MIDDELBIRGSCHE COI RAM. N°. 26. 140° Jaargang. 1897. Maandag 1 Februari. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën voor het eerstvolgend Thermometer. Middelburg 30 Jan. 8 u. ra. 34 gr„ m. 12 u. 35 gr., av. 4 u. 34 gr. F. Verw. aarw. Z. O. wind. I nummer moeten des middags vóór'éém uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voer waar den. Prospectussen daarvan zyn gratis aam het bureau te bekomen. Agenten. Te ZierikzeeA. c. db Mooir, te TholenW. a. vam nntfwbkhuijzkh. By de» eonrant behoort een Bijvoegsel Middelburg 30 Januari Een verloren zaak? Het is en blijft te betreuren dat in kleinen kring bet minste geschil onder mannen, die den toon aangeven, zoo spoedig terugwerkt op andere zaken, welke eigenlijk er geheel buiten moesten staanen dat bet algemeen belang er zoo licht onder lydt. Hoeveel te meer is dit het geval als zulke personen juist geroepen zijn in dat algemeen belang saam te werken! En toch, de voorbeelden van zulk een toestand zijn voor het grypen. Haast in elke omgeving zijn ze aan te wijzen de feiten, die getuigen van een slechte harmonie, van onderlinge veeten, van verbroken eendracht, waarvan de gevolgen hun weerslag doen ge voelen in gansch het maatschappelijk leven. En gaat men dan vorschen naar de eerste aanleiding tot dit alles, tien tegen een dat die niet meer is aan te wijzen en men stuit op een warnet van oorzaken en gevolgen, waarnit het onmogelijk is den goeden draad te vinden. Wie een treurig sprekend voorbeeld daar van wil aanschouwen in onze provincie, wende zyn blik slechts naar de gemeente Zaamslag, die, als eertijds Hoofdplaat, het bewys levert hoe de harmonie tusschen den bnrgemeester en den raad niet moet wezen De algemeene zaken zullen daar zoo lang zamerhand, misschien wel spoediger dan menigeen denkt, niet meer naar bebooren behartigd kunnen worden, althans, niet be hartigd op de wijze die de gemeente tot ze gen kan zijn. De samenwerking is verbroken. Wie op de hoogte wil komen van den toestand, zooals die nu is, heeft dit kunnen doen door het lezen van het verslag der jongste raadszitting in die gemeente, opge nomen in ons blad, en kan dit nog beter door het lezen van de meer uitvoerige ver slagen in de locale bladen. Daaruit blijkt hoe een sterke phalanx van raadsleden staat tegenover bet hoofd der gemeente; boe deze ervaren moet dat van al zyne redeneeringen hoegenaamd geen notitie wordt genomen door den raad, en de meerderheid van dat college, machtig door hare sterkte, alles vaststelt zooals zy blijk baar vooraf heeft geregeld. Ook in het dagelyksch bestuur is debar monie verbroken. Een der wethouders heeft zich lynrecht tegen den burgemeester ge plaatst en de andere vergenoegde zich tot nntoe met een lijdelijke rol te spelen door in den raad van zyne tegeningenomen- heid met hetgeen daar voorvalt, te doen biyken louter door stem uit te brengen tegen allerlei voorstellen, welke toch aangenomen werden. Alleen bij een paar gewichtige besluiten, in de jongste raadszitting tegen den burgemeester genomen, is bij van hou ding veranderd en schaarde hij zich bij zyne medeleden vau den raad. Wij zullen ons niet mengen in die treu rige geschillen; huiverig als wij zijn ons oordeel te zeggen over dit of dat besluit, over de houding van deze of gene der par tijen. Zij staan nu al zoo scherp tegenover elkaar, dat een derde daarin geen woord kan meespreken of hy wordt van partijdig heid beschuldigd en zyne onbevangenheid in twijfel getrokken. Zoo gaat het al spoedig. En bovendien wie van verre staat, doet het best zulke zaken van een hoog stand punt te beschouwen en niet te veel in de by zonderheden zich te verdiepen. Dat willen ook wij. Wij gaan dsn in ons oordeel van het Standpunt uit dat de burgemeester, toen hij zyn intrede deed in de gemeente, bezield was met de beste voornemens om de belan gen van Zaamslag te behartigen en dat een zeer groot deel der ingezetenen met ingeno menheid den nieuwen titularis te gemoet trad. Daarvan getuigde de luisterrijke ont vangst die hem te beurt viel. een ontvangst heeft anders ook hare zeer bedenkelijke zijde, waar het iemand geldt, die van elders komt en dien men dus in het geheel niet kent. Zou het daarom niet verstandiger wezen om in dergelijke gevallen zulk een feestelijk betoon, dat toch hoofdzakelijk zijn oorsprong vindt in de zucht om een pretje te hebben of een voor deeltje te behalen, achterwege te laten en met allerlei hulde-betnigingen te wachten totdat na eenige jaren blijkt of de nieuwe titnlaTis wezenlijk tot zegen der gemeente werkzaam was, naar eerlijke overtuiging, met ijver en toewijding hare belangen behartigde- Een ander geval is het natnurlijk wan neer men een zijner beste ingezetenen of 66D goeden bekende tot hoofd der gemeente ziet benoemd. Dit was echter in Zaamslag niet het ge val. De nieuwe titularis was daar een door de regeering gezonden vreemdelinghij kende de gemeente evenmin als hare inge zetenen met hem bekend waren. Het lag dus voor de hand, dat van beide kanten men aan elkaar wennen moesteen lang niet gemakkelijke taak, vooral in een gemeente van 'Zeeland met hare eigenaardig heden en de bijzondere karaktertrekken van hare bewoners. Toch was dit ook geen onmogelijke zaak, wanneer aan beide zijden slechts de ern stige wil had bestaan om zieb naar elkaar te voegen, hier wat te geven, ginds wat door de vingers te zien en vooral elkaar in veel te gemoet te komen. Dit schijnt in Zaamslag echter niet zoo gemakkelijk te zyn gegaan. Integendeel. Er ontstonden grievenen men weet nu een maal dat, waar de harmonie en de zncht tot samenwerking, eenige waardeering, hoe gering ook, bestaan, de ernstigste grief zo'lfa over het hoofd wordt gezien. Maar wee. wanneer de welwillendheid ontbreekt, het geringste spoor van wederzij dsche waardee ring wordt gemist! Dan worden de grieven met de el uitgemetendan verdrinkt men de beste zaak, elke daad, hoe goed ook voor het algemeen, onder tal van verwyten. En een knap man die dan aanwast waar de eerste oorzaak schuilt van al die mis verstanden en kibbelarijen 1 Het niet wonen van den bnrgemeester in de gemeente, omdat hy, naar zijn n ning, geen geschikte woning kon vinden, heeft het sein gegeven tot een ernstig ver wijt, tot stijgende ergernis, tot toenemende verdeeldheid. En zoo is het noodlottig vuur der twee dracht aangewakkerddoor wie en waar door willen wij niet nagaan, evenmin als wij zullen beoordeelen of van beide kanten wel in alle opzichten flink, mannelijk, eerlijk en in 't algemeen belang is en nog wordt ge handeld. Dat de heeren, die in Zaamslag den toon aangeven en de beweging tegen den burge meester besturen, daarover zeiven oordeelen, daarbij zich ernstig afvragend of zy zich niets te verwyten hebben en in alle op zichten louter het welzijn der gemeente op het oog hebben gehad. Wy wijzen er alleen op dat langzamer hand de grieven zich vermeerderdendat tbans weder de gemeenteraad ontstemd zich toont over de houding van den burgemeester inzake eene belangrijke aanbesteding en het verbod om de raadszaal te gebruiken voor vergaderingen, door commissiën te houden. Aan den anderen kant meent het hoofd der gemeente by al die zaken in zijn recht zijn, goed te hebben gehandeld en reden te hebben tot klagen over het feit dat men van alles kwesties maakt en het hem on mogelijk was in het raadhuis mensehen ontvangen die hem wilden spreken. Doch wy zonden wel willen vragen, of daarby de burgemeester soms niet te veel als regee- rings ambtenaar optreedt, zonder te beden ken dat de gemeenteraad het besturend lichaam is, waaraan hy zich, in de meeste gevallen, heeft te onderwerpen of wil of kan hij dat niet, af te treden. Die kwestie van de raadzaal heeft nu, men weet het, reeds aanleiding gegeven tot een schrijven aan den Commissaris der ko ningin, wien men zelfs per telegraaf daarvan mededeeling wilde doen. Wij zijn nieuwsgierig wat diena antwoord in deze zal zyn. Voor hoogere autoriteiten bet altijd eene zeer moeilijke, zoo niet onmogelyke zaak om zich te mengen in alle kleine geschillen, die nit znlke verhoudingen voortkomen. Zoolang dergelijke autoriteiten niet voor zich hebben een goed geformuleerde klacht, steunende op juiste gronden, en betrekking hebbende op handelingen, die in stryd zijn met de wet, zoolang is het voor hen moeilijk om tnsschenbeide te komen. Maar met dat al wordt de toestand in Zaamslag onhoudbaar voor beide partyen, en, wat erger is, voor de gemeente zelve zeer schadelijk. Zooals de verhonding nu is, achten wij verbetering en eene verzoe ning tnsschen beide partijen onmogelijk. Wij staan hier dus voor eene in onze oogen verloren zaak. Er is slechts een oplossing mogelijk, nl. deze dat de regeering handelend optrede. Zij beging eene vergissing èn tegenover den persoon van den burgemeester èn tegenover de gemeente Zaamslag. Beide lijken elkaar niet. De gebeurtenissen daar hebben bewezen hoe bedenkelijk het in sommige gevallen is af te wijken van een regel, die meer en meer wordt gevolgd, om, als het slechts moge lijk is, inwonende personen tot hoofd eener gemeente te benoemen. Ware dit in Zaamslag geschied, de kwestie der inwoning zou zich niet hebben voorge daan, het wederkeerig vertrouwen had reeds bestaan, en een oorzaak van de vele moeiiyk- >den ware vermeden. Of zulk eene keuze mogelijk geweest is Wij zijn natuurlijk niet bekend met de ry van sollicitanten voor de betrekking van burgemeester, maar meenen toch dat op die vraag geen ontkennend antwoord behoeft gegeven te worden. En ware .sulfa eon keu*e geacliied, mcu bad dan misschien meer in den geest der ingezetenen gehandeld, doch stellig eene grove teleurstelling bespaard aan den man, wiens lust en goede zin, om nuttig werkzaam te zijn, een gevoelige knak is toegebracht, en wien de regeering nu verplicht is de gelegenheid te verschaffen voor eene eer volle retraite. UIT STAD EN PROVINCIE- Ingevolge een heden ontvangen bericht van de politie alhier melden dat sedert den 19 Januari jl. wordt vermist zekere Tan- netje Stroo, wed® P. den Engelsman, oud 67 jaar, werkvrouw, wonende te Middelburg. Zjj) is dien dag 's morgens van Middelburg naar hare te Ritthem wonende familie gegaan om een bezoek te brengen, terwyl zy 's avonds, ongeveer te 8 uur, met de tram van Souburg naar Middelburg wilde vertrekken. Toen zy te Souburg in de tram wilde stappen, liet zy haar spoormandje vallen, en terwyl zy dat wilde oprapen, vertrok de tram. Men vermoedt dat haar een ongeluk is overkomen. Juist gisteren (Yrydag) avond, te laat om het nog in de courant op te nemen, ontvingen wy een bezoek van den zoon der vermiste, ipoorwegbeambte aan het station Noord- Kraaiert, die ons bovenstaande verhaalde, met verzoek het in de oourant te zetten. Ter aanvulling van de mededeeling der politie kunnen wy nog melden, dat de vrouw, die in de Korte Noordstraat alhier woonach tig is, boeren rouwkleederen droeg, gouden krullen aanhad en ook koralen met een gou den haak. Vermoedelyk is de vrouw, toen zy met de tram niet mede kon, te voet naar huis wil len gaan en, 't zy in het kanaal, 't zy in de watergang geraakt en zoo verdronken. Daar voor is te meer aanleiding, omdat haar mand en parapluie nog niet zyn gevonden. Dreggen in een deel der watergang heeft ook geenerlei resultaat gehad, wat mogelyk ook iB toe te schryven aan de yslaag, die dat water bedekt, en belet na te gaan, waar de vrouw is zy verdroiken tereoht is ge komen. Vreemd kwam het den zoon der vronw voor, en wy deelen zyn opinie volkomen, dat de politie, die reeds eenige dagen geleden ken nis droeg van de vermissing, niet reeds vroe ger daarmee het publiek bekend maakte;wat allicht aanleiding had kunnen geven tot het verkrygen van inlichtingen omtrent de ver dwenen vrouw. Waarom niet dadelyk nadat de vermissing bekend was de hulp der pers ingeroepen, waardoor zeker allicht deze of gene de politie inlichtingen had kunnen geven 1 Onlangs aok met betrekking tot ds aanslagen te Amster dam is de opmerking gemaakt, dat men veel al te lang waoht om de hulp der couranten n den arm te nemen en zoodoende de gele genheid laat voorbygaan, om gewensohte mede- deelingen te krygen die direct aan de waar heid zya te toetsen en gemakkelyk na te gaan. -Te Vlissingen kwam Vrydagavond per mailtrein van ongeveer twaalf uur van Berlyn aan H. M. keizerin Frederik, keizerin- weduwe van Duitschland. H. M. werd by aankomst op het perron ontvangen door generaal Duplat, buitenge woon adjudant van H. M. Koningin Victoria, en de heeren P. L. de Brayne, Engelsch vice- consul, T. Gruber, Duitsch consul. H. M. begaf zioh direct aan boord van het jacht, dat te twaalf uur de haven verliet met bestemming naar Port-Victoria. - Gesleept door de sleepbooten Vlaardln- gen en Pernis is Hr Ms korvet SomméUdrjk van Vlissingen, waar het op de fabriek de Schelde van nieuwe ketels en machines werd voorzien, orergebraoht naar Hellevoetsluis om op 's Ryks werf aldaar in conservatie opgenomen en eerlang in reisvaardigen staat gebracht te worden voor den dienst in West- Indië. Aan boord van het Eng. stoomschip Ashton, van Grimsby naar Antwerpen, dat Donderdag avond VI issin gen passeerde, bevond zich de equipage van het in zinkenden staat verkee- rende Noorache ss. Tyr, van Stavanger bestemd naar Londen. Wy herhalen dit berioht omdat het in ons vorig nommer gemelde onjuist was. Uit Westkapelle sohryft men ons De noordwestenwind, die in de laatste dagen vry sterk woei, heeft aan de zeeweringen geen schade van aanbelang toegebracht, wat den toestand alhier niet rooskleuriger maakt. Tegen Vrydagavond zes uur waren kieze» en toekomstige kiezers opgeroepen ten ge- n\oo»tofawi*o om do nioawe kl68W6t *8 faOOl'en uitleggen. De heer P. de Vos, secretaris der gemeente, die zich deze moeite gegeven had, mocht zich in een flinke opkomst en een aan- daohtig gehoor verheugen. Onder de toehoorders waren er ook uit Zoutelande. Vóór de sluiting der byeenkomst dankte de heer K. Loggers, predikant, den ipreker voor zya duidelyke uitlegging en het gemeentebestuur voor het afstaan van de zaal. - Omtrent de onder Oostkapelie ge strande Engelaohe visohsloep Frederic, van Ramsgate, kan nog gemeld worden, dat het scheepje aangekomen is met gereefde zeilen en gebroken kluyfhout, terwyl aan den boeg, aan den linkerkant der verschansing een defect De klok wees 8 uur 45 min. aan, een pot met soep stond op de kaohel, maar, zooals gemeld, aan boord bevond zich niemand. 7"De bemanning van de Frederic is te Oostende aangebraoht door de Fransohe visohsloep no 887, van Duinkerken, die met elkander in aanvaring zyn geweest. De bemanning van de Frederic, was overgesprongen op de Duin kerker visohsloep. In de vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje te Goes, Vrydagavond gehoudea en door 40 leden bygewoond, werd medegedeeld dat in het bestuur drie vacatures waren en dat de overige vier bestuursleden hun mandaat ter beschikking van de vergadering stelden. E< moest dus voor zeven bestuursleden worden gestemd. De heer J. Donner en M. de Jonge Jz. ver zochten buiten aanmerking te blyven. By eerste stemming werden gekozen de heeren J. Donner, M. de Jonge Jz., B. M. den r, J. Buize en J. Adamby tweede vry' stemming de heer P. Bommeljó en by her stemming de heer Jaoob Visser. De heeren J. Donner, M. de Jonge Jz., B. M. den Boer en J. Visser bedankten. By verdere stemmingen en herstemmingen werden gekozen de heeren A. S. J. Dekker, die de benoeming aannam, G. Oranje Lz. en J. van Vyven, die haar in beraad namen, er v. d. Bosch, die afwezig was en wien ken nis zal gegeven worden. Als voorzitter zal de heer J. Bagae, al- secretaris de heer A. S. J. Dekker en als pen ningmeester de heer J. Adam fungeeren. De verkiezingen hadden zooveel tyd in be slag geaomen, dat de bespreking van een ontwerp-reglement voor eene op te richter centrale kiesvereeniging voor het district Goec tot art. 8 werd gebracht, waarna besloten werd de vergadering Maandag a. voort te zetten. In de St. Ct. zyn opgenomen de Btatuten van de vereeniging tot oprichting en instand houding van de oourant De Scheldeatroom, te Axel. Het doel dor vereeniging is, door het doen uitgeven en verspreiden van een oourant, de Gereformeerde beginselen op alle terreinen des levens, inzonderheid op dat der politiek, uit een te zetten en te verbreiden, in 't byzonder in Zeeuwsoh Vlaanderen. Leden der vereeniging kunnen alleen zy wor den, die verklaren in geloofszaken overeen te stemmen met de drie Formulieren van Eenig- heid en in politieke taken met het anti-re- volptionnair-program, zooals dat tot hiertoe door de deputaten-vergadering is opgevat en ten blyke hiervan de statuten der vereeniging on derteekenen. Leden der vereeniging zyn zy die eene jaar- lyksche contributie van minstens f 1,'of eeno som in eens van minstens f25, in de kas der vereeniging storten. In een Donderdagavond te A x e 1 in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk gehou den vergadering is eene kiesvereening opge richt onder den naam Onze belangen. Een veertigtal leden van die kerk traden toe. Donderdag viel te Westdorpe een twaalfjarige jongen van een schelf op den dorsohvloer en brak daarby beide handen. Woensdag geraakte de zoon van schipper O. v. d. L. to Biervliet, varende van de Koninginnenhaven op Middelburg, tussohen Hoofdplaat en Borssele te water, dcoh wist zioh spoedig te redden. Donderdag word to Biervliet een land- bon werskneoht. per as naar de ouderlyke woning gevoerd. In 't begin der week waren de wie len van een wagen over zyn beenen gegaan. De afrit by de hofstede was zoo glad, dat ds knecht viel en onder den wagen geraakte. De beenen zyn gekneusd. In het Oosten* Een verblydende, maar daarom byna ongeloofelyke tyding komt uit Koastaatino- pel. Rusland en Engeland zouden het eens zyn over de dwangmaatregelen. Daar Rusland zioh vroeger alleen bereid had verklaard voor stellen tot dwangmaatregelen in Oferweging te nemen, als de sultan weer zyn oude tak- tiek van obstructionisme volgde, zou het een heele stap tot den vrede zya, als men het op dit punt eens was nog vóór de sultan kennis van de plannen der mogendheden heeft, en dus niet in staat is daartegen een lydelyk verzet te voeren. Daar tegenover staan enkele ty dingen, welke minder bevredigend zyn, en voor de lente weinig goeds voorspellen. Een Atheensoh blad maakt melding van een Turksohe nota, waarin by de Grieksche regeering wordt geklaagd over het binnen dringen van Grieksche rooverbenden in Mace- donië. De bevelen der Grieksohe regeering worden niet nagekomenmooht deze toestand voortduren, dan zou dit van sleohten invloed zyn op de verhouding tussohen beide landen. Daarentegen kregen de ambassadeurs te Konstantinopel een nota, waarin de Macedo- niërs en de Traoiërs geheele onafhankelijkheid eischen. Het Turksohe gezag moet uit Europa en Armenië verdwynen, en de stellers van de nota verklaren er op te rekenen, dat zy, by den stryd om de onafhankoiykheid van hun land, door aangrenzende volken gerieund zul" n worden. En de Jong-Turken hebben aan de civiele en butgerlyke overheid te Konstantinopel met geweld gedreigd, als de toestanden i* het land niet spoedig verbeteren. Eindelyk heeft de Temp# berichten over aied" we woelingen in Klein-Atsë.waar de Muzelman-' oen de Armeniërs bedreigen. De Muzelman' nen zouden vooral boos zyn over de door de mogendheden op te dringen hervormingen, Wonder is dat niet, want reeds voor eenige weken is berioht, dat de Porte agenten had uitgezonden om de bevolking tegen dé her" vormingen op te zetten, ten einde een motief ;e hebben voor een eventueele weigering; Vertrokken en aangekomen wheoen. Blykens by het dep. van marine ont vangen bericht is H. M. fregat Johan Willem Friso, onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadezna, 29 deyer te Aden aange komen. Burgerlflke Stand. i Van 23—30 Januari. Vlissimgbm. OndertrouwdH. P. Jaoobi, 25 j. met M. Brandenburg, jd. 22 j. M. A. Otto, wedr. 51 j. met M. E. Frenks, jd. '53 j. GetrouwdC. P. van Gelder, jm. 27 j. met J. M. T. Urban, jd. 23 j. H. P. Kole, jm. 25 j. met H. B. M. van der Steen, jd. 26 j. L. T, Weerpas, jm. 29 j. met P. J. Marchana, wede 24 j. BevallenM. O. Barbé, geb. Lauwereins, z. M. C. Hintzen, geb. Van Veghel, z. G. M. Buskop, geb. Huybrech'ae, z, A. de Ejerk, geb. Verhage, d. WJ. Loomee, geb. Hage, e. J, Maas, geb. Colyn, d. A.G.Troos», geb. Aantje», B. W. F. J. van der Wiel, geb, Weuy, z. M. d« Ridder, geb, De Bidder, e. B, Koopman, gek.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1