ZITTING VAN VRIJDAG 16 JULI 1897. 69 ters zich niet uitsluitend hebben te houden aan bet lijstje met de punten 1—6, maar vrijheid hebben om het onderzoek uit te breiden tot alle gebreken welke h. i. erfelijke gebreken zijn. Het reglement geeft slechs aan eenige die als vast als zoodanig zijn te beschou wen. De keurmeester blijft echter alle vrijheid behou den om wegens andere erfelijke gebreken een hengst niet goed te keuren. Verder dan dat wenschen Gedeputeerde Staten niet te gaan. De heer Heijse. Mijnheer de voorzitter. Ikwensch oit de 2e alinea van artikel 6 te doen wegvallen de letters 1, 2, 3 en 6, terwijl ik bij letter 4 zou willen invoegen „snuiven". Spijt het harde oordeel van den deskundige, ons medelid Hombach, die mijn voorstel belachlijk tracht te maken en de vergadering te veel bedeeld achtte met gezond verstand, om op mijn gek heid in te gaan. moet ik toch mijne dwaasheid even toelichten. Ik ben als gek ten deze in geen mioder gezelschap dan van de deskundigen in Friesland, die hoe hoog dc beer Hombach zich zeiven moge wanen, toch wel niet voor hem behoeven te wijken. Mijns inziens zal de zaak, die wij nu bezig zijn te reglemen teeren, in den beginne alles behalve populair zijn. Om ze gaandeweg smakelijk te maken, zou ik zoo min mogelijk willen reglementeeren. En mij dunkt, dat dit motief nu niet zoo heel belachlijk is. De heer Homliacli, Mijnheer de voorzitter. Ik geloot werkelijk dat de heer Heijse iets anders heeft verstaan, dan ik heb gezegd. Ik bedoelde dat de heer Heijse op het gebied van paardenfokkerij misschien niet behoort tot hen die die ontwikkeling heelt, welke zij hebben die van het onderwerp een studie hebben gemaakt. Het is verre van mij over de Friescbe commissie te oordeelen. Maar er zijn ook andere commissies in Europa, bv. de hooggeroemde in Oostenrijk en die in Duitschland, die niet zijn teruggedeinsd voor het maken van een lijst. Ik kan daarom niet medegaan met den beer Van Lynden, en geloot dat het wel wenschelijk is een lijst te hebben en de voorgedragene te handhaven. De heer Heuaequin- Mijnheer de voorzitter. De uiting van den heer Van Lynden en hetgeen het laatst is gezegd door den heer Hombach, om aan te diingen op uitbreiding der punten van art. 6, geelt mij nog aanleiding tot eene enkele opmerking. Naar het mij voorkomt zoude door de aanneming van het amendement-Heijse de lijst van erfelijke ge breken, zoo weinig uitgebreid zijn, dat de deur voor breede aanvulling door toevoeging van allerlei gebre ken wordt opengelaten en ook wel dient opengelaten te worden. De toelichting van Ged. Staten is niet in overeen stemming met het woord in „bet bijzonder," dat eigenlijk „onder meer" moet zijn. Immers Gedeputeerde Staten willen geene andere erfelijke gebreken uitsluiten en hebben niet de bedoe ling om een wenk te geven aan de keurmeesters dat deze gebreken bijzonder in aanmerking zullen komen het is de bedoeliug om bloot eenige erfelijke gebreken aan te duiden. Het stelsel zelf komt mij intusschen niet juist voor. Nu men zoovele gebreken als erfelijk heeft aangeduid, kan men m. i. deze lijst gerust als bindend verkla ren en daarmede andere gebreken doen beschouwen als de zoodanige die geene afkeuring medebrengen. Het amendement dat ik daaromtrent wensch voor te stellen, heelt echter meer zin als beslist is over de amendementen van den heer Heijse. Bij aanneming daarvan wordt zulk eene beperking aangebracht in het opnoemtn der erfelijke gebreken dat Bijvoegsel van de Hlddelburgsche Courant van ooudi men de keurmeesters wel de vrijheid zal moeten laten om ook nog andere gebreken van dien aard te doen wegen als redenen van afkeuring. De voorzitter. Ik gelooi, dat het regelmatiger is het amendement nu in te dienen. De heer Henneqnin. De redactie is eerst aan te geven, als beslist is over wat als erfelijke gebreken zullen zijn le verstaan. Maar de bedoeling is „in het bijzonder" te vervangen door „namelijk." De voorzitter. Wil de heer Hennequin zijn amen dement niet laten voorgaan Want ik geloof, dat het amendement zeer ingrijpend is. Dè heer Hennequin. De bedoeling is dat in het artikel bepaald worde aangeduid, wat tot afkeu ring kan leiden, en om niet de gelegenheid te openen het aantal gebreken te vermeerderen door het toelaten van de willekeurige opvatting der keurmeesters. De beer ïan Lynden. Ged. Staten handhaven ten volle art. 6, en dus ook de woorden „in het bijzonder." Maar ook wanneer er heeren zijn die het be ginsel deelen van de heeren Hombach en Hennequin, dan nog handhaven Ged. Staten hun meening, dat op deze erfelijke gebreken in bet bijzonder moet worden gelet. Overigens ben ik bet eens dat het amendement Hennequin moet voorgaan. In de eerste plaats komt dus in stemming het amendement-Hennequin. Dit wordt verworpen met 24 tegen 13 stemmen. Tegen stemmen de teereo Van Waeeb.rghe Jans sen», Den Boer, Siegers, Oggel, De Casembroot, Heijse, Van Teylingen, Van Deinse, Hatnmacher, Snijders, Moerdijk, M. Bolle, Van der Have, Van Ljnden, Pompe van Meerdervoort, Kakebeeke, Hollestelle, Noordijke, Van Rompu, Lucasse, Maas, Fruytier, Kleppers en Van der Meer. Voor de heeren Hennequin, Van Houte, De Smidt, Erasmus, IJsebaert, Vader van's Gravenpolder, Fokker, De Bats, De JoDge, Hombach, Moes, van Buren en Dronkers. De voorzitte*. Ik getf der vergadering in over weging het amendement van den heer Heijse te be schouwen als één amendement en het in eens in stemming te breDgen. Hiermede blijkt de vergadering zich te vereenigen. Het amendement, in stemming gebracht, wordt ver worpen met 31 stemmen tegen 6, Tegen stemmen de heeren: Van Waesberghe Jans- sens, Den Boer, Siegers, Oggel, De Casembroot, Hen nequin, Van Houte, Erasmus, Van Teylinaen. Van Deinse, Hammacber, IJsebaert, Moerdijk, Vader van '8 Gravenpolder, M. Bolle, Fokker, Van der Have, De Bats, Van Lynden, Pompe van Meerdervoort, Kake beeke, Hollestelle, Hombacb, Moes, Van Buren, Dron kers, Van Rompu, Lucasse, Maas, Fruytier en Van der Meer. Voor stemmen de heerenHeijse, De Smidt, Snij ders, De Jonge, Noordijke en Kloppers. Alsnu wordt in stemming gebracht het amendement van den heer Heijse om aan het punt sub 4o toe te voegen„snuiven". Dit wordt verworpen met 29 tegen S stemmen. Tegen stemmen de heeren: Siegers, Oggel, De Casembcoot, Hennequin, Van Houte, De Soiidt, Eras mus, Van TeylingeD, Van Deinse, Hammacher, Snijders, IJsebaert, Moerdijk, Vader van 's Gravenpolder, M. Bolle, Fokker, De Bats, Van Lynden, Pompe van Meerdervoort, De Jonge, Hollestelle, Hombacb, Moes, Dronkers, Noordijke, Van Rompu, Lucasse, Maas en Van der Meer. Voor stemmen de heerenVan Waesberghe Jaus- sens, Den Boer, Heijse, Van der Have, Kakebeeke, Van Buren, Fruytier en Kloppers. -dag 12 Augustus 1897. 18

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 73