66 ZITTING VAN MAANDAG 4 DECEMBER 1893. Zitting van Maandag 4 December, 's namiddags te een uur. Mededeeling van afwezig lidresumtie der notulenmededeeling ingekomen stukkenstemming over het voorstel van Gedeputeerde staten tot het ver kenen van een subsidie aan een Nederlandsche Maat schappij voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen. Tegenwoordig de commissaris der koningiD, 40 leden en de griffier. De voorzitter opent de vergadering. De voorzitter deelt mede, dat bericht is inge komen van den heer Buteux, dat deze wegens onge steldheid, die hem verplicht het bed te houden, verhinderd is de zitting bij te wonen. Zonder kennisgeving is afwezig de heer Risseeuw. De notulen van het verhandelde in de zitting van Woensdag 22 November worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er sedert de vorige vergadering verscheidene adressen zijn ingekomen, betrekking hebbend op het voorstel van Gedepu teerde staten tot het verleenen van een Subsidie aan een Ntederlandsche Vloot schap pij voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen» De griffier doet voorlezing van die adressen. Het eerste adres, geteekend door 45 personen, is van den volgenden inhoud De ondergeteekenden, allen leden der coöperatieve stuomzuivelfabriek Luctor et Emergo te Zonnemaire, hebben met de meeste belangstelliug vernomen, dat in de vergadering der Provinciale staten van Zeeland, op den 22 November 11., over het voorstel van heeren Gedeputeerde staten van Zeeland, tot het verleenen van subsidie aan den op te richten stoomtramweg Brouwers haven—Steenbergen de stemmen hebben gestaakt. Het is daarom dat door ons met den meesten ernst wordt gewezen op het teit dat bij ijsgang of mist het ons onmogeljk is aan de vaste afnemers onze, als uit muntend bekend staande boter op tjd af te leveren, waardoor onze clientèle zeer zal verminderen, omdat zj zich elders in andere (leden van Ne Ierland, die aan de spoorwegen liggen, van boter zullen voorzien, het geen niet anders dan schadelijk en nadeelig voor ons en dus ook voor de landbouwers kan zijn. Daarom ook is de totstandkoming van den ontwor pen stoomtramweg voor ons eene levensbehoefte even zoo goed als voor de geheele landbouwende bevolking van ons geïsoleerd eiland. Met vertrouwen wenden wij ons dan ook tot u met het verzoek de zaak alsnog ernstig te willen overwe gen en zoo eenigezins mogelijk unaniem uwe stemmen te willen geven aan bet voostel van heeren Gedepu teerde staten van Zeeland, tot het verleenen van subsidie. 't Welk doende, enz. Het tweede adres, onderteekend door 111 personen, luidt Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Zierittzee; dat zij het voor de gemeente Zierikzee, en de eilan den Schouwen en Duiveland van het grootste belang achten, dat de ontworpen tramweg van Brouwershaven naar Steenbergen tot stand komt; dat het tot stand komen van dien weg het eenige middel is om aan den toestand van isolement, waarin alleen dit deel der provincie verkeert, een einde te maken; dat, waar het in het algemeen geldt, dat verbete ring van communicatie-middelen leidt tot vooruitgang en welvaart, dit zeer zeker het geval is voor deze gemeente en deze eilanden dat dan ook de adressanten op het tot stand komen van die verbinding met den vasten wal al hun hoop gevestigd hebben, omdat zij daardoor zich bet uit zicht geopend zien, dat er verbetering komt in den staat van achteruitgang, waarin deze streek ten gevolge van dat isolement verkeert dat zij met leedwezen hebben vernomen, dat het voorstel van heeren Gedeputeerde staten, om van wege de provincie ten behoeve van dien tramweg eene sub sidie te verleeneD, door uwe vergadering niet met algemeene instemming is ontvangen en bij de behan deling daarvan de stemmen hebben gestaakten dat van het verkrijgen van die subsidie het tof stand komen van dien weg afhankelijk is. Redenen waarom zj zich wenden tot uwe vergade ring met het eerbiedig doch dringend verzoek om in uwe zitting van den 4den December aanstaande het voorstel van heeren Gedeputeerde staten alsnog aan te nemen. 't welk doende, enz. Verder is ingekomen het volgende adres, geteekend door 41 personen. OndergeteekendeD, allen leden van de coöperatieve stoomzuivelfabriek de Duif te Nieuwerkerk, hebben met de meeste belangstelling kennis genomen van den uitslag der Stat .n-vergadering op 22 Nov. 11., waarbij de stemmen over het verleenen van subsidie aan een op te richten stoomtramverbinding van de eilanden SchouwenDuiveland met den vasten wal hebben gestaakt. Het is daarom dat door hen met den meesten aan drang wordt gewezen op de volgende feiten o. dat, bij eventueelen ijsgang of mist, zij door daar mede gepaard gaande stremming der stoombootvaarten, buDne afnemers niet geregeld van hunne puike room boter zullen kunnen voorzien, waardoor hunne clientèle moet verloopen en zij een onmogelijke concurrentie te voeren hebben tegen bevooriechte leveranciers, die aan 't spoor wonen; en b. dat de op te richten tramonderueming hun zeer veel zal ontlasten van het nu zoo dure melkvervoer naar en van de fabriek, wat van zoo overwegenden invloed is, dat op de zomervergadering van landbouw le Tholen in Juni 11. do inleider der bespreking „over coöperatieve zuivelfabrieke n", het bestaan of niet bestaan van dergelijke coöperatie daarvan af- kankelijk stelde. Zij bescuouwen om bovengemelde reden de tot stand koming der tramverbinding voor ben van zeer groot belang en wenden zich dan ook met vertrouwen en vrijmoedigheid tot uwe geachte vergadering, met de bede de zaak Dog eens in ernstige overweging te willen nemen en zoo mogelijk aden uwe stem te willen- uitbrengen voor het zoo overwegend belangrjke voor stel van HH. Gedeputeerde stalen van Zeeland. 't Welk doende, enz. De drie adressen, voorzien van 141 bandteekeningen, luiden allen: De ondergeteekenden, allen inwoners der verschil lende gemeenten in Schonwen en Duiveland, diep

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 70