N°. 94 138" Jaargang. 1895. Maandag 22 April. JIIDULraGH (BI RAM. Deze courant verschijnt dagelqks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.- Afzonderlijke nummers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel! Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Reclames 40 cent per regel. Th ermomele*. Middelburg 20 April 8 u. vm. 54 g a. 12 o. 62 gr-, av. 4 u. 63 gr. Verwacht verand. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. C. Boluit, firma weduwe A. C. de Jonge, te KruiningenF. v. d. Peul, te ZierikzeeA. O. de Moonr, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam, de Gbbb. BEinsrrANTE, te 's Gravenhage, en A. de La Mar Azn.s te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicity étrangère G. L. Datjbe Se Cie., Joen F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddagB te één uur aan het bureau bezorgd zyn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen Bjj deze oonrant behoort een Bijvoegsel, Middelburg 20 April. UIT STAD EN PROVINCIE. Wjj herinneren de leden der kiesvereeniging Eendracht maakt macht te Middelburg en die der andere liberale vereenigingen in het district Middelburg aan bet gewicht der vergaderingen, -waarin definitieve candidaten voor de a. Staten-verkiezingen moeten gesteld worden. Eendracht maakt macht vergadert Maan dag a., des avonds te acht uren, op de boven zaal der sociëteit de Vergenoeging. Van eene goede en practiscbe keuze van candidaten hangt voor een groot deel het welslagen der liberalen af. Mogen de leden dier vereeniging vooral de kans van slagen niet uit het oog verliezen; en, afgescheiden van personenkwesties, daarop vooral den blik gericht houdenVan het district Middelburg hangt het af of onze Pro vinciale en Gedeputeerde staten in de eerste jaren al of niet zullen regeeren in vryzinnigen. in milden geest; dan wel of het Calvinisme daar den scepter zal zwaaien. Vrydag is uit Borasele naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht een inwoner van Nieuwdorp, zekere M. Z., een oud bekende der justitie, die zich schuldig maakte aan diefstal van kippen. Door de liberale kiesvereeniging Burger plicht te Yerseke zyn Vrydag met alge- meene stemmen tot candidaten voor de Pro vinciale staten geproclameerd de heeren W. F. i. Wagtho, burgemeester van Coljjnsplaat enz., W. F. K. Lenshoek, I. D. Fransen van de Patte en J. Fransen van de Putte, beiden te Goes. Uit Cortgene schrjjft men ons Op de veemarkt, Vrydag alhier gehouden, waren aangevoerd46 paarden, 106 stuks hoornvee, 20 schapen, waarvan 1 met 2 lam mer», en 3 varkens, benevens 6 stieren voor de keuring. Vooral de handel in mager hoornvee was zeer levendig. Er werd besteed voor magere koeien f 100f 150, dito vaarzen f 80—f 140 en dito ossen f 80f 130. Ook eenig vet vee werd tot goede prjjzen verkocht. Doortehooge vraag voor de paarden werden weinig koopers gevonden. Voor de stierenkeuring waren aangevoerd een tweejarige en vjjf éénjarige stieren. De tweejarige stier was van den heer Van Langeraad te Coljjnsplaat, waaraan een tweede prjjs werd toegekend. Volgens het oordeel der commissie was dit, over het algemeen ge nomen, een goede Btier, geschikt tot voort teling, alleen een weinig hangende in de achterhand, terwjjl de banden wat korter en Bterker konden zyn. Van de vjjf éénjarige stieren werden de vol gende bekroond: een van den heer H. Leen- dertse te Wissekerke met den eersten pips in alle opzichten een goed ontwikkeld dier naar zjjn leeftjjd en verder nog vatbaar voor een goeden aanleg en van beste oudera af komstig. Een tweede pvjjs werd toegekend aan den heer Johs Verhulst voor een goeden stier met bree- den kopde hoornkroon kon beter geplaatst zyn; ook kon het wat dieper in de borst zjjn terwjjl het kruis een weinig te hoog was. Voor 't overige was het zeer aanbevelenswaardig. Twee derde pry zen werden toegekend: een aan een zeer goed ontwikkeld dier van den heer W. du Claux te Wissekerke, zeer ge schikt voor vlee ach vorming, en een aan den heer P. Maas te Coljjnsplaat voor een zeer goed stiertje, dat echter wel wat klein en wat fijn van bouw is en wat fijne beenen heeft. Het kon ook wat dieper in de borst zjjn, By het vee van den landbouwer A. v. L. te St. Anil aland is door den provincialen veearts het mond- en klauwzeer geconstateerd. Door den gemeenteraad van Bruinisse is Vrydag besloten de benoeming van een onderwijzer met hoofdacte nog eenigen tjjd aan te houden; ontheffing te verleenen aan J. M. Kloet van de beloopen korting wegens te late oplevering van een perceel onderhoud gemeentewerken ad f 126voorwaardelijk be sloten tot rioleering van de dykstraat; vast gesteld eene verordening op de vloeiplanken; besloten tot de grasverpachting der nieuwe begraafplaats voor twee jarengunstig beschikt op het adres vaa den gemeente geneesheer om verhooging zjjner jaarwedde met f 166.67, dat is tot f 600, en op de adressen van T. de Ko ning en J. M. Constand8e om afschrjjving van havengeld, respectivelyk 8/12 en 9/12, wegens het verkoopen van hun vaartuig. De werken tot dichting der doorbraak den zeedjjk van den Nieuw-Stryen- polder vorderen tegenwoordig goed. Steeds wordt langs het oostelyke einde van de geval len opening grond aangevoerd uit den polder, zoo tot versterking van den afsluitdam, als tot vorming van den daar langs te maken bin- nenberm. By hoogwater schuiert men ook grond aan langs het westeljjke einde van de doorbraak over een geslagen brug of stelling over de binnenwiel. Op het oostelyk einde is bovendien een dam gemaakt van het polderland naar de doorbraak met eene klimming tot nagenoeg aan de kruin van den afsluitdam. Daarop is spoor aange bracht en over dit spoor wordt ingelyks, doch met zoogenaamde kipkarren, grond aangevoerd op het met de klepschouwen gestorte zand aan den buitenkant van den dam. Ook met de klepschouwen wordt nog voort durend zand aangevoerd, door welk een en ander de geheele afsluitdam, hoog 1,75 M. boven H.W., van beide zydan wordtingesloten. Doorlating doet zich niet meer voor. {Iers. en Th. Crt.) De werken aan de slnis van Terneu zen zullen veel langer duren dan eerst ge* zegd was. Men had gemeend dat eene schor sing van drie weken voldoende zou zyn, doch thans verneemt het Hbld. v. Antw. dat zy misschien wel drie maanden zal duren. Ge durende al dien tyd is de scheepvaart op Gent gestremd. De Raad van Oostburg nam in zyne vergadering van Vrydag kennis van de me- seling van den commisBariB der konin gin in deze provincie dat de burgemeester als zoodanig was herbenoemd. Het primitief kohier der belasting op de honden voor dit jaar werd vastgesteld op f 83 en dat van den hoofdelyken omslag op f 2474.89. Polderbestuur van Walcheren. Vergadering van heden, Zaterdag, morgen te 10 uur. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Tegenwoordig 22 commissarissen. Afwezig is de heer jhr mr L. Schorer. Eerst is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den nieuw benoemden com missaris, den heer mr P. F. J. van Voorat Vader- De voorzitter noodigt tot dat onderzoek uit de heeren De Bruijn van Melis en Mariekerke, Van Westen en Cevaal. De zitting wordt geschorst. Na heropening brengt de commissie, by monde van den heer De Bruyn, rapport uit, strekkende tot toelating van den gekozene. Conform dit rapport wordt besloten. Nadat de benoemde commissaris is binnen geleid, de vereischte eeden heeft afgelegd en door den voorzitter is geluk gewenacht, wordt lecture gegeven van de notulen. Naar aanleiding van die notulen zegt de heer Snyders den voorzitter en het dag. bestuur dank voor de inwilliging van zyn verzoek om eene afteekening van kaarten der verschillende deelen des polders. De daarvoor betaalde som, f 25, acht spreker zeer billijk en hy wekt zyn )-leden op om zich eveneens van die kaarten te voorzien, wat van veel belang ie om de gedane voorstellen te kunnen beoordeelen. De voorzitter deelt mede dat hy die kaarten niet meer tot dien prjjs zal kunnen verschaf fen, wjjl eerstens het werk niet is medegeval- len en tweedens de persoon, die de afteeke ning maakte, daartoe thans geen gelegenheid meer heeft, wyl hy in dienst van den poldei is getreden. Daarna wordt overgelegd het verslag van het dageljjksch bestuur omtrent den toestand des polders in 1894. Dat begint met de mededeeling dat de af- geloopen winter zeer ongunstig is geweest voor de zeeweringen. Herhaalde stormen, waaronder die op den 13 November, 28 Decem ber 1894 en 23 Januari 1895 en bovenal die in den nacht van 22 op 23 December 1894, veroorzaakten aan de werken groote en uit gebreide schaden. By laatstgemelden storm vloed bereikte het water, zonder golfverhef fing, de buitengewone hoogte van 2.30 M. boven gewoon hoogwaterpeil en werden de golven op den Westkapelschen zeedyk tot 6.6 M. boven dat peil opgejaagd. Hierdoor ontstond dus een aanzienlyk grondverlies in het zwakker verdedigde borenbeloop aldaar ging de bovenste strook der bazaltglooiing over eene aanzienlyke lengte verloren. De ryepakking langs den duinvoet by Dom burg werd weggeslagen en overal de duinvoet steil aangezet. Aan den Vijgeter voor Zou- telande en by het fort Den Haak ontstond dat duinverlies boven de aldaar bestaande erdedigingsmiddelen en werd daardoor op eerstgemelde en laatstgemelde plaats de oude, onder het duin aanwezige zeedyk ontbloot en beschadigd. Al die schaden eischten onmiddelyke voor ziening. Voor zoover dit mogelyk was, wer den zy hersteld en verder met spoed en groote krachtsinspanning de overige tegen uitbreiding verzekerd. De daartoe benoodigde materialen werden per spoor te Middelburg en te Vlissingen aan gevoerd en het mocht het bestuur daardoor gelukken een en ander zoodanig te verzekeren dat, ofschoon by volgende stormen op andere gedeelten schade ontstond, de gemaakte wer ken onverlet bleven. Het spreekt van zelve dat daartoe buiten gewone kosten moesten worden gemaakt en het totaalcyfer van de stormschaden tusschen den 1 April 1894 en den 31 Maart 1895 tot een aanzienlyk bedrag klom. Die totale kosten kunnen worden geraamd voor de Noordwatering op f 33.500, Oostwatering op f 2500, Zuidwatering opf 3200 en Westwa tering op f 4450, of samen f 43.650. Buitendien zullen in den aanstaanden zomer verschillende werkenwelke slechts voorloopig tegen beschadiging werden voorzien, afdoende moeten worden hersteld, waartoe by mingen der verschillende wateringen de noodige voorstellen worden gedaan. Behalve door de stormvloeden hadden de verdedigingswerken ook nog te lyden van het heen en wederd-y »c; vn.u het- jjs gedurende de maand Februari jl. Intusschen is de heer Sohorer ter vergade ring gekomen. Hierna gaat de vergadering op voorstel van den voorzitter over in eene met gesloten deuren. De zitting heropend zjjnde, geschiedt over legging van de polderbegrooting voor 1895. Zy bedraagt in ontvang en uitgaaf f341.646.37 verdeeld als volgt: Ontvangsten. Hoofdst. I, ontvangst wegens vroegere dien sten f 22857. Hfdst. TI, opbrengst van eigendommen en bezittingen, f 1838.39. Hfdst. III, belastingen en heffingen, f250.363.70 t. w. gewoon dykgeschot ad f 13.50 per hek- tare schotbaar land f 208.140.63 en f 5.30 per hektare vryland f 7848.53, buitengewoon dyk geschot ad f 2 per hektare f 33797.36 en af- wateringsgelden f 577.18. Hfdst. IV, inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten, f 3564.37. Hfdst. V, inkomsten van straat- en zand wegen, f 10.522.91. Hfdst, VI, buitengewone ontvangsten, f 52.500. Uitgaven. Hfdst. I, uitgaven van vorige dienstjaren, nihil. Hfdst. II, kosten der gewone werken f 194.147.13, nl. Noordwatering f 140.585.07, Oostwater, f 10.031.07, Zuidwater, f 33.767.59 en Westwatering f 9760.40. Hfdst. III, kosten der buitengewone werken, f 40000, t. w. schoonmaken van de gemeente- vesten te Middelburg f 5000 en regularisatie van stormschaden in 1894 en 1895 f 35000. Hfdst. IV, kosten der straat- en zandwegen, t 10.522.46. Hfdst. V, rentebetaling en aflossing van gevestigde schulden, f 62.641.96. Hfdst. VI, bezoldigingen en schadeloos stellingen aan het bestuur, f 16.845.33. Hfdst. VII, kosten der inspectiën op de werken, f 700. Hfdst. VIII, onderhoud van eigendommen en brandverzekering, f 400. Hfdst. IX, grond en andere lasten, f1130.685. Hfdst. X, kosten van brand, licht bureaubehoeften, f 500. Hfdst. XI, druk-, bind-en schryfloonen, f 550. Hfdst. XII, kosten byhouding kadastrale» polderlegger, f 300. Hfdst. XIII, dito der verkiezing van com- misBarissen, f 250. Hfdst. XIV, alle andere uitgaven enz., f 3400. Hfdst. XV, onvoorziene uitgaven, f 10.261.1 De commissie, belast met het voorloop:'ge onderzoek der begrooting, rapporteert dat de verschillende poüten door haar zyn onderzocht en dat daartegen geen bedenkingen zyn ge rezen, weshalve zy adviseert tot goedkeuring. De voorzitter betuigt der commissie dank voor het uitgebracht rapport en verklaart dat het dag. bestuur het hoogst aangenaam vond ten deze den steun dier commissie te ontvangen. Daarna worden de algemeene beraadsla gingen over de begrooting geopend. De heer Snyders begint met hulde te brengen aan het dag. bestuur en de ambtenaren van den polder voor de vele moeiten, die allen zich gegeven hebben, en den grooten yver en de toe wjj ding, die zy toonden voor de belangen van den polder. Spreker heeft echter tegen enkele posten van de begrooting bezwaar. Een allertreurigst jaar is 1894 geweest, wat 5 regens betreft. Er zyn klachten geuit over de belemmering in den waterafvoer en in de najaars-vergadering heeft de voorzitter medegedeeld dat die belemmeringen niet be staan. Verschillende inwoners van Meliskerke heb ben kolossale schade van het water gehad en zy hebben zich daarover beklaagd by den voorzitter en den raad Pouwer, zonder dat dit echter iets heeft geholpen. Spreker heeft persoonlyk de zaak onderzocht en hem is gebleken dat de klagers geljjk had den. Hy is daarop naar den heer Pouwer ge gaan, heeft dezen op een en ander gewezen en gevraagd of een rapport, dat reeds 13 jaren geleden is gevraagd, nog niet is verschenen. De heer Snyders heeft daaromtrent verder niets vernomen. Verschillende commissarissen hebben met spreker enkele watergangen en enkele sprin- ken bezichtigd en de diepte gepeild. Toen is gebleken dat de fout zat tusschen de heul no 1 van de Noordwatering en no 21 van de Boudewynkerksche sprink. Die heul was niet diep genoeg in verhouding tot de andere heulen. Spreker heeft al de peilingen in een teeke- ning opgenomen en die aan den heer Van der Swalme getoond met verzoek om inlichting of de schalen wel goed waren. Hem is daarop door den hoofdcommies ver zekerd dat dit het geval was. Spreker heeft zich toen begeven naar den voorzitter, die zeide van meening te zyn dat de teekening niet juist was en hem tevens mede deelde dat de nulpunten in de watergangen juist waren aangebracht. Spreker heeft toen een andere teekening vervaardigd, waarop de verschillende schalen zyn aangebracht; en by onderlinge vergely- king is gebleken dat de nulpunten niet juist konden zyn. Verder heeft hy vernomen dat, toen hy 's morgens een onderzoek had inge steld, 's middags door een ambtenaar van den polder getracht is de bindernis in de straks genoemde heul op te ruimen. Spreker heeft later van den voorzitter ver nomen dat er vier schotbalken uit de meer genoemde heul zyn verwjjderd. Daarop heeft de heer Snyders zich weer loco overtuigd en op verschillende plaatsen metingen doen verrichten, waaruit hem geble ken is dat schotbalken verdwenen waren en ook gebaggerd is onder de heul, maar tevens dat, rekenende naar het bestek, daar nog drie palm te veel grond te vinden was. Toch heeft het uitgevoerde werk wel eenig nut gehad, want zeer spoedig was het water Verder noemt de heer Snyders den stand van het water in onderscheiden watergangen sprinken en meent, op grond van een en ander, dat de zaak van den waterafvoer niet in orde is. Spreker herinnert aan een besluit, in genomen, cm een deskundig ingenieur rapport te doen uitbrengen omtrent de suatie in den polder. Hy heett naar bedoeld rapport ge vraagd, maar van den voorzitter ten antwoord ontvangen dat dit zoek was. Gebleken is dat indertyd door den heer De Bruyn te Vlissingen op een octavo briefje een soort rapport iB uitgebracht, dat echter door den voorzitter zeiven niet als een officieel rapport werd beschouwd. Spreker wyst er verder op dat jaarlyks groote sommen besteed worden voor de suatie- by kan echter niet beoordeelen of dat geld nuttig iB aangewend en spreekt den wensch uit dat aan het besluit van 15 April 1882 einde- 1 jjk eens uitvoering worde gegeven en een deB; kundige worde opgedragen een rapport saam te stellen omtrent de suatie. Waar een som van f 4000 is weggeworpen aan het uitdiepen der vesten van Middelburg en waar groote sommen voor heulen en dui kers worden gevoteerd, acht spreker het drin gend noodig dat een onderzoek worde ingesteld; zoo dringend zelfs dat hy aan verschillende posten op de begrooting zyn stem zal onthouden. Verder wil spreker dat het dag. bestuur worde uitgenoodigd niet in de watergangen te laten morsen door te delven by hoog water, in plaats van 'by droogte, en dan te delven van kant tot boom. Naar zyne meening zullen dan de landbouwers gebaat worden, die thans een groot deel van het jaar hun land onder water zien staan en daardoor niet in staat zyn te oogsten. Spreker eindigt met nogmaals aan te dringen op een spoedig onderzoek van een deskundige. Nadrukkelijk verklaart hy dat het geen wan trouwen is tegen den voorzitter of tegen de leden van het dag. bestuur, dat hem tot spreken drong, maar alleen medelyden met de inge landen, die zoo veel last van 't water hebben. De voorzitter verzekert den heer Snyders dat slechts éen persoon uit Aagtekerke by hem over het water geklaagd heeft. Hy heeft de zaak onderzocht en hem is gebleken dat de bezwaren alleen voortvloeien uit het ongunstige weder van Augustus af tot den heelen winter toe. Hevige regenbuien brachten daar veel toe by. Op de begrooting is thans een belangryk cyfer gebracht ten behoeve der suatie. Verder wyst de voorzitter er op dat de be zwaren, die bestaan, veelal worden overschat. Aagtekerke verkeert in ongunstiger positie dan andere deelen van den polder, omdat het twee uren van de sluizen ligt De cjjfers der peilingen, door den heer Snyders genoemd, kan spreker niet beamen. Hy heeft Woensdag de onderscheidene water standen in den Dombnrgschen watergang doen opnemen en deelt de verschillende uitkomsten Ook in andere deelen van den polder is die opneming gedaan en overal bleek dat het water slechts eenige centimeters boven het zomerpeil stond. De peilschalen staan goed met uitzondering van een. Daarna constateert de voorzitter dat op een lengte van 1000 meters in de watergangen slechts 3 cent. verval is, terwjjl de sluizen stroomen; zeker een alleszins voldoende toestand. Wat betreft de opmerking omtrent een heul in de Boudewjjnskerksche sprink, wyst de voorzitter er op dat in 1894 13 uitnoodigingen zyn gericht aan ingelanden om te delven. Geen dier 13 had aan zyn verplichting vol- wjjl het onmogeljjk was. By de nieuwe opneming in Mei zullen die ingelanden weer uitgenoodigd worden om te delven. De brug by Poppendamme is, nadat de heer Snyders daarover gesproken heeft, nage zien door den oppercommies en den raad Pouwer. Beiden deelden, als uitslag van hun onderzoek, hetzelfde mede, nl. dat de heul in orde was en er alleen eene belemmering, van de vier schotbalken, in was. Spreker betreurde dit maar wist het niet. Maar die belemmering was naar het oordeel van den voorzitter niet van overwegend belang. Wat betreft het delven by mooi weer, dit zou zeker uitstekend werken maar het weer wisselt. Wat aangaat de historie van den heer De Brujjn deelt de voorzitter mede dat die in 1882 op zich heeft genomen om over den toestand van den waterafvoer in Walcheren te rappor teeren, doch dat spreker behalve het briefje, waarop de heer Snyders doelt, geen rapport heeft ontvangen. Dat briefje was zoek ge raakt en door een toeval hseft de griffier het gevonden. Spreker verklaart zich ongenegen aan het verzoek van den heer Snyders te voldoen om een deskundige te laten adviseeren. Naar zyn gevoelen is dit niet noodig. De polder is ook met zyne ambtenaren in staat om aan alle billyke eischen te voldoen. Of een dag. beBtuur, dat een zevende deel der watergangen wil laten delven, dat tal van bruggen hernieuwt, verdient dat het een des kundig adviseur wordt opgedrongen, wat feite- Ijjk een bewjjs van wantrouwen is, laat de voorzitter aan de vergadering ter beslissing. Verder deelt hy mede dat het dag. bestuur hoopt te zorgen dat in 1895 de delfwerken behooren worden verricht en dat de watergangen zullen voldoen aan wat in de bestekken is opgenoemd. Verder zal nog eens een ernstig onderzoek ingesteld worden naar de peilschalen. Om te bewyzen dat door het dag. bestuur wel degelyk notitie genomen wordt van klachten, deelt de voorzitter mede dat men beproeven zal de watergang naar Domburg te verdiepen en dat hy zich voorstelt by den desbetreffenden post op de begrooting een bedrag van f 500 meer aan te vragen. Eindelyk doet de voorzitter nog eenige mededeelingen omtrent de diepte van heulen en duikers. De heer Cysouw deelt mede dat het delven in de sprink, waarvan daar straks sprake was, in het vorig jaar onmogelijk was; ook was er een bezwaar dat het polderbestuur de

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1