FEUILLETON. DE PEETOOM. LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND. «met verschillende deskundigen in de werk plaats aanwezig en wjj waren het er allen over eens, dat de eerwaarde vader nog nooit een zetmachine moet gezien hebben, van druk ken niet het minste begrip heeft en zyn tjjè heel wat beter had kunnen besteden." Ter waarschuwing van hen die dezer dagen hun gasmeters wil len ontdooid houden, kan dienen dat Maandagavond te Breda brand ontstond doo» de volgende oorzaak. Dejeigenaar, bevreesd dat zijn gasmeter geljjk die van anderen zou be vriezen, ofschoon dat nog nimmer was voor gekomen, zette des avonds vuur by den meter en wel zoodanig, dat een gedeelte der aanslui ting smolt en zoodoende den brand deed ont staan, die door het uitatroomende gas zeer ge voed werd. Een fitter der gasfabriek mocht later er in slagen de vlam te dooven. Gedachtig aan de spreuk, dat kleine ge schenken de vriendschap onderhouden, heeft de uitgever van een onzer provinciale bladen aan zjjn abonnés als cadeau bjj hun abonne ment gezonden.het tarief van de begraaf plaats, waarop zy ongetwijfeld allen eenmaal bg hun vaderen hopen verzameld te worden 't Is een rare wereld tegenwoordig. Hoe zoo Kyk eens aan, de keeren praten in de Kamer over den arbeid en wat de werklieden noodig hebben, en de werklui vertellen den heeren wat soort van politiek ze moeten dry ven. Net de verkeerde wereld. Koude la Februari. In het N. v. d. D. kwam dezer dagen de volgende mededeeling voor van O. te U. Van alle maanden des jaars ia het Februari die aich, sindB geregeld nu byna 50 jaar weerkundige waarnemingen te Utrecht ver richt worden, het buitensporigst, wat betreft de temperatuur, beeft gedragen. De koudste en warmste Februari verschillen byna 12" C. December komt haar, ten opzichte hiervan, het meest nabjj, maar evenaren doet ay haar toch niet. Ofschoon Januari, volgens den normalen gang der temperatuur, de laagste maaudelyksche gemiddelde temperatuur moest opgeleverd heb ben, staat die toch nog steeds voor Februari geboekstaafd, en wel met een gemidd. tempe ratuur van 5.81° C. in 1855. Er is dus vroeger reeda geweest of er moet nog komen een zeer koude Januari, die de onregelmatig heid, dat Februari de koudste maand is, opheft. Men kan zich een voorstelling maken hoe koud Februari 1855 is geweest, door haar te vergelyken met den kouden December van 1890, die nog versch in het geheugen ligt en die toch slechts een gemiddelde temperatuur van 4.68" C. had. Om tot zulk een laag gemiddelde te komen moet, evenals in 1855 en ook in deze maand het geval Was, de koude reeds by het begin der maand een aanvang nemen en tot het einde toe voortduren. Het eerste tiental dagen van Februari 1855 had een gemiddelde tempe ratuur van 4.4" C., dat van deze maand van 5.8° C., duB nu ia het kouder geweest. Zal echter de vorst de geheele maand streng bly ven aanhouden1 Wjj weten het niet, maar zeker is het, dat een uiterste, verkregen uit een waarnemingsreeks van byna 50 jaren, niet licht overtroffen wordt. De temperatuur 'a morgens te 6 uur te Utrecht was in 1885. in 1895. 1 Febr. 10.6° C. - 4.5» C. 2 15.7 9 2.9 3 - 8.6 9 4.0 4 0.8 9 2.3 5 1.8 8.5 6 0.6 12.7 7 - 1.5 9 12.9 8 2.4 7.7 9 9 - 3,4 9.6 10 16.1 9 6.7 maar in 1855 was de temperatuur den 14e 11.4, den 16e 10.3, den 17e 15.8, den 18e 16.1, den 20e 12.1, den 21e —13.1, den 23e 13.6. Op de tusschenliggende datums was de vorst, ofschoon niet zoo sterk, ook zeer streng. 'tls te hopen, dat wy ditmaal van zulke temperaturen mogen verschoond bly venmaar uit het bovenstaande bly kt, dat deze maand, hoewel zy de kleinste is onder hare zusters, in strengheid voor geen harer behoeft onder tedoen. Woensdag morgen was. volgens het Sbldv. Antwde toestand der rivier voor de Belgische havenstad zeer goed. Wel was er veel ys, maar het dreef gewillig met de sterke ebbe mee. VEnVKLI.IK; VAN ERNSr WIOHEBT. Uit het Duitse/i. Ik ga u een zeer ouderwetsche geschiedenis vertellen. Men zou kunnen meenen dat zy in de vorige eeuw heeft plaats gehad, zoo'n aartBvaderlyken indruk maakt «De peetoom" op ons. En toch kan ik u verzekeren dat zy een voorval uit den laatsten tyd betreft en dat de beminnelyke man, wiens portret ik u ga schilderen, zelfs heden nog geen grysaard is, die van ouderdom zit te knikkebollen. Het is waar dat het begrip «peetoom" in den loop der tyden niet weinig veranderd is. Men noodigt by den doop zyner kinderen nog wel altyd eenige vrienden en vriendinnen uit, om getuigen van de plechtigheid te zjjn. Zy beantwoorden voor den dorpeling de rr^ftg <?f hjj ijj de ek*j#W(jkf gemeenschap. Van de booten, die deu votigen dag in bet ys hadden gezeten, zyn er twee of drie terug in de dok gebracht, omdat zy lichte averjj be kwamen, zoodat de gezagvoerders het noodig oordeelen, de schepen te laten nazien. Van eene der booten, die aan de kaai lagen, zyn de metalen trossen door het wringen van het ys gebroken als glas. De Alerte., die den overzetdienst doet, werd tegen eene dier booten geslagen en bekwam eenige averjj, welke spoedig hersteld zal zyn. In afwachting deed de Norivay den overzetdienst. 'b Namiddags te half drie was de toestand nog goed. Wel dreef eene groote hoeveelheid ys vóorbjj, maar het waren losse stukken van geringe uitgestrektheid. Men dacht dat de zware ysschollen, die Dinsdag den bocht van Austruweel versperden, beneden de rivier op de zandbanken gestrand waren. De Royal Welsh kwam voor de st-ad, zonder het minste last van het ys te hebben. Een andere boot was in 't zicht. Van het schouwspel, dat de Schelde Dinsdag opleverde, toen 12 stoomschepen in het yB beklemd zaten, geeft het Hbld de volgende beschryving: Neen, zoo lang als onze memorie strekt, hebben wy het nooit aanschouwd, dan toen wy gisteren, na onze bureelen verlaten te hebben, ons havenwaarts begaven, om te zien of de ysbank vóór Austruweel nog geen teeken van leven gafof de twaalf stoomers nog altjjd vastgeklemd lagen, of de Belgenland en de Queensland er goed zouden doorkomen En inderdaad, zooals wy voorzegd hadden, was er rond 4 uren, by buitengewoon sterken vloed eene geweldige beweging in dejjsmassa gekomen, en al de booten, ysbrekers er in begrepen, werden meegesleept. Deze wierp haar anker nit, gene ruaalde full speed vooruit, een derde floot, een vierde liet dikke wolken damp vliegen, terwyl allen stookten dat de zwarten wolken zwaar over den stroom hingen, terwyl zwermen van meeuwen krassend rond de rompen en het mastwerk van de schepen zweefden en dejjs- Bchot8en krakend over elkander kruiden, en, door den vluggen stroom voortgezweept, de oogen van den toeschouwer deden duizelen. Neen, schooner tafereel kregen de duizenden nieuwsgierigen, die van af de fabriek Gits tot aan de Boerinnesluis langs den. stroom ge schaard stonden, nooit te aanschouwen. De sleepers, die, mits betaling van duizen den, als ysbrekers moeten dienst doen en de vaart open houden, werden zoo wel mee gesleept als de rest en elk stond glimlachend of schokschouderend hunne vruchtelooze po gingen na te zien. Alleen de yscommissie lachte niet. Naar men verneemt, zal mw Joniaux drie redenen van beroep tegen het vonnis opwerpen 1° omdat verschillende beteekeningen van de ordonnancies der raadkamer, ter bevestiging van de aanhoudingsmandaten, niet gedaan werden door den deurwaarder, maar door den directeur der gevangenis 2Ü omdat het stellen der vragen aan de jury strydig is met den tekst en den geest van het strafwetboek; 3° omdat de president in zjjne ondervraging en in de zitting geschreven verklaringen aan de getuigen heeft gelezen. De veroordeelde is tegenwoordig zeer kalm en ziet hare familie doch slechts op de dagen, door het reglement bepaald. De Moniteur deelt het koninklyk besluit mee, waardoor het ontslag van den heer Joniaux wordt aangenomen met recht op eventueel pensioen. De gelukkige bakker te Brussel, van wien het heette dat hij in zyn kelder ten vondst had gedaan van byna een half millioen aan oude goudstukken, maakt bekend dat de gevondene som ten hoogste 1200 fr. kan be dragen, waarvan hjj de helfl aan den metselaar heeft gegeven. De politie zoekt dien werk man op. De bakker zal waarschynlyk nog met het gerecht af te rekenen hebben, omdat hy niet, zooals de wet bet vereischt, de zaak aan de politie bekend maakte, die wil dat in zulke gevallen een derde aan den eigenaar, een derde aan den vinder en een derde aan den staat toekomt. Inzake den diefstal by de familie Corde- weener te Brussel meent de politie op het spoor der dieven te zyn. Genoemde familie had eenigen tyd geleden een zeer lichtzinnige dienstbode, die op een goeden dag beweerde den sleutel van de huisdeur te hebben verlo ren. Kort daarna verliet zy plotseling haar dienst, onder voorwendsel dat zy ging trou wen, hetgeen echter niet waar was. wil opgenomen wordeu, nemen deel aan het feestmaal ter eere van den dag en geven hem terstond, of by den eersten ver jaardag, een zilveren beker of een paplepel, een rammelaar, of eeu andere kleinigheid, tot aandenken. In byzonder gunstige gevallen vragen zy later nog wel eens hoe het hun «petekind" gaat. Maar voor de meesten heeft dit alles volstrekt geen ernstige beteekenis. Het is nu eenmaal gebruikelijk, dat men zyne vrienden een dienst bewyst, dien hy meestal op dezelfde wjjze kan beantwoorden. Niemand komt op het denkbeeld, dat hy een plicht op zich neemt en de meeste menschen zouden ook niet weten te zeggen, waarin die bestond. Dat was vroeger heel anders, toén het ker kelijke leven overal op den voorgrond trad en de burgerljjke betrekkingen, gedurende ver scheiden geslachten, plaatselijk dezelfde bleven. Toen kon een kind niet vroeg genoeg Christen worden en de peetoom was doordrongen van den plicht, dat hy voor het geestelyk en lichameljjfe welzijn van zyn petekind moest zorgen. De doop bracht hen in een soort van verwantschap tot elkaar- De peetoom woest Later heeft men vernomen, dat zy omgang had met verdachte personen, die reeds meer malen met de politie in aanraking waren ge komen en een schuilplaats hadden gezocht in Frankrijk, van waar zy af en toe naai Brus sel gingen om hun slag te slaan. Daar deze personen bekend zyn, twyfelt men niet of de politie zal hen spoedig in handen hebben. In Southwark (Londen) werd dezer dagen het volgende staaltje van stille armoe ont dekt. Een broertje en zusje hadden te zamen slechts èèn paar schoenen en kousen en gin gen om de beurten hiermede naar school. Een hunner bleef dan barrevoets thuis. Toen het geval uitkwam, is door het armbestuur gezorgd voor twee paar schoenen voor hen beiden. Te Londen heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan, dat een rechter een uitspraak heeft veranderd, die hy eenige dagen te voren gewezen had. Toen had hy den gedaagde in het geljjk gesteld. Eergisteren echter deelde hy ter terechtzitting mede dat hy Zaterdag ongesteld was geweest en eigenlyk ongeschikt om te zitten. Daardoor had hjj niet voldoende gelet op een gedeelte van de argumenten des eischers, maar was nu tot de slotsom gekomen dat deze gelyk had. Hy gaf dan ook nu een beslissing in dien zin en veroordeelde den ge daagde in de kosten. In ons land zou alleen door hooger beroep zulk een herstel mogelyk zyn. De Engelsche wet laat echter blykbaar toe dat dezelfde rechter een verkeerde beslissing verbetert als hy nog tjjdig merkt zich te hebben vergist. Jaap Eden schryft uit Hamar, dat daar by een wedstryd, uitsluitend voor Noren, het wereldrecord op de 500 meter is verbeterd. Waar Naes er 47 seconden over deed, is de afstand thans in 46 sec. gereden. Over de 1500 meter werd 2 min. 32 sec. gedaan. Voor den wedstryd om het wereldkampioen schap heeft de koning een prjjs beschikbaar gesteld. Z. M. zal den etryd persoonljjk by wonen. Eden hoopt dat eenige Nederlanders naar Hamar zullen komen tjjdens de wedsirjjden Hy is vol moed zyn conourrenten te slaan. (B.) Keizer Wilhelm heeft 8000 mark gezon den voor de nabestaanden ?an de slachtoffers der Elbe. In Hamburg zyn tot dusver 53.000, in Bremen 77.000 mark ontvangen. Het bericht, dat pastoor Kneipp professor zou worden aan de hoogeschool te Freiburg, wordt uit die plaats tegengesproken. De groote kanonnenman Krupp heeft den keizer onlangs aangeboden materiaal voor nieuwe oorlogschepen tegen den kostenden prjjs te leveren. Thans wordt de oorzaak van dit aanbod bekendKrupp zou anders wegens den gedrukten toestand der Duitsche yzer-industrie een groote massa arbeiders moeten ontslaan- Want volgens den Belgischen correspondent der N. B. Crt. heeft naar de meening der groote Duitsche vakmannen de yzer-industrie in DuitBchland zich onder den invloed der hooge invoerrechten zoo kolossaal uitgebreid, dat zy nu een nieuw débouché in het buiten land moet vinden of ee»i groot aantal bestel lingen uit het binnenland moet krjjgen; zoo dit niet gebeurt zullen er moeilykheden ont staan. By aankomst der Gascogne te New-Y ork hadden aan boord tusschen passagiers en hunne betrekkingen de treffendste tooneelen plaats. Aan de kaden was het zwart van de menschen, die met juichtkreten het vaartuig begroetten. Het jaarlyksche bal van de sociëteit Harmonie werd gestaakt en men hoste in kringetjes rond op het vernemen van het heugelijk nieuws. Alle passagiers spreken met den grootsten lof over de houding van officieren en bemanning gedurende de moeilyke reis. Ook te Parya werd het nieuws van de aan komst der mailboot spoedig bekend. Overal, in cafés, schouwburgen en concertzalen, werd er over gesproken en de blydschap was al gemeen. De dezer dagen veel genoemde juffrouw Böoker, de eenige dame die den ondergang van de ongelukkige Elbe overleefde, heeft van verscheidene sondernemende" Bchouwburg- directiën schitterende aanbiedingen ontvangen. De bezitter van een schouwburgzaal in het zuiden van Engeland bood haar 15 p. st. per week, wanneer zy eiken avond gedurende vyf minuten op zyn tooneel wilde verscbynen, en een nog grooter bedrag werd haar aangeboden wanneer zy zich by een rondreizend gezel schap wilde aansluiten. Een zeer gezeten echtpaar in Shropshire heeft schriftelyk den wensch kenbaar gemaakt, om haar als dochter aan te nemen. Mej. Böcker ia intusschen tot dusver hare betrekking als gouvernante te Portsmouth niet ontrouw geworden. niet alleen de steeds gereedstaande helper by gewetensbezwaren zyn, maar hy moest zyn petekind altyd met raad en daad bystaan, opdat er een gezond lid der maatscbappy uit groeide. Hy nam de plaats van vader en moeder in, wanneer dezen door ongelukken getroffen, of door den dood al te vroeg weg gerukt werden. Daarom beschouwde men het ook als een groot voorrecht, een welgestelden voornamen peet te hebben. «Peetoom" en «peettante" waren lieden die men eerbiedigde en met de meeste onder scheiding behandelde. Men stelt zich een peetoom gewoonlijk voor als een oud heer, met een korten broek en zyden kousen, een driekanten steek onder den arm en een langen stok, met zilveren knop, in de hand, of de peettante als een oude dame, met een groote muts met strooken en een hoepelrok, de handen met ringen overdekt en schoenen met hakken aan de voeten. Vervlogen tyden 1 De peetoom, dien ik bedoel, is dan ook vol strekt niet zulk een antiek heer, maar een echte gulle vrjjgeael met een gladgeschoren kin «a rrpoljjke oogen, vlug ia al zyne ^wegingep Uit Wilhelmshaven wordt bericht, dat me vrouw Schtill, de weduwe van een der met de Elbe verongelukten, het bedrag der op baar man gesloten levensverzekering, groot 100,000 mark, voor de nagelaten betrekkingen van de overige by de ramp omgekomenen beschik baar heeft gesteld. Uit Pesth (West-AustraliëJ werd aan het blad Melbourne Age gemeld, dat er 7 goud zoekers zyn aangehouden. Zy beweren op 100 mijlen afstand van Coolgardie een blok gondhoudend kwarts ontdekt te hebben, dat 28 meters hoog, 250 meters lang en 7 meters breed is. Na die ontdekking waren zy naar Cool gardie teruggekeerd, om de concessie van het terrein te verkrygen, waar die goudmyn lag, maar aangezien het gerucht zich verspreidde dat zy een heelen stam inboorlingen vermoord hadden, zyn zy aangehouden. Zy beweren zich enkel verdedigd te hebben. Chemisohe majesteitsbelee- diging. In Turkye is, naar men meldt, een boek over scheikunde verboden, omdat de geleerde censor zoo scherpzinnig was te ont dekken, dat achter de formule van water H2 O de bedoeling verborgen was«Hamid II is gelyk nul!" De seltoonrljdeirij op de baan der XJiolub „Walcheren." Het was een uitgezochte middag voor het feestje, dat heden door de jjsclub was geor ganiseerd. Een lief winterzonnetje bescheen de, dank zy de felle vorst van heden nacht en ochtend, flinke harde banen en bracht de ve!e bezoekers, zoowel als de mededingers aan de schoonrjjderjj in de meeBt gewensebte, opgewekte stemming. Wjjl de wedstryd voor alle Zeeuwsche dames en heeren opengesteld was, hadden wy vermoed dat zich meer deelnemers zouden aangemeld hebben dan het geval bleek te zynhet waren slechts twaalf paren. Het bestuur der IJsclub had ditmaal byzon der diep in de beurs getast en zeer fraaie pryzen uitgeloofd. Men oordeele zelf. De eerste prys voor dames bestond uit een zilveren taartschepper, de tweede uit een do- zyn zilveren theelepeltjes in etui, de derde uit een fijn bouquet van levende bloemen, de vierde uit een majolica buste, de vyfde uit een fraai bewerkte zilveren gesp of een sier- ljjken horlogedrager van betzelfde metaal, de zesde nit een reukfleschje van porcelein en de zevende uit een thermometer. Was de collectie pryzen, voor dames be schikbaar, keurig en ryk, die, voor de heeren uitgeloofd, was dat niet minder. De eerste was een stel, vyf stuks, imitatie Delftsch porcelein, de tweede een paar keurige, artistieke bustes, de derde een mooie thermo meter met beeld, geschenk van den heer C. C. Unger, de vierde een majolica vaas, de vyfde twee photographieën in lyst, de zesde een ge- encadreerde scbildery en de zevende een presse papier. jTwaalf paren, zeiden wy zoo even, traden in hetkryt. Juist omdat allen goed reden noemen wy zehet warenmej. J. C. Broeder en de heer W. Heyboer; mej. A. Louwerse en de heer F. L. Klaassen; mej. E. Zantvoort en de heer C. A. Goethalsmej. E. M. Hosang en de heer B. Boogaardmej. GrootheeBt-Fraeyen- hove en de heer J. Grootheest; mej. J. Vader- Van den Ende en de heer M. Vader mej. M. E. A. Tamson met den heer A. M. van Heyl; mej. FraeyenhoveKoopmanende heer C. Koopmanmej. A. de Buck en de heer I. van Hammej. N. P. R. F. Bourdrez en de heer J. Hosang; mej. D. Reinierse en de heer C. de Klerck; en mej. M. Boogaard en de beer L. van Heyl. Door de jury, bestaande uit de heeren J. C. Smits, Dr. H. Japikse, H. J. Balfoort, C. 0. Unger en L. A. E. v. d. Ley, werd rekening gehouden met de houding, het afzetten, het overleggen en de streek, terwyl natuur! jjk ook de totaal-indruk woog. De baan, die afgereden moest worden, had eene lengte van ongeveer 300 meter; zy werd tweemaal, paarsgewijze, afgelegd. Het zonnetje bleef den ganschen wedstryd schjjnen, doch de wind, die allengs meer door kwam, begon op het laatst de rjjders en niet minder de rjjderessen te hinderen, vooral op het laatste deel der baan, dat tegen den wind ging. Steeds kwamen er meer menBchen op het terrein, zoo te voet als ter schaats en onder de laatsten waren er heel wat, die gerust hunne namen op het lyatje der mededingenden hadden kunnen laten plaatsen, met gegrond uitzicht op een prys. en altyd naar de laatste mode gekleed, ofschoon binnen «bepaalde grenzen" zooals dat by zyn leeftyd past. Hy heeft nog al zyn hoofdhaar, weliswaar een peperzout, en beweert dat hy dit aan zyn «soliede levenswijze" te danken heeft. De kleine knevel onder zyn neus is aan de beide uiteinden een weinig opgedraaid en geeft een krijgshaftig aanzien, aan zyn overigens zeer goedig gelaat, zoodat men hem voor een gepensionneerden officier zou kannen houden, en hy heeft het inderdaad ook een maal tot eersten luitenant gebracht doch alleen by de schuttery. Met het pensioen ïb het ongeveer zoo gelegenhjj ontvangt dat niet voor bewezen militaire diensten, doch als schadeloosstelling voor een betrekking by de spoorwegmaatschappij, die hy moest verlaten, toen de staat de exploitatie der lyn overnam. Van zjjn beroep was hy jurist, maar ging als jong advocaet reeds by de administratie over. Hy bezat eenig vermogen, dat hy in Bpoorweg- aandeelen belegde, en twee huizen die, toen hy ze erfde, in een afgelegen buurt van Ber- Ijja stonden, doch later zeer yoordeelig ver kocht sfeyd#»* Zoo'n winter van langen duur staalt en oefent, dat is op de banen duidelijk merkbaar. Nadat wy het pryzentafeltje bezichtigd had den werd nog een kleine wyziging in de volg orde der pryzen gebracht. Volledigheidshalve melden wy daarom dat de derde prys, zoo voor heeren als voor da mes, vierde werd en de vierde gepromoveerd werd tot derden. De jury had eene langdurige beraadslaging noodig om uit te maken wie pryswinners en win8ters waren. Slechts éen kamprit achtte zy noodig, om uit te maken wie recht hadden op den zesden of den zevenden prys. Die rit ging tusschen mej. Zandvoort en den heer Goethalstegen mej. Boogaart en den heer Van Heyl. De uitslag was dat de eerste prys ten deel viel aan mej. Bourdrez met den heer Hosang met 183/4 p., de tweede aan mej. Fraayenhove- Koopman en den heer Koopman met 173Jt p., de derde aan mej. Broeder met den heer Hejj- boer met 16J/s p.; de vierde aan mej. en den heer Grootheest met 143/h p.de vyfde aan mej. Louwerse met den heer Klaassen met 14 p.; de zesde aan mej. Boogaart en den heer Van Heyl met 12p. en de zevende aan mej. Zandvoort met den heer Goethals, even eens met 12*/, p. De heer Balfoort had de aangename taak de pryzen uit te reiken. Alvorens bracht hy dank aan de velen, dia door hunne tegenwoordigheid blyk van belang stelling gaven in de ysclub Walcheren, welka dier steun hoogeljjk waardeert. By de bekendmaking van de uitspraak der jury gingen telkenmale geestdriftige hoera'a op, die wel het bewys leverden dat men met die uitspraak instemde; wat lang niet altyd der jury overkomt. Een daverend hoera voor de IJsclub Wal cheren volgde verder nog. De heer Hosang sprak namens de deelnemer» en kjjkers een woord van hartelijke waardee ring voor wat het bestuur der IJsclub Wal cheren dezen winter gedaan heeft om de schaatsensport zoo aangenaam te maken als in 1895 het geval was. De eerste prijswinnaars maakten gebruik van de hun geboden gelegenheid om, in plaats van het kunstvoorwerp, een verguld zilveren me daille als herinnering aan den wedstrijd te bewaren, terwyl de overigen aan de kunst* voorwerpen de voorkeur gaven. *s Ciravenliage* Het gerechtshof heeft, met viyapraak van een appellant, de overigen veroordeeld tot een geldboete wegens zonder vergunning visschen van mosselzaad. Het hof heeft aangenomen dat de Grevelingen ia open baar rjjkswater en mosselzaad onder het ver bod tegen het visschen van mosselen is begrepen. fiunden. Volgens bericht aan den /Standard nit Tientsin zal, op raad der vreemde gezanten, de terugroeping der Ohineesche gezanten uit Japan gevolgd worden door de benoeming van Lihung-Chang, prins Kung en Robert Hart tot gevolmachtigden om over den vrede te onder handelen. De Engelsche bladen melden uit Wei Ha Wei dat admiraal Ting zich overgaf aan de Japanners na inwilliging der door hem ge stelde voorwaarden. De Board of Trade beval een onderzoek naar de avery der Oratkie. AlgtmMD OrtniolU. By den atryd voor o£ tegen de inly ving van den Congo by België, bljjft geen wapen in de oude rommelkamer van argumenten verborgen, alles moet dienst doen om het publiek in be weging te brengen, teneinde het zyn »ja" of «neen" te laten uitspreken. Eerst kwamen de voorstanders van de inly- ving aandragen met de bedreiging, indien België niet gracieueelyk bet dure cadeau van koning Leopold aanneemt, deze zou abdiquee- ren. De bedreiging maakte niet den indruk, dien men er zich van voorstelde. Het Belgische volk hief geen kreten van schrik en angst aan, een enkele socialist was zelfs onhoffelyk genoeg den koning te raden een nieuwe mo narchie aan den Congo te stichten, hem verder Thans is de heer Brechenberger rentenier, houdt zich bezig met het beheer van zyn vry aanzienlyk fortuin en heeft een menigte last en eerepoBtjes. Hy heeft de een of andere kas »onöer zich" en wordt daarom nu en dan mynheer de «directeur" genoemd. Dat hoort hy echter niet gaarne. Dat de heer Brechenberger niet getrouwd is verwondert een ieder, te meer daar hy allen aanleg bezit om een goed huisvader te wor den. Hy had economische deugdenzyn woning was altyd zoo ingericht, dat by het «thuis" gezellig kon vinden, en hjj gaf gaarne kleine feestjes, waarby de vrouwen zjjner talryke vrienden nooit mochten ontbrekenhy ver keerde het liefst met talryke gezinnen en was een groot kindervriend. Het had dan ook niet ontbroken aan pogingen om hem een vrouw te bezorgenmaar «zyn hart scheen nooit getroffen" te zyn. Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 2