BUITENLAND. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 18% wordt daarna eveneens vastgesteld in ontvang op f 51.092,31*, in uitgaat' op f 44.349,45, dus met een batig slot van f 6.742,86». Vervolgens wordt aan het bestuur van het gasthuis machtiging verleend tot af- en over schrijving op de begrooting van 1896. De kohieren van het schoolgeld op de H. B. S. en voor school E, cursus 1897/98, worden vastgesteld. Alvorens krijgt de heer Buy ze het woord. Hij brengt gaarne hulde aan het onderwijzend personeel van school E, maar gelooft dat het meer een school is van goede vormen, dan een volksschool, want er beerscht te veel luxe. De voorzitter merkt genoemden heer op, dat deze beschouwingen geheel vallen buiten de agenda en hier alleen dient beoordeeld te worden of een der aangeslagenen niet in de vereischte klasse voorkomt. De heer M. de Jonge Jz. verzoekt den voor zitter den heer Buijze te laten uitspreken, daar hij niet weet wat de heer Buijze zal zeggen. De voorzitter is het hiermede niet eens, maar wil het verzoek gaarne aan het oordeel van den raad onderwerpen. Hij geeft den heer Buijze echter in overweging zijn gevoelen ken baar te maken bij de eerstdaags te behandelen begrooting. Daarmede neemt genoemde heer genoegen. Do ingekomen verzoeken ora afschrijving van den aanslag in de plaatselijke belastingen worden toegestaan, met uitzondering van de aanvrage van mej. A. C. Ramondt om kwijt schelding van H. O. en de aanvrage van den heer J. Peraan Kakebeeke te Krabbendyke, om kwijtschelding van schoolgeld op de H. B. S. De verzoeken worden in eene besloten ver gadering behandeldalleen het resultaat wordt in de openbare vergadering medegedeeld. De vergadering is daarna gesloten. Verschillende Berichten. Eenige schepenen, raadsleden en gemeente ambtenaren van Antwerpen vertoeven te Am sterdam, o. a. om de inrichting der brandweer te bestudeeren. Op het kantoor van dan bmgerlyken stand te Roosendaal kwam Woensdag een trouwlustig paar tot de minder aangename ontdekking, dat het toekomstige bruidje als jongen stond inge schreven, zoodat, het huwelijk voorshands niet kan doorgaan. Woensdag ontspoorde de stoomtram van Uden naar Osch, bij het gehucht Bitswijk. De machine en eenige wagens kwamen in de sloot terechtde machinist werd met gebroken been er onder van daan gehaald, terwijl de stoker ernstige wonden bekwam. De schade aan het materieel is belangrijk. Te Rotterdam is een 17-jarige schoorsteen veger, die Dinsdag van een huis in de Lange Warande viel, en bewusteloos per brancard in het ziekenhuis werd gebracht, Donderdag morgen aan zijne wonden overleden. Maandag middag werd een jongen, werk zaam aan een stoomtimmerfabriek tusschen Rotterdam en Hilligersberg, door een der zagen gegrepen en aan drie stukken gesneden. Het jonge raensch dat, zoo als wij gemeld hebben, zich bij een gezin te Amsterdam met succes voordeed als een sedert jaren naar Indië vertrokken zoon, heeft op dezelfde wijs een ander echtpaar opgelicht, daar deed hij zich voor als een uit Indië teruggekomen broeder van de vrouw des huizes. Ook daar wist hij door talrijke bijzonderheden uit vroeger tijd mede te deeleD, vertrouwen te wekken. Te Wijk is, zooals reeds is medegedeeld, een doodslag gepleegd. Die zaak heeft nog een nasleep. Een scheepsjager uit Hoogeveen, die ook in den twist genoemd wa& en aanvan kelijk ook in hechtenis werd genomen, doch spoedig losgelaten werd, wordt nu door een broeder van den verslagene niet met rust ge laten. Zoo moet hij Woensdagavond zijn aan gevallen en zoodanig toegetakeld, dat men voor zijn leven vreest. Te Vledder viel een arbeider op den koren molen door een luik, ter hoogte van 8 meter, op den steenen vloer. Zijn toestand is ernstig. Een verver viel te Gouda van het dak van den Lombard in een grachtje. Hij werd gered, maar moest naar het gasthuis worden vervoerd. Bij een bakker te Meppel zaten 25 a 30 personen uit Giethoorn, Nieuwleuzcn, Havcl- terberg enz., bijeen bij brood en koffie. Zon der bekende oorzaak ontstond plotseling ruzie, waarin nagenoeg allen betrokken worden. In een oogenblik was men handgemeen; alles werd stuk geslagen en vijf personen, die vrce- selijk gesneden waren, werden met bebloede koppen opgebracht en door de doctoren ver bonden. Toen men zoo aan den gang was. had de door elkaar woelende massa meer van een hoop wilde dieren dan van menschen. Tijdige tusschenkomst van de politie voorkwam nog erger. Petroleum als brandstof. Naar Het Vad. uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de Kon. Paketoaart-Mij., iu overleg met de directie der Kon. Mij. tot expl. van peirolcumbrotmen in Ned-Jndiëop een paar harer booten de proef genomen met het gebruik van petroleum als brandstof, in plaats van steenkolen. Die proef is uitstekend geslaagd en belooft zulk een belangrijke be zuiniging op de exploitatie der Paketvaart-Mij., dat zonder twijfel tot de verandering op al haar booten zal worden overgegaan, zoodra de doelmatigste wijze, om de petroleum te com- primeeren en als brandstof mede te voeren zal zijn gevonden. Dit vraagstuk is bij de „Koninklijke" sinds lang in onderzoek en na genoeg tot oplossing gebracht. Men mag dus verwachten, dat binnen korten tijd, zoowel bij de Paketvaart- als bij andere Stoomvaart- Maatschappijen, wier trajecten niet te lang zijn, petroleum als brandstof zal worden ingevoeld, wat niet slechts een groot, nieuw débouehè pal verzekeren aan de Indische petroleum, maar ook belangrijk financieel voordeel aan de stoomvaart-maatschappijen." DE AFGEVAARDIGDE VOOR ENSCHEDÉ. Ook de heer H. H. van Kol heeft men, zoo als dit tegenwoordig te doen gebruikelijk is. geïnterviewd. Een redacteur van het Hbid bracht hem een bezoek; en de heer Van Kol deed hem ver schillende mededeelingen, waaraan het volgende is ontleend Henri Hubert van Kol werd den 23en Mei 1852 geboren te Eindhoven (N.-Brabant)hij bezocht, nadat hij de lagere school had afge- loopen, de éeole moyenne te Turnhout, daarna do hoogere burgerschool te Roermond, en ten slotte, gedurende 6 jaren, de polytechnische school te Delft. Na zijn examen te hebben afgelegd als ei viel- ingenieur ging hij in 1876 naar Indië, waar hij tot adspirant-ingenieur werd benoemd en ge plaatst bij de burgerlijke openbare werken in de afdoeling Panaroekan der residentie Bezoeki (Java). In Indië klom hij geleidelijk en tamelijk vlug op tot ingenieur le klasse bij den waterstaat en was zijn voornaamste werk het doen van opnemingen en de uitvoering van irrigatiewer- ken, waardoor hij er direct en indirect in slaagde reeds alléén in de residentie Tegal aan meer dan 50000 bouws sawah water te ver schaffen, In 't eind van 1882 ging hij naar Europa met verlof wegens ziekte en na drie keuringen werd hij in 1895 afgekeurd voor den Indiscben dienst, met recht op pensioen. Afgekeurd „wegens gezondheidsredenen", zegt de- heer Van Kol„Ofschoon doctoren verklaard hebben dat ik bij miju gestel best 100 jaar worden kan, werd mijn, my zeer na aan het hart liggende carrière als ingenieur verbroken, doch de lichtzijde van dit geval is, dat ik mij nu met meer ijver dan ooit kan wijden aau de ideeën en idealen, waarvan ik een goede kwart eeuw geleden de adept werd en die nog schie geheel ongewijzigd voor mij zweven als bakens op mijn levensweg." Uit de mededeelingen van den heer Van Kol bleek verder, dat hij als student reeds veel belang stelde in de maatschappelijke vraag stukken. Jarenlang was hij voorzitter der studenten-debatingclub te Delft, waar hij socia listische onderwerpen behandelde. Ook trad hij vaak in arbeidersvereenigingen op, en vooral door den invloed en onder leiding van den steeds door hem hoog gewaardeerden prof. Pekelharing, maakte hij vele sociale studiën, die hij jarenlang getrouw voortzette in Java' eenzame binnenlanden. De oneenigheid, tusschen hem en den heer Domein Nietiwenhuis ontstaan, wordt nader door den heer Van Kol verhaald. Verschil in tactiek en van inzichten omtrent de wijze van optreden, zijn afkeer van persoonlijke aanval len en van de taal in Recht voor allen, bracht verkoeling en daarna strijd. Van Kol was steeds collectivist, geen communist, en viel steeds het stelsel, niet de personen aan, terwijl hij een innerlijken afkeer had van aansporing tot haat, Op (lo vraag hoe hij kwam aan het pseudo niem Rienzi antwoordde de heer Van Kol „Reeds op de H. B. S. te Roermond toonde ik democratische neigingen en noemde men mij schertsenderwijze de „Volktribuun"en eens noemde men mij, naar aanleiding van de ge lijkluidendheid die er bestaat tusschen Kol en Cola, „Cola di Rienzi". Deze herinnering uit. mijn schooljaren deed mij later den pseudoniem Rienzi aannemen. Ik schreef niet uit vrees onder een nom deplume, maar omdat ik meende dat een pseudoniem uitlokt tot vrijere beoor deeling van iemands werk." Omtrent zijne vrouw, de bekende Nelly, deelde hij mee dat zij bij zijne eerste kennismaking- met haar ter nauwernood den naam socialisme kende. Haar voorafgaand inwendig leven had haar echter voorbereid op een snel en intuïtief verstaan der socialistische grondwaarheden, die zij sedert dien opnam in haar zieleleven. Het wetenschappelijk socialisme trekt haar weinig aan; zij beweegt zich bij voorkeur op het ge bied van het gemoedsleven, en verwacht voor de verbetering van personen en toestanden zéér veel van de consequente toepassing van het socialistische Ken u zelf, dat volgens haar noodzakelijk leiden moet tot het begrip en de toepassing van Recht en Liefde. Beiden hebben vroeger in België gewoond omdat zij veel houden van vrijheid, afzondering, eigen aan Belgen. Nu Van Kol lid der Tweede Kamer is ge worden, vestigen zij zich met ter woon op een stil plekje bij Den Haag. Een wachter ter Brusselsche tentoonstel ling, wien eenige kennissen na het vertrek des konings van Siam voor de grap zoogenaamd de versierselen der,Orde van den Witten Olifant met bijbelioorende diploma's en een vleienden brief hadden toegezonden, is tot hoogmoeds waanzin vervallen. Een treurig gevolg van eene flauwe aardigheid. Te Verviers heeft men in de woning van een schijnbaar doodarmen man, die ziek naar het gasthuis was gebracht, een ijzeren kist ge vonden, geheel met gouden en zilveren geld gevuld. Het maakt een fortuin uit van meer dan 100,000 fr. Die man, nog maar 36. jaren oud, leefde zeer zninighij at nooit vlceseh, doch hij kan. ook vegetariër geweest zijn, De Fransche minister van oorlog heeft verschillende beperkende bepalingen op het reizen van officieren naar Duitsohland inge trokken, teneinde de officieren in de gelegenheid te stellen hun kennis van Duitschland en de Duitsche taal uit te breiden. Bazin, de vervaardiger van de rolboot, beleeft genoegen van deze verwezenlijking van de denkbeelden van den Delftschen hoogleeraar A. Iluet. Deskundigen hebben, na de genomen proeven, het beginsel goedgekeurd, en ver klaard, dat het 70% kracht bespaart. Noch tans hebben zij eenige. bezwaren tegen de voor de proefneming gebruikte boot. Bourbaki heeft voor eenigen tijd verklaard, het nut van gedenkschriften niet in te zien, en niets te zullen nalaten, wat licht op de gebeurtenissen van 1870 werpt. De generaal wil zoo eenvoudig mogelijk, zonder militaire eerbewijzen, worden begraven. Eene Parijsche tooneelspeelster, mej. Louise Breval, reed Maandagavond laat met hare zus ter door het bosch van Fontaineblcau, toen op eens een man het paard bij den toom greep en een ander in het rijtuig poogde te klimmen. Mej .Breval vuurde haar revolver op een hun ner af en beiden namen terstond de vlucht. Door het schot verschrikt, sloeg het paard op hol, maar na eenigen tijd gelukte het mej. Bre val het meester te worden. Een dynamietontploffing te Orense (Spanje) heeft het paleis van den markies van Leis vernield. De revolutionnaire elementen schlj nen vreemd aan dezen aanslag, welke ten doel schijnt te hebben gehad stukken betreffende familie-kwesties te doen verdwijnen. Of dit doel bereikt is, wordt niet gemeld. Het Londensche Clearing House heeft in een bestuursvergadering een motie aangenomen, waarin wordt afgekeurd dat eenig deel van den metaalvoorraad der Engelsehe bank uit zilver zou bestaan. Terwijl te Londen een eleetrisehe motor door de straten reed, liep een troep kinderen met den wagen mee en enkelen gingen achtm aan het voertuig hangen. Waarschijnlijk werd een der jongens aan zijn kleeren door den wielketting .gegrepen. Eenige oogenblikken later werd het kind dood tusschen de wielen uitgehaald. In Mei kwam te Plymouth een viermaster met 16.000 quarters Amerikaansch graan. Daar voor deze lading slechts 30 sh. per quarter werd geboden, besloten de belanghebbenden het schip voorloopig te laten liggen. Thans is de lading voor 40 sh. verkocht, zoodat in vier maanden een winst van bijna f 100.000 is gemaakt, waartegenover slechts een klein bedrag aan rente en ligdagen stond. La Loïe Fuller, die het eerst als serpen tine danseres optrad, heeft een nieuwen dans gecreëerd, den vuurdans. Zij danste hem Zon dag avond voor 'teerst in „The Empire" te Londen met groot succes. Door middel van op tische instrumenten verschijnt zij als gehuld in vlammen van verschillende kleuren. De Qewerlegeriehte in Duitschland worden voor allerlei eigenaardige kwesties geplaatst. Zoo had te Keulen een patroon een knecht binnen den opzeggingstermijn weggezonden, zonder betaling van het volle loon. Den vol genden dag bood de patroon den knecht weder werk aan, maar deze weigerde en verlangde zijn loon voor den vollen termijn. De zaak kwam voor en het gerecht verklaarde den eischer niet ontvankelijk, wijl de patroon het recht heeft een ten onrechte verleend ontslag in te trekken. Bij Kaiserlautern is een rangeerende goe derentrein schuin op een anderen trein geloo- pen. Vijf wagens werden geheel vernield, een locomotief en 16 wagëns werden beschadigd. Het Nederlandsehe tjalkschip Reina Kramer is op de reis van Bremen naar Memel lek ge worden de drie opvarenden werden door de Curonia te Swinemunde binnengebracht. Een kleine kapitalist te Berlijn kwam dezer dagen een bundeltje effecten bij de rijksbank in bewaring geven. In plaats van het gebruikelijke depotbewys, kreeg de man een groot vel papier, met gouden letters vermeldende, dat zijn depot het miljoenste was daf"door de bank was ontvangen. Als daar nu bv. een aandeel in de bank was bijgevoegd, dan zou het den man zeker wel zoo aangenaam zijn ge weest, want wat hij met dat fraaie depot-bewijs moet uitvoeren, weet niemand. Het doen om lijsten en in zijn kamer ophangen, gaat toch moeilijk. De in Siberië waargenomen ballon van Andrée wordt nu voor een meteoriet ge houden. Het wordt in Amerika gewoonte, dat deftige heeren locomotieven besturen. De jonge Astor heeft een trein vol miljonairs met een snelheid van 102 K. M. per uur gereden, en dit anderhalf uur volgehouden. Te New-York is de zuster van twee hooggeplaatste regeeringspersonen gevangen genomen wegens diefstal vanjuweelen. De pest in de omstreken van Bombay neemt toe. Te Poonah stierven verscheidene Europeanen aan deze ziekte. Een curieus verhaal over den koning van Siam wordt in de Truth gedaan. Hanotaux wilde eenige regelingen met den vorst treffen. Maar deze weigerde (iets dat achteraf reeds is gebleken niet waar te zijn) wijl bij en zijn broeder, de minister van buitenlandsche zaken, nu zoolang uit het land waren, dat zij niet meer op de hoogte der loopende zaken waren. Maar zoo vroeg Hanotaux waarom dan uw broeder niet in Bangkok achtergelaten Wel, zoo luidde het antwoord, dan zou ik bij mijn thuiskomst hem op mijn troon hebben gevonden. Maar waarom dan uw andere broeder, die niet met u reist, niet met de zaken belast Daartegen 'bestond een nog grooter bezwaar, want die is zoo wreed, dat hij mij, als ik terugkwam, zeker zou laten onthoofden, en dat zou de oudste tenminste niet doen. LAATSTE BERICHTEN. Vlissingen. Heden namiddag had ten raad- huize alhier de aanbesteding plaats van de levering van steenkolen, ten dienste der ver schillende gemeente-administratiën en scholen gedurende den winter van 1897/98. Ingeschreven werd voor Ruhrkolen per HL. door de heerenM. Goote ad f 0.83, N. B. Bijle- veld a f 0.83, J. G. H. Dommisse a f 0.83, A. F. 0. Timmermans ad f 0.82, S. M. Visser ad f 0.74', A. Pierens ad 0.72* en voor Eng. kolen door de heeren N. B. BijJeveld ad f 1.25 en J. G. II. Dommisse ad f 1.23. Al de inschrijvers wonen alhier. lerseke. Door burg. en weth. werd heden aanbesteed het vergrooteu der openb. lagere school II met een lokaal, met bijlevering en plaatsing der noodige meubelen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. Nolet ad f 2939, wed. C. Ridderhof ad 2870, L. Laban ad 2649, W. Goeman ad f 2649 en A. Marteyn ad f 2576. Alle inschrijvers wonen te lerseke. Behoudens mmisterieele goedkeuring is het werk toegewezen aan den laagsten inschrijver. Zierikzee. De gemeenteraad benoemde he den den heer E. M. J. O. Belmonte tot leeranr in de wiskunde enz. aan de H. B. school en verleende hem tevens eervol ontslag- als leeraar in het Fransch aan die school. Een voorstel der wethouders tot verhooging der jaarwedde van den burgemeester tot f 2000, en die van den secretaris tot 1700 is a a n- genomen met algemeene stemmen. 's Cravenhage Tweede k a m e r. In de heden gehouden zitting droeg de heer Don- ner het praesidium over aan den heer Gleich- uian met een hartelijken gelukwensch wegens de zoo ten volle verdiende onderscheiding en onder verzekering van den steun der Kamer. De heer Gleichman betuigde zijne erkente lijkheid voor het hem opnieuw geschonken blijk van vertrouwen en uitte de hoop, dat de Ka mer de goede traditie van het Nederlandsch parlement zal bewaren, om met ern9t en ge matigdheid te debatteeren. Zijnerzijds verze kerde hij de vrijheid van debat voor elke eer lijke overtuiging te zullen eerbiedigen. De minister van financiën bood heden mid dag de staatsbegrooting aan. De uitgaven bedragen f 141.750,000het te kort beloopt 73 ton. Hiervan gaat af 1 millioeu van België wegens verbetering van het kanaal GentTerneuzen. De oorzaak van het tekort schuilt in meer uitkeeringen aan gemeenten en lagere opbrengst van het personeel. Het tekort voor de gewone uitgaven zal 1V» millioen zijn, wat bij bovengenoemde oorzaken onmiskenbaar pleit voor den bloei der finan ciën. Ter versterking der inkomsten zal, zoo als men weet, eene herziening van het tarief van invoerrechten worden voorgesteld. De heer Veegens is heden beëedigdde heeren Van Kol en Troelstra legden eene verklaring of eene belofte af. Dinsdag heeft het adres-debat plaats, na be slissing over de conclusies der rapporten inzake de verkiezingen te Sneek en te Amsterdam VI. Douderdag in de sectiën onderzoek van de Indische begrooting. Londen. De Standard gewaagt van een gerucht dat de sultan ernstig ongesteld is. De Times verneemt dat de Hertog van York het bevel over drie kruisers op zich neemt en in April vertrekt voor een kruistocht naar de voornaamste kolonies, welke reis een jaar zal duren. De Times verneemt uit Simla, dat generaal Elles den tegenstand van den gekken Moellah gebroken heeft, den vijand uit den Bedmanai- pas verdreef, de hoogten bezette en aan de overzijde van het gebergte zijn kamp opsloeg. Madras. Een verschrikkelijk spoorwegonge luk is voorgevallen op de lijn BengaloreMysore, tengevolge van het wegslaan eener brug over de rivier. Een groot aantal personen is gedood. MarltDFpii ra Tarwe en Meel. Vrijdag 24 September. Wereldmarkt. Particulier bericht.) Antwerpen. Granen P a r ij s. Mee 1. 9^; New-York Rotterd am. (Telegram van den make laar II. van Randwijk). De stemming voor bijna alle artikelen was heden flauw; tot ver laagde prijzen blijft de kooplust toch gering. Verkoopingen en Datum. P aats. 29 Sept. Middelburg 29/30Middelburg, 30 u Middelburg, 1 Oct. Middelburg, 1 Middelburg, 6 OoHkapelle, 6/7 Middelburg, 7 Middelburg, 7 n Middelburg, Verpachtingen Voorwerpen. Inboedel, Mode-artikelen, Huizen, Hout, Mode-art ikeleruj Hotstede, Sigaren, Huizen, Bont, in Zeeland. Informut-'ën Hosier Notarishuis. Verhulst. Tak. Notarishuis. er hulst. Rosier. Tak. Kordon. Donderdag 23 September. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Arae- rikaansche fr. 20*/8. Donau fr. 211/4. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 28.85. Berlijn. De prijsverbetering, van Amerika gemeld, en het regenachtige weder zijn wel van gunstigen invloed op de stemming hier geweest, maar tegenover den weinig toegeno men kooplust kon het kleine avans, dat eerst voor tarwe en rogge bedongen werd, niet ge handhaafd worden. Pest. Tarwe onveranderdfl. 11.99vorigen dag fl. 12.01. New-York dis. 98gvorigen dag 98 J. Chicago 92J; 93. Algemeen Overzicht. De weerzinwekkende vergaderingen van den Oostenrykschen Rijksraad, welke het parlemen taire stelsel vafi zijn slechtsten kant doen zien, zijn weder aangevangen. En het eerste be drijf van de nieuwe reeks was niet minder walgelijk dan het laatste van de vorige. Het rumoer begon al, toen Badeni de zaal binnentrad en de Schöneriancn spottend rie pen „Leve Badeni, de grondvester der Duit sche eenheid." Maar het werd erger tijdens de openingsspeech van den nestor, Zurka, wiens woorden zoo goed als verloren gingen door het lawaai van de Duitsche linkerzijde. Alleen de kreet: „Leve de keizerkwam tot zijn recht, en werd door allen herhaald. Maar Schönerer voegde er een „leve het Duitsche volk" aan toe, dat alleen bij de linkerzijde instem ming vond. Daarop volgde een zydelingsch beklag over de afwezigheid van den keizer, daar Pergell vroeg of men bezig was met de maatregelen voor de plechtige opening door den vorst; maai de waarnemend-voorzitter antwoordde, dat deze plechtigheid niet is voorgeschreven. De keizer heeft het recht de zitting in persoon te openen maar is daartoe niet verplicht. Gregoris vroeg daarna inlichtingen over het feit, dat zestien politie-agenten, als bedienden verkleed, in de zaal aanwezig' waren, gereed om op te treden. Eenige volksvertegenwoor digers riepen„weg met de politie," maar Zurka verklaarde niets van de aanwezigheid van politie te weten. De nu volgende stemming voor een voorzitter, had onder zoo woest lawaai plaats dat het de naamsafroeping- bijna onmogelijk maakte. De linkerzijde heeft, ingevolge het genomen besluit, zich onthouden, daar Kathrein, de vroegere president, met 203, dat is bijna algemeene stemmen, werd herkozen. Er waren omstreeks 300 leden aanwezig. De rechterzijde natuurlijk aan het juichen, maar de linkerzijde maakte wederom zulk een lawaai, dat er niets was te verstaan van de rede, waarmede Kathrein het voorzitterschap aanvaardde. Eenigen scholden Kathrein uit voor huisknecht van Badeni, a nderen riepen„dat de duivel Badeni hale." Waarschijnlijk zal deze nu al spijt hebben van zijn besluit om zich beschikbaar te stellen, want tegen rumoer is hij, ook in lichamelijken zin, niet opgewassen. Ten minste in het vorige zittingjaar kreeg hij een paar maal een flauwte van de inspanning, welke de handhaving dei- orde hem had gekost. Vooral de groep Schö nerer ging bij het rumoer voor. Drie nieuwe hoera's voor den keizer werden met nieuw lawaai begroet. Pergell en Hoffman protesteerden tegen de verkiezing van den voorzitter en stelden voor de zitting te sluiten, maar dit voorstel werd met 197 tegen 103 stemmen verworpen. Andermaal werd nu beweerd, dat er politie in de zaal was, maar Kathrein zeide, dat er- nieuwe bedienden waren aangenomen. Dat dezen tot de politie behoorden, wist hij niet. Kon men hem dat bewijzen, dan zou hij ze ontslaan. Het begin van de zitting belooft dus wat voor het vervolg. Dat de zitting erg vruchtdragend zal zijn, laat zich, ondanks de vele gewichtige werk zaamheden, welke afgedaan moeten worden, niet voorzien. Over de plannen der meerder heid blykt nog het volgende. In een vergadering van de geheele com missie uit de Oostenrijksche rechterzijde is be sloten trouw te blijven aan het programma van het adres van antwoord, en te verklaren, dat de rechterzijde besloten is met alle middelen welke door het aanzien des rijks, en de waar digheid van parlement en parlementarisme ge vorderd worden, op te komen voor een ern stige vervulling van de. onafwijsbare eisehen van staat en volk. De broederstaat Hongarije heeft het onder- tusschen ook met zijn nationaliteiten te kwaad. In het plaatsje Sjenieak ontstonden woe lingen, doordien men de Servische boeven had wijs gemaakt, dat zij het orthodoxe gelooi' moesten verlaten, om tot den katholieken gods dienst over te gaan. Drie politie-agenten wer den de eerste slachtoffers van dit gerucht, en werden geworgd, terwijl te Perna op de gen darmerie werd geschoten. De aangevallenen gebruikten natuurlijk ook hun vuurwapenen, met het gevolg, dat de leider der oproermakers werd gedood. Krachtige maat regelen tot voorkoming van nieuwe botsingen zijn genomen. Over de voorvallen in Noord-Indië is tot op dit oogenblik geen nieuws, maar het werd nog onder de Laatste Berichten medegedeeld, de groote strijd tegen den Moellah zou Don derdag aanvangen. Dat men op ernstigen tegen stand bedacht is, kan geen verwondering baren, als men de latere berichten uit Simla leest. Bij den aanval van den Moella op het Engelsehe kamp beschikte deze over een aanzienlijke macht, waaronder een groot aantal Afghanen. De vijand, die met Lee-Metferd geweren was gewapend, viel met woede aan, en liet is voor de Engelschen bijna een raadsel, dat hun. ver liezen zoo gering waren. De Moellah volgt de tactiek der Atjehcrs, die ook onze troepen zoo veel kwaad deed, en brengt de Engelschen „thuis," Vooral Maandag, toen generaal Jeffreys een vijandelijk dorp had vernield, en terugtrok, hadden de Engelschen veel te lijden van de benden, welke van de bergen waren gedaald, en den aftocht zeer bemoeilijkten. Toch hebben de Engelschen door hun betere hulpmiddelen veel voor, zoodat men kan hopen, dat de overmacht van vijanden wel te over winnen zal zijn. De Engelschen schijnen nu geheel gereed met hun voorbereiding. Maar men heeft den aanval niet willen wagen voor alle noodige maatrege len waren genomen. Maar het oponthoud, dat door deze prijzenswaardige voorzorgen, noodig werd, heeft ten gevolge, dat de andere stam men in die aarzeling een gebrek aan macht zagen, en zich nu hij den opstand voegden. Vooral de laatste dagen, moet de opstand zich

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2