FEUILLETON. WAT VIEL HET ANDERS DIT! het bestaar van het* waterschap Oranje- Dierenttfd om een renteloos voorschot voor wegsverbeteringnaar aanleiding van het verzoek van het bestuur der coöperatieve stoom- zuivelfabriek te HontenisBe, om vrjjdom van tol op den weg van Hulst naar Walzoorden voor het vervoer van melkom aan de Maat schappij tot bevordering van ooft- en tuin bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen'a Westeljjk deel voor een tgdvak van drie jaren een subsidie toe te kennen van f 75, per jaar en een voor stel tot wjjziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten uitgaven voor 1896. Met betrekking tot de adressen der meenten Niaae, Baarland en Hoedekenskerke, houdende aanvrage om renteloos voorschot voor wegsverbetering,jdeelen.Ged. staten mee dat zy, daar het verkeer in een groot deel van Zuid-Beveland door de ontworpen wegsverbe- teringen zal zyn gebaat en de nieuw aange legde steiger te Borssele en die te Hoedekens- kerke, alsmede de haven van Ellewoutsdjjk gemakkelijker bereikbaar zullen worden, zaak van algemeen belang achten en stellen zjj voor te besluiten: in te willigen de aanvragen'om renteloos voorschot uit de provinciale fondsen van a den gemeenteraad van Nisse tot een bedrag van ten hoogste f 3900, voor de begrinding van den Drieweg (no 23 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente), van den grindweg naar 's Gravenpolder tot den weg over den Rondepolderdyk b van de gemeenteraden van Nisse, Baar land en Hoedekenskerke tot een bedrag van ten hoogste f 4700, voor de begrinding van de volgende wegen over de krnin van den Stelschen dyk (nos 3 en 20 van de liggerB der wegen en voetpa in de gemeenten Nisse e* Baarland), van den Krommen Zandweg in Nisse tot den Nieuw- Vreelandschen dyk in Baarland over de kruin van den Nieuw-Vreelandschen dyk (no. 23 van den ligger der wegen voetpaden in de gemeente Baarland) en over de kruin van den Vreelandschen dyk (no. 18 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Hoedekenskerke), Van de grens met Baarland tot den weg over den Kwadendamschen dyk; onder bepaling, dat de voorwaarden, vervat in het Prov. blad no. 117 van 1882, toepa ljjk zyn, behoudens deze wijziging van de daar vermelde punten 1 en 2, dat de eerste jaar- lykache teruggaaf plaats hebbe vóór 31 Decem ber van het burgerlyk jaar, volgende op dat waarin het rentelooB voorschot is verstrekt. Adriaau Walraven. Op Zondag den 20en Oct. had de gemeente nieuw- en S t j oo b 1 an d het ongeluk haar geneesheer te moeten missen door den dood van den heer Adriaan Walraven, die de geneeskunde in haar geheelen omvang in zjj: geboorteplaats uitoefende, na dit in vroegere jaren te hebben gedaan te 's-Heer Arends- kerke, te Den Hoek en Lamswaarde. Hy be reikte den leeftyd van 75 jaren, en nam steeds tot eenige weken vóór zyn overljjden en met opoffering van zjjne reeds lang niet meer er voor berekende lichaamskrachten de moeite- volle betrekking waar van buiten-geneest Walraven, een eigenaardig, een eenvoudig en weinig aan vormen hechtend, maar dege lijk mensch, was voor Zeeland een man van beteekenis. Hy had een open hart voor alles, wat hem goed en nuttig toescheen, had van zyne eerste jeugd af eene soort van inge nomenheid met de uitoefening van de practi- sohe geneeskunst en was voor al zjjne zie ken dezelfde, zonder zich of om hun stand te bekommeren of zonder ooit zich op een hooger standpunt te willen plaatsen dan zyne dikwerf behoeftige ljjders. Als geneeskundige had hy onder zyn tjjd- genooten een goeden naam, en van zyn yver getuigden de velerlei practische waarnemingen, die hy in het licht gaf. Aan dien naam had hy het te danken, dat hy lid werd van den geneeskundigen raad en dat hy door zyne medegeneeskundigen meermalen werd gekozen als bestuurslid van de afdeeling Zeeland van de Ned. Maats, tot bevordeiing den- genees kunde. Buiten Zeeland werd zijn kunde op een ander gebied erkend, op dat der kruid kunde immers reeds in 1853 werd by tot lid benoemd van bet Ned. Botanisch genootschap, eene onderscheiding, die inderdaad wel ver diend mocht heetenimmers hjj was de beste kenner van de in dit gewest in het wild groeiende planten, vooral van die in Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen; den zomer vooral, wanneer het getal zieken gering pleegt te Romanuit het Duitsch. van E. VON WALD ZEDTWITZ. VIJFDE HOOFDSTUK. Lütze en de rentmeester ontmoetten Achmed op de plaats, bezig met het dresseeren van een jongen hengst, die in zyn afwezigheid geboren^ was. Het jonge vurige paard maakte het zyn ruiter zeer lastig. Het steigerde en wilde hem er afwerpen, maar Aohmed liet hem telkens zijn overmacht gevoelen. «Bravobravoriep Lütze toen hy het dier eindelijk in draf gebracht had. Brengt hem nu eens naar buiten. Achmed verheugde zich over dit bevel, sprong af, opende het hek, leidde het paard naar buiten, sloot het hek weer en nu begon er een reuzenstrijd. Den hengst wilde hem niet laten opstygen, maar met de eene hand den tengel, met de andere de manen zijn, besteedde hy aan de practische kruid kunde. Hy leverde talryke botanische bijdra gen in tijdschriften en was veler vraagbaak. Hem viel dan ook de, voor een plattelands heelmeester zeker hoogst zeldzame, eer te beurt, dat een Duitsch hoogleeraar, prof. Wirtgen te Coblenz, zekere plant, de Sherardia Walravenii, volgens Zei. III. naar hem heeft genoemd. De overledene was lid van het Zeeuwsch genoot schap der Wetenschappen en had als conser vator de zorg op -zich genomen voor alles, wat dat genootschap aan Botanica bezit, de verza meling verrykende zooveel hy vermocht. Voor zyn herbarium van gramineën schonk de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland hem een eer metaal en van de regeering ontving hy de vaccinatie-medaille en een loffelyk getuig schrift voor zyne bemoeiingen tydens het op treden der cholera te Den Hoek. Met ingenomenheid trachtte hy ook voor dat genootschap aan te brengen wat zyn woon oord aan oude voorwerpen opleverde, en was hy het ook die by de komst der Koninginnen de commissie ad hoc in bezit stelde van wat men nog van oude kleederdrachten in Wal cheren kon opsporen. Walraven stelde belang in de oude geschiedenis van zyn landin het archief van her Zeeuwsch Genootschap kan men den wetenschappeljjken arbeid lezen, dien hy met zjjn vriend F. P. Polderdjjk heeft ge leverd over de aloude gesteldheid van het Sloe. Het vervolg op dat werk, loopende over het ontstaan van het iNieuwland zelve, ligt nog ter perse, zoodat de overledene het wel afgewerkt maar niet geheel afgedrukt zag. Zooals wy zeiden, stelde de openhartige Walraven in alles belang wat hem goed en nuttig voor zyne gemeente toescheen van daar dat hy met goed succes de oorzaak is geweest dat men in zyne gemeente eene zangvereeniging heeft opgericht en dat deze verkeert in bloeienden toestand. Maar diezelfde lust om zyne instemming te toonen met wat hy verkieslijk oordeelde en af te keuren wat hem verwerpelijk voorkwam, strekte zich ook wel eens te ver uit op zoogenaamd religieus gebied, en het gevolg ervan kon niet uit blijven, t. w. dat vele gomeentenaren minder vriendschappelijk tegenover hem stonden maar moest er dan weder een zjjner jubilaeën worden gevierd, dan bleek de algemeene belangstelling uit de openbare vreugde- betooning Veel verliest men in den yverigen en on- vermoeiden manveel verliest zyne gemeente, maar ook het naburig Arnemuiden, dat tot het laatste hem nog zoo gaarne raadpleegde, omdat hy zoo vaak en zoo langdarig de plaats als ge neesheer had bediend. Vooral veel verliest in hem zyne hem zoo hoog achtende familie en van deze bovenal zyne weduwe, die hem nog een vjjftal jaren in leeftyd te boven gaat. Middelburg, 22 Oct. Dr DE MAN. Verschillende Berichten. Door den Hoogen raad is gehandhaafd de beslissing van den kantonrechter te Bergen- op-Zoom, waarbjj de directeur der stoomroom- boterfabriek te Wouw en een arbeider werden ontslagen van rechtsvervolging wegens het verrichten van openbaren arbeid op Zondag, Te Amsterdam is overleden de heer mr„ J, L. de Leao Laguna, sedert 1878 lid van de Provinciale staten van Noord-Holland en van 1881 af lid van Gedeputeerden. Hy was ook vele jaren lid van den raad der hoofdstad. De firma Van Os en Oie. te Amsterdam zal hare sigarenfabriek naar Deventer over brengen. Hoewel de werkstaking der glasblazers te Maastricht is geëindigd, zullen er toch nog wel 14 dagen moeten verloopen, alvorens het werk zal kunnen hervat worden. De g ovens zyn nl. gedeeltelijk gesprongen of uit gedoofd en moeten door nieuwe worden ver vangen, wat minstens een tjjd van 14 dagen vordert. Ook voor de glasslypers treedt nu eene gedwongen werkstaking in, daar deze eerst aan het werk kunnen gaan, wanneer de glasblazers eene voldoende hoeveelheid glas werk vervaardigd zullen hebben. De gemeenteraad van Nymegen heeft, in antwoord op de bezwaren van Ged. staten van Gelderland tegen de subsidie van f 18299 aan bet burgerlyk ambestuur voor 1896, die sub sidie verminderd met.... 35. De kwestie over die hooge subsidie tusschen het gemeentebestuur en Ged. staten is jaren oud en vindt zyn oorzaak eigenljjk in de omstandigheid, dat volgens Ged. staten de kerkelijke armbesturen te veel op de schou ders van het burgerlyk armbestuur schuiven, waartoe de vele leden van het R.-K. armbe stuur, die lid van den raad zyn, gereedeljjk medewerken. In al 0112e gevangenissen wordt gasgloei licht aangebracht. Een timmermansknecht, die in de afge- loopen week bij het afnemen van jalouzieën van een woning te Dordrecht van een ladder viel, en daardoor zwaar inwendig letsel be kwam, is aan de gevolgen overleden. Maandag morgen is een onnoozel boertje te Rotterdam de dupe geworden van een bende kwartjesvinders. De buitenman werd voor f 225 opgelicht. Een dertigjarige winkel dochter aldaar, die van haar vryer af was, ging een kaartlegster raadplegen, welke haar voorspelde dat zy binnen een paar dagen van haar gewezen beminde een brief zou ontvan gen. Die brief kwam echter niet, waardoor zjj zich zoo opwond dat zy begon te malen en met de andere wmkeljatvrouwen af en toe nietB dan wartaal sprak. Zaterdag middag was haar toestand reeds zoo dat, toen een brieven besteller een brief voor de firma bracht, zy dien den chef uit de hand rukte met de woor den dat die brief voor haar was. Het ergste vreezend, liet de patroon toen de onders van het meisje waarschuwen en des avonds van denzelfden dag nog moest de ongelukkige naar het krankzinnigengesticht worden overgebracht. Te Schiedam is een 12-jarig meisje, dat een test met vuur droeg, door de afvliegende vonken in brand geraakt. Zy kreeg over het geheele lichaam brandwonden. Te Mejjel is het kind van een landbouwer in een ketel kokend vet gevallen en aan de bekomen brandwonden bezweken. Dezer dagen kwamen te Venlo op den Kaldenkircher weg, in een café, een vijftien tal jongelingen uit die gemeente. Nauweljjks waren deze binnen, of er werd ruzie gezocht, waarby het al dadeljjk een tafel van den herbergier moest misgelden. Deze, die het ver nielen der tafel verbood, kreeg een paar flinke oorvegen, waarna eene algemeene vernieling begon bierglazen, stoelen, tafels, schilderijen, spiegels, al wat zich binnen het café bevond werd verbrijzeld. Met veel moeite, waarby een der meiden te hulp kwam, die met een slag verwond werd, werden allen naar buiten ge dreven, zelfs werd door den herbergier een pistoolschot gelost. Toen men buiten was, be gon de pret opnieuw; stukken hout werden gezocht', alsook keisteenen, en daarmede het huis gebombardeerd. By na geen ruit bleef heel, zelfs het houtwerk werd verbrijzeld. Toen trokken de jongelingen weer het huis in, en werd met het vernielen voortgegaan. ZelfB de regulateur, die aan den munr hing, werd afgenomen en naar buiten geworpen. Nadat de lust tot vernielen over waB, toog men huis waarts. Een ooggetuige, die in het café is ge weest, zegtin Lombok kon in verhouding tot deze woning geen grootere vernieling zyn aangericht. Men schat de toegebrachte schade op 350. Naar het schynt zyn de daderB reeds gevonden. De justitie uit Heerenveen is Maandag naar Steenwjjk vertrokken, wegens een ver- moedeljjken doodslag,die daar gepleegd zou zyn. pakkende, wipte by er behendig op en voort ging het in razenden galop. - «Een flinke jongendacht Lütze en zette zijn inspectie voort, die niet veel vroo- lijks opleverde. Achmed had zyn paard spoedig weer in de hand en als kreeg] hy een ingeving, sloeg hy den boschweg in, die naar Stedelsburg voerde Mischien zou hy in de nabjjheid van het slot freule Glasenap wel tegen komen, daar zjj om dezen tyd meestal uitreed. «Daar is zy!"; nu draafde hy op haar toe. Xenia zag hem aankomen en hield haar paard in. «Mijnheer de baron riep Achmed buiten adem. «Is hier?" voltooide Xenia den volzin. «Gisterenavond heel on verwachts— Xenia zweeg en de neger zag haar verbaasd aan. Hy had gedacht dat zy heel bly zou zyn met deze tyding en hem een boodschap voor zyn heer meegeven. Maar zy werd bleek, knikte hem toe en reed naar het slot terug. Xenia beefde van vreugde en van angst te geljjk. Wat zou er thans gebeuren By de nftbyhoid der twee goederen was het onmogo- j De vermiste soldaat. Naar aanleiding van de verschillende ruchten omtrent het al of niet vinden van het lyk van een soldaat op de heide by Zeist, schryft een der medewerkers van het N. v. d. D. het volgende Reeds eenigen tyd doen allerlei verhalen de ronde, ten opzichte van den vermisten soldaat. De een beweert dat hy gevonden is te Woudenberg, met halt opgegeten armeen ander geeft bet LeuBdensche bosch alB de plaats aan, terwyl ten slotte de Zeistersche heide weer genoemd wordt. Ik heb my de moeite gegeven, den gehee len omtrek te doorkruisen en overal navraag gedaan, en 'tis my gebleken, dat men overal huiverig schynt, iets van de treurige zaak te vertellen. Of hier van hooger hand pressie wordt uit geoefend, dan wel of de lieden bang zyn te veel te vertellen, valt niet te zeggen, doch 't maakt de nasporingen natnurlyk veel moei- lyker. Ten slotte is 'tmjj echter gelukt de waar heid te vernemenwellicht dat de kennis van de toedracht der zaak er toe by dragen zal, het onderzoek, dat door de beklagenswaardige ouders wordt ingesteld, te vergemakkelijken. De geschiedenis van het vinden van het lyk luidt aldus Een jachtopziener, die zyne ronde deed, be merkte een troep raven, die in groote kringen boven zeker punt op de heide rondvlogen. lyk om elkaar te ontwjjken, of men moest het verkeer geheel afbreken. Maar zelfs dan zouden er op de akkers, in de stad, telkens ontmoetingen plaats hebben, die voor beiden even pjjnljjk waren. Hoe zon Lütze zich gedragen Zou hy een bezoek op Stedels burg brengen en als hy het deed, zou haar moeder hem ontvangen Met zichzelf in twee- Btrjjd of zjj haar zyn terugkeer zou mededeelen ieed zy naar huis. Zy kon. er niet toe be- sluiten zyn naam voor haar moeder uit te ipreken en wilde maar afwachten. Dergelijke gedachten kwelden Lütze ook toen hjj, zeer bediukt door hetgeen hjj gezien had, van den tocht door zyn bezittingen terug keerde in huis was het intusschen veel netter gewordenwant Achmed had al de kleinig heden, die een huis gezellig maken, reeds met het aanbreken van den dag opgezocht en neergezet. «Xenia," zei hjj met een zucht toen zyn blik op haar portret viel. »Wat was dat een gelukkige tyd!" Hy bekeek het lang. Toen had hjj veel, zoo niet alles gehoopt. Xenia's hart behoorde hem ep haar geheele bezit 'tWaB het gedeelte, gelegen in den omtrek van de pyramide van Austerlitz in de onmid- deljjke nabjjheid van het z. g. «konynenboscbje By de nadering van den jachtopziener, ver wijderden de krassende vogels zioh en de man zag toen, dat een soldaat in volle uitrusting, met geweer en randsel, op den grond uitge strekt lag. De ongelukkige was klaarbljjkeljjk reeds lang dood; het lichaam verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. By nader onderzoek bleek, dat een zyner beenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zyne vondst ken- nis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaats verscheen en het lyk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar het ter aarde werd besteld. Verdere nasporingen hebben bewezen, dat de ongelukkige vermist is tydens de groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. De naam van den verongelukte is Langen- berg, in garnizoen te Hoorn, alwaar ook zyne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zyn deze niet tevreden ge weest met de geruchten, die omtrent het al- of niet vinden van het lyk huns zoons in omloop waren en in sommige bladen opgenomen zyn. In de afgeloopen week zyn beiden in den omtrek van Soesterbergen geweest en hebben overal nasporingen gedaan en inlichtingen om trent de vermoedelijke oorzaak van het onge val zoeken in te winnenhelaasnaar ik vernam, zonder eenig Bucces. Ook de militaire] autoriteiten schynen ter plaatse geweest te zyn; omtrent hunne ver richtingen is evenwel niets openbaar gemaakt. Bjj alle weidenkenden heerscht verontwaar diging over de wyze, waarop deze treurige zaak wordt behandeld, en allerwege wordt het systeem van »in den doofpot stoppen", dat hier schynt gevolgd te worden, veroordeeld." Wie toch heeft geen medelyden met den ongelukkige, die op zoo vreeselyke wyze den dood vond, gekweld door lichaamspijnen, later vermeerderd door kwellingen van den honger. Daarom, in stede van doodzwijgen, zjj het volle licht geworpen op dit drama. Daar zyn ouders, die daarop recht hebbendaar is ook het geheele Nederlandsche volk, dat in naam der menscheljjkheid zulks eischt. Waar bly ven vragen wy nu de bla den die het gebeurde pertinent ontkenden - Door VEconomiste Francais wordt de suikerproductie in Europa gedurende de loo pende campagne geschat op het onderstaande aantal tons, vergeleken by de opbrengst in de campagne 1894-95 verkregen in1895.96. 1894-95. Schatting. Opbrengst. Frankryk 630.000 tons. 821.500 tons. Duitachland 1.400,000 1.845.000 Oostenrjjk 720.000 1.060.000 Rusland. 600.000 620.000 België 220.000 284.000 Nederland105.000 85.000 Andere landen 145.000 156.000 Totaal 3.820.000 tons. 4.871.500 tons. De loopende campagne zal dus een deficit opleveren van 1.051.000 tons, terwyl de heer Gieseker te Brussel het deficit schat op 1,160.000 en den heer Licht te Maagdenburg op 856.000 tons. Te Brussel heelt onder groote deelneming de begrafenis plaats gehad van den ingenieur Boquet, het slachtoffer van de woede van een werkman, die een gestrenge berisping had ontvangen. Het dochtertje van den heer Boquet die van den moord getuige was, is door. den schrik zoo hevig ziek dat men voor haar bBhoud vreeBf. Ook bjj de lykstatie van den werkman was veel belangstelling- Op de kist waren kransen gelegd, omdat zyn medewerklieden oordeelden dat hy de daad in een oogenblik van waanzin heeft bedreven, uit vrees dat op de berisping ook het ontslag zou volgen. Een dame te Ostende die bjj het neer halen van een petroleumlamp, door het breken van ketting en ballon de brandende vloeistof over haxe kleeren kreeg, 1b, niette genstaande spoedige hulp, zoo hevig gewond dat haar toestand hopeloos is. Deze week hoopt men het lOOjarig be staan te vieren van het Institut de France, voor welk feest uitnoodigingen tot bjjwoning zyn gezonden aan alle leden en buitenlandsche correspondenten. De plechtigheid wordt Woensdagmorgen ge opend met een godsdienstige herdenking in de kerk van Saint Germain des Prés van al de, sedert de oprichting af, aan het Institut ont vallen leden. De bisschop van Autun, Per- raud, lid van de Academie Fran^aise, zal in dezen dienst voorgaan. Op het programma der feestelijkheden komt o. a. voorby eenkomst in de groote gehoorzaal der Sorbonne, waarin ten gehoore wordt ge bracht de ouverture Joseph van Mehul, (de oudste musicus die deel uitmaakte van de af deeling muziek van het Institut), verder toe spraken van den minister van onderwjjs, van den president van het Institut en van den secretaris van de afdeeling zedekundige en staatkundige wetenschappen en uitvoering van een fragment uit Mors et Vita van Gounod, den laatst overleden componist, lid der Aca demie- In het Théatre Frangais zal ter eere der feestgenooten opgevoerd wordenles Horaces, een vers van Sully Pmdhomme en een tooneel- 8tuk van Molière. De leden zullen in den loop der feestweek gerecepieerd worden door den president der epubliek, door den minister van onderwijs Poincaré en op het kasteel van Chantilly door den hertog van Aumale. De viering van dit honderdjarig bestaan zal o. a, bjjgewoond worden door onzen beroemden landgenoot Jozef Israels, als correspondeerend lid der instelling. William Mackay, oudste zoon van den schatrjjken Amerikaanschen bankier, is dezer dagen door een droevig ongevalop de jacht, in den omtrek van het kasteel Mangé, depar tement Sarthe, gedood. By een sprong over een haag struikelde het paard, waardoor de ruiter met het hoofd tegen een boom gedrongen werd en aan de gevolgen overleed nog voor geneeskundige hulp kon verleend worden. Het lyk wordt gebalsemd en zal naar Amerika worden vervoerd. In de Comédie-Frangaise en in de Opera Comique is aan de dames, die in parterre of balcon zitten, het ophouden van hoeden en het dragen van hooge kapsels verbodeneen nieuwe bepaling die natuurljjlc alleen voor coquette vrouwen minder aangenaam is. By een brand te Londen in de George Street, Euston Road, kon mevrouw Giles, die op de derde verdieping woonde, met hare kin deren niet meer vluchten, omdat de vlammen de trap hadden bereikt. Zjj wierp twee kin deren uit het raam, een derde sprong er zei uit. Alle drie werden ernstig gekwetst. De moeder werd ten slotte met een kind met brandladders gered. Een theehandelaar te Liverpool heeft de volgende zonderlinge reclame bedacht, leder afnemer, die gedurende vier achtereenvolgende weken minstens twee hectogram tbee koopt krjjgt vrye geneeskundige behandeling. De hulp te verleenen by familie-vermeerderingen is daarvan uitgesloten. De beide dochters van Karl Marx zjjn voornemens de brieven van bunnen vader uit te geven. In Wormstadt stierf dezer dagen een vrouw, die door hare zeer bekrompen levens- wyze voor behoeftig doorging. By haar dood vond men echter aan papieren een waarde van 133,000 mark. De tegenwoordige paus is een lief hebber van schaakspelen en verstaat die kunst in hooge mate. De tegenspeler van Z. H. is ge woonlijk priester Guila, die, toen Leo tot den stoel van Petrus was geroepen, uit Florence naar Rome werd overgeplaatst en in het Vatikaan zelf zyn intrek heeft. Priester Guila is eveneens een bekwaam schaakspeler, maar' hy moet byzonder lichtgeraakt van natuur zyn en kan dan geweldig uitvaren. Paus Leo, alzoo beweert men, staakt by zoo'n uitval het spel en weet met enkele goedgekozen woorden te wjjzen op de christelijke zelfverloochening en de heerschappij over ziohzelven. Een hevig onweder heeft in de omstreken van Fermo in Italië gewoed en veroorzaakte groote schade. De bliksem is in verscheidene kerken geslagen, o. a. in de kerk San Zenone, waarvan de neervallende 'steeubrokken tal van naby gelegen huizen vernielden. Te Pedenaga, by Brescia (Italië), zou de zoon van den onder-burgemeester Albeni, een jongeling van 20 jaren, een kist met petroleum open maken, bijgelicht door zyn zuster, de 17- jarige Rosa. Albeni zelf en zyne vrouw wa ren hierby eveneens tegenwoordig. Zonder dat tot nu toe ontdekt is, hoe het kwam, ontvlamde plotseling de petroleum. De keuken vloog in brand en het vnnr deelde zich mede aan de ongelukkigen. Albeni, hoewel ernstig gewond, trachtte de zjjnen te redden, die vreeselyke kreten uitstie ten. Het was echter te vergeefs. Alleen de zoon had gelegenheid, zich te redden, door uit het venster te springen. De buren, gewaar schuwd door het afgaan van een geweer, dat soheen hem een hemel op aarde toe. En Lütze schaamde zich bjj deze gedachte en noemde zich zelfzuchtig, prozaïsch, maar het was eenmaal zoo met haar bezit zou ook zyn positie verbeterd zyn. Haar vermogen had Rothsattel er weer boven op kunnen helpen, want toen reeds was het met grootste spaarzaamheid die hem niet aan geboren was niet goed mogeljjk het goed uit eigen middelen te onderhouden laat staan thans «En nu is alles zoo geloopenriep hy uit. De gedachte om zyn erfgoed te verliezen vond hjj ondragelyk. Langzaam liep hg op en neder in de eenige kamer, welke Stine, behalve de slaapkamer, in orde gebracht had, toen Achmed zyn koffer binnenbracht, die intusschen van het station gehaald was. - «Mag ik den sleutel, mynheer - «Hier," zei Lütze zonder om te zien. Achmed pakte uit en zette alles op zjjn plaats. Eensklaps ontstelde Rothsattelnaast het portret van Xenia had Achmed een ander ge zet bleeke, fijne trekken, donker, welig haar, schoone, iet-wat uitdagende oogen, een klassiekei gestalte, in éen woord een schoon e vrouw, in de kracht zan het leven. Een oogenblik bleef Lütze er voor staan, toen viel zyn blik op het portret van Xenia-en hjj keerde het andere om. Inspannen Achmed. Myn rok en hoogen hoed maar eerst moet ik iets eten. O mijn God 1" Hy viel in een stoel neer. Het jongste verleden trad hem levendig voor den geest. »Ook dat nogGeheel vervuld van alles wat hem hier wachtte, had hy vergeten met wie jj gereisd had. «Die zwarte, verleidelijke oogen - o en ik ben haar zooveel schuldig Die som was vrjj groot. Lütze werd wanhopig, at in alleryl hetgeen Achmed hem voorzette, dronk onder het aankleeden nog een glas wjjn en keek steeds nit het raam of het rjjtuig nog niet voorkwam. Daar was het. «Gjj rjjdt mee, maak u gereed." Achmed liep verheugd weg en zat vjjf mi nuten later naast zyn heer op den bok. {Wordi vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 2