76 ZITTING VAN VRIJDAG 16 JULI 1897. f 1000. De ondervinding van vele jaren beeft getoond dat dit cijfer noodig ia om de begrooting te doen sluiten. Door zuinig beheer en gelukkige omstandig heden is er voor één jaar een meer dan gewoon goed slot. maar dit bewijst nog niet dat dit telken jare terugkeert. Daarom acht ik het niet voorzichtig van zekere kasruimte dadelijk gebruik te maken om de belasting te verminderen, terwijl men voor volgende jaren toch weer zou moeten komen tot hetzelfde cijfer van thans. Schommeling van belastingen is toch zeer zeker niet gewenscht. Ik zal tegen het amendement van den heer Ham- tnacher stemmen. De heer Siegers* Mijnheer de voorzitter. Na het gesprokene door den beer Pompe van Meerdervoort heb ik niet nader aan te toonen dat het bedrag der opcenten gelijk blijft. Maar toch wensch ik er de aan dacht der vergadering op te vestigen dat door de nieuwe regeling der personeele belasting de provincie f 23.475 minder zal ontvangen over dit jaar 1897, welk bedrag in de zakken der belastingschuldigen zal vloeien dat is voor hen een zuivere winst. Wanneer nu 27 opcenten op de verminderde hoofdsom der personeele belasting geheven worden, dan zouden zij over 1898 nog maar precies terugbetalen wat ze over het loopend jaar ongedacht terug ontvingen of minder aan te zui veren hadden. Het is wel wat overdreven om van het geld, dat toevallig bespaard is kunnen wordeD, aan de belasting plichtigen f 23.000 cadeau te geven. Het geldt hier alleen eene verplaatsing van belastingdruk. Wanneer wij deuken aan de leuzen van den tegenwoordigen tijd, dat alléén zij betalen moeten die het ruimst met middelen gezegend zijn. dan wordt bet doel vrij wel bereikt. Immers de wet op de personeele belaBting heeft de riiken meer belast, en den werkman ontlast terwijl de middenstand ongeveer evenveel betalen zal als vroeger. Yoor deze is het verschil niet groot. Bij eene heffing van 27 opcenten worden de rtjkea daardoor het zwaarst belast. De beer Hammaclier. Ik wensch even te con- stateeren dat het geachte lid van Gedeputeerde-Staten mij toegeeft dat de middenstand evenveel zal betalen als zij vroeger deedde belastingdruk blijft voor dien stand dezelfde, zoodat by, worden de opcenten ver meerderd, van nog slechter conditie wordt. De beraadslaging wordt hierop gesloten en het amendement van den heer Hammacher in stemming ge bracht. De stemmen staken 18 tegen 18. Yoor stemmen de heerenDen Boer, Heijse, Van Houte, De Smidt, Erasmus, Van Teijlingen, Hamma cher, Snijders, IJsebaert, M. Bolle, Fokker, Van der Have, De Bats, De Jonge, Van Buren, Droukers, Noor- dijke en Kloppers. Tegen stemmen de heeren Van Waesberghe Jans- 8ens, Siegers, Oggei, De Casembroot, Hennequin, Van Deinse, Moerdijk, Vader van 's Gravenpolder, Van Lynden, Pompe vau Meerdervoort, Kakebeeke, Holle- stelle, Hom bach, Moes, Van Rompu, Maas, Fruytier en Van der Meer. Behalve de heer Van Woelderen is de heer Lucasse bij deze stemming afwezig. De voorzitter* Aangezien de stemmen staken wordt de beslissing over dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. Bij art. 17 van huoldstuk VIII, kosten van instand houding van den stoombootdienst op de Wester-ScbeJde f 20.485, zegt de heer SnijdersIk heb met be vreemding vernomen dat zoo weinig klachten ter oore van Gedeputeerde Staten schijnen te komen. Over deze zaak heb ik breedvoerig in de afdeeling, waarin ik de eer had zitting te hebben, gesproken en nu weder zie ik mij verplicht mede te deelen dat dezer dagen op Dieuw eene schromelijke verwarring ontstaan is in de vaart tusschen Vlissingen en Ter neuzen, waar door onderscheidene pasagiers den aansluitenden trein te Neuzen misten en genoodzaakt geworden zijn, om verder te kunnen reizen, een particulier riituig te nemen. Ik zou gaarne zien dat door Gedeputeerde Staten wat meer toezicht op den stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde werd gehouden. De heer De Bats. Mijnheer de voorzitter. Naar aanleiding van de in het algemeen rapport gemaakte opmerking omtrent de ingelaschte diensten tusschen VlissingenBreskens wenschte ik gaarne daarover de zienswijze van Ged. Staten te vernemen. De beer Van Roinpa. Mijnheer de voorzitter. Naar aanleiding van het zooeven aangevoerde, door den geachten spreker, deu heer Snijders, kan ik mededeelen dat het gebeurde bjj Gedeputeerde Staten bekend is. Het geval heeft zich verleden Maandag als volgt voor gedaan Aan het veer te Borseele moest veel vee ge laden woiden, wat, tengevolge van den lagen water stand, ontzettend bezwaarlijk en daardoor zeer langzaam vooruitging. Ditzelfde deed zich dan ook niet in mindere mate gevoelen bij de ontscheping te Terneuzeu. Een ieder, die aldaar met den toestand bekend is, weet hoe moeiljjk en lastig het is, met laagwater de passagiers te ontschepen laat staan koeien die niet altijd eveu meegaande zijn. Bovendien moest die boot ook nog dien dag kolen en water te Vlissingen innemen, wat ook van invloed was op de stoornis in den dienst. In overleg met den directeur van den stoombootdienst, zijn thans maatregelen genomen, die, naar ik hoop, afdoende zullen 2ijn om in 't vervolg dergelijke gevallen te voor komen. Den heer De Bats wenschte ik mede te deelen, dat in den dienst VlissingenBreskens en omgekeerd met 1 Mei twee reizen per dag meer zijn ingelegd dan voorheen het geval was. Die vermeerdering heeft haar ontstaan hieraan te dankendat vanaf 1 Mei door de exploitatie van staatsspoorwegen een sneltrein op Zee land is ingelegd, die te 10.20 in den voormiddag te Vlissingen arriveert, en om zoodoende aan die reizigers directe verbinding te bezorgen met het voormalig IVe district. Wat nu de tweede tusschenreis betreft, nl. die van 1.40 uit Vlissingen en 2.10 uit Breskens, deze vond zijn oorsprong, dat voorheeD reizigers uit bet IVe district per se met de boot van 12.25 uit Breskens moesten vertrekken om aansluiting te hebben met deu trtin van 3.50 naar Hollanddit kan thans met de boot vau 2.10 uit Breskens geschieden. Ook moet men m. i. rekening houden dat de stoomboot op de Wester- Schelde niet alleen dient om een zeker aantal reisge- legeoheden te hebben tusschen Walcheren en het IVe district en omgekeerd, maar men moet ook trachten den bewoners van Z.-Beveland en bet voormalige Ve district de gelegenheid te geven zich gemakkelijk en zonder veel tijdverlies naar het IVe district te kunnen begeven. Moest nu echter uit de resultaten blijken, dat dezelve niet beantwoorden aan bet doel, dat men zich voor oogen heeft gesteldwelnu dan, mijnheer de voorzitter, retroussons cfiemin. Wij keeren terug, niets gemakkelijker dan dat, de aanBtaande winter- dienstregeliDg tusschen Vlissingen en Breskens kan dan weder op dezelfde wijze zooals verleden jaar worden geregeld. Ik vermeen biermede, mynheer de voorzitter, aan den wensch, geuit door het geachte lid, den heer De Bats, voldaan te hebben. De heer Oe Bats. Ik dank bet geachte lid van Gedeputeerde Staten voor zpne toelichting, doch wensch te verklaren dat ik de vraag deed, omdat het vorig jaar de dienst op Hoofdplaat zooveel bezwaren iubad

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 80