N°. 15. 138® Jaargang. 1895. Vrijdag 18 Januari. HIlBElBliRGSCHI COURANT. Deze 'courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco j 2.- Afzonderlijke nummers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel.' Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Reclames 40 cent per regel. Tb ermoneter. Middelburg 17 Jan. 8 n. vm. 40 gr. m. 12 u. 42 gr-, av. 4 tl. 41 gr. F. Verwacht Z. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. C. Boltjit, firma weduwe A. C. de Jonge, te KruiningenF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooi/, te Tholen: W. A. van Neeuwenhutjzen en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Ni/gh Van Ditmab, te Rotterdam, de Gebs. Belibeante, te 's Gravenhage, en A. de La Mas Azn., te Amsterdam, j aan het bnrean bezorgd zjjn willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Comnagsie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cee., John F. Johes, opvolger. j zp deB avonds nog worden opgenomen AdverteoHëa moeten des namiddags te één; uur De naaste toekomst? Meer en meer nadert de tijd dat de regeering hare belofte zal moeten inruilen tegen een daad. Er is immers beweerd dat begin Februari bet nieuwe kiesrecbt-ontwerp door haar zal worden ingediend; en al willen wij die be wering niet al te letterlijk opvatten, onmo gelijk kan het ministerie veel laDger onaf gedaan laten het gewichtigste vraagstuk, by zijn optreden ter afdoening aanvaard. Zelfs al moesten wij geduld oefenen tot Maart of April, die enkele maanden zgn raseh voorbij. Wij hebben al eens vroeger onze verba zing geuit over dit lange dralen. Iemand als de minister Van Houten, die zoo fel oppositie voerde tegen het wetsontwerp-Tak, moest, dunkt ons, de noodige gegevens reeds te zijner beschikking hebben om het werk van zijn voorganger te verbeteren. Dit blijkt niet het geval te zijn. Vergis sen wij ons niet, dan ziet de minister echter vooral van zijn collega voor financiën eeDige données te gemoet. Deze, op zijn beurt, haast zich met zijne financieele hervormingen al evenminvan eene herziening der belas ting op het personeel, waarnaar de belasting schuldigen met brandend verlangen uitzien, is ook nog niets te aanschouwen. En zoo blijft het Nederlandsche volk geduldig in eene afwachtende houding verkeerenzonder zelfs voor het meerendeel zich te herinneren, welke groote lijst van beloften nn Teeds bij twee openingsreden bet geboden werd. Bij die reeks van toezeggingen zullen wij maar niet stilstaanwij hebben ze met weinig opgewondenheid begroet, hoe schoon ze ook klonkenovertuigd als wij waren, dat zij toch niet vervuld zouden kunnen worden. En in die meening zijn wij ver sterkt nu er tot heden nog geen spoor te vinden is van eenige poging om ze nit te voeren. Trouwens, onzerzijds geven wij gaarne al die beloften cadeau, wanneer slechts de twee genoemde hoofdzaken goed geregeld worden. Een berg ontwerpen zou ten slotte toch niet anders kunneD baren dan een muis; en een gezonde oplossing van 'al van sociale kwesties kan, dunkt ons, allerminst verwacht worden van eene regeering, die zoozeer in een con servatief vaarwater is verzeild en eigenlijk tal van natuurlijke tegenstanders naar de oogen moet zienvan eene ver tegen vfoovdi- ging, samengesteld als de huidige. Daarom te meer zien wij met verlangen de vrucht van den arbeid der regeering inzake het kiesrecht te gemoeten nog meer de gevol gen der indiening daarvan. Want meer dan het wetsontwerp zelf is de kwestie van belanghoe zullen de poli tieke partijen zich daartegenover gedragen Al is het waar dat hieromtrent nog niets met zekerheid valt te zeggen vóór bet ter overweging is aangeboden de algemeene toestand op politiek gebied geeft recht tot vermoedens en verwachtingen. De katholieke partij is op dat gebied sta- tionnair gebleven als dr Schaepman zijn vroeger ingenomen standpunt getrouw blijft, is hij nog altijd de eenige zijner partij, die eene zeer ruime uitbreiding van het kies recht voorstaat; en zijn zijne volgelingen niet vele. By de anti-revolutionnaire party zal de aristocratische en de democratische fractie, de party van jbr mr A. F. de Savornin Lohman en die van dr A. Kuyper, zeker wel elk haar standpunt handhaven. Of er onder haar een fusie zal plaats hebbenof de ziekte van dr A. Kuyper belangrijken invloed heeft uitgeoefendof een der beide deelen der partij soms is versterkt, en zoo ja welke, ziedaar vragen, waarover eerst licht zal opgaan, zoodra het lang verwachte kiesrecht- ontwerp ter tafel is gekomen. Dat de breuk hersteld zou zijn, betwijfelen ■wij, afgaande op sommige teekenen, die in onze oogen van het tegenovergestelde blijk geven. Maar dit alles ia voor ons van minder belang dan de kwestie, hoe het gesteld ia met öe liberale party. Er is indertijd nog al hoog opgegeven van de zucht, die er onder de beide fracties dei liberalen zon bestaan om zich te verzoenen. Wie echter met aandacht de algemeene beraadslagingen, bij de behandeling der staatsbegrooting gevoerd, gevolgd heeft, zal van die verzoeningsgezindheid, vooral van de zijde der anti-Takkianen, weiDig ge merkt hebben. Tot in de kleinste kleinig heden heeft men, de hoofdzaak latende rusten, zich in nevenkwesties verdiept en verder de houding van de vorige regeering in verdenking gebracht. Was men waarlijk ernstig tot verzoening geneigd, men had minstens een anderen toon moeten aanslaaD of beter nog, na het spreken van twee hoofdmannen, de kwestie moeten laten rusten, liever wijzend op de naaste toekomst, dan zich verdiepend in haarkloverijen uit het verleden. Wy vreezen daarom, dat dc geboorte van de te verwachten kleine ook weêr het sein geven zal tot een zelfden strijd, vooral van de zijde der conservatieven. Welnu, dat het zoo zij. Eene zuivering is noodig. Maar daarom is het nuttig, dat aan den anderen kant, aan onze zijde, men zich voorbereide op de naaste toekomst. Uit dat oogpunt is vooral belangrijk de rede, dezer dagen door-den heer mr A. Kerdijk, een der geavanceerd liberalen, te Zaandam gehouden, en waarvan wij in 't kort den hoofdinhoud meedeelden. Daarin doelde hij op die toekomst, wees hij op het initiatief, door het bestuur der Liberale Unie genomen om tot een program te geraken, dat het blijvend vereenigings- punt kan zijn van allen, die in echt, in zuiver demoeratischen geest willen geregeerd zien. De jongste circulaire van dat bestuur is onzen lezers bekend. Zij bevat veel, zeer veel goedsmaar wij beschouwen haar een voudig als eene vingerwijzing voor de toe komst, eene herinnering aan veel waarover men bet vrij wel eens wasen vooral als een middel om, langs geleidelijken weg, de beide stroomingen in de liberale partij het sein te geven, dat er niet langer van samen werking sprake mag zijn, wanneer men niet in de aangegeven kwesties beslist partij kiest. Op het gebied van het kiesrecht is reeds een beslissing gevallen omtrent hetgeen de Unie wenschtwat zij nu verlangt omtrent andere vraagstukken kunnen de vereeni- gingen-leden uitmaken, niet om daarvan dadelijk practisch nut te trekken doch eenvoudig om de schifting tot stand te bren gen, die komen moet. Want dat die komen zal, evengoed als die reeds gekomen is onder de radicale party, staat by ons vast. Als straks het kiesrecht-vraagstuk aan de orde komt, moet de TJnie weten op wie zy vertrouwen kanen dan zal blijken dat haar kracht nog groot is. Tot heden is het aantal van de vereenigingen, die zich van baar afscheiden, gering en zij die dit deden stonden baar bloei, haar gezond leven in den weg. Maar daartoe moet ook, zooals de heer Kerdijk opmerkte, een bindend pro gram voor de naaste toekomst worden vastgesteld. En als dat er is, dan krijgen wij van zelf verandering in de partij, dan zal langs den geleidelijken weg eene vevee- niging worden bevorderd met hen, die zich nu nog radicalen noemen, en komt de fusie tot stand, door mr Treub gedroomd en door ons onder reserve toegejuicht. Die radicale partij heeft in den laatsten tijd heel wat van zich doen booren. Wij hebben onzen lezers niet vermoeid met al het geschrijf en gewrijf tusschen de heeren Treub, Gerritsen en Van denBergh. De eerste heeft veel te verduren gehad en ondervindt nog dagelijks de ongenade van hen, wien zijn fusie-plan alles behalve aangenaam was. Die kibbelarijen, nog vaak ontaardend in persoonlijke aanvallen, meen den wij onzen lezers gerust te kunnen sparen de politiek heeft toch voor velen weinig aantrekkelijks en te minder wanneer zij niets te aanschouwen geeft dan geharrewar onder vroegere vrienden. Daarby zullen wij dan ook maar niet verder stilstaanalleen willen wij er op wijzen dat wat nu gebeurd is, reeds jaren geleden door ons is voorspeld- Toen eertijds eenige radicale leiders niet anders wisten te doen dan afgeven op de liberale party geen oor en oog hadden voor het goede dat deze bad, maar slechts hare fonten breed wisten uit te meten, toen hebben wij huu gewaarschuwd dat eenmaal hun partij hetzelfde lot zou beschoren zijn. Er zou ook onder hen verschil van gevoelen, ver deeldheid komen. Dat viel niet zoo moeilijk te voorspellen. Het is de geschiedenis van elke partij, dat er zijn hardloopers en achterblijvers, dal er, wanneer het op belangrijke kwesties aankomt, verschil van meening, scheuring ontstaat. En dit is vooral bij liberalen, radicalen of hoe men ze ook noemen moge, bet geval. Bij de partijen, wier aanhangers door het gelooven op gezag zijn gebonden, is een breuk gemakkelijker te heelen, samenhang lichter te behouden. Niet bij hen, die zelf standig denken, op hunne zelfstandigheid prijs stellen, niet aan den leiband loopen. Eu nu het eenmaal onder de radicalen en de liberalen zoover is, dat er bij elk hunner in eigen boezem eene scheuring valt waar te nemen, nu zal van zelf aan beide kanten toenadering gevonden worden tusschen de fracties onder hen, aio zich tot elkaar ge voelen aangetrokken; zoo zullen de conser vatieven, die met de tegenwoordige stroo ming, welke door de gansche wereld gaat, niet willen meegaan, van zelf een anderen weg kiezen en zal tegenover hen een nieuwe partij geboren worden. En dan gelooven wij, dat de heer Kerdijk die juist schetste toen hij de nieuwe partij een vierledig karakter toekendeen profe teerde dat zij zal zijn Vrij zinnig piet vollen eerbied voor ieders godsdienstige overtuiging, den gods dienst allen recbtstreekschen invloed op den staat ontzeggend. Democratisch, d. w. z. belijdend, dat de deelneming van allen, zoover de grondwet het toelaat, aan het staatsbestuur is een zaak van recht en van het welbegrepen belang van allen. Sociaal, een partij die erkent, dat er meer nog noodig is om te komen tot ver beterde maatschappelijke toestanden, dan macht van den staat, n.m. vrijwillige toe wijding van goedgezinden. Sociaal-politiek, overtuigd, dat politiek als zoodanig slechts een vorm, maar maatschappelijke hervorming het wezen der zaak is, dat ze streven moet naar een maat schappij, waarin geen andere ellende geleden wordt, dan door eigen schuld. Die beginselen te verwezenlijken, zal nog jaren vorderen, maar men kan er naar strevenedoch dan met kracht en met toe wijding. Het wordt tyd. Een partij met zulk een ideaal beeft levens vatbaarheid en zou voor ons land een zegen in. België is daar om ons te leeren welke de ivolgen zijn als niet t ij d i g' eene zoo danige partij wordt gevormd en krachtig optreedt. Dan wordt de overwinning ge makkelijk aan ben, die in verkeerden koers willen sturen, ten koste van de vrijzinnigen. In die richting wijst dan ook de circulaire der Liberale TJnie heen. Hare ideeën, neer gelegd in die circulaire, zijn op dien grond slag gebouwd. En ons dunkt wij kunnen, daarop voortbouwend, gerust de naaste toekomst afwachten en tegemoet zien wat de regeering ons schenken zal. Dat deze echter toone te begrijpen hoe bet meer dan tijd wordt inzake het kiesrecht vooral beslist partij te kiezen. En komt zij met haar ontwerp, dan zal dit getoetst moeten worden aan den tweeden eiseb, der nieuwe party gesteld. Elk ontwerp, dat niet aan dien eisch voldoet, is onaanneme lijk voor hen, die op bovengenoemde grond slagen wenschen voort te bonwen. Nieuwe strijd zal dan onvermijdelijk zijn; maar alleen daardoor zal afdoende zuivering en verbetering der partijverhouding mogelijk worden. Wij hopen echter dat die strijd meer over beginselen en minder over personen zal loopen dan die van het vorig jaar en er met edeler wapenen dan toen zal worden gestreden. Middelburg 17 Januari. In eenige clericale bladen, katholieke zoowel als protestantsche, wordt weêr gewezen op het gevaar, dat bestaat in het lezen van slechte boeken door de jeugd. Nu, dat kan zyn nut hebben. Ouders dienen vooral te letten op hetgeen hunne kinderen in handen krjjgen; en zelfs zich noemende christeljjke vaders en moeders mogen ook daarby wel uiterst voorzichtig zyn. De ongerechtigheden, die in den laatsten tyd onder eigen »broeders" en »zusters" aan het licht kwamen, zyn misschien wel voor een deel aan het lezen van Blechte boeken te wyten al waren het dan ook juist niet jeugdige per sonen die ze bedreven, en al kan men voor gangers, weesvaders enz. nu niet rekenen tot hen, op wie slechte lectuur nog vat zou kunnen hebbener zyn er bovendien onder die allen genoeg, die in het geheel niet lezen en wier moreel ook niet hoog staat. In elk geval zouden wy hun ook voorzich tigheid aanraden by het lezen van het z.g. »beste boek". Maar by die waarschuwing dienen boven genoemde bladen zich toch voor dwaze en belachelyke overdryving te hoeden. Die slechte lectuur wordt gebruikt als wapen tegen het bezoek door meisjes van de Hoogere burgerscholen voor jongens. En waarom, denkt men Omdat zoo'n burgerscholier eens een meisje met onderscheiding bejegende hoe beleefd en voorbeeldighaar dikwjjls naar huis vergezelde, maar haar dan een boek ter lezing gaf, waarin zy 's nachts zat te lezen. En toen haar vader haar eens verraste, bleek dat boek een roman van Zola te zyn. Het is verschrikkelijk. Jammer dat men den naam van dien snooden knaap en dat beklagenswaardig meisje niet bekend maakt. Men kon dan die beiden tot voorbeeld stellen. Wy weten nog meer Een jongen, in wiens ouderljjk huis een spel kaarten de familie den schrik op het ljjf zou jagen, ging naar de Hooge school, bezocht de >kroeg", en leerde langzamerhand uitste kend whist en quadrille spelen. Kwam hjj thuis, dan beweerde hy daarvan niets te ken nen en was hy in de oogen zjjner ouders een zeer braaf zoon. Die jongen leerde wat men thuis verderfe- ljjk acht en tevens wat nog erger is huichelen. Christeljjke ouders dienen zich dus te wach ten met het zenden hunner jongens naar hoogeacholen, Kinderen, die naar de kerk worden gezonden, houden vaak, op aanraden van hunne kame raden, de voor de armen of den dienst be stemde centen in den zak en werpen knoopen in de bussen. Dit kan de eerste stap worden tot diefstal. In Frankryk gaat menige jonge dame met een romannetje naar de kerk; en overal is dikwyls het slot van een kerkgang bet bedillen, vaak ook belasteren, van zyn naaste en by de dames het critiBeeren van elkaar's toilet. Durven die clericale bladen nu de conse quentie van hun raad aan en beweren, dat men voorzichtig moet zyn met kinderen en grooten naar de kerk te zenden Laat men die dan liever in huis opsluiten en onttrekken aan den invloed der wereld, om ze als lid der samenleving onmogeljjk, en voor hun leven ongelukkig te maken. Welke bakers-redacteuren verspreiden toch zulke dwaasheden? Clericale heeren, wien het eenvoudig te doen is om onze inrichtingen voor ondeiwjja in miscrediet te brengen en 70 or al de ont wikkeling der vrouw tegen te gaan. En daarvoor zoeken zy, met allerlei dwaze verhalen, steun bjj de onnoozelen en de domme goedgeloovigen. Was het hun in ernst te doen om ouders te waarschuwen, dan dienden zy dezen een voudig te zeggenweest oplettend, en ziet op hetgeen uwe kinderen lezen. Ziet daar alles. Woensdagavond had te Deventer de voorgenomen huldebetuiging plaats aan den veldprediker Rogge, bekend uit de geschiede nis der jongste gebeurtenissen op Lombok. Te acht uur werd de beer Rogge met zyn echtgenoote in de commissiekamer van den schouwburg door dat comité ontvangen en vervolgens in de geheel gevulde en toepasse lijk versierde schouwburgzaal binnengeleid. Nadat het orkest de volksliederen had ten gehoore gebracht, sprak de heer Van Slee, voorzitter der commissie, den heer Rogge op hartelyke en waardeerende wjjze toe, waarbjj ook hulde werd gebracht aaa mannen als Vetter, Scheuer en pastoor Voogel. Hierna werd den heer Rogge een gouden medaille aangeboden, aan de eene zyde het Deventer wapen vertoonende en aan den ande ren kant de inscriptie: »Deventers burgerij aan ds C. Rogge, veldprediker Lombok 1895". Het orkest, bestaande uit leden van het muziekgenootschap Unis par les sons de la musique, hief fanfares aan en het publiek barstte in stormachtig gejuich los. De heer Rogge dankte in- de eerste plaats God voor zyn behoud en de goede aankomst te midden van zyne familieledenvoorts den deelnemers aan het huldebljjk en Deventer» Mannenkoor, Unis, enz. en eindigde met: Leve de KoninginnenLeve het Indische leger Hierna werden verschillende nommers uit gevoerd, o. a. Gevallengedicht vanjhr Alting van Geusau, muziek van Berger. In een interview, welke een redacteur van Tel. met genoemden veldprediker had, ver klaarde deze op een vraag of de Sassaks te vertrouwen waren, dat de Sassaks moreel hooger staan dan de Baliërs, en ons steeds gewaarschuwd hebben. De heer Rogge acht invoering van recht- streeksch bestuur noodig maar met een Balisch hoofd voor de Baliërs, die afgescheiden moeten bljjven van de Sassaks, omdat laatstgenoemden fanatieke Mohamedanen zyn en de Baliërs zeker niet met rust zouden laten. Het zedelyk gedrag der soldaten was over het algemeen uitmuntend. Dronkenschap werd uiterst stveng gestraft. De krygstucht is geen oogenblik gestoord geweest. Ten slotte ver klaarde de heer Rogge nog, toen gevraagd werd of zendelingen op Lombok een goed werk zouden kunnen doen >Ik geloof dat hunne pogingen niet met succes zouden worden be kroond, en dat men er geen zendelingen moet houden." Het wenschelyk achtende dat door eene com missie van deskundigen advies worde uitge bracht omtrent de vraag op welke wjjze, binnen de stelling van Amsterdam, in tyd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voorzien in de be hoefte aan drinkwater is door de koningin-regen tes zulk een commissie benoemd, bestaande uit den luitenant-generaal J. H. Kromhout, inspec teur van het wapen der genie, als lid en voor zitter als leden de heeren J. F. W. Conrad, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en C. Lely, leden van de Tweede kamer der Sta- ten-generaalden kolonel H. T. Schalken en den luitenant-kolonel R. Sturms, beiden van den straf der genieen aan de commissie als secretaris toe te voegen den kaptein P. Kleyn- hens, van den staf der genie. Bljj kens een telegram van den Gouverneur. Generaal van Nederlandsch-Indië, van 16 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 339790 pikols. Volgens het W. v. h. R. besloot de re geering de door het overljjden van mr. Bol- dingh ontstane vacature van rechter te Leeuwarden, althans voorloopig, niet te ver vullen, maar het personeel van de rechtbank te Winschoten met éen rechter uitte breiden,

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 1