JIIDDELRIRGSCHE COURANT. Donderdag 10 October. Middelburg 9 October. FEUILLETON. N°. 239. 138e Jaargang. 1895. Deze courant verscliljnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr ij 8, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm om eter. Middelburg 9 Oct. 8 a. vm. 51 gr., m. 12 u. 58 gr., av. 4 u. 58 gr. F. Verwacht Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ééa uur aan het bureau bezorgd zjjn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent, Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn gratis aan het bureau te bekomen. Agrenten. Te Vlissingen P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. C. Boluit, firma wed. A. C. te Jonge. XiicliHam en geest- In de brieven, uit Britsch-Indië door wijlen mr W. baron van Dedern aan den heer Pier- son geschreven en in De Gids opgenomen, komt eene, volgens het Ebld. hoogst belangrijke, bladzjjde voor over den invloed van sport op het Engelsch volkskarakter. »Hoe meer ik de Engelschen hier van nabjj leerde kennen" schreef de heer Van Dedem uit Calcutta, 3 Maart 1895 »hoe meer ik eene van hun eigenaardigheden ben gaan waardeer en; hunne liefde voor den sport en den invloed dien eenige generatiën sport op hen gehad hebben. Die liefde is bjj hen zóo ingeworteld, dat geen hitte, hoe groot ook, er hen van kan terughoudengeen leeftijd is er te hoog voor. Wanneer men te Calcutta des Maandags de at homes van den luitenant gouverneur van Bengalen bezoekt, vindt men dezen in zyn hemdsmouwen aan het cricket deel nemende, hoewel reeds een goede zesti ger. Trou wens, niemand voelt zich hier oud. Komt men op een bal, dan ziet men den lui tenant-gouverneur den heelen avond meê dan sen; zoo ciok de leden van den Raad des Onderkonings, den legercommandant, enz... De dames nemen hier trouw aan den sport deel; zjj hebben hare eigen vereenigingen, terwjjl ook cdubs mixtes bestaan. »Zeker is het, dat de Engelschen aan hun sport een prachtig physiek verschuldigd zjjn en daarbjj aan een groote vaardigheid om van hun lichaamnkracht gebruik te maken, een groote mate van wakkerheid en tegenwoordig heid van geest. Dat geeft hun een sterk zelf vertrouwen en is aan hun prestige van over- heerschend ras zeer bevorderljjk. Het kan wel niet anders, of het physiek moet ook de werkkracht op intellectueel gebied verhoogen. Een antwoord op de vraag, hoe de schepping en instandhouding' van dit Indische ryk met zyne ongeveer 300 millioen inwoners door een handvol Engelschen te verklaren is,zou zeker zeer moeilyk zynook hier hebben vele oor zaken samengewerkt. Myns inziens is het echter niet twyfelachtig, dat de eigenschappen, die de Britten aan hun sport te danken hebben, een belangrjjken factor vormen. Wat ik van die eigenschappen zag, bevestigt my in de overtuiging, dat lichaamsoefening en sport ook by ons krachtige aanmoediging verdienen. Maar er bljjft nog veel te doenwie zyn land liefheeft, wien de toekomst van ons volk ter harte gaat, drage er toe by wat hjj kan! Daarom stip ik hier nog even aan, wat m. i. aan den sport een zoo groote plaats in het leven der Engelschen verschaftvan iedere school wordt verlangd dat zjj dien zooveel mogelyk bevordere, de liefhebberij ervoor op- wekke, de noodige ruimte van tjjd ervoor late. Dat had ik met de »vrjje en orde-oefeningen" by ons op het oog, waarvan de gymnastische spelen een deel uitmaken. Het turnen gaat menigeen op den duur vervelenin den sport krygt men hoe langer hoe meer pleizier. En dan is de publieke opinie een krachtige drijf veer; een Engelschman, die niet aan sport meêdoet, wordt als een abnormaal wezen be schouwd; wie er in uitmunt wordt geëerd. Zoo heb ik nooit den naam van lord Harris, den afgetreden gouverneur van Bombay, hoo- WAT VIEL HET ANDERS ÜIT! Roman, uit het Duitsch VAN E. VON WALD ZEDTW1TZ. Beerenhoek was het gezelligste stadje in midden Duitschland, dat men zich kan voor stellen. De »hoek" in den naam was volko men gerechtvaardigd, want er was geen een rechte straat in het heele plaatsje te vinden. Maar waarom het Beerenhoek heette was moeiljjker te verklaren, want sedert menschen- heugenis ging het er zoo kalm en vreedzaam toe dat de beeren er zich in de meest grjjze oudheid zeker niet op hun gemak zouden gevoeld hebben. Of het misschien kwam hm wie zou het zeggenomdat de heeren dragonder officierenhier nog al veel heeren Neen, bepaald niet, want het regiment, de hemelBblauwen met roode opslagen, lag hier pas sedert veertig jaar in garnizoen en de oudste kroniek vermeldt dat het stadje reeds in de veertiende eeuw een aanzienlyke, sterke vesting was. Sporen van die oude vestingwerken waren er nog te vinden! Op de Vogelweide verrees nog een stuk muur, bruin en verweerd, maar waarvan de steenen voor eeuwig in elkaar ren noemen, of een van het gezelschap liet er op volgen: »the ficst cricketer of England". By ons zou men daarbjj allicht aan een zin speling op het qui de uno dicit de altero negat (die van den een iets zegt ontkent het daardoor van clen ander) denken. Heel anders hier; het is een hulde, waartoe men zich roepen voelt" Deze woorden van den heer Van Dedem bevatten, zegt het Ebld ten slotte, een ernstige les voor ons volk. Men verneemt daaruit nog eens wat hem voor den geest stond, toen bjj de laatste herziening van de wet op het lager onderwys zich inspande om de »vrije en orde-oefeningen" onder de verplichte leer vakken te doen opnemen, in welke richting bjj het onderwys in dat vak wensohte te doen geven. Dat onderwys moet er op ingericht zyn dat het lichaam en geest tegelykertyd oefent en sterkt, en, door er gymnastische spelen aan te verbinden, de jongelieden er toe brengt na den schooltyd er mee voort te gaan. Wordt er in die richting reeds genoeg, reeds veel gedaan? Wordt er in de scholen genoeg tyd voor ingeruimd, voldoende hulpmiddelen voor verstrekt? Zoolang die vragen slechts ontkennend kun nen worden beantwoord, zullen de »vrye en ordeoefeningen" niet volkomen aan haar doel beantwoorden. Mogen de woorden, door den beer Van Dedem kort vóór zyn dood geschreven, niet zonder goede gevolgen bljjven. Laten de gymnastiekonderwyzers en hun vereenigingen, de bestuurders der vereenigingen voor volks vermaak enz. die woorden ter harte nemen! Met die opmerking van het Amsterdamsche blad vereenigen wjj ons in hoofdzaak. Maar wjj zouden daarby toch ook wel de waar schuwing willen voegen niet te overdrjjv Anders valt men van het eene uiterste het andere. Jaren lang is de ontwikkeling van den geest te veel op den voorgrond getreden by menigeen ten nadeele van het lichaam. In den laatsten tyd loopt men gevaar tot een ander uiterste te vervallen. Maat houden is ook in deze een eerste ver- eischte. De minister van justitie is, naar de Haag- sche correspondent der Zutph. Ct. mededeelt, voornemens by zyn departement een hoofd ambtenaar aan te stellen, uitsluitend belast met wetgevenden arbeid. Reeds sinds jaren is geklaagd, dat er aan het departement van justitie zoo weinig wordt gedaan om onze wetboeken in overeenstemming te houden met de eischen van den tydvooral de tegen woordige minister heeft reeds menig hard woord moeten hooren, dat hy zoo weinig wet gevenden arbeid tot stand brengt. Maar nu komt de minister ronduit verklarenik heb geen tyd en mjjne ambtenaren van de ver schillende afdeelingen hebben het ook te druk om belangrijke ontwerpen voor te bereiden. Geef my daarom een deskundige by uitnemend heid, een rechtsgeleerde, die niets zal te maken hebben met het gewone departements- werk, maar rustig zijn tyd zal kunnen beste den voor het redigeeren en ontwerpen van wetsvoorstellen. Ik twyfel er niet aan of de kamer zal aan het verlangen van den minister voldoen, vooral omdat het bekend is, dat het personeel van het departement van justitie, gevoegd schenenthans diende het als wal voor een eerzaam boogschutteragilde, 't geen niet zeer practisch was, daar de kogels op zy afsprongen; maar daar werden ze weer door twee aarden wallen opgevangen. Iets verderop zag men een half omgevallen poort, die vroeger door een verroest yzeren hek gesloten was en toegang tot een onderaardsche gang gaf. Een geheimzinnige huivering over viel de jeugd van Beerenhoek, wanneer zy deze griezelige poort naderde. Geschiedenissen die de haren te bergen deden ryzen, roman tische liefdeshistories uit den ouden tyd, de hoogdravenste ridder- en kloosterromans wer den daarmede in verband gebracht, hetgeen de bekoorlijkheid om er roover en gendarme te spelen, niet weinig verhoogde. Op stille maneschijnavonden lag een mo derne betoovering over deze plek, die by hel der zonlicht als een bezienswaardigheid aan de vreemdelingen gewezen werd. Sedert der tig jaar zei koster Knapp telkens»De be langrijkste rariteiten staan natuurlijk niet in Baedeker". Hy sprak, nam zyn fooi aan en liet den vreemdeling aan zyn lot overby ging nooit meer naar binnen, want hy was de grootste bloodaard uit de beele stad; »het is er te vids", placht hy te zeggen. Er stonden ook nog drie oude, schilderach tige wachttorens; twee daarvan verrezen als hooge, met klimop begroeide, door uilen en kraaien bewoonde ruïnen; doch de derde, ook. hoe bekwaam overigens ook, het werk niet af kan. Zaker zal het niet gemakkelyk zyn om iemand te vinden, die genoeg in alle deelen van ons recht te huis is en bovendien alle andere qualiteiten bezit, die in zulk een wet- tenmaker worden vereischt, vooral niet voor f 4000, maar gelukt dit, dan zal zeker het geld, voor dezen nieuwen titularis, die men eigenlyk wel vice-minister zou mogen noemen niet slecht zyn besteed. Misschien is dit ook een eerste stap voor den minister om by de verdediging van belangryke, vooral technische voorstellen, niet alleen in de kamer te komen? maar begeleid en gesecondeerd door een des kundige, die in de details van het onderwerp te huis is. De Grondwet permitteert dat uit drukkelijk en toch wil totnutoe geen minister er mee beginnen. By kon. besluit: is benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam J. B. Daman, thans inspecteur van politie lste kl. aldaar is aan den adelborst lste kl. W. F. Prins, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleenden zyn benoemd by het wapen der infanterie, by het lste reg. tot kapitein de lste-luit. H. J. Iwes, van het 4de reg,; tot lste-luit. de 2de- luit. W. Tinkelenberg en de 2de-luit.-adj. J. C. Donker, beiden van het korpsby het 5de reg. tot kapitein de lste-luit. J. J. van Leeu wen, van het instr.-bat. De jongste Oost-Indische mail bracht ditmaal, behalve het vermelde uit Atjeh, geen politiek of algemeen nieuws van beteekenis. Alleen kan. worden vermeld dat de Java Ct. de ordonnantie bevatte, waarby Lombok onder ons recbtstreeksch bestuur werd gebracht, en het besluit waarby het geslacht van wjjlen den radja vervallen wordt verklaard van zijn rech ten en aanspraak op het bestuur van Lombok en Bali. Volgens een bericht van de Locomotief gaat de assistent-resident van Groot-Atjeb, de heer C. A. Kroesen, met een spoedcertificaat naar Europa. De aan wjjlen den radja van Lombok toe behoord hebbende kris met gouden gevest, bezet met diamanten, is ter bewaring afge staan aan het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Zooals wy onlangs meldden, is in het Ma- langsche mevrouw Schrok door een huisknecht vermoord. Volgens de laatst ontvangen Indische bladen is er ernstig vermoeden gerezen, dat de gruweldaad geschied is op aanzetten van haar echtgenoot, die een los leven leidde en reeds meermalen op echtscheiding aandrong. Gecon fronteerd met een zjjner bedienden, moet hy reeds bekend hebben. JLetteren en Kunst. Het huldeblyk aan Jozef Israels, dat comité van eenige Amsterdamsche kunst vrienden ter gelegenheid van zyn 70en verjaar dag beeft doen vervaardigen, is Dinsdag aan de Vereeniging tot het vormen eener verzameling van hedendaagsche kunst en ter plaatsing in het nieuwe Stedelyk Museum aangeboden. Tal van hen, die tot deze hulde by droegen, o. a„ de burgemeester van Amsterdam, woonden de plechtigheid bjj. Prof. Quack, voorzitter van het comité, een zeer romantisch, oud gebouw, waarvan de reuzen steenen ook met altyd groene ranken bedekt waren, diende tot woonplaats voor een vroolyken, bonten, levenslustigen jongen vogel, die dezen toren voor een bagatel van het stadsbestuur gehuurd had en netjes laten in richten» Men noemde het in het stadje een dollen streek, en een beetje vreemd was het ook; want het is en blyft toch altyd grappig dat een jonge dra maar stil dat komt later Er was ook een grasgroen marktplein, om dat men er voor het pleizier der ganzen het gras op liet groeien. Hier verhief zich het raadhuis, de kerk met den toren, waarop iederjaar eens, op Petrus en Panlusdag, een houten moeder Eva den uit denzelfden stof ver- aardigden vader Adam in verzoeking bracht, door hem met klokslag van twaalven twaalf- aaL in den r.ppel te laten bjj ten. Vele moeders in Beerenhoek vonden dit ergerlyk; maar de gemeenteraad meende dat, wat den jongelieden hunner voor-voor-vaderen geen kwaad gedaan had, de hedendaagsche jeugd ook niet zou bedervenen dus het bleet bjj, onze allereerste voorouders verorberden eens in hst jaar, twaalf maal hun appel. Op het raadhuis stond een dikke Roland met een verroest zwaard en een afgebrokkel- den neus. Tegen St. Maarten werden gere geld zyne wangen opgeschilderd. In het raad- hield eene keurige toespraak, waarin hy er o. a. op wees hoe Israé'ls, alhoewel sedert 1870 geen burger van Amsterdam meer zjjnde, Amsterdam, de stad van De Wit, van Rem brandt, van Spinoza en van Vondel, was blyven liefhebben. Maar daarom niet alleen wilde men beeld- in Amsterdam hebben. Ook omdat men hem wil eeren en wil opkomen voor de natio naliteit in de hoofdstad des lands. - Tot voorzitter van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde is gekozen prof. P. J. Blok. In het volgende jaar zal te Bayreuth de Nibelungen-Ring worden opgevoerd met heel nieuwe mise-en-scène, en wel 19 tot 22 en 26 tot 29 Juli; 2 tot 5, 9 tot 12 en 16tot 19 Augustus. Welke zangers en zangeressen zullen optreden, is nog niet beslist. KERKNIEUWS- Heden herdenkt de heer G. W. A. de Veer, predikant by de Nederd. hervormde gemeente alhier, zyn 25jarige ambtsvervulling. Na eerst predikant te zyn geweest te Hagestein, te Bahr en Lathum en te St Laurens, werd de heer De Veer in 1883 te Middelburg beroepen, Te dezer gelegenheid werd hem door zyne ambtgenooten een geschenk aangeboden, be staande in een boekwerk, waarby sommigen nog andere souvenirs voegden. Het college van ouderlingen bood den jubi laris evenzeer een geschenk aanlater zal de heer De Veer daaromtrent zyne keus bepalen. Verder werd den jubilaris, namens eenige zjjner vrienden en geestverwanten onder de leden der herv. gemeente alhier, door den heer C. Verweys, de keuze gelaten tusschen een of ander salonmeubelstuk, waaromtrent ook eerst later eene beslissing genomen zal worden. Een album met de namen der gevers werd echter reeds na overhandigd. Overigens ontving de heer De Veer vele blyken van deelneming met zyn feest. Aanstaanden Zondagavond hoopt hy in de Nieuwe kerk zyn vjjf en twintigjarigen dienst- tyd te herdenken. UIT STAD EN PROVINCIE Er bestaat een plan, dat zeker de be oefenaars en beoefenaarsters van de wielersport alhier en vooral hen die plan hebben bet te worden niet onwelgevallig zyn zal. Een paar ingezetenen onzer gemeente hebben een buitentje op het Molenwater alhier aan kocht met het doel daar weldra, immers reeds met 1 November a., een ruime, flinke, naar de eischen des tyds ingerichte wielerbaan, met een verhuur- en een reparatie-inrichting voor velocipedes, te openen. De ondernemers meenen dat velen liever in eene voor het publiek afgesloten ruimte dan in het openbaar bun eerste, veelal voor de kjjkers lachwekkende, evolutiën op het stalen paard zullen verrichten, terwyl door voldoend onderwys, toezicht en hulp, ongevallen zooveel mogelyk zullen kunnen voorkomen worden. Door aan die wielerbaan een verhaar- en reparatie-inrichting te verbinden, meenen de ondernemers in een h. i. bestaande behoefte te voorzien. Vindt kan denkbeeld voldoende ondersteu ning, dan is het niet onmogelyk dat het ter rein voor de baan later wordt overdekt. huis ontbrak natuurlyk de kelder niet. Ook de Groene Krans, een logement van den goe den, ouden, gezelligen stempel, stond op de markt. Groene Krans JaBeerenhoek ligt in ThuringenJuist! Daar ergens ten minste. In de Groene Krans was het casino der dragonder officiëren en nu kan de ge schiedenis beginnen.Het wordf, hoop ik, een aardige geschiedenis. In alle geval is het een ware geschiedenis, maar of ze elkaar krjjgen dat ben ik vergeten. EERSTE HOOFDSTUK. - »Drommelsnog toe! Marsfeld is verkocht!" - »Zool" - »Daar is je alweer een riddergoed voor den neus weggekaapt, Frits »Als gy uw toren daarheen gebracht en naast het slot weer opgebouwd hadt!" »Prachtig I GrootschRaminiez, dat hadt gy moeten doen j>Gij moet geven, Klienl" Luitenant Raminiez haalde de schouders op over het geplaag zjjner kameraden, liet dezen hun Skat verder Bpelen en las de courant. de tooneelberichten werd hy echter weer opgewonden: ïKoppelia l Goddelijk! Klien Klien - »Hm - hart gy hebt den trek, Bai- renberg Klien Klien!" »Donnerwetter! Wat hebt gy dan toch, De inrichting zal den naam dragen van Middelburg sche school voor icielrijden. By kon. besluit is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, voor het tjjdvak van 1 November 1895 tot en met 31 October 1896, benoemd tot leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Middelburg W. A. Poort, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Groningen. De le luit. L. C. Wortman, van het 3e rag. inf., zal op 1 December a. s., onder eer volle ontheffing van zyn functiën ten bureele van den directeur der militaire verkenningen in de residentie, naar zyn korps te M i d d e 1- burg terugkeeren. Dinsdagavond kwamen te Vlissingen? per trein aan 55 trappisten 17 mannelyke en 38 vrouwelyke die met de Nachtboot Prinses Marie de reis naar Londen vervolg den, om van daar met het stoomschip Downe Castle, waarop een afzonderlyk verblyf', voor hen is ingericht, naar Zuid-Afrika te vertrekken. Maandag hield de koninklyke handboog schutter jj Willem III te Vliasingen, ter gelegenheid van het doel sluiten, een prjjs- schieting. De prjjzen werden behaald als volgt door de schutters D. Maes de eerste, E. Lauwe reins de tweede, G. van Dalfsen de derde, C. I. J. Gemier de vierde, en E. Yelge de vyfde. De medailles der Jaarschieting werden be haald als volgt voor de meeste punten door J. van Dierendonck, de meeste rozen door G. van Dalfsen, de opvolgende punten door J. Caljouw, de meeste vieren door C. Cremer, de meeste drieën door J. C. Lagaai, de meeste tweeën door L. Lambregt en de meeste eenea door E. Lauwereins. By de korpBen van bet wapen der infan terie is, naar men meldt, eene opgave gevraagd van luitenants, die geschikt worden geacht en genegen zyn om by het algemeen depót van discipline te VlisBingen te worden over geplaatst. Te Borasele kreeg Maandag een vjjf- jarig jongetje, dat een in de weide loopend paard sloeg, van het dier zulk een slag tegen het hoofd, dat daardoor eene groote wonde aan den rechterwang ontstond, die heelkun dige hulp dringend noodig maakte. By den jongsten stormvloed werden aan de zeeweringen van den calamiteusen polder Borasele ruim 150 Ms Vilvoordsche steen glooiing uit elkander geslagen. In het bericht uit B o r s s e 1 e, in een vorig nommer, over het toekennen van een gratificatie aan de brandweer, wegens buiten gewone diensten by den brand op 15 en 16 September, werd gemeld dat door het optre den van die brandweer eenige paarden waren bewaard gebleven. Het woord paarden had panden moeten zjjn. De lading van het Groninger tjalkschip Voorwaarts, schipper H. Smits, met beetwor telen geladen, dat zwaar lek te Hansweert binnen kwam, is thans overgelost in het tjalk schip Vrouw Leuntje, schipper D. Schot, dat de reis verder slepende naar de bestemming, Gent, heeft voortgezet. Dinsdag had te Hulst een onderlinge wielerwedstrijd plaats onder de leden der vereeniging Velo. De pryzen werden behaald als volgt Frits »Zyt gjj verloofd?" »Of ha, ha, ha misschien reedt) getrouwd Klien, hoe heette toch dat verrukkelijke wezen »Wie dan toch Gjj hebt zooveel ver rukkelijke wezens, Frits?" »Die daar in Koppelia wy zyn er die prima donna die heldin Gy meent de eerste ballerina onlangs te Berljjn. Zoo noemt men de dames van het ballet. Dat was Dell' Era." -vDel Era! Era! natuurlyk, hoe kan ik het ook vergeten »NuFrisje, wy zullen het haar niet over vertellen en al hoort zy het, dan zal zy het niet kwaljjk nemen maar Jaat ons nu met rust, Raminiez." De heer Yan Klien nam de kaarten weer op en begon opnieuw te geven. Verwenschte kaarten. Men kan nooit een verstandig woord spreken," bromde Frits, knoopte zyn uniformjas los, sloeg de vuur- roode opslagen om, zoodat zy prachtig afsta ken by zyn Sneeuwwit overhemd, stond achyn- baar toevallig op en boog met een zelfbewust lachje. Het is vjjf uur Keetje van den bur gemeester gaat over de markt Fritsje buigt ha, ha, ha," klonk het van de speeltafel, Malligheid 1"

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1