68 ZITTING VAN MAANDAG 4 DECEMBER 1893. beteekent vergadering na eens de reeks bijeenkomsten van een zitting, dan weder een aizonderlijke bijeenkomst. Dat dit laatste in art. 76 bedoeld ij, blijkt nit artikel 76 zelf, waar iu het 3de lid met .voltallige verga dering" niet kan bedoeld zijn, dat de gebeele zitting van de voor- of najaarsvergadering voltallig is. Het zelfde blijkt nog uit de laatste alinea van art. 69, waar staat.Over de punten, in besloten vergadering behandeld, kan daarin ook een besluit worden genomen." Ook hier is weder met vergadering bijeenkomst bedoeld. Thans is de Grondwet op dit pnut duidelijker, maar onder die van 1848 gingen ook de Staten-generaal, bij staking van stemming, in een volgende bijeenkomst tot de stemming over. De voorzitter gelooft, dat de heer Siegers zich heeft laten misleiden door de gebrekkige redactie in de Provinciale wet. De heer Siegers. In mijn gevoelen werd ik nog versterkt door art. 3 der wet, regelende de reis- en verblijfkosten der Skaten. Daar staat: .De in het vorig artikel bedoelde verblijfkosten worden door hem, die minder dan de helft der zittingen van de verga dering heeft bijgewoond, niet genoten." Daar wordt dus degelijk onderscheid gemaakt tus- schen zitting en vergadering. Ik ben niet overtuigd dat ik ongelijk heb. Mij dunkt, mijnheer de voor- zitter, dat, zoolang deee vergadering niet officieel door u gesloten is, geen sprake kan zijn van het nemen van een besluit in eene volgende vergadering. De voorzitter vraagt of nog een der beeren bet woord verlangt. In de vorige vergadering is beslist heden de stemming te houden. De heer Siegers wenscht uitstel. Er bestaan tal van antecedenten, dat evenzoo is gehandeld, ja het is voorgekomen, dat bij Btaking van stemmen op dienzelfden dag nog eene nieuwe bjjeenkomst werd gehouden om een besluit te nemen. Het voorstel van den heer Siegers wordt in stem ming gebracht en met 35 tegen 5 stemmen verwor pen. Tegen stemmen de heeren Van Uije Pieterse, Van Voorst Vader, Vader, Pompe van Meerdervoort. Snij ders, Hammacher, Van Teylingen, Moes, Van Deinse, Fokker, J. A. Bolle, Hennequin, De Casembroot, De Smidt, Van der Have, Van Waesberghe Janssens, De Bats, Van der Lek de CU-rcq, Van der Bilt, Fruijtier, Moerdijk, Droukers, M. Bolle, Noordijke, iloil- stelle, Van Woelderea, Kakeoeeke, Yesobaert, Thomaes, Van Buren, Lucasse, Van Rompu, Den Boer, Van Lynden en Heyse. Voor stemmen de beerenDe Jonge, Hu vers, Sie gers, Van der Meer en Van der Beke Callenfels. De voorzifter stelt thans aan de orde de item- ming over h<t voorstel van bed, Staten tot bet verleenen van een subsidie aan -euu 3*'e- devlandsclte SlaataehappiJ voor den aanleg van een Stoomtramweg van Brouwershaven naar Ste en bergen. De h 1 er Uakeheeke vraagt het woord. De voorzitter merkt den heer Kakebeeke op dat de beraadslagingen reeds zijn gesloten, doch hij is bereid die te heropenen, indien de vergadering daar tegen geen bezwaar heeft. Dit blijkt niet het geval te zijn. De heer Kakebeeke. Mijnheer de voorzitter,ik wensch volstrekt geen heropening der beraadslaging. Ik begrijp ten voile dat het niet aangaat de zaak ten principale weder ter sprake te breugen. Alleen wensch ik de redtn aan te geven voor de stem, die ik zoo straks zal uitbrengen. Aanvankelijk was mijn opinie over het aanhangige voorstel ongunstigik werd in deze opinie versterkt door de diseustiën ia de afdeelingen. Maar het algemeen rapport eu de disenssiën in de vergadering van 22 Nov. hebben mijn overtuiging in deze gewijzigd, zoodat ik thans mijn stem zal uitbrengen voor bet voorstel van Gedepu teerde staten. De heer Van der Have. Mijnheer de voorzitter. Naar aanleiding van de laatst ingekomen adressen, wensch ook ik de stem te motiveeren, die ik over deze zaak zal uitbrengen. Het is juist in verband met de bezwaren, die ik vroeger heb niteengezet over bet middel van verbinding van de eilanden Schouwen eu Duiveland met den overkant, dat ik moet verklaren het my nog niet duidelijk te zijn, hoe een stoomboot bij misten ijsgang de communicatie tusschen Zijpe en bet eiland Flakkee zal kunnen gaande houden zonder gevaar. Overigens kan ik mij nederleggeu bij het argument van mist en ijsgang, door de zuivelfabriek Luctor et Emergo aangevoerd. Iets anders is bet omtrent het adres van de zuivel fabriek de Dut/. Dat toch is in twee deelen gesplitst. Wat het eerste deel, letter a, betreft, ook den inhoud daarvan kan ik vinden, om redenen medegedeeld. Doch wanneer men het aangevoerde onder letter b leest zou men zoo denken dat het geschreven is door iemand, die niet op de hoogte is van lokale toestanden. Het adres is onderteekend door 41 personen, waarvan er 30 zijn die, minder of meer, tot een half unr ver af wonen vau de plaats waar een station kan worden gewacht. Bij deze wordt de te vervoeren melk kort bij den oprit van het bedrijf geplaatst en daar ia den zomer 's mogens en 's avonds afgehaald, welk vervoer vrij kostbaar is en op 1/3 ceot per liter komt. Ik zou nu bij deze gemakkelijke wijze van trans port wel willen vragen of zij, die zoo ver van een station verwijderd zyD, dan zelf hunne melk naar dat station zullen breDgen, want alleen in dat geval kan de tram dat voordeelig effect sorteeren. Nu zijn die menschen aan geen tijd gebonden, dan wel. Ik voor mg houd het er voor dat de opsteller van het adres geen groote gedachte heeft van het gezoad verstand der onderteekenaars, en naar mijne meening, zou elk onderdeel vaa het adres ter teekening moeten zijn worden aangeboden. Eindelijk het adres van Zierikzee. Daarop komen namen voor van personen, die ik volkomen ter goeder- trouw beschonw, eu van mannen die ik hoogacht. En aangezien er nu ook namen op voorkomen van hen, die daardoor zelf de verantwoordelijk op zich nemen van hetgeen eene eventueele tram verbinding naar rngn gevoelen later zal blijken niet in hun belang te zijn, daar ga ik zwijgen en zal noch voor, noch tegen het voorstel stemmen, maar mij buiten stemming houden. De beer Be Smldt. Ik geloof, mgnheer de voor zitter, dat de heer Van der Have buiten de orde is, waar hij de adressen bespreekt, die, na de mededeel ing daarvan aan de vergadering, voor kennisgeving zyn aangenomen. Ik zou willen voorstellen daarop niet verder te laten ingaan. De vooruitte* zegt zich hiermede niet te kannen vereenigen. Over de adressen, die hetzelfde onderwerp betreffen als bet iu behandeling zijnde voorstel, zal door de stemming over het voorstel beslist worden ze kunnen alzoo wel degelijk, nu de beraadslaging heropend is, besp oken worden. De heer Fruijtier. Mynheer de voorzitter. Ook ik wensch myn stem te motiveeren, die ik thans voor het voorstel van Ged. staten zal uitbrengen. In de vorige vergadering stemde ik daar tegen, en we! eerstens op grond dat de aigemeene belangstelling der bewoners van Schouwen my niet voldoende was

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 72