MIDDELBIMSCME COIIUM. N°. 248. 138" Jaargang. 1895. Maandag 21 October. V. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 19 Oot. 8 a. vm. 44 gr,, m. 12 u. 54 gr.,av. 4 u. 53 gr. F.—Verwacht verand. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zjjn. By deze oourant behoort een Bijvoegsel- Middelburg 19 October. Zonderlinge toestand. Dezer dagen bevatte de Standaard weer een van die eigenaardige korte opmerkingen, waarvan de hoofdredacteur van dat blad alleen de gave van schrijven bezit. Zij zijn kort en pittigen, hoewel niet altijd logisch en juist, uitstekend geschikt om de niet doordenkenden mee te slepen. Zoo gaf die redacteur nu weer zijn lezers een blik op het politiek terrein. Daar werd volgens hem een spelletje gespeeld om den minister Van Houten te doen vallen. Dat zou nu niet uitgaan van de booze Takkianen maar van de „Roomsche en Protestantsche conservatieven." Jarenlang richtte" aldus luidde bet slot van die opmerking »de ministerieel ge tinte moordzucht zich by na in den regel op oorlog of marine; en de kabinetten, die voor deze departementen al spoedig van dignitaris wisselen moesten, vormen in onze parlemen taire annalen heel een reeks. Thans echter schgnt men, voor de variatie, het meer op binnenlandsche zaken gemunt te hebben. Tegen oorlog ligt in de kwestie-Seret en in de geweren-kwestie ook wel een dubbele loopgraaf gereedmaar de eigenlijke onweers wolk pakt zich meer saam boven het torentje. Van Houten was van meet af de doode vlieg in deze Roëlliaansche zalf. Voor Tak een man als Van Houten in de plaats en dat na zulk een campagne! het stuitte Roomsche en Protestantsche con servatieven van meet af tegen de borst. En nu deze zoo weinig gewilde man boven dien nog de stoutigheid heeft, om zich, ten koste van de Roomsche bondgenooten, bjj zyn vroegere vrienden te willen rehabiliteeren, door extra-douceurs aan de openbare school in den zak te stoppen, nu loopt het water nog wel, niet over, maar staat het toch op het kaatje. Gaat het spelletje nu door, en valt Van Houten, dan kan men een deftiger man in zjjn plaats nemen. Die deftiger figuur moet dan het kiesrecht- ontwerp weer onderzoeken, en wjjzigen, en voor de nieuwe positie pasklaar maken. Daar gaat licht weer drie kwart jaar mee heen. En dan hebben de conservatieve beeren bun spelletje gewonnenwant dan wordt de kans metterdaad groot, dat men nog over de periodieke aftreding in '98, zonder nieutve Kieswet, heenschuift. Caveant Consulest" Die opmerking laat zich weer aardig lezen; maar wie haar eens kalm overweegt komt toch tot de ontdekking dat daarin eene ver warring van denkbeelden heerscht. Niemand zal ons te groote liefde voor den minister Van Houten kunnen toeschrijven; maar dat hij van meetaf de doode vlieg in de Roëlliaansche zalf zou geweest zijn cd het Roomsche enProtestantsche conservatieven tegen de borst stuitte hem, in plaats van Tak, als minister te zien optredendat is, gelooven wij, niet juist. Van Houten was na den val van Tak's kieswet en den uitslag der daarop gevolgde verkiezingen de eenige man om als minister op te treden; de man van het oogenblik. Hij moest het kon niet anders krachtens de door hem gevoerde oppositie aan de groene tafel plaats nemen om een kieswet te geven anders dan die van minister Tak. Dat eischten de conservatieve leden der Kamer van alle nuances. Wij gelooven dan ook niet dat er hunner zijds eenige bedenking is gemaakt tegen zijn optreden. „Van meet af" was hij voor hen wel geen uitverkorene, dat kon moeilijk. Maar zij hadden toch hun hoop op hem gevestigd. Later werd dit evenwel anders. Minister Van Houten leverde een kieswet, die ons, de vrienden van Tak, wel niet voldoet, 'maar nog veel meer een teleurstel ling is voor hen, die bij zijn optreden hem als hun redder beschouwden. Zij dachten door hem in heter conditie te komen en zie, zij geraakten achterop. Dat pleit eendeels voor en anderdeels tegen den minister Van Houten. Foor bem omdat hij daardoor toonde verre van conservatief te zijntegen hem wijl uit zijn ontwerp blijkt hoe ongegrond en on rechtvaardig zijne vroegere oppositie tegen Tak was. Zijn werk bevredigt nn ook zijn eigen vrienden niet; en als het tot stand komt, dan zal hij dit te danken hebben aan hen, tegen wie hij verleden jaar zoo heftig te velde trok. Maar er is nog iets, dat voor velen zijner medestrijders tegen Tak's ontwerp hem verre van aangenaam maakt. Dat is zijne begrooting voor het volgende jaar. Daardoor heeft hij het nog erger verbeurd en pakken zich zooals de Standaard op merkte nog meer wolken boven zijn hoofd Op die begrooting toch komen posten .foor, welke een gruwel zyn in de oogen detf'vijan den van de ontwikkeling der vtfouw Daarop zijn sommen, voorgedragen in het belang van het openbaar onderwijs. De minister wiJ o. a. een hernieuwde subsidie verleenen kan de kweekschool voor bewaarschoolhoudefosaen, eene nieuwe kweek school voor onderwijzeressen stichten, aan de Haagscbe kookschool subsidie verleenen, onder voorwaarröe dat er blijvend gelegen heid zij om kosteloos onderwijs te genieten. Daartegen begint men natuurlijk te ageeren. Maar nu Wrlangt de Standaarddie hier boven zoo Eigenaardig uit den hoek kwam om als 't ware minister Van Houten te be hoeden voor booze aanslagen, welke tegen hem gesmeed Worden, een vingerwijzing te geven dat de voorstanders van ontwikkeling en van 's miriisters voorstellen geen hand zouden mogen uitsteken om hem in deze te helpen. Dat gaat o. i. te ver. Zoo "maakt dat blad den toestand nog verwarder dan deze nu reeds isen werkt, het zélf mee aan iets, waartegen het hier- bovep waarschuwde. Hét blad herinnert in zijn nommer van Domderdag 17 Oct. aan eene verklaring zijnerzijds „tijdens de campagne van 1894, diatin een kamer, op kiesrechtkwestie gekozen, 4. i. geen misbraik noch door de éenenoch door de andere party van een toevallige meerderheid mocht gemaakt worden, om inzake de schoolkwestie een voordeeltje aan de weerpartij af te snoepen." „Anders ware noch bij de eene noch bij de andere partij saamwerking voor de elec torale kwestie denkbaar." Zulk 6en accoord zou aangegaan en thans nog van kracht zijn nu „door de voorstellen van den heer Van Houten zich juist het toen onderstelde geval voordoeten de minister blijkbaar de liberalen wil rallieer en door zijn extra-douceurs aan de openbare school." Tusschen wie vragen wij is zulk een accoord aangegaan en voor hoe langen tijd Stel dat als stilzwijgende conditie in 1894 was overeengekomen alleen de kiesrecht kwestie te regelen, dan kan zulk eene over eenkomst toch niet ten eeuwigen dage van kracht blijven, ook bij gewijzigde toestan den zooals thans en in gevallen, waarbij eene regeling van het kiesrecht steeds wordt verschoven. Wij spreken nu niet van „schaakmat- zetten van de Vrije school", zooals de Stan daard dit uitdrukt. Een deel der liberalen heeft voldoende getoond haar ter wille te zijn zooveel dit eenigszins kon. Maar om nu te vorderen dat wij, liberalen, die, ver deeld over het kiesrechtvraagstuk, toch een stemmig zijn waar het de volksontwikke ling en beschaving geldt, de handen in den schoot zonden leggen en van den minister niet het goede zouden willen aanvaarden wat hij ods biedtzie dat is te veel gevergd. Op zulk een accoord zouden wij niet willen ingaan, stel dat er nu nog van een accoord sprake kan zijn. Nu vooral, nu minister Van Houten zich, zij 't dan ook in zeer enkele opzichten, den man van vroeger toont, nu is het plicht van alle liberalen hem te steunen. Niet naar wat verdeelt maar naar samen werking moeten die allen streven bij de behandeling der fel bestreden begrooting van dezen minister. Deden zij dit niet, zij zouden de zaak van den vooruitgang tot stilstand doemen. En om daartoe mee te werken, daarvoor hebben wij haar te lief. Laten dus alle liberalen door de woorden Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent, Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te ZierikzeeA. C. de Mooij, te Tholen A. VAN Nieuwenhuijzen. van de Standaard zich gewaarschuwd achten, maar zich tevebs ook niet op een dwaalspoor laten brengen, De huidige t/oestal^d doet toch al genoeg zijn slechten invloed j gevoelen, dan dat ge wichtige belangen zwaden moeten worden benadeeld en tot speelbal gemaakt van klein geestige opvattingen en politiek gescharrel. fpet iooneel. Liefdeis geen Speelgoed en Belachlyke Hoofsche Juffers. Wy gevoelen ons gedrongen de byzondere aandacht van bet tooneel- en letterlievend publiek in onze naaste omgeving te vestigen op de voorstelling, welke Donderdag a. 24 Oct. in den schouwburg te Middelburg plaats heeft; en wel ter wille van de stukken die gegeven worden, om het gezelschap dat optreedt en tevens om de wjjze waarop, blykens een bevoegd beoordeelaar, het programma wordt uitgevoerd. Een tooneelspel van Alfred de Musset en een blyspel van Molière moeten eene byzon dere aantrekkelijkheid bezitten voor al wat prijs stelt op eene goede tooneel voorstelling van letterkundige waaide en uitmuntend door degel jjkheid en geest. Dat de vertaling van Liefde is geen Speel goed is van de hand van professor A. G. van Hamel en die van Molièrs's Precieuses ridicules van den beer S. I. Bouberg Wilson, directeur van de Tooneelschool, strekt tot waarborg dat men goede, degelyke taal zal booren. En wat het gezelschap bëtrefthet bestaat uit zeer goede bekenden, die in Middelburg altyd met sympathie en waardeering werden ontvangen en gaarne gezien. Het zyn allen oud-leden van het gezelschap De Vos en Van Koilaar, die jaren lang oub zulke aangename avonden verschaften. Toen genoemde heeren door een samenloop van omstandigheden de directie moesten neer leggen, bleven de leden van hun gezelschap, met uitzondering van enkelen, bjjeen, en hadden zy het voorrecht dat de heer D. H. Joosten, gewezen lid van het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond, zich aan hun hoofd plaatste om met den heer Poolman de leiding op zich te hemen. Onder hen vinden wy nu de goed bekende dames Aleida Mulder-Roelofsen en Mina Saa- bacb en de beeren Henri Poolman, Exfmann en Holkers. By hun eerste optreden als eigen gezelschap in den Tivoli-schouwburg te Rotterdam waagden zy een stout stuk door bovengenoemd tooneel spel en blyspel op te voerenteneinde bewys te geven van hun ernstig streven om de kunst te dienen. En hoe dat pogen slaagde, bljjkt wel uit de gunstige beoordeeling, voorkomende in n° 1, dt. 1 October 1.1., van Het Tooneel. Daarin lezen wy o. a. »Het nieuwe gezelschap der heeren D. H. Joosten en Henri Poolman is Donderdag flink voor den dag gekomen. Men had al wat bedenkelyk gekeken by het vernemen van het program Liefde is geen Speelgoed en Belach lyke hoofsche Juffers. Musset en Molière om mee te beginnen een klassiek waagstuk. Maar men is tevreden naar huis gegaan. »Ze kenden hun rollen; het haperde geen oogenblik. Ze waren geen van allen met hun figuur verlegen, ze wisten waar ze gaan of staan moesten en er waren kostelyk bedachte entréé"s en sorties by. Ze speelden allen, zonder uitzondering, met groote toewyding, beseffend dat het er nu'op aankwam, en niettemin dron gen zy die hinderlyke overtuiging »dat ze hun best zoo deden" niet aan het publiek op men bedacht zich dat pas later. Ze droegen, de meeaten althans, de zwierige kostuums met gratie en zegden de woorden goed. »Het was een model-voorstelling in baar soort. Want men bedenke wel dat men hier te doen had met het gezelschap Jan C. de Vos zon der De Vos en mevrouw G. Poolman. Dat overblyfsel heeft nu getoond dat het ook zonder die beiden iets kan en iets beteekent. »De heer Poolman, had het succes van den avond. Ik bad niet gedacht dat by den baron in Musset's comedie zoo kalm vermakelijk spe len kon als hy gedaan heeft. Als Mascarille in bet nastuk wreekte zich zyn natuur een beetjedaar was de galante knecht wel eens wat te veel voyou. Maar niemand die er minder bartelyk om schaterde, na getrild te hebben van inwendig pleizier by zyn komieke gewichtigheid in de vaderrol. »Mejuffrouw Sasbach zag er bepaald snoezig uit. Gelukkig kan ik erby voegen dat zy een heel aardige hoofsche juffer gaf. De lange tirade, waarin Madeion haar burgerly ken vader uitlegt, welk verl oop een behoorlijke amourette nemen moet om aan de eiscben harer hoofach- heid te voldoen, deed het publiek in een spon taan applaus losbarsten. Die debuut-avond kan haar een goede prikkel zyn. En moge het haar toch vooral niet aan de leiding ont breken, die baar waarschuwt dat het veelei- Bchende, stuursche, nurksche publiek zelfs de allerliefste maniertjes van een allerliefst meisje, indien het ze telkens ziet herhalen, moede zou kunnen worden. De heer Erfmann en mevrouw Mulder-Roe lofsen waren vooral in hun samenspel gelukkig. x-Het gezelschap heelt, zoo geen hooge, goede verwachtingen gewekt. Het heeft Musset, in de elegante, nooit haperende vertaling van Antonio (prof. Van Hamel) en Molière in het aardige half-oud-Hollandsch van den heer Bouberg Wilson zóo gespeeld, dat het in waar heid het werk dier Franscbe meesters geweest i, waarvan de bezoekers den indruk mee naar huis hebben gedragen." Ten slotte wyzen wy erop dat de pryzen der beide eerste rangen zeer billyk zyn ge steld, zoodat het bezoeken van deze voorstel ling thans valt onder het bereik van velen, die anders allicht door, in hunne oogen, te hooge entrée zich laten afschrikken. UIT STAD EN PROVINCIE By kon. besluit is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, benoemd tot substituut-griffier y de arr.-rechtbank te Middelburg mr E. L. Umbgrove, advocaat en procureur te Zutpben, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. De heer W. P. Nagel, inspecteur der posteryen te Breda, heeft de aan hem gedane uitnoodiging om op te treden als bescherm heer der afdeeling Walcheren van den Ned. bond voor post- en telegraaf ambtenaren De Post aangenomen. In de jongste vergadering der afdee ling Zeeland van den Alg. Ned. Wielryders- bond zyn gekozen voor 1896 tot leden van het algemeen bestuur de heeren M. J. Doorenbos D. J. van der Horst Serlé en tot stemge rechtigden op de algemeene jaarvergadering heeren H. S. Gratama, J. M. Slegt te G o e s, C. C. Unger en K. L. Reepmaker te Aar denburg. De heeren, by wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Middelburg. Men scbryft ons uit Vlissingen: Vrydag avond had in de zaal van den heer Stofkoper eene uitvoering plaats der zang klassen met klavierbegeleiding, onder leiding van den heer G. Dommisse. Het toen gezon gen deel uit de cantate Lof der liefde van Bokelmann werd door 't koor zeer goed uit gevoerd. Aan de sopraan- en alt-solo's, niet 't minst aan 't duo, was veel zorg besteed; het geheel voldeed dan ook uitstekend. Een viertal aardige zangstukjes van Brandts Buys werd door kleine dreumessen gezongen op een alleszins bevredigende wyze, die de uitdruk king op het gelaat der aanwezige moeders, welke zooveel zeggen wou als »daar is er van my ook een by", verklaarbaar maakte. Het door den heer J. F. Op den Zieke ge componeerde en gedirigeerde kwartet Goeden nacht viel, vooral door de wyze waarop de leerlingen van de hoogste klasse dat zongen, algemeen in den smaak. 't Spreekt van zelf dat er tegen de eerste eischen van den zang ook wel eens gezondigd werd, maar begrjjpeJjjk iB 't ook, dat het heel wat moeite kost om zulke bewegelijke gasten op eene behoorlyke hoogte te brengen. Ons dunkt dat de beer Dommisse daarin al heel goed geslaagd is en by mitsgaders de ouders der leerlingen over de resultaten van zyn arbeid kunnen tevreden zyn. Als we nu nog een complimentje maken aan het adres van de dame, die de piano, en den heer die het harmonium bespeeldedan doen we dat met de wetenschap dat ze er geen behoefte aan hebben, maar uit overtuiging dat hunne medewerking zeer heeft by gedra gen den aanwezigen een paar uur genot te verschaffen. Met de verzending van oesters wil het nog maar niet recht vlotten, schryft de Iers. en Th. Grt. Wel wordt langzamerhand iets meer gevraagd, maar de afname bljjft tot heden verre by andere jaren in de maand October ten achteren. Men zoekt natuurlijk naar de oorzaken van dit verschynsel, en zoo wordt vermoed dat het hem in de kwaliteit zit. 'tis moeilijk te bewyzen, dat dit goed gezien is, maar zeker is het, dat de oesters nog niet zyn wat zij wezen moeten, en dit zal wel niet verbeteren, voor er wat meer zoet water komt. Het zoutgehalte was deze week nog zeer hoog, nam. ongeveer 25,5 per nulle, dus nog boven het normale maximum. Aan dit hooge zoutgehalte in verband met den langen duur der broedperiode wordt het ook toegeschreven, dat er heel wat sterfte is onder de leverbare, en die verklaring heeft veel schyn van waar heid, want door het lange melken der oesters zyn de dieren zeer verzwakt en zy kunnen, die tyd voorby is, door het schrale water minder vlug dan anders op kracht komen. De pryzen der eerste soort loopen van 50 tot 55, die der 2e soort van 40 tot 45 gld. Afdeeling Middelburg. Onder voorzitterschap van den beer mr E. Fokker werd Vrydagavond in een der zalen van de sociëteit De Vergenoeging alhier eene algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot be vordering van fabrieks- en handwerksnyver- heid in Nederland. Als altyd was de opkomst niet groot, behalve een viertal bestuursleden waren slechts acht, later tien gewone leden' tegenwoordig. De voorzitter deelde mede dat de vergadering was bijeengeroepen ter bespreking van de vraag of de afdeeling zal toetreden tot den hier ter stede op te richten arbeidsraad. Er iB een ontwerp-reglement voor dien raad opgemaakt, dat in eene op 22 October a. s. te houden vergadering van bestuurders van ver schillende vereenigiDgen zal worden behandeld. Blykens mededeeling van den voorzitter heeft de arbeidsraad ten doel 1" voorkoming en oplossing van geschillen op het gebied van den arbeid, hetzy over uit legging en toepassing van eenige overeen komst tusschen patroon en werkman, hetzy over regeling van eenig belang dat die par tyen voor de toekomst verdeeld houdt; 2° voorlichtingzoo van de overheid in staat, gewest en gemeente, als van patroons en werklieden, ten aanzien van alle onderwer pen welke den arbeid rechtstreeks raken 3° bevordering van bet leerlingwezen. Hy tracht dit doel te bereiken a. wat aangaat het onder art. 11° aange geven door bevordering op verzoek van eene party of van beide partyen van eene schikking door het geven van eene scheidsrechterlijke uitspraak, byaldien beide partyen verklaard zullen hebben zich daarnaar te zullen gedragen door eene met redenen omkleede mededee ling van oordeel, uitgelokt door eene of door beide partyen, doch ook in 't laatste geval deze slechts zedelyk bindende; b. wat aangaat het onder art 1 2° aangegever,e: door telkens wanneer dit van overheids wege gevraagd wordt omtrent den feitelyken toestand, de wenschen en behoeften van eeni- gen tak van ny verheid, van eenig ambacht, van patroons of van werklieden inlichtingen en gegevens in te winnen en te verwerken door gevraagd of ongevraagd, in den vorm van advies ot van adreB telkens wan neer dit pas geeft eene meening kenbaar te maken over wenachelykheid of doelmatigheid van maatregelen, voorgenomen of reeds geno men op wetgevend gebied, alsmede over de billykheid of noodzakelijkheid van vrijstellingen van eenige wetteljjke bepalingen door samen te werken met de ambtenaren, aan wie het toezicht is opgedragen op de arbeidswet, de veiligheidswet en de wet op de Btoomtoestellen en door doch alleen op klacht van belanghebbenden ter kennis te brengen van den met het toezicht belasten rijksambtenaar of van de plaatselijke overheid al zoodanige misstanden, welke voortspruiten uit niet-naleving van wet of verordening of van maatregelen, door eenige overheid genomen als middellijke of onmiddellijke werkgeefster c. wat aangaat het onder art. 1 3° aange- door het ontwerpen van modelcontracten tusschen den patroon of leermeester en den leerling of zjjne wettelijke vertegenwoordigers, door het opwekken van de patroons in eenigen tak van bedrjjf tot het aangaan van verbin tenissen te dier zake tegenover elkander, en door te bevorderen dat particulieren borgstellen tegenover patroons of leermeesters voor de naleving door leerlingen van overeenkomsten betreffende het leerlingwezen. De arbeidsraad laat zich niet in met vraag stukken van gDdsdienstigen ot staatkundigen aard als zoodanig. Onder patroons worden verstaan allen die in eenige zaak of bedrjjf, alzoo niet voor huis houdelijke belangen, een of meer loontrekken- den in dienst hebben. Onder werklieden worden verstaan allen die in eenige zaak of bedrjjf, alzoo niet voor huishoudelijke belangen, tegen loon werkzaam zyn. Zy, die als ondernemer, werkbaas enz. niet tegen vast loon by den hoofdaannemer of by hem die de zaak of onderneming drjjft in

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1