MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 74. 139e Jaargang. 1896. Vrijdag 27 Maart. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van.Zon- en Feestdagen. Prigs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p,p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 26 Maart 8 u. m 40 gr., m. 12 55 gr., av. 4 u. 54 gr. F. Verw. Z. W. wind. {Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór Ma uur aan het bureau bezorgd zjjn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent, Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemei. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agent ea. Te 's Gravenhagede Gebr. Brlinfantb AmsterdamA. Jde La Mar Aze. De lente onzer jeugd. Het was een verrukkelijke dag. Een der dagen, zooals wij ze in deze week beleefden, die onze bewondering en onze verwondering wekken. Bewondering omdat zij ops zoo vroeg reeds bet genot van den zomer schenken en ons zoo weldadig aandden;-.verwondering waar ze van zelf ons de oogen doen slaan op boom en struik en de vraag op de lippen brengen hoe is 't; waar blijft gij met uw schoonste gewaadwaarom zijt gij niet in harmonie met het heerlijke weer En het was of zij ons als antwoord toe fluisterden: wij wachten liever onzen tijd af; anders verspillen Wij te vroeg onze krachten en zijn wij uitgebloeid vóór de bestemde tijd daar is om in vollen luister te prijken. Het is eigenlijk onnatuurlijk wat u thans wordt geboden. En ginds, beschenen door het heerlijke, warme zonnetje, dartelde een aardig kinderen meisjes en jongens. En zij gen en sprongen naar hartelustzij gaven zich over aan vroolijk gestoeizij genoten volop van de heerlijke, frissche lucht, van het opwekkende weer. Zij waren de school ontloopen. Een verstandig onderwijzer had de juiste opmerking gemaakt dat het beter was daar buiten dan in de school. En hem was, even verstandig van dengeen die, boven hem staat, de macht verleend om^den kinderen zulk een genoegen te verschaffen en te leiden in de natuur, waar zij v. ,r lichaam en geest het beste voeÖsel kunneu verkrijgen. De onderwijzer, die de kinderen bege leidde, liet hen, zooveel dat mogelijk was, vrij in hunne bewegingen, wees hen hier aan wat wetenswaardig hem toescheen, sprak ginds met hen over hetgeen de natuur bood, en hield hen bezig met de eenvoudigste dingen, die tal van kleinen niet weten en grooten vaak nog minder, omdat zij ze nooit geleerd hebben. Gelukkige jeugd, dachten wij, die zoo onderwezen wordtWat is zij te benijden 1 Waarom, vroegen wij ons zeiven af, wordt dit voorbeeld niet meer gevolgd En thuis komende, sloegen wij de Paeda- gogische fragmenten door dr P. H. Ritter eens op, een man die op onderwijsgebied wel mag meepratenen wy vonden daar op bladz. 45, na de opmerking dat het aantal uren, gedurende welke onderwijs wordt ge geven, niet te groot mag zijn, deze juiste »de jeugd moet meer worden onder wezen in de diepte en minder in de breedte. Niet op het hoeveel van het weten komt het in de eerste plaats aan, maar op het hoe. Ofschoon het nog niet veel heeft gebaat, dat het reeds zoo dikwyls is gezegd, zullen we het toch maar weer eens laten drukken dat het groot aantal leervakken, dat tegenwoordig onderwezen wordt, niet in het belang is va» de jeugd. Wat men besteedt by den brouwer kan men niet besteden by den bakker. Wat onderwezen wordt in de breedte, komt ter nadeele van de diepte. Dit verschynsel neemt men tegenwoordig algemeen waardat de jeugd veel geleerde dingen weet en onkundig is aan bet eenvoudigste, dikwyls aan het aller eenvoudigste. De schryver was eens tegen woordig by het onderwys eener klasse van meisjes van zestien en zeventien jaren. Aan eene der leerlingen werd gevraagd te bewjjzen dat de zyde van den ingeschreven regelmatigen tienhoek gel ijk is aan het grootste stuk van den in de uiterste en middelste reden ver deelden straal. De leerling leverde meteenige hulp van de onderwijzeres het gevraagdi bewjjs. Een oogenblik later kwam het gesprek op de maten voor droge en natte waren. »En wat wordt er zoo al met die maten gemeten verstoutte ik my te vragen. En dezelfde leerlinge, die zoo even had gesproken over het verdeelen in de middelste en uiterste reden, wist niet dat aardappels en steenkolen wor den gemeten met een hectoliter. We hebben meer diepte noodig. Wilt ge Bpoedig de mate van ontwikkeling van een leerling kennen, ondervraag hem dan niet over geschiedenis of wiskunde, maar laat hem een opstel makendaarmede voelt ge zjjn verstand den pols. Voor een goed opstel geef ik gaarne de kennis van een vreemde taal. En nu is het een feit, dat de tegen woordige jeugd natunrlyk behoudens uit zonderingen slecht stelt. Een natuurlyk jjevolg van de uitgebreidheid der leerstof. De mensch leeft niet van wat hy eet, maar van wat hy verduwt Wij zouden nog meer wenken uit dat hoogst verdienstelijk boek kunnen aanhalen; alle wijzende op gebreken in ons huidig leer- en opvoedingsysteem. Maar wij bepalen ons tot het bovenstaande, wijl het twee hoofdpunten raakt, meermalen besproken doch niet genoeg onder de oogen te zien het weinig practische van het leer stelsel; den overvloed van leerstof, waaron der de jeugd gebukt gaat. Het eenvoudigste gaat men voorbijhet meest noodige kent men nietenkel omdat men het niet geleerd heeft, omdat men zijn kennis uitsluitend moet halen uit boeken, niet uit het practische leven. Dit wordt gelukkig meer en meer inge zien zoodat er op dit punt met den dag verbetering valt waar te nemen Maar in die richting is nog meer te doen. Waarom wordt daarom in groote ge meen- ziet meer gevolgd het voorbeeld, door eene enkele gegeven om schoolwandelingen te houden Van meer dan eene zijde wordt daarop aangedrongen, omdat daarvan het nut meer en meer wordt erkend, zoowel uit hygièniseh- als uit paedagogisch oogpunt. Onderwijzers en commissiën van toezicht op het lager onderwys moesten daaraan hunne volle aandacht eens wijden. Wie het, zooals wij, gezien hebben, hoe de jeugd opfrischt, komt van zelf tot de overtuiging dat lichaam en geest beide van zulk een methode profijt moeten trekken. Eu dit is hoog noodig nu in den tegen- woordigen tijd, zooals de kolonel J. T. T. C- van Dam van Isselt nog dezer dagen schreef „reeds op den jeugdigen leeftijd van 5 k 6 jaren het kind, dat immers zijne vleuge len vrij wil uitslaan, gedoemd wordt tot verlammende bewegingloosheid, niet gedu rende 1 a 2 uur, maar gedurende 4 a 5 uur per dag. Als de zon de bloemen koestert en de velden maalt, als de leeuwerik vreugde dronken jubileert hoog in de lucht en al wat jong is ronddartelt in de vrije natuur, dan brengt geheel het jonge Nederland de beste uren van den dag en de beste dagen van het leven zoet, gehoorzaam en roerloos, door in vertrekken, dikwerf slecht verlicht en veelal gebrekkig gelucht". Laat men vrij dien schryver van over drijving beschuldigenlaat menigeen niet gemakkeliju terug te brengen zijn van eens opgevatte meeningen, gebaseerd op sleur en op routinelaten velen met een zeker mede lijdend schouderophalen bovenstaand beweren aen, wie het wel meent met onze jengd, zal toestemmen dat er behoefte ii aan verandering van de thans gevolgde metbode. Maar ook de ouders kunnen het hunne doen om de algemeene kennis hunner kin deren wat meer te bevorderenal wordt het in den tegenwoordigen tijd, waarin intel- lectueele ontwikkeling op den voorgrond staat, hun niet gemakkelijk gemaakt. Als de schooltijd voorbij is, zwoegt menig kind onder het schoolwerken worden ook de vrije uren in beslag genomen door geestes arbeid. Zoo zijn wy van zelf tot het tweede punt genaderdden overvloed van stof, die onze jongens en meisjes moeten verwerken. Wij zullen daarover niet veel meer schrij ven Da hetgeen wij onlangs nog, in verband met het opstel van mejufvrouw Ida Heyermans in de Gridsopmerkten. Onze beschouwing daarover deed ons va» verschillende zijden bewijzen van instemming naast tal van opmerkingen in het belang van het onderwijs geworden. Er waren er onder van mannen, die wij eeren en hoogachten, aan wier gevoelen wij hooge waarde hechten, omdat zij grijs ge worden zijn bij het behartigen der belangen van onze jeugd. Dat wij zoo aan het sukkelen zijn met ons onderwijs; dat men morgen weer ver andert wat men gisteren heeft gemaakt; da! de harmonie tusschen de ontwikkeling van lichaam en geest er door wordt verbroken het is een gevolg, zoo beweerde een hunnev terecht, van de geheele inrichting daarvaD, van de makers onzer wetten, nog weer verbeterd en uitgebreid door de zoogenaamde specialiteiten in de kamerhet is alles te wijten aan zoovelen, de goeden niet te na gesproken, die geroepen worden toezicht te houden, en van onderwijs, van opvoedkunde, van kinderen niets hoegenaamd weten, noch door ondervinding noch door studie. Er is nu eenmaal een heerschend idee dat men van de eischen der jeugd altijd op de hoogte is, als men^Vehts eene zekere positie in.de maatschappij inneemt. Knappe menschen worden daarom alleen geroepen om ons onderwys te regelen, heel knap zelfs, maar onpractisch vaak tevens en eenzijdig ontwikkeld stellig. En dan nogde moeder, de vrouw, die van kinderen tenminste iets kan weten, wordt stelselmatig geweerd bij het regelen of het houden van toezicht op het onderwijs. Hoe hooger op dit gebied vaak de vrouw staat- boven den man, toonde onlangs nog de heer Roodhuijsen aan in de Tijdspiegelwaar hij erop wees dat de onderwijzeressen bij de examens en in het on der wijs-ge ven uit blinken. En dit ligt voor de hand. Afge scheiden nog van het verschil in maatschap- pelyken stand tusschen de onderwijzers en de onderwijzeressen, zy i de laatste meestal geheel anders opgevoed, hebben zij in hun jeugd vaak met kleinere broertjes en zusjes moeten spelen, op hen moeten passen en zoo den waren kindertoon geleerd, die den heeren ontbreekt. Zy dalen eer tot de kin deren af, en dat is de ware methode. Doch van al die misslagen en tekortko mingen wordt de jeugd de dupe. Hoe zal men dan van haar zelve goede vruchten kunnen verwachten ten bate onzer samenleving Hier schenkt men haar allerlei kennis, maar onthoudt men haar het eenvoudige, dat haar voor het dagelijkeehe leven het meest ten goede zou kunnen komen. Ginds veronachtzaamt men de eischen van het lichaam, ter wille van den geest. Later overstelpt men haar met geleerdheid en boekenkennis, die haar te machtig is, en vergt men zooveel dat haar beste krachten daarbij uitgeput raken. En wy dachten terug aan hetgeen die bladerlooze boomen ons zeiden. Zij baadden in eene zee van zonlicht, hun knoppen stonden op het punt van opengaan, maar toch wachten zy liever hun tijd af; anders verspillen zij te vroeg hunne krachten en zouden zij uitgebloeid zijn vóór de bestemde tijd daar is om in vollen luister te prijken. Gaat het zoo niet met menig slachtoffer van onze tegenwoordige onderwijsmethode, dat in den zomer, den herfst en den winter van zijn leven zich zal beklagen daar meD het in zijn lentetijd zoo heeft bedorven Middelburg 26 Maart. Het reservekader. Op den 21en Juli a. s. zal, bljjkens de aan kondiging in de Staatscourant van 15 en 16 Maart no 64, het toelatingsexamen tot dit kader worden gehouden. Jongelieden, die geen aanspraak hebben op vrystelling van dat examen, en het op prjjs stellen tot het reservekader toe te treden, moeten zich vóór den 21en Juni e. k- tot deel- ïe aan het bedoelde examen hebben aan gemeld by den hoofdofficier voor het reserve kader. De gelegenheid tot het afleggen van het bovenvermelde examen wordt slechts éénmaal per jaar opengesteld. Velen reeds ondervon den in vorige jaren teleurstelling, wjjl zy hadden verzuimd zicb, tot deelname aan dat examen, tydig aan te melden. Ieder, die in den loop van dit jaar den leeftyd van 17 jaar bereikt, en die niet ouder is dan 24 jaar,kan aan dat examen deelnemen. Geoefendheid in den wapenhandel is gee* vereischte. In dat vak kan later een na-> worden afgelegd. Nadere inlichtingen omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttyd, de vooruitzichten en andere bijzonderheden kan men inwinnen t>ij den hoofdofficier voor het reservekader te Utrecht, Ledig Erf no. 2. By kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Venlo mr C. M. A. H. Geuljans, thans griffier by het kantongerecht te Sittard, en tot griffier by het kantongerecht te Sittard mr L, J. M. Basquin, advocaat te Amsterdam, tevens werkzaam ter iffie van de arr.-rechtbanb aldaar is benoemd tot griffier by bet kantongerecht te Oirachot mr A. van der Ley, advocaat en procureur te Groningen, tevens btëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar is benoemd tot ontvanger van het recht van successie no 1 te Rotterdam J. G. Everwyn, thans inspecteur der registratie en domeinen le kl. in de 34e divisie te Utrecht zyn benoemd tot surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accynzenL. Kloos terboer, jhr W. F. van Raab van Canstein, W. T. van Thiel, jhr A. von Bülow, C. Sjollema, A. M. L. baron Mulert, W. J. Dingemans, A. F. P. M. Clavareau, A. J. H. Hagdoorn en Ef. J. C. Mensonides; is benoemd by het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gezondh. lste kl., de officier van gezondh. 2de kl. dr J. G. Fyan, van dat personeel is aan den hoofdcommies by het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. P. Wenteler, op verzoek een eervol ontslag uit zjjne gemelde betrekkingen verleend, behoudens zyne aanspraak op pen sioen, en is benoemd tot hoofdcommies by het bureau van den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht de commies jj gemeld bureau H. Schultink; is benoemd en gecommitteerd om Nederland op de, te Budapest te openen internationale telegraafconferentie te vertegenwoordigen de heer J. P. Havelaar, directeur-generaal der posteryen en telegraphie, aan wien wordt toe gevoegd de heer A. Kruyt, inspecteur der tele graphie in algemeenen dienst is de met verlof hier te lande aanwezige majoor der art. van het leger in N.-I. D. Mo- reau, ter zake van lichaamsgebreken niet in en door den dienst ontstaan, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen-, ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten ter zake van de krygs- verrichten tegen Lombok in 1894, aan den majoor der art. van het leger in N.-I. G. Feuilletau de Bruyn, alsnog toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift. DIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap Ellewoutsdijk en den cala- miteusen polder Borssele J. Rottier Lzn. Door de vakafdeelingen van hout-, steen - en metaalbewerkers, onderdeelen van Patri monium, teVlissingen, is aan burge meester en wethouders een adres gericht met verzoek om in de bestekken der gemeente bepalingen op te nemen betreffende minimum loon en maximum arbeidsduur. Voorts wordt verzocht dat de gemeenteraad zooveel mogelyb het werk gunne aan inschrijvers, in de ge meente woonachtig, van wie men verzekerd is dat zy uitsluitend Vlissingsche werklieden in hun dienst nemen. Dinsdagavond werd, onder voorzitterschap van den heer Ochtman, eene algemeene ver gadering gehouden van leden der G o e s c h e Ambachtschool. De rekening, die gedaan werd, gaf aan een ontvangst van f 4867.585 en een uitgaat van f 4540.88 en dus een goed slot van f 326.70». De flnancieele toestand is wel gunstig doch er is veel noodig en meerdere geldelyke steun is daarom dringend gewenscht. In het verslag wordt een woord van lof ge bracht aan leerlingen en onderwyzers en voor namelijk aan den afgetreden voorzitter, den heer Lambrechtsen, wiens jjver en practisch talent der inrichting zeer ten goede gekomen was. Sedert den aanvang van den nieuwen cursup, 1 September 1895, zyn 19 leerlingen voor de eerste maal ingeschreven, te weten voor het timmeren 11, voor het smeden 8hun leeftyd wisselde af van 12—15 jaar; op het einde van 1895 telde de school 34 leerlingen voor het timmeren 20, voor het Bmeden 14; de leeftyd bewoog zich tusschen de grenzen van 1218 jaar. De aftredende leden van het bestuur, heeren J. W. v. d. Weert Az. en W. F. Stoel, werden by acclamatie herkozen. Woensdag is de gewezen ontvanger van Hoedekenskerke gear, resteerd, verdacht van verduistering van gelden Volgens bericht uit Bath zyn van de 570 H. gerst, die De Hoop in had, 413 H. droog overgeladen in het schip Maria, schipper A. de Munck, terwjjl het restant in De Hoop is gebleven. Beide schepen zyn Woensdag naar België vertrokken. Gedurende het jaar 1895 is door de ge meente Zierikzee ontvangen:voorzelkasch f 50, voor graszoden f 26.12, voor achorgrond f 19.87», voor in gebruik gegeven t grond f 148.09, en voor geledigde beerputten f 79, waarvoor aan arbeidsloon is uitbetaald f 65, alzoo zuiver f 14. Woensdag werd aldaar het huwelyk vol trokken van een weduwnaar van 55 jaar en een ongehuwde vrouw van 77 jaar. De belang stelling van het publiek was groot, daar zeer in het nieuw echtpaar by het verlaten van h.it acadhuis iu de Mcc? straat stonden cp le wachten. Voor de eerste maal is ook te Bier liét een varken gestolen, nl. in den nacht van Dinsdag op Woensdag by den landbou wer L. de Smet in de Oudelandsche straat. Toevallig waren de huisgenooten eerst onder de morgenuren ter ruste gegaan ingewanden en kop werden nabjj de hoeve van zyn buur man gevonden. Knnst en Letteren. By gelegenheid van de uitvoering, Woens dag avond gegeven door Middelburgss Onder wijzers-Zangver eeniging, onder leiding van den heer H. C. de Waal, was de Concertzaal te Middelburg goed bezet. Daar die vereeniging geen critiek wenscht, volstaan wy met de mededeeling dat de heeren zangers met lust en toewyding zich van hun taak kweten en het publiek zich door applaus dankbaar toonde. Vooral zeer warm klonken de toejuichingen i de nommers, gecomponeerd en gedirigeerd door den heer J. Cleuveren het was of (Je zangers onder zyne leiding met nieuw leven waren bezield. Hoe schoon was by de uitvoering van die drie liederen intonatie en nuanceering Deze composities munten uit door degelijk heid en een juiste behandeling van den tekst. Wat bewerking betreft, staat, naar onze mee ning, Een lied der zee boven de beide andere Zon en Wolken en In de Lente; al heb ben deze ook groote verdiensten. Vooral dat O Lente! Wees welkom op aarde klonk zoo frisch en opwekkend. Wy verheugden ons zeer over de hartelijke, de zeer waardeerende ontvangst, die den heer Cleuver en zyne liederen ten deel viel. De heer Van T. oogstte evenzeer veel by val in met zyn vioolspel. Diens flinke, zekere stokvoering, alsmede zyn voordracht en tech niek vallen zeer te pry zen en dilettanten, zooals hy, treft men weinig aan. Het publiek ging dankbaar huiswaartsen de zangers waren zeker niet minder vervuld met dank jegens de jonge dame, die zoo wel willend nu en dan hun zang met pianospel begeleidde. Te Arnhem is in den ouderdom van een en zestig jaar overleden de kunstschilder W. de Famars Testas, die vooral naam maakte door zyne stukken, op zyne reizen in het Oosten geïnspireerd. Te Rotterdam dreigde Dinsdagavond by het gezelschap Le Gras en Haspels de voor stelling van Sardou's Dora mis te loopen; de regisseur deelde met verontwaardiging mede, dat de beer Brondgeest »niefc op zyn post was verschenen-" De heer Van Eysden heeft toen zyn rol gelezen en diens rol is door den heer V. Zuylen jr overgenomen. De oorzaak der weigering om te spelen zou, naar men aan de Zwolsche Crt schryft, het gevolg zyn van een aanmerking, door den regisseur gemaakt op de kleeding van den heer B. by de vertooning van Dora op Maan dagavond, toen het voor 't eerst werd gegeven voor de leden van het Tooneelverbond en hun dames. De directie ontzegt hem nu het recht van medespelen in Marcelle. Waarscbynlyk zal een en ander wel uitloopen op ontslag. De voorgenomen tooneelvoorstalling van de Amsterdamsche critici is tot het volgende winter seizoen uitgesteld. In het laatst van April zal te Weenen door Keizer Frans Jozef een standbeeld van Mozart worden onthuld. Dat is de eerste maal dat zulk eene eer een Oostenrykschen componist ten deel valt; zelfs de onthulling van het gedenkteeken voor Beethoven werd niet door den Keizer persoon lijk bjjgewoond. Ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld, zal de Keizerly be opera gedurende drie achtereenvolgende avonden Figaro's Hochzeit, Don Juan en Die Zauberflöte op voeren. Het Weener Conservatorium zal een conceit geven, waarvan het program is samen gesteld alleen uit werken van den beroemden componist.

Middelburgsche Courant | 1896 | | pagina 1