ZITTING VAN VRIJDAG 12 JULI 1895. Tot toelichting van den post ter voorziening in loca- liteit ter Provinciale Griffie diene het volgende. Wegens de meerdere plaatsruimte, welke het oude archief sedert de opneming der rechterlijke archieven en tengevolge van eene nieuwe ordening behoeft, zullen de lokalen aan de Balanszijde der Abdij, welke thans nog bij het Provinciaal bestuur in gebruik zijn, achtereenvolgens moeten ontruimd worden. De lokalen, aan de overzijde bij het Provinciaal bestuur in gebruik, zijn uit een sanitair oogpunt onvoldoende en met het oog op de eiBchen van den dienst gebrekkig, zoodat aan beter localiteit voor een deel der bureaux ter Provinciale Griffie dringend behoefte bestaat. Eindelijk laat de gelegenneid tob berging van het nieuw archief te wenschen over eu zal zich ook daarbij eerlang plaatsgebrek doen gevoelen. Met het oog op een en ander is uitbreiding van localiteit in de naaste toekomst onvermgdelijk. Achter en aangrenzend aan de tegen woordige bureaulokalen is er gelegenheid om vier ruime, behoorlijke verlichte lokalen aan te bouwen ter plaatse waar in het begin dezer eeuw een gebouw stond, waarvan de nog aanwezige fundeering zal kunnen benuttigd worden, terwijl het verwaarloosde gebouw aan het Muntplein, waarin vroeger de stallen van den Commissaris der Koningin gevestigd waren, na de noodige herstelling eene behoorlijke, braudsrije bewaarplaats voor het nieuwe archief kan opleveren. De kosten van een en ander worden geraamd op t' 27500, te verdeelen over 3 jaren, waarvan in deze begrooting gebracht wordt f 6500. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Siegers. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelge nomen 37 leden, waaronder 4 leden van Gedeputeerde Staten. De aaa het hootd vaa dit algemeen verslag genoemde begrooting gaf geen aanleiding tot gedachtenwisseling. Zij werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Alleen lijk werd door éen lid de opinerkiDg gemaakt dat, waar in de memorie van toelichting, bij letter F van artikel 2, gezegd wordt: dat localen voor bergplaats van archief, uit een sanitair oogpunt, minder voldoende heeten, dit toch in niet mindere mate het geval zijn zal voor de ambtenaren, die in dezelfde localen zullen moeten verblijven. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat Gede puteerde Staten in dit verslag geen aanleiding vinden om wijziging te brengen in huu voorstel. Tot onmiddelijke behandeling wordt besloten. Over dit voorstel wenscht geen der leden algemeene beraadslagingen te voeren en ook de artikelsgewijze behandeling geeft geene aanleiding tot discussie. Wijl geen der leden hoofdelijke stemming wenscht, wordt het voorstel zonder deze aangenomen. Aan de orde is het algemeen verslag der afdeelingen over het voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de begrooting der enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1896, met een voorstel betreffende de hef fing van opcenten op de grond- en de per- soueele belasting ten behoeve der Pro vincie. Uitgaven. Hoofdstuk I. Jaarwedde der niet op de provinciale griffie in dienst der provincie werkzame ambteparen en bedienden en vergoeding van reis- en verblijfkosten, door ben te genieten, f 45.320. Hoofdstuk II. Kosten van het aanleggen en onder houden van provinciale wegen en werken f 53.029. Hoofdstak III. Kosten van het onderhoud van provinciale eigendommen en wegens die eigendommen verschuldigde lasten f 158.70. Hoofdstuk IV. Renten en aflossingen van aangegane geldleeningen f 42.925. Hoofdstuk V. Kosten van het Provinciaal blad eu van andere ten behoeve der provincie gedrukte stuk ken f 4800. Hoofdstuk VI. Kosten van verpleging der arme krankzinnigen f 38.260.. Hoofdstuk VII. Uitgaven, door bijzondere, wetten aan de provincie opgelegd, f 109.500. Hoofdstuk VIII. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorpnde, f 126.794. Provinciaal archief en bibliotheek f 900uitgaven ter bevordering van den landbouw en de veeteelt in Zeeland f 882.90. Uitgaven tot aanmoediging van voorlezingen over den landbouw door wandelleeraars en tot ondersteuning van minvermogenden, tot bet genieten van onderwijs in den landbouw en aanverwante vakken f 300 subsidie voor ambachtsscholen f 2150toelagen en bijdragen voor behoeftige doofstommen uit Zeeland, die in eenig behoorlijk ingericht gesticht voor doof stommen worden verpleegd, ad f 50 's jaars voor iede- ren lijder f 1200toelage aan bet geneeskundig ge sticht vcor miuderjarige idioten te 's Gravenhage f®>0: toelage aan het Zeeuwsch genootschap der weten schappen te Middelburg (het derde van het tienjarig tijdvak) f 400; kosten van instandhouding van den scoombootdienst op de Wester-Schelde f 19500sub sidie voor een stoombootdienst tusschen Walzoorden en Vlake en een wagendienst tusschen Walzoorden en Hulst f 10000 subsidie voor de spoorboot-maatschappij te Middelburg (bet vijfde van het tienjarig tijdvak) f 24000subsidie aan de maatschappij voor den aan leg en de exploitatie van een stoomtramweg vanBres- kens naar Maldegem met een zijtak naar Sluis f6000; subsidie aan de IJzendijksche stoomtram maatschappij te iJzendijko f 3000subsidie aan de Vereeniging tot bevordering van animale koepokinenting te Middelburg f 200; subsidie aan gemeenten ter voorziening ia de behoefte aan genees- eu verloskundige h ulp in Zeeland f 1400; subsidie aaa de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, voor de bevordering en aanmoediging der paardenfokkerij in die provincie, f2350; verzekering van de werklieden bij de provinciale werken, tegen ongelukken, f 280; subsidie aan de afdeeli A Zeeland vau de vereeniging „het Nederlaudsch rundvee-stamboek" f 1050; het uit zetten van geld op prolongatie, tot een maximum be drag van f 50.000. Hoofdstuk IX. Onvoorziene uitgaven f 9432.19. Inkomsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere dien sten f 33959. Hoofdstuk II. Opbrengst van belastingen en heffin gen f 275499. Hoofdstuk III. Baten en opkomsten, spruitende uit voor werpen, in eigendom aan de provincie toebehoorende, of die door de Provinciale Staten beheerd worden, f 3357.50. Hoofdstuk IV. Ontvangsten vau verschiep den aard en toevallige baten f 67403.76®. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvaogsten f 50.000. Het voorstel tot heffing- van opcenten ten be hoeve der Provincie luidt: Wij hebben de eer U hiernevens aan te bieden een voorstel tot heffing van opcenten, ten behoeve der provincie, op de hoofdsommen der grond- en perso- neele belastingen, ter voorziening in de behoeften en uitgaven van enkel provincialen en hnishondelijken aard, voor het dienstjaar 1896.

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 30