Vrijdag 17 September. FEUILLETON. ZIJN RIJKE VROUW. N°. 219, 140e Jaargang. 1897. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg IS Sept. 8 u. vm. 64 gr. 12 u. 65 gr., av. 4 u. 62 gr. F. Yerw. tam. kr. Z. W. w. reg. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertenti.ën bij abonnement op voordeclige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn'gratis aan het burean te bekomen. Agenten. Te ZierlkzeeA. C. db Moou, te TholenW. A. van Nieüwbnhuijzen. Middelburg 16 September. DE RIJKSMIDDELEN hebben in Augustus een kleinen achteruitgang ondervondeneen van 164.000, iets dat weinig beteekent, omdat Augustus in den regel een slappe maand is. Bovendien draagt de suc cessie 130.000 tot dezen achteruitgang bij, waardoor de beteekenis van het verschil nog kleiner wordt. Yan de directe belastingen verloor de grond belasting een deel van de winst der vorige maanden, 125.000, zoodat de vooruitgang nog slechts 62.000 bedraagt. Het personeel vloeide weer ruim en steeg 213.000, waarnaast weer een daling van 75.000 bij de bedrijfsbelasting en een stijging van 4000 bij de vermogens belasting staat. Het personeel is nu onge veer 1.800.000 achter, een cijfer dat nog al meevalt. De gunstige invloed van de nieuwe bepalin gen op de invoerrechten heeft haar uitwerking gehad, waardoor de cijfers, langen tijd zoo snel stijgende, wat gaan schommelen. Augus tus gaf een achteruitgang van 28.000. De accijnzen gaven een verlies van 137.000, waarbij alweer de suiker voorging, door 83.000 te dalen; ook het gedistilleerd bleef dalende en gaf 51.000 minder, waardoor bet verlieB op dezen post sinds 1 Jan. tot 264.000 steeg. Van de indirecte belastingen, samen 118.000 lager, vermeldden wij reeds het verlies op de successie. Van de andere posten steeg de registratie 19.000, terwijl de hypotheekrechten 5000 daalden. De domeinen stegen 36.000, terwijl post en telegrafie bleven vooruit gaan, de eerste met 33.000, de laatste met ƒ11.000. Beide toonen een gunstig totaalcijfer over de acht maanden, waarbij zich waardig aansluit een stijging van 23.000 bij de loodsgelden. Teckenachtig is het maandoverzicht dituuïal dus niet, en verontrustend evenmin, ook al is er op de acht maanden een achteruitgang van 3.155.000, vergeleken bij 1896, toen het eerste halfjaar zoo bijzonder mild was. Intrekking van eenlge aanhangige wetsontwerpen. De minister van financiën heeft aan de Tweede kamer medegedeeld, dat, ingevolge machtiging van de Koningin-wéduwe, Regentes, eenige wetsontwerpen door hem worden ingetrokken. Daaronder behooren dat tot heffing eener rijwielbelasting; dat tot wijziging van art. 41 der wet van 26 Mei 1870 (Stlbl no 82) betrek kelijk de grondbelastingdat tot wijziging en aanvulling van de begrooting der uitgaven van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren over 1897dat tot nadere regeling nopens de vergelding van tijdelijke diensten met pensioenen dat tot heffing van opcenten op het recht van over gang van onroerende goederen, nagelaten door niet-ingezetenen. BENOEMINGEN ENZ# Bij kon. besluit is de kapitein ter zee H. van den Pauvert op pensioen gesteld, ten bedrage van 2100 'sjaars, en eene verhooging van 1050'sjaars! is bevorderd: tot kapitein ter zee de kap.- Uit het Engelsch. VAN Mrs ALEXANDER# luit. t/z. P. F. H. Volcke; tot kapitein-luit. t/z. de luit. t/z. Ie kl. J. B. Suethlage, en tot luit. t/z. Ie kl. de luit. t/z. 2e kl. A. van den Driessen Mareeuw; is aan R. Oostingh, te Assen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als landmeter le kl. van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, en zijn benoemd: tot landmeter le kl. van het kadaster K. P. J. Oerder, thans 2e kl.tot landmeter 2e kl. J. Holthuizen, thans 3e kl.; is aan C. van den Berge, te Bergen op Zoom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opziener eerste klasse der visscherijen op de Schelde en Zceuwsche stroomen. Aanstaande Zaterdag verleent de minister van binnenlandsche zaken geene audiëntie. HOOFDSTUK IH. „Gaat gij morgen naar Lady Filmer, mijnheer Preston", vroeg Celia, meer om zijn aandacht te trekken, dan omdat zij een beves tigend antwoord verwachtte. „Neen mevrouw Rivers, ik dans niet en dus wil ik de volte niet vermeerderen." „Hoe komt het toch dat zoo weinig heeren dansen Zelfs al houden zij van muziek. Ik geloof dat de meeste dames dansen." „De meeste heeren vinden dat zij al dan sende een treurig figuur maken. Maar ik houd cr toch van," zei Dacre. „De heeren hebben zooveel andere ge legenheden om zich te bewegen, vooral in de open lucht terwijl de dames „Niets anders hebben viel mevrouw Rivers in, „maar dat kon men twintig jaar geleden wel zeggen, nu niet meer." „Ja, dat is waar, gij hebt lawntennis, en gaat mee ter jacht „Ik kan het denkbeeld van iets ie zien 4ooden niet verdragen", zei Celia. Belastinghervorming. De z.g. Volkspartij heeft in een vlugschrift uiteengezet, hoe ons belastingstelsel moet her vormd worden. Daarvan luidt de conclusie: Ons belastingstelsel moet alléén de volgende belastingen bevatten 1. Een belasting op de waarde van den grond ter vervanging van de bestaande belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, het personeel en de registratie- en overgangs rechten. De provinciën en de gemeenten moeten uit deze belasting een percentsgewijze uitkeering genieten, ten einde in haar behoeften te kun nen voorzien. 2. Een progressieve rijks-inkomstenbelasting met vrijstelling van inkomens beneden 600 ;ulden per jaar, ter vervanging van de accijn zen, de bedrijfsbelasting en de gemeentelijke inkomstenbelasting. Een progressieve ryksbelasting op het roerend vermogen, met vrijstelling van vermo gens beneden 5000 gulden. Onder roerend vermogen wordt verstaan schuldbekentenissen van eiken aard, waren, machine-'» enz., Jo-'h geen grond en huizen. 4. Een progressieve successiebelasting met vrijstelling van nalatenschappen van minder dan 5000 gulden. De laatste 3 belastingen moeten berusten op eigen aangifte, openbaarheid der kohieren en strafbaarstelling wegens meineed bij bet ont dekken van valsche aangiften. Middelburg gehouden algemeene vergade ring der Nederlandsche pharmaceuten, van de hand van den Middelburgschen correspondent van dat vakblad. In een vorig nommer was op deze vergade ring do aandacht gevestigd, met een opwekking aan de buitenlandse he vakgènooten tot bijwo ning ervan. Woensdag bezocht de minister van marine, vergezeld van zijn adjudant en den directeur van scheepsbouw, de koninklijke maatschappij de Schelde te V1 i s s i n g e n, en inspecteerde verschillende aldaar in aanbouw zijnde oorlog schepen. Door een beurtschipper van Ellewoutsdijk werden heden te Vlissingen aangevoerd acht stuks vette varkens, waarvan er drie dood op den vloer van bet hok lagen. De dieren, die Woensdagavond waren geladen en vooraf een half uur hadden geloopen, waren uit ver moeidheid gaan liggen en, daar de ruimte van het hok zeer klein is, onder de anderen geraakt en gestikt. Op last van den keurmeester van het slacht vee zijn de varkens, die zeer gezwollen en met blauwe plekken bedekt waren, onder politie toezicht begraven. Te Koudekerke is, naar men ons heden verzoekt te melden, onder den naam muziekvereeniging Voorwaarts, een vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt de beoefe ning der instrumentale muziek. Zij telt aan vankelijk 12 leden. De burgemeester heeft het hem aangeboden beschermheerschap over de jeugdige vereeni ging aanvaard. Blijkens Prov. blad no. 112 heeft de gemeenteraad van Axel besloten, dat de jaarlijksche veemarkt aldaar, in plaats van op den laatsten Dinsdag der maand October, voort aan op den laatsten Maandag dier maand zal worden gehouden. Bezwaren tegen dit* besluit behooren vóór den iïWclezer aan Ged. staten te worden mede- UIT STAD EN PROVINCIE. Nu er dezer dagen nog al het een ander te doen is, zou men allicht over het hoofd zien dat morgen, Vrijdag, de openbare les plaats heeft van de leerlingen der Volkszang school van Uit het volkVoor het volk alhier. Daarom willen wij belangstellenden er nog wel eens aan herinneren. Het is wel jammer dat èn het Volksconcert van Zondag èn Floralia èn de openbare les alles in éen week valt, maar het zou tè be treuren zijn, wanneer de belangstelling voor laatstgenoemde daaronder leed. De officier van gezondheid 2de klasse dr P. B. van Loo, van het 2de bataljon 3de reg. infanterie te Middelburg, zal van4October a.s. tot 1 December d. a. v. worden gedetacheerd bij het militair hospitaal te Utrecht tot het volgen van een cursus in de bacteriologie. In het nommer van 16 Juli van The British ahd Colonial Druggist komt een kort verslag voor van het op den 6 en 7 Juli te Te Terneuzen is een commissie in het leven geroepen tot het orga- niseeren van een feest ter gelegenheid van de huldiging van koningin Wilhelmina. Nabij het Spui aldaar waren eenige kin deren, die zich naar school begaven, aan het spelen achter en aan een meel wagen. Een jon getje viel, raakte onder de wielen en werd ern stig aan het hoofd gewond. De voerman merkte niets en de schoolkameraadjes lieten hun mak kertje in den steek. Een marechaussee \und het verwonde man netje aan den weg en bracht het naar de ouder lijke woning. Er schijnt ernstig gevaar voor het behoud van het kind te bestaan. (Tern. Crt.) Onder IJ z e n d ij k e is Dinsdag morgen ingebroken in een arbeiderswoning. Ontvreemd werden een portemonnaie met vier rijksdaal ders en eenige dubbeltjes. Van den dader is geen spoor ontdekt. „Dat zal wel veranderen. Het is zonder ling hoe opvattingen en denkbeelden in den loop der tijden ontwikkelen en gewijzigd worden." „Dat geloof ik wel. Achschrijf eens een boek over dat onderwerp." „Welk een zware fcaak legt gij mij daar op! Sommige denkbeelden ontwikkelen zich heel langzaam, maar verandering gaat sneller dan ontwikkeling. Geen beschrijving van 'smonschen positie kan moderner zijn dan die van den Italiaanschen wijsgeer Picodella Mirandola die drie honderd vijftig jaar geleden schreef over de waardigheid en karakteristiek van den mensch. Niemand heeft hom nog voorbij ,Wat moet het heerlijk zijn om zooveel gelezen te hebben. Wriar vindt gij al die in teressante boeken! Ik voel mij zoo akelig onwetend Uw tijd voor studie en nadenken is nog niet gekomen, mevrouw Rivers. Wees tevre den met het tegenwoordige. Men kan het ver stand niet dwingen". „Wil dat zeggen dat gij mij nog een kind vindt Dat doet Derk, geloof ik, ook". „Socrates en Plato zijn ook eenmaal kin deren geweest en gy weetde kern van alle wijsheid is geduld". „Ik voel dat dit waar is en ook dat ik er heel weinig van bezit. Wanneer ik een denkbeeld krijg en ik^eb er niet veel planten inleverden voor de van de vereeniging Uit het volk—Voor het volk uitgaande Floralia- tentoonstelling. De festiviteit, want dat is die uitreiking steeds, ving aan met een paar nommers muziek door een strijkorkest, waarna de heer J. J. H. Doorenbos eraau herinnerde, dat nu sinds 24 jaren het Floralia-feest gevierd werd. Zoo langzamerhand zijn velen, die met den bloemenkweek begonnen, oud geworden, maar de zaak zelve is jong gebleven. Spreker herinnerde aan zoo vele oude kwee kers, wien geen moeite of geen zorg te groot was en die in bet allereerste gelid stonden by bekroningen en prijsuitreikingen. Hij noemde o. a. Casteleijn, Gruson, Kraak, Van Wezel, Snijders en zoovele anderen, die gedurende jaren aan de spits stonden en wekte de jongeren op hun voorbeeld te volgen. Dit jaar is de bloemenkweek buitengewoon goed geslaagd; er zijn zeer vele goede inzen dingen ontvangen, vooral van de seniores, die reeds meermalen bekroond werden. Maar ook de juniores hebben hun best gedaan. Het cijfer der bekroonden met prijs of premie is 98. Dezen wenschte spreker geluk met bun bekroning, hen opwekkende om op den inge slagen weg voort te gaan, terwijl hij den minder gelukkigen een hart onder den riem stak en hun voor het volgend jaar uitzicht op een prijs of premie gaf. Hulde en dank werd door den heer Dooren bos gebracht aan de jury, die dit jaar een moeilijke taak had. Hij vond daarbij aanleiding om een woord Yan waardeering te wijden aan wijlen den heer P. P. Slegt, die zoovele jaren als jurylid zijne hulp aan Floralia verleende. (Applaus.) Eindelijk bracht de spreker aan de opgeko- menen nog een groet over van den voorzitter der vereeniging, die ook voor de bloemenkweek zooveel hart heeft. (Applaus). Hierna viel de muziek weer in, waarop de uitreiking der prijzen en premiën volgde. Die had op de gewone wijze plaats. Aan degenen, die ais prijs winners uit den vriendochappei ijken strijd kwamen, en aan hen, die pryzen en premiën beschikbaar stelden, werd door fanfares hulde en dank gebracht. FLORALIA. Zij was Woensdag avond lang zoo goed niet bezet als andere jaren, de groote Schuttershof- zaal alhier, waar te half acht de uitreiking plaats had van de prijzen en premiën, door de jury toegekend aan hen, die de best gekweekte dan moet het terstond uitgevoerd worden. Ik wilde dat Derk zooveel van boeken hield als gij' „Kapitein Rivers waardeert boeken meer dan menschen van zijn slag gewoonlijk doen". „Zijn slagTot welk slag rekent gij hem „Dat is een zeer gewichtige, om niet te zeggen gevaarlijke vraag, mevrouw Rivers. Laat eens zien. Ik verbeeld mij dat uw man zeer natuurlijk is, naar lichaam en geest". „Hoe kan de geest natuurlijk zijn „Er zijn in de natuur geen scherpe lijnen en ik verbeeld mij dat het verstand ook een natuurlijke zijde heeft. De menschen, die haar bezitten, zijn zeer nuttig voor hun landbet helpt hem ook om soldaat te zijn." „Maar zeker geen dichter." „Het behoort meer tot het verBtand dan tot de verbeelding. Wij worden zeer diepzinnig, mevrouw Rivers. Gij hebt Dacre verjaagd." „0, dat hoop ik niet. Het is zonderling dat ik, die, naar men zegt, zoo beuzelachtig ben, en somtijds geloof ik dat men gelijk heeft, gaarne hoor spreken over dingen, dié ik bijna niet begrijp, of misschien in het ge heel niet." „Gy moet uw ziel in lijdzaamheid bezitten. Ik voorzie dat gij mettertijd zeer wijsgcerig zult worden." Hier werden zij gestoord door Lady Mary en juffrouw Wilmot, die afscheid namen. „Wij moeten nog naar een muziekpartij ONDERWIJS. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van leden der vereeniging de Ambachtsschool te Goes werd de begrooting voor 1898 vastge steld in ontvangst en uitgaaf op 4785.081 s. edegedeeld werd dat de inkomsten aan contributiën van leden en donateurs een be langrijk lager cijfer aanwezen en naar aan leiding daarvan werden middelen besproken, die tot meerdere ontvangsten leiden kunnen. Besloten werd circulaires te verspreiden, ook naar de omgeving ten plattelande, om steun te vragen voor de inrichting, die zoovele jonge lieden van buiten onder hare leerlingen telt. De winterlandbouwcursuste Cortgene vangt aan met 13 leerlingen. - Voor de scholen met den Bijbel is gecol lecteerd te G o es met Wolfaartsdijk 229.76 '2) Heinkenszand (Ger. kerk) 21.45, K r u i- n i n g e n met Hansweert 53.95, S t. L a u- rens 32.06 en te S c ho on dij ke (Ger. kerk) ƒ30.53. De nieuwe cursus aan de Rijkslandbouw school te Wageningen is op 14 September be gonnen met een totaal van 273 leerlingen en toehoorders, verdeeld als volgtafd. Landbouw school 87 leerlingen, afd. Hoogere Land- en Boschbouwschool 67 leerlingen en 3 toehoor ders, afd. Hoogere Burgerschool 116 leerlingen. De nieuwe cursus aan de Tuinbouwschool begint in October. Waarschijnlijk door de slechte promotie, die tegenwoordig de Indische ambtenaren maken, hebben zich slechts 10 nieuwe studenten aan gemeld voor het volgen der lessen aan de In dische Instelling te Delft, 7 daarvan hebben zich als lid van het Indologisch Studentencorps doen inschrijven. LETTEREN EN KUNST. Woensdagavond is door de Koninklijke vereeniging het Nederlandsch Tooneel in den stadsschouwburg te Amsterdam voor de eerste maal opgevoerd De Maagd van Orleans. Het drama had een zeer groot succes. Aan de monteering ervan was buitengewoon veel zorg besteed. De vroegere opera-zangeres mejuffr. Anna Klimmerboom, die een paar jaar geleden gehuwd naar Indië vertrok, is daar overleden. Belang en Hecht bevat in zijn jongste nommer, van 15 Sept., het volgende: Woning en Gezondheid door dr A. J. C. Snyders. Betere tijden? door H. y. d. M. DeBritsche coöperators en het alcohol-vraagstuk door B. Reiper II. Het internationale arbeidsioetgeving- congres te Zurich door H. v. d. M. Trouwen op huwelijksvoorivaarden door Floris Kat. Onderlinge Vrouwenbesch erming door A. -f- Z. Verscheidenheden. Mededeelingen. Onze Leestafel. Ingezonden. Advertentiën. Charles Chincholle heeft de deken der letterkundigen ontdekt en wel in de oude ma" dame du Bos d'Elbhecq, geboren 13 Mei 1799, dus thans in haar 99ste jaar. In Figaro geeft hij van deze letterkundige vrouw een korte levensbeschrijving. Zij is weduwe en heeft zich na den dood van haar man en haar eenigen zoon teruggetrokken in een klooster te Angers, waar zij als pensionnaire van deSociété de Gen* de Lettres op eenvoudige wijze haar ouden dag heeft. De opsomming van haar werken zou, ver zekert Chincholle, een kolom druks vorderen, haar meest gelezen werk le père Fargeau be haalde een oplaag van 33,000 exemplaren en wordt ook nu nog verkocht. Ze verkreeg met dit werk een eere-medaille van de Société d'encouragement au bien Ieder jaar moet ze haar attestatie de vita aan den secretaris van de Société de Gem de Lettres inzenden en ze doet deze van een schrij ven vergezeld gaan. Opmerkelyk moet het zijn, dat haar handschrift, dat in 1887 beverig en oud was, nu weder vaster en flink wordt. In 1875 schreef ze„Ik werk nog steeds* Zoo juist heb ik een boek af en het einde van een tweede roman nadertdeze is, evenals de eerste, bestemd voor leésinrichtingen en voor den familiekring, beiden naar streng Katho lieke begrippen geschreven. Ze zijn niet meer in de mode, dat zal wel weer eens veranderen Maar op mijn leeftijd heeft men een beetje haast." 2 Juni 11. was madame du Bos ziek, ze vei4 ontschuldigde zich dat een hevige verkoudheid haar belette, het officieele stuk van een bege leidend schrijven te voorzien. Chincholle besluit met oen wensch voor het bij mevrouw Meredith, dus kan ik niet langer blijven," zei Lady Mary. „Het spyt mij zeer. Juffrouw Wilmot, wilt gy, daar gij toch alleen zijt, morgen bij mij komen ontbyten, dan kan ik met n heen rijden, waar gij Wilt. Gij hebt zeker de noodige boodschappen te doen." „Ik neem uw aanbod zeer ganrne aan." „Ik hoop dat gij mij toestaat u een visite te maken, mevrouw Twiss," zei Lady Yoddrell. „Wij hebben vele opvattingen ge meen, en een gemeenschappelijk belang in uw lieve nicht. Uw wenk over de Egyptenaren is van groot gewicht. Ik moet zeggen dat de achteloosheid van mijn makelaar mij zeer hindert. Het moet reeds laat zijn. Lady Mary vertrekt. Goeden avond, lieve mevrouw Rivers, dank voor uw allergezelligsten avond. Uw tante is een bijzonder schrandere vrouw." „Ja, kind, mijn rijtuig zal ook wel voor zijn. Ik moet zeggen dat Lord Riversdale er een van de bovenste plank is. Wat een aardige, vroolijke man 1 Ach kinddat is de man, dien gij badt moeten hebben." „Schaam u, tante, om zoo iets te zeggen. Ik heb den man, dien ik heb, liever." - „Ik geloof niet dat iemand zich verveeld heeft van avond", zei Derk, nadat hy tante Sara in het rijtuig geholpen had. „Ik ben blij dat gij dat vindt", zei Celia, hare bloemen in bet water zettende. „Maar gy hebt de dames te veel ver; waarloosd ter wille van Preston. Ik dacht niet dat hy zoo in uw smaak zou vallen." „Ik vind hem den aardigsten man, dien ik ooit ontmoet heb." HOOFDSTUK IV. De volgende week zaten de heer en mevroivtf Rivers na het eten te wachten op het rijtuig om naar een receptie te gaan. Derk, die nog al stil Was geweest, zei eensklaps„Morgen ga ik naar Allerton, om dat huis te zieu, waar over Dacre sprak. Riversdale zegt dat hij meë gaat." „Hoe lang blijft gij weg; Derk?" „Een paar dagen, misschien een wéék: Wij denken er over om nog een andere plaats op de grens van Durham te gaan zien waar ik gisteren van hoorde." „Een week, dat is lang. Gy weet dat wij allebei invitaties hebben." „Ja, dat weet ik; maar daar zijn slechts een paar diners bij. Gij moet maar dadelijk schrijven, dat ik uit de stad moest. Naar de andere dingen kunt gij onder de hoede van Lady Mary gaan." „Ik ben niet bang om alleen te gaan," zei Celia op koelen toon. „Neen, dat geloof ik ook niet. Gij zijt een dapper vrouwtje; maar het staat beter als gij met de Damers gaat, daar gij nog zoo wei nig bekend zyt. Ik heb liever dat gij met iemand van mijn familie gaat."

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1