MIDDELBIRGSCHE (101 RAM. N°. 216, 140' Jaargang. 1897. Dinsdag 14 September. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 13 Sept. 8 u. via. 60 gr. 12 u. 66 gr., av. 4 u. 64 gr. F. Yerw. kr. N. O. wind. Advertentiën voor het eerstrolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar do plaats dio zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moow, te Tholen: W. A. van nfeuweshüijzev. Middelburg 13 September, Een© waarschuwing. Op gezag van een AmsteTdamsek blad namen wij onlangs in onze kolommen op een bericht omtrent eene in de hoofdstad gevestigde Dienstboden voreeniging, welke zich voorstelt een groot aantal verbeteringen van zeer verre strekking te brengen in het lot van die Nederlandsche dienstboden, die bereid zijn, het luttele bedrag van 5 cents per week aan de nieuwe vereeniging toe te vertrouwen. Nu wordt door een bekend advokaat te Amsterdam in Het Volksdbld van Vrijdag 10 Sept. 11. tegenover die vereeniging dc grootste voorzichtigheid aangeraden. „Waarlijk zoo schrijft hij de contributie is niet hoog; maar voor menige dienstbode is ze toch geen onverschillige zaak. Daarom wensch ik allen, die neiging mochten voelen op het aanbod in te gaan, dezen raad te geven onderzoekt eerst naar de verstandelijke enmo- reele qualiteiten van de bestuursleden en naar hun verleden. Blijkt dan b.v. dat de presidente, moj. N. Beevendorp, dezelfde Neeltje Beeven- dorp is, die in 1894 als modiste en kamerver huurster failleerde (curator mr Van Heuven,) en wier zuster Christina Adriana in 1895 als „modiste" haar voorbeeld volgde (curator mr Biederlack), terwijl in beide faillissementen de crediteuren met ledige handen het toekijken hadden en zelfs de kosten niet betaald konden worden, dan zal men er allicht de voorkeur aan geven, zijn f 2,60 per jaar in eigen Jbeheer te houden!" Ook in Evolutiehet „veertiendaagsch blad voor de vrouw", onder redactie van de dames W. Brueker en Schook—Haver, wordt in een hoofdartikel op zeer spottenden toon over die onderneming geschreven, en wel op grond van in lichtingen, verkregen omtrent een der opricht sters, welke inlichtingen met commentaar de belangstellenden in dat blad van 8 September jl. kunnen vinden. In hoever die advocaat en dat blad gelijk hebben, weten wij natuurlijk niet, maar in elk geval is toch omzichtigheid tegenover dergelijke vereenigingen hoogst gewenscht, vooral van de zijde der pers. Eu daarom vinden wij in het bovenstaande aanleiding tot eene vraag en eene opmerking. De vraag is deze'liebben de redacties van het N. v. d. D. en der andere Amsterdamsche bladen, die het bericht opnamen, niet vooraf onderzocht vóór zij meehielpen voor die ver eeniging reclame te maken Dat zou toch haar plicht en hare roeping geweest zijn. En do opmerking richten wij hoofdzakelijk aan het adres van Het Nieuws van den Dag. Het ons omtrent die vereeniging ter opname gezonden bericht droeg het stempel van ge noemd blad. Er was daaraan dtts als 't ware door zijne redactie sanctie geschonkenwij ten minste meenden daarin voldoenden waarborg te hebben dat het hier gold niet een particuliere, specu latieve onderneming", maar eene solide vereeni ging met eene philantropJiische strekking, die ten doel heeft de belangen der dienstboden te behartigen, eerlijk en te g< teder trouw. Ware op dat bericht zmlk een stempel niet gedrukt geweest, wij hadlden het ter zijde Is nu waar, wat die tdvokaat en Evolutie doen vermoedenrust die vereeniging niet op soliden grondslag; levert, zij niet voldoende waarborgen op voor ha:ir, die daaraan haar geld toevertrouwen, dan is er van de zijde van Het N. v. d. D. een om 'erantwoordelijko daad gepleegd, door op die wijze te handelen en tevens do pers in 't a Igemeen mee te slepen in een reclamemakerij wan het slechtste soort. Aan dat blad dus de jplicht om de Ibewerin- gen van dien advokaat Cie van Evolutie krach tig en op goede gronden te weerspreken en met afdoende bewijzen as» te toonen, ctot er voor wantrouwen in deze niet de minste aan leiding behoeft te bestaan. Doet het dit niet, dan blijft op zijne redactie steeds rusten de ernstige gri ef, dat zij óf e.tne laakbare onvoorzichtigheid beging óf om ande Te redenen meewerkte een slechte zaak zijdeling'» aan te bevelen, zonder vooraf een onderzoek', to hebben ipgejteld gaar dg soliditeit daarvan. Van misleiding kan in deze, meenen wij, geen sprake zijn. Omtrent zulke teere zaken, waarbij de belangen van zoovelen zijn betrokken, vooral van eenvoudige menschen, die zeiven niet oordee- len kunnen, dient de pers geen mededelingen te doen wanneer zij niet van allo kanten voldoende is ingelicht. Anders doet zij beter tegenover het algemeen om te zwijgen. Maar nog veel minder mag zij anderen aan sporen lxaar te volgen op zulk een gevaarlijkeu weg van publiciteit, wanneer zij zelve nietten volle overtuigd is van de eerlijkheid, de recht vaardigheid van zulko ondernemingen. In elk geval dient thans opheldering gegeven te worden; opdat wij en anderen kunnen be- oordeelen hoe wij in het vervolg moeten han delen tegenover berichten, welke op die wijze ons uit Amsterdam worden toegezonden. Wij hebben echter nog altijd vertrouwen en hopen dat de beweringen van den advokaat en van Evolutie onjuist zijn. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is tijdelijk benoemd tot leeraar aan deR. H. B. S. te Alkmaar N. Meijer, thans leeraar aan de H. B. S. te Maastricht is aan den heer S. Bartstra, secretaris-gene raal bij het Dep. van financiën, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit gemelde betrekking f behoudens zijne aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging en is benoemd tot secretaris-generaal bij het Dep. van financiën de heer mr F. C. K. J. graaf van Randwijck, referendaris bij voor noemd departement; (Dit ontslag en de in verband daarmede plaats gehad hebbende benoeming, werden in 't kort reeds medegedeeld in ons vorig nommer.) is de majoor-kwartiermeester A. M. Branden burg, thans op nonactiviteit, op pensioen ge steld ad 1390 'sjaars. ATJEH EN LOMBOK. Blijkens van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telégraphische berichten zijn bij de jongste in Atjeh gele verde gevechten gesneuveldde fuseliers J. H. Naulaers, A. E. Mornie, J. Memmer en F. C. A. Mewes; gevaarlijk gewond: de sergeanten A. H. H. Theunissen en D. J. Verhelst, en licht gewond de 2e luit. der infanterie H. A. Gusdorf en zijn aldaar aan de gevolgen van in Atjeh bekomen wonden overleden: de, van het Neder- landsche leger bij dat in Indië gedetacheerde, le-luit. der inf. A. A. van Mourik, de sergeant C. A. van Lawick en de fuseliers H. L. Callier, H. J. J. Meersmans en J. Nieborg. Voorts zijn op Lombok, bij het verdrijven van eene rooversbende uit de Prajaschebosschen: gesneuveldde 2e-luit. der inf. F. B. Nunnink ©n de fuselier P. H. W. Gradler eu werd bij die gelegenheid gevaarlijk ge wond: de fuselier R. Wartena. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit ziju benoemd tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteu8e Margaretha-, Kleine Huissens- err -Eendrest-polders F. de Rnyterin het be stuur van den Anna-Maria-polder tot dijkgraaf P. Engelaar, en tot gezworenen C. Stuyts en J. Overbeeke; tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Wilhelmina (Walcheren) J. Schcele. Ingevolge kon. besluit zal Hr. Ms. flot- tieljevaartuig Serdang, gebouwd op do werf der Schelde te Vlissingen, met 21 dezer in dienst worden gesteld. Bij gemeld besluit is het be vel over dien bodem opgedragen aan den luit. t./z. Ie klasse P. F. van der Velden Erdbrink. Verder worden aan dien bodem geplaatst de luits. t./z. 2e kl. P. te Veltrup, als oudste- officier, J. H. Zeeman en J. J. de Vries, de officier van gezondh. 2e kl. H. O. C. Bloemink en de officier van adm. 2e kl. C. Valkenburg In de St. Ct. van Zondag en Maandag zijn opgenomen eenige wijzigingen in dc akte van oprichting van de naamlooze vennootschap Hollandsche Scheepvaartmaatschappij, gevestigd to Vlissingen. Daarbij wordt het maatschappelijk kapitaal bepaald op f 62.500, verdeeld in 750 aandeelen, waarvan 500 ad f 100 en 250 ad f 50. Wat zou dc kastelein uit De klimmende tortel, de bekende figuur uit De kiesvereeniging van Stellendijk wel gezegd hebben van zoo'n stoelensucces, als gisteren avond viel waar te nemen bij het vierde en in dit seizoen laatste Zondagavond-concert in het Schuttershof a 1 hier! Er waren. 2200 stoelen en nog had men ge- Tal van bezoekers moesten denganschen jjjrek. 1 avond blijven wandelen of zich tevreden stel len met een geïmproviseerde zitplaats. Men schat dan ook het aantal bezoekers op 2500, zoo niet meer. Die avond zette trouwens in zijn geheel de kroon op het succes, van deze concerten. Het weSr was verrukkelijkhet muziekkorps speelde uitstekendde tuin zag er in zijn volle verlichting allergezelligst uit en het publiek was, zooals gewoonlijk, aandachtig, vroolijk, prettig en net. Het eigenaardige idee om allen te doen meezingen het JVy leven vrij, het Vlaggelied en het Wilhelmus vond algemeen steunen flink zongen velen mee; ook het Wien Neer- lands bloed, dat ten slotte nog werd gespeeld. Muziek en publick werden blijkbaar geïnspireerd. Wij houden ons dan ook vast overtuigd, dat in den volgenden zomer die concerten opnieuw bij alle rangen en standen dezelfde waardoering en ondersteuning zullen vinden, als daaraan nu reeds een paar jaar te beurt viel. Trouwens, het muziekkorps verdient ten volle de sympathie, die het voortdurend meer en meer ondervindt; dank zij de goede harmonie, de wederkeerige waardeering, die er bestaat bij de leden en hun ijverigen directeur, den heer Jan Morks. - Zaterdag had een ongeveer twintigjarige dienstbode, tijdens zij in haar dienst in de Gra- veustaat alhier op den beganen grond werk zaam was, het ongeluk, terwijl zij een emmer water haalde, te struikelen en te vallen. Aan vankelijk gevoelde zij weinig pijn, maar weldra veranderde dit en moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. De deskundigen achtten eene operatie noodig, die ook bewerkstelligd werd. De toestand van de patient is, naar wij ver namen, niet onrustbarend. - De door de bewoners van het zooge naamde „Eiland" te Vlissingen in het werk gestelde pogingen tot verkrijging van aansluiting met de duinv?terleiding blijken met gunstigen uitslag te zijn bekroond. Men is van daag begonnen met het leggen der noodige buizen. De havenmeester J. Geleedst te Waarde heeft al,s zoodanig tegen 1 October a, s. ont- Bij den landbouwer A. P. aldaar heerscht onder het vee het mond- en klauwzeer. In een paar gezinnen zijn enkele kinderen aangetast door tongblaar. - Ter aanvulling en verbetering van een paar berichten in ons nummer van Zaterdag moge dienen, dat het te Cam perl and afge brande gebouwtje niet op het erf der hofstede stond maar op eenigen afstand van daar, en dat de verwonding van den werkman in den Thoornpolder door een vergrootglas was be keken. De heer P. J. Stootjesdijk te Stave- n i s s e is, met ingang van lGdezor, benoemd tot commies van 's rijks belastingen, stand plaats Budel. De enorme stijging der broodprijzen In de laatste weken te Terneuzen deden onder de werklieden aldaar stemmen opgaan, om te geraken tot het oprichten keener coöpe ratieve broodbakkerij; er werd in principe daar toe besloten. Door een tiental bakkers is nu evenwel de prijs van 15 cent weder teruggebracht op 12 ct. voor eerste en 11 ct. voor tweede kwaliteit. Misschien is het bovenbedoeld plan niet vreemd aan deze prijsverlaging. Bij het te Kampen gehouden examen aan den hoofdcursus is o. m. geslaagd voor 2e luitenant infanterie bij het O.-I. leger, de heer D. Buijze Dz. van het 6e regiment geb. te Z a a m s 1 a g. ONDERWIJS. Na gehouden examen zijn Zaterdag tot de eerste klasse der burgeravondschool te Goes toegelaten L. Kamp, I. Melse, W. C. Sinke, L. A. M. Sampon, J. M. Barende, J. C. Adriaause, M. B. Schipper, J. I. van Huet, G. Verburg, C. D. v. d. Werft', G. Th. A. Luema, A. Nonnekes en J. Adriaanse, allen van Goes, en A. A. Nieu- wenhuijze van 's-Heer Arendskerke. 21 candidaten hadden zich aangegeven; 7 werden afgewezen. Het bovenstaande werd nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld. Tot de eerste klasse der afdeeling land bouwschool van de Rijkslandbouwschool te Wagcniugen is o. a. toegelaten G. Vogelzanger to Hulst. KERKNIEUWS^ Do heer J. D. van der Velden, predikant bij de Gereformeerde kerk C. te Middelburg, heeft het beroep naar Klundert aangenomen. Thans is door De Hervorming openbaar gemaakt den beschrijvingsbrief van de 27e alge meene vergadering van den Nederlwdschen Protestantenbond en van den 25n Nederlandse/ten Protestantendagzooals vroeger gemeld, Dinsdag en Woensdag 26 en 27 Oct. te Middelburg te houden. Dinsdag 26 October, 's namiddags 2 uur, heeft plaats de opening der algemeene vergadering in de Concert- en gehoorzaal; 'savonds open bare godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder leiding van den heer P. van der Veen, pred. bij de Ev.-Luth. gemeente to Amsterdam, met medewerking van een zangkoor onder directie van den heer C. J. Cleaver. Na afloop der gods dienstoefening Vriendschappelijke bijeenkomst van het hoofbestuur, de afgevaardigden en de vertegenwoordigers van buitenlandsche vereeni gingen, aangeboden door de afdeeling Middel burg, in de Concert- en gehoorzaal. Woensdag 27 October, 's ochtends tien uur, voortzetting der algemeene vergadering's mid dags gemeenschappelijke maaltijd in het Schut- tershof 's avonds openbare samenkomst onder eere-voorzitterschap van dr. W. C. van Manen, hoogleeraar te Leiden, in de Concert- en ge hoorzaal. In deze samenkomst zal de eere-voorzitter eene openingsrede houden; dr. H. L. Oort, van Utrecht, spreken over „godsdienst en kin deren" aan de afgevaardigden uit het buiten land en aan hen, die den Ned. Protestantenbond vertegenwoordigden in den vreemde, gelegen heid worden gegeven om het woord te voeren een cantante gezongen worden door het hier boven genoemde zangkoor. Onder de punten ter behandeling voor de algemeene vergadering komen o. a. voorhet weekblad De Hervorming, in te leiden door den heer J. van Loenen Martinet te Amsterdam de Protestantenbond en de behoefte der modernen aan gemeentevorming, in te leiden door den heer I. van den Bergh, te Zwolle; plan der com missie voor maatschappelijke belangen tot in stelling eener enquête naar volkslectuur, in te leiden door den heer A. van den Heide te Seberpenzeel. Verder zullen twee leden van het hoofdbestuur worden gekozen, waarvoor worden aanbevolen voor de vacature J. W. van der Linden, de heeren S. Lulofs to Deventer, S. de Waard te Utrecht en B. P. Plantenga te Wormerveor voor de vacature J. A. Roest van Limburg, de heeren G. Clockener Brousson te 's Graven- hage, dr. T. Teo de Leeuw te Bergen op Zoom en A. van Bnijsen te Schiedam. Tot zoover hot bericht in De Hervorming. Naar wij vernemen, zijn echter enkele der hier boven genoemde punten nog niet vastgesteld en wordt daaromtrent eerst Donderdag eene beslissing genomen. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Hero. kerk. Beroepen, naar Mijnheerenland P. J. Krom- sigt Jz. te ScherpenisseWierden J. P. Eringa te Oostwolde c. a.; Engelum, Peperga en Bles- dijke II. Rogaar, eand.; Oostmarsum K. Jans sen te VeesenGrevenbicht (toez.) Kemmanu, O.-I. predikant met verlof; Groot-Schermer J. W. van Loon te ObdamBladel C. C. J. W. Wierts van Coehoorn te Etersheim (N.-H.); Tjerkgaast c. a. (toez.) en te Wouterswonde N. de Jong te EngwierumOostermeer en Eestrum W. Magendans te Oosterzee; Zwaag- westeinde e. a. G. B. Boomer te Driebergen Hei- en Boeicop H. J. de Groot Gzu. te Oude wetering c. a.; en naar Niouw-Vennep (toez.) J. Wartena te Vleuten. -Aangenomen naar: Wezep (toez.) door H. Schokking, cand. Bedankt voorWoudsend door dr P. J. Krom- sigt Jz. te ScherpenisseUithuizermede door W. Magendans te OosterzeeOldehove door J. Homan, cand.; Ossendrecht door J. A. T. Sperna Weiland to DongenStaphorst door D. Boon stra te Oudekerk aan den IJselGroot-Scher mer door J. W. E. van Loon te Obdam Muntendam en Eenigenburg door H. Ph. Rogaar, cand.; en voor Wouterswonde door N. de Jong te Engwierum. Gereform. kerken. Beroepen naarOoltgensplaats C. J, van Binsbergen te Loosduinen; Doesburg C. A. Renier te Amsterdam; en naar Rijswijk bij 'sGravenhage M. J. Dijk te Bozum. Aangenomen naarMonster door T. Kramer te Rottevalleen naar Elburg door G. J. D. Aalders te Gouda. Bedankt voor: Bleiswijk en Marken door B. J. Heeres, cand. LETTEREN EN KUNST. Het gezelschap van Do Neder landsche Tooneeloereeniging bestaat uit de heeren H. van Kuyk, tevens artistiek leider, L. v. Wester- Uoven, M. J. Ternooy Apèl, A. Faassen Jr, A. v. d. Horst, L. M. Smith, Ch. de la Mar, L. J. F. Chrispijn Jr, M. Constant, H. vou Floss, J. Kelly Jr en H. Wolff; en de dames W. Kley, E. do Boer-v. Rijk, W. v. d. Horst M. Ternooy Apèl, G. Faassen, G. Mulder, R, Kley en Smith-Yereul. ANTON VAN ROOY. Het portret van dezen bekenden zanger, die ook in de concertzaal van het Groot Badhuis te Vlissingen lauweren oogste,komt voor in het jongste nommer van Eigen Haard, en wel bij een opstel van den heer Wouter Hutschenruyter, waarin deze den heer Van Rooy den grootsten lof toebrengt voor zijn ver tolking van de Wotm-partij te Bayreuth, die meesterlijk geweest moet zijn. Van Rooy werd den lsten Januari 1870 te Rotterdam geboren. Ofschoon reeds vroeg zijne mooie stem de aandacht trok, was er aanvan kelijk geen sprake van dat hij de kunstenaars loopbaan zou volgen, maar werd hij voor den handel opgeleid. Toch beoefende hij trouw den zang en was te Rolduc, waar hij aan 't bekende seminarie studeerde, eene gewaardeerde kracht en een groote steun bij den zang gedurende de godsdienstoefeningen. Verder was Van Rooy ijverig lid van eene rederijkerskamer, alles tot verpozing, want vier of vijf jaren werkte hij in eene industrie-zaak. Toen werd de neiging voor de kunst hem te sterk en besloot hij zich geheel aan den zang te wijden. Hij wendde zich tot prof. Stock- hausen te Frankfort en werd als leerling aan genomen. Na twee jaren van ijverige studie, waarin hij ook vele teleurstellingen ondervond, trad hij voor het eerst te Frankfort in een concert op en sinds dien tijd had hij groot succes. Spoedig bleek zijn geschiktheid als Wagner- zangeren mevrouw Wagner vertrouwde hem de Woten-partij toe. Hoe zeldzaam schoon liij die vervulde; hoe heerlijk zijn zang en zijn spel waren hoe hij zich een waar kunstenaar toonde, beschrijft de heer Hutschenruyter uitvoerig in zijn opstel, dat hij aldus besluit „Dat de jonge kunstenaar, die, voor 'teerst optredend te Bayreuth, een der eersten onder de voornaamsten bleek te zijn, ook het middel punt der algemeene aandacht was, zal niemand bevreemden. Ik zag verscheidene jongere en oudere doch- teren Albion's, die, wanneer de gevierde zanger zich te midden van de bonte menigte voor het Festspiclhans bewoog, haastig en qua si-onge merkt eene moment-fotografie van hem namen. Wat evenwel gewichtiger is èn voor den kunstenaar èn voor de kunstvan alle kanten is het oog op hem gevestigd als de beste, tot nu bekende, vertolker van den „Wotan" en om strijd trachten de opera-directeuren hem te winnen, hetzij voor vast, hetzij voor enkele voorstellingen. Hans Richter, de Meesterdirigent, heeft Van Rooy reeds geëngageerd voor concerten te Londen; ook van een optreden te Weenen, is sprake. Een groot bewijs hoezeer Richter den kunstenaar hoogschat is wel dithij, de meest luie briefschrijver ter wereld, wien niets zoo zeer afschrikt als de gedachte aan pennen en postpapier, heeft na de voorstellingen te Bay reuth aan Van Rooy een schrijven gezonden, zóo vol van hartelijk getueenden lof, en zóo waard eerend, dat men den kunstenaar om 't be zit van dien brief zou kunnen benijden. Tot de'.quasi-geheimen (die echter te Bayreuth door elkeen besproken werden) behoort ook het gerucht, dat Van Rooy uitgenoodigd zoit zijn in 1899 de partij van Hans Sachs in de Meistersinger te zingen. Mocht dit waar zijn, dan staan den bezoekers hooge genietingen te wachten, want zeker bezit hij alle hoedanig heden om die rol op 't heerlijkst uit te beelden. Zoo zien wij dan den jongen landgenoot aan den gelukkig begonnen aanvang van een schit terende loopbaan. Dat hem de beste wenschett van kunst- en landgenooten volgen, daarvan zij hij overtuigd. Daarom alleen nog do weflsch uitgesproken, dat hij van tijd tot tijd zijn vaderland bezoeko, om ook hun, die niet in de gelegenheid zijn hem elders te zien optreden, het genot van hem te hooren, te verschaffen. Van een enthousiastische ontvangst kan hij zeker zijn 1" LANDBOUW, Koop- en paohtprijzeni Van de Bijdragën tót de statistiek vdn Neder'' land, uitgegeven door de Cenrale Commissie voor statistiek, is verschenen ör. VI, bevatten; Cen overzicht van dert loop der koop- en pachtprijzen fan landerijen in de' jaren 1882 tot en met 1896. Aan de acht uitvoerige tabelleri, welke' de'zd uitgave bevat, gaat vooraf een inleiding, waar aan wij het Volgende ontleenen Door verschillende omstandigheden zijn dö opgaven en cijfers meer regelmatig en volledig dan van vorige jaren. Van de verhuringen en verpachtingen zijn zoowel publieke als onder- handsche opgenomen; dc laatste alle voor zoo ver zij geregistreerd zijn van de verkoopingen alleen de publieke. Bij do bewerking heeft de centrale commis sie gemeend alle perceelen van minder dan 5 hectaren oppervlakte buiten aanmerlcing te moeten laten, omdat bij deze het al of niet aanwezig zijn van gebouwen geacht moet wor den een te grooten invloed op den prijs uit te oefenen. Voorts moesten enkele andere per-

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1