MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITENLAND. 13 September. Maandag Ongeloof en revolutie N°. 215. 140e Jaargang'. 1897. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- Frijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer, Middelburg 11 Sept. 8 u. vin. 59 gr. 12 u. G8 gr., av. 4 u. Gó gr. F. Verw. zw. N. wind. Aclvertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd ziju. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten én Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C, de Mooxj, te Tholen: W. A. van Nieuwekeuljzen. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. III [Slot.) liet zou ons te ver voeren wanneer wij mr Fruin op den voet volgden bij zijne be strijding van de theorieën van Groen van Prinstercr op het gebied van het staatsrecht. Trouwens, waartoe zou dit noodig zijn Voor oub doel heeft dit geen nut. Wij hadden slechts aan te toonen, dat wij uitstekende bondgenooten hebben bij onze bewering, dat men geen revolutie moet ver eenzelvigen met ongeloof; dat zelfs op bet gebied der kerk de revolutie welig heeft getierd. Om dit nader aan te toonen, bepalen wij ons ten slotte tot eene korte aanhaling van hetgeen mr Fruin aan het einde van zijn beschouwing schreef; en wel in het bijzon der over: REFORMATIE EN REVOLUTIE. „Maar ook daarin komen Reformatio on Revolutie over een, dat beiden de bestaande inrigtmg, de eene die der Kerk, de andere die 1 van den Staat hebben hervormd, juister gezegd: gerevolutioneerd. Oorspronkelijk waren in de middeneeuw sche maatschappij Kerk en Staat op het allernauwst vereenigd, en beiden waren op gelijke voet ingericht, en werden op gelijke wijs bestuurd. De Staat was verdeeld iu Hertogdommen, deze in graafschappen en die weer in Heerlijk heden. Eveneens de kerk in Metropolen, in Diocesen, in Kerspelen. De Kerk had een heirleger van dienaars, onder den Paus, het souvereine gezag in geloofszaken. De Staat had zijne Edelen onder bevel van den Koning, het souvereine gezag in wereldsche aangelegen heden. De Kerk had hare geestelijke orden, verbonden door geloften, belast met bet volks onderwijs, bewaarders van de menschelijke kennis. De Staat had zijn Ridderorden, door gelijke geloften als de geestelijke verbonden, beschermers der zwakken tegen het geweld, verdedigers van het geloof tegen de onge- loovigen. De Kerk had haar kanoniek regt, hare bijzondere rechtbanken. De Staat had een eigen wereldlijk regt en eigen regtshoven en parlementen. De Kerk had hare algemeene concilies. De staat had zijne algemeene ver garingen der standen. De dienaars der Kerk eindelijk hadden dezelfde bezittingen en in komsten als de leden der wereldlijke regeering landeigendommen, tienden, heerendiensten. Ik vraag, wat ontbreekt aan de overeenkomst is grooter gelijkheid denkbaar? Maar dan is het ook onmogelijk de eene helft der maat schappelijke-inrigting te verbreken en te gronde te werpen, zonder de andere van haar steun te berooven en haar latere instorting voor te bereiden. Beiden steunen op eenen grondslag, men moet ze beiden in stand houden of ge zamenlijk afbreken. Als er in den Staat een enkel hoofd moet zijn, dat souverein is in alle takken van bestuur, dan moet er nog veel eer éon hoogste gezag in de Kerk wezen van het welk geen appèl is in geloofszaken. Met an dere woorden, indien de Enropeesehe staatsvorm "bij uitnemendheid de absolute Monarchie is, dan is do ware Kerk het absolute Pausdom. De Maistre heeft het zegevierend aangetoond: antirevolutionaire souvereiniteit is onafschei delijk van pauselijke onfeilbaarheid. En wat heeft nu de Reformatie gedaan Zij heeft het Pauselijk gezag afgezworen, de ker kelijke dignitarissen van hun macht en rijkdom ontzet maar niet geraakt aan richting van den Staat. Zij regeert de Kerk van onder opde Kerkeraad, gekozen uit de gemeente, beroept den leeraavmet deze benoemt hij het Klassicaal bestuur, dat weer ceu pro vinciaal, dat eindelijk een synodale regering. Maar in wereldlijke zaken predikt zij, en de antirevolutionairen doen het nog, Koningschap bij do gratie Gods, alleenheersching van den Souverein, neerdalende in alle takken van het bestuur. Is dat consequent? Maar geheel anders dan in het overig Europa, heeft bij ons de Kerkhervorming, die met op stand tegen den vorst samenging, zich ontwik keld. Dezelfde deels democratische, grooten- deels oligarchische regeering, die zij in de Kerk voor het monarchale bewind in plaats nam, heeft zij ook in de Staatsregeling ingevoerd. Gemeente en Kerkeraad, Provinciaal Kerk en Staatsbestuur, Synode en Algemeene staten ziju overeenkomende instellingen. "Wanneer men nu het algemeen gouvernementsgezag, dat sedert 1815, onder den naam van Koningschap, over Nederland gesteld is, met de antirevolu tionairen, ter liefde van een begrip, tot abso lute alleenheersching verheffen wil dan diergelijks aan het Hoofd van de Kerk te plaatsen, waar nu een republikeinschc Synode van onder op gekozen, tot ergernis van ieder ware koningsgezinde, het hoogste bewind voert. Wat heeft daarentegen de Revolutie gewild De kerkelijke inrichting heeft zij verbroken, de kerkelijke goederen geseculariseerd niet anders dan de Reformatie in andere landen het gedaan had. En getrouw aan haar beginsel, heeft zij ook den adel en zijn voorregten opgeheven. In den Staat, als in een Hervormde Kerk, wilde zij een van onderop, door het volk gekozen regeering alleen daarin van de Reformatie verschillend, dat zij geen regeering van weinige bevoorregte kiezers, maar van het geheele volk verlangde. De uitslag heeft niet aan de bedoeling beantwoord. om een aantal redenen, en niet het minst omdat alleen abstracte begrippen tot leiddraad gekozen waren. Want abstracte theorieën, wij hebben het honderd maal gehoord, zijn in de practijk gevaarlijk. Mochten de antirevolutionairen het even diep gevoelen als zij het dikwerf zeggen." Zeiden wij te veel, toen wij aan het begin van deze opstellen opmerkten, dat wat mr Fruin in 1853 schreef, nog volkomen toepas lijk is op de hedendaagsche geschiedenis Alleen nog dit. Men is steeds voortgegaan op den weg, dien de schrijver van die dagen aanwees. Op staatkundig, zoowel als op kerkelijk gebied heeft de democratische strooming de overhand; maar op laatstgenoemd terrein vooral heeft men scheuring en revolutie tot stand gebracht. Voor een groot deel der anti-revolutionaire partij is nn het stadium ingetreden, dat daarin feitelijk éen persoon bet onfeilbaar gezag uitoefent. Zoolang dit op kerkeljjk gebied plaats heelt, biodt dit voor ona geone reden «au om bezorgd te ziju. Maar dezelfde partij oefent op staatkundig gebied een zeer grooten invloed uit. En dat is juist de bedenkelijke zijde der kwestie. Daartegen zullen wij blijven strijden. Daarom protesteerden wij, en wij doen dit nog met alle kracht, tegen de telkenB telkens weer aangeheven leuze: „Tegen over de revolutie het Evangelie"; want die is even valsch als, gelijk mr Fruin aantoonde, de verdeeling in twee partijen: revolntionnair anti-revolutionnair, ongepast is. Indien men in staat D daarvan onderzoek doet naar den aard der misdrijven, dan blijkt het volgende: Veroordeeld wegens A B C Afpersing 6 36 18 Bankbreuk 4 24 18 Bedreiging 7 42 69 Brandstichting 2 12 23 Diefstal (art. 310) 25 L 1506 1727 id. (art. 311 en 312) 251 1506 1245 Doodslag 2 12 11 Schennis eerbaarheid 27 162 87 Aanranding id. 9 54 32 Geweldpleging met ver. kracht 10 60 44 [leling 11 66 71 Huisvredebreuk 53 318 172 Koppelarij 2 12 12 Mishandeling (art. 300 al. 1) 595 3370 2435 id. met zwaar letsel 16 96 27 id. met doodel. gevolg 1 6 14 id. met voorbed, rade 1 6 9 id. zwaar 7 42 12 id. id. met doodeL gevo e e 36 8 id. ouders, kind. ofechtg. 2 12 28 id, ambtenaren 41 246 320 Moord of moordpoging 3 18 7 Omkooping ambtenaren 1 6 8 Ontuchtige handelingen 6 36 43 id. door ouders 6 Oplichterij 19 114 132 Strooperij 122 732 440 Yalsehe eed 7 42 47 Val8chheid iu geschrifte 5 30 53 Verduistering 17 102 166 id. in dienstbetrekking 9 54 102 id. door een ambtenaar 2 12 6 Verkrachting 5 30 10 Vernieling anders goed 108 648 464 id. door 2 of meer pers. 7 42 49 id. van opehb. werken 1 6 8 Veroorzaken gevaar spoorweg 4 24 7 Weerspannigheid 77 462 591 id, met vereende kracht 64 384 348 Middelburg 11 September. Scholen en gevangenissen. Naar aanleiding der bewering van De Maas bode dat „naarmate er meer scholen geopend worden, er ook meer gevangenissen worden gebouwd," maakten wij do opmerking, dat juist uit streken, waar de katholieke geestelijkheid de grootste macht heeft, eeu groot contingent voor die gevangenissen wordt geleverd. Die opmerking lokte onvoorzichtig genoeg een protest uit van de zijde van genoemd blad cn het vroeg ons, waar wij die bewering van daan haalden en waar de statistieken zijn, waarmede wij haar kunnen staven. Ons antwoord op die uitdaging is nog al gemakkelijk. De bewering zeifis wij zeiden het reeds niet nieuwal dikwijls werd zij gemaakt. En tot staving er van diene het volgende: In 1895 werden wegens misdrijf, (dus met terzij delating van overtredingen) tot ge vangenisstraf veroordeeldin geheel Nederland 9547 personen, waarvan alleen in Noord-Brabant on Limburg 1864, Per 1000 inwoners bedroeg dus het aantal veroordeelingen iu Nederland 1.964, in de Katho lieke provinciën 2.303. In 1894 waren deze cijfers nog teekenac-htiger. Toeu bedroeg het aantal veroordeelingen in Nederland 9842, dat is 2.025 per 1000; in Noord-Brabant en Limburg 2187 vonnissen, dat is 2.716 per 1000. De cijfers betreffende de bevolking zijn door ons ontleend aan den Ned. Staatsalmanak, welke de bevolking van Nederland aangeeft als 4.859.451, dio van Brabant en Limburg als 805.521. Tip r/nfors in kolom seven aan hneveal vefoordeeliugen tot gevangenisstraf wegens misdrijf in de provincies Noord-Brabant en Limburg werden uitgesprokenkolom B bevat het cijfer vau het aantal veroordeelingen, dat in dezelfde verhouding van de bevolking, gerekend als 1 tot 6, in geheel Neder- land zou moeten ziju uitgesproken; en kolom C eindelijk wijst aan hoeveel het wer kelijk aantal veroordeelingen in ons ladd be- ■oeg. Zooals men zal zien, is het cijfer in kolom B bijna altijd grooter dan in kolom C. Hebben wij hierboven dus aan den wensch vau De Maasbode voldaanzijne redactie wil misschien wel zoo beleefd zijn onze mededee- ling onder de oogen barer lezerB te brengen. "Wat het buitenland betreft, waarop wij ook zinspeelden, de geschiedenis van den dag s het ons dagelijks, dat in tal van katholieke landen, om met België te beginnen, de misdrij ven en wandaden een aanmerkelijk cijfer be reiken. De cijfers betreffende het aantal veroordee- handelt men consequent met tevens den Paus I lingen zijn te vinden in ptaat E van de Ge- s; Nedsrlaadschea Bisschop of ieta rechtelijke statistiek. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar wij bij gerucht vernemen, zou b Gedeputeerde Staten dezer provincie het voor nemen bestaan om, naar aanleiding van de bepaling in art. 10 der Wet van 24 Mei 1897 {Staatsblad n° 156), eene nadere regeling van de bestaande jaarwedden van burgemeesters en secretarissen der gemeenten to overwegen ten einde die in overeenstemming te brengen met de bedoeling dier wet. Zooals men weet, is door bedoelde wet de gelegenheid geopend om de jaarwedden dier ambtenaren, voor het grootste aantal zoo karig bezoldigd, met een derde te verhoogen en wel zonder bezwaar voor de gemeentekas. Daar volgens de artikelen 73 en 104 der gemeentewet, vóór de vasstelling, de gemeente raden gehoord moeten worden, zullen deze alsdan van hun gevoelen kunnen doen blijken en daarop bun invloed doen gelden. Zooals uit eene iu dit nommer voorko mende advertentie blijkt, zal aanstaanden Vrij dag, in de concert- en gehoorzaal alhier, weder een openbare les plaats hebben van de leerlingen der Volkszangschool, eender nuttige instellingen van de Vereeniging Uit het volkVoor het volk. Tot die les hebben donateurs en begunstigers, benevens de ouders der leerlingen, vrijen toe gang, terwijl belangstellenden voor een luttele entree de uitvoering kunnen bijwonen. Wij wekken die allen op van die gelegenheid gebruik te maken en zoodoende zich te over tuigen, hoe goed die zangschool werkt, hoe daar de gronden gelegd worden voor bet zingen door het volk naar de regelen der kunst, waardoor de leerlingen reeds spoedig èn m hvv'huisgezin èa op gezellige J>ije£flkomst£ö jêsc aasgmme stemming kunnen te weeg brengen en langzaam maar zeker ook invloed kunnen uitoefenen op de richting van den zang der jeugd op de openbare straat. Tot de opwekking ter bijwoning vau de openbare les vinden wij te meer aanleiding, nu binnen weinig dagen weer gelegenheid zal ge geven worden tot aangifte van nieuwe leer lingen voor die school, waarvoor alleen kinderen van 9 en 10 jaar in aanmerking komen. Menigeen zal misschien door bewoning dei- les aangemoedigd worden, om zijn eigen kinde ren voor die lessen op te geven of anderen te bewegen hun kinderen van die gratis gelegen heid om kennis der zangkunst, op welker nut wij reeds herhaaldelijk wezen, op te doen, te laten profiteeren. In het a. seizoen zal het, wanneer tenminste de plannen der beide tooneeldirecties voldoende worden ondersteund, te Middelburg niet aan de noodige tooneelvoorstellingen ontbreken. De Nederlandsche tooneeloereeniging, directie Van der Horst, vroeger Chrispijn, zal hare ge bruikelijke zes voorstellingen geven, terwijl het Rotterdamsche gezelschap van den Tivoli- schouwburg, bekend om zijn goede uitvoering van Het Poortje, het voornemen heeft een vier tal abonnements-voorsteliingen te geven. Dan wacht ons in November, eene voorstel ling van het gezelschap der Vereenig de Tooneelisten Le Gras en Haspels. Deze gaat uit van de Vereeniging t. b. v. g. v. o. k. alhier, en zal waarschijnlijk wel door andere worden gevolgd. Als er nu maar uiet van het goedo te veel komt, tot schade van de ondernemers Wij herinneren dat het programma voor het vierde Zondag avond-concert, dat morgen avond 12 Sept. door het muziekkorps der dd. schutterij in het Schuttershof alhier zal ge geven worden, is als volgt samengesteldMili taire marsch, J. MorksMarie Henrietta, ouver ture, L. MontagueToujours oh jamais, valse, E. WaldteufelUngarischer Tanz, Joh. Brahms, (op verzoek), L. Grossman Marsch uit de opera Carmen, G. BizetAriadne, ouverture militaire, H. KlingHenriet te et Jeanne, valse de concert, J. MorksIntermezzo Russe, Th. FrankeDie Kaiserparade, militiirisches Tonbild, R. Eilenberg. Eindelijk: Wij leven vrij, J. W. Wilms; Vlaggelied, W. Smits en Wilhelmus (oude toon zetting) Marnix van St. Aldegonde. Tot de bezoekers wordt op het programma het verzoek gericht, de laatstgenoemde liede waarvan de tekst is afgedrukt, mede te zingen. Als gewoonlijk vangt het concert te half acht aan. Wanneer nn moeder natuur de gunstige verwachtingen, die zij heden opwekt, maar niet beschaamt, kan het een genotvolle avond worden. Hr. Ms. Cerberusde monitor die, zooals wij in een vorig nommer mededeelden, aan de Loskade alhier gemeerd ligt, kwam Vrijdag, na een tocht tor oefening van zeemiliciens op de rivieren, hier aan en vertrekt a. s. Maandag weder naar Hellevoetsluis. Het schip is bemand met 140 koppen en vindt om de zeldzaamheid natuurlijk veel be kijks. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer is gemeld, heeft te Kampen .met goed gevolg examen afgelegd als 2e luit. der infanterie D. J. van Meerendonk, sergeant, leer ling van den hoofdcursus. Ook de sergeant J. M. van den Oudendijk Pieterse slaagde voor dat examen. Dg Chr. Werkmansbond, bestaande uit leden der Nedcrd. hervormde kerk, telt honderd leden. Het zieken- en weduwenfonds heeft ver scheidene leden. Het meisje, dat onlangs nabij VI is sin- gen onder de tram geraakte en naar het gasthuis aldaar gebracht werd, waar haar een been werd afgezet, neemt goed in beterschap toe. Door de Schiet- en Tooneelvereeniging Onder Ons te Vlissingen is uitgeschreven een zesdaagsche Beaumont- en Flobert schiet wedstrijd, die 18, 19, 25 en 26 September en 2 en 3 October zal plaats hebben. Aan den korps- of medaille-wedstrijd zullen, naar men ons meldt, behalve Onder Ons zelf, deelnemen de navolgende corporaties ofschiet- vereenigingen in Zeelandde d.d. Schutterij te Ylissingen, de Nederlandsche Schutterij Kader- bond afd. Vlissingen, de Nederlandsche Bond Oud-Onderofficieren en de Scherpschutters- vereeniging Vlissingen, allen to Vlissingen; de Schutterij-Schietvereeniging Middelburg en de Schietvereeniging Medioburgunt, beiden te Middelburgde Kadervereeniging kweekt kennis te Goes en de Scherpschutters- vereeniging Voor Vaderland en Koning te-Ter- neuzea. Algemeen Overzicht. Nog erger dan een bom, werkt in Spanje een Jobstijding van Cuba. De stad Yittoria Tunas is door de Cubanen veroverd, waardoor de Spanjaarden een positie verliezen, welke voor hen van niet minder gewicht was dan zij voor de Cubanen zal zijn. Dezen hebben nu een bepaalde vestiging, „een hoofdstad", een bezit dat vroeger in de Yeroenigde Staten een onmisbare voorwaarde voor de erkenning als oorlogvoerende partij is genoemd. De stad werd verdedigd door zeven forten en twee Kruppkanonnen en had reeds cenigo dagen vroeger een ernstigen aanval to weer staan, waarbij de Cubanen zich, volgens het officiëele bericht, van dynamietbommen bedien den. De bewoners hebben de troepen echter geholpen de plaats op een hardnekkige wijze te verdedigen, zoodat de Cubanen, dio door Calixto Garcia werden aangevoerd, na een langdurig gevecht moesten terugtrekken. Men verwijt te Madrid generaal Weyler geen versterkingen te hebben gezonden, en niet ten onrechte want, thans blijkt dat de aanval spoedig is hernieuwd, en ditmaal met beter gevolg. Dat deze tijding te Madrid groote ontroering, een schier verpletterenden indruk maakte ia natuurlijk. De regeering kwam in buitengewone vergadering bijeen en besloot krachtige maat regelen te nemen en zoo noodig nieuwe verster kingen naar het eiland te zenden. De pers en een groot deel van het publiek gelooft echter dat het minder aan mannetjes dan aan een man ontbreekt, d. w. z. aan een krachtig be velhebber. Generaal Weyler, die toch al zoo impopulair was, heeft het hij de menigte na tuurlijk afgedaan, waarom zij zijn terugroeping vraagt. Tir r«) /mW„7 W.' r.a^ J r PS* gelijks ""wërfi"''gehageld, topn na een Hoorhre- lijken tegenspoed generaal Jovellar van zijn bevel werd ontzet. De tijding treft te onaangenamer, omdat do regeering denzelfden dag weer het gewono leugen-statistiekje van de verliezen op Cuba had openbaar gemaakt, luidende„Bij de ver schillende ontmoetingen in de provincie San tiago, Santa-Clara, Havanna en Pinar del Rio werden 143 opstandelingen gedood, de Span jaarden hadden 9 dooden en 53 gekwetsten 236 opstandelingen gaven zich over en 2 wer den gevangen genomen." Daar soortgelijke op gaven telkens, zeker wel elke week werden openbaar gemaakt, was de openbare meening' stelselmatig misleid, en niet voorbereid op zulk een slag als nu het laud en ook hefc kabinet heeft getroffen. Want een zoo wrak ministerie, dat door iedereen werd be schouwd als een tijdelijke waarneming, zal het raoeielijk vallen zich te handhaven. Juist was weer eens besloten de invoering van hervoi'mingen te bespoedigen. De wet tot regeling van het kiesrecht voor de administra tieve raden zou eerlang verschijnende ge meentelijke verkiezingen overeenkomstig do nieuwe wet zouden 10 November plaats hebben; vóór dien datum zou de nieuwe gemeentewet voltooid zijn. Daarna zou worden aangevangen met de verdere behandeling der provinciale wet enz. Alles zou tegen 1 Maart gereed zijn, en op dien dag zou het bestuur der nieuwe administratieve raden aanvangen. Of het daartoe zal komen, hangt niet alleen af van de vraag of de Spanjaarden de opstan delingen zullen beletten van hun jongste suc ces partij te trekken, of ex in slagen de stad te hernemen, waartoe een expeditie zal worden uitgezonden. Men hangt ook af van de bonding welke de Vereenigde Staten zullen aannemen. Allicht zal de nederlaag van Spanje invloed hebben op het optreden van generaal Wood ford, den nieuwen gezant van de Vereenigde Staten. Zijn regeering was overigens (naar werd geseind vóór de val van Vittoria bekend was) reeds aan het werk met zich ten oorlog voor te bereiden. Er werden maatregelen ge nomen om de mobilisatie der vloot voor te bereiden en het grootste gedeelte van de Amc- rikaansche oorlogsschepen was al naar de Cu- baansche watexen gezonden. Een bevestiging van dit bericht kan echter noodig heeten. Maar als de Vereenigde Staten voornemens zijn krachtig tusschenbcide te komen, dan is het te hopen, dat daarmede niet langer worde gedraald. Een burgeroorlog, gelijk thans op Cuba woedt, is een schouwspel dat nog menschonteerender is dan een gewone oorlog, vooral omdat geen van beide partijen zich aan het gewone krijgsreebt beeft te honden. En daarbij komt dat de Spaanscke troepen ope- reeren in een hun zoo noodlottig klimaat, dat meer dan een vijfde van het groote leger, dat de laatste jaren daarheen werd gezonden, is aan gaat door verschillende ziekten, welke reeds

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1