MIDDELBURGSCHE COURANT. feuilleton; XT. 220. 140" Jaargang-, 1897. Zaterdag 18 September. ZIJN RIJKE VROUW. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 17 Sept. 8 u. vox. 59 gr. 12 u. 65 gr., av. 4 u. 62 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en allo andere familieberichten Gil Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van nleüwenhüijzen. Middelburg 17 September. Persocnlijke dienstplicht. Naar Het Vad. verneemt is aan bet Minis terie van Oorlog reeds een wetsontwerp tot- invoering van persoonlijken dienstplicht in bewerking. Dit wetsontwerp zal van eenvou- digen aard zijn en niet omvatten een reorga nisatie der levendo strijdkrachten, maar alleen datgene wat met de invoering van persoonlijken dienstplicht in onmiddellijk verband staat. Rijwielbelasting. De talrijke Nederlanders, die aan rijwiel- sport doen, zullen zeker met groote belang stelling hebben gelezen, dat de regeering het onafgedaan gebleven wetsvoorstel tot heffing eener rijwielbelasting heeft ingetrokken. Uit dit bericht volgt echter nog geenszins dat de tegenwoordige minister van financiën heeft afgezien van het heffen dier belasting. Nog altijd toch staat in de nieuwe wet op de personeele belasting onder de grondslagen, naar welke deze geheven wordt, als 6o genoemd „rijwielen". En art. 31 dier wet schrijft voor „Do belasting naar den zesden grondslag wordt nader bij de wet geregeld". De minister van financiën is dus gehouden, in plaats van het ingetrokken ontwerp, een ander voorstel voor te dragen. Uitstel staat dus hier nog niet gelijk met afstel. Tenzij de minister Pierson mocht voorstellen uit de wet op de personeele belasting den zesden grondslag en dan ook art. 31 te schrappen. Dan kan hij volstaan met het behouden van een enkel artikel uit het ontwerp van zijn voorganger, die naar wij herinneren de rijwielbelasting afzonderlijk wilde regelen, afgescheiden van de personeele belasting, en in zijn voorstel dus tevens de schrapping der genoemde woorden had opgenomen. Wij herinneren nog, dat die zesde grond slag in het ontwerp van den minister Sprenger van Eijk niet voorkwam, maar door de Kamer er werd ingebracht door de aanneming va» het amendement der heeren Rutgers van Rozen burg c. s. Uit de millioenenrede van de volgende week zal men wellicht omtrent de voornemens des tegenwoordigen ministers zekerheid erlangen. (Hbld.) Nederlandsche kunst en kunstenaars. Architectura vestigt de aandacht op eene advertentie, in een Duitscli vakblad voorko mende, waarin gevraagd teekenaars, laat- gothisch en renaissance, met aanmelding bij den heer Mengelberg bij Driebergen. Het blad meent, dat deze oproeping in verband staat met de uitvoering der vensters in de Nieuwe kerk te Amsterdam en vraagt: „Waar blijven nu alle leerlingen der talrijke scholen van kunstnijverheid en andere gemeen telijke, particuliere of Nederlandsche rijksin stellingen, die met subsidies van particulieren, gemeenten, gewesten enz. sedert jaren de Ne derlandsche jongelingen tot goede decorateurs hebben opgeleid? Hebben die allen gezamen lijk zoo weinig resultaat opgeleverd? „Of heeft de bedoelde commissie den weg niet geweten om een Nederlandsche hulde, in een Nederlandsch monument (gedenkteeken), O, Uit het Engelseh. VAN Mrs ALEXANDER, HOOFDSTUK IV. Derk stond op, nam het hoofd van zijne vrouw tusschen zijne beide handen, boog het achterover en kuste haar op het voorhoofd. „Tob niet over kleinigheden on laat u in alle maatschappelijke dingen door mij leiden." De deur uitgaande, knikte hij haar nog eens toe. Celia was niet gek. Zij zag haar man aan en slaakte een diepe zucht. Even liet zij haar hoofd op haar hand rusten, stond daarna op, schelde om het ontbijt te laten afnemen en ging eenige briefjes schrijven. Vervolgens gelastte zij de kamenier, zich klaar to maken en een hansom te roepen, en reed met haar naar de Kensing ton tuinen, waar ze in do koele morgenlucht ging wandelen, vast besloten alle ziekelijke gedachten te verdrijven en de rozen op hare wangen terug te roepen. Daarop volgde een bezoek bij hare naaister en toeu Rivers met zijn neef kwam ontbijten, vond hij zijn vrouw weer geheel dezelfde als vroeger, en' op zijn vraag hoe het ging, ant woordde zij volmondig „weer heelemaal beter, door Nederlandsche artisten (kunstenaars) in een Nederlandsch karakter uitgevoerd te krijgen BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is aan dr P. R. van Mierlo te Breda, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Wes- telijk-Noordbrabant benoemd tot surnumerair der posterijen en telegrafieJ. S. van Juchem te Den Helder D. Oostinga te LeeuwardenA. W. de Vries, te Leeuwarden; IJ. Bakker te Sandpoort; E. M. J. van der Ven, klerk der posterijen tele- graphie 2de kl. te RotterdamC. J. Canneel te 's-GravenhageJ. A. Jonker te Den Helder A. C. L. Algie te Wijhe; mejuffrouw C. Hiem- stra te 's-GravenhageH. A. J. Boudier te 's-Gravenhage J. W. Groeneyk te Apeldoorn S. W. Weisfeit te Aardenburg; J. F. Daal- mans te Gouda; W. A. Kloosterboer toBarne- veldJ. Campagne te Rotterdam. Door het gerechtshof te Amsterdam is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- bctischö lijst van aanbevelingmr J. H. van Goor, mr A. J. Karseboom, rechters in de arr.-rechtbank te Amsterdam, en mr F. A. van Leeuwen, rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht. Vereeniging van kommiezen. In de te Utrecht gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering der Vereeniging vcmKommiezeti bij 's Rijksbelastingen bleek dat de vereeniging bestaat uit 31 afdeelingen met 1913 leden. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken, o. a. de rekening over het afgeloopen jaar, werden onder meer de volgende voorstel len aangenomenten 1ste te trachten bevorde ring te verkrijgen na het dienen van een zeker aantal jaren in iedere klasseten 2de aan het bestuur der vereeniging over te laten het tijd stip te bepalen waarop kan worden gewerkt tot wijziging der pensioenwet van burgerlijke ambtenaren, wat betreft het aantal dienstjaren ten 3de pogingen aan te wenden om de trac- tomenten der kommiezen 4de klasse te ver- hoogen na een aantal dienstjarenten 4de aan elk kommies, die meer dan twee uur en minder dan zes uur wegens dienstverrichtingen zich buiten zijn standplaats moet ophouden, daar voor een vergoeding te geven van 25 cent per uur en ten 5de den oud-minister, mr Sprenger van Eijk een adres van dankbetuiging namens de vergadering te zenden. Vervolgens werd tot voorzitter der Vereeniging gekozen de heer J. W. Verhaagen te Rotterdamde aftredende bestuursleden werden alle herkozen. De contributie werd voor 1897/98 bepaald op 25 cent per lidde volgende jaarvergade ring zal te Arnhem gehouden worden. Oost-lndië. De jongst ontvangen Indische bladen bevatten bijzonderheden omtrent de laatste schermutse ling, den tocht naar Segli en de ontbinding dezer expeditie. Uit Midden- on Oost-Java komen steeds meer berichten over de cholera. Volgens bericht van den resident van Banjoemas is de cholera te Poerbolinggo lieerschendc en volgens door de Loc. ingewonnen informaties heerscht de cholera ook vrij hevig in het district Welahan der afdeeling Japara. De Cliineezen aldaar houden eiken avond optochten en steken voort- Derk Het ontbijt was zeer gezellig. De arme Celia vergat haar leed, praatte even druk als anders en lachte vroolijk over de grappen van Rivers- dale. Toen Rivers terugkeerde om zijn „vaarwel" te herhalen, sloeg zij hare armen om zijn hals en vroeg of hij toch vooral zou schrijven. Dit beloofde hij maar zijne laatste woorden waren „Ga vooral morgen naar Lady Mary en vraag haar en Damer ten eten, zoodra zij een vrijen dag hebben". Bij die woorden werden hare zachte, liefhebbende, bruine oogen somber en later kostte het haar eenigen strijd vóór zij tot den koetsier kon zeggen: „Naar Lady Damer"! „Of gij bij mij eten kunt? Ja natuur lijk!" riep mevrouw Twiss, toen Celia laat op den middag bij haar kwam. „Zeg, waar is uw man naar toe? En waarvoor is hij gegaan? Weet gij de ware reden „Wel natuurlijk! Hij is dat buitenverblijf gaan zien, waarover verleden aan tafel gespro ken werd." „Hm jaIk herinner het mij. Maar Celia, ik hoop dat gij u niet ergens in de wildernis zult laten stoppen, zonder uw toestemming, opdat hij, als zoo menig ander gedaan heeft, zijn eigen gang kan gaan. Gaat die Lord, zijn neef, met hem mee Nu, dat vind ik niet kwaad. Die Lord Riversdale schijnt een goede man te zijn. Ik wilde dat gij dien eerst ontmoet hadt. Hij mag er dan wat ouder uitzien; maar dan durend vuurwerk af, tot bezwering der ziekte. De in het Bagelensche voorgekomen gevallen werden, naar het Bat. Nieuwsblad meedeelt, in de kampongs met verrassend succes door dokters- djawa met creoline bestreden. Met betrekking tot het vermoorden van den controleur le kl. F. C. van der Hout wordt nader nog gemeld, dat de controleurs Van der Hout en De Roo de la Faille op tonrnée waren en in de kampong Sescla verschillende bestuurs zaken bespraken, toen zij onverhoeds werden overvallen. Van der Hout was dadelijk afge maakt; De Roo, ofschoon zwaar gewond, wist buiten de kampong te komen en om hulp te zenden. Dc kapitein Hartman kwam dadelijk met zijn compagnie en daarna de majoor Van Heurn met de overige militaire macht, verge zeld van resident Liefrinck, die de kampong sommeerde de moordenaars uit te leveren. In de plaats daarvan volgde een uitval door 26 gewapende Sasaks, die allen werden neerge schoten. Bij die gelegenheid werd kapitein Hartman licht gewond. De kampong is daarop genomen, verbrand en volkomen geraseerd.. Het lijk van den controleur Van der Hout is zwaar verminkt teruggevondenhet aantal oproerlingen bedroeg 30. De laatste berichten melden dat de rust hersteld is. UIT STAD EN PROVINCIE. Voor de gcldleening, door do gemeente Middelburg aan te gaan, groot f 7500, is óen inschrijving ingekomen tegen 2'/s percent rente ten honderd per jaar. Door den minister van oorlog is mede gedeeld, dat wijziging zal worden gebracht in de algemeene voorwaarden voor de levering van levensmiddelen, in verband waarmede de levering van aardappelen gedurende den tijd van 1 November tot 31 December e. k. niet in het openbaar zal worden aanbesteed, doch de benoodigde aardappelen uit de hand zullen worden aangekocht. Het bezoek van den minister van marine aan de werf De Schelde te Vlissingen had niet Woensdag maar gisteren, Donderdag, plaats. Met 1 October zal te Vlissingen een tramomnibnsdienst geopend worden van het Beursplein naar hot station Keersluis en het Havenstation. Elfmaal daags zal vice-versa gereden worden. Het kind van K. te St. P h i 1 i p s 1 a n d, dat verleden week door een wiek van den in vollen gang zijnden korenmolen getroffen werd en daardoor ernstige kwetsuren bekwam, neemt goed in beterschap toe. Het mond- en klauwzeer in die gemeente breidt zich uit. De bedijking9werken in het verdronken land van Saeftingen zijn naar men ons schrijft bijna over de volle lengte gevorderd tot 3 meter boven gewoon hoogwater. Het nog op te brengen bovenste gedeelte van den dijk, zijnde van geringe afmetingen, zal spoe dig zijn aangevoerd. Bezoding cn bekramming, alsmede het aan brengen van steenglooiing, ter plaatse waar de dijk i3 gelegen in het Grauwsche-, Zandberg- sclic- en Kieldrechtsehe gat, is ook reeds voor een goed deel afgewerkt en men is in den nieuwen polder reeds aan het slootcn graven en wegen aanleggen, terwijl men de volgende waart ge gravin en daar zoudt ge zeer goed voor passen. Kapitein Rivers mag zich heel gelukkig prijzen dat hij geld, schoonheid en alles bij elkaar in u gevonden heeft. Al die bleeke dametjes halen niet bij mijn Celia." „Gij behoeft u niet te verbeelden dat Derk van mij weg wil. Hij is er de man niet naar om altijd bij moeder thuis te zitten, en dat verlang ik ook niet. En het zou er niets toe gedaan hebben, of ik Riversdale al eerst ontmoet had. Hij is een verstokte vrijgezel." „Dat is leelijk. Ik verfoei die zelfzuchtige wezens die om geen mensch geven om vrouw noch kind." „Lord Riversdale komt mij niet zoo be paald zelfzuchtig voor." „Zoo, is hij dat niet? 't Is waar, hij is zoo aardig en onderhoudend, maar alle mannen zijn hetzelfde. Het is goed voor hen, dat jonge meisjes niet weten hoe zij inderdaad zijn, anders konden zij fluiten naar rijkdom en vrouwen, en toch is het leven vrij vervelend, als men geen man om zich heen heeft". „Ik zou Derk zeker vreesolijk missen", zei Celia met een helderen lach. „Nu, dat is goed, maar verbeeld je niet dat hij een heilige is. Ik zocht naar kamers voor mijn oude vriendin, mevrouw Mills, op het Alexandra-Terras, daar zij eenige dagen in de stad komt, en wat zie ik daar op den schoorsteenmantel in een van die huizen Het portret van kapitein Rivers, in groot tenue, week denkt aan te vangen met het maken der verbindingen van deze wegen met die in de aangrenzende polders. Zijn reeds eenige ploegen werkvolk bedankt, spoedig zullen ook vele anderen gedaan krij gen en zal het waarlijk groote werk tot het verledene behooren. Door ingelanden van den Van Alstein- polder is, ter benoeming van een gezworene, noodig tengevolge van het overlijden van den gezworen P. Bouwens, een voordracht opge maakt, bestaande uit de heeren J. Bouwens, zoon van den overledene, L. van Wacsbcrghe en A. van den Eeckhout. Hoewel in sommige bladen melding is gemaakt van eene aanstaande opheffing van het garnizoen te Terneuzen, zoo is daarvan nog niets bekend, en is dan ook dc 2e luite nant W. J. van Hattem te Middelburg aangewezen om op den len October a. s. met 22 man derwaarts te vertrekken. Naar men ons uit Terneuzen meldt was de tegen Donderdagavond door de voor- loopige commissie uitgeschreven algemeene vergadering van belangstellenden in eene feest viering bij gelegenheid der inhuldiging van onze koningin niet druk bezocht. Besloten werd den 31 Aug. 1898 feest te vieren. Het hoofdidée der commissie is het uitvoeren van een kinder cantate door de kinderen van de openbare en bijzondere scholen. De voorloopige commissie zal aanblijven om zich in verbinding te stellen met de hoofden der scholen en de voorzitters der verschillende vereenigingen om verdere plannen uit te voeren. Men schrijft ons Te IJ z e n d ij k e is de raad om, zonder dat hij van kleur is veranderd. Bij de joKgste raadsverkiezing heeft de be- zuinigingsleuze goede diensten bewezen, en reeds in de eerste zitting van den gewijzigden raad kon de meerderheid toonen, dat die leuze ernst was helaas op onderwijsgebied. Wegens vertrek van den heer Kok naar Slikplaat als hoofd der school op 15 dezer, zal men nu in de vacature trachten te voor zien door oproeping van een onderwijzer met hoofdakte (Fransche taal aanbeveling) op f 650 met jaarlijksche verhooging van f 25 tot f 700. De vertrokken onderwijzer genoot f 750 sa laris. Natuurlijk deed het gewone praatje weer opgeld: „de markt is in overvloed van onder wijzers met hoofdakte voorzien.". En met 4 tegen 3 stemmen zal nu de meest bevolkte ge meente in 't land van Cadzand een voorbeeld geven, dat geen navolging verdient. Steeds hield IJzendijke zich loyaal op onderwijsgebied; van karigheid kon men den raad bij regeling van jaarwedden nimmer beschuldigen. Waarom thans tot beknibbeling de toevlucht genomen, nu de gemeentefinanciën in bloeienden staat verkeeren. FLOR ALIA- De feestavond, het gewone slot van Floralia, is ditmaal bijzonder goed geslaagd. Hoeveel menschen er Donderdag avond in den Schuttershof-tuin waren en genoten, weten wij nietmaar bijzonder groot was hun aantal, want de geheel verlichte tuin was vol en geen stoel bleef onbezet. En of die allen zich ver maakten Daarop durven wij volmondig ja zeggen, want alles ademde ongedwongen vroo- sprekend gelijkend. Ik vroeg aan de hospita waar zij dat van daan had. Het was achter gelaten door de laatste bewoonster, een zeer vroolljke dame zei zij, die verleden jaar naar het vasteland was gegaan. Het kwam mij vreemd voor „'t Doet er niet toe, tantetjeik ben heel tevreden met het tegenwoordige en wil liever niets van het verledene weten". „Dat is al heel mal van je. Ik wil u alleen maar waarschuwen, opdat gij op uw hoede kunt zijn; want ik vrees dat gij u zult laten trappen door die familie van Rivers. Ik ben een vrouw uit den middelstand en zij vin den mij niet waard hunne schoenriemen te bindenmaar vergeet niet dat de middelstand de kern van het volk is. Sta op je stuk, Celia. Laat uw man u niet opsluiten in een wildernis op de hei, tusschen de bergen, terwijl hij er van door gaat en zijn portret rechts en links geeft aan allerlei soort van vrouwen". Celia lachte hartelijk en tante Sara ergerde zich, dat zij zoo weinig indruk gemaakt had. Thuis komende, vond Celia een uitnood iging van Lady Mary, om met eenige vrienden te Richmond te komen dineeren. Een halve dag buiten het gewoel en het stof van de stad, kwam haar zeer verleidelijk voor en zij nam dit dus gretig aan. „'t Is zonderling", dacht zij, „dat ik de Damers altijd prettiger vind als Derk er niet bij is, Lady Mary houdt veel van mij. Zij lijkheid en pret, zonder een wanklank; maar hoe kon 't ook anders, waar alles samenwerkte tot een goed geheel. De heer Nurks had zich moeten amuseeren. Het weder was uitgezocht. Ons schutterij- muziekkorps bracht een uit bekende en geliefde noromeis bestaand programma op zeer loffelijke wijze ten gehoore en het door den kunstvuur- werkmaker, den heer Eng. Hendricks te Ant werpen, vervaardigd vuurwerk viel ditmaal bijzonder mede. Alleen de jonglenr, kunsten- makende aan het rek, kwam niet tot zijn volle recht. Precies toen alles afgeloopen was, ontlastten zich de sluizen des hemels en viel een regen bui, die den meesten der huiswaarts keerenden een nat pak bezorgde. Maar dat behoorde niet meer tot het feest. Dat was de napret ONDERWIJS. Na afgelegd examen, gehouden van 1316 Sept. zijn tot de eerste klasse der burgeravond school alhier toegelatenNV. II. Akkerman, P. J. Arends, L. Barendse, L. Bebelaar, J. van den Berge, V. J. J. Boel, Ch. Brackx, A. Buijs, P. N. Dekker, J. Dorleyn, C. van Eek, A. J. Fran^oys, D. F. Geldof, C. N. Gillisse, F. Goedbloed, C. J. Harthoorn, J. C. J. Heeren, N. J. Hooykamp, J. Huijsman, P. Iseboud, J. J. Jansen, C. Jonkheer, A. F. H. Joosse, K. F. II. Joosse, H. A. Kamermans, W. C. Klaassen, J. W. Klittenberg, C. C. Kraak, P. A. Lcfeber, P. J. Malgo, J. J. Meeuwse, J. H. Merk, J. Mesu, W. Meyers, W. Midavaine, J. J. Molhoek, J. Pattenier, A. van Riel, M. Roose, C. B, Seynstra, P. Sinke, G. J. Slaakweg, A. W. F. Sprink, P. J. Stappers, L. P. J. Sulkers, C. lt. Visser, en R. de Vries. 33 moesten worden afgewezen. Tot tijdelijk leeraar in het hand- en recht lijnig teekenen aan de H. B. S. en de burger avondschool te Hoorn is benoemd de heer J. C. Kerkmeijer te Middelburg. LETTEREN EN KUNST. Woensdagavond trad te Groningen de heer M. H. van 't Kruijs in De Harmonie voor 't eerst als orkestdirecteur ep. Het programma werd met een Marsch van den vorigen direc teur, den heer J. H. Bekker, geopend en had als tweede nummer de tweede simfonie van Brahms. Ook de Scènes de ballet van Van 't Kruijs zelf werden uitgevoerd. Dit was de muziek van een ballet-divertissement, dat de heer Van 't Kruijs, in overleg met den heer Aubert, voor de Fransche opera schreef en reeds ter opvoering in Den Haag aangenomen was. De N. GronCt. maakt met veel waardee* ring van dit concert gewag. „Toen de heer Van. 't Kruijs de simfonie zóo gegeven had als hij deed, waren wij overtuigd dat De Harmonie het geluk heeft gehad een muziekdirecteur te vinden van veel talent en groote bekwaamheid, die weet wat hij wil. En ook hiervan, dat het orkest (en met eenige jonge musici versterkt) uitstekende krachten telt, die niets liever weri- schen dan zich te wijden aan de groote kunst". En verder zegt het blad„De heer Van 't Krujjs is gekomen, heeft het orkest overzien en be vonden dat het goed was, en hjj heeft den eersten gevaarlijken slag gewonnen". Den heer Van 't Kruijs werden door het orkest wil wel van haar voetstuk afdalen eh ik zolt haar allerliefst vinden, als zij mij niet altijd ten voorbeeld gesteld werd." „Wat zal ik morgen aandoen, Francks? Ik wil er op dat diner te Richmond goed uit zien", zei ze hardop. „Wel, ik weet. bet niet, mevrouwuw groen en wit costuum met de geborduurde vlinders „Neen, dat is veel te drnk. Ik moet iets eenvoudigs en stil hebben." Er volgde een ernstige beraadslaging, waarvan de uitslag was zwart grenadine met kant en lichtblauw gar neersel en een hoedje met blauwe veêren. De fortuin was Lady Mary genadig en schonk baar een prachtigen voorjaarsdag, zacht en toch niet al te warm. De gasten waren, behalve Celia, juffrouw Mayor Harford, Dacre, een nichtje van den heer Damer, cn Preston, die beloofd had later te komen. Celia had 's middags een brief van Derk gehad. Kort en bondig: „Heel goed aangekomen, ga direct naar Bothwell. Mooie streek, maar kaal. Vreetnd, en lang niet prettig, zonder u. Schrijf mij een woordje met de post van half zes. Uw u liefhebbende Derk Rivers" Dit bracht haar geheel tot kalmte. Zij noemde zich zelf dwaas en kinderachtig, alles zou in

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1