieuw bestuur te doen ontstaan, dat krachtig genoeg is, om de rust te herstellen en tevens den zwakken draad te behouden, welke tus schen het moederland en deze kolonie zal blij ven bestaan. Over het uitbreken van de crisis wordt nog gemeld, dat Azcarraga na de aankomst der koningin met den president van den senaat con fereerde, daarop de ministers bijeen riep, die sedert den dood van Canovas nog niét voltal lig vergaderd waren geweest, en zijn collega's mededeelde, dat hij het noodig achtte, dat het van zijn hoofd beroofde kabinet der kroon de gelegenheid zou bieden zich te verklaren. De ministers hebben allen goedgekeurd dat deze stap werd gedaan; alleen de hertog van Tetuan meende te moeten opmerken, dat sedert den dood van Canovas niets bijzonders was gebeurd. Deze snelheid van handelen verraste het pu bliek, evenals de snelheid waarmede dé Regen tes haar beslissing nam. Dit laatste schijnt het gevolg van de audiëntie, welke de Regen tes Woensdag aan generaal Polavieja had verleend. De generaal had de Koningin op haar vragen medegedeeld, dat een verzoening tusschen de beide fracties der conservatieven niet waar schijnlijk, zelf bijna onmogelijk wa9, en dit zou voor de Koningin den doorslag hebben gegeven. Zij raadpleegde de voorzitters der beide tak ken van de volksvertegenwoordiging, en nam toen het reeds vermelde besluit. Als de gezant der Ver. Staten oprecht is, en het zijn regeering alleen om een tot, den vrede leidende oplossing van den Cubaanschen burger oorlog te doen ie, dan zullen de betrekkingen tusschen beide landen, niet met éen slag ver beteren. Want het is een lange weg, welken Sagasta heeft af te leggen, eer hij kans krijgt te slagen. En dat is het juist wat. de Ver. Staten niet willen. Zij vinden dat het nu lang genoeg heeft geduurd, en meenen, dat er voor een spoodige verbetering van den toestand veel gewonnen zou zijn, als Spanje de bemiddeling van de Unie aanvaardde. Of men aan de overzijde van den Oceaan daarom genoegen zal nemen met de plannen van Sagasta, dat is een vraag, welke spoedig een antwoord wacht. Als de Ver. Staten hun bemiddeling blijven aanbieden, dan zou dit niet verwonderen zijn. Er bestaat een draad tusschen New-York en de opstandelingen. Daarvan gebruik te maken kan een eiseh van practische politiek zijn voor het Spaansch bewind, dat bevredigen wil, en dat geen aan raking met de opstandelingen heeft, en, zijn weg dus zeer bemoeilijkt als het zich alleen laat leiden door het beginsel, dat in een bin- nenlandsche kwestie geen vreemde inmenging wordt geduld, een beginsel dat onder zekere omstandigheden gelijk zou staan met een uiting van onwil, om werkelijk te streven naar het doel dat men vooropstelt. De nieuwe vorm, waarin het spread-eagle- isme zich openbaart, het uitbreiden van den invloed van den adelaar der Vereenigde Sta ten tot bniten het vasteland van Noord-Amerika doet niet alleen moeielijkheden met Spanje ontstaan. Gelijk men weet is Japan allerminst ingenomen met de voorgenomen annexatie van Hawaiï. Nu deze niet te beletten schijnt, zou de Japansche regeering het over een andere boeg werpen. Men gewaagt van een grpptg

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2