N°. 5. 137° Jaargang. 1804 Zaterdag 6 Januari. Deze courant verschijnt d a g e ly k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Reclames 40 cent per regel. De man van het oogenblik. Middelburg 5 Januari, UIT STAD EN PROVINCIE. tiiDDiiBiiii.snii courant. Thermometer. i Agenten te VlissingenP. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes A. C. Boluit, firma weduwe A. C. de Jonge, te Kruiningen P. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Moou, Advertentiën Middelburg 5 Jan, 8 u. vm 11 gr. te Ttolen: W. A. van Nieuwenhduzen en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën j moeten des namiddags te één uur m. 12 u. 13 gr-, av. 4 u. 22 gr. F, aan, evenals de advertentie-bureau's van Nugh Van Ditmar, te Rotterdam, de Geer. Beltneante, te 's Gravenhage, en A. de La Mar Azn., te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zjjn, willen Verwacht Z. O. wind Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zij des avonds nog worden opgenomen, Hebben wij in onze vorige opstellen op verschillende gronden aangetoond dat de nu van anti-revolationnaire zijde in het distriet Goes gestelde candidaat onmogelijk de man van het oogenblik wezen kanvoor het over - groote deel der aanhangers van zijne partij, nti dezen een geheel andereu weg willen be wandelen en de aanneming der kieswetvooi- stellen op het voetspoor van dr Kuypei uitdrukkelijk wenschen, voor al wat vrij zinnig en liberaal denkt is zijn caudidatuui van zelf geheel verwerpelijk. Hij, de scherpe bestrijder van de liberale partijde heftige tegenstander van de open bare school; de man, die van toenadering nooit heeft willen weten zal zelf ook geen enkele stem van de tegenpartij verlangen. Een gelukkig besluit was het daarom van de liberale kiesvereenigingen in het district Goes om tegenover zulk een candidaat, in de gegeven omstandigheden, niet stil te zit tentrots geleden neerlagen den moed niet op te geven. En nog gelukkiger vonden wij de keuze van den candidaat, den heer 1). Stigter, iemand, dien men met recht den man van het oogenblik mag noemen De heer D. Stigter is een self-made man die al wat hij aan kennis bezit meerendeels te danken heeft aan eigen energie, aan ziju helder verstand, aan zijne toewijding voor dt algemeene zaak. En de school, waarin hij zich zeiven vormde, is juist voor het grootste deel geweest daar, waar men thans een poging doet om hem af te vaardigen ter Tweede kamer. In verschillende betrekkingen heeft hij jaren lang in Goes geleefden eene daarvan stelde hem juist in de gelegenheid, o. a. door zijn aanraking met velen uit den boerenstand, de toestanden in Beveland, te leeren kennen bij uitnemendheid. Volksman in zijn hart, trok de volkszaak hem steeds aan. En wie thans ijvert voor eene democratische richting in ons staatsbe stuur, vindt in dezen voorstander der aan hangige kieswetten den juisten man. Menig opstel van zijn hand, in populairen vorm geschreven, getuigt van zijn algemeene kennis; terwijl het overbodig mag heeteu voor hen, die letten op zijn huidige maat schappelijke positie, om veel uit te wijden over zijne bekendheid met onze staathuis houding en onzen politieken toestand. Dat hij ook de belangen der landbouwers een goed hart toedraagt, en in deze verre staat boven zijn tegenstander, dit weten velen Waar hij slechts kon brak hij voor die belangen een lans. Nog dezer dagen is eraan herinnerd hoe op zijn voorstel in de ver gadering van 6 April 1891 der kiesvereeni- ging Goes, waarin het ontwerp-manifest der Liberale Unie besproken werd, besloten werd te trachten daarin de volgende clausule op te nemen: Ten behoeve van de landbouwers- belangen worde het pachtcontract nader bij de wet geregeld en worden maatregelen in over weging genomen om den stand der boereneige- naren te beschermen en uit te breiden In zijne toelichting wees de heer Stigter die in '90 als secretaris van de tweede af- deeling van het Landbouw-congres had ge fungeerd op de stemmen, die uit den boezem der vergadering van die afdeeling van verschillende kanten waren opgegaan, om aan te toonen, hoeveel de pachtcontracten voor het belang der landbouwers en voor een grootere bruto-opbrengst te wenscben overlieten. Het niet minder belangrijk punt: de bescherming der boeren-eigenaren, bespraK de heer Stigter bij dezelfde gelegenheid. De toenemende vermindering der boeren- eigenaren, in verband met de uitwonende bezitters, die misschien niet eens hun land bezit nauwkeurig weten te liggen, bedreigt de algemeene welvaart, en die der provin cie-steden in 't bijzonder. Daarom is het hoog noodig dat ook voor dit onderwerp maatregelen in overweging worden genomen. Ook voor Zeelandook voor Goes is dit onderwerp van veel belang. Ongeveer een millioen gulden toch vaD de opbrengst der vruchtbare Zeeuwsche gronden wordt jaarlijks over de grenzen onzer provincie gezonden en het is duidelijk, hoezeer het verblijf dier (thans uitwonende) grondbezitters in en om de Zeeuwsche steden allen winkelierswerkbazen enz. enz. in één woord allen kringen ten goede zoude komen. Voor die practische onderwerpen gevoelt de nijvere burger belangstelling daarom dient die soort politiek in 's lands vergaderzaal met onverflauwden ijver ter hand genomen te worden. Wat baat den Friezen, den Zeeuwen de vruchtbare grond, als de arbeidevruchten in te schrale mate den ondernemers, den arbei ders ten deel vallen, als de opbrengst elders wordt verteerd door hen, die zich bijna geheel aan de lasten der samenleving onttrekken En al behaalde de heer Stigter destijds in de Liberale Unie geen overwinning, ge heel zonder vrucht was zijne bespreking niet. In de laatste algemeene vergadering derzelfde Time, waarin bij monde van prof. mr Drucker het debat over de vraag welke hervormingen op sociaal-gebied behooren, uit het oogpunt der liberale politiek, liet eerst aan de orde te komen werd iDgeleid, verklaarde de inleider o. m.„Dringend noodig is de herziening van de verhouding tusschen landheer en pachter" enz. Allen, die de algemeene vergadering der Zeeuwsche landbouw-maatschappij, den 17en Juni 1891 te Colijnsplaat gehouden, bij woonden, herinneren zich zeker nog de uit stekende inleiding van den heer D. Stigter van deze voor den landbouw hoogst belang rijke vraagpunten, waarbij, zooals wij te zijnertijd uitvoerig in ons blad hebben gemeld evenzeer zijn kennis van zaken als zijne belangstelling voor de pachters in het duidelijkst licht kwam. En daarom heeft juist zijne candidatuur zooveel waarde voor een landbouwend district als Goes. Tegenover de practische kennis van den heer Stigter, den invloed, dien hij in het belang van den landbouw, in de volksver tegenwoordiging zou kunnen uitoefenen, moeten, dunkt ons, voor een groot deel de eiscben der hoogere politiek, die onze tegenstanders er toe dry ven om hun candi daat op den voorgrond te stellen, zwichten. Een laatste punt, waarop wij nog even willen wijzen, is dit dat de heer D. Stigter geen partijman is, en dit ook als vertegenwoor diger niet zijn zal, in de slechte beteekenis van het woord. Vrijzinnig, liberaal is hij stellig, maar zijn hart neigt meer naar de oplossing van sociale dan naar die van politieke kwesties. Zooals hij eenmaal schreef in zijn lezens waardig geschriftje ff aar de dubbeltjes van daan komen f) zoo zal hij, wij zijn er vast van overtuigd, ook zijn taak als volksvertegen woordiger opvatten, niet uitsluitend „als de woordvoerder eener partij, maar als de nede rige dienaar der wetenschap, die, opsporend het verband tusschen oorzaak en gevolg, als een onschendbare koning staat boven de par tijen, die, zoekend de volle waarheid en rechtvaardigheid, voor allen gelijk is". Voor dien bekwamen, practischen, flinken man vragen wij steun bij allen, die in de Tweede kamer de volksbelangen willen be hartigd zien door een, die ze door studie en ervaring van nabij kent. Wij vragen voor hem in 't bijzonder en voor de zaak, waarvoor zij meermalen zich met zooveel ijver op de bres stelden, bij de liberalen in het district Goes warmte en toewijding. Tot het uiterste te strijden, zelfs met een Ia een correspondentie aan de Telegraaf t) Door de Maatschappij tot Nut van he,t Algemeen als volksgeschrif't uitgegeven. neerlaag in bet verse! k, is mannenwerk. Maar toch zouden wij willen vragenstaat de zaak zoo wanhopend als sommigen het willen doen voorkomen Het is waar: in 1888, den 6en Maart, werd de van anti-revolutionnaire zijde thans ge stelde candididaat gekozen met 2194 van de 3597 uitgebrachte stemmen, en verkreeg jhr mr W. Six er 1321maar hoezeer de omstandigheden later gewijzigd zijn bleek wel in 1890, toen den 18en Maart de heer mr L. W. C. Keuchenius gekozen werd met slechts 1548 van de 2772 geldige stemmen terwijl de heer J. H. C. Heijse, de liberale candidaat, er 1153 verkreeg. Het verschil was dus geringer. En thans zijn de omstandigheden nog geheel anders. De anti-rèvolutionnairen kunnen onmogelijk voor hun candidaat nu nog zoo warm zyn als vroeger voor een democraat, een man naar Knyper's harte als Keuchenius. De katholieken steunen hen ditmaal niet. En daarbij komt dat onze partijgenooten als candidaat hebben iemand, in het district bekend, die een groot deel van zijn leven daar doorbrachten dien tal van personen, in Goes en op het platteland, van uitste kende zijde kennen. Dat nog eenmaal het oude vuur ontwake en dat alle liberalen zich nog eens beijveren om een groot aantal stemmen te vereenigen op den heer D. STIGTER. Gisteren werd door de N. Rolt. Ct gemeld dat twee beruchte inbrekets, na een vijfjarig verbljjf in de gevangenis te Scheveningen, weder in de maatschappij zyn teruggekeerd en zich te Rotterdam hadden gevestigd. Het blad noemde die personen met naam en toe naam en andere bladen volgen heden dit voorbeeld getrouwelijk na. Wjj zouden willen vragen of dit nu de weg is om zulke menschen te verbeteren Deze personen, die door eene langdurige gevange nisschap hunne schuld hebben geboet, wel licht betere indrukken hebben gekregen en thans met de beste bedoelingen bezield zyn, worden nu allerwege gesignaleerd en het wordt hun moeielyk, zoo niet onmogelijk gemaakt om op eerlijke wjjze hun brood te verdienen. Reeds meermalen wezen wy er op dat de maatschappij veelal er zelve de schuld van is dat ontslagen gevangenen, ofschoon 't hun ernst was hun gedrag te verbeteren, geen ander middel dan het plegen van een misdrijf overblyft om zich voedsel en een onder-dak te verschaffen. W aar de politie in elke gemeente, waar ont slagen gevangenen zich vestigen, daarvan ken nis bekomt en zich meestal op zeer delicate wyze gedraagt om het verleden dezer menschen niet aan de groote klok te hangen, ljjkt het ons niet menschlievend en ook vrjj wel on- noodig dat een nieuwsblad zich beijvert om zulke lieden te brandmerken en den weg tot verbetering als 't ware af te snjjden. Door den minister van koloniën is, blijkens de Handelingen der Eerste kamer, in de ver gadering van 29 December jl. onze gedragslijn in Atjeh volgenderwijs geschetst. »Mynheer de voorzitter! Nog een enkel woord over Atjeh. De geachte afgevaardigde heeft namelijk gesproken van eene zwenking, die daar zou hebben plaats gehad, en dit noopt mij nog met een enkel woord de aldaar gevolgde politiek toe te lichten. Reeds bij eene vorige gelegenheid heb ik er op gewezen, dat door den krjjg in Atjeh de priesterparty op den voorgrond is getreden, en de wettige hoofden van het land op den achtergrond zyn gedrongen. Het is de priesterpaitij, die het verzet onder de bevolking gaande houdt. Onze politiek moet er op gericht zyn om de macht van de wettige hoofden weder te doen toene men, de priesters te doen terugkeeren tot de plaats, die zjj in normale omstandigheden in namen, en de bevolking er toe te brengen niet langer in den strjjd, maar in de werken des vredes heil te zoeken. »De gang van zaken heeft zich in den laat- sten tjjd in die richting bewogen, gedeeltelijk tengevolge van omstandigheden die buiten onze macht lagen, het ontvallen aan de pries terparty van krachtige persoonlijkheden, die er in meerdere of mindere mate de ziel van uitmaakten. In de verhouding tusschen de priesterpartij en de wettige hoofden teekende zich eene verandering, die denken doet aan hetgeen in Nederland met opzicht van onze partyen wordt uitgedrukt door het kernachtige woord »om". »De stryd tegen de benden der oelema's is begonnen in de XXV moekims. Daar zyn sommigen, de willekeur, de knevelarijen der met de krygskas op de been gehouden benden moede, met dezen slaags geraakt. De schoon zoon van het hoofd van de VI moekims, een man die ook overigens in de sagi der XXV moekims relatiën heeft met adat-hoofden het is bekend dat hjj aan ons bestuur bewyzen van goede gezindheid wenschte te geven heeft zich aan het hoofd van de beweging gesteld, en het is hem gelukt de benden van de oelama's uit de XXV moekims te ver drijven. Dit voorbeeld is gevolgd in de XXVI moekims. De hoofden, gesteund door Toekoe Oemar, thans Toekoe Djohan Pahalawan, hebben daar de benden der oelama's aange tast en zijn er ook in geslaagd ze te ver jagen. Op dit oogenblik wordt de strijd ge voerd in de derde sagi van Groot-Atjeh, in de XXII moekims, en ook daar is men reeds een heel eind gevorderd. »Het ligt, dunkt my, voor de hand, dat de politiek, die ik hier by eene vorige gelegen heid heb trachten aan te duiden, medebrengt om in de gegeven omstandigheden de adat- hoofden te steunen in den stryd tegen de oelama-benden. De geachte afgevaardigde uit Zuid-Holland vroeg bij eene vorige gelegen heid waar bljjtt toch de artillerie Wij heb ben hier reeds zooveel geld gegeven voor artillerie en bemerken er niets van. Ik geloof, dat de geachte spreker nu de artillerie heeft gehoord, en het antwoord op zyne vraag ge geven is. Ook het voor het oogenblik bezet ten van bentings buiten de linie heeft geen ander doel gehad dan om den stryd tegen de oelama-benden te steunen. »Wat moet er nu verder in dezelfde richting gebeuren In het gebied, dat men van oelama-benden zal hebben schoongeveegd, zal aan de adathoofden moeten worden overge laten verder de orde en rust te handhaven. Onze troepen zullen" in garnizoen moeten bljjven binnen de geconcentreerde stelling alleen voor zooveel noodig zullen zij de adat- hoofden moeten steunenzij zullen zooveel mogeljjk mobiel moeten worden gehouden, om terstond gebruikt te kunnen worden waar zy noodig zyn, maar overigens blyven zy dit is het plan in garnizoen binnen de gecon centreerde stelling." Van den heer E. Bos, predikant der Holl. Chr. Geref. gemeente te Luctor Phillips Co, in Kansas, ontving de Stand, nog een schrij ven, waarin weder meegedeeld wordt welk een treurig fiasco de emigratie naar Colorado maakte. Wat bleek toch, schrjjft de heer B. o. a., om trent de kolonie Rilland, die dan nog in de minst ongunstige conditie was »Dat onze iandgenooten aldaar in volslagen armoede verkeerden. Dat ze zamen op twee gezinnen na uit de hand der barmhartigheid onzer kerkgemeen schap zouden moeten leven tot op den volgenden oogst, anno 1894. Dat deze armoede aan geene bijzonderheid hoegenaamd te wjjten is. Geen droogte geen watervloed geen hagelgeen ongeluk hoegenaamd. «Dat het land aldaar bepaald onvruchtbaar is natuurlyk schraal, en, wat elkeen kan zien vóornameljjk in dezen tyd, de grond vol van alkali". Ten zeerste waarschuwt de schryver dan ook om gehoor te geven aan eventueele voorslagen van den heer Henry of zynen agent Van Angelbeek. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Helmond de heer P. C. van Stappen te 's Gravenhage. de Engelsche journalist en schryver Henry Vizctelly, die behalve door verscheidene zelf standige werken zich verdienstelijk maakte door de Engelsche vertaling van Zola's romans. Voor deze overzetting moest hy echter met gevangenisstraf boeten. Donderdag heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging van de op 4 November 1893 tusschen Nederland en Rusland gesloten overeenkomst tot wederzydsche uitlevering van misdadigers. Letteren en Kunst. Het Philharmonisch, orkest is voornemens zyn tienjarig bestaan in den zomer van dit jaar te Scheveningen te vieren, en wel door een driedaagsche muziekfeest. Te Bonn is op 37-jarigen leeftijd gestor ven Heinrich Hertz, die zich als natuurkundige reeds had bekend gemaakt. Te Heatheijands bjj Londen, ia overleden Wij vestigen de aandacht onzer lezers in Middelburg op de kennisgeving, dat de Vereeniging ter bevordering van animale koepokinenting alhier Dinsdag a tusschen drie en vier uur eene buitengewone zit ting houden zal teneinde gelegenheid te ge ven tot inenting en herinenting. De meer dan felle vorst der laatste dagen heeft de wateren in en om onze gemeente met een flinke dikke ijskorst bedekt, die den liefhebbers van 't ijsvermaak gelegenheid te over geeft die prettige en gezonde sport te beoefenen. Ofschoon het ijzig koud was, zagen wjj gisteren en heden reeds de voorloopers op vesten en watergangen bezigzij waren het spreekwoord zeker gedachtig dat strenge meesters niet lang regeeren. Het ijs leek goed hard en de kleine oneffen heden, een gevolg van het luttele beetje sneeuw dat viel doch ontdooide, zullen, wanneer er wat drukker gereden is, zeker spoedig ver dwenen zyn. s Naar wij vernemen zullen Zaterdag ver moedelijk de «baanvegers" worden toegelaten. De jjsclub Walcheren heeft, blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie, ook haar baan voor de leden geopend. Te Terneuzen werd Donderdag namid dag de ijsbaan van de ysclub Terneuzen opengesteld. Op de spiegelgladde baan, voor het grootste gedeelte beschut voor den hevigen wind, bewogen zich zeer vele leden, allen tevreden over de inrichting. Zoolang de vorst duurt bljjft de baan eiken dag open, Op den 1 Januari 1893 waren in de ge meente Middelburg aanwezig 8090 m. en 9651 vr. of samen 17741 personen. Dit aantal vermeerderde in den loop des jaars door vestiging met 542 m. en 624 vr. en door geboorte met 270 m. en 278 vr., alzoo in het geheel met 812 m. en 902 vr. of 1714 personen. Daarentegen verminderde dit door vertrek van 535 m. en 625 vr. en door overlijden van 170 m. en 192 vr. of samen met 705 m. en 817 vr. of totaal 1522 personen. De bevolking is alzoo vermeerderd met 107 m. en 85 vr. of 192 personen en bestond op 1 Januari 1894 uit 8197 m. en 9736 vr. of 17933 personen. Met ingang van 1 Jan. zyn: de heeren P. C. Stewart Schultz en P. J. Siegers, onder dankbetuiging, eervol ontslagen als leden der commissie van toezicht op het Vervoer van landverhuizers te Vlissingen; in hunne plaats als zoodanig benoemd de heeren J. P. Vermaas, arts, en F. H. J. Wibaut, lid der Kamer van koophandelen als leden van voornoemde commissie herbenoemd de heeren Jos. van Raalte, J. Wilkens en J. C. de Ruy- ter de Wildt. Als eene zeer groote zeldzaamheid meldt men ons dat by den landbouwer J. de Visser te Domburg een varken is geslacht, dat 733 pond weegt. Men schrjjft ons uit Arnemuiden: De liberale kiesvereenigingen in het hoofd kiesdistrict Goes hebben eene goede keuze gedaan door den heer D. Stigter tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede kamer te proclameeren en alle vooruitstrevende en vrjj* zinnige mannen, van welke godsdienstige over tuiging ook, die zich verklaren tegen dwang en overheersching op elk gebied, moeten in hun welbegrepen eigenbelang zulk een candida tuur uit al hun macht helpen bevorderen. Vooral de landbouwstand in Zeeland heeft ernstige, vastberaden en helderdenkende ver dedigers voor zjjn belangen noodig en zy, die de met oordeel en volkomen kennis van zaken geschreven artikelen over landbouwtoestanden van de hand des heeren D. Stigter gelezen hebben, zullen moeten erkennen dat geen landbouw-kiezer in het hoofdkiesdistrict Goes mag aarzelen zjjn stem te geven aan den heer D. Stigter. Van harte hopen wjj daarom, dat alle libe ralen, ja alle minderheden in het hoofdkies district Goes vast aaneengesloten zullen op trekken om aan den heer D. Stigter een zetel te bezorgen in het parlement, waarvan hjj een sieraad belooft te zjjn. Nog enkele dagen resten ons mogen wjj ons deze weinige oogen- blikken ten nutte maken om ondanks het duistere werken der tegenpartij alle krach tea

Middelburgsche Courant | 1894 | | pagina 1