ZITTING VAN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1895. 37 eene mindere som wordt aangenomen, dan waarop het voorschot is berekend, het voorschot in evenredigheid zal worden verminderd b. dat ten genoegen van Gedeputeerde Staten zeker heid worde gegeven, dat het plan van wegs ver betering, bedoeld in het adres van het polderbestuur van 1 April 1895, zal worden uitgevoerd. Het adres luidt: Gezien dat in Uwe a. s. najaars-vergadering weder om zal behandeld worden het in Uwe vorige vergade ring afgewezen verzoek van den Oranje-Dierentijd pol der ot waterschap, nemen ondergeteekenden metgepasten eerbied de vrijheid, Uw College te verzoeken om, in geval bovengenoemd verzoek mocht worden ingewil ligd, ook te willen inwilligen het zóó matig verzoek van den calamiteuzen Margarethapolder om een rente loos voorschot tot wegsverbetering, afgewezen gelijk het toenmalig verzoek van het waterschap Oranje- Dierentijd. Bij, zoo als wij verhopen, gunstige beschikking zal de begrinding worden uitgevoerd conform door het College van Gedeputeerde Staten te geven voorschriften. Het algemeen verslag der afdeelingen is van den volgenden inhoud Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 37 leden, waaronder 6 leden van Gedeputeerde Staten. In twee afdeelingen bestond bij geen der leden be zwaar tegen het vooratel van Gedeputeerde Staten. In eene andere afdeeling werd door een lid gevraagd of er zekerheid bestaat, (lat ook gedeelten weg, waar voor geen renteloos voorschot wordt verleend, op dezelfde wijze zullen worden aangelegd en onderhonden als die, waarvoor dit wel geschiedt, wat door een lid van Gedeputeerde Staten bevestigd wordt. Overigens vereenigden zich alle leden met het voorstel. In verband met het zooeven genomen besluit blijft ook dit punt der agenda buiten behandeling. ft>. Naar, aanleiding van het verzoek van het Bestuur der Coöperatieve Stoomzuivelfa briek te Hontenisse om vrijdom van tol op den weg van Hulst naar Walsoorden voor liet ver voer van melk. Het voorstel is van den volgenden inhoud: Het bestuur van de coöperatieve stoomzuivelfabriek te Hontenisse wendt zich bij het hierachter afgedrukte adres andermaal tot uwe vergadering, om onder de vrijstellingen, bedoeld in art. 9 vau nw besluit van 6 Juli 1888 n° 13a, ook op te nemen het vervoer van de volle melk van de hoeven ot weiden der deelge- nooten naar de fabriek en van de afgeroomde en karnemelk van de fabriek naar die hoeven of weiden. Uit de statuten van die vereeniging is thans de bepaling weggelaten, dat ook melk van anderen ter bereiding kan worden aangekocht, zoodat zij nu zuiver coöperatief werkt. Wij meeneu, dat er wel aanleiding bestaat, om door het verleenen van vrijdom van tol de oprichting en instandhouding van dergelijke vereenigingen, welke den landbouwer ten goede komen, te bevorderen, doch dan eischt de billijkheid, dat ook aan andere land bouwers dezelfde vrijdom van tol verleend wordt, zoodat voortaan niet alleen het vervoer van versehe melk, maar het vervoeren en terugvoeren van alle melk naar bij hen in gebruik zijnde gebouwen of ter reinen vrij zal zijn. Wij hebben daarom de eer u voor te stellen het besluit te nemen, waarvoor een ontwerp hierachter volgt. Het is wenschelijk, dat dit besluit eerst op 1 Mei 1896 in werking treedt, omdat de termijn van ver- Bljveagsel van de middelburgscbe courant. pachting der tollen op de wegen in bet voormalig 5e district dan eindigt en bij de nieuwe verpachting met den verleenden vrijdom rekening zou kunnen gehouden worden. Het ontwerp-besluit lnidt als volgt De Staten der provincie Zeeland, besluiten art. 9 van hun besluit van 6 Juli 1888 no. 13 Provinciaal blad no. 16 van 1889) te wijzigen als volgt 1°. in punt h vervalt bet woordversehe en wordt na vervoeren ingevoegdof terugvoeren a 2°. tussehen de punten h en l wordt ingevoegd het volgende l. de karren, wagens en dieren, waarmede ten behoeve van eene coöperatieve fabriek uitsluitend melk wordt aangebracht en teruggevoerd van en naar gebouwen en terreinen, in gebruik bij leden der coöperatieve vereeniging. 3°. punt l wordt m. Dit besluit treedt in werking 1 Mei 1896. Het adres luidt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het be stuur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Honte nisse, dat onderscheidene deelgenooten in voornoemde coöperatie wonen aan den provincialen weg van Hulst- Walzoorden en wel tussehen eerstgenoemde plaats en den tol te Kuitaart, zoodat èu de volle melk, gaande uit hunne weiden of stallen naar-, èn de afgeroomde- en karnemelk voor veevoeder bestemd, komende van de fabriek, dien tol en voor één der deelgenooten ook dien te Rustwat, moet passeeren dat in October 1892 door den voorzitter van ons bestuur bij adres aan uwe vergadering werd verzocht, om in het besluit tot heffing van tolrecht voor het ge bruik van bij de provincie in onderhoud zijnde wegen onder de vrijstellingen, vermeld in art. 9, op te nemen het vervoer van de volle melk van de hoeven of weiden der deelgenooten naar de fabriek en het ver voer van de afgeroomde en karnemelk van de fabriek terug naar voornoemde hoeven of weiden dat op dat verzoek door ujve vergadering in hare bij eenkomst van 4 November daaraanvolgende afwijzend werd beschikt dat dientengevolge door onderscheidene deelgenoo ten een vrij aanzienlijk bedrag aan tolgelden wordt betaald, iets wat niet alleen genoemde deelgenooten, doch de geheele coöperatie, die, om deelneming moge lijk te maken, een gedeelte van de tolgelden moet voldoen, zeer drukt; dat, zooals uwe vergadering genoegzaam bekend is, de landbouw in zeer gedrukten toestand verkeert en dat in het bijzonder de zuivelbereiders wederom zwaar getroffen zijn door de in het naburige België vastge stelde Invoerrechten op boter; dat daarom de opheffing van alle belemmeringen, die de landbouw drukken hoogst geweuscht is, zal het mogelijk zijn den strijd om het bestaan vol te houden; dat het bestuur de vrijheid neemt om, evenals in het cohier van den voorzitter hierboven vermeld, be leefdelijk op te merken dat de verlangde vrijstelling geheel zoude passen in het kader der overige ten be hoeve van den landbouw zoo welwillend door u ver strekte vrijstellingen dat de fabriek uitsluitend coöperatief werkt en dat a) Art. 9, litt. A, luidt aldus gewijzigd: Tol wordt niet geheven van A. de karren, wagens en dieren, in gebruik bij landbouwers, welke uitsluitend door hen geoogste of te velde gekochte voort brengselen van veld-, land- of akkerbouw (gras en .hooi, hak hout en melk van eigen vee daaronder begrepen) vervoeren of terugvoeren naar bij hen in gebruik zijnde gebouwen of ter reinen. 10

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 40