N°. 153. 1389 Jaargang. 1895 Dinsdag 2 Juli. MLBllGH flllKAM. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.- Afzonderlijke nummers, met of zonder by voegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel! Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Reclames 40 cent per regel. Middelburg 1 Juli 8 u. vm. 65 gr. m. 12 u. 75 gr-, av. 4 u. 77 gr. F.. Verwacht Z, wind. te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. C. Bolüit, firma weduwe A. C. de Jonge, te KruiningenF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij, Tholen: W. A. vak Neeüwenhtjijzen en te Terneuzen: M. de Jokge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam, de Gebe. Beiinïante, te 's Gravenhage, en A. de La Mas Aan., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubs Ces., John F. Jokes, opvolger. Advevteatilëa moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen STRAATGELD. De gemeenteraad van Middelburg zal Woensdag a. een voorstel van burgemeester en wethouders behandelen tot heffing van straatgeld. Dit voorstel is tot heden geen publiek domeinwat wij daaromtrent weten verna men wij bij geruchten. In deze wordt dus opnieuw de meer gevolgde weg bewandeld om een zaak van groot algemeen belang te onttrekken aan het oordeel van hen, die daarbij vooral geïnteresseerd zijn, en aan openbare be spreking. Wij achten dit niet den goeden weg. Wij nemen gaarne aan dat het college van burgemeester en wethouders de zaak ernstig heeft overwogendat het, na zooveel moge lijk inlichtingen te hebben ingewonnen, zijn plan heeft opgemaakt. Wij zijn overtuigd dat de commissie van financiën het voorstel nauwgezet heeft onder zocht, en dat het ook bij onze leden van den raad niet zal ontbreken aan een con sciëntieus wikken en wegen vóór zij eene beslissing nemen. Maar dit sluit niet uit dat er nog vele anderen zijn, die ook in deze kunnen oordeelen en dat hoe meer licht er over dergelijke zaken opgaat, hoe beter het is, hoe welgevalliger dit moet zijn aan hen, die deze openbare aangelegenheid moe ten regelen. Omtrent het aanhangige voorstel kunnen wij onzen lezers dus geen mededeelingen doen. Wij weten alleen, dat het een gevolg is van een wenk, door de commissie van financiën een vorig jaar gegeven; dat de aanslag bil lijk geregeld moet zijn en dat de opbrengst wordt geschat op 20 a 21 duizend gulden met welk bedrag de hoofdelijke omslag zal worden verminderd, zoodat deze dan bijna op zijn oorspronkelijk bedrag van 70 duizend gulden zal worden teruggebracht. Zal daardoor het algemeen gebaat worden Dit is voor ons een voorname vraag. Wanneer door allen, die moeten bijdragen in de plaatselijke directe belasting op de in komsten, dit gedaan werd eerlijk, rechtvaardig en billijk tegenover de gemeente en tegen over hunne mede-contribuabelen, dan zou Middelburg waarschijnlijk met zijne financiën niet zoo behoeven te sukkelen en niet naar hulpmiddelen als eene straatgeldbelasting behoeven om te zien. Maar nu dit niet het geval is; nu die inkomstenbelasting reeds zoo hoog mogelijk is opgevoerdnu zij het zwaarst drukt op menig klein burger en op hen, die een vast traktement hebbennu zij de draagkracht van velen te boven gaat nu moet er wel worden gezocht naar een middel om nieuwe inkomsten te verkrijgen, waardoor voor velen de drukkende last, die de inkomstenbelas ting hun oplegt, wordt verlicht. Uit dat oogpunt is er voor eene straat belasting veel te zeggen vooral ook omdat, waar zij geheven wordt van eigenaren van gebouwde eigendommen, door haar worden getroffen bezitters van panden in Middelburg, die elders wonen. Zij toch hebben ook groot belang bij be strating, verlichting, politie enz. in de stad, waar hunne vaste eigendommen zijn gele gen, maar zy dragen in de gemeente-lasten niet direct bij. Dit is niet billijk; en in die leemte kan door het heffen van straatgeld worden voorzien. Eene andere vraag is echter, of niet die belasting verhaald zal worden op de huurders. Wel mogelijk natuurlijk; maar waar er op het gebied van woningen in Middelburg nog concurrentie genoeg isen men nog steeds voortgaat met het bouwen van kleine woningen, ook in de nabijheid van de stad, zullen zij, die huisjes of huizen verhuren als bron van inkomsten, zich wel wachten om de huur te verhoogen. Trouwens, het bedrag, dat de gemeente zal vorderen, moet niet zoo hoog zijn, vooral niet voor een pand beneden 300 huur waarde, dat het de moeite is om het op de huurders te verhalen. Dit zyn slechts een paar opmerkingen in verband met de algemeene strekking van zulk een belasting. En waar eene bespreking in details bniten onze macht ligt, omdat het voorstel van burgemeester en wethouders nog niet pu bliek domein en ons onbekend is, moeten wy ons tot die algemeene opmerkingen be palen. Wy meenen echter belangstellenden en vooral hun, die geroepen worden over dat voorstel een oordeel uit te spreken, een dienst te bewijzen door hun eenige mededeelingen te doen omtrent het straatgeld, zooals dit in Amsterdam wordt geheven. Daar dateert de heffing er van sedert 1879. Daar is, volgens de verordening op de heffing, die belasting verschuldigd door hen, die krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht het genot hebben van gebouwde eigendommen, die aan den open baren weg gelegen zyn, of daarvan geschei den zijn, hetzij door een, tot het geboaw behoorend, erf of tuin, hetzij door een water, doch in dit laatste geval toegang tot dien openbaren weg hebben. Als genothebbende wordt aangemerkt hij, die op 1 Jannari van ieder jaar als zooda nig in de kadastrale leggers is aangewezen, tenzij kan worden aangetoond, dat eene mis stelling in die leggers heeft plaats gehad, of dat de vóór 1 Januari plaats gehad heb bende veranderingen daarin nog niet waren opgenomen. Nieuwe gebouwen, welke eerst na 1 Ja nuari tot gebruik of bewoning geschikt wor den, zullen voor de belastingschuld van het loopende jaar niet in aanmerking worden De belasting wordt daar berekend naar de langs den grond gemeten breedte van den gevel, die aan of by den openbaren weg gelegen is, in verband met de huurwaarde van het perceel, aangewezen krachtens de Wet van 26 Mei 1870 Staatsblad no. 82) en de wet van 22 Juni 1873 (Staatsblad no. 116.) Voor zooveel de huarwaarde van perceelen in de kadastrale leggers niet is aangewezen, wordt de huurwaarde vanwege en ten koste der gemeente in verhouding der kadastrale huurwaarde van de Voor perceelen, waarvan meer dan éen der gevels aan of by den openbaren weg gelegen zijn, wordt de belasting berekend naar de totale gevelbreedte, aan of bij den openbaren weg gelegen, gemeten laDgs den grond, gedeeld door het getal wegen, waar langs het perceel gelegen is. De belasting bedraagt voor lederen strek- kenden meter der bovengenoemde gevelbreedte per jaar voor een perceel van eene huur waarde beneden 1000.50van 100 tot beneden 2001van 200 tot beneden 300: 1.50; van 300 tot beneden 500: 2.50; van 500 tot beneden 800: 3.50; van 800 tot beneden 1200: f 4.50; van f 1200 tot beneden f 1600: 5.50; van f 1600 tot beneden 2000: f 6.50; van 2000 tot beneden 28007.50van 2S00 tot beneden 40008 van f 4000 en daar boven 8.50. In geen geval zal de heffing voor een irceel het bedrag van 2 3/4 pCt. der kadas trale huurwaarde te boven gaau of beneden het bedrag van 2 pCt. dier huurwaarde dalen. Bij de toepassing der belasting wordt een halve meter en daarboven voor een gehee- len meter in rekening gebracht, en worden de gedeelten van minder dan een halven meter verwaarloosd. Yan deze belasting zijn vrijgesteld de per ceelen a waarvan de gemeente of hare in stellingen de genothebbenden zynb die welke uitsluitend voor den openbaren eere- dienst zijn bestemd e die, welke uitsluitend gebezigd worden voor publieken dienst of uitsluitend dienen tot inrichtingen van lief dadigheid. Het verhuren van sous-terreins voor berg- I plaatsen doet de vrijstelling niet vervallen. Volgens de verordening op de i n v or- d e r i n g blijft iemand voor het geval, dat hij tusschen 1 Januari van het eene en 1 Janu ari van het volgende jaar zijne rechten op het perceel heeft verloren, voor de belasting over het geheele jaar aansprakelijk, en heeft hij geen recht op gedeelteiyke teruggave van betaalde belasting. Ieder belastingschuldige onfvangt jaarlijks vóór of op 1 April van of namens den ge meente-ontvanger eene gedagteekende opga ve, bevattende den naam van den belasting schuldige, mitsgaders aanwijzing van de berekeningen en van het verschuldigd be drag, van de plaats van betaling, van de dagen en urenwaarop ter ontvangst wordt gevaceerd, en eindelijk uitnoodiging tot be taling vóór of op den vervaldag. Bezwaarschriften tegen de betaling der belasting kunnen door den belastingschuldige of diens erfgenamen, mits binnen twee maan den na de dagteekening der bovenbedoelde opgave, op ongezegeld papier bij burgemees ter en wethouders worden ingediend. Op de bezwaarschriften wordt door bur gemeester en wethouders beslist. Wij kunnen bij dit overzicht nog voegen het volgende, ons van geachte en deskundi- zijde uit Amsterdam geschreven De opbrengst der belasting bedroeg in de laatste vijf jaren gemiddeld ruim 5 ton. De verschillen tusschen de werkelijke en de kadastrale huurwaarde veroorzaken ook daar een ongelijkheid in belasting. Officieel is zy een heffing volgens art. 238 der gemeentewetTeitelijk een plaatse lijke grondbelasting op het gebouwde eigen dom. Verviel eventueel uit de gemeentewet het bij art. 242 bepaalde maximum der te heffen opcenten op de gebouwde eigendom- i, dan zou het rationeel zijn het straatgeld om te zetten in eene heffing van opcenten op de grondbelasting. Indertijd is, by de kwestie der invoering van het straatgeld, over de wettigheid daar van veel geschreven en gesproken. Onder de tegenwoordige wet is zy nog altijd zeer betwistbaar. In de hoofdstad heeft de ervaring geleerd, dat bij achteruitgaande huren op de eigena ren der huizen deze belasting zwaar drukt. Aan afschaffing of vermindering valt ech ter thans te Amsterdam niet te denken, daar bij den tegenwoordigen stand van zaken de opbrengst niet gemist kan worden. Tot zoover onze vriendelijke berichtgever. Nu ligt het natuurlijk voor de hand dat Amsterdam en Middelburg niet op éen lijn te stellen zijn. Wy gaven echter alleen dit overzicht uit de hoofdstad om een vergelij king te maken. In elk geval kunnen de leden van den raad in onze stad hun profijt doen met de hierboven meegedeelde opmer ken, gegrond op de ervaring, gedurende een reeks van jaren verkregen. Over de geldigheid vaD zulk eene beffing valt, dunkt ons, thans weinig meer te dis cussieeren, waar men op een antecedent kan wijzen. Aan hoogere autoriteiten, Gedeputeerde staten en de Regeering, is in deze de be slissing. Waar het echter Amsterdam ge oorloofd is die belasting te heffen, ver moeden wy dat ook aan Middelburg geen bezwaren in den weg zullen gelegd wordeD. Anders zou men tevens een leelyke streep halen door de financiën van Amsterdam. Middelburg 1 Juli. Over het kiesrecht-ontwerp schrjjft De Standaard Een jaar plus een maand na het optreden van het kabinet-Röell, is de kieswet dan toch ingekomen. Niet te vlug, maar ook niet zóó laat, dat over te pjjnljjke vertraging, bittere klacht kan vallen. Het ontwerp zelf, voor zooveel er van be kend werd, heeft ongetwijfeld punten, waar door het zich aanbeveelt. Want wel staat het principieel even beslist tegenover onze anti-revolutionaire beginselen als dat van den vorigen minister Tak j maar dit neemt niet weg, dat het, evenals dit ont werp, niet den stempel van het conservatief- bekrompene draagt. Toch stuit de anti-revolutionnair reeds by het lezen van artikel 1 op een hoogst ernstig bezwaar. De koppeling van kiesrecht aan be lasting, de oude, fatale kieswet-zonde, waar tegen we steeds gereageerd hebben. Die koppeling maakt, om eenzijdigheid te vermjjden, het stelsel van dit ontwerp zoo uiterst ingewikkeld, dat het alle merk van eenvoudigheid mist. Ook dwingt die koppeling tot altoos beden kelijke classificatiën van gemeenten. En niet minder tot altoos gevaarlijke, wyl willekeurige schalen van geldeljjke berekenin gen, die zooveel kwaad kunnen stichten. Reeds nu kan dan ook gezegd, en dit is het ernstigste bezwaar voor de toekomstof dit ontwerp wet worde of niet, het helpt ons niet af, niet voor altjjd af, van de booze electo rale quaestie. Het geeft niet de finale oplossing. In een zevende opstel over de hervatting van den schoolstrijd oppolitiek terrein, verklaart hetzelfde blad dat eene tweede bedenking tegen eene rijksbijdrage van f 23 per kind, zooals het Unie-rapport wil, hierin is gelegen, dat »de bezieling, de geest drift, de heilige verrukking uit onzen school- stryd zou weggaan". Om met den oud-minister Heemskerk te sprekenal het mooie zou er af zyn. De Standaard wil den factor der Christelijke liefde niet weggecijferd zien. Eerst, zegt zy, doe elk wat hy zelf kan. Dan kome de Christelijke liefde te hulpe. En eindelijk pas daarna het door dwang geïnde geld. Pjjnljjk vervolgt het blad zou het dan ook zyn, indien onze onderwjjzers en onze schoolbesturen en onze jjveraars voor de vrjje school, om voortaan van de moeite af te zyn, het geld in den zak te kunnen houden, en op vast geld van den betaalmeester te kunnen rekenen, voor dezen schotel linzenmoes hun ideale opvatting van de schoolkwestie prjjs gaven. Zelfs zou het gevaar niet gering zyn, dat, als ons op die wjjze door deze Delila eenmaal haarbos onzer kracht was afgesneden, heel de anti-revolutionnaire actie zou inzinken, het revolutionnaire element in ons nationale leven geheel de bovenhand zou krjjgenen dat straks, als we tot weerstand onbekwaam waren geworden, de bovendrijvende richting ons toeriep»Ge hebt kostelooze scholen be geerd. Uw kostelooze scholen zult ge hebben. Alleen, maar, voortaan zullen het alle staats scholen zyn. Ons ideaal was steeds, en is steeds gebleven, de kostelooze staatsschool. Thans, nu uw veerkracht gebroken is, zetten wy ons ideaal door Dat nu zou ons ten oordeel zyn. De St. Ct. bevat een kon. besluit tot ver lenging der schorsing van art. 26a der alge meene politie-verordening voor de gemeente Tilburg tot 1 Sept. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geen audiëntie. De leden van de Eerste kamer der Staten- Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den lsten Juli 1895, des avonds te half negen uur. De commissie uit de Tweede kamer omtrent de statistiek der domeinen over 1898 heeft ver slag uitgebracht en stelt vooraan de regeering den dank der kamer te betuigen voor de gedane mededeelingen aangaande domeinen, dit verslag aan haar mede te deelen, met verzoek de daarin voorkomende opmerkingen, ook over het laten vervallen der afzonderlijke begrootingen van het domeinfonds en het gesplitst domeinbeheer in dezelfde streken, in gezette overweging te willen nemen en het voorts daarheen te willen .en dat jaarlyks een afzonderlyk algemeen verslag omtrent de staatsdomeinen aan de Sta- ten-Generaal worde uitgebracht. Jüetteren en Kunst. In het vorig jaar steeg het aantal leden der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst tot 4001 gewone leden (onder welken 114 donateurs), 210 leden-kunstenaars (6 minder dan 't vorig jaar), alzoo 4211 eontribueerende leden (derhalve 143 meer dan het vorige jaar) verder 98 honoraire, 34 buitenlandsche corres pondeerende en 4 binnenlandsche correspon- deerende leden28 leden van verdienste1 buitengewoon eerelid (H. M. de Koningin- Regentes), te zamen: 4376 leden. Het aantal leden der zangvereenigingen bedroeg dat jaar 2403, zynde bjjna 100 meer dan het voorgaande jaar. De zangvereeni gingen der nieuwe afdeelingen Deventer en Nymegen brachten 139 nieuwe leden aan, daarentegen verloor de afdeeling Utrecht 53 leden en was het verschil by de andere af deelingen slechts weinige leden meer of minder. Het aantal leerlingen der muziekscholen be droeg 2816, zynde 212 meer dan het voor gaande jaar. Met drie Nederlandsche stukkenDe ledige wieg, Het studentenleven en Manus de Snorder gaf het gezehchap-Chrispyn Zaterdag te Berlyn zyn afscheidsvoorstelling. De heer Van Zuylen had vooral veel succes. Hy biedt Maandagavond de Hollandsche club een voor drachtavond aan. De bekende Fransche tooneelspeelster mad. Rejane heeft op een kunstreis in Amerika veel by val en ook veel dollars in geoogst. Zy speelde te New-York o. a. ook MadSans- Gêne maar toen voor bjjna leege zalen. Want in een anderen schouwburg werd te geljjk de Engelsche vertaling vertoond, met schitterende costumes en decoratief, en daar gingen de Amerikanen liever heen. Toen werd Divorgons op het affiche gebracht en ter stond was de zaal avond aan avond weder gevuld, zoodat Sardou te gelyker tyd in het Fransch en het Engelsch de Amerikanen boeide. Mej. Rejane is ook raak door rgke Amerikanen op soirées genoodigd om voor drachten te houden. Zjj ontving dan gewoon lijk 1000 dollars per avond. Aan een Fransch blad deelde zy nog mede dat ze voornemens was Sarah Berhardt en Duse naar de kroon te steken als Marguérite in La Dame aux Camélias. De beroemde Engelsche physioloog, prof. Huxley, is overleden. Georges Hugo, de kleinzoon van Victor Hugo, wordt onder-directeur en hoofdredac teur van de Nouvelle Revue, waarover echter mw Adam de directie behoudt. KERKNIEUWS- De heer J. Draaisma, predikant te Steen* wyk, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Middelburg bedankt. Zondag namiddag deed de heer F. Staal Pz., beroepen predikant by de gereformeerde gemeente teColynsplaat, zyn intrede naar aanleiding van Efeze 6 7ers 19, na des morgens bevestigd te zyn door den heer Keulemans uit Zierikzee die tot tekst had gekozen Hebreën 13 vers 17 het eerste gedeelte. Zondag middag te 6 uren arriveerde te Goes Z. D. H. de bisschop van Haarlem, teneinde in onze omgeving aan de leden der R. C. kerk, die in de laatste vier jaren toe getreden zyn, het vormsel toe te dienen. Uit vele woningen waaide de Nederlandsche vlag met den Pauselyken wimpel. Heden (Maandag) heeft de vorming te Goes plaats, waarvoor, behalve een 200tal kinderen uit die gemeente, ook een honderdtal uit Hans- weert voor de plechtigheid aanwezig zullen zyn. - Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. herv. kerk. Beroepen naarFerwerd J. Groeneweg te West-Terschelling; Vinkeveen H. Bruyel te Willige Langerak; Meklum M. Buiskool te Burgwerden naar Hoogeloon en Eersel J. M. C. H. Mond te Dinteloord. Bedankt voor: Delft C. J. Lammerink te ScheveningenKlaaswaal G. F. Haspels te Colmschate; en voor Heukelom J. B. Benders te Zyderveld. Aangenomen het beroep naar Zoelmond F. K. Germs Jr., cand.; en naar Vollenhoven R. Torenbeek op Marken. UIT STAD EN PROVINCIE. Men was zoo vriendelijk geweest van onzen wenk, om vóór eene muziekuitvoering op het Molenwater het terrein rond de tent te besproeien, gebruik te maken. Daar heerschte dan ook Zondag middag een frissche atmos feer en men werd niet door stof geplaagd. Ons stedelyk muziekkorps Bpeelde, onder directie van den luitenant-kapelmeester Jan Morks, op verdienstelijke wjjze een goedge kozen programma afhet publiek luisterde met aandacht en de vrooljjke marsch tot slot bracht velen in opgewekte stemming. Zondagavond omstreeks half tien is op de Groote Markt alhier door den 21-jarigen O. J. B. by een twiat met zekeren J. K. dezen met een mes een vrjj aanmerkeljjke snjjwond aan het hoofd toegebracht. De gekwetste werd aan het politiebureau verbonden en kon zich na eenigen tyd huiswaarts begevende dader is voorloopig in bewaring genomen, doch he den weder op vrye voeten gesteld. Die dader was ook betrokken in de treurige moordgeschiedenis op Hemelvaartsdag 1893 en werd, in verband daarmede, toen wegens

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1