Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. ceel en, «aar aanleiding van onduidelijkheid of onvolledigheid, der opgaven, worden weggelaten. Dc uitkomsten van het onderzoek zijn in de verschillende tabellen verzameld. Daaruit leert men dat de achteruitgang lang zoo groot niet is geweest, als het publiek meent. Zoo daalden de gein. koopprijzen van V»05 tot f 812, de gem. pachtprijzen van f (52 tot 58l/i per hectare. Natuurlijk zijn de verschillen voor verschillende soorten van gronden niet dezelfde- Door het gemeentebestuur van Triest was in het vorige jaar een prijsvraag uitgeschreven voor een groot krankzinnigengesticht voor 570 patiënten, een werk, dat begroot werd op f 1.200.0(h). Daarop nu zijn 12 antwoorden in gekomen. l)e eerste prijs werd niet toegekend, maar aan drie ontwerpen (resp. van twee Fran- fcche, een Duitsche en drie Italiaansehe archi tecten) werd elk een premie van 2500 florijnen toegekend, terwijl de jury in overweging gaf, bij de samenstelling van het definitieve ont werp, dat zal uitgevoerd worden, ook gebruik te maken van drie andere der ingezonden ont werpen, wat door den gemeenteraad werd aan genomen. Een dier ontwerpen is van twee Hollandsche architecten, de heeren A. J, Sanders te 's Ha ge en J. van W uyekhnise te R o tt e rdam. Naar Set Vad. meldt zal hij de a, opening der zitting van de Staten-Generaal onze Koningin hare moeder vergezellen. Volgens hetzelfde blad zal de nieuwe perso- neele belasting ongeveer 3 millioen minder be dragen dan de opbrengst der oude belasting over het laatste dienstjaar, dus nog iets min der dan berekend was. De Koninginnen schonken een gift van f 200 ten behoeve van het gratificatiefonds der gemeentepolitie te Arnhem. Woensdagavond worden in Den Haag verwacht de prins en de prinses Von Wied met hunne dochtertjes Louise en Elisabeth en gevolg. Te Utrecht is Zondagmiddag de eerste algemeene vergadering gehouden van den Nationale bond voor vreemdelingenverkeer, waar op ook de afdeeling Middelburg vertegen woordigd was. Uit het jaarverslag bleek dat reeds 33 leden zich aansloten en de Bond, werkzaam was om in sommige plaatsen vereenigingen op te rich ten. Aan do Tweede kanier werd bij adres gevraagd de voorgestelde rijwielbelasting niet aan te nemen. De outvangsten bedragen f 95.75 en tie uit gaven f 26.28, zoodat er een voordeelig saldo zon zijn van f 69.47, indien niet aan de be stuursleden f 106.527a moest worden betaald, waardoor het nadeeïig saldo f 37.0573 bedraagt. Een voorstel om het maximum der contri butie te bepalen op f 50 (overigens 5 pet. der inkomsten) werd aangenomen. Voor de uitgaven van een „Folder" (vouw- kaart) werd medewerking toegezegd. De Boud zal trachten de aandacht van den minister van justitie en andere autoriteiten, alsmede van 't groote publiek te vestigen op den overlast, dien het minder bcschaafcLNeder- ïaud vreemdelingen veelal aandoet, en zal trachten op strafbare feiten ook strafvervol ging te doen instellen. Voorts werd van gedachten gewisseld over hetgeen de Bond zou kunnen doen in verband met de kroningsfeesten, en over de middelen om bet bestaan en het streven van den Bond in 't buitenland bekend te maken. In deze zal naar algemeeno publiciteit, ook door mid del der pers, worden getracht. Door den Nederlandschen Coöperatieven Bond is in zijn Zondag te's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer G. J. D. C. Goed hart, gehouden algemeeno vergadering, waarop ook VI i s s i n g e n was vertegenwoordigd, met 79 tegen 60 stemmen aangenomen het voorstel van den Bondsraad tot het richten van een adres aan de Staten-generaal tegen het bekende adres betredende de coöperatie van den Bond Maatschappelijk Belang. De heeren Van Kol en Troelstra hebben als kamerleden hunne werkzaamheden zoo verdeeld dat eerstgenoemde o. a. zal behan delen de Indische zaken en alles wat op de spoorwegen betrekking heeften de heer Troelstra o. a. datgene wat in verband staat met dc administratie der belastingen en der posterijen. Een dezer twee, waarschijnlijk wel de heer Troelstra, zal den minister van justitie inter- pelleeren over de bekende zaak van de ge broeders Hogerhuis te Beetgum. Onder leiding van prof. Lindeboom is te Breda de dertiende jaarlijksche samenkomst gehouden van de Verecniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders. Daarop werd medegedeeld, dat de vereeniging 9000 leden telt en zij van vele gemeentebesturen medewerking krijgt bij de uitoefening van haar taak. De geopperde vraag: „Islietwenaelielijk,dat de vereeniging do verzorging' van zenuwlijders ter hand neme door het bestuur bevestigend beantwoord, werd ook door de vergadering met groote meerderheid toegestemd: zij liet de uit voering der details aan het bestuur over, waarvoor f 200.000 noodig wordt geacht. Het hoofdbestuur werd gemachtigd tot de uitgifte van cene leening van f 10.000 voor verdere afbetaling van den uitbouw Veldwijk. Een voorstel van Kampen,om bij de benoeming van een geestelijk verzorger zich te plaatsen op gereformeerd standpunt werd, na krachtige be strijding, met 20 tegen 8 stemmen verworpen. Bij de bestrijding werd erop gewezen, dat het benoodigde geld ook was bijeengebracht door met-gereformeerden. De heer WMengelberg is te Luzern aan gewrichtsrheumatiek zeer ernstig ziek geweest, doch het levensgevaar is nu geweken. Hij zal in de kliuiek van zijn dokter nog eenigen tijd verpleegd worden, teneinde door massage, warme baden en rust geheel te herstellen. De gecombineerde werkliedenvereenigingeu te Almelo deelden aan de verschillende fabri kanten mede-dat, op grond van den uitslag dei- gehouden stemmingen, bij een drietal firma's op 18 Sept. het werk zou gestaakt worden, maar dat met eene kleine meerderheid van stemmen besloten was bij de Almelosche stoomspinnerij, weverij en ververij niet te staken. Door de onderscheidene fabrikanten is hierop geantwoord, dat in hunne gecombineerde ver gadering besloten was, dat op de fabriek der Almelosche stoomspinnerij, weverij en ververij evenmin van doorwerken sprake kan zijn, daar aan de gecombineerde arbeiders een gecombi neerd ultimatum is gesteld, waardoor alle fabrikanten tegenover elkander gebonden zijn, dat de Almelosche stoomspinnerij, weverij en verwérij zich dus genoodzaakt ziet aan hare arbeiders het werk tegen 18 September even zeer op te zeggen, wanneer dc staking bij boven genoemde firma's doorgaat. Men zie verderLaatste berichten. De werkstaking van veenarbeiders te Nieuwe Pekela is geëindigd. Toen bleek, dat de veenbaas geen hooger loon wilde betalen, is de arbeid hervat. De heer L. van Wijngaarden geeft iu de Amst. Crt. het volgende middel aan. Als de kleinen iets in de keel krijgen, zoo dat bijna verstikking volgt, houdt men ze met het hoofd omlaag, als het ware aan de beenen hangend, en door de directe uitzetting van de keel, valt de oorzaak der verstopping er uit. Ook bij volwassenen zou het, met behulp van een derde, gemakkelijk aan te wenden zijn, De Londensche fabrikant van brandweer- artikelen Merrywoather geeft, den raad om in de bij de meeste kerken aanwezige torens groote waterbekkens aan te brengen, die steeds gevuld worden gebonden. Eene buisleiding, van zulk een vergaarbak uitgaande, zou uitloopen in een aantal, over het geheele gebouw ver spreide kranen, die, dank zij den lioogen druk, onmiddellijk een krachtjgen waterstraal zouden kunnen leveren. Hoe actueel, met het oog op den brand te Rhenen, die raad moge zijn, wij meenden dat reeds lang op tal van torens in ons land die maatregel is genomen. De ambtenaren der M. tot expl. va» staats spoorwegen, met name de stationschefs, adjunc ten assistenten, telegrafisten, klerken en con troleurs zullen van een nieuw model uniform pet voorzien worden. Ook alweer de kwestie van éen stem en van een niet goed zwart gemaakte stip.Te Upendain waren bij de herstemming voor een raadslid 4.4 stemmen uitgebracht op het aftre dende lid W. de Waal, en 44 op diens broeder P. de Waal. Eén biljet werd van onwaarde ver klaard, omdat een stip niet goed zwart was gemaakt vóór den naam van W. de Waal. P. de Waal werd, als oudste in jaren, ge kozen verklaard en later door den raad toege laten. Dc heer W. de Waal kwam in hooger beroep bij Ged. staten van Noord-Holland. Dit college heeft nu het biljet geldig verklaard, waardoor W. de Waal de meen! erlieid op ziek blijkt vereenigd te hebben. Bij een landbouwer te Zevenbergen zijn S schapen, die in de weide liepen, door twee brakhonden in het water gejaagd en afgemaakt. Toen de eigenaar der schapen dit bemerkte, nam hij zijn goweer, schoot den eenen hond dood en verwondde den tweede. Dr 11. Burger vestigt in het Tijdschr. v Cfeneesk. de aandacht op een dissertatie van den heer Ed. Veaux te Bordeauxover het doorboren van de oorlelletjes. Allerlei infec- tieuse ontstekingen kunnen daar het gevolg van zijn. Veaux haalt een aantal gevallen aan, waarin lupus (huid-tnberculose), gezwellen, en soms ergere ziekteverschijnselen veroorzaakt waren door het perforeeren der oorlelletjes gezwe gen, nog van de gevolgen van inscheuring-, die dikwijls daarna plaats heeft. De schrijver der dissertatie betoogt, dat bij na al de bedoelde ziekteverschijnselen kunnen worden voorkomen, door bij deze operatie, ter wille van opsiering, dezelfde voorzorgen van reinheid toe te passen, als bij elk andere heel kundige handeling. Daartoe zou allereerst de operatie uit de praktijk der juweliers moeten verdwijnen. „Het verkieselijkste," zegt dr Burger, „ware voorzeker, zoo het Italiaanscïie gebruik, om de kinderen louter voor de aardigheid lichaamlijk te schenden, geheel werd verlaten. Gelukkig- dat de mode zich tegenwoordig met de oorlel letjes minder dan vroeger bezig houdt". Straatgeld. Door burg. en weth. van Utrecht is, even als dit hier geschied is, een voorstel ingediend tot heffing eener belasting wegcu3 gebouwde eigendommen, die zelve of wier aanhoorigheden aan de openbare straten of wegen der gemeente beleudeu. Zij noemen die belasting straatgeld en willen haar als volgt berekenen naar de langs den grond gemeten breedte vau eiken gevel, die aan of bij de openbare straat of den openbaren weg der gemeente, ge legen is. Indien meer dan éen gevel van een gebouw aan of bij de openbare straat of den openbaren weg- der gemeente geleg-enis, wordt de breedte berekend door de geheele gevel- breedte daaraan of daarbij gelogen te d celen door het aantal der bedoelde gevels b. naar de huurwaarde van het perceel, aangewezen krachtens de wet van 26 Mei 1870 (Stbl. no 82) en de wet van 22 Juni (Stbl. no 116). Indien de huurwaarde van een perceel niet in de kadastrale leggers is aangewezen, wordt zij van gemeentewege geschat door ver gelijking met de kadastrale huurwaarde van perceelen vau de meest nabijkomende soort. Het straatgeld bedraagt per meter der hier voor omschreven gevelbreedte per jaar voor een perceel van. eene kadastrale huur waarde beneden f 100, f 0.25f 100 tot f 200, f 0.30f 200 tot f 300, f 0.60f 300 tot f 500, f 1f 500 tot f 700, f 1.25f 700 tot f 1000, f 1.50f 1000 tot f 1500, f 2f 1500 tot f 2000, f 2,50 5 voor een perceel van eene l kadastrale huurwaarde van f 2000 of meer f 3. De heffing voor een perceel mag evenwel niet meer bedragen dan V/3 en niet minder dan 1 van de hum-waarde. Bij de berekening van bet straatgeld worden onderdooien niet grooter dan een halve meter verwaarloosd en onderdeden grooter dan een halve meter voor een meter in rekening gebracht. De man, die indertijd veroordeeld werd tot levenslange gevangenis wegens den moord, gepleegd op den wachtmeester G. Hoekman te Oscli, en die tot nu toe zijne onschuld had volgehouden, heeft in dc gevangenis bekend de moordenaar te zijn en een volledige beken tenis van hetgeen gebeurd is afgelegd. Bij afwezigheid der moeder viel op een hofje te Rotterdam een driejarig knaapje in een waschkuip en verdronk. In dezelfde ge meente is een 32-jarige pakhuisknecht iu de Rijnhaven geraakt en verdronken. Te Utrecht is een 24-jarige opperman, werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis, bij het nederzetten van een met kalk gevulden bak uitgegleden en van een nog al hoogen steiger gevallen. Toen zijne makkers bij hem kwamen, vonden zij hem be wusteloos liggen, in welken toestand bij, nadat de te hulp geroepen geneeskundige zware in wendige kneuzingen en vermoedelijke hersen schudding had geconstateerd, naar het zieken huis werd vervoerd. Zijn toestand is dan ook geenszins buiten gevaar. Zondagochtend ontstond in den zg. „Dui- velshoelc" te Amsterdam brand in een beneden huis, dat bewoond werd door een groentevrouw en hare SOjarige moeder. De groentevrouw werd van een binnenplaatsje in veiligheid ge bracht; maar liet lijk van haar moeder, die een paar uren te voren overleden was, werd door het vuur beschadigd, ,en nadat, dc brand gebluscht was, naar buiten gebaald. Een bejaarde bewoner van het bovenhuis werd door de brandweer over het dak in veiligheid gebracht. Bij het nuttigen van warme spijs kreeg Vrijdagavond een knaap te Amsterdam een stuk naald iu de keel, hetwelk door operatie moest verwijderd worden. Onder die operatie bezweek de arme jongen. Door het te dicht toedekken van een jong kind te Houtigehage (Fr.), dat naast de moeder op het bed sliep, is het gestikt. Te Katwijk-aan-Zee is aangespoeld een flesch, waarin een naamkaartjeaan de eene zijde bedruktmr A. W. Farkin-Ramsgate en aan de andere zijde met potlood geschreven anyone finding this kindley let my wife know boat sprang leak off Dunkerk 24.-7 97 in squdl can't swim, no hope G.50. (Als iemand dit vindt, wordt hem beleefd verzocht te laten weten aan mijn vrouw, dat de boot lek sprong bij Duinkerken 24-7 97 met ruw weer, kan niet zwemmen, geen hoop 6.50.) Tusschen de Bilt en Zeist werd Vrijdag avond een conducteur der Stichtsche tramweg- maatschappij door een tramwagen een been afgereden. Hij werd ook aan het hoofd ver woud. De gewonde werd naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. In de zaak van den moord op de grens van Zeeland en België, op den douaan Jan Groedert wordt gemeld, dat de Antwerpsche justitie een verdachte heeft aangehouden. Morgen over een week komt te Antwer pen het jaarlijksche congres der diamantwerkers bijeen. De meeste deelnemers komen natuurlijk uit Amsterdam. Te Antwerpen is des nachts bij den loods- matroos Staes, terwijl deze nog afwezig was, een vreemdeling binnengedrongen, die da vrouw bij (le keel greep en een dock met chloroform onder den neus hield. Toen zij bewusteloos neerviel, stal de indringer een doosje met 100 tres. en eeuige lijfsieraden. Uit Gent wordt, gemeld, dat de zoon van den overleden De Keijzer weder op vrije voe ten is gesteld. De lijkschouwing moet namelijk hebben aangetoond, dat een val als oorzaak van den dood is aan te nemen. De val wordt verklaard door zware dronkenschap, waarin de overledene verkeerd heeft. Het vreemde gedrag van den zoon, nadat hij zijn vader dood had gevonden, had den jougen man dus te duur te staan kunnen komen. De Brusselscho politie heeft Zaterdagmid dag bij een in aanbouw zijnd huis een opper man, Jan Taridaens gevangen genomen, die herkend is als een metgezel van Moors. Men heeft alle vermoedens, dat hij zooal geen mede dader, dan toch medeplichtig is aan den moord op den gelddrager. Moors en zijn bijzit zijn nog steeds zoek. Alfred Faurc is van een pleizierreisje teruggekeerd, en was zeer verbaasd over de geruchten van zijn verdwijning en van zijn finantiecle ïuoei I ij kheden Dc koning van Siam is te Parijs en daar officieel ontvangen. Ook koning Alexander van Servië is met zijn vader daar aangekomen. Een gids heeft het jonge menscli dus niet noodig. Eindelijk is ook de prins van Aosta tc Parijs aangekomen, zoodat het daar niet aan vorstelijke bezoekers ontbreekt. Een der uit de gevangenis te Arlon gc- viuchtefmisdacligevs, die voor zijn heengaan den cipier vermoordde, is thans door een Duitsehen en een Nederlandschen politieagent, inDuitsch- land gearresteerd. Het was een zeer gevaar lijk persoon, die reeds driemaal nit de gevan genis was ontvlucht. Daar hij een Duitscher is, kan hij niet. worden uitgeleverd, zoodat. hij in zijn vaderland moet terecht staan. Een groote brand heeft de magazijnen dei- bekende uitgeversfirma Hachette Cie te Parijs vernield, een inrichting welke een oppervlakte van 100 a 150 bij 200 M. besloeg. De vlammen verspreidden zich door het. trapgat over de ver schillende verdiepingen, en aangewakkerd door een feilen wind over den linkervleugel van het gebouw, waarin de drukkerij, de kantoren, de stallen, de bindery on de werkplaats tot ver vaardiging van banden. De brandweer redde de paarden, en slaagde er, met behulp van een j groot aantal stoomspuiten in, in 2l/t uur, het ge vaar van de omliggende gebouwen en het niet aan getaste deel der inrichting af te wenden. Men schat de schade op 600 :i 700.000 francs. De oorzaak van den brand wordt gezocht in con tact tusschen twee draden van de electrische verlichting. Men zegt dat baronnes Hirsoh het plan van haar man betreffende de kolonisatie dei- Joden in Argentinië opgeeft, en de daarvoor bestemde gelden zal aanwenden ten behoeve van de stichting van vakscholen voor Russische Joden, in die gouvernementen, waar het ver blijf is toegestaan. Te Oran zijn de antisimieten weer bezig. Zij hielden een vergadering van 1200 personen, waar de gewone betoogen werden gehoord. Ten slotte nam men een dagorder aan, waarin geprotesteerd werd tegen den Joden toegekende voorrechten en vrijstellingen. Bij Gibraltar is een boot met driePortu- geesche matrozen aangetroffen. Men vermoedt dat deze zeelieden hun kameraden hebben vermoord. Te Londen neemt een soort maatschappij van dienstverrichting proeven met rolschaatsen voor knapen, die boodschappen doen en die zich op hun schaatsen veel vlugger bewegen dan gewoon. Tot dusver werden rolschaatsen alleen maar op speciaal daarvoor ingerichte, gladde vloereu gebruikt. Te Altmaseher, niet ver van Cassel, zijn twee kinderen, tweelingen, die te vroeg uit een trein stapten, door een anderen trein gegrepen en overreden. Beiden waren onmiddellijk dood. - Hutton, de hooftlredacteur van het Eu- gelsche weekblad Spectator, een bekwaam jour nalist en letterkundige, is overleden. Waarschijnelijk zal te Heiningen een standbeeld voor Brahms worden opgericht, voor- welk doel een Berlijnsch vereerder 1000 mark schonk. De vrouwen in Röinhild, Heiningen, be sloten, den strijd tegen de leelljke mode om lijken van vogels op hoeden te dragen, te aan vaarden. Zij hebben zich verbonden, nooit meer vogelsieraden op hare hoeden te dulden. Volgens een officieele statistiek kwamen in Juli op de Duitsche spoorwegen 226 onge lukken voor, en wel 35 ontsporingen, 18 bot singen en 173 kleinere ongelukken, zooals overrijden van mensclien enz. Onder deze cijfers is Beieren niet. begrepenIu het geheel werden 60 persouen gedood en 154 gekwetst. Het jongste spoorwegongeluk in Duitschlnnd was een gevolg van het breken van een goe derentrein. Het achterste deel rolde terug, en juist hadden de remmers de vaart gestuit, toen de passagierstrein naderde. Een wissolwachter trachtte nog door knalsignalen te waarschuwen, maar te vergeefs. De Duitsche apothekers, die thans te Berlijn hun vergadering houden, willen een maatregel zien ingevoerd, om hun nachtrust, beter te verzekeren. Zij weuschen daartoe, in het vau regeeriugswege vastgesteld tarief, een bepaling opgenomen te hebben, die hun het recht, geeft 1 Mark extra te doen betaleu voor recepten, welke na zeker avonduur worden aangeboden, en de helft voor het afleveren van andere middelen, die men in het duister bij hen komt halen. Terzelfder tijd is ook een goederentrein uit Rittershausen (bij Elberfeld-Barmen) afge broken, Wegens de steile helling liep dit. treingodeelte naar Rittershausen terug en botste daar tegen een leegen personentrein, 6 rijtuigen en wagens werden verbrijzeld en 6 andere zwaar beschadigd. Een remmer, die tijdig af sprong, is gewond. In Zwitserland moeten alle miliciens bij hun in dienst treden proeven van linn kennis afleggen in oordeelkundig lezen, stellen, reke nen, aardrijkskunde, geschiedenis, staatsbestu ren. In 7 kantons siaagden van 51—66%. Slechts 7 bleek geheel onvoldoende. Te St Michael zijn door den kotter Bear de kapitein, diens vrouw, vijf officieren en vier matrozen van het stoomschip Nuarch aange bracht. Dit schip was in de Noordelijke IJszee in het ijs bekneld geraakt31 opvaren den waren door het ijs verpletterd, 11 waren doodgevroren en 9 weigerden het. schip te verlaten. Van daar dat bijna alleen de officieren werden gered. Men verwacht dat de vrijwillig achtergeblevenen den dood hebben gevonden. In Rusland moeten allen, die aan congressen deelnemen, aan dc politie mededeelingen doen, niet alleen betreffende hun persoon, maar ook betreffende hun gezin. Het. jongste, statistieke congres had plaats onder voorzitterschap van den ezaar, die nu ook cenige kaarten ter in vulling kreeg. Dc rubriek neven-beroep werd door hem ingevuld: landeigenaar en landbou wer, en bij de czaritza: presidente van alle Russische vereenigingen en bonden tot ontwik keling der vrouw. BENOIT GEHULDIGD. Een man als Benoit te kunnen huldigen, is niet aan elk volk gegeven. Maar hoe geest driftvol moet een volkshnlcle aan zulk een man wel zijn, als zijn volk het Ylaamsche is, steeds gevoelig voor de zoo gemakkelijk trillende nationale snaar, steeds zoo geneigd tot feestviering, en tot luidruchtige feestvreugde. En zoo had Vlaanderen tegen Zondag opgeroe pen al wat het aan strijdende mannen heeft. Het riep zijn tallooze maatschappijen, kringen en vereenigingen naar de schoone Scheldestad. Het riep ze op te komen met hun muziek en hun vaandels, om te vormen een stoet, zoo groot als gelooven wij Antwerpen nog niet zag, een stoet.waar de geus op den mectiugist volgde of deze weer naast den geus liep, zoo broederlijk alsof het Vlaamsche land niet zijn béste krachten verspilde in een staatkundigen strijd, zoo heftig, zoo afkeerwekkend, dat de Vlaamsche bladen ons soms doen denkengelukkig dat wij onze faal niet voor zulk geschrijf hebben te leeneu. En zoo zijn ze naar Antwerpen getogen, om daar door de straten te gaan, meer dan 300 vereenigingen sterk, elk voorafgegaan door een sierlijke en versierde plakkaart, dragende' den naam van een der werken des meesters. En men trok door de straten, onder het heer lijkste herfstweder, tusschen een dichte menigte door, niets doende hooren dan de muziek van den grijzen toondichter, met zich voerende kransen en geschenken, welke straks iu het Huis der Antwerpenaren zouden worden neer gelegd aan de voeten van den grooten Ant werpenaar, den beroemden Vlaming-, Peter Benoit. 't Is het feest der tonen en zoo werd weinig of niet gesproken. Alleen éen man uit elk der Ylaamsche gewesten behalve Antwerpen, dat weet dat zijn gevoelens voor zijn grooten zoon zoo bekend zijn, dat. het ijdel is die te vertolken, waar tienduizenden vóór het stadhuis het lied der Vlamingen en De Strijd kreet doeu hooren, te midden eener uiting' van geestdrift, als slechts de Vlaming kan toonen. Daar heeft de burgemeester Jan van Rijswijck den meester ontvangen, en toegesproken, daar is nog het woord gevoerd door den gouverneur der provincie en door den Nederlandschen consul- generaal De Kuyper, daar werd hem zoo menig telegram voorgelezen ook een van onzen Hol en nog veel meer. Maar langzaam naderde de tijd, bestemd voor de groote feestviering in de Harmonie, waar geen enkel woord, alleen maar tonen gehoord mochten worden. Benoit sprak, vóór men van het stadhuis scheidde, eeu kort woord van dank, waarbij hij uitging van Goethes zeggen, dat zijn kunst ook een 300rt godsdienst was. Eu hij had er kunnen bijvoegen i de godsdienst welke het minst verdeelt,, dc godsdienst welke weer samenbrengt, wat andere godsdiensten hebben gescheiden. Ontelbaar was de menigte, welke naar de Harmonie opging, ongehoord de geestdrift waarmede men den toondichter ontving en later zijn verschillende toonzettingen begroette, door 1500 personen ten gelioore gebracht. Eindeloos scheen het gejuich na het laatste woord van de cantante van 1885, het Heil den meester in zijn eigen toon toegezongen. De dag eindigde zooals hij Zaterdag was geopend: met muziek en zang, met. gejubel en gezang. Alleen de serenade van Zaterdag was Zondag door een illuminatie op vele punten der stad vervangen. Het is een groot volkdal zoo zijn groote mannen eert, heeft keizer Wilhelm aan de De Ru y ter'a tombe gezegd. En menigeen zegt het hem na. Verzending en laatste busliehting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Genua. (Nederl.). 14 Sept. 6.30's avonds. Amsterdam (Nederl.). 17 Sept. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 17 Sept. 1.05 's nam. Napels (Duitsche dst.)20 Sept. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd) 21 Sept. 6.30 's avonds. Rotterdam Llogd24 Sept. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 24 Sept. 1.05 's nam. Marseille (Fr. dienst)25 Sept.. 5.20 's morgens Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. P a d a n g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Pér Franschc mailbooten geene gelegenheid tot verzending naar Atjeh. Over Brindisi, Britsche booten, heeft, daags te voren eene voorloopige. verzending plaats, ten einde de aansluiting met de van daar vertrekkende booten verzekerd zij. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langkat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille wordt geen correspondentie ver zouden voor Atjeh en de resideutie Sumatra's Oostkust. W est-Indië. Suriname (St Martin, Saba en St Eustatïus) via Southampton. 21 Sept. 8.35 's morgens. Suriname via Amsterdam 29 Sept. 6.30 's avonds. Suriname via St Na- zaire8 Oct. 5.20 's morgens. Curasao (Bonaire en Aruba) via South- ampton-New-York. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Woensdag loopen op verschillende lijnen dei- Staatsspoorwegen exra-treinen voor militair veryoei-. Op de lijn BredaVlissingen vertrekt de extra-trein te 11.40 's morgens, om te 2.49 te Middelburg aan te komen. Van daar ver trekt de trein te 3.18 naar V 1 i s s i n g n waar hij te 3.31 aankomt. Alle uren zijn volgens spoor tijd. Almelo. De betrokken fabrikanten weiger den aan de uituoodiging van den burgemeester gevolg te geven, om heden ten raadhuize met de besturen der werkliédenvere.onigingen samen te komen, teneinde pogingen aan te wenden om de werkstaking te voorkomen. Arnhem. De bekende II. de Jong, onlangs uit de Amsterdainsche gevangenis ontslagen en sinds alhier vertoevende, is hier Zaterdagnacht opnieuw in hechtenis genomen, naar men zegt wegens uitlatingen, door hem gedaan, toen hjj in benevelden staat verkeerde over de geheim zinnige verdwijning der twee vrouwen. Volgens later bericht zou De J. gearresteerd zijn wegens het huren van woningen onder een valschen naam en de bemachtiging van f16 van een meisje, met wie hij vertrouwelijken omgang had.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2