LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND. aou met groote staatsie ter aarde besteld wor den. Er was een muziekkorps, verscheidene ambtenaren in uniform, een regeeringsvertegen- woordiger, een vereeniging met het vaandel voorop en dat alles stond om halftien in de koude te wachten, tot aan de enkels in de Bneeuw. Men moest wachten en bleef wachten, want de predikant ontbrak. Eerst te tien uur verscheen deze, omdat, zoo wordt in de streek verteld, het pas halftien was op de kerk klok. Want den midden-Europeeschon tjjd, waarop het uur der pleohtigheid berekend was, dien wilde de predikant niet erkennen Te Rome is, geljjk reeds voor eenige dagen werd bericht, de anarchist Ravaglia in hechtenis genomen, die heeft bekend, de dader te zjjn van den dynamietaanslag op den dag der veroordeeling van Lega. Hjj was reeds lang door de politie in het oog gehouden, daar men zjjn levenswandel niet vertrouwde. Een gesprek met eenige zjjner genooten, dat door geheime politieagenten werd afgeluisterd, gaf aanleiding tot zjjne aanhouding. In zjjne woning vond men een kist met bommen, die naar zjjn zeggen bestemd waren om op den verjaardag des konings onder het volk ge worpen te worden. Een soldaat te Konstantinopel rende plotseling onder den kreet «Allahdoor de straten, met een zwaard rondzwaaiende onder de menschen. Hjj werd met moeite gevat, nadat hjj reeds vjjf mannen doodeljjk en elf mannen en drie vrouwen lichter gewond had. Omdat een dergelyk geval van razerny in korten tjjd tweemaal voorkwam is de ontstel tenis zeer groot. Te Boekarest hebben de typografen op alle drukkeryen het werk gestaakt. Eisch loonsverhooging. Te Budapest heeft de politie een goede vangst gedaan. Zjj heeft de hand gelegd op drie leden van een bende internationale die ven, die sinds eenige jaren met buitengewoon veel stoutmoedigheid en geluk in Oostenrjjk- ELongarye, Duitschland en België «werkt." De bende heeft hare specialiteit gemaakt van het openbreken van brandkasten. In verschillende steden heeft zy hare vertakkingen, die in de eerste plaats belast zjjn om de gelegenheden voor het slaan van een goeden slag op te sporen. Twee der gearresteerde dieven worden be schreven als zeer ontwikkelde lieden, met het voorkomen van deftige heeren. Een hunner, Papacosta genaamd, vermoedeljjk het hoofd der bende, is een Griek van 30 jaar en buiten gewoon knap van uiterljjk. De tweede is ingenieur van beroep en 40 jaar oud. Beiden spreken vyf of zes talen. Zy namen er een goed leven van en kwamen veel inde schouw burgen. Papacosta had vaste kamers te Weenen Triest en in andere steden. De politie is hen op de volgende wjjze op het spoor gekomen. Papacosta logeerde het vorig jaar by een familie te Budapesth; deze vond het toen reeds zonderling, dat hy inbre kerswerktuigen in zyn bezit had. Toen de familie nu met Nieuwjaar een briefkaart van hem kreeg uit München en in de kranten las, dat daar even te voren een groote diefstal was gepleegd, kreeg men dadeljjk verdenking op Papacosta. Dit vermoeden werd nog ver sterkt, toen een der dames van de tamilie hem den 30a Januari te Budapesth op straat zag, en er den volgenden nacht een inbraak werd gepleegd. Men aarzelde nu niet langer de politie te waarschuwen, die den Griek in hechtenis nam. Een derde lid der bende werd gearresteerd, toen by op het postkantoor te Budapesth een brief poste restante kwam halen. Alleen te Budapesth moeten deze mannen een dozjjn groote inbraken hebben gepleegd, behalve vele andere te Weenen, Praag, Gratz en elders, Al deze inbraken waren op dezelfde manier uitgevoerd. Van de Gascogne nog niets vernomen. Verschillende stoomers zyn van New-York uit gevaren om de Gascogne te zoeken. De agent der Transatlantische maatschappij te StJohn, New-Foundland, meldde dat een atoomboot, die te St-John is aangekomen, ver klaart gedurende den storm van Zondagavond voor acht dagen ten noorden van Halifax een grooten driemaster gezien te hebben. De agent meende dat het schip wel de Gas- cogue zou kunnen zyn geweest. De stoomboot Fastadele, komende uit Glasgow en gaande van Java naar Lissabon, heeft schipbreuk geleden op2 5 mjjlen ten zuiden van Durban aan de kust van Afrika. Een Engelsche pakketboot heeft 18 man van de equipage gered. Een matroos heeft zich zwemmende geredvan het lot der 7 andere opvarenden is niets bekend. Tjjdens de voorstelling van de operette Miss Helyett in het theater te Valparaiso duurde de pauze tusschen de 2e en 3e acte buitengewoon lang. Het publiek begon reeds ontevreden te morren, toen de regisseur voor het voetlicht trad en mededeelde dat de eerste chanteuse, mej. Marguerite Martinez, door den chef cCorchestre in een vlaag van jaloezie was vermoord en dat, by gebrek aan eenerempla- 9ante, de voorstelling niet verder kon doorgaan. Het huidig amusement der overprikkelde beschaafde wereld. Te Groot-Kikinde, een plaatsje bjj Temes- var, geeft thans een menagerie voorstellingen, waarvan de «klaveraaspartij in de leeuwen- kooi" the great attraction uitmaakt. Toen onlangs de drie personen, die als kaartspelera moesten fungeeren, vóór de voeding der leeu wen in de kooi hunne plaatsen hadden inge nomen, sloeg plotseling een van de leeuwen zjjne klauwen in het been van de dierenfcem- ater, onder wier toezicht dit nommer van het programma zou worden opgevoeid, terwjjl de ander onder vervaarljjk gebrul hare hand beet pakte. De spelers konden zich redden. Het gelukte de dieren van hun slachtoffer, dat het bewustzjjn verloor, te verwjjderenmaar men twyfelt of zy ervan zal opkomen. In den overvollen circus verwekte het geval natuurljjk groote ontsteltenis. Onder het opschrift »De strijd om den arbeid" schryft Marg. Meyboom in het Zondagsblad van de Amst. Dv. N.) De Deensche beeldhouwer, Johannes Gelert, had op de Amerikaansche tentoonstelling een groep ingezonden, die groot opzien gewekt heeft. Zy is in gips uitgevoerd. Het onderwerp is ontleend aan een gebruik in sommige fabriek steden. Indien daar een werkgever onverwacht een man noodig heeft voor een of ander werk, laat hy een plankje met een nommer er op midden tusschen de werkloozen werpen, die den geheelen dag rondloopen om de fabrie ken, in de hoop eenig werk machtig te wor den en zoodoende den honger uit hun woning te houden. De gelukkige, die het plankje grjjpt, heeft recht op het vergeven werk. Gelert toont ons een zwaar gebouwd man in lompen, die 't pas gegrepen plankje boven zjjn hoofd houdt. Hg let niet op een opge schoten knaap, die het hem tracht af te ne men, maar er niet bjj kan. Hij ziet met me- delyden neer op een ouden jraan, die hem smeekend aanziet. Naast hem l^gt een klein jongetje geknield, die hem schreiend aan de kleeren trekt, om hem te doen letten op een moeder, die half bewusteloos op den grond ligt met de armen beschermend om een klein kind gebogen. 't Is een groep vol leven en beweging. Geen wonder dat de bezoekers der tentoonstelling er zich om verdrongen. Een gedrukte ver klaring, op karton geplakt, lag naast het beeld. Telkens moest die vernieuwd worden, want men vond er dageljjks byschriften bjj. Nu eens«Goddank, dat ik een Amerikaan ben;" een anderen morgen een vermaning aan 't adres van de kapitalisten. Eens «dit is een vervloekte leugen f Een Engelschman." De universiteit te Cornell heeft aangeboden de groep te koopen. Invloedryke mannen te Chicago wilden haar in brons laten gieten voor 'fc groote Columbus-Museum. Waarschjjnljjk was dit kunstwerk aanlei ding, dat de Mayor van Chicago den Denen het presidium aanbood in de afdeeling der kunstenaars in de groote commissie van on derstand, gevormd om in dezen winter de arbeiders te steunen. Volgens de Kreuzzéitung gaat de arbeid van een Japansch letterzetter gepaard met moeilykheden. die men in andere landen niet kent. De Japanache geschreven en gedrukte stukken zyn namelyk gesteld in Chineesche teekens, de bekende haakjes, kruisjes, vegen, staarten en slingers. Er zjjn 20,000 van zulke teekena, waarvan er door de geleerden onge veer 14,000 worden gebruikt en nier minder dan 4000 in het dageljjksch leven voorkomen. Bovendien wordt door den Japanschen letterzetter de zoogenaamde Kana, die uit 47 teekens bestaat, gebruikt. Hy heeft dus te werken met meer dan 4000 typen, die hy alle grondig moet kennen. Een bril met vergrootglazen helpt hem meestal in zyn werk. De zetter zit aan een klein tafeltje aan het einde van een groote kamer, met het kastje met de 47 ifrma-teekens voor zich. Door het vertrek zjjn kasten getimmerd, on geveer als boekenkasten en tusschen deze kas ten zyn gangen van een paar voet breedte. De zetter knipt nu het handschrift in smalle strooken en geeft aan ieder der zes jongens, die in zyn dienst zyn, een strook. Deze jongens halen dan uit de kasten de verschil lende Chineesche letterteeken, die noodig zjjn; alleen de ATana-teekens laat hy uit. Zoo tollen de jongens door elkander, terwyl zy de klankeD der teekens, die zjj zoeken, voortdurend op dreunen, omdat zy ze anders niet kunnen her kennen, als zy het geluid niet hooren. De lagere klassen in Japan verstaan ook vaak geen geschreven of gedrukt schrift, indien zy niet hardop lezen. «Ik ben helaas geen Bach," zei Ros sini eens, «maar toch ook gelukkig geen Offenbach!" De hardrijderij der militairen. Het Oostenwindje, dat heden morgen zoo venynig koud waaide en door merg en been drong, was met den middag niet gaan luwen. Het blies vrjj hard over het terrein der IJsclub Walcheren, waar heden middag een hardrjjderjj van de hier in garnizoen zjjnde militairen plaats had. Onder het geschetter van de trompet kwa men de «mannekens", korporaals en soldaten, stipt op het bepaalde uur op de baan om elkaar de mooie pry zen te betwisten. De af te leggen baan was 700 meter lang en er werd twee aan twee, doch op tyd, gereden. De deelnemers, 51 man, maakten, vóór de stryd aanving, een ridje langs de ceintuur baan, waaruit het al direct was af te leiden dat de prjjzen zouden moeten verdiend worden. Deze, ten deele aangekocht uit hetcantine- fonds en voor een ander deel door heeren officieren aangeboden, bestonden uitt een zil veren remontoir horloge, een nickel remontoir, een meerschuimen tabakspjjp met echt barn steen mondstuk, een fjjne sigarenkoker, een zjjden zakdoek, een meerschuimen sigaren pijpje met barnsteen mondstuk, een Hercules» portemonnaie, een paar zeemleeren hand schoenen, een fraai zakmeB met paarlemoeren heft, een kistje sigaren, een tabakskist, door den heer Ceulen cadeau gemaakt, en een kistje sigaren, aangeboden door den heer D. L. Broeder. Veel publiek was niet tegenwoordig; toch waren enkele belangstellenden opgekomen en zelfs eenige dames hadden de kou getrotseerd en zwierden tusschen de uniformen over de baan. Natuurljjk waren ook vele officieren aanwe zig, terwyl ook oud-officieren toonden nog hart te hebben voor het militaire element. Het ya was uitstekend, hard en spiegelglad. Het was een aardige wedstrijd, waarbjj na tuurljjk het komische element niet ontbrak. Er werd in het mouwvest gereden, maar Bom- migen schenen zich nog bezwaard te gevoelen door de politiemuts en wierpen, in de hitte van den stryd, dat hoofddeksel op de baan. Er waren er, wier schaatsen het niet uithiel den, maar die trots dat ongeval, met éene schaats aan den voet toch tyd zochten te maken. Het bestuur der jjsclub had de beleefdheid den deelnemers aan den wedstrjjd eene ver ver-Behing aan te bieden, waarvan natuurljjk met ingenomenheid werd gebruik gemaakt. De wedstrjjd zelf was in betrekkelijk korten tyd afgeloopen als men het aantal deelnemers rekent. Nog geen uur was er gereden. Er was echter nog een kamprit tusschen vier deelnemers noodig. Hoe er door de pryswinners werd gereden is af te leiden uit het feit dat geen hunner een minuut noodig had om de baan af te leggen. Dat weegt te meer waar de wind, vooral op het einde der baan, veel tegenstand gaf. De pryswinners waren Geense met 49l/a s., Kelder met 493/4 s., De Pree met 50 s,, Ver- ment met öO'/j s., Smits met 51 s.,Roelse met 52 s., Gunter met 527., s., Reyerse met 527» s., V. d. Boogaart met 523/4 s., Kik met 523/4 s., Kots met 54 s., Dyke, Nakamp met 503/4. seoonden. De heer Balfoort, die de prijzen uitreikte, dankte het bestuur der jjsolub, dat dit zyne banen had opengsteld voor den soldaat en »den jongens" een aangenamen middag had bereid, Hy dankte ook de burgerjj voor de belang stelling in «onze jongens", want dat zyn zjj toch, betoond. De spreker vergat ook niet den heer Broeder dank te zeggen voor den door hem geschonken prjjs en bracht hulde aan de tijdopnemers, de heeren Boone en Dumon Tak, die ten bate van de deelnemeis zich een zoo kouden neus getroostten. Op eebt militaire wyze sprak de heer Bal foort de pryswinners ieder afzonderlyk toe hy wist, bekend als hy is met de «jongens", ieder een woord op zjjn pas te zeggen, wat door de «mannekens", blykens de telkens weer klinkende hoera's op den rechten prjjs gesteld werd. Na de uitreiking der prjjzen bewogen de sol daatjes zich vry en ongedwongen op de banen en hadden er een pret van belang. Er waren er onder, die toonden dat, al be- hooren zjj tot het voetvolk, zy op de gevleu gelde schaats een cavalerist wel achter zich zouden laten. Woensdag middag heeft het blykt uit eene advertentie in dit nommer weder een hardrydery voor jongens en meisjes plaats. Vermoedelyk zal daaraan ook nog een schoon- rjjderjj verbonden worden. f4frig»itcrl«iresa« iiinfene» era». Middelton rg. Dinsdag 12 Feb. Vergadering Toélaagf. Ambachtslieden. Zaal Bo- gardstraat 77a- Woensd. 13 Febr. Hardrydery jongens en meisjes Ijsbaan. Woensd. 13 Febr. Vergader. Schildersbond Werkm. vereen. V/3 u. Donderd. 14 Febr. Voordracht Chr. Volksb. Concertgebouw 8 u. Zaterdag 16Febr. Fransche voorstelling Schouwburg 77a u. Donderd. 21 Feb. Vergadering polder Wal cheren. Polderhuis 17a u. V r jj d a g 22 Febr. Voorstelling De Vos en Van Korlaar. Schouwburg 77s Woensd. 18 Mrt. Lezing Wwfedepartement Concertzaal 8 u. Woensd. 20 Mrt. Uitvoering Zangv. T. O. en JJ. Koorkerk 7 7a u. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Indië. Marseille (Lloyd). 12 Feb. 5.45 's avonds. Rotterdam Lloyd15 Feb. 5.45 's avonds. Marseille (Fr. dienst). 16 Feb. 5.05 's morgens. Genua (Nederl.). 19 Feb. 5.45 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 22 Feb. 1.10 'snam. Amsterdam (Nederl.)22 Feb. 5.45 's avonds. Napels (Duitschedst.) 11 Mrt. 1.10 'snam. De Fransche mailbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. West-Indië. Suriname (St Martin, Saba enStEustatius) via Southampton. 12 Feb. 5.45 'savonds, Cura9ao (Bonaire en Aruba) via South- ampton-New-York 13 Feb. 9.10 's avonds, Suriname en Cura9ao via Amsterdam27 Feb. 5.40 's avonds. Suriname via St Na- zaire8 Mrt. 5.'s morgenp. SEierlkzee. Door de IJsvereeniging alhier werd beden op haar jjsbaan op den Gracht- weg voor minvermogenden een wedstryd ge houden in hardrjjden en klompenloopen. De prjjzen bestonden uit brood, spek en gort. Er waren 300 deelnemers, die in optocht, begeleid door het muziekcorps Kunst en Eer zich van het havenplein naar het terrein be gaven. Ook tydens den wedstryd, die uitnemend geslaagd mag heeten, voerde hetzelfde muziek gezelschap eenige nommers uit. Londen. De Daily News verneemt uit Konstantinopel dat een groot deel der reserve- troepen onder de wapenen iB geroepen. De aanleiding is onbekend. Volgens bericht aan de Times uit Pekin is aan de Chineesche gezanten in Japan tele- graphisch volmacht verleend om de vredes onderhandelingen weder aan te knoopen. Yokohama. De Japanners hebben het eiland Liakungtao genomen. Op het eiland Jiatao is een kruitmagazijn gesprongen. Algtnwan Ovsrsicht. Behalve de kleine oneenigheid tusschen de commissie voor den arbeid en de regeering, waarvan wij in ons vorig nommer berichtten en dat tydig gelukkig is geschikt, heeft het mjjnongeluk te Montceau-les-Mines nog een andere kwestie dan de ondergeschikte onder de aandacht der publieke opinie in Frankryk gebracht, nl. de vraag van de verzekering der werklieden tegen ongelukken. Opnieuw wordt daarbjj het bewjjs geleverd, hoe ontzettend langzaam de sociaal-politieke hervormings- arbeid zich vooruit beweegt. Ja, hoe de Fransche republiek op dit gebied zich verre laat overvleugelen door keizerrjjken als Duitschland en Oostenrjjk, Sedert zestien jaar spelen kamer en senaat kaatsbal met een wetsontwerp, dat den slachtoffers van ongelukken schadevergoeding waarborgt. Na eenig heen en weer zenden werd het ontwerp door de kamer in 1888 aan genomen. Twee jaar berustte het in de bureau's van den senaat, die het in 1890 in gewyzigden vorm aannam. By de kamer teruggekeerd, kreeg het ontwerp weer een anderen vorm en zoo berust het sedert dien bjj de heeren senatoren, die geen haast maken met bet ver zekeren van werklieden tegen ongelukben. Door de regeering wordt intusschen naar een vorm voor de wet gezocht, die èn kamer èn senaat tevreden stelt. Het geschil betreft twee kwestiesde ver antwoordelijkheid voor de on gel ukken en de verplichte verzekering. De kamer bepaalde, dat in ieder geval, ook in dat van onvoor zichtigheid of boos opzet der arbeiders, de werkgever verantwoordelijk zou zjjn en de schadevergoeding moest betalen; door deze bepaling haalde de senaat eenvoudig een streep- Bjj de tweede beraadslaging wyzigde de kamer haar besluit in zooverre, dat in bovengenoemd geval niet, geljjk bjj andere ongelukken, de volle schadevergoeding behoefde betaald te worden. Ook van dit besluit wilde de senaats commissie niets weten. Voorts heeft de kamer in het wetsontwerp de verplichte verzekering opgenomen, hoewel in een eenigszins ingewikkelden vorm, maar de senaat wil noch op dezen vorm noch op het beginsel der verplichte verzekering ingaan. Hoe de contrasten, die zoo scherp tegenover elkander staan, hier zyn te zamen te brengen, valt moeiljjk te zeggen. Intusschen ziet men weder uit deze geheele geschiedenis, gelyk dit eveneens gebleken is bjj de behandeling der wet van 1892 tot bescherming van den vrouwen- en den kinderarbeid, dat de senaat, waar de economische geestverwanten van Leon Say c. s. den soepter zwaaien, de grootste hin derpaal is voor de sociale hervorming in Frankryk. Zich zelf bewjjst de senaat daar mede een slechten dienBt, want by zelf draagt zoodoende het water aan voor den molen van hen, die een herziening der constitutie en tegeljjk de afschaffing van den senaat eischen. Een ontzaglijke menigte was Zaterdag opgekomen om het laatste bedrjjf in het pro ces tegen de Luiksche anarchisten bjj te wonen. Er waren strenge voorzorgsmaatregelen geno men en er alles op aangelegd, dat het vonnis zou geveld worden op klaarlichten dag. Te elf uur trok de jury zich in raadkamer terug; zjj had op 106 vragen te antwoorden. Eenige personen verlieten de zaal, anderen gaven er de voorkeur aan uren lang ter plaatse te wachten. Na vier uren van beraad keerde de jury in de zaal terug. Broich, Muller, Bacb, West- camp, VosseD, Wilke, Schlebach en diens vrouw werden op verschillende punten voor schuldig verklaard, Verbist, Jooris, Berg, Arnold en Leblanc onschuldig. De invrijheidstelling van de vyf laatsten werd door het hof onmiddellyk bevolen. Alvorens het hof het vonnis velde, verkreeg nog de advocaat Neujean het woord over de uit te spreken straf. Niemand, zeide bjj, zou de gepleegde misdaden willen verschoonen, zjj waren vreeselyk. Maar in het gegeven geval geloofde hy niet dat gestrengheid doel zou treffen, integendeel zou goedertierenheid heil zamer werken. De bandiet, die al de aan geklaagden ten verderve had gevoerd, was niet tegenwoordighem moest men treffen, de anderen waren slechts zyn werktuigen. Men wist niet welke hulpmiddelen de Rus had te baat genomen om die ongelukkigen tot hun misdrjjven te brengen, doch het hof zou rekening met deze omstandigheden houden en, nu het machteloos was tegenover den hoofdschuldige, genade laten gelden jegens de anderen. Bach barstte plotseling in woede los en schold de jury-leden voor «canailles" en schel men uit. «Gjj begaat een rechterlijken moord, schreeuwde hjj. Er bestaat geen rechtvaardig heid". Als een razende sloeg hy de hem be wakende gendarme. Het was een onbeBchry- feljjk tooneel. Vyf gendarmen waren noodig om den woedende tot kalmte te brengen. In de zaal heerschte een geweldige spanning onder het publiek. Het hof had zich intus schen verwjjderd om over de op te leggen straffen te beraadslagen. De veroordeelden waren vry kalm. De vrouw van Schlebach schreide. Wilke was verpletterd, Vossen snikte. Het vonnis luidde, dat Muller enWeBtcamp werden veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid, Broich en Bach tot tien jaar dwang arbeid, Vossen tot vier jaar dwangarbeid, Wilke en Schlebach tot drie jaar, vrouw Schlebach tot zes maanden gevangenisstraf. Onder diep stilzwjjgen werd het vonnis aan gehoord. Bach, steeds bewaakt door vier gendarmen, hoorde zyn veroordeeling met strakke blikken aan. De overigen zaten on bewegelijk. Beknopte iV3Leded.eelinden De Vooruit had den Gentschen fabrikant en afgevaardigde De Hemptinne beschuldigd 14 arbeiders te hebben ontslagen, die aan leiding hadden gegeven tot Anseele's veel be sproken mededeelingen in de kamer. In de Flandre libérale deelt de heer De Hemptinne mede, dat hjj eenigen tyd geleden uitsluitend in het belang der arbeiders zonder werk een wjjziging in de arbeidswijze had gebracht, doch hjj zag zich bedrogen in zyn meening over de bekwaamheid der arbeiders en had nu, gebruik makend van een gedwon gen stilstand van werk in de fabriek, 18 arbeiders ontslagen. Niettemin wordt in een schrjjven van katoen spinners in de Vooruit de juistheid van het door Anseele medegedeelde motief voor het ontslag der arbeiders volgehouden. Naar de Vooruit mededeelt heeft Anseele aan den minister van justitie overgelegd een authentieke waarschuwing, aangeslagen in de fabriek S. en alduB luidende: «Hjj, die me een in mjjn fabriek arbeidenden persoon aanwjjst, die lid is van de vereeniging Vooruit, ont vangt een belooning van 1 franc. De naam van den aanbrenger wordt geheim gehouden. Het is verboden brood te koopen in de bak kerij van de Vooruit Tegen heden, Maandag, hebben de socialisten te Gent een groote meeting georganiseerd Punten ter bespreking: De misbruiken in de fabrieken, de gemeente-kieswet, de Congo, de bloed wet. Nieuwe schandalen in Frankryk. Fa- vette, die kabinets-chef was van den oud minister van justitie Thévenet en van Jules Roche, oud-minister van koophandel, is ge dagvaard te verschynen voor de kamer van in beschuldigingstelling wegens valschheid in geschriften Niet minder dan 50 klachten moeten tegen Favette worden uitgebracht. Deze mynheer was de man van de durerjj- tuigen De ex-maire van Gien, Merry, is gearres teerd. Hjj moet betrokken zyn in de chantage- zaak-Portalis. Levaillant, oud-directeur der Sureté générale en thans betaalmeester te Saint-Etienne, ia van zyn ambt ontzet, wjjl hjj, als ambtenaar, misbruik makend van zyn invloed op ver schillende rechterlijke personen, is tusschen beiden gekomen ten gunste van de gebr. Schwob, vervolgd wegens oplichterjj. Niet zeer ten genoegen van hen, die er belang bjj hebben de periode van schandalen niet te heropenen en daarom gaarne de zaak fluks afgehandeld zagen, besloot de commis sie van enquête in zake den oud-minister Ray- nal alle nog levende leden van het kabinet- Ferry, waaronder de spoorweg-conventies van 1883 werden onderteekend, voor zich te ont bieden, verder de leden der commissies uit kamer en senaat, die toenmaals de conventies onderzochten, de leden der beide kamers die toen ter tjjde deelnamen aan het debat over de conventies en eindeljjk de administrateurs der spoorwegen. Vrjjdagavond woonde president Faure met zyn familie de première van La Montague noire van Augusta Holmés in de groote opera Het was de eerste maal dat de nieuwe pre sident sedert zyn verkiezing in een theater verscheenhjj had zyn eerste verschynen in het publiek uitgesteld tot het werk van een Fransch auteur werd gegeven. Na eenig heen en weer gepraat tusschen de getuigen en nadat ten slotte generaal Bil lot als arbiter te hulp was geroepen, zal het duel tusschen den zoon van maarBcbalk Can- robert en den afgevaardigde Hubbard door gaan. Daar echter Hubbard de|infiuenza heeft, zal de datum nader worden vastgesteld. In Spanje hebben wetgevende en uit voerende macht haast gezet achter de invoer rechten op granen. Zaterdag nam de senaat het wetsontwerp aan en Zondag zou de wet in het officieele blad verschynen. Aan den Temps meldt men uit Rome dat de algemeene verkiezingen verdaagd wor den wegens de herziening der kiezerslijsten zjj zullen niet vóór in Mei plaats vinden. Er is sprake van de kamer nog byeen te roepen om haar mede te deelen dat zjj ont bonden zal worden en haar te vragen de begrooting zonder beraadslaging, als eenvou- digen administratieven maatregel, aan te nemen. Evenals de Engelsche maken ook de Ro- meinsche bladen gewag van het ophanden zjjnde huweljjk van den Prins van Napels met Prinses Maud van Wales. Men voegt er bjj, dat de Engelsche Prinses niet van godsdienst zou behoeven te verande ren, ofschoon koningin Margherita dit wenscht. Het Vaticaan zou geen bezwaar makenhet zou er alleen op staan, dat het huweljjk niet te Rome worde voltrokken, omdat er een pau« seljjke bul bestaat, waarbjj de voltrekking van een gemengd huweljjk binnen de muren van Rome verboden wordt. "Volgens de Giornale zal de Prins van Wales in het voorjaar een bezoek aan Rome brengen, in verband met de bestaande huwelijksplannen. Het vergaan der Elbe 1h den Dult- sclien rijksdag. Zaterdag middag werd, naar aanleiding van het vergaan der Elbe, in den Duitschen rjjksdag, namens eenige conservatieven en vrjj- conservatieven, bjj monde van baron Stumm, een interpellatie tot de regeering gericht, de vraag inhoudende of de regeering van plan is maatregelen te nemen, waardoor het vei lies van menschenlevens bjj schipbreuk geringer wordt gemaakt. Na er op gewezen te hebben dat by alle fabrieken, mjjnen en spoorwegen in Duitsch land een staatstoezicht bestaat, terwyl bjj het bouwen van zeeschepen van zulk een toezicht geen sprake is of dit althanB veel te wenschen overlaat, verlangde de spreker, behalve een officiéél rjjkBtoezicht op den scheepsbouw, een internationale regeling /an het zoogenaamde «zeewegenrecht", om tydig uitwjjken van de schepen te verzekeren. De rijkskanselier, graaf Hohenlohe, antwoord de dat de regeering en de Bondsraad zich reeds lang met het gestelde vraagstuk voort durend bezig houden en wel op drie punten verzekering van de zeewaardigheid van de sohepen, regeling van het internationale zee wegenrecht en verbetering van de uitrusting der schepen met reddingsbooten en reddings werktuigen. Uit de toelichting van den rijkskanselier bleek, dat de regeering voorloopig niet dacht aan een rjjkstoezieht op den scheepsbouw; mocht echter ten slotte de tegenwoordige rege ling onvoldoende blyken, dan zal de regeering niet terugdeinzen voor staatstoezicht. Wat het zeewegenrecht betreft, dit is gere geld op de internationale conferentie, in 1889 te Washington gehouden, doch door bezwaren der Engelsche regeering tegen enkele details nog niet uitgevoerd, doch waarschjjnljjk nog in den herfst van dit jaar zullen de voorschrif ten in werking treden. Wat aangaat de uitrusting van de schepen met sloepen en reddiogswerktuigen, daarvoor bestaan reeds volstrekt voldoende en doelma tige voorschriften. Onder de luide toejuichingen van den rjjks- dag braoht vorst Hohenlohe hulde aan het

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 3