MIDDËLBURtiSCHE COURANT. N°. 228. 140" Jaargang'. 1897. Dinsdag 28 September. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 27 Sept. 8 u. vm. 65 gr. 12 u. 73 gr-, av. 4 u. 68 gr. F. Yerw. zw. wind. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. vau NrEUWENHUIJZEN. Middelburg 27 September, D£ FINANCIEELS TOESTAND van ons land wordt door enkele bladen gun stig, door ander minder voordeelig genoemd maar vrij wel is men het hierover eens dat de begrooting voor 1898, met het oog op de vele eischen, die in de toekomst aan de schatkist nog kunnen worden gesteld, niet bevredigend mag heeten. Het Vad. merkt op dat de positie van dezen minister van financiën niet gemakkelijk is. De heer Sprenger van Eyk, wien hij de financiën in goeden staat had achtergelaten, meende mild to kunnen zijn èn bij de hervorming der per- soneele belasting èn bij zijn nieuw stelsel van uitkeering aan de gemeenten, ja zelfs een zekere laksheid kunnen betrachten ten aanzien van de versterking der middelen in den vorm van ver hoogd zegelrecht en verhoogd successierecht, die reeds lang in bewerking waren. En dien tengevolge is, naar het blad aanmerkt, de heer Pierson thans voor moeilijker vraagstukken gesteld dan hij den heer Sprenger van Eyk ter oplossing overliet. Dat deze hem de eer heeft willen laten van de afschaffing der tollen „kan als de laatste guitigheid vau dezen vroo- lijken financier worden aangemerkt, 'tls alsof hij zeggen wilde„probeer nu ook maar eens wat af te schaffenhet zal u niet meevallen, daar hob ik voor gezorgdna mij nog aan 't persen on knijpen te gaan is trouwens onbe gonnen werk." Blijkens zijn raillioenenrede schikt de minis ter zich, zegt Het Vad., met heldenmoed inde voor hem geschapen positie. Zonder te bewe ren, dat hij de cijfers flatteert, meent het blad te kunnen zeggen, dat hij het talent toont de mooie kantjes te laten kijken. En ten aanzien zijner financieele plannen, betracht hij een be hoedzaamheid, die de grenzen der achterhou dendheid nadert. Het Vad. geeft toe, dat een waarschijnlijk tekort van ll/s millioen voor het ©ogenblik niet verontrustend is. Maar het vestigt ook de aan dacht op al de uitgaven, die door de verwezen lijking van de plannen der regeering op aller lei gebied noodig zullen blijken. Naar aanleiding van de uiting des ministers, volgens welke verhooging der directe belastin gen „uit den aard der zaak" niet in aanmer king komt, schrijft het blad „Ook niet van het snccessierecht Wij weten wel, dat heet indirect, maar het is toch eigen lijk heel bijzonder directen dat zou waarlijk nog wel eens in aanmerking kunnen komen. Intussschen gevoelen wij, dat het gevaarlijk zou zijn, nu de heer Sprenger van Eijk de mogelijke verhooging, onder afschaffing van het overgangsrecht op effecten, roekeloos heeft prijsgegeven, er terstond weder mede aan te komen. Het Haagsche blad steiht toe, dat de nitkom- sten der laatste jaren zeker^ optimisme wet tigen, en besluit, na eenige opmerkingen over details der begrooting, aldus „Er is, naar 'teind wordt medegedeeld, nog f 14.765.000 beschikbaar, tegenover een bedrag aan tekorten van f 29.060.000. En bij de Indische begrooting wordt medegedeeld, dat het saldo-tekort tot en met 1896 bedraagt f 18.030.000. Het laat zich dus wel aanzien, dat wij niet buiten leeningen zullen kunnen blijven. Komen die tijden, komen die plagen, denkt de minister van financiën. Hij zegt niet meer dan volstrekt nood- zakelijk is, maar hij doet gevoelen, dat hij zijn collega's binnen de perken heeft weten te houden en dat hij de vaste hoop op verbete ring van den toestand niet opgeeft. Met ver trouwen zien wij 't beheer onzer financiën in zijn hand." Fabrieks- en Handelsmerken. Het is opmerkelijk zoo schrijft men ons hoe sedert de nieuwe wet op de fabrieks- en handelsmerken de fabrikanten en neringdoenden veel meer dan vroeger gebruik maken van de gelegenheid om de merken, die zij ter onder scheiding van hunne waren van die van anderen bezigen, in de openbare registers te doen in schrijven en daardoor tegen nabootsing of mis bruik te beschermen. Werden vóór 1894, toen de inzending van merken bij de griffiën der recht banken moest geschieden, jaarlijks slechts onge veer 200 Nedèrlandsche merken ingeschreven, reeds in genoemd jaar bedroeg dat getal niet minder dan 486, en ook verder bleek van aan zienlijke vermeerdering in vergelijking met vorige jaren. De betere regeling van de bescherming van fabrieks- en handelsmerken is daarvan on getwijfeld oorzaak. Indien nu eenmaal een merk is ingeschreven bij het bureau voor den induatriëelen eigendom te 'sGravenhage (Hee rengracht 13), hetwelk sedert December 1893 daarmede is belast ter vervanging van de grif fiën der rechtbanken, ban de belanghebbende zeker zijn, dat niet ten name van een derde hetzelfde of een soortgelijk merk wordt inge schreven. Thans waakt dat bureau voor de rechten der inzenders, terwijl deze vroeger dit zelf moesten doen, wat uit den aard der zaak door vele kooplieden en winkeliers werd verzuimd. Voor de bescherming van hunne merken is het daarom van groot belang, dat zij die bij ge noemd bureau doen inschrijven, wat slechts f 10 per merk kost. Omtrent al wat op de bescherming van han delsmerken betrekking heeft, verstrekt dat bureau desgevraagd schriftelijk inlichting. Hetzelfde bureau zorgt ook voor de inschrij ving van merken in de Nederlandsche koloniën, in België, in Frankrijk met zijn koloniën, in Spanje met Cuba, Portorico en de Pliilippijnen, in Portugal met de Azoren en Madera, in Zwitserland, in Italië, in Tunis en in Brazilië. De kosten van deze internationale inschrij ving bedragen voor al die landen te zamen niet meer dan f 55 per merk. Ook daarvan wordt veel gebruik gemaakt, zoodat belang hebbenden. de voor hen zoo gemakkelijke en weinig kostbare gelegenheid, die de nieuwe wet hun biedt tot bescherming van hunne merken,- toonen op prijs te stellen. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is de heer Soren Listoe erkend en toege laten als consul der Vereenigde Staten van Amerika te Rotterdam is aan D. André de la Porte, op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Zaandam. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag aanstaande niet plaats hebben, en die van den minister van oorlog niet op aanstaanden Donderdag. UIT DE STAATSBECROOTINC VOOR 1898. Op Hoofdstuk II (Hoo/te ColhgiFnis de post decor atiën, in plaats van op/8000, op f 30.000 geraamd omdat het zich laat aanzien dat in 1898, het jaar der inhuldiging van H. M. de Koningin, meer benoemingen in Nederlandsche orden zullen plaats hebben dan gewoonlijk. De minister van justitie is niet voornemens weder de benoeming van een raad-adviseur te bevorderen, die, niet verbonden aan oenige af- deeling van en niet werkende in het gebouw vau het Departement, zich enkel met wetge- venden arbeid bezig houdt. Da are» tegen wcnscht hij de chefs van de le en 2e afdeeling, ten einde hun de gelegenheid te geven veel meer dan tot nu toe zich aan wetgevenden arbeid te wijden, te ontlasten van een groot deel van den tot hunne afdeeling behoorende administratieven arbeid en dien op te dragen aan den na den chef hoogst in rang zijnden ambtenaar der afdeeling. Aan elke dier beide afdeelingen zal nog een rechtsgeleerd adjunct-commies worden toegevoegd. Het bedrag der tractementen van het personeel is nu met f 600 verhoogd, maar daarvoor strekt f 500 om het tractement van den ingenieur-assistent der gevangenissen en rechtsgebouwen te ver meerderen. Aan den commissaris van Rijkspolitie te VI is sin gen is een traktement van ƒ500 toegelegd. Revolver-holsters zullen voor de rijksveld- waeht worden aangekocht ter wille van de persoonlijke veiligheid der beambten. In de begrooting voor Waterstaat komen voor de volgende posten f 7200 voor het voortzetten van het ver nieuwen van sluisdeuren in de Oostsluis te Sas van Gent; f 7000 voor verbetering ran dc westelijke waterleiding en f 20.000 voer het maken van een remmingswerk ten dienste der binnenscheepvaart nabij de Oost- sluis te Terneuzen; f 16.000 als eerste gedeelte der kosten van eene tweede doorvaart aan de Postbrug en f 16.000 voor het herstellen van losgeraakte taatsen van de deuren der sluizen ten behoeve der verbetering van hot kanaal van Zuid- Bevelaud; en verder nog de wederhelft ad f 37.000 van het voor rijks rekening genomen aandeel in de kosten van eene nieuwe brug over het Marinedok te Vlissingen; f 50.000 voor de voortzetting van de herstelling van de schutsluis te V e e r C. Op de begrooting voor binnenlandsche zaken zijn 3000 uitgetrokken tot aankoop van een terrein voor een gymnastieklokaal ten behoeve van de Rijks hoogere burgerschool te M i ti de 1 b u r g. Dan zijn in diezélfde begrooting nog op genomen de voorstellen om de zorg voor de landbouwbelangen in éene band te centrali- seeren, met de bedoeling om den Nederlandschen landbouw intensief krachtiger te maken door het particulier initiatief te steunen en de voor waarden waaronder op dit gebied de strijd om bet bestaan wordt gestreden te verbeteren. Voor het oogenblik écht de regeering 't niet noodig een afzonderlijk departement van land bouw in te stéllen. De minister trouwens, aan wien voortaan de behartiging der land bouwbelangen zal worden opgedragen, zal wel degelijk zijn ook minister van landbouw, al voert hij niet dien titel. Maar noodig is 't tevens dat een niet-teck- nisch minister technisch ontwikkelde hoofd ambtenaren onder zich hebbe en het plan bestaat dan ook om aan het hoofd van de op te rich ten afdeeling Landbouw een deskundig chef te plaatsen, die in de practljk van den landbouw doorkneed is en van de bevordering van land bouwbelangen zijne levenstaak heeft gemaakt. Die afdeelingschef zal de titel voeren van directeur-generaal, wiens werkkring on geveer gelijk zal worden aan dien van den directeur-generaal der posterijen. Hij zal staan onder de onmiddelijke bevelen van den minister, maar de onmiddelijke chef zijn van de onder hem geplaatste ambtenaren en meer in 't bij zonder belast worden met het ontwerpen en voorbereiden van maatregelen, in 't belang van den landbouw te nemen. Dc bedoeling is, alle posten, die rechtstreeks op landbouw betrek king hebben, naar de afdeeling Landbouw over te brengen. Later zal het wellicht noodig blijken nog enkele bemoeiingen van andere departementen bij de nieuwe afdeeling over te brengen. Van ingrijpende voorstellen tot be vordering van landbouwbelangen, waarvan hij enkele reeds aan het departement gevoed vond wenschte de minister zich voor het oogenblik te onthouden, daar hij er hoogen prijs op stelt, daarover eerst met den te benoemen directeur- generaal der nieuwe afdeeling in overleg te treden. In verband met deze organisatie zijn ver schillende uitgaven voor den landbouw, tot dusver verspreid, in éene afdeeling vereenigd. Daartoe behoort *eker ->>k het plan van dan vorigen minister om het landbouwproefstation te Goes naar Middelburg te verplaatsen. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is een pensioen verleend van 50 aan J. E. Olree, wed. C. Kamermans, hoofdonderwijzer in het huis van bewaring te Middelburg, en een van f 186 aan H. E. G. Hoffmann, wed. P. Praag, kommies 2e kl. bij 's rijks belastingen. Verder is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen M. de Regt. Zondag was het zestig jaren geleden dat C. W. Dhuy als drukkersjongen bij de firma U. F. Auer Zn, drukkers van het gewestelijk bestuur van Zeeland, alhier, in dienst trad, Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd is'Dhuy nog steeds met jeugdigen ijver en lust bij genoemde firma als drukker werkzaam, gewaardeerd bij zijn patroon en geacht bij zijn medegezellen. Daarvan gaf eerstgenoemde blijk door hem op zijn feestdag met een geschenk in geld te verrassen, terwijl zijn kameraden hem een aandenken vereerden. Ook van andere zijden ontving de jubilaris vele blijken van belangstelling. Wij wenschen bij deze gelegenheid er nog eens op te wijzen, dat wij van dergelijke en andere gedenkdagen vooraf nooit melding maken. Niet de taak der pers is het, naar ons ge voelen, om voor zulke gelegenheden belang stelling te wekken, allerminst waar zij gelden particuliere personen, voor wie zulk een ge denkdag zeker belangrijk zijn kan, maar die toch moeten afwachten of anderen, vooral eventueele patroons, dien ook gewichtig vinden. Een redactie mag, onzes inziens, niet den schijn op zich ladea, door opname van be richten vooraf, invloed te willen uitoefenen op die belangstelling. Wie dat, als familielid, als vriend of als goede kennis meent te moeten doen, Yindt daartoe in de rubriek advertentiën gelegenheid. Eerst wanneer op den feestdag van belang stelling blijkt en de betrokken personen toonen prijs te stellen op meerdere bekendmaking van hetgeen is geschied, dan eerst begint de taak der pers om, zooveel zij dat mag en kan, aan dat verlangen te voldoen. De persoon, die, zooals wij in het vorig nommer mededeelden, werd gearresteerd onder verdenking de dader te zijn van de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op verschillende plaatsen alhier gepleegde inbraken, is van beroep opperman, 29 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, terwijl zijn vrouw zich in hoogst zwangeren toestand bevindt. Behalve de reeds gemelde inbraken en pogingen ertoe heeft P. B. ook getracht in de Luthersehe kerk aan den Zuidsingel te komen. Daartoe heeft hij van de voordeur een houten plint afgerukt en ook beproefd de tuindenr te openen. Hij slaagde niet, doch ook al ware het hem gelukt het gebouw binnen te komen, dan bad het bem weinig gebaat, aangezien de armbussen ledig waren- Dat de man in den korten tijd, dien hij voor zijn inbrekerswerk gebruikte, danig veel kracht moet ontwikkeld hebben, blijkt hieruit dat de gereedschappen, die niet op hem, maar op zijn aanwijzing gevonden zijn, zeer verbogen waren of verstompt. De man hoeft, na zijn arrestatie, bekend en ook medegedeeld waar hij de gestolen centen verborgen had, evenals de werktuigen in liet plantsoen op do Bolwerken. Hij had de in braken alleeu gepleegd. Aanleiding tot het misdrijf is volgens hem gebrek. Of dit juist is valt te bctwijfelon aangezien hij tot Vrijdag werkte. De man stond ongunstig bekend en op hem rustte reeds verdenking de hand gehad te hebben in de in het begin van het jaar ge pleegde diefstallen met braak. De heer G. M. Tamson alhier is voor den cursus 1897/98 benoemd tot leeraar in het teekenen aan de teekenschool te Amstelveen. Dinsdag middag, te twee uren, houdt de gemeenteraad van Vlissingen eene open bare zitting, waarin modedeelingen gedaan zul len worden en ingekomen stukken overgelegd. In die zitting zal verder worden benoemd eene kweekelinge nuttige handwerken aan school B en eene tijdelijke kweekelinge in de nuttige handwerken aan school D. Vervolgens zullen aan de orde worden ge steld de volgende voorstellen van burg. en weth.: in zake de jaarwedden van den burge meester en den secretaristot het doen maken van een schuif met windwerk en afsluitklep aan de Kaaskaai; tot machtiging der commissie voor den MiddelburgVlissingschen rijweg tot het doen rooien van 207 canada populieren; tot toekenning van pensioen enz. aan de naai- juffrouw in het burger-weeshuis en tot regeling der jaarwedde van hare opvolgster; tot het verpachten van drie perceelen z.g. Vest aan de naamlooze vennootschap de Volharding én tot 6e wijziging der gemeente-begrooting voor 1897. Ouder gewoonte geeft H. J. B. in het laatste nommer van den nu afgesloten vijftienden jaargang van het Domburgsch Badnieuws een kort overzicht van den toestand dier badplaats gedurende den zomer van 1897. Het weder was maar ongestadig, doch niette min was Domburg dit jaar drukker bezocht dan anders en ongeveer midden Augustus was er werkelijk geen onderkomen moer te ver krijgen en moesten verschillende familiën worden afgeschreven. Het aantal logeergasten bedroeg juist 1200. Daarvan logeerden inhet dorp en de ver schillende villa's 481, het Badhotel 277, het Schuttershof 183, het Hótel de VEurope 150, het Pension Bellevue 54, de Roode Leeuw 43, en het Café Schrier 12. In den loop van den zomer werden gebruikt 3465 zeebaden of 1587 heeren- en 1878 dames- baden, dus nog 247 meer dan in 1896, zoodat ongeveer het gemiddelde aantal der laatste jaren bereikt werd. Binnenbaden werden niet veel gebruikt, slechts 74 (waarvan 31 zoetwater en 43 zee waterbaden) tegen 78 in het vorig jaar. Met betrekking tot het plan om den komenden zomer een Omnibus-motor of automobile tus- schen Middelburg en Domburg in dienst te stellen zegt B. dat er kans schijnt te bestaan, dat eene maatschappij, die ook andere lijnen in Nederland wil exploiteeren, dezen dienst zal ondernemen. Onder de veranderingen, die voor de plaats van belang kunnen geacht worden, be hoort voorzeker wel de verkoop van het over- bosch en duinen van Duinvliet aan den heer L. Sommerhoff uit Frankfort a/M., daar des zomers op zijne villa op de duinen verblijf- houdende. Wat die verwisseling van eigenaar voor de bezoekers van Domburg geven zal? Het schijnt zeker, dat de wandeling door de Manteling toegestaan zal blijven, maar welke wijzigingen de heer Sommerhoff verder invoeren zal, daarvan is niets officieel bekend. Wel doen verhalen de ronde en loopen er 'verschillende geruchten, o. a. over het bouwen eener villa op het duin achter die van dr Mezgcr, maar met zekerheid is daaromtrent niets mee te deelen. De heer Vreeburg is voornemens op terrein in de duinen dezen winter een gebouw van omstreeks 20 kamers te doen plaatsen) dat dan dienst zal doen als dépendance van zijn hótel; en daar er voortdurend en tallooze malen gevraagd wordt naar kamers aan zee, zal hij wel geen moeite hebben, die aparte- menten kwijt te raken en zullen die wel het eerste bezet zijn. dag jl. te 'sHage o.a. geslaagd de heer P. Bruggeman van Baarland. Voor dat examen, dat wordt afgenomen vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen en waarvan, zooals gemeld, begin dezer maand het schriftelijk gedeelte te Utrecht, Zwolle en Breda is afgenomen, hebben zich 122 candidaten aangegeven, het grootste getal dat tot dusver is voorgekomen. Van die 122 namen 116 candidaten aan het schriftelijk gedeelte deel, waarvan 59 konden worden op geroepen voor het mondeling gedeelte, hetwelk Woensdag 22 dezer te 's Gravenhage een aan vang heeft genomen. Een boerenknecht uit 's Gravenpolder, d ie te Oudelande diende, sprong aldaar over een sloot en kwam op een boomstronk terecht, met het gevolg dat hij zijn been brak. Hij werd naar zijne ouders gebracht, bij wie het been gezet werd. De persoon, die dezer dagen te Sluis kil wegens diefstal aangehouden werd en bij wien men eenige gestolen voorwerpen vond, is dezelfde, die drie jaren geleden te 's Graven polder verdacht werd van diefstal van geld in eene arbeiderswoning, waarvoor hij eenigen tijd in preventieve hechtenis gezeten heeft, doch bij gebrek aan bewijs door de rechtbank vrijgesproken werd. Zaterdag jl. vergaderde de raad der ge meente Wissekerke, teneinde te beraad slagen over de vraag van Ged. Staten of 't wenschelijk was de traetementen van burge meester en secretaris te herzien. De betrokken titularissen trokken zich tijdens de behandeling der zaak, die in comité-generaal werd over* wogen, terug. Bij de heropening der zitting werd als oordeel van den raad kenbaar ge maakt, dat burgemeester en secretaris geld genoeg verdienen en de gemeente hot buiten kansje best zelf gebruiken kan. Door acht Fransche jagers zijn in twee dagen in de polders Oud- en Nieuw Noord - Beveland geschoten 147 hazen en 12 patrijzen. Voor de betrekking van vader en moeder in het nieuw in aanbouw zijnd weeshuis te St Annaland hebben in de gemeente zelve zich geen sollicitanten voorgedaan. Zaterdag namiddag had in die gemeente een wielrijder de onvoorzichtigheid om midden in die gemeente, in plaats van vóór zich, achter zich te zien, en het publiek niet te waarschuwen, waardoor hij dan ook een kind onverwierp, dat een bloedende wond bekwam aan het ge zicht. In plaats van de behulpzame hand te bieden, reed hij gewoon door. Men schrijft ons uit Terneuzen: De kermis is weer achter den rug en zij was over het algemeen nog al prettig. Behoudens eenige halve dagen regen in het begin, was het goed Septemberweer en was er op de zg. drukke dagen ook veel volk op de been. Nieuwigheden leverde zij voor ons niet op. De stoommolen is en blijft druk bezocht, hoe wel niet zoo druk als vroegere jaren, daar thans ook een schouwburg, die van mevr. Bakker, gedurende eenige jaren achtergebleven, iedereu avond veel bezoekers trok. Ook was het getal der café-chantant-gezehchappen weer vermeer derd, en uit het steeds drukker wordend be zoek, dat aan allen ten deel viel, valt te be speuren, dat deze meer en meer in den smaak van het publiek vallen. Overigens geeft het dansen, waartoe op vele plaatsen gelegenheid is, en waarvan ruimschoots gebruik wordt ge maakt, een Vlaamsch cachet aan de kermis. Ten slotte zij hier nog opgemerkt dat, even als op vele plaatsen, ook hier velen van hen, die zoozeer tegen de kermis gekant zijn, van de drukke dagen trachtten te profiteeren met hnnne nering, en ook dit bleek vooral met den zeer drukken Zaterdag dat er nog velen van hen aan de verleiding geen weerstand kunnen bieden en meê kermis houden. Natuurlijk gebeuren er ook dingen die min der goed te keuren zijn, docli dit is wel 't ergst op zg. hoerendagen, wanneer de landelijke be volking, over het algemeen zoo kerksch en zoo orthodox, haar groot deel levert van kermis bezoekers. Bij het examen voor adspirant gemeente secretaris en ambtenaar ter secretarie is Zater DE AMBACHTSSCHOOL. In het eigen gebouw der Vereeniging de Am* bachtsschool te Middelburg had heden op dc gewone wijze de bevordering der leerlingen plaats. De daarvoor belegde vergadering werd gepre sideerd door den heer L. K. v. d. Harst J.J.z. en bijgewoond door acht leden van het bestuur. De opkomst van belanghebbenden of belang stellenden was ditmaal vrij groot. Nadat de voorzitter de aanwezigen liad wel kom geheeten, zeide hij dat de aanwezigen met het bestuur zeker noode op deze vergadering zullen missen den hooggeëerden beschermheer, jhr mr "W. M. de Brauw, die zich wegens ge zondheidsredenen elders met der woon heeft

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1