N°. 208, 188® Jaargang. 1895 Maandag 2 September. CRU NT. Deze courant verschijnt d a g e 1 q k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco j S Afzonderlijke nummers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel.' Bij abonnement lager? Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte} Reclames 40 cent per regel; Vb eraoaeter. Middelburg 31 Aug. 8 u. vm. 62 j m. 12 n. 69 gr-, av. 4 u. 70 gr. Verwacht W. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA, C. Boiurr, firma weduwe A. C. de Jonge, te KruiningenP. v. d. Peiji, te ZierikzeeA. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmak, te Botterdam, de Gieb. Bedineante, te 's Gravenhage, en A. de La Mab Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Baube Cis.. John F. Jourat, opvolger. Advertestlën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zy öeB avonds nog worden opgenomen Middelburg 51 Augustus. Het Centrum, evenals andere bladen den dag van heden gedenkende met een harteljjk woord, wjjst er op dat te Amsterdam het clubje levenmakers, die zich sociaal-democraten durven noemen al kunnen zy by dezen in Engeland en Duitschland leeren dat zjj eigen- Ijjk niets met ben gemeen hebben een demonstratie zouden houden, om te doen zien, dat het socialisme ook op dien dag in de hoofdstad leeft. »Wjj weten, zegt het blad, natuurlyk niet wat van deze demonstratie worden zal, maar dit meenen wy te mogen voorspellen dat de onbetamelijke wjjze, waarop somwjjlen van socialistische zjj de tegen de Kroon wordt geageerd, geen ander gevolg kan hebben dan dat de sympathie voor deze hooge instel ling by alle weldenkende en ordelievende Nederlanders nog wordt verhoogd." Het is dan ook vry onmanljjfe, kwajongens achtig, om niet te zeggen sploertig", dat, zoo als in den laatsten tyd by het bezoek der koninginnen aan Amsterdam, groote mannen nog niet eens de eenvoudigste regelen der wellevendheid jegens een moeder en haar kind in acht weten te nemen. Als dit het werk is van mannen alsDomela Nieuwenhuis en de zjjnen, dan toonen zy weinig eerbied voor de vrouw te bezitten. Hoe men over het koningschap moge den ken zoolang de meerderheid van een volk dit wenscht, is het onverantwoord de verte genwoordigers daarvan te beleedigen, vooral waar die een moeder en een onschuldig kind zyn, wier daden volle sympathie wekken zelfs by hen, die uit principe tegen een dergelyken regeeringsvorm bezwaar maken. Zouden er onder die bende levenmakers niet zyn, wier vrouw of moeder het hun eens durft zeggen dat het erg kinderachtig is om zoo te handelenen hun de vraag voor leggen wat zoudt ge zeggen of doen wan neer men uwe moeder, uwe vrouw of uwe dochter aldus eens bejegende Beleedigen doet een man geen vrouw Yan alle ontboezemingen, by deze gelegen heid geuit, klonk ons bet flinkst en het een voudigst in de ooren het volgende korte en kernachtige vers van Fr. A. van Kerkhoff, O. C_ in De Tijd. 't Orsnja-boven klinkt voor Neerlands Koninginne, Die onder 't moederoog der schandre Rijksvorstinne Te derde maal den ring van 't vgftal jaren sluit. Zij groeit in majesteit, de koninklijke spruit En 't volk, dat hou eB trouw steeds meer nog haar herainne, Juicht, jubelt zijne vreugd ten blijden feestdag uit Dat een verdwaasde bent op euveldaden zinne, Oranje's dynastie wordt deze nooit ten buit! Het slanke msagdelijn, de blanke Oranjebloem Zal hsast in kloeke kracht en d'eenwen-ouden roem ,Yan heur doorluchten stam zich aan ons heil ver pande: Ja Emma's wijsheid dankaan roepingsplicbt gewend Beidt Wilhelmiua, me'ér dan lonter ornament Vcor hare lokkenpracht, de kroon der Nederlanden Middelburg, verleend de eere-medaille der orde van Oranje Nassau in brons zooals ook reeds gemeld werd, be noemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw dr A. van der Loeff, inspecteur van het geneesk. staatstoezicht voor Zeeland en Westelyk Noord-Brabant; aan den adjudant-onderofficier-vaandeldrager H. Becking van het 3e reg. inf. is de eere medaille der Oranje Nassau- orde in zilver De heer De Bas keurt het ten sterkste af, dat de heer Seret niet bevorderd is. Volgens hem is het feit, dat thans heeft, plaats gehad, een zwaard van Damocles boven het hoofd van alle toekomstige en hedendaagsche officieren- volksvertegenwoordigers, want met recht mag men vragenwaar bljjft de parlementaire on schendbaarheid Tegenover al de abstracte beschouwingen over deze kwestie staat, dunkt ons, deze vraag van practischen aardKan een officier, die een paar jaar buiten bet leger heeft geleefd geacht worden de geschiktheid te hebben be houden om zjjne militaire taak naar behooren waar te nemen De heeren Kool en Roose boom dachten er indertyd anders over. Is hun oordeel ook dat des ministers, dan moet deze, die als minister van oorlog in de eerste plaats voor een goed weerbaar leger heeft te zorgen, daarnaar zich regelen. Doet het er niet toe of een officier langer of korter tyd buiten het leger stond, dan zou. hetgeen de minister thans eischt, een vorm zyn, waarbjj het belang van bet leger, dus het belang des lands, niet is betrokken. (Arnh. Crt.) By kon. besluit: is, zooal s nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, aan den heer W. M. Hubregtse, telegrambesteller te tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw zyn o. a. benoemd J. J. L. Luti, secretaris van commissie voor de zaken der Waalsche kerken, predikant by de Waalsche gemeente te Rotterdam, en B. J. Blommers, kunstschilder te 's Gravenhage en tot ridder in de Oranje Nassau-orde G. H. Breitner, kunstschilder te Amsterdam; een pensioen verleend aan M. A. J. Los- gert, directeur der staatslotery, ad f 3000 en een van f 3000 aan C. Hattinga Raven, laat stelijk betaalmeester te 's Gravenhage zyn benoemd, by het wapen der art., tot eerste-luit. de tweede-luit. H. A. Zeilmaker, van het wapen, gedet. by het leger in N.-Indië by het 2de reg. veld-art. tot eerate-luit. de tweede-luit. H. D. R. Yerapyck, van het korps by het reg. vesting-art. tot kapt. de eerste- luit. W. L. G. A. Schwartz, van het 3de reg. veld-art.; tot eerste-luit. de tweede-luit. J. Noomen en A. L. Nagel, beiden van het korps by het 2de reg. vest,-art. tot eerste-luit. de tweede-luit. M. J. Loojjen, van het korpsby het 3de reg. vest.-art. tot kapitein de eerste- luit. W. F. van Hoogstraten, van het 2de reg. vesting-art., gedet. by den art.-cursus, A. J. de Booy, van het 1ste reg. veld-art., en jhr F. W. A. baron van Asbeck, van het 3de reg. veld-art., mede gedet. by genoemden cursus; het korps pantserfort-art. tot kapitein de eerste-luit. G. B. van Roekei, van het 2de reg. vest.-art., eveneens gedet. by den artillerie cursus a benoemd by het wapen der cavalerie iy het lste reg. huzaren, tot majoor de ritm. H. A. H. Smeding, van den staf van het wapen, werkzaam by de Kon. Mil. Acad.tot ritm. de eerste-luit. H. J. M. C. Schreuder van de Coolwjjk, van het 2de, en de eerste-luit.-adj. P. P. H. Tielena, van het 3de reg. huzaren tot eerste-luit. de tweede-luits. A. W. E. Gel- derinan en G. J. C. van Zjjll de Jong, beiden van het korps by het 2de reg. huzaren, tot ritm. de eerste- luit. S. J. van Overveldt, van het lste reg. huzarentot eerste-luit. de tweede-luit. G. J. Kievit, van het korps. Door den minister van koloniën is o. a. de heer P. E. Moolenbürgh gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van N.-I., om in eene administratieve betrekking daar te lande te worden geplaatst. De verkiezing van een lid der Tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Veghel, noodig doordien de heer B. R. J. van Vljjmen inge volge art. 96 der grondwet van rechtswege dat lidmaatschap verloren heeft, is bepaald op Dinsdag 24 dezer en herstemming, zoo noodig op Dinsdag 8 October. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 5den September eerstkomende niet plaats hebben. gewone rechtspraak in eersten aanleg aan een alleen-sprekenden rechter te worden opge- ragen De eerste vraag werd met 46 tegen 29 stemmen ontkennend beantwoord. De beide andere vragen werden daarop natuurlyk ver vallen geacht. Een nieuw vraagpuntbehoort de behande ling van rechtbankzaken opgedragen te worden aan een lid van het college werd ontken nend beantwoord met zitten en opstaan. JU etteren en Kunst. Door de familie Wintgens zyn aan bet Haagsch museum ten geschenke gegeven1° een marmeren buste van Michiel Adriaensz. de Ruyter, gemerkt L. Royer fecit 1839, op pië destal 2° een portret van Hugo de Groot, kopie van Van Wyngaarden met het jaartal 1631. Vry dag werd te 's Hertogenbosch, onder lei ding van den voorzitter van het bestuur, mr M. J. Pynappel, de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Juristenver- eeniging. Aan de orde was »De uitbreiding der rechts macht van den kantonrechter in burgerlijke waarover praeadvies was uitgebracht ,door de heeren S. J. Fockema Andreae en J. G. Vogel. Aan de discussie werd deelgenomen door de heeren Boot (Rotterdam), Van Bolhu's (Utrecht). Verwer (Leeuwarden), Tjaden, Busman (Gro ningen), Levy, Pynappel, Hartogh, Polenaar, F. de Savornin Lohman Sr (Amsterdam). Israels (Parjje), Eyssell ('s Gravenhage) en door de praeadviseurs. De uitslag van de stemming over de vraag punten was als volgt 1. Behoort de competentie van den kanton rechter in burgerlyke zaken te worden uitge breid 2. Zoo ja, behoort die uitbreiding zich zoo ver uit te strekken, dat de kantonrechter in eersten aanleg de gewone rechter worde? 3. {Bij ontkennende beantwoording van vraagpunt 2). Behoort, met behoud van den kantonrechter in burgerlyke zaken, ook de landsche kunst niet zoudt willen missen, niet werden genoodigddit was u, blykens door u gevoerde gesprekken, zelfs reeds vóór de ope ning der tentoonstelling bekend. Maar waarom dan niet toen reeds de verantwoordelijkheid van u afgeworpen, gelyk enkele onzer aan vankelijke medeleden gedaan hebben, wat voor toch wel geen geheim is gebleven, of althans naar aanleiding daarvan inlichtingen gevrasgd? De houding, thans door u aangenomen, terwjjl nog deel uitmaakt van het comité, is minst genomen zonderling. Intusschen onderschrijf ik geheel uw opan- lyke verklaring, dat u tengevolge uwer onthouding van eiken intellectueelen, moreelen materieelen steun aan de gehouden tentoonstelling, die u een mystificatie gelieft te noemen, part noch deel heeft gehad. »Een De heer Snyder van Wissenkerke, voorzitter van het comité voor de internationale invita tie-tentoonstelling van den »Haagschen Kunst kringis het antwoord niet schuldig gebleven op het ook door ons overgenomen ingezonden stuk van jhr. mr. Victor de Stners in het Haagsche Dagblad, waarin deze de bewuste tentoonstelling sterk hekelde. Niet tegen de bewering, dat 't op deze expositie wemelt van prullen, wenscht de heer "W. op te komen en evenmin is 'tzyn doel den heer De Stuers den dank te brengen van die schilders, wier namen hij zoo groot moedig verzweeg uit vrees hen daardoor »in den broode te benadeelen". Maar wat de schryver wel wil aantoonen is, hoe de naam van jhr. StuerB onder de leden van het comité is ge komen. Daaromtrent aohryft Ljj »Namens den Kunstkring zocht ik als zyn voorzitter u daartoe aan en ik slaagde bjj ons eerste onderhoud, nadat ik u had toege legd, ter wegneming van uw aanvankeljjk bezwaar gebrek aan tyd dat u nief in het kleinere, meer bjjzonder met de regeling en de uitvoering te belasten comité zou be hoeven zitting te nemen. Het ontkennend antwoord, u door my ge geven op de enkele dagen later schriftelijk tot my gerichte vraag, of het lidmaatschap ook eenige geldelyke verantwoordelijkheid medebracht, bevestigde uw bereidverklaring.' En om de spjjt van den heer De StuerB, dat zyn naam onder de comité-leden voorkomt, te temperen, schryft de heer Snyder van Wissen kerke verder »De omschrijving van het doel der tentoon stelling in de catalogus-inleiding, wordt door u weergegeven als van het comité afkomstig, dus van u en my en onze medeleden, en daar u dat doel in geenen deele bereikt acht, is het begrypelyk, dat u van uw standpunt zicb bezwaard gevoelt het mede als uw doel ver meld te zien. Maai dit is niet geschied heeft blykbaar den aanhef van die inleiding niet goed gelezen. Hebben misschien de schilderwerken, die deden omvallen, ook daaraan schuld? Er staat toch uitdrukkelijk, wat de Kunstkring met deze tentoonstelling beoogde, niet wat het comité zich voorstelde. Het comité laat zich nergens uit of en in hoever het geschetste doel van den Kunstkring bereikt is. De Kunst kring, in de personen van zyn leden-schilders, die in het comité zitting hebben, bepaalde dan ook wie tot inzending zouden genoodigd wor denin zyn eerste vergadering gaf het comité daartoe volmacht aan de artisten in zyn mid- Dit is u wellicht onbekend gebleven, daar die eerste byeenkomst noch eenige vol gende vergadering van het comité door u, hoewel daartoe telkens opgeroepen, werd gewoond. Om deze zelfde reden kan u niet volledig weten, welke artisten zyn uitgenoodigd, Natuurlyk werden er veel meer aangezocht dan er inzonden; velen, waaronder zeer be roemde schilders, betuigden hun leedwezen geen enkel werk ter beschikking te hebben. De tentoongestelde schilderyen kunnen u dus niet het recht geven de verklaring, dat een aantal buitenlandsche artisten, die het meest de aandacht trekken, zyn uitgenoodigd, een «impertinente bewering" en »een ware mysti ficatie" te noemen, nog daargelaten of derge lijke qualification, door a aan handelingen van al uw medeleden van het comité toegekend, strooken met de door u vooropgezette scheidenheid en zelfs met den goeden toon een persoonljjke beschuldiging van opzettelijke misleiding mag men niet klakkeloos neer schreven. ONDERWIJS. Mej. J. H. de Jonge van Goes, mej. van Weele van Heinkenszand en mej. A. J. Hoogvliet te Baarland zyn toegelaten tot de kweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam. By den geneeskundigen inspecteur voor Zeeland en Westelyk Noord-Brabant hadden zich 34 sollicitanten aangemeld. De heer J. Vermaes te Scherpenisse ver wierf akte landbouwkunde 1. o. - In de St. Crt. zyn opgenomen de sta tuten van de vereeniging Christelijke Evan gelische gemeente te Kapelle bjj Goes. Blykens die statuten leeft die vereeniging» onafhankelijk van alle andere kerken hier te lande, in zusterlyke verbintenis met andere Christelijk Evangelische gemeenten. UIT STAD EN PROVINCIE Verleden week Vry dag is te Tholen een vergadering van oesterhandelaars gehouden met het doel de pry zen der oesters voor de volgende campagne vast te stellen en zoodoende al te dwaze concurrentie te keeren. De deel neming was niet groot en men kwam tot geen resultaat. Daarom nam men zich voor den volgenden Vrjjdag de poging te herhalen. Doch in den loop der week bleek dat het denkbeeld te weinig sympathie wekte, zoodat men van de tweede vergadering beeft afgezien. Deze week heeft reeds eenige verzending plaats gehad, doch uit den aard der zaak waren de zendingen nog klein, en moeten zy meer als proef of monsteraanvraag beschouwd worden. De oesters zyn, den tyd in aanmerking ge nomen, goed van kwaliteiten beloven voor het vervolg veel goeds. Doch bjj het visBchen is gebleken dat er ook dezen zomer vry wat sterfte is onder het zaaigoed. De laatste 14 dagen is het zaaigoed nog verbazend hard gegroeid en heeft zich nog veel broedgeval voorgedaan. Aldus meldt de Iers. en Th. Crt. Uit de eerst daarin voorkomende mededee- ling bljjkt dat de oesterhandelaars al bitter weinig moeite zich willen getroosten om, door onderlinge samenwerking, »te dwaze concur rentie" te keeren. Zy werken liever elkaar tegen. En dan verlangt men van die zyde nog dat de regeering zal helpen hen, die niet eens den lust hebben om zich zeiven te helpen. Of zyn die handelaars zoo overtuigd dat het toch niet baten zalen dat zulk eene concurrentie niet is te keeren? Wat willen zy dan van vreemden, die met hunne belangen hoegenaamd niets te maken hebben bon. beBluit is, zooals gisteren nog in een deel der oplaag is medegedeeld, tot pre sident der arr, rechtbank te Arnhem benoemd de beer mr A. A. baron de Vos van Steenwjjk, officier van justitie te Zierikzee. Naar wy vernemen zal, te beginnen met aanstaanden Dinsdag, bet klokkenspel van den Abdjjtoren alhier? voor een dag of drie stilblyven staan. Evenals in alle gemeenten in ons land houdt de raad van Vlissingen ook Dins- zitting en wel te 2 uren, o. a. ter be noeming van een wethouder en verschillende leden van commisBiën. Uit Vlissingen meldt men ons Aangezien in het algemeen de gevraagde koopprijs voor de benoodigde perceelen voor eene uitbreiding der fabriek der koninklijke maatschappij de Schelde veel te hoog is, heeft de directie besloten, voorloopig althans, van die uitbreiding af te zien en aan belangheb benden medegedeeld, dat van hun aanbod geen gebruik zal worden gemaakt. Donderdagavond kwamen van Het Loo te Vlissingen aan H. K. H, de Hertogin Van Albany met hare kinderen en hare zus ter Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont en gevolg, die met de nachtboot Prinses Marie VERKOOPINGEN ENZ. Door het bestuur van den Catschen pol der werd Donderdag 11. te Cats in het open- aanbesteedhet verhoogen en verzwaren van 530 M. zeedjjk. Ingeschreven was door de heeren P. J. Vis ser Pz. te Hansweert voor 1530, A. Schrier te Coljjnspla&t voor ƒ1394, J. Geluk J.Lz. te Tholen voor ƒ1639 en H. J. Romejjn te Burg voor 1690. Aan den laagsten inschrjjver is, behoudens nadere goedkeuring, het werk ge gund. - Vry dag is in het gemeentehuis te Poortvliet door het bestuur van het wa terschap Poortvliet aanbesteed het verbeteren van den zeedjjk, met aanleg van djjtsverdedi- gingswerken, van den Nieuw Stryenpolder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. Vlot te Hardinxveld voor f 70.000, C. Bolier M. Kleppe te Bruinisse en Scherpenisse voor f 69.800, J. van der Plas te Hardinxveld voor f 68.600, A. van der Meyde te Hardinx veld voor f 67.900, C. van Boven te Amster dam voor f 66.729, J. Roskam te Sliedrechf voor f 65.800, W. Thoen te Alblasserdam, voor f 62.600, A. van der Strate te Bergambacht voor f 61.600, S. Guliker te Tholen voor f 60.774, A. Prins te Sliedrecht voor f58.680, J. Hack te Oud Gastel voor f 58.000 en C. de Wilde Az. te Kattendyke voor f 57.900. De laatste is aannemer geworden. U kan hoogstens weten, dat eenige schilders, d° ™atschappS ZeeM haat reis naai wier werken k ijj een overzicht der Neder- lO^atoro vervolgden. Verschillende Berichten. De minister van marine heeft by zjjn bezoek aan 's rijkswerf te Amsterdam ook een proefneming bygewoond met een automatisch waterdicht sluitende deur, vervaardigd naar de vinding van den heer Kloos, ingenieur van de K->n. maatschappij De Schelde te Vlissingen. De proef moet naar wensch zyn geslaagd. Tegen den geschorsten portier der ma rine, beklaagd van diefstal van gouden en zilveren medailles aan dit departement, is door het O. M. bjj de rechtbank te 's-Hage l1/- jaar geeischt. De Arusterdamsche tentoonstelling wordt heden door 5000 kinderen van openbare en bjjzondere scholen bezocht. Dat genoegen en eenige verfrisschingen danken zy aan de Ver eeniging tot veredeling van Volksvermaken. Van twaalf tot vyf uren werden in die stad volks-roeiwedstrijden in vletten, sloepen, gie ken op den Amstel gehouden, waar heden avond het groote traditioneele vuurwerk zal worden afgestoken. Op verschillende plaatsen wordt zoowel des daags als des avonds muziek gemaakt. Op verschillende plaatsen hebben weer branden gewoed. Te Oud-Delftshaven is de ko lossale machinefabriek van de firma Löhnis en Co. geheel uitgebrand. Alleen de vier muren zyn bljjven staan. Bjj het blusachingswerk werd een der pjjpleiders door neervallende glasscher ven gewond. Te Barneveld zyn twee woon huizen benevens een schuur verbrand. Ook kwamen twee geiten in de vlammen om. Te Njjmegen is een boerenwoning met al wat er in was, ook twee koeien, verbrand. De brand te Schagen heeft zich bepaald tot den toren en de kerk. De kerk, vóór de Hervorming gewjjd aan den Heilige Christopho- dagteekende van 1460. Het antieke ge bouw was opgetrokken in oud-Gothischen Btjjl. De toren kreeg in 1619 eene fraai, uit verschei- verdiepingen bestaande spits, op welker open jjzeren peer het beeld van Magnus als windwjjzer prjjkte. Tal van kostbare beeldhouw en snijwerken gingen by den brand verloren. Te Wieringerwaard is een groote boeren plaats afgebrand. Te Druten heeft men vier prachtige veulens, die een groote waarde vertegenwoor digen, uit de weide gestolen. De dief is nog onbekend. Over een paar dagen is bet kermis te Zaandam. De jongelieden moeten tegen dien tyd hun kermiBvrjjsterfje opdoen. Een dag of 14 te voren (altyd Zondags) komen uit den omtrek Koog, Zaandyk enz. de jonge dochters, allen op hun fraaist uitgedost, meest aan troepjes bjjeen en wandelen dan de Westzy op en neer, van den Dam tot by na aan de Westerkefk; evenzoo de jonge mannén. Men wandelt elkfiar steeds voorbjj, lonkt én lacht en als een jongeling zjjne keus gedaan beeft

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1