MIDDELBIRGSCHE COllRANT. N". 227. 140® Jaargang. 1897. Maandag 27 September. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pnje, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als toot alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 25 Sept. 8 u. vm. G2 gr. 12 u. 67 %r., av. 4 u. 65 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. w. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vó6r één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het.bureau te bekomen. Bij deze coirant behoort een Bijvoegsel Middelburg 28 September. Een kwestie van den dag. Nu wij het voorrecht hebben dat het oogenblik nadert, waarop aan een lang ge voelde behoefte op onderwijsgebied zal worden voldaan; nu, trots de bekende ver zekering van sommige tegenstanders die hun angst en vreeze willen verbergen achter groote woorden dat er toch wel niets van komen zal, het ministerie het vast voornemen koestert om leerplicht ons te brengen en de Staten-Generaal zeker wel niet aarzelen zullen het in dat goede voor nemen te steunen, nu achten wij bet nuttig omtrent dit belangrijk punt zooveel mogelijk licht te verspreiden. En dit vooral in ons blad, waarvan menig lezer, naar ons bleek, juist in deze inlich ting en voorlichting wenscht Het is waar: de kwestie is van meer dan een zijde reeds bekeken, en stellige tegen standers zullen wij niet bekeeren. Maar daartegenover staat, dat niet ieder gewichtig punt van deze kwestie door een elk van alle kanten is bezien; en dat vooral voor beelden duidelijk spreken en van groote waarde zijn, om de tw^ielmoedigen tot de overtuiging te brengen van het nut van een maatregel, die elders, vooral in Zwitserland, zoo uitstekend werkt. fin nu weten wij wel, dat er bestrijders van leerplicht zijn, die eenvoudig het oog hebben op hun partijbelang of kerkbelang die bang zijn voor ontwikkeling der jeugd, omdat bun kudde dan allicht in aantal ver minderen zaldie tegen invoering van leer plicht zijn per se, evenals zij zicb zullen verzetten tegen eene herziening van de armenwet, waardoor een groot deel der kracht van de kerk gevaar loopt. Of men bun ook honderdmaal opmerkt, dat bij leerplicht de vrijheid van keuze der school openbare of bijzondere voor de ouders ongeschon den zal blyven, het baat niets. Honderden drogredenen weten zij aan te voeren, maar het hierboven aangehaalde hoofdmotief ver zwijgen zij. Tegen hen valt nu eenmaal niet te redeneeren; men zal bij het nemen van een besluit op dit punt, evenals by tal van andere nuttige maatregelen, zonder of trots hen moeten handelen. En dat onze regeering bare belofte, in de troonrede gedaan, eerlijk en te goeder trouw zal volbrengendaarvan legde ook getnigenis af het kalme, bezadigde, maar tevens kloeke woord, naméns haar door het hoofd van het kabinet, Donderdag, gesproken in de Eerste kamer. Diens woorden mogen wel eens onder de oogen van het Nederlandaebe volk gebracht worden, zooals zij voorkomen in de Mande lingen, waai zij eene eervolle plaats innemen. De minister Pierson zeide dan „Mijnheer de VoorzitterS Het verheugt mij zeer dat een onderwerp is aangeroerd, waarin de regeering zoo levendig belang stelt als juist de leerplicht. Dit verheugt mij te meer, omdat mij daardoor de gelegenheid is gegeven uit te spreken beginselen, waaraan door deze regeering groote waarde wordt gehecht. Door den geachten afgevaardigde uit Zee land is de vraag gesteld, of het wel wen- schelijk was in de Troonrede een onderwerp ter sprake te brengen, waardoor de school strijd opnieuw zou worden geopend. Ik behoor tot degenen, die zich ten volle hebben vereenigd met de maatregelen, ge nomen in 1889, welke de strekking hebben gehad om de pacificatie in den schoolstrijd tot stand te brengen. Van dit kabinet kun nen geen voorstellen verwacht worden, blijk gevende van miskenning van de groote be- teekenis van het byzonder onderwijs. Intusschen, het is mij niet volkomen dui delijk kunnen worden welke serieuse bezwa ren tegen de invoering van den leerplicht van de zijde van ben, wier denkbeelden vertegenwoordigd zijn door den geachten afgevaardigde, die zooeven heeft gesproken, kunnen worden aangevoerd. Men zegtleer- Jhr mr T. A. J. van Asch van Wijck, plicht leidt tot schooldwang, en leerplicht leidt dus in de practijk niet theoretisch tot vaceine-dwang. Indien dit zoo is, dan zou ik wenschen de vraag te stellen of degenen, d: os hunne kinderen niet zenden naar de school, dit werkelijk laten uit gemoedsbezwaren tegen de openbare school of tegen den vaccine-dwang. Wanneer ik hier in Den Haag rondwandel en kinderen zie loopen bedelen, moet ik dan werkelijk de gedachte koestereB, dat die kinderen daarom loopen te bedelen, omdat hunne ouders gemoedsbezwaren hebben tegen de openbare school en den vaccine-dwang? Wanneer ik ten platte lande kom en zie; dal een jongen of een meisje gedwongen wordt den ganschen dag achter eene koe te loopen, verstoken van alle lager onder wijl moet ik dan werkelijk denken, dat dit geschiedt, niet uit onverschilligheid of andere verkeerde oorzaken, maar uitsluitend uit gemoedsbezwaren tegen de openbare school en de vaccine? Ik kan dit niet gelooven. Men spreekt van gemoedsbezwaren. Maar moet dan ook niet gelet worden op de gemoedsbezwaren van een groot deel van het Nederlandsche volk, ik mag wel zeggen, van een zeer groot deel, hierover, dat zulke toestanden als waarvan ik zooeven heb gesproken geduld worden Waar men weet, dat zoovele kinderen van alle onderwijs ver stoken zijn en ten prooi blijven aan schan delijke verwaarloozing, is het daar niet de plicht van een Kabinet, dat opgetreden is met de u bekende beginselen, om te doen wat in zijn vermogen ligt, ten einde aan dezen smet ik aarzel niet het woord te gebruiken die rust op onze wetgeving, n einde te maken Dat dit echter geschieden zal met inacht neming van alle rechten en alle belaDgen, en ernstige pogingen zullen worden aangewend ora te zorgeD, dat de beëindigde schoolstrijd niet weder zal ontbranden, daarvan kan ik zonder aarzelen van de zijde der regeering de verzekering afleggen." In de tweede plaats wenschten wij de aandacht van onze lezers te vestigen op de inlichtingen, die T. in het Sociaal Weekblad ons heden brengt. Zij berinneren zich dat wij in ons nom- mer van Maandag 20 September, bijvoegsel, den geleerden schrijver, op grond van ons gedane opmerkingen, om inlichtingen vroegen betreffende twee punten, en wel de houdiDg van den wetgever tegenover ouders, die de verdiensten der schoolgaande kinderen niet kunnen derven, en bet bezwaar, dat in den oogstlyd de werkkrachten van jeugdige personen zoo noode kunnen gemist worden. Op beide punten gaven wij onzerzijds reeds eenige inlichting. Ten opzichte van de eerste vraag uitten wy de meening, dat in een land als Zwitserland, waar zoo zeer met het algemeen belang rekening wordt gehou den, die verdiensten niet geteld zullen worden. Voor dat belang moet wijken bet bijzonder belang van ouders, die, tot schade der ontwikkeling van hun kroost en indirect lot nadeel van het gebeele volk, de kin deren zouden willen verstoken laten van onderwijs. En wat de tweede kwestie betreft: de drukte van den veldarbeid, men heeft in Zwitserland bij de regeling der vacanties rekeniDg gehouden met de oogsttijden. T. is echter zoo beleefd te voldoen aan ons verzoek om, op grond van door hem gevraagde en verkregen nadere ophelderin gen, eenige meerdere toelichting te geven omtrent die, by velen nog al wegende punten. Na aanhaling van het door ons geschre vene, zegt hy „Aangezien mij reeds spoedig nadat het bedoeld opstel het licht bad gezien, vragen van gelijke strekking werden gedaan, wendde ik mij tot een in deze materie bij uitstek bevoegd persoon, mei verzoek mij inzonder heid omtrent de regeling der vacanties in te lichten en mij tevens mede te deelen, of geen moeieiijkheden werden ondervonden van de zyde van onvermogende ouders, die hnn kinderen nit de school wenschen te houden om hen loonarbeid te doen verrich ten en door hnnne verdiensten in de kosten van het huisgezin te doen bydragen. Wat de laatste vraag betreft, geeft de Middel- burgsche Courant zelve reedB in hoofdzaak het antwoord. Men denkt en voelt in Zwit serland over het algemeen veel minder in dividualistisch dan bier en begrypt daarom ook, dat, als de leerplicht voor de kinderen en de armoede van de ouders met elkaar in botsing komen, de armoede den leerplicht niet ongedaan kan maken. Integendeel, met behoud van den leerplicht ook voor de arme kinderen, moet de armoede bestreden of althans gelenigd worden en bij die be- 8tryding is de leerplicht zelf een niet ge noeg te waardeeren wapen. Men begrijpt in Zwitserland, dat, al moge verstandelijke ontwikkeling geen volkomen waarborg voor de verwerving van eene behoorlijke maat schappelijke positie en van een voldoend bestaan opleveren, gebrek aan verstandelijke ontwikkeling voor de overgroote meerderheid geiyk staat met gedoemd zijn tot armoede- Men beseft daar m. a. w. dat men door, de arme kindereu van den leerplicht te ont slaan, de armoede op den dnur niet lenigt maar in de band werkt. Doch, algemeene beschonwingen genoeg. De MidJelburgsche Courant vraagt feiten en het doet mij genoegen baar die te kunnen geven. Ziehier den hoofdinhoud van het antwoord dat ik nit Zwitserland ontving: In de eerste plaats mag niet uit het oog worden verloren dat de leerplicht hier (in het kanton Freiburg) al onge veer 70 jaar bestaat en dat de wetgeving op dit punt thans beter en strikter wordt toegepast, nu men sedert 2 4 3 generaties daaraan is gewend, dan in den aanvang het geval was. By een onderzoek in de archieven te Murten heb ik gezien, dat er vroeger (1830i850) ouders waren, die hun kinderen niet naar school wilden zenden, maar men heeft voet bij stuk gehouden. De weerspannige ouders werden voör den schoolraad geroepen en door dezen vermaand en zoo noodig gestraft. Than» ontmoet men geen moeilijkheden meer. De verplichting om de school te be zoeken begint den len Mei van het jaar, waarin de kinderen hnn 7e jaar bereikt hebben, en duurt voor jongens tot den 30en April van het jaar, waarin zy hnn 16e jaar bereiken, en voor meisjes tot dienzelfden datnm van het jaar, waarin zij hun 45e jaar bereiken. Zij, die ver zuimen, betalen boete20 centimes per verzuim voor de eerste drie halve school dagen, 40 ets. voor bet 4e tot het 10e verznim (halve dag) in een half jaar. Gaan de verznimen in een half jaar bet getal 10 te boven, dan klimt de boete tot 17, 4 2 frs. per halven dag verzuim en wordt de vader voor den prefect geroepen. Wie de boete niet betalen, beloopen gevangenisstraf. Men beeft 10 weken vacantie in het jaar, buiten zelfs 12 wekende vacan tia? worden over het jaar verdeeld door de plaatselijke schoolraden eu dat wel zóó dat de kinderen vry zijn gedurende de tijden van drukke werkzaamheden op het landhooitijd, graan- en wyn- oogst enz. De leerlingen van 131'6 jaar hebben op de scholen op het plat teland gedurende het zomersemester alleen des ochtends school. De leer lingen, wier gebeele familie 's zomers in de hooge alpenstreken verblijft, hfebben gedurende dat verblijf vrij. Zie daar alle uitzonderingen die de wetge ving van Freiburg kent. Daarbuiten verplicht men de kinderen de school te bezoeken en laat men hen zoo noodig door de veldwachters halen. Voor leerlingen, die niet voldoende gevorderd zijn, kan de verplichte leer tijd met een half jaar worden verlengd. Verleden week heeft onze plaatselijke schoolraad aan 10 meisjes geweigerd de school te verlaten, hoewel z'j allen reeds 15 jaar oud waren. De schoolraad was van oordeel, dat zy in haar eigen belang tot het voorjaar de school moes ten blijven bezoeken. Het door u veronderstelde geval, dat de ouders uit armoede zouden weigeren hun kinderen naar de school te zenden komt hier niet voor. De gemeente geeft aan de onvermogende kinderen de leer middelen gratis. Worden de arme kin Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nebuwenhuijzejt. deren beter onderwezen, dan kunnen zy zich ook een betere positie in bet leven verschaffen. Uw tweede vraag (nam. die over den leerplicht in verband met werkzsamhe- den op bet land) heb ik reeds beant woord. Men maakt bet aan de kinderen zooveel mogelijk gemakkelijk om bij den arbeid te helpen door bij de rege ling der vacanties met plaatselijke standigheden rekening te bonden. In elk geval zal men in den aanvang met voorzichtigheid en toegevendheid moeten te werk gaan ora de bevolking voor het denkbeeld te winnenlater zal men strenger kannen optreden. De Middelburgsche Courant vindt in dit schryven, als ik my niet vergis, juist wat zy wilde wetendaaraan mijnerzijds nog een commentaar toe te voegen, schijnt mij óverbodig", zegt T. ten/slotte, die ter ver duidelijking in het bovenstaande eenige rege len cursiveerde. Wij blijven den geachten schrijver erken telijk voor zijne bemoeiingen en de welwil lendheid, waarmee hl) aan ons verzoek voldeed. Hy heeft daardoor zeer velen in onzen lezerskring verplicht, maar ook in 't alge meen een nuttig werk verricht door licht te verspreiden over eene kwestie van den dag, die, naar wy hopen, Bpoedig in ons land geen kwestie meer zal zijn maar tot oplos sing is gebracht. UIT STAD EN PROVINCIE. De winter dienst der BtaatsBpoovwegen, die Vrijdag 1 October in werking treedt,versebilt, voor zooveel het verkeer van Vlissingen naar Roosendaal betreft, slechts in de drie eerste treinen. De beide mailtreinen vertrek- ieder 10 minuten later van Vlissingen, de, personentrein rijdt te 5.45 af om te 7.34 in Roosendaal te komen. Ten gevolge van die wijziging is de dienstregeling den thans be- staanden toestand veel meer nabij gekomen dan door de regeling van den zomerdienst ge schiedde, daar de personentrein reeds sedert tal van weken niet te 5.22 's morgens vertrok, maar 20 en meer minuten te laat. In den treinenloop van Roosendaal naar Vlissingen is geen verandering gekomen. Nadat maanden geleden hier ter stede binnen korten tyd onderscheidene inbraken waren gepleegd, kwam daaraan eensklaps een einde. Men hoorde zelfs van geen poging ertoe. In den afgeloopen nacht echter hebben in brekers hunne schade ingehaald, zonder weinig voordeel gelukkig. Op niet minder dan zes plaatsen zijn de nachtwerkers doende geweest. Zij braken in in het kantoor der stoombooten Valkin dat van de stoomboot Annie, beiden op den Kin derdijk, en in het kantoor der Gebr. Boudewijnse in het Armeniaansch Schuitvlot. In al deze perceelen werd echter niets vermist. Verder braken de dieven het kantoor open van den heer W. N. van der Burght op de Heerengracht. Daar werd een pakje centen ontvreemd. Ook werd nog een bezoek gebracht aan een in aanbouw zijnd perceel op dezelfde gracht, waar enkele timmermansgereedschappen wor den vermist. Eindelijk werd een poging tot inbraak ge daan in het pakhuis van den heer J. S. van Burg, eveneenB op den Kinderdijk gelegen. In verband met deze inbraken en de poging ertoe is door de politie een persoon gearresteerd. Dit is zekere P. B., alhier woonachtig. In zijn bezit werden twee heitels, een nijptangen een breekijzer gevonden. Hij is vermoedelijk de dader. De man is voorloopig overgebracht naar het huis van arrest en bewaring. Aan de verschillende perceelen, waar inbraak was gepleegd, waren de teekenen merkbaar dat van werktuigen gebruik was gemaakt. Door hoofdcommissarissen en commis sarissen der Begrafenis Maatschappij Uit Voor zorg te Middelburg is in een Vrijdag avond gehouden vergadering een alphabetische voordracht opgemaakt voor directeur dier maat schappij. Zij bestaat uit de heerenJ. A. Bourdrez, J, H. Ie Clercq en D. W. Louis, De benoeming zal waarschijnlijk half October plaats hebben. Het bataljon infanterie, in garnizoen te Middelburg, werd heden, (Zaterdag) on verwacht gemobiliseerd. Nadat de verschillende werkzaamheden daar toe waren afgeloopen, stond de troep om drie uur nm. in volledige mobilisatietenue op het Molenwater opgesteld,, en werd door denwaar- uemenden bataljonscommandant, kapitein A. R. B Opstelten eene inspectie gehouden. De afdeelingen, aan wie in dergelijke om standigheden eene bijzondere taak is opgedragen, waren afzonderlijk opgesteld. Terwijl -heden morgen te Nieuw- en St Joosland de arbeider W. J. op de hof stede -van den landbouwer A. v. W. bezig was het gedorscht graan te verwerken, geraakte zijn arm bekneld tusschen een pak graan en de weeg van den dorschvloerzoodat dat lichaams deel brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De familie Tutein Nolthenius vertrok heden morgen met den trein van 9.15 van Vlissingen naar Apeldoorn. In de wacht kamer (dames-salon) bevonden zich de leden van den gemeenteraad, eenige gemeente-amb tenaren, vrienden en vriendinnen en belang stellenden. Vele fraaie bouquetten werden mevrouw Tutein Nolthenius aangeboden. De waarnemende burgemeester, de heer Th. van Uije Pieterse, hield eene hartelijke afscheids toespraak, evenals de heer A. A. A. E. Gewin, als lid der commissie van de Oudheidskamer. Beide toespraken werden door den scheidenden burgemeester op de hem eigen wijze beantwoord. Aan den trein stond het vaandel van den Bond van oud-onderofficieren, dat eertijds door mevrouw Nolthenius was vervaardigd en ge schonken. Het laatste afscheid was allerhar telijkst. Te Borssele kantelde Vrijdagmorgen een vrachtrijder met kar en ezel langs den steilen kant van een hoogen dijk, waarbij de man een slag van een ijzeren hoepel tegen liet hoofd kreeg, tengevolge waarvan eene ernstige wonde ontstond. Een andere persoon, die mede op de kar had gezeten, werd inwendig bezeerd. Voor den vrachtrijder is onmiddellijk heelkun dige hulp ingeroepen. Donderdagavond was de zoon van bedoelden vrachtrijder met een driewielskar en drie paar den te Borssele op hol geweest, waarbij de jon gen een uitwendige beleediging bekwam. Bij kon. besluit is tegen 1 Nov. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Z i e r i k z e e F. A. de Klerck Jr., thans in gelijke betrekking te Franeker. - Te Z i e r i k z e e is eene commissie ge vormd voor het inhuldigingsfeest van II. M. koningin Wilhelmina in 1898. Eere-voorzitter daarvan is de heer Ch. W. Vermeijs, voorzitter heer F. C. van der Vliet, vice-voorzitter jhr A. C. Röell, penningmeester de heer M. F. G. de Kater, en secretaris de heer mr A. Moo- lenburgh. Vrijdag 17 September jl. hield de onder linge brandwaarborg-maatschappij, gevestigd te Zuidzande, baar jaariijksche gewone ver gadering en Vrijdag 11. was dit het geval met de nieuw opgerichte maatschappij Help t elkander over welker ontstaan, een gevolg van de scheiding van de oude maatschappij, verleden jaar verscheidene gemoederen aldaar nog al bewogen zijn geweest. Nu staan de fondsen van beide maatschap- py en niet slecht; zij kunnen zich vrij wel met elkander meten. De oude maatschappij telt 159 leden, die te zamen zijn verzekerd voor 2.192.810. De heer J. Erasmus te Cadzaud werd herkozen als bestuurslid en voorzitter. De nieuwe maatschappij telt 194 deelgenooten met een verzekerd bedrag van f 2.181.770. De beer M. A. de Vlieger werd herkozen als bestuurslid. Geen der beide maatschappijen heeft in het afgeloopen boekjaar brandschade moeten ver goeden. Het boekjaar der nieuwe maatschappij be gint met een niet zeer grooten schadepost, we gens verbrandde gedorschte granen in den molen te Cadzand. Te Hoofdplaat besloot den raad de jaarwedden van burgemeester en secretaris van f 450 tot f 600 te verhoogen. De meerderheid der raadsleden had op het door de regeering toegestaan verzoek van den burgemeester om zich te Breskensmetter woon te vestigen, afwijzend geadviseerd. Polderbestuur van Walcheren. Vergadering van heden, Zaterdag, morgen te 10 uren. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Tegenwoordig 20 leden. Afwezig de heeren Jhr mr L. Schover, uit- stedig, J. H. Snijders, ongesteld, en P. Looff De notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomsten worden gelezen en goedgekeurd. Daarna geschiedt overlegging van de reke ning van den polder over het dienstjaar 1896. Zij bedraagt in ontvang f 286.542.90, in uitgaaf f 290.430.72* en levert dus een kwaad slot op van f 3.887.82s. De commissie, die dit jaar belast is geweest

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1