FEUILLETON. De pensionnaires van mevrouw Westen. De haven te Borssele v/erd in 1894 bezocht door 99 achepen, te zamen metende 7132 ton inhoud. In 1893 vaarden in en uit 96 schepen met 6413 ton inhoud en in 1892 105 schepen samen groot 7188 ton. In het stooinbootveer aldaar werden gedurende het afgeloopen jaar vervoerd 4807 passagiers tegenover 4057 in 1893,3908 in 1892 en 3249 in 1891. in hetzelfde jaar werden door het telefoon kantoor in die gemeente behandeld 641 tele grammen. Het ontving er 295 en verzond er 346 In 1893 werden er 548 behandeld. Op het telegraafkantoor te Yerseke werden in 1894 behandeld 10.730 telegrammen, waarvan verzonden 2.268, ontvangen 8.461, op genomen en verder geseind 1. In de postspaarbank werd ingelegd ƒ22.647.675 en terugbetaald ƒ16.030.18, zoodat f6.617,49® meer is ingelegd dan terugbetaald. Br zjjn 47 nieuwe boekjes uitgereikt. Uit Zuid-Beveland schrjjtt men ons: Volgens des middags te 12 uren gedane waarnemingen, is over bet afgeloopen jaar '94 de wind geweest 100 dagen Zuid-WeBt62 Noord-Oost; 58 West; 47 Noord-West; 34 Oost; 24 Noord; 20 Zuid-Oost en 20 Zuid. 177 dagen was er bestendig mooi weer met helder ot lichtbewolkte lucht; 188 dagen be trokken of zwaar bewolkte lucht, waarvan het op 131 dagen veel of weinig regendeop 18 dagen hadden wij hagel en sneeuwbuien en op 7 dagen sneeuw. Op 40 dagen was er vorst; waaronder ook de kleine nachtvorstjes begrepen. 28 dagen hadden wij storm en op even zooveel dagen onweer22 dagen mist, terwijl enkele dagen geduoht veel hagel viel die veel verwoesting aanrichtte. Op 29 Me en 6 Aug. op dien laatsten datum vooral, bracht de hagelslag in Zuid-Holland en hetWestland belangrjjke schade. De maand April waB aan genaam en gaf veel mooi weer. Niet alleen dat de barometer van de 50 tot 60 graden F. aanwees, maar op slechts 6 dagen regende het en dan nog weinig; de overige dagen was het mooi weer. Mei was minder mooi en vol af wisseling, want toen op den 29sten dier maand een hagelbui zich ontlastte, vroor het des avonds tot na middernacht nogal sterk. De laatste helft van Mei was guur tot 19 Juni; van dien datum werd het mooiweer, tot Zondag 1 Juli; toen steeg de barometer tot 84 gr. F. in de schaduw en 95 in de zon en den volgenden Maandag tot 90 in de scha duw en 102 in de zon. Hierop kwam onweer dat op 11 dagen zich herhaalde, en 17 dagen regen bezorgde. In Aug. was het nog slim mer; niet alleen kregen we 18 regendagen maar op 10—23 en 27 stortregende het, terwyl daarmede sterke wind of Btorm gepaard ging. De oogst werd toen bedorven en de mooie zomertgd verwoest. De winter van begin '94 was niet streng. Na 22 Febr. kregen we geen strenge vorst meer. Kleine nachtvoratjes herhaalden zich nog tot 24 Maart. De eerste nachtvorst van dezen winter kwam nu pas op 16 October, welke door slechts 6 gevolgd werden. Het liet zich aanzien dat we '95 zouden intreden zonder sneeuw, maar den laatsten dag van '94 werden we toch nog met een laagje daarvan ver rast. 't ls te hopen dat 1895 ons niet zooveel natte dagen bezorgt als zijn voorganger. Men schrijft ons Nu er een paar dagen zjjn verloopen sedert de doorbraak van den zeedjjk aan den polder van Strjjen, gemeente Poortvliet, plaats had, komt het meer en meer aan het lichti welk groot nadeel op Zondag 30 December aan velen is te weeg gebracht. De Strjjen- sche polder, ongeveer 200 gemeten groot, komt bp eiken vloed, als gevolg van de zeedjjk- breuk van 75 M. lengte geheel onder water. In dezen polder nu bevindt zich bet gehucht Strjjen, door ongeveer 200 menscben bewoond' voor het meerendeel veldarbeiders, die zich nu op eens van hun have berooid zien. Op den bewusten Zondag namiddag toch hebben ze in alleryl moeten vluchten, ten einde het leven te redden, wat dan ook, dank zjj de omstandigheid, dat het ongeval nog by dag plaats had, gelukte. Doch dat is schier alles; hunne huizen staan tot aan de daken in het water, en dagelyks worden door de kracht van den vloed meubelen stuk geslagen of bedorven hun winterprovisie is geheel verloren, varkens, kippen, kanarievogels en duiven verdronken. Het tooneel, dat deze polder te aanschou- Naar het Zweedsch VAN ALFRED VON HEDENSTJERNA. III. Kij komen allen. Aan een boek van de groote tafel had de jonge weduwe, mevrouw Alfhild Palmquist plaats genomen, met haar zoontje, haar groot zieleleed en twee groote borden aard beien met room. Haar fijne, teBgere ge stalte, met het kleine, blonde kinderhoofdje, kwam niet zeer voordeelig uit, in de rouw- klceren, die zy nog droeg, ofschoon zy reeds meer dan drie jaar weduwe was. Juffrouw Ljungklint zat naast haar en was reeds inge- wjjd in het geheim dat de dood van een man als Arthur Palmquist het leven van een vrouw voor altyd vergalt, dat men zulk een slag nooit te boven komt en hoe kinderachtig het is om te verlangen, dat men daarna nog zal eten en drinken als andere menschen. En juffrouw Ljungkint begreep haar en dacht aan haren provisor, streelde den kleinen Hendrik en drukte de arme weduwe de hand. Mevrouw Palmquist deed zich te goed aan aardbeziën, droefheid en deelneming en voelde dat zjj het hier goed zon hebben, Een deel van de jeugd wen geeft, is huiveringwekkend maar toch bezienswaardig. Duizenden uit het gansche eiland T h o 1 e n brengen een bezoek aan het terrein en waden by laagwater door de dorpstraat, allerlei voorwerpen, b.v. doo- Je dieren, kleedingstukken, bedorven le vensmiddelen enz.» op hun weg ontmoetende- De Stryensche polder is ingesloten door den /.oogenaamden Zuiddykdeze, met hoornen be plant, is nu zeedjjk geworden, en met alle kracht is men bezig dezen zoo veel mogelyk te veraterken, door voor de sluizen daarin dammen op te werpen en de boomen daarop af te zagen. Hoogst noodzakelijk is het dat stormachtig weder nog verscheidene dagen of weken uitblyft, anders zal deze zeedyk het eveneens begeven en dan gaat de geheele Poortvlietsche polder, met enkele aaugrenzende polders, ja ongeveer het halve eiland onder water. De menschen uit Strjjen wonen in de ge meenteschool, en de meestoof te Poortvliet of ook by vrienden en kennissen. Volgens den te Stavenisse vanwege het K. N. Meteorologisoh Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in Dec. 11. 41.5 iuM. regen, tegen 50.5 in 189347.5 in 1892 119.5 in 1891 -5.5 in 1890 en 65 in 1889. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 775, de laagste 739 mM. De totalen van geboorten overlyden, vestiging in- en vertrek uit de gemeente Zaamslag geven alle over 1894 een cjjfer aan beneden de normale. Geboren werden 98 kinderen, 61 M. en 37 V., hieronder niet begrepen 7 als levenloos aangegevenener overleden, die tot de bevolking behoorden slechts 20 M. en 21 V., totaal 41. In de ge meente vestigden zich 44 M. en 37 V. geheel 81, terwyl er uit vertrokken 66 M. en 40 V. totaal 106. Er werden maar 21 huwelijken voltrokken. Op 1 Januari 1895 bestond de bevolking der gemeente uit 1527 M. en 1552 V., totaal 3079 zielen. Prov. blad no. 132 bevat een besluit van Gedeputeerde staten van Zeeland, waarby aan den 29 Dec. jl. benoemden provincialen vee arts der 3de klasse Willem Frederik Hilwig, wordt aangewezen tot standplaats de gemeente IJ z e n d jj k e en tot dienstkring de gemeenten IJzendyke, Sohoondyke, Waterlandkerkje, Biervliet, Hoofdplaat en Breskens. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Vrjjdag) zjjn veroordeeld wegens: overtreding van rpksbelastin- g e nP. W., zonder beroep, Clinge (fraudu- leuse invoer en weigering van visitatie), tot 7 d. gev. straf en f 5 b. s. 5 d. h.; F. v, H., 17 j., werkman, Clinge (frauduleuse invoer), tot 3 d. gev. straf; P. d. K., 55 j., visscher, Philippine (overtreding reglement visscherjj), tot 10 b. s. 2 d. h.; en J. G. v. B., 32 j., commies der posterjjen aan boord van het stoomschip Prinses Elizabeth, Vlissiugen (niet tjjdig inleveren van het biljet op de bedrjjfs- belasting), tot f 15 b. s. 3 d. h.; mishandeling: W. B,, 19 j., schilder, Goes, tot 2 m., en J. B. d. R., 20 j., werkman, Kemseke (België), tot 1 m. gev. straf; stroopery: C. P. Az., 16 j. en C. R. Jz., 16 j., werklieden, Schore, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.; huisvredebreuk: A. v. S,, 23 j., werk man, en A. R., 25 j., kleermaker, beiden Yer seke, ieder tot 2 m. gev. straf overtreding der jachtwet en wederspannnigheid I. J. P., 31 j., werkman, Yerseke, tot 6 m. gev. straf en 2 maal f 10 b. s. 2 X 8 d. h., en diefstal: J. V., 69 j., wed. C. B.» Cats, tot f 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken: Th. W., 21 j., land bouwersknecht, IJzendyke, V. J. W., 21 j., Biervliet, en P. F. R., 18 j., IJzendyke, boe renknechts, allen beklaagd van mishandeling; M. P., 19 j., arbeider, Cats, beklaagd van be schadiging, J. O., 33 j., werkman, Yerseke, beklaagd van overtreding der jachtwet. Door C. v. G., oud 28 jaren, bootwerker te Terneuzen, thans te Middelburg in hechtenis, is hooger beroep aangeteekend tegen het op 21 December II. ten zynen laste door bovenge noemde rechtbank gewezen vonnis, waarbij hy ter zake van verduistering is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met mindering van den tjjd, in verzekerde bewaring doorgebracht. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werden Donderdag behandeld een drietal door den Hoogen Raad naar dat college verwezen zaken van Zeeuwsche schippers, door den had op de veranda plaats genomen. Candidaat Adolf Star coquetteerde met zyn langen baard en zyn goed afgelegd examen, ofschoon hy pas 23 jaar was, en wilde juffrouw Follin'wys maken dat hy haar reeds op een groote bruids- partjj ontmoet had. Juffrouw Amely Lavason uit Malmö was rossig, 25 jaar oud, breed gebouwd, maar toch wat zwak en zenuwachtig. Zy ademde met volle teugen de frissohe lucht in, nu eens met een vollen mond, die 32 mooie witte tanden liet zien, of door een aar dig wipneusje. Zy was immers hierheen ge komen om dennen in te ademen, dus zou zy er maar dadel jjk mede beginnen, tenminste wanneer zy niet juist bezig was met het ver orberen van boterhammen met vleesch. Zy begreep niet dat juffrouw Florstedt uit Wesiö niet terstond zag dat zy aanleg voor tering haddoch er was nog al veel, dat de kleine Amely niet begreep. Haar vader was nog meesterknecht toen zy eigenlyk op een kost school had moeten zyn en hare natuurlyke gaven maakten dit gemis aan opleiding niet goed. Juffrouw Alma Florstedt was een klein nietig schepseltje, dat er uitzag, alsof zy niet in staat was, om haar spoorkaartje te nemen, daarby was zy 35 jaar en betaalde 6000 kro nen aan bedrijfsbelasting. Zy had een zeer net figuurtje en zag er uit als een 15-jarig meisje, een Sylphide, in één woord allerliefst als kantonrechter te Zierikzee veroordeeld tot geldboete wegens het visschen van mossolen in de Grevelingeu, binnen den afstand van 500 meters zeewaarts, gemeten uit de buiten teen van de zeewering, zonder schriftelijke vergunning van den minister van waterstaat» bandel en ny verheid. Terwyl het Openbaar ministerie hier overtreding aanwezig achtte en dus veroordeeling vroeg, meende de ver dediger, mr. W. van Rossem Bzn., dat de ten dezen gevischte jonge mosseltjes (zaadmossels of mosselzaad) niet zyn aan te merken als die waarvan het rapen of visschen is verboden. De uitspraak is bepaald op 17 Januari. Hetzelfde gerechtshof verklaarde Donder dag bewezen dat door twee bladen, een te Rotterdam en een te 's Gravenhage, inbreuk was gemaakt op het auteursrecht der firma D. van Sjjn en Zn. te Rotterdam, door over neming van het predikbeurtenlystje der Ne- derd. Geref. gemeente. Beide zyn veroordeeld tot een boete van f 100 en een schadever goeding van f 50. Denzelfden dag stonden voor de rechtbank te 's Bosch terechtM. van Berkum, bjjge- naamd den ouden baron, en Joh. Grat, byge- naamd Cis de Bie, beklaagd van grafschennis, gepleegd in den avond van 15 April 1893 op het graf van den vermoorden wachtmeester der marechaussee Hoekman uit Osch. De eerste bekl. was afwezig, de tweede present. Verschillende getuigen werden gehoord en legden zeer bezwarende verklaringen tegen de beklaagden af. De beklaagde De Bie heette alles liegen. De ambtenaar van het openbaar ministerie achtte het wettig bewjjs van het ten laste ge legde geleverd. Hy requireerde voor den len beklaagde, niet aanwezig, waarvan is gebleken dat hy niet alleen is de auctor intellectuals maar op wien bovendien het mededaderschap aan den moord rust, een gevangenisstraf van 1 jaar en voor den 2en bekl., die reeds tot een straf veroor deeld is van 15 jaar, een straf van 4 maanden. Bekl. bleef volhouden onschuldig te zyn en hoopte dat de rechters er nog eens over zul len denken vóór zy hem straffen Het is al ongelukkig genoeg voor zjjne vrouw en kin deren wanneer hy straf moet ondergaan. Uit spraak over 8 dagen. Verschillende Berichten. Te Delft is op ruim 80-jarigeii leeftyd overleden mevrouw Storm-Van der Objjs, eene zeer verdienstelijke vrouw, die zich in navol ging van jonkvrouw Tinne vooral door hare reizen groote bekendheid heeft verworven. Dat de Nutsschool te 's-Hertogenbosch zicb in de steeds toenemende sympathie der inwoners mag verheugen, blykt hieruit dat al de op 1 Sept. a. s. beschikbaar komende plaat sen op zes na reeds zyn besproken, terwyl op de beide concurreerende openbare scholen één voor jongens en één voor meisjes plaats over is. (N. v. d. D.) Woensdagavond had te 's Gravenhage ten paleize een gala-bal plaats, waartoe onge veer duizend personen genoodigd waren. Hoe- velen aan die uitnoodiging voldeden wordt niet gemeld. Te kwart over negen verscheen H. M. de Koningin-regentes om voor twaalf uren weer te vertrekken. Donderdag had een gala-diner plaats ter eere van de Russische missie, belast met de kennisgeving der troonsbeklimming van czaar Nicolaaa en bestaande uit generaal prins Dol- gorouky, afgezant van den souverein, en prins B. Dolgorouky, luitenant by de garde te paard te St. Petersburg. De bemanning van den in den storm van 22 en 23 December verongelukten loodskotter Eetns no. 2 bestond uit J. Sleeboom, schipper M. Visser, loodsT. Hakvoort, loodsJ. Man- dema, loods W. Vuursteen, loodsH. Fïeeze, loods E. Bol, hulploods G. de Boer, matroos J. de Vries, matroos; J. Plas, matroos, en R. Astuling, matroos. Alleen de laatste was on gehuwd de overigen laten na 10 weduwen met 42 kinderen. Het hoofdkantoor der Rijkstelegraaf te Amsterdam behandelde in het afgeloopen jaar 5.080.791 telegrammen, dat is gemiddeld per dag een kleine 14000. men haar van achteren zag. Zoodra zy zich omkeerde zag men echter een leelyk gezichtje, met veel te veel kleur, een ruwe huid, kleine grjjze oogjes en kleurlooze lippen. Zjj was zeer levendig en had veel gezond verstand, gepaard aan een goed hart, wat men niet dikwjjls vindt. Waar ze kwam hield men van baar en vergat haar leeljjk uiterlyk. Het ergste was het voor juffrouw Florstedt op een gemaskerd bal, waar hare bevallige gestalte, haar keurig dansen en haar aardig, yroolyk praten altijd een zwerm beeren om baar been verzamelde, d. w. z. voor het demasqué terwyl zy, zoo als de matrozen zeggen, in stille zee kwam, zoodra de maskers afgingen. »Aja—ei—o—ujj—eiklonk het eens klaps uit den tuin en de beide knaapjes An- dersson, die na het eten eens op verkenning in den omtrek waren uitgegaan, kwamen blootshoofds, luid gillende aanloopen. Thilda, die terstond den toestand overzag, snelde er heen, pakte ze op, streelde hunne blonde kopjes en kuste de tranen van de dikke roode wangen, die slechts te weeg gebracht waren door het klokken van den grooten kalkoenschen haan. De koffie werd in het priëel gedron ken, daarna deed men gezelschapsspelen en Speelde croquet op het gras. De griffier zooht den eersten knecht op, om over de eenden- jacht te praten; de douairière van Kopperh- jelui viel in een schommelstoel 'Lu slaap en de arme ontroostbare mevrouw Palmquist ver» Op verschillende plaatsen heeft het in de beide laatste dagen hard gesneeuwd. In Am sterdam waren er 'a nachts 350 man met twaalf veegmaohines aan het werk om de sneeuw gedeelteljjk op te ruimenin 's Bosch kon de tram niet rjjden. Onder Gouwsluis by Gouda kookte, ter wyl de moeder even afwezig was, de water ketel over, en kwam het water in het wiegje van het kind op het hoofd der kleine terecht en liep onder het lichaampje door. Een spoe dige en pynlyke dood was het gevolg. De kastelein van het afgebrande bierhuis te Rotterdam is weder op vrjje voeten gesteld. Te Amsterdam stak een jongen eenige hazelnoten in den mond, die hem in den keel bleven zitten. Onder groote benauwdheid Btierf hy. Op de spoorljjn tusachen Breda en Roosendaal is Donderdag by wachtpost 16 de spoorwegarbeider J. Sannen, door een van Breda komende machine overreden en dadelyk gedood. De man stond als een oppassend man bekend en laat een vrouw met drie jeug dige kinderen achter. Te Bodegrave speel den eenige jongens met sneeuwballen. Een werd door een of andere aanleiding zoo kwaad, dat hy een ander zoodanig met een hooivork aan het hoofd verwondde, dat de dood er op volgde. Onder Groenloo is een landbouwer, die naast zyn paard en wagen liep, onder het voertuig geraakt. Kort daarop stierf de op passende man aan de bekomen verwondingen. By het nieuwjaarschieten werden te Am. sterdam, op verschillende plaatsen, een meisje in het gelaat getroffen door een schot, dat haar waarschynlyk een oog zal kosten; een jongen door het springen van een pistool in het gelaat verwond en nog andere personen verwond. By hetzelfde vermaak te Heeren veen heeft een onhandig schutter iemand, die op de tram zou Btappen, door het linkerbeen geschoten. Omtrent het gebeurde te Heugem, gis teren kortelyk door ons medegedeeld, wordt nader gemeld dat tusschen eenige bewoners van den Heugemerweg, wegens eene onbe duidende oorzaak, nl. tengevolge van kinderen, die kattekwaad hadden uitgevoerd, twist ont stond, die zoo hoog liep, dat zekere Th. Devens, arbeider, oud 19 jaar, te Luik werkzaam zynde, een revolver haalde en twee schoten loste op de huisvrouw Lubon, met het gevolg, dat zy in het gezicht werd gewond door een groot aantal hagelkorrels, zoodat zy het genot dei- beide oogen wel zal moeten missen. De onge lukkige verkeert in levensgevaar. De dader werd gearresteerd, terwyl de revol ver werd in beslag genomen; deze was nog met twee patronen geladen. Een zonderling bericht staat in een der Limburgsche bladen. Te Haelen, aldus luidt het, heeft Zondagavond het jaarlyksche dak hazen-souper plaats gehad. Datdaar nog al gezonde magen gevonden worden, bewyst, dat door 8 deelnemers niet minder dan 7 kilo van bovengemeld vleesch verorberd werd. Geen wonder, dat de landbouwers klagen over den lagen prjjs der varkens, als men hot vleesch van de poes boven dat van de varkens stelt. De Tyd meent zyn lezers het letter kundig genot niet te mogen onthouden van een kwartjesbericht dat Donderdag aan zyn bureau werd aangeboden en waarvan de re dactie letterlyk luidt als volgt Heden-mor gen geraakten door de gladheid van een lykstatie van een brug over de Singel de paarden gelukkig tegen een boom. De 7 familieleden die in de volg koetsen zaten, sprongen volgens hun plicht er uit. De zoon van genoemd lyk, dat bestemd was om begra ven te worden op Zorgvlietdeed al zyn best om bovengenoemd lyk uit zijn positie te red den. Toen genoemd lyk op bovengenoemde plaats Meer kreeg de redactie voor haar kwartje niet te weten. Hoewel in de maand December niet zoo veel schepen de haven van Antwerpen zyn binnengeloopen als men verwachtte, gaf het geheele jaar toch gunstige resultaten voor de Scheldestad, wat de scheepvaart betreft. In 1894 liepen 4.640 Bchepen de haven binnen met een totale tonnenmaat van 4,999.639, met een gemiddelde van 1.077. In 1893 waren die cyfers resp. 4.418, 4.692.211 en 1.062, en voor 1892 resp. 4.321, 4.500.091 en 1.042. Een Belgisch blad weet te berichten dat een Hollandsche baron, die sedert eenigen ^elde haar harteleed aan den candidaat Star. Men zat juist aan het souper, toen er een luide stem van alles door elkaar riep»Zoo jaVerywellHier is het dus Of ik myn heer Johnson ben YesDaarvan kunt ge zeker zyn, myn kind! Eerst den koffer 1 Geljjk trekken 1 Go ou 5 Zoo, zoo, nu 1 De familie is toch nog niet niet te bed Niet WellWjjs my dan myn hutIk wil eerst het stof af spoelen. Naderhand kom ik weer beneden om een buiging voor mevrouw Westberg te maken. Respectfully, ja De douairière trok den neus op. Mevrouw Palmquist haalde met de eene hand haren sleep naar zich toe, legde de andere op den arm van den candidaat, en fluisterde»Mjjn God, wie is dat?" Boven dreunden zware voetstappen, het luide gepraat werd voortgezet en een kruis vuur van vragende blikken richtte zich op mevrouw Westberg. De arme mevrouw kreeg een kleur, kuchte verlegen en zei »Het is een jonge Zweedsche Amerikaan, die fortuin gemaakt heeft. Hy heet Johnson en wil hier het Zweedsche familieleven leeren kennen." »Hy schjjnt zich gaarne te doen hooren', merkte de candidaat op. Het samenleven. De kamers, de meubels, de omstreken, de paarden, de rytuigen van Westbeïga kondeu tyd te Brussel logeert, zich Woensdagnacht per rytuig naar zyn hotel liet brengen. Hy kreeg twist met den koetsier en sterk als Herkules greep hy den man by den kraag en wierp hem onder zyn rytuig. De politie agenten, die den baron tot rede wilden bren gen, ondergingen hetzelfde lot, tot dat men hem eindelyk met hulp van eenige voorbij gangers in de doos kon stoppen. Van alle kanten komen ook uit het bui tenland berichten over koude en sneeuw. Te Brussel, waar de Nieuwjaarswenschera op den eei-Bten dag van het jaar door den modder bag gerden, gooiden op den tweeden dag de jongens met sneeuwballen. Te Lyon en Toulon viel veel sneeuw en was het zeer koud. Algiers is in den oudejaars nacht door een waren hagelstorm geteisterd. Iu geheel Algerië was het weêr slecht en het verkeer gestremd. De soldaat Lefèvre, door den krjjgsraad te Bezamjon tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens de verheerlijking van den moord, op Gamot gepleegd, is van rechtsver volging ontslagen. De raad van revisie heeft het vonniB gecasseerd, overwegende »dat een militair hospitaal (waar het feit was begaan) evenmin als een kazerne beschouwd kan wor den als te zyn een publieke plaats" en de wet, welker toepassing geëischt werd, de open baarheid als element van het misdrjjf noemt. Bljjkens een mededeeling, gedaan in eene vergadering van de National Temperance League, te Londen gehouden, bedraagt het aantal geheel-onthouders in het Vereenigd Koninkryk thans 7.000.000. Met de Kerstdagen waren te Londen bjj de postkantoren meer dan 5000 personen extra aangenomen, welke allen nit de werkloozen werden gekozen.^De directies hadden over het algemeen niet over deze tydelyke beambten te klagenslechts een paar maal kwamen dronkenschap of oneerlijkheid voor. Het aantal gewone postbeambten bedraagt 21,000, zoodat met de Kerstdagen niet minder den 26,000 menschen by de post werkzaam waren 4000 man hiervan deden niets dan de brieven sor- teeren. Er waren 31 millioen brieven meer te behandelen dan in gewone tjjden, en daarvan 56,000 onbestelbaar. Te Wylde Green, nabjj Birmingham, en in den omtrek zyn dezer dagen ongeveer tach tig menschen ongesteld geworden na het ge bruik van een soep, gekookt van erwtemeel, parelde gerst en zoutevleeach, die om niet werd rondgedeeld. Den volgenden dag wer den tachtig jonge menschen en kinderen in sommige huizen vjjf tegelyk ziek, onder verschijnselen van braken en diarrhee. In beide gevallen waren de symptomen die van arse nicumvergiftiging, maar ofschoon velen in een hacheljjken toestand verkeerd hebben, werden allen behouden. Sociale ellende. Te Spandau vergif tigde een arbeider op Oudejaarsavond zyn beide kinderen en zichzelf met oyankalium. Toen de vrouw, die haar ouders een bezoek had gebracht, tehuis kwam, vond zy den man en een der kinderen dood, terwyl het tweede kind nog teekenen van leven gaf. Spoedig weid geneeskundige hulp ingeroepen. Er be staat hoop het knaapje in het leven te hou den, Gebrek wegens werkloosheid was het motief voor de daad. Een te Leipzig studeerend cand. med die ongesteld was, liet uit de apotheek cocaïne halen. De apotheker vergiste zich en gaf bleekwater mede, waarmede de zieke zich inspoot. Hoewel onmiddelyk tegenmaatregelen werden genomen, breidde de vergiftiging zich snel uit en stierf de Btudent na een vreeselyk ljjden. Een 2000-tal Grieken heeft het Boelgaar- sche klooster te Flamiak, naby Philippopel, aangevallen. De politie vermocht niet de orde te herstellen, zoodat de hulp van militairen moest worden aangevraagd. Vele personen werden gewond; een twintigtal in hechtenis genomen. Een Italiaansche heer en dame, die in vier dagen tjjds 260,000 lire aan de speelbank te Monte Carle hadden verloren, hebben zich in de speelzaal ten aanschouwe van een talryk publiek doodgeschoten. De indruk, dien deze dubbele zelfmoord maakte, was zoo groot, dat de speelzalen den volgenden avond geheel ver laten waren. Terwyl de heer Czery, raadslid der stad natuurlyk onmogelijk aan al de gestelde eischen der pensionnaireB voldoen, om de een voudige reden dat die gedeeltelyk met elkaar iu tegenspraak waren. De vurige wensch van den griffier Hemming, om vlak in de nabyheid een badgelegenheid te hebben, stond natuur lyk lynrecbt tegenover den vasteu wil van de troostelooze weduwe dat er geen water in de buurt mocht zjjn, waarin haar zoontje kon verdrinken. Maar de vermoeienis der reis, het mooie weer der eerste week, dat als geroepen kwam, en het bedroefde gelaat van mevrouw Westberg, zoodra iemand iets aan te merken had, bracht weldra alle pruttelaars tot zwygen, te meer daar men die moeder en dochters, die allen zoo jjverig haar best deden, begon lief te krygen. Het moei lijkste van alles was om de douairière Von Kopparhjelm en den Amerikaan van elkaar af te houden. Reeds by het eerste ontbyt, toen de heer Johnson, die breedgeschouderd, rood van gelaat en vry gezet was, binnen kwam, stevende hjj regelrecht op de eereplaats der douairière toe en begon heel gemeenzaam: »Kyk eens aan, daar hebben wy ook een lieve, oude groot mama 1 Waarom hebt gjj my niets daarvan geschreven, dat gjj uw moeder nog by uw hebt, mevrouw Westberg? Good morning MistressAl zoo vroeg uit de veêren De douairière verbleekte en kon van ver« bazing geen woord uitbrengen, Eva kwatq

Middelburgsche Courant | 1895 | | pagina 2