N°. 69. 138' Jaargang. 1895. Vrijdag 22 Maart. Van onder op! HMLBniGH UllltlM. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.- Afzonderlijke nummers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel; Bij abonnement Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Reclames 40 cent per regel. Tfc eraonetev, Middelbars 21 Mrt. 8 u. vro. 38 o. 12 n» 43 gr-, av. 4 u. 42 gr. Verwacht Z. W. wind. j Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoo», te GoesA. C. Boluit, firma weduwe A. C. de Jonge, te KruiningenP. v. d. Peiji, te ZierikzeeA. C. de Mooi/, i te Tholen: W. A. va» Niedwenothze» en te Terneuzen: M. de Josge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bnreau's van Ni/gh Van Ditkab, te Botterdam, de Gebb. Belintante, te 's Gravenhage, en A. de La Mab Azn., to Amsterdam, j Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Gut., Joen F. Johes, opvolger Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zyn, willen zy des avonds nog worden opgenomen De motie-Dobbelmann is verworpen met 52 stemmen tegen en 33 voor. Het was te wachten. De stroomiDg in onze Tweede kamer is nog niet gunstig voor de protectioniaten en het verheugt ons dat de meerderheid zich nog niet geroepen acht om het vrijhandel- stelsel den rug toe te keeren. De regeering heeft haar standpunt duidelijk en klaar uiteengezet bij monde van den premier, den minister van buitenlandsche zaken. En het was van haar kant een stont stuk om aldus haar gevoelen te openbaren, *oo teleurstellend voor eigen vrienden. Wij beleven een zondeilingen tijd op par lementair gebied. Het ministerie haast zich volstrekt niet om de groote vraagstukken van den dag op te lossen, waartoe het in de allereerste plaats is geroepen. Terwijl het vorig kabinet zich stipt hield aan die taak, zien wij in dit ministerie de eenige overwinning van belaDg behalen door den minister van oorlog, die ons eenige millioenen lasten oplegt voor nieuwe geweren, terwijl de reorganisatie van onze levende strijdkrachten nog op zich laat wachten. De minister heeft by zijne verdediging van zijn voorstel verklaard dat hij persoonlijk de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen ons leger tegen den vijand te zenden mits de soldaten met het nieuwe geweer waren gewapend. Wij hebben aan die verantwoordelijkheid, als het eens misliep, al bitter weinig. Onze vijand zal ook wel zorgen dat hij vuurwa penen naar de nieuwste constructie heeft, misschien weer nieuwer dan hetgeen wij nu zullen aanschaffen. En wat baat dit als wij de „mannekes" niet hebben en trots al de millioenen, die leger en vloot kosten, toch door de overmacht worden overweldigd? Wij kunnen nog maar altijd niet ons land gelukwenschen met die overwinning. Voor het overige laten de ministers van binnenlandsche zaken en financiën nog wach ten op hetgeen men van hen eischen mag. En middelerwijl wordt het kabiDet van verschillende kanten minder aangenaam op de proef gesteld en bestookt. Wat toch had bet moeten doen, wanneer de motie-Dobbelmann ware aangenomen Den daarby uitgedrukten wensch om van koers te veranderen op het gebied van han del, nijverheid en landbouw, eenvoudig voor Tentoonstelling van Affiches. Een stukje Parys! Te Middelburg Ja, in het hartje van onze goede stad, een brok van het vroolyke, bontgekleurde Parys, fin de siècle. Sedert een twintig jaar beslaan de groote gecoloreerde affiches een ruime plaats op de muren der Fransche hoofdstadde beste Parysche teekenaars hebben er bun talent aan ten koste gelegd. Wie kent niet, al is het slechts by kleiner reproductie, de luchtige, zwevende vrouwengestalten van Cbèret, de schel gekleurde affiches van Toulouse-Lautrec Of bleef misschien toch de kunst dezer moderne Fransche artisten velen onzer lezers nog onbe kend? Dubbel waar is dan, wat een geestig schryver beweert: Si les collectionneursn'eccis- taient pasil faudrait les inventer. En drie werf gelukkig dat wy zulk een collectionneur in ons midden hebben. De beer Henri Tak, die het vorig jaar, de leden en begunstigers van het Kunstmuseum alhier in de gelegen heid stelde zyn ruime en exquise verzameling hedendaagsohe prentkunst te bewonderen, heeft thans de welwillendheid gehad een aantal van zyn ryke collectie geïllustreerde aanplakbil jetten eveneens in hetzelfde lokaal ter be zichtiging te stellen. Zaterdag a. wordt deze merkwaardige tentoonstelling geopend, maar wy grepen gretig de ons geboden gelegenheid aan om reeds te voren een kykje te nemen en ons te overtuigen, dat hier waatlyk het kunstlievend Middelburg de gelegenheid ge schonken is iets voor ons, provinciasJsche kennisgeving aannemen Of onder ver klaring aan dien wensch niet te kunnen voldoen heengaan Het eerste zou al vrij zonderling zijn geweesten bet tweede voor onzen politieken toestand alles behalve gunstig. Men ziet daaruit hoe gevaarlijk het spel met motie's is, vooral iu de omstandigheden, waarin regeering en vertegenwoordiging zich op dif oogenblik bevinden. Dat een Kamer bij aanhangige kwesties, zooals die bij den Noord-Ooster lokaalspoor weg en van het kantongerecht te Ridderkerk, van haar gevoelen tegenover eene regeering doet blijken, kan practisch nut hebben. Wy willen in deze niet veel ons verdiepen in de vraag of het goed is, dat men bijzondere belangen op den voorgrond stelt, en prac tisch dat met veel ophef gewag wordt gemaakt van den invloed, dien de z.g. plat telandsclub in onze Tweede kamer uitoefent, maar wel zij opgemerkt datwanneer ver tegenwoordigers van groote steden of de daar verschijnende bladen over dien in vloed den staf breken, zij verstandig zouden doen tot zich zeiven in te keeren en zich de ernstige vraag voor te leggeD, of zij zeiven niet jaren lang al te veel voor de belangen van hun eigen parochie hebben gewerkt en gepredikt; zy 'tookniet altijd openlijk. Rotterdamsche en Amsterdamse he belan gen hebben in onze Tweede kamer ook nog al eens zwaar gewogenen met het oog op dat verleden voegt het allerminst een hoogeu toon aan te slaan wanneer de overige deelen van het land ook eens vragen om hun recht matig deel in de behartiging van hun belangen. In hoever nu bij de hierboven aange haalde kweBties het recht aan de zijde der meerderheid in de Kamer was, kunnen wij niet beoordeelen, omdat wij niet bekend zijn met lokale toestanden en belangen. In elk geval was er aanleiding om bij die hangende vraagstukken te doen blijken van haar mee ning, welke stond tegenover die van de regeering. Doch wat baten overigen» al die moties tegenover een kabinet dat ze eenvoudig voor notificatie kan aannemen? Thorbecke ver klaarde soms ronduitals deze motie wordt aangenomen, zal ik haar rustig naast mij neerleggen. Daar heeft men de motie-Gerritsen, geam- mendeerd door den heer Van Alphen, be treffende loon en arbeidsduur. Zij luidde, zooals men weet: „De Tweede kamer der Stateu-Generaal, van oordeel dat het wen- schelijk is bij de uitvoering der bouwwerken van rijkswege bij aanneming en binnen de grenzen van eene gemeente uitgevoerd, waar Nederlanders, niet alledaags te aanschouwen- Menigeen zal by het binnentreden der zaal verrast, verbaasd terugdeinsen, als hy daar die schel gekleurde affiches voor oogen ziet met hun zonderlinge, somwylen ondeugende doch altyd geestige figuren. Beschroomd zal een enkele zelfs vragenof dit nu ook al kunst moet heeten, maar by wat langer toe kijken zal het hem spoedig duidelyk worden, dat hy hier met waarlyk artistieken arbeid te doen heeft en het niet de eerste de beste kladschilders waren, die deze aanplakbiljetten voor Pqrysche schouwburgen, deze reclame platen voor Fransche boekwerken maakten, als 'tware met groote lynen en enkele kleuren de gevorderde reclame op het papier wierpen. Het is een der eigenaardige verschynselen van onzen tyd, deze mode om de phantasie van den stillen wandelaar op straat door die reusachtige affiches, in kleuren en vormen vol ryke afwisseling, in beweging te brengen, hem de heerlykste en de mooiste dingen in zyn verbeelding af te schilderen, van de verster kende kindermelk en de zuivere Van Houtens- cacoa tot de griezeligste keukenromans en de stoutste Boulevard-theater-genoegens. Het is de kunst, die triomfeerend de industrie is binnengetrokken, of de industrie, die zich van de kunst heeft meester gemaakt? Tusschen de kleurige reclame-plaatjes, waarmede de spekslager en de kruidenier onze kleinen ver heugt, tot de artistieke affiches op de muren van Parys en Londen bestaat het nauwste verband uit industrieel oogpunt, doch het verschil in kunstwaarde is aanmerkelijk. het gebruikelijk is bijzondere bepalingen ofntrent loon en arbeidsduur in bestekken op te nemen, met dat gebruik rekening te houden, gaat over tot de orde van den dag." Op zich zelve was zeker de poging van den Leeuwarder afgevaardigde zeer te waar- deerenen was het goed dat in onze volks vertegenwoordiging die kwestie eens ter, sprake kwam. Maar is het getij gunstig voor dergelijke proeven Eene sterke partij heelt den heer Gerritsen gesteund, maar zij was nog niet krachtig genoeg, omdat er veel onzekerheid heerschte omtrent de juiste beteekenis der motie. Op die minderheid voor het vervolg bij dergelijke vraagstukken te vertrouwen zal bezwaarlijk gaan, omdat zij nog bestond uit heterogene bestanddeelen, saamgebracbt omdat door de discussiè'n de kwestie, die het hierbij gold, ten slotte onzuiver was gemaakt. Maar men stelle eens dat de stemming anders uitgevallen ware en, in plaats van 38 stemmen tegen en 36 voor de motie, die cijfers eens omgekeerd waren geweesthad dan de regeering daarin aanleiding moeten vinden om dadelijk naar den zin van die motie te handelen; en zou zij dit hebben gedaan Dit is de hoofdzaak. Aan haar was toeb ten slotte de uitvoering opgedragenen voor elk departement afzon derlijk was het hoofd daartoe geroepen. Hoevele excepties hadden zij kunneD opwerpen en hoe weinig invloed had de Kamer verder kunnen uitoefenen, tenzij zij ten slotte, by niei-nakoming van den uitge sproken wensch, een motie van wantrouwen had uitgebracht en zoodoende de regeering tot heengaan had gedwongen, wat, wij her halen, in de gegeven omstandigheden hare bedenkelijke zijde heeft. Thans wacht ons o. a. nog een andere motie, die van den heer Heldt, die de Kamer wil doen verklaren: „dat eene algemeene voorziening voor den ouden dag der werklieden wenschelijk is „dat de gelegenheid tot het verzekeren van lijfrenten, die de regeering zich voorstelt te openen, in de behoefte niet kan voorzien." Deze motie heeft een meer gepronouceer- de strekkingzij wil de Kamer bepaald doen uitspreken dat de regeering niet op den goe den weg is en haar uituoodigen „eene staats commissie te benoemen om te onderzoeken, op welke grondslagen en naar welke rege len eene algemeene voorziening behoort te worden ingericht. Het Handelsblad wees er dezer dagen te recht op dat men van de plannen der regee ring in deze eigenlijk nog niet veel weet Wie wel eens langen tyd aan een spoorweg station heeft moeten wachten en zich daar den tyd heeft verdreven met de reclame-biljetten van alle mogelyke stoomvaartlijnen en andere te bezichtigen, kan zich zeer goed voorstel len, hoe eens een ernstig man, gelyk men ver telt, in diezelfde omstandigheden verkeerend, het eerst op de gedachte is gekomen een ver zameling van die aanplakbiljetten aan te leg gen. leder, die zich dat genot en die luxe kan schenken, zal spoedig tot de overtuiging komen, dat de Fransche aanplakbiljettenkunst de kroon Bpant boven die der andere landen. Dank zy een aantal knappe kunstenaars heeft het affiche te Parys een hoogte bereikt als nergens elders. Daar de smaak voor het aanplakbiljet zich onder het publiek steeds meer ontwikkelt en zoo het aantal verzame laars doet toenemen, wordt het altyd moeily- ker een collectie byeen te brengen, die een eenigszins volledig overzicht geeft van deze eigenaardige kunst der laatste kwart eeuw in Prankryk. Hartelyk verheugen wy ons er over, dat ons thans in het Kunstmuseum de gelegenheid is geschonken zulk een mooie verzameling te leeren kennen. Tot de eersten der Fransche affiche-teekenaars is Chéret to rekenen. Van dezen zyn bier niet minder dan acht-en-dertig aanplakbiljetten tentoongesteld. Hy wordt de vader van het artistieke affiche genoemd, die een gansche pleiade achter zich heeft: Gras set, Toulouze-Lautrec en vele anderen, die hem op zyn weg zyn gevolgd. Hy is een self- wiflde-knnstenaar. Met zyn 13e jaar trad bjj en men dus moeielijk kan zeggen dat de gelegenheid, welke zij zich voorstelt te ope nen, in ue behoefte niet kan voorzien. Het blad acht het beter dat de Kamer, alvorens over de motie een oordeel uit te spreken, de regeering uitnoodige het verslag, door de commissie in den herfst van .1893 uitgebracht, openbaar te maken. Geschiedt dit, dan eerst kan de Kam?r met kennis van zaken oordeelen of inderdaad door een regeling in dien geest het doel niet kan worden bereikt. Geschiedt die openbaar making niet, dan zal de beraadslaging over de motie zich tot algemeenheden moeten bepalen en de beslissing niet zuiver kun nen zijn. Er is nog een reden voor de openbaarma king. De benoeming van een staatscommis sie, welke de heer Heldt verlangt, zal na tuurlijk tot nieuw uitstel leiden, een uitstel wellicht van vele jaren. Dit nu ware niet te betreuren als 'er geen geschikt voorstel voor spoedige behandeling in uitzicht was. Wanneer echter inderdaad het regeeringsplan op goede grondslagen berust, zou het dan niet te betreuren zijn dat het door het aan nemen der motie werd verijdeld en de op lossing lang verdaagd vroeg het Hbld. Het meende daarom dat wie het wèl meent met de grooto zaak der pensionneering van werklieden thans moet aandringen op open baarmaking van het rapport. Daartegen kan geen bezwaar bestaan. In de laatste jareD z^n vele voorstellen van commissiën open baar gemaakt, o. a. over de herziening der wetboeken en over de administratieve recht spraak. Wij beamen dit gevoelen. Yan eene staatscommissie als de heer Heldt wenscht, verwachten wij in de eerste jaren luttel heil. Ons schijnen bovendien al die verklaringen der Kamer in dergelijke kwesties, het volks geluk betreffende, van weinig nut. LeveD wekken kunnen zij niet; voor de oplossiDg van gewichtige vraagstukken hebben zij geeD practisch resultaat. Het Btreven, dat zich thans in onze verte genwoordiging openbaart om op die wijze de regeering te dwingen op een weg, die, naar men meent, tot een goed einde kan leiden, schijnt ons de mijl op zeven. En de eenige nuttige zijde van ai die pogingen, thans zoo onschadelijk omdat er toch zoo weinig ander werk valt te verrichten is, dat daardoor meer en meer aan het licht komt het niet te loochenen feit dat wij met onzen parlementairen wagen op een verkeerd spoor zijn geraakt. Het is thans, in plaats van een krachtig bestuur, een wankelende regeering die tel kens en telkens weer gevaar loopt een onver als leerling in een litbographische inrichting en ontwikkelde zyn talent hier aan de prak- tyk. By heeft zyn eigen manier van werken. Op een steen, dien hy prepareert, brengt hy geel met rood en blauw, want hy werkt maar met drie kleuren, de allerelementairste, som wylen nog met een vierde groen. Hy gebruikt ze voor drie hoofdmotieven, dikt ze aan, nuan ceert ze, verdunt ze, eerst op een klad met waterverf, wat fijngewreven pastel, dan op den steen, waar hy zyn klad overbrengt. Cbéret'8 aanplakbiljetten zyn in den juisten styl, want zulke affiches moeten niet als schilderyen werken, maar door scherpe teeke- ning en schitterende kleuren het oog in de verte aantrekken en met éen oogopslag moet men kunnen zien, wat het beteekent. Chéret's kuDBtiBvroolyk, geestig en luchtig; Chéret's werk is door en door Parysch zyn vrouwen met haar hooge kapsels, haar luchtige kleeding, haar wie gelende bewegingen,haar elegance, haar nerveus lachen is een deel van Parys. »Zy zyn het sym bool van 'tYermaak, dat te koop is voor ieder en zich schertsend aanbiedt, het Vermaak, dat zelden natuurlyk is en gezond in groote steden, omdat het moet liggen onder het bereik van den losbol, den holhoofd, den schavuit omdat het sterk gekruid moet zyn voor de geblaseerden en banaal voor de menigte. En altyd en altyd lacht dat Vermaakheden, als gisteren het vaderland een ramp heeft ge troffen, zooals het morgen zal gereed staan, al ware ook gansch Europa in rouw." *j Fransche Tcekenaars door Frits Lapidoth. wachten stoot te krijgen, welke haar bestaan in gevaar of de kamer zelve in een moeilijk parket brengt. Dit allee is de schuld van den ongezonden toestand, waarin wij op dit oogenblik verkeeren. De volksbelangen dringen zich meer en meer op den voorgrondhet valt niet te ontkennen, maar regeering en kamer leven tegenover elkaar in eene afwachtende houding. De laatste wil de eerste dwingen en dringen met zacbten drang maar waar van boven af geen kracht kan uitgaan baat die drang al zeer weinig. Hoeveel verder zouden wij geweest zijn als men een jaar geleden anders had ge handeld Toen had men een krachtig mini sterie, dat wist wat het wilde en van onder af wilde beginnen om den grondslag te leggen voor een vertegenwoordiging, bij wie de volks belangen een warm hart en een willig oor hadden gevonden en waardoor van zelf dan een kabinet zou zijn in 't leven gekomen dat zonder aansporing geleidelijk den goeden weg zou hebben bewandeld. Van onder op moeten de kracht en de aan drang komeneerst dan geraken wij van zelf op den practiscben en degelijken weg. Nu zal het nog geruime tijd duren vóór wij daarop belanden. Wij gelooven dat zelfs de grootste tegen stander van het kiesrechtplau van den oud-minister Tak van Poortvliet nu wel zal iuzien dat hij het bij het rechte eind hadè De ervaring van het eerste jaar na het mislukken van zijn arbeid heeft reeds be wezen hoe zeer wij achteruit zijn gegaan en in menig opzicht tot stilstand gedoemd. De tijd zou dan meer dan waarschijnlijk niet behoeven te zijn besteed aan nuttelooze moties; de lucht ware dan gezuiverd en de gelegenheid tot vruchtdragenden arbeid ge opend. middelburg 21 Maart. Naar aanleiding van het gisteren meege deelde verzoek, door de afdeeling Amsterdam van de Vereeniging Boaz tot de Koningin- Regentes gericht omtrent het bevorderen van de binnenlandsche industrie, wjjst de Amst. Ort. erop dat men aankoopen, door vreemde vorBten of vorstinnen ten onzent gedaan, altyd byzonder hoog waardeert; het blad acht het daarom verkeerd in onze vorstinnen af te keuren wat men in anderen pryst. Maar voor het overige en hier slaat het blad o. i. den spyber op den kop meent zy, dat zulk een verzoek alleen recht van bestaan zou hebben als de Koningin-Regentes gewoon was de bui tenlandsche industrie te bevoordeelen. Tot dusver is het tegendeel gebleken, zoodat men Een Franech schryver karakteriseerde deze vroolykheid in een schets over Chéret aldus »Hoe verder het nerveuse en snerpende van de Fransche vroolykheid vast te leggen Men lacht met tranen in de oogenSapeck, de koning der fumisterie, antwoordde op de vraag, hoe fcy het aanlegde vroolyk te blyven, en altyd nog met nieuwe grappen voor den dag te komen»Ik heb het land." >Wat geeft het, wy moeten vroolyk zyn. Het gas is aangestoken voor de huizen van vermaak. Het orkest speelt. Ook het affiche slaat zyn kleurenfanfare by de parade aan de deur. En welk een sonoor koper is dat vroolyke schelle geel, dat zoo eigen is aan alle affiches van Chéret. II existe un bleu dont je meurs Paree qu'il est dans les pruneU.es heeft Sully Prudhomme gezegd. Er js een geel dat my doet lachen, omdat het in de affiches ligt, een geel dat opwekt als de citroenschil." Op verscheidene der geëxposeerde affiches zal men zien, hoe Chéret Parys illustreert met zyn bevallige Bchoonen, zyn gommeux en clowns, alle reclame-biljetten voor theaters, dagbladen, openbare bals of romans van Emile Zola. (Nouveau-Thédtre-ScaramoucheLe RappelBal Bullier; Moulin rouge; Musée Grévin, Le Pays des fées Jar din enchanté Gil-Bias, If argent de Zola etc. Wie eenmaal affiches van Chéret heeft ge zien, zal ze niet licht uit het geheugen ver liezen, geen geringe aanbeveling voor een reclameprent 1

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1