ÏO FEUILLETON. LAATSTE BERICHTEN duideljjkt en de meeniüg der Liberale Unie korteljjk toegelicht. De koloniale paragraaf, dezelfde als opge nomen in het program van 1891, heeft alleen eene aanvulling verkregen door de vraag of niet op den staat de verplichting dient gelegd om den inlander tegen misbruiken in bescher ming te nemen. Is het bestuur der Liberale Unie met haar programma op den goeden weg vroeg spreker on hp meende van ja, niettegenstaande van andere zjjden dit wordt tegengesproken. Er zyn er, die haar er een verwjjt van ge maakt hebben dat er geene melding is gemaakt van de werkloosheid, doch spreker is van oor deel dat die niet in een politiek program thuis behoort. Hjj zou het goed achten dat die niet in de politiek werd gebracht, terwijl het z. i. zyn nut zou kunnen hebben, indien de kiesvereenigingen eene prysvraag uit schreven tot beantwoording van de vraag welke de beste middelen zouden zyn om die kwaal op te heffen. De bespreking daarna geopend zynde, zeide een der aanwezigen, de heer Van Sorge, dat hy gaarne in de punten had zien opgenomen de wenschelykheid eener pensioen-verzekering voor werklieden op een bepaalden leeftijd. De heer mr. Fokker wees den spreker erop dat reeds in het program van 1891 deze zaken in hoofdzaak zyn gestipuleerdin details hierbij te treden achtte spreker voorshands onmogelijk. By de regeering zyn trouwens reeds plan nen aanhangig en in de kamer is alreeds een motie ingediend, op deze zaak betrekking hebbende. Na de discussie werd van wege het beBtuur de volgende motie voorgesteld »De kiesvereeniging Eendracht maakt macht, «zich vereenigende met de meening van het bestuur der Liberale Unie dat de tyd gekomen is om een hervormingsprogramma samen te stellen van oordeel dat de by de circulaire van 2 Januari 1895 gevoegde vraagpunten de juiste richting aangeven, in welke in de naaste toe komst na tot Btandkoming der met ongeduld verbeide kiesrechthervorming behoort te worden gestuurd verzoekt hare naar de algemeene vergadering der Liberale Unie afgevaardigde, leden met die zienswyze rekening te houden en besluit van dit haar gevoelen aan het bestuur der Liberale Unie mededeeling te doen." De heer Herm. Snyders verklaarde zich er over te verheugen dat er een motie is gefor muleerd en daardoor eenige vastheid in de misschien nog te voeren beraadslagingen is verkregen. Spreker kan zich met de nota en de motie ten volle vereenigen, doch wenscht toch nog een woord van instemming met de strekking der nota en der motie te spreken, hoewel hy persoonlyk een scherper formuleering der hoofdpunten, van het arbeidersvraagstuk o. a., had wenschelyk geacht. Hy stelde verder in het licht dat en in de motie staat dit het dringend noodig is dat in de eerste plaats het kiesrechtvraagstuk wordt opgelost, zoo mogely k in den geest dat een grooter aantal kiezers dan tot nu toe invloed hebbe op de samenstelling der volksvertegen woordiging en daarna aan de verschillende punten, in de nota genoemd, de band zal ge slagen worden. Met een enkel woord besprak de heer Sny ders ook de paragraaf ten aanzien van het defensie-vraagstukwelke hy ook gaarne eenigaziii8 anders had omschreven gezien. De heer Van Slype besprak het punt be treffende het misbruik van sterken drank hy vroeg of het misschien niet beter ware ge weest daarin, in plaats van «te keer gaan", «voorkomen" te bezigen. ny zou het wenschelyk achten dat een radi caal middel werd aangewend om den band te verbreken, die de schatkist aan het drank gebruik bindt. Hy beval de behandeling van de drank kwestie ten zeerste by de liberale party aan. De heer E. A. L. van der Ley uitte korteljjk zyn bezwaar tegen de clausule in hot pro gram van 1891 betrekkelyk den leerplicht. Daarin wordt gezegd, dat aan invoering van leerplicht na beëindiging van den schoolstryd geen beletsel meer in den weg staat, terwyl spreker meent, dat er wel degelyk nog belet selen tegen zyn, nl. het aantal en de toestand der soholen, die niet van dien aard zyn dat Naar het Zweedsch VAN ALFRED VON HEDENSTJERNA. XI. Herfst en afscheid. Onder een druk gesprek over het oude, dierbare thema het beste opschrift voor bet in gedachte gebouwde grafmonument voor wylen Arthur zochten mevrouw Alfhild en ds Blomgren een afgelegen paadje in den tuin op. >Zou men er niet op kunnen zetten: ««Zalig zyn zy die rusten van hunne omzwer vingen «Dat is mooi, maar my n dierbaren Arthur was zóó streng kerksch, misschien zou een echte Bybeltekst beter zyn. Maar verveel ik u niet, dominó «O neenHoe zoudt gjj my ooit ver velen Wat vindt gy mevrouw, als wy namen «Zalig zyn, die in den Heere ontslapen Meer kon men van de veranda, waar het gezelschap zat, niet hooren maar ik betwyfel of Arthur zaliger door de voortzetting van het gesprek, dat hem in den aanvang zoo van naby betrof, «eer gesticht zou geweest zjjn. Want, aan alle kinderen een plaats op de school kan worden gegeven. Hy zou daarom wen- Bchen te lezen dat elk beletsel, hetwelk leer plicht nog in den weg staat, worde weggenomen. De voorzitter meende dat hier een staat kundig beletsel bedoeld werd en dat, werd leerplicht ingevoerd, de regeering zorg dragen zou dat, zy 'took geleidelyk, in de daardoor ontstane behoefte aan plaats werd voorzien. De heer Fokker beantwoordde nog in het kort de verschillende sprekers. De nota is een voorloopig stukna de meeningen der ver schillende kiesvereenigingen vernomen te heb ben, zal een nader program worden gefor muleerd, dat weder aan bet oordeel der af- deelingen van de Unie zal worden onderworpen. Den heer Van Slype wees liy erop dat in de circulaire, wat betreft het drankmisbruik, wordt gesproken niet van staats- maar van overheidswege, waardoor den gemeentebesturen vryheid gelaten wordt in deze de hun noodig voorkomende maatregelen te nemen. Hierna werd uit de motie, op voorstel van den heer Snijders, gelicht het verzoek aan de afgevaardigden en de aldus geamendeerde mo tie daarna met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte wees de voorzitter op de in de Af. Ct. van dezen dag opgenomen publicatie met betrekking tot de plaatsing op de kiezers, ljjsten en noodigde hy de leden uit zooveel mogelyk te bevorderen dat ieder, die daarvoor in de termen valt, op deze lysten een plaats vinde. Daarna werd de bjjeenkomBt gesloten. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zyn veroordeeld: wegens het verwekken van nachtrumoer I. d. V., Westkapelle, tot f 1 b. s. 1 d. h., P. v. L., Middelburg, A. L., J. S., L. O., Domburg, I. H., G. J. C. K., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h., L. F. G., Vlissingen, tot f 8 b. s. 2 d. h.strooperyJ. B. Wz., H. v. V., Westka pelle, tot f 3 b. s. 2 d. h.; het als reiziger zich bevinden in een spoortrein, zonder be- hoorlyk plaatsbewysJ. d. W., St Nicolaas (België), tot f 3 b. s. 1 d. hhet in eene lo- calitet, waarvoor geen vergunning is verleend, verkoopen van sterken drank in het kleinJ. A., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h.; overtre ding ykwetW. C. v. O., wed. J. M. K., Veere, tot f 1 b. s. 1 d. h., L. J. v. F., Veere, tot f3 b. 8. 2 d. h., met verbeurdverklaring der in beslaggenomen matenhet dosn van afgravin gen aan de duinen van den polder Walcheren, anders dan ter plaatse, door het bestuur van den polder daarvoor aangewezen, W. V., Pz,, Zoutelande, tot f 3 b. s. 1 d. h. Verder wegens het niet muilkorven van aan gespannen honden op een openbaren weg in Zeeland: F. R., Middelburg, A. M., Veere,tot f 3 b. s. 1 d. h.het te paard anders dan stapvoets ryden in de kom der gemeente Mid delburg J. V. E., Middelburg, tot f 3 b. s. 1 d. h.het geven van eene openbare muziek uitvoering te Middelburg, zonder vergunning A. A. B., vrouw van C. F. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.het geven van eene open bare vermakelykheid te Middelburg, zonder vergunningA. C. T., Middelburg, tot f 3 b. s. 1 d. h.het werpen van vuilnis in een gemeenteriool: M. A. B., J. P. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. het in het openbaar wateren buiten de bakken C. W., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h., J. W., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. Voorts wegens het spelen met muntspeciën in het openbaarA. G. v. C., J. B. F. d. G., P. F. L. V., A. C. A. L. S., J. P. A. S., J. F., Vlissingen, tot f 1 b. s, 1 d. b.het ryden met een rywiel op een trottoir te Vlissingen: A. C. v. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.het loopen, binnen de kom der gemeente Vlissin gen, met eene zeis, niet voorzien van eene schede ot andere bedekking P. S., Vlissingen, tot f 0.50 b. 8. 1 d. h.het ten verkoop in voorraad hebben van verache visch te Vlissin gen, zonder dat deze gekeurd isP. d. P., Vlissingen, tot f 3 b. b. 2 d. h. Eindelyk wegens dronkenschap J. v. K., C. D., J. L., Middelburg, J. d. K., Arnemuiden, J. d. M., O.- en W.-Souburg, J.H., G.J.C. K., Westkapelle, tot f 1 b. s. 1 d. h., R. K., Mid delburg, tot 2 d. h., J. G. G., Middelburg, tot 5 d. h., W. P. J. B., Middelburg, tot 1 week h. Tevens allen in de kosten. Verschillende Berichten Dr A. Kuyper woonde Dinsdag de ver gadering van de Tweede kamer bij, nadat hy sedert het najaar niet aan de werkzaamheden had deelgenomen. De luit. ter zee 2e kl. jhr. W. C. van Panhuys, aan wien wegens overcompleet in zyn rang vergund was te repatrieeren, is uit Oo8t-Indië teruggekeerd en wordt op non-ac tiviteit gesteld. sedert tien minuten zaten de domine' en de weduwe in een zeer vertrouwelijke houding, op een bankje aan bet meer. Mevrouw Palrn- quist omhelsde GuBtaaf, sloeg den blik ten hemel en fluisterde «O, Arthur zegen hem, die uw Alfhild wil beminnen en beschermen." De dominé deed een wanhopige poging om te knielen, maar dat lukte niet, vanwege zjjne gezetheid. Daar verscheen Stina die gezon den was om peren te plukken. Zy ging drie stappen achteruit, maakte een diepe dienaresse voor haar zielverzorger en zei, verlegen aan haren boezelaar trekkende «Och Heere, neem mij als 't u blieft niet kwalyk dat ik u stoor." Eindelyk brak de 14de September aan. Ds Blomgren had dringend verzocht dat zyn rjjtuigje de weduwe met haar zoontje naar het station mocht brengen. Het geheim was nu toch door Stine verraden en de bekend making zou spoedig plaats hebben. Zoodra mevrouw Palmquist haar eigen kleine huis houding opgebroken had zou de bruiloft ge houden worden. Het oude paard had 's mor gens een extra maalfje haver gekregen en Gustaaf had een nieuwe zyden slag aan zyn zweep gemaakt. Had hy er nu ook nog maar mee kunnen klappenmaar in deze onvol maakte wereld kan niets geheel volmaakt zyn Aangedaan nam de weduwe van allen afscheid. Toen zy Anna Ljungklindt omarmde, beant woordde deze haar liefkoozing vrjj koel, zag Niet minder dan 7 hoofdofficieren der marine zullen, zegt men, den dienst verlaten. Een gewoon praatje van hen, die op promo tie wachten. Op de jongste vergadering der Kamer van koophandel te Schiedam vestigde een der leden de aandacht dier Kamer op de wensche lykheid, om, nu er weder meer koffie uit Java hier te lande aankomt, aan de Handelmaat schappij dringend te verzoeken, de overeen komst tus8chen haar en Schiedam te handhaven en ook naar Schiedam dat artikel te dirigeeren. De Kamer besloot een verzoek van dien aard tot de Nederl. Handelmaatschappij te richten. Dr. F. M. Cowan heeft tegen 1 Juli eer vol ontslag gevraagd als eerste-geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Dordrecht. Het tegenwoordig bestuur der liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Gouda nam collectief zyn ontslag in verband met de hou ding, welke door vele liberalen is aange nomen by de jongste Kamerverkiezing tegen over den heer Valette. Aan die gemeente is een belangrijk legaat ten deel gevallen. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadszitting deelde de voor zitter mede, dat door wijlen burgemeester Van Bergen IJzendoorn een bedrag van 40,000 vry van successierechten was gelegateerd, tot het stichten van een park of eenig ander werk of philanthropische inrichting, zoomede de groote tuin achter het huis des overleden bur gemeesters met byhoorend gebouwtje. Eene eigenaardige opmerking, die teekent, maakt Volksonderw. Het vchrjjft: «Tot de gemeenten, welker openbare school langzamer hand wordt «leeggepompt,behooit ook Wou- brugge. De gemeenteraad, wiens meerderheid dit leegpompen volstrekt niet met leede oogen aanziet, kon eenigen tyd geleden wegens het verminderd aantal leerlingen weder eens een onderwijzer eervol ontslag geven met ingang van 1 Januari, en om de gemeentenaren deze bezuiniging niet slechts dankbaar te doen be seffen. maar ook in hun zak te doen gevoelen, besloot by met ingang van 1 Januari de honden belasting tot op de helft te verminderen!" Het zal mr J. A. Levy, die onlangs een zeer ernstige waarschuwing hooren liet naar aanleiding van een voorstel in de Limburgsche gemeente Heerle om het venten te verbieden, genoegen doen dat dit voorstel is ingetrokken. In de laatst gehouden zitting der bedoelde gemeente bleek, dat de meeningen zeer ver deeld waren. Hoewel de meeste leden het met den voorsteller eens waren, dat het venten in menig opzicht verderfelijk werkt, bestonden er huns inziens toch onovetkomeljjke bezwaren tegen het algeheel verbieden van den colpor- tage-handel. Een der leden uitte de meening, dat het niet aangaat het verkoopen van levensmiddelen langs de huizen te verbieden. Dat zou zjjns inziens vooral voor de bewo ners van gehuchten, waar geen voldoende winkelnering gedreven wordt een groot ongerief zyn. Alle leden waren het hierover eens, dat het venten van brood, vleesch, groenten, visch, kaas, bier, enz. niet oninogelyk gemaakt mag worden. Daarom en wjjl het, naar de heer De Hesselle, burgemeester, op merkte, een onbegonnen werk zou zyn, een juiste grens te trekken tusschen wat wel en wat niet gevent zou mogen worden, trok de ontwerper zyn voorstel in. De inboedel van den bekenden lteens, die beden wordt geëxecuteerd wegens opzet telijke belastingweigering, is Dinsdag onder toezicht van 60 politieagenten uit diens wo ning, een herberg, in de Nieuwstraat te Amster dam gehaald. De meubelen werden in een grooten verhuiswagen gepaxt en naar de voor malige gevangenis aan den Heiligenweg ver voerd, in welk gebouw het zal worden geveild. De verschillende verhalen, die gedaan wer den omtrent het niet in bealagnemen van een biljart, zyn zeer gekleurd. De zaak is dat Blechts een deel van den inboedel is in beslag genomen, waartoe het biljart niet behoorde. Men zie Laatste berichten. Dinsdagnamiddag viel te Rotterdam een vierjarig kind, dat een oogenblik zonder toe zicht was, in een kuip kokend waschwater. De toestand van het knaapje ia ernstig. Bjj een vechtparty te Weert heeft een landbouwer zooveel messteken in hoofd, rug en zjjde ge kregen, dat men voor zyn leven vreest. De dader wordt opgespoord. Uit dezelfde plaats wordt gemeld dat de jachtopziener uit het naby gelegen Belgische dorp Lommei vermoord is. Men vond zyn verminkt ljjk naby zyn woning. Omtrent het gebeurde te Deurne, waar van wy in het kort melding maakten, wordt van daar gemeld. De toedracht der zaak is deze Maandag jl. huwde een jonge weduwe met een zekeren B. Haar broeder, milicien te Breda, was de bruiloft van zyn zuster komen bjjwonen, en de landsverdediger wilde gebruikelykerwyze 's middags eens met los kruit een schot doeD. Toevallig komt buurman G., bygenaamd «Den Haas", juist van zijn arbeid uit De Peel thuis. En nu wordt er, vroolyk als de lui waren, algemeen geroepen «Schiet, schiet, een haas haar verwytend aan en fluisterde«Maar Alfhild, hoe hebt ge dat kunnen doen Alfhild sloeg de oogen neer en gaf geen antwoord. Ach, die twee, wie de dood «Alles op de wereld" ontnomen had, hadden elkaar immers heilig beloofd, dat haar trouw zou voortduren tot over het graf en dat niets haar smart ooit zou kunnen lenigen, En nu sprong zy vlug en vroolyk in het rytuig naast haren Gustaaf, die ongeduldig met de zweep sloeg en zich afvroeg of hy wel eens zou kunnen klappen, als hjj op den straatweg was en er niet zooveel menschen om hem heen stonden. Toen het paard zich in beweging zette, wuifde de weduwe met een witten sakdoek, zonder zwarten rand, den eersten dien zy na den dood van Arthur gebruikte. Nu kwamen de blessen met de douairière, Alma Florstedt en den candidaat; en Minka met Jenny en Frans. Mevrouw Yon Kopparhjelm had beloofd haren bjjzonderen gunsteling Frans by het afscheid een klein aandenken te geven en Frans was zeer benieuwd wat dat zyn zou. Zyn wenschen dobberden tusschen een salon buks en een gepatenteerd vischtuig. Toen de oude dame hem vaarwel zei, had zy een in papier gewikkeld voorwerp in de hand. Het schemerde hem voor de oogen Dat was zeker eea horloge! Zfl lachte vriendelijk: «Ziehier, Het geweer wordt gericht, het schot gaat af' en op den dorpel van zyn woning tuimelt G' neer, getroffen waarschynlyk door de papieren prop, die op het geweer zat. De wonde is niet gevaarljjk. Yan opzet is geen sprake; het geheele geval is een ongeluk, dat geen ernstig aanzien heeft. Het ware te wenschen, dat het schieten bjj bruiloften ophieldmeermalen toch komen er gevallen voor, die minder pleizierig zyn. 'tls een misbruik, waartegen men reeds eeuwen geleden te velde trok. In tal van vakbladen werd eenigen tyd geleden den ooftkweekers geradenslaat spij kers in de vruchtboomen, om de vruchten tegen den aanval van wormen te behoeden. De Fruit trade Journal, van New-York, bevestigt nu, dat dit een goed middel is en voegt er by, dat dit moet toegeschreven wor den aan de oxydatie van het jjzer door het sap van den boom, waardoor zich ammoniak- zout ontwikkelt, dat in al de deelen van den boom doordringt. Het blad raadt aan een half dozyn spy kers in eiken boom te slaan en die bewerking zal dan z. i. zonder twjjfel met gunsjugen uitslag bekroond worden. In een te Halberstadt gehouden vergade ring van suikerfabrikanten werden de bieten- pryzen voor de volgende campagne, in over eenstemming met de suikerprijzen per 100 KG. als volgt vastgesteld Suikerprijs 20; 19; 18; 17; en 16 Mark. Bietenprys 14.45; 13.32; 12.07; 11.06; en 9.93 Mark. De voornaamste getuigen, Dinsdag in het proces Joniaux gehoord, waren mw Neef uit Brussel en George Ablay, broeder van Lionel Ablay en neef van de beschuldigde. Bjj mw. Neef, evenals bjj de overige ge tuigen, liep het verhoor weer hoofdzakelijk over het spelen door mw. Joniaux of te haren huize. Mw. Neef verklaarde dat de beschul digde op vatech spelen was betrapt, doch zjj zelf had het niet gezien. Ook sprak deze getuige nog over anonieme brieven, welke zjj aan de beschuldigde toeschreef. Er volgde nu een vry heftig incident; mw. Joniaux, die beweert dat Mad. Neef aan het hoofd eener samenzwering tegen haar staat, ontkende ten krachtigste zoowel de eene als de andere be schuldiging, door de getuige tegen haar uit gebracht. Het verhoor van George Ablay leverdeniets bjjzonders op. Zekere heer Milo heelt den weg van Ant werpen naar Brussel achteruit loopend afge legd. Hjj had daarvoor schoenen laten maken met caoutchouc-zolen en een verhooging onder aan de punt. Hjj was voornemens de terugreis op dezelfde wjjze af te leggen. Te Roubaix heeft een horlogemaker in een aanval van jaloezie, in tegenwoordigheid van zyn zes kinderen, vier revolverschoten op zyn vrouw gelost. De vrouw, die binnenkort andermaal moeder moest worden, viel dood neer. Met moeite gelukte het der politie den moordenaar voor de wraak der buren te be hoeden, die, op het gerucht toegeschoten, hem met stokken, bezemstelen, klompen enz. te lyf gingen. Blykens thans openbaar gemaakte offi- cieele opgaven, bedroeg gedurende 1893 het aantal huwelyken in Frankryk 287.294, dat der echtscheidingen 6184, der geboorten 874.672, der sterfgevallen 867.526. Vergeleken bjj 1892 waren er 18.825 ge- booiten méér en 8362 sterfgevallen minder. Wel is het getal huwlyken 3025 minder ge weest. maar toch hooger dan het gemiddelde van 1881 tot 1890, te weten 280.000. Te Hamburg is in zyn woning gearresteerd de eerste boekhouder der Dynamiet Actiën Ges. Nobel, Carl Z.; sedert 24 jaar in dienst van de maatschappij. Hjj heeft bedriege ryen gepleegd tot een bedrag van 750.000 Mark. Z. moet overgroote verliezen hebben onder gaan door speculaties ter beurze. Om deze te betalen gebruikte hjj de cbèques der maat schappij, waarvan hy de procuratie bezat. S. is 68 jaar en had sinds 1870 de leiding van het huis. Uit Italië wordt geschreven, dat daar nog nooit zooveel sneeuw is gevallen als dit jaar. Alle treinen komen te laat aan een trein, byv. die des avonds van Pavia is vertrokken, arriveerde eerst om vjjt uur 's morgens te Mi laan. De stoomtrams in de buurt van Milaan hebben niet kunnen ryden men heelt er een met drie locomotieven naar de stad moeten sleepen. In Milaan zelf konden de trams niet meer ryden, zelfs al werden er vier paarden voor gespannen en in den dienst werd voorzien door gewone ouderwetsche omnibussen, even eens met drie paarden beppannen. Te Milaan heeft in het midden der stad een afsehuwelyke moord plaats gehad, de geheele bevolking is er ontsteld over. Toen dr Graveri om 10 uur te huis kwam, zjjc huis ligt in het drukst gedeelte der stad vond hy zyn 75-jarige moeder vermoord. Roof zucht is vermoedeljjk de reden tot deze daad. Van den moordenaar is geen spoor te ontdekken. Zondagavond is te Reggio en in verschil mjjn kleine vriend, hier hebt gy iets waarin welopgevoede knapen steeds behagen scheppen. Ik geef zoo iets waarlyk niet aan iedereen, maar gy zjjt een brave jongen." Met bevende vingera nam hy het aan. Hut was erg licht. Wat? Wat? Het wapen der Kopparbjelms, in zwart lak, op een oud visitekaartjeFrans stond als aan den grond genageld, boog en stamelde«Dan dank u zeer «Achhet lieve kind is waarlyk getrof fen," zei de douairière, omarmde mevrouw Westberg nog eens en stapte in het rytuig, nederbuigend, deftig voornaam, als altjjd. Jenny drukte Thilda en Gerda bjjna dood, daar ey in tegenwoordigheid der anderen niets kon zeggen maar van te voren hadden zjj reeds eenmaal afscheid genomen en hare harten uitgestort. Toen zy mevrouw West- berg naderde kon zy zich echter niet langer beheerschen, zy viel de oude vrouw om den hals en fluisterde haar in het oor«Moeder I" terwyl zy in tranen uitbarstte, doch even daarna lachte zjj weer en klonterde op den bok naast Frans, die van daag Minka zou mennen. «Mynheer de candidaat «Waar is de candidaat Star?" Met sterke banden had de liefde de jonge harten van Star en Eva aan elkaar geketend Er was geen gelofte gedaan of verlangdmaar lende andere plaatsen nabjj Messina weder een hevige aardschok waargenomen. Het be drag der schade is nog niet bekend. Een dame, die onder den indruk was vau de verhalen over den jongaten moord in Kensington, werd door een vrouw in eene stille straat te Londen aangesproken, naar den weg gevraagd en toevallig juist naar de straat, waar zy zelf woonde. In de overtuiging dat nu ook een messteek zou volgen, begon de aangesprokene de andere vrouw klappen met haar parapluie in het gezicht te geven. De vreemde nam natuurljjk de vlucht. Maar ook onze heldin zette het op een loopen. Wel had het avontuur haar wat van streek ge bracht, maar zy meende toch reden te hebben om er teotsch op te zyn. Zy moest een keu kenmeid hebben en om 5 uur dienzelfden dag zou er zich eeu komen aanmelden. Zy kwam echter om zes uur en in eenigazins vreemden toestand. Haar geheele gezicht was met pleis ters bedekt. «Het spjjt my zoo laat te komen, mevrouw zeide zjj maar ik heb een aller akeligst avontuur gehad. Ik vroeg iemand den weg naar uw huis, iemand die er bjjna als een dame uitzag en mij vreeselyk met haar parapluie toetakelde. Maar toch ben ik bljjde er zoo afgekomen te zyn, want het was zeker de Kensington-moordenares." Men stelle zich het gezicht der dame voor In een Duitsch blad te Porto Alegre uit gegeven leest men het volgende*. Voor eenige dagen stierf hier, in den ouderdom van 101 jaar, madame Bonchamps. Zjj droeg om haar hals een soort amulettoen men na haar dood het zakje opende, vond men daarin een brief van Napoleon 1. Uit dezen brief leest men dat Napoleon, in 1812 uit Rusland vluchtende, korten tyd in intieme verhouding had gestaan met een jong meisje, die nu als stokoude dame in Porto Alegre gestorven is. Amélie Bon champs had dit geheim nooit meêgedeeld. Haar huisgenooten had zy slechts verteld dat gedurende den Russischen veldtocht Napoleon bjj haar ouders in Rusland bad gewoond en dat deze door de Russen waren vermoord en zy zelf sIb door een wonder werd gered. Prins Lodewjjk van Battenberg, jongste broeder van Boelgarye's eerBten vorst en van den schoonzoon van koningin Victoria, heeft een uitvinding gedaan. Het is een vernuftig uit gedacht toestel, dat onmiddelyk waarschuwt als het schip uit zyn koers gaat. Men heeft proeven met dat toestel genomen, welke zeer goed slaagden, en het wordt op de Engelsche vloot ingevoerd. Paderewski, de beroemde pianist, heeft onder het Engelsche publiek groote veront waardiging gewekt, door te Torquay (Devon), waar hy een concert zou geven, niet te spelen, alleen om een geldkwestie met zyn impresario. Deze had, naar het oordeel van den kunste naar, de toegangsprijzen te laag gesteld. Pade rewski vond het nu «niet de moeite waard, te spelen", en hy zond de velen, die van heinde en ver gekomen waren om hem te hooren en waarvan er 300 biljetten van f 3 genomen hadden op het laatste oogenblik naar huis. Steilschrift. De landschoolraad in Bo- hemen heeft beslist, dat in de scholen van Bohemen alle proeven met steilschrift moeten gestaakt worden. Ook de leerlingen, die tot heden steil schreven, moeten weer sohuin gaan scbryven. Uit Weenen melden de Freie Püdag. Bhitter, dat de proeven met steilschrift eene heillooze verwarring in het schryfonderwys hebben ge bracht. IJzendiJke. In verband met het onder deze gemeente gevonden lyk van eene vrouw (men zie het bericht onder de rubriek Stad en provincie) zyn heden alhier aangekomen de substitunt-officier van justitie, de rechter commissaris en de griffier der Middelburgsche rechtbank, vergezeld van den heer J. J. Ber denis van Berlekom, arts aldaar. Deze heeren hebben een onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag nog niet bekend iB. Men denkt aan misdaad; een verdacht persoon is deze gemeente binnengebracht. Hruinisse. Heden namiddag zonk voor Bruinisse een groot aakschip. De opvarenden werden door een stoomboot gered. ®s Gravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting kwamen de wets ontwerpen betrekkelijk Opsterland en West stellingwerf in behandeling. De heer Goeman Borgesius betoogde uitvoe rig dat de bedoeling vau den grondwetgever niet geweest is om in gevallen als de tegen woordige, wegens grove verwaarloozing van het gemeentebeheer, het administratief gezag tusschen beide te doen komen. HS wees er op dat de omstandigheden en toestanden in genoemde gemeenten dat op- zjj hadden allen tegenstand opgegeven en luisterden niet meer naar de stem van het koele verstand, dat van lang wachten en armoede sprak. En Eva Eva had gewillig aan den drang harer eerste reine liefde gehoorzaamd het beslissende woord was nog niet gevallen en nu was het oogenblik van scheiden daar. «Mynheer de can di daat «Waar is mynheer Star??" Zy stonden in den tuin. Zy bad een rui kertje voor hem geplukt en hy stond er naar te kyken, hoe ze het hem in het knoopsgat stak. «Juffrouw Eva «Zoo nu zit het stevig 1" «Juffrouw Eva, zou het u een beetje genoegen doen, wanneer ik wanneer ik nog eens terugkwam «HoortGy wordt geroepen Hjj boog voorover en fluisterde hartstochte lijk, dringend«Eva zeg my, zal het u genoegen doen als ik terugkom Het schoot haar door het hoofd dat een welopgevoed meisje hierop niets mocht ant woorden dan iets afkoelends, de een of andere gemeenplaats. Maar dat was haar niet moge lyk. Zy zag naar hem op, beantwoordde zyn blik half verschrikt, half opgetogen en zei«Ja 1" Daar reden dan de laatste pensiannaires weg, met leedwezen in het hart en bloemrui^ kers in de hand,

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 2