ZITTING VAN VRIJDAG 12 JULI 1895. 38 uit de Provinciale ltas ten behoeve van een cursus in het hoefbeslag. Het voorstel luidt: Blijkens het hierachter afgedrukte adres vraagt het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland een provinciaal sub sidie van f 700 als bijdrage in de kosten voor een ambulanten cursus in het hoefbeslag ia de provincie. Een verzoek om eene gelijse bijdrage uit 's rijks kas te ontvangen zal tot den minister van binnen- landsche zaken worden gericht. Ter juiste beoordeeling dezer aanvrage hebben wij de eer het tot ons college gerichte schrijven van het hoofdbestuur, waarin een nadere toelichting van het verzoek is opgenomen, mede hierbij over te leggen. Zooals u daaruit zal blijken, wendde het hoofdbe stuur reeds meermalen pogingen aan om terzake rijks subsidie te erlangen, doch werd daarop, niettegen staande ons gunstig advies, steeds afwijzend beschikt. Hoezeer het hoefbeslag in Zeeland verbetering be hoeft, kan o. a. blijken uit de volgende zinsnede uit een rapport deswege van den provincialen veearts le kl. dd. 23 September 1892, no. 67: Al moge men niet verzwijgen, dat hier en daar lof felijke uitzonderingen bestaan, is het hoefbeslag in Zeeland allerellendigst, zoodat daardoor jaarlijks aan merkelijke schade aan de paardenfokkerij wordt toe gebracht, die niet weinig vergroot wordt door het buiten werking stellen vA werk-, trek- en rijtuig- paarden, tengevolge van georekkig beslag, dat allerlei hoefgebreken na zich sleept. Ook bij de keuringen, die in 1894= werden gehouden ter aanwijzing van den krijgsdienst gebikte paarden, bleek dat het hoefbeslag in de gehele pro vincie zeer veel te wenschen overlietzoodat de met die keuring bela£ commissie als haar oordeel te ken nen gaf, dat een cursus in hoefbeslag voor Zeeland dringend noodig mag beetea. Het komt ons voor, dat, indien de maatschappij haar plan kan volbrengen, er in dezen toestand tf^r veel verbetering kan worden verwacht en wij hebben daarom de eer u voor te stellen om aan de Maat schappij tot bevordering land^iw en veeteelt in Zeeland voor 1896 een subsidie van 700 voor een cursus in het hoefbeslag te verleenen, onder voorwaarde lo. dat een subsidie van ten minste 700 vanwege het rijk worde verstrekt; 2o. dat door de Maatschappij een minimumiSedrag van f 400 tot dit doel worde beschikbaar gesteld; 3o dat na afloop van den cursus aan Gedeputeerde Staten worden ingezonden rekeningen verantwoording van alle ter zake ontvangen en uitgegeven gelden, onder bijvoeging van een verslag omtrent den cursus. Het adres aan Proviuciale Staten luidt Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland dat reeds meermalen, zoowel in de vergaderingen van de maatschappij als in die van het hoofdbestuur, de wentchelijkheid werd ter sprake gebracht om ver betering te brengen in het hoefbeslag, dat over 't al gemeen in deze provincie zeer veel te wenschen laat dat reeds in 1892 van wege de maatschappij eene commissie werd benoemd om te onderzoeken op welke wijze het best en in den meest uitgebreiden zin ver betering van het hoefbes.ag zoude kunnen worden verkregen dat naar aanleiding van het rapport dier commissie, waarin de instelling van een ambalanten cursus van onderricht in het hoefbeslag, waardoor de geheele provincie zoude gebaat zijn, werd aangeprezen, door de maatschappij de fondsen daartoe werden aangevraagd aan den minister van binnenlandsche zaken, op welke aanvrage geen guustige beschikking werd ontvangen dat het hoofdbestuur met het oog op de steeds ster ker in het licht tredende noodzakelijkheid van de ver betering van het hoefbeslag zeker niet het minst gebleken bij de op last van het departement van Oor log gehouden keuring van paarden gemeend heeft andermaal pogingen in het werk te moeten stellen, om den stenn der regeering te verkrijgen dat de laatste pogingen in zooverre met gunstigen uitslag bekroond werden, dat de minister van binnen landsche zaken zich bereid verklaarde om een cursus in hoefbeslag in deze provincie te doen houden, mits eene gemeente werd aangewezen, welke men uit de meeste plaatsen der provincie gemakkelijk bereiken kon dat het aanvaarden van eene dergelijke voorwaarde, welke in deze provincie onmogelijk te vervullen zoude zijn, het Hoofdbestuur ongeraden scheen, doch dat het uit 's ministers voorstel diens bereidwilligheid, om het bedoelde belang te helpen bevorderen, meende te mogen afleiden en da£>m een nader voorstel aan den minister heeft gedaan; dat dit voorstel hierop neerkomt, dat de minister alsnog de inrichting van een ambulanten cursns in het hoefbeslag, op den voet van het boven aangehaalde rapport der commissie, in deze provincie zal helpen bevorderen door in de geraamde kosten van f 1800 van rijkswege eene liprage te verleenen van 700, terwijl van de provincie eene gelijke bijdrage van 700 zal worden gevraagd, en de Maatschappij tot bevor dering van Landb&) en Veeteelt in Zeeland met de atdeelingen de overige 400 zal op zich nemen, mits gaders de uitgaveo, die vermoedelijk het cijfer der raming zullen overtreffen dat thans met vertrouwen een beroep op den steun uwer vergadering wordt gedaan tot het bekomen dezer bijdrage van f 700, waardoor een krachtige stoot zal worden gegeven aan de kans voor bet verkrijgen der bijdrage uit de staatskas en daardoor aan het tot stand komen van een cursus in het hoefbeslag, welke aan de geheele provincie zal ten goede komen en welke de waarde van het paard, het handelsartikel, dat tot heden voor den landbouwer nog aan goeden prijs bleef, aanzienlijk zal kunnen doen stijgen, terwijl voorziening wordt aangebracht in een belang, dat langen tijd ver waarloosd werd. Het adres aan Gedeputeerde Staten om subsidie uit de provinciale kas ten behoeve van een cuisus in hoefbeslag luidt Wij hebben de eer uwe vergadering te doen toe komen een adres aan de Provinciale staten, waarin verzocht wordt eene subsidie uit de Provinciale kas te verleenen ten behoeve van een ambulanten cursus in hoefbeslag. Tot toelichting van dat verzoek veroorlooven wij ons u het volgende mede te deelen. De treurige toestand, waarin het hoefbeslag over het algemeen in deze provincie verkeert, deed reeds voor gernimen tijd de noodzakelijkheid gevoelen om daarin verbetering te brengen. Pogingen, o. p. door de afdeeling Walcheren onzer Maatschappij aangewend, om een zoodanigen cursus in haar midden tot stand te brengen, stuitten af op be zwaren van allerlei aard, niet het minst op de hooge kosten. Zoowel uit de kas van de Maatschappij als uit die der afdeeliDgen werd de mogelijkheid der plaatsing van leerlingen bij de militaire cursussen in hoefbeslag nu en dan bevorderd, doch bet nat van dergelijke maatregelen wtrd natuurlijk slechts in be perkten kring gevoeld. Om dan nu te trachten eene voorziening aan te brengen, die aan de geheele provincie zou ten goede

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 25