MIDDELRIRGSCHE COURANT. mÊÊm N°. 21. 139e Jaargang, 1896. Zaterdag 25 Januari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagei. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 24 Jan. 8 u. vm. 38 gr., m. 12 u. 40 gr., av. 4 u. 40 gr. F. Verw. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zjjn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent, Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij inuemen. Advertentiën bjj abonnement opvoordeelii voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's Graven hage de Gebe. Bklinfanxe J te AmsterdamA. de La Mae Azn. Middelburg 24 Januari. Armverzorging'. Aan het Wu/srapporfc over bovengenoemd onderwerp, waarop wjj reeds er-n paar malen de aandacht onzer lezers vestigden heeft prof. mr N. G. Pierson een opstel ge wjj d in het Januari-nommer van de Economist. Hy schryft daarover met zeer veel waardeering; de gedachten, in het rapport voorkomende, zjjn, zegt hy, wel niet nieuw, maar dan toch wel nieuw in hun combinatie. Er spreekt hart uit dit boek, maar een hart zonder sen timentaliteit. Vindt de commissie de armen wet aan den eenen kant te hard, aan den anderen kant vindt zjj haar te zacht, veel te zacht zelfs, wil zy krachtiger en gestrenger zien optreden. Tegenover den man, die des zomers zjjn geld verbrast en daardoor des winters gebrek lydt, wil zy krachtiger en gestrenger zien opgetreden dan thans geschiedt. Hardheid en zachtheid gaan hier samende eerste moet de tweede mogeljjk maken. Aan een huis vader, die een dronkaard is, kan geen onder stand verstrekt worden op de eenige wijze, waarop thans onderstand wordt verleend dat beseft een ieder. Maar bet gevolg daarvan is, dat het huisgezin van zulk een persoon onverzorgd bljjft. Plaats den dronkaard in het werkhuis. Bepaal by de wet, dat hy die, hoewel in staat zyn gezin te onderhouden, door luiheid of slecht levensgedrag dit in zoodanige mate nalaat, dat het gezin arm lastig wordt, tot plaatsing in een rijkswerk inrichting kan worden veroordeeld. Ziedaar de adviezen, die de commissie geeft en die waarlijk niet van sentimentaliteit getuigen, Men leze de bladzjjden, die zy aan de ge meentelijke werkhuizen en de rijkswerk inrichtingen heeft gewjjd. Daaruit spreekt verontwaardiging over de wijze, waarop door ons stelsel van armverzorging »vaste bedeel den als het ware gekweekt" worden. »Niet alleen is er van bestrijding van het paupe risme geen sprake, maar men moedigt dit zijdelings aan." De voorstellen, die in dit werk worden ge daan, noemt de heer Pierson tot zekere hoogte radicaal. Aan de geheimzinnigheden der in- atellingen b. v. wil de commissie een einde makenhet Elberfelderstelsel wil zy op den voorgrond plaatsen. Maar toch is het woord revolutionnair niet op dit samenstel van toe passing. Telkens en telkens verklaart de commissie dat de armenzorg van overheids wege een aanvulling der vrjje liefdadigheid moet bljjvenvan dien bant beschouwd zy de voorstellen conservatief. Zy willen het historisch gewordene niet omverwerpen, maar beter geregeld zien. Voor critiek acht den tjjd nog niet gekomen, want het zou van weinig ernst getuigen, van gemis aan waar deering voor dit doorwrochte werk, het te willen beoordeelen zoo kort nadat het is ver schenen. Het punt, waarop men het oog moeten vestigen wanneer men zich aan een critiek waagt, kan echter reeds nu worden aangewezen. Past een organisatie ala die te Elberfeld voor een publieke armenzorg gelyk hier be doeld wordt vraagt de heer Pierson. Moet de openbare armenzorg aanvulling blyven moet zelfs dit het ideaal zyn dat zy zich van lieverlede geheel terugtrekt, dan behoort haar toilet, ja haar geheele optreden zich te ken merken door een zekere ingetogenheid. In Duitschland vervult zy de hoofdrol, en daarbjj past een organisatie als die van Elberfeld. Maar past die ook voor eene publieke armen zorg g»'Sk bier wordt bedoeld Daar ligt de quaestie, die onderzocht zal moeten worden Qui veut la fin, veut les moyens; maar zekere middelen leiden van zelf tot zekere uitkomsten „De commissie is op dit punt zonder zorg. Wie de vrees uit, dat de kerk zich van de armenzorg zou afmaken, indien »de staat zich deze zaak ernstig en deugdeljjk ging trekken", onderschat »de beteekenis en ernst" van de bemoeiingen der kerkgenoot schappen met het armwezen. Een van »öf de innerlyke drangredenen, die de kerk tot werkzaamheid op dit gebied aansporen blyven bestaan, en waarom zou dan een ver beterde burgerljjke armenzorg de kerk tot onthouding leiden l öf die drangredenen nemen allengs in kracht af; maar dan moet de gemeenschap zich er op voorbereiden, dat zy een goed deel van de kerkeljjke armen zorg voor haar rekening zal krjjgen, onver schillig welk stelsel zy zelf in toepassing brengt. De toekomst der kerkeljjke armen zorg kan geen ander zyn dan die van het kerkelyk leven in het algemeenen dit laatste wordt beheerscht door stroomingen op geesfcelyk gebied. Men zal te onderzoeken hebben of dit dilem ma juist is gesteldof tot de »innerlyke drang redenen", die de kerk tot armenzorg aanspo ren, niet behoortde geringe werkzaamheid van de overheid op dit gebied. Ook dan, wan neer het kerkelyk leven niet verzwakt, zou het zeer denkbaar zyn, bjjaldien het stelsel der commissie tot uitvoering kwam, dat de kerk haar philantropische werkzaamheden meer con centreerde op gestichten, op ziekenverpleging door wykzuaters, de gewone bedeeling over latende aan het burgelyk armbestuur. En zou dit te betreuren zyn Pa9t een dergeljjke ar- beidsverdeelitg niet volkomen in een stelsel, dat juiBt inde uitreiking van giften meer sy steem wil brengen De kerk kan den »labour- test" niet toepassen. De kerk kan den verkwis ter niet stellen voor het alternatiefgeen on derstand, of onderstand door plaatsing in een werkhuis. De gemeente kan dit wel. Voor een taakverdeeling, als hier werd aangewezen, pleit ook deze overweging, dat de kerk, door haar krachten te concentreeren op gestichten en ziekenverpleging door wjjkzusters, hier nog veel meer tot stand zou kunnen brengen dan zy nu reeds doet. Maar het werk der overheid bepaalt zich dan niet tot aanvulling. Het ideaal" wordt niet, dat de overheid zich van lieverlede terugtrekt. Genoeg om aan te toon en, aldus eindigt de heer Pierson zjjne lezerswaardige beschouwing, welk een ryke stof tot nadenken ons in dit boekdeel geboden wordt. De verschijning daar van is in de geschiedenis van ons armwezen een niet minder belangrjjk feit, dan ten jare 1834 in die van het Engelsche de publicatie .et bekende verslag der Poor-law Com missioners is geweest. Moge het even ryke vruchten geven Zooals de toestand is, kan en mag hy niet blyven. Een goed stelsel van armverzorging is een onmisbaar bestanddeel van het maatschappelijk leven, en niets houdt le offervaardigheid van hen, die gaarne meer tot onderstand der armen zouden bjj- dragen, zoozeer terug, als de vrees, dat het geld niet naar de beste beginselen wordt be steed. Hoe menigeen zou bereid zyn om per soonlijk aan de armenzorg deel te nemen, kon hjj zyn plaats vinden in een goed georgani seerd leger, en niet in een dier vele afdeelin- gen van franc-tireurs, die thans naast elkan der en zonder onderling verband, ontbloot van bet krachtige wapen dat het beBtaan van wel- ngerichte werkhuizen verschaft, het paupe risme te keer gaan 1 Die ongeregelde toestand kweekt onverschilligheid. Men geeft geld, doch mist het geloof, dat men verstandig handelt met te geven. Men werkt misschien met toe- wjjding, doch niet met zooveel toewjjding als waarmee men werken zou, indien men werkte als lid van een goed geordend geheel. Ten Blotte nog dit. Moge toch de berk be- grjjpen, dat het haar roeping is de pogingen tot verbeteringen van den toestand krachtig unen. Van haar had de beweging tot reorganisatie der armenzorg moeten uitgaan is een font, dat dit niet gebeurde. Maar een veel grooter fout zou het zyn, indien zy die beweging niet krachtig bevorderde, zich opsloot in haar stelsel en misstanden liet voortduren alB die, waarover in dit grondige, dit sympathieke boek (Rapport) zoo scherp, maar tevens zoo naar waarheid wordt gesproken." In den Haag is een telegram ontvangen meldende dat op de Westkust van Sumatra troepen zyn uitgerukt met vivres voor vier maanden. Hoewel aan het departement van koloniën hiervan niets bekend is, verneemt het Dag blad tocb, dat in de onafhankelijke Battaklan- 8teeds woelingen heerschen en benden van daar uit onder leiding of op instigatie van Singa Mangaradja de grenzen van Tapanoeli verontrusten. Hetzelfde doen nu en dan Atjehsche vrybuiters. Daarom moeten 8le malen colonnes worden uitgezonden om de benden te verdryven. By bon. besluit is de beer M. Merens erkend en toegelaten als consul-generaal van Servië te Amsterdam is de luitenant ter zee 2e kl. by de konink lijke Nederlandsche marine-reserve J. C. de Roever, met den 26en Januari a. b. op zyn verzoek, eervol uit den dienst by genoemde reserve ontslagen is, onder dankbetuiging, aan den heer W. T. Koster, administrateur aan het ministerie van waterstaat c. s., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der staatscommissie ter voorbereiding van de wetteljjke regeling van het waterstaatsbestuur. De Staatscourant van heden bevat het be sluit van den 22*ten Januari 1896, houdende bepalingen nopens de aflossing van drie en half ten honderd rentegevende Nationale Schuld. Liefdadigheid naar vermogen. Uit Amsterdam schryft men onB Het genootschap Liefdadigheid naar ver mogen bestond Donderdag 25 jaren. In de jaarlyksche algemeens vergadering, welke des avonds in Odeon werd gehouden, die een eenigszins teesteljjk karakter bad, en die als gewoonlyk door de bestuurderen van verschil lende lief- en weldadigheids-genootschappen of vereenigingen, en door een zeer groot aantal dames, werd bygewoond, gaf de se cretaris, de heer J. F. L. Blankenberg, van de oprichting af bestuurslid, in grove trekken een schets van den ontwikkelingsgang van het Genootschap, waaraan het volgende is ontleend De oprichters bedoelden een Genootschap te stichten, dat in de eerste plaats Liefdadigheid zou beoefenen. Daarnevens wenschten zy Nut onder elkander te verspreiden, en eindeljjk wilden zy Vermaak bevorderen in gezellige samenkomsten. En geheel in den geest van hunne jeugdige opvattingen doopten zjj hun nen nieuwen kring met den geheimzinnigen naam: L. N. V. Het Genootschap schaamt zich zyn jongens achtige afkomst niet, gedachtig aan het: »Wie nimmer dwaas was in zyn jeugd, wordt nimmer recht verstandig," Zoo verdiepte het zich aanvankelijk in vor en, die thans volkomen byzaken schijnen, i ging een groot deel van den kostbaren tjjd teloor met het opstellen, wjjzigen en telkens wjjzigen van het reglement. Toch konden bestuurderen zich ook reeds den jongenstjjd op ernstiger arbeid voor bereiden, zoodat Nut en Vermaak al heel spoedig in Naar vermogen werden omgezet en de stelregels, nu nog gevolgd, werden aan genomen geen hulp zonder voorafgaand per soonlijk onderzoek geen onderscheid tusschen belyders van godsdienst; raad en voorlichting zyn dikwjjls betere hulpmiddelen dan gelde- lyke by stand Een commissie voor Huisbezoek en Armver zorging onderzocht de aanvrager, en adviseerde het bestuur. In 1873 reeds werd een afdeeling gevormd tot het verstrekken van rentelooze voorschotten, en nadat in Maart 1874 rechts persoonlijkheid was verkregen, aanvaardde Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden in dato 31 Juli 1874, daartoe aangezocht, bereidwillig het beschermheerschap van het Genootschap. Die bescherming is van overwegenden invloed geweest op de verdere ontwikkeling van het Genootschap. Zjj verdubbelde de verantwoor delijkheid, vermeerderde de nauwgezetheid, prikkelde tot yverigen arbeid en spoorde aan tot grootere waakzaamheid en zorgvuldiger overleg. Die bescherming was van onschat bare waarde, en voor het Genootschap eet ryke bron van toenemenden bloei. Honderden nieuwe contribuanten traden toe, en wat nog beter was, tientallen interesseerden zich per soonlijk in het werk. Allerwege vond nu open harten en open beurzen. Daadwer kelijk en persoonljjk deed de prins aan den arbeid van het Genootschap mede. De jaarl. algemeene vergadering in 1875 werd door Z. K. H. gepresideerd, en de woorden toen door den onvergeteljjken beschermheer ge sproken zjj worden nog eens in dit verslag afgedrukt blyven nog van krachtnl. »dat teleurstellingen en ontgoochelingen in de armenzorg te minder geteld worden, naarmate men jonger is." Zyn dood was een onherstelbaar verlies, maar zyn nagedachtenis moest gehuldigd wor den door trouw op den ingeslagen weg voort te gaan. Van 1874 tot einde '79 steeg het aantal contribuanten van 622 tot 1967- de inkom sten van f 3872 tot f 21.632. In 1877 verkreeg het Genootschap vrijstel ling van zegel. Toen in Januari 1880 de groote suikerfabriek, aan de Lauriergracht ver brandde, en 350 huisgezinnen plotseling broo deloos werden, was een enkele oproeping in de dagbladen voldoende om een som van f 32.000 voor leniging dezer ramp bjjeen te brengen. Drukke tijden ging het Genootschap tegemoet, en daarmede tevens een kwaden tjjd, waaaruit meer en meer bleek, welke enorme bezwaren op den weg naar de toe komst liggen. Moedig voorwaarts gaande, trachtten stuurderen telkens de zoo hoog noodige samen werking tusschen alle Amsterdamsche arm besturen tot stand te brengen, tot nog toe, helaas, te vergeefs. Wel was in den strengen, langdurigen win ter van 1890 een bedrag van f 82.354, door de burger jj verstrekt, op de best mogelyke wyze besteed, maar 't was een druppel in den emmer van bezwaren. Na grondige voorbereiding werd het ge nootschap gereorganiseerd op den basis van het Elberfelder systeem in 1891. Maar donkere dagen waren het, toen in 1892 de kas ledig en nieuwe aanvragen om hulp moesten afge worden. Afdoende middelen voor die chronische kwaal werden niet gevonden. Aan vragen om stedelyke subsidiën werden ver worpen desniettemin verklaarde het bestuur ;ich bereid, om de stedelyke overheid by te staan voor het geval dat de ondersteunden van het burgerljjk armbestuur op andere dan de tot heden gebruikelijke wyze behandeld en verzorgd moesten worden. Na zoo in groote sprongen de reis van 1871 tot heden te hebben medegedeeld, volgt een verslag van hetgeen in die 25 jaren is verricht op het gebied van Werkverschaffing. Van 13566 aanvragen werd aan 7269 of 53% pet. voldaan en daarvoor f 10.273 uitgegeven. In 23 jaren werd aan 4020 personen een renteloos voorschot gegeven van f 345.392 en door 3412 terugbetaald f 294.536, zoodat op I Dec. 1895 liepen 608 voorschotten ad 50 856, waarop nog f 30.604 terugbetaald moet worden, en f 20.251 was betaald. Aan losse giften d. i. ineens-af werd in 1895 12 499, in 't geheel f 173.392 uitgegeven aan geregelde ondersteuning werd in aan 364 gezinnen f 32.723 in 't geheel f 367.010 besteed, terwjjl in 't afgeloopen jaar aan gezinnen f 36.130, in 't geheel f 133.182 voor tijdelijken geldelijken steun werd uitgegeven. Voor de winterbedeeling werd in 't geheel 100.643 en voor maatregelen tot wering van bedelarij f 43.566 besteed. Voor rekening van particulieren werd f 137.434 aan armen ver strekt. De contribution gaan de laatste jaren achter uit. Over 1895 werd f 37.934, aan giften in- f 32.155 ontvangen; aan legaten f 20.300. De totaal-inkomsten bedroegen f121.570 tegen 108.746 in 1894. Gedurende de 25 jaren werd ontvangen f 1.649.262, welke Bom n. 1. ook is uitgegeven. Het boekdeel, dat precies 200 bladzjjden druks bevat, zal voor vele armbesturen in den lande veel merkwaardigs bevatten, en onge twijfeld ook buiten de hoofdstad veel gelezen en hoog gewaardeerd worden. Tal van brieven van sympathie, waren Don derdagavond inge&omen o. a. ook een schrjj ven namens onze koninginnen, waarin dank be tuigd werd voor den aan HH. MM. aangebo den gedenkpenning naar aanleiding van bet 25jarig bestaan van het Genootschap, en de verzekering gegeven van Hare groote belang stelling in het belangloos en menschlievend streven van het genootschap. Kunst en Letteren. Tot leden van de Académie frangaise zyn Donderdag gekozen Anatole France in de plaats van Ferdinand de Lesseps, en by tweede stemming de markies Coata de Beautegard in den zetel van Camille Doucet. Er blyven nu nog twee vacaturesPasteur en Alexandre DumaB. Men zegt dat Zola veel kans heeft voor den zetel van Dumas. Dezen zomer zullen te Bayreuth vjjf uit voeringen van Der Ring der Nibelungen plaats hebben, en wel op 19—22 Juli, 262 Juli, 2—5 Aug., 9-12 Aug. en 16—19 Aug. Plaatsen voor die voorstellingen kunnen zonder verhooging van pijjs besteld worden De Algemeene Muziekhandel te Amster- i. De Verwa'dungsrath verzendt de kaar ten echter eerst na 1 Maart. UIT STAD EN PROVINCIE- Met het bekende sncces, waarvan de heer Jacq. Frank zich steeds verzekerd kan houden, trad deze Donderdag avond in de leeszaal vat Ons Huis te Middelburg als spreker op. Die zaal was' stampvol, en ook eenige hoor- dereesen waren aanwezig. De heer Frank droeg eerBt voor Kleine Gerrit, van Tberèse Hoven, en daartoe ge drongen door het harteljjk en langdurig ap plaus, gaf hjj, wyl de tyd dit ook nog toeliet, als bijdrage ten beste Het diner van Manus, van Justus van Maurik jr. Met het woord van dank, uitgesproken door den waarnemenden voorzitter, den heer jbr mr L. Schorer, betuigden alle aanwezigen hun instemming. Door den heer .7. van Gelder is het aar def Losbaai alhier gezonken vaartuig de vrouw Margaretha reeds gedeeltelyk gelicht en gebracht in de nabjjheid van de Kleine Werf alhier. De werkzaamheden, aan dit lichten verbon den, lokten heel wat nieuwsgierigen. Heden bad aan de Loskaai alhier de hengstenkeuring plaats door de commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland. Twee hengsten werden herkeurd beide bleven aan. Gekeurd werd een hengst, die aange nomen werd. Tevens had een keuring plaats van paarden ten opname in het Nederlandsch"Paarden stamboek. Drie merriën werden aangevoerd, van welke er een werd aangenomen. De keurmeesters waren de heeren M. Q. Buys Ballot ('militair), M. Lucieer, M. G. van der Vliet, C. J. Labryn, Job. van der Have en M. Govaert. Door den minister van waterstaat en*, is aan het gemeentebestuur van Borssele vergunning verleend tot bet graven van sand uit den vooroever van Borssele ten einde ver betering van wegen tot Btand te brengen en tevens werk te verschaffen aan arbeiders buiten betrekking. Woensdag werd door den djjkraad van het calam. waterschap Ellewoutsdijk—B o Y s- ele, na het houden van eene tweedaag- sche inspectie, overgegaan tot het opmaken eene omschryving der nieuwe onderhouds werken. De kosten van een en ander werden geraamd op f 38080.41s waarvan t 16705.02 voor Ellewoutsdijk en f 21375.39s voor Bors- De herziening der jaarwedden van de bestuursleden werd uitgesteld tot eene vol gende vergadering. Donderdagavond werd te Goes, onder 'oorzitterschap van den heer mr J. G. de Witt Hamer, burgemeester, een vergadering gehou den door den gemeenteraad, waarby de heer I. van der Pejjl niet tegenwoordig was. Medegedeeld werd dat tot archivaris der gemeente benoemd ia, in plaats van den heer F. Allan, die eervol is ontslagen, de heer L. van Bruggen en tot adjunct-archivaris de heer H. de Witt Hamer. Verder dat tot adjunct- sasmeester is benoemd C. J. van Blitterswyk. Ook werd medegedeeld dat aan den leeraar jhr Teding van Berkhout een verlof van een jaar is verleend tot herstel van ge zondheid, ter wyl gedurende dat tjjdvak de n de Nederlandsche taal zullen worden gegeven door den heer J. K. de Koek te Am sterdam en in de Engelsche taal door den heer J. Coster te Middelbnrg. Ingekomen was eene missive van den min. van binnenlandsche zaken, houdende goed keuring van de verordening betrekkelijk het getal leeraren by do H. B. school en B. A. school enz. en bericht dat bjj berust iu de opdracht voor het loopende jaar aan den leeraar L. van Bruggen, voor het onderwjjsin de staathuishoudkunde en staatsinrichting, op de bekende voorwaarde. Overgelegd werd de rekening en verant woording der Nieuwjaarscommissie, sluitende met een batig slot van f 9.85'. Uit het bij gevoegde verslag der commissie bleek dat het aantal bedeelden met 24 gezinnen geste gen waB en nu het cjjfer van 360 had bereikt. Op diens verzoek werd aan den onderwyzer M. C. van der Maas wegens vertrek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Feb. a. 0. Nog werd aan de gebroeders De Laat toe gestaan een uitweg te maken van de te bonwen woning naar het Bergpad, tegen eene con tributie van f 3 's jaars, terwjjl aan den heer A. M. C. de Jonge Mulock Houwer ontheffing werd verleend van erfpacht van een stukje grond aan de haven, mits by het terrein weer oplevert in den staat, waarin het vóór de uitgifte der erfpacht zich bevond. Voorts werd besloten éen hectare 19 aren grond aan te koopen van mevrouw de Wed. J. C. van den Broecke te Middelburg, tegen den prys van 3000 per hectare. Die grond ligt naast de begraafplaats en het doel is de algemeene begraafplaats te kunnen uitbreiden, waaraan groote behoefte bestaatde kosten kunnen gevonden worden door verkoop van slachtbare boomen, en zoo de gemeente be hoefte heeft aan geld tot betaling van den koopsom, zal eene Ijjdeljjke leening worden aangegaan van hoogstens f 3000. Aangezien 1 Mei a. s. de conceisie vervalt tot heffing van Bas- en havengeld, werden burg. en weth. gemachtigd deze opnieuw aan te vragen. Eindeljjk werd nog besloten tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1895. Met zeer veel succes is te Goes, naar men ons van daar meldt, het heilserum tegen cronp toegepast. Een zevenjarig kind, dat die ziekte had in den ergsten graad, werd met het sernm inge spoten en by het uur werd de ademhaling beter en de koortfl, die reeds tot een zeer hooge temperatuur was gestegen, nam spoedig af. Het kind iB zeer zwak maar de hoofdziekte is geweken. De heer Schilleman te Oud-Vosmeer, onderwyzer aan de rjjksnorm aal school te T h o 1 e n, heeft tegen 1 Februari als zoodanig zyn ontslag aangevraagd. Een 19-jarige jongeling te Koewacht haalde Dinsdag jl. voor zyn ouders een hoe veelheid steenkolen en beging daarbjj de on voorzichtigheid 200 KG. van die brandstof op zyn kruiwagen te laden. Ofschoon hy slechts een afstand van c. a. 300 M. met zjjn te zvrave vracht had af te leggen, gevoelde hjj zich, te

Middelburgsche Courant | 1896 | | pagina 1