Verspreide öericMen. INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. sproken, 'slechts had gedaan in het algemeen belang en dat hij volstrekt geen plan had buig. en weth. te grieven. Hierna was het woord aan mr Horch, subst.- officier. Spreker begon met te zeggen, dat hij niet gedacht had dat deze zaak, de laatste die hij bij deze rechtbank zou bespreken, zoo veel belangstelling zou wekken. Spreker zeide dat soortgelijke zaken hier meermalen behan deld werden, doch dan betrof het minder ontwikkelde personen dan dezen beklaagde. De verklaring van verschillende getuigen nagaande en besprekende, kwam de ambte naar van het openbaar ministerie tot de overtuiging dat het doel van den beklaagde is geweest het college van burg. en weth. in een kwaad daglicht te stellen, hetgeen vooral door iemand als den bekl. zoowel als de plaats, waar het gesproken werd, zeer is at te keuren. Hij requireerde dan ook schuldigverklaring aan smaad van ambtenaren in de rechtmatige uitoefening hunner bediening en veroordeeling van den bekl. in eene geldboete van 100, subs. 1 maand hechtenis. De verdediger mr C. J. Fokker begon met te herinneren aan eene spreuk der oudheid »de stad, die zichzelf verdeelt, zal vergaan". Hij beschouwde deze zaak als een publieke calamiteit en meende dat het algemeen belang er volstrekt niet door wordt gebaat. Vervolgens ging pleiter den loop der zaak na en wees erop dat de klacht is ingediend ook namens het college van burg. en weth., doch volgens het nieuwe strafwetboek zjjn deze als zoodanig niet gerechtigd eene vervolging in te stellen. Nu blijft nog over de aanklacht van belee- diging der personen in privé. Doch daarvan spreekt de dagvaarding in het geheel niet en geen enkele getuige heeft dit verklaard. Noch de eer, noch de goede naam van een dei- personen is aangerand, alleen het college van burg. en weth., en dit wordt als zoodanig niet beschermd door de wet. En wat de personen van dat college betreft, deze zijn door den bekl. niet genoemd. Aan den wethouder Ochtman heeft bekl. uitdrukkelijk verklaard, dat hij hem niet bedoelde. Wat de vraag betreftheeft de bekl., indien hij beleedigende woorden had gebezigd, dit gedaan in het openbaar? Dit moet pleiter betwisten, daar de Kiesvereeniging is een privaat gezelschap. Pleiter kwam alzoo tot de conclusie dat niet voldoende bewezen is, dat door den bekl. de geïncrimineerde woorden zijn gesproken en, al was dit te bewjjzen, dat het doel daarvan zou zijn om te beleedigen. Hij concludeerde alzoo tot vrijspraak. Bi) de dupliek maakte de ambtenaar van het openbaar ministerie de opmerking, dat nog andere personen dan leden der vereeniging (bedienden) in de zaal aanwezig waren en persisteerde alzoo bij zijn genomen requisitoir. De voorzitter bepaalde de uitspraak in deze zaak op Dinsdag 17 October a. s. Tot aanvulling van het reeds Donderdag medegedeelde omtrent de uitspraak van de rechtbank te Arnhem in de zaken van mr Gr. W. baron van Dedem, diene nog het volgende: In de zaak tegen den heer Van Dam van Brakel, oud-wethouder, overwoog de rechtbank, dat in het door dezen in de Nieuwe Wage- ningsche courant geplaatste stuk geen sprake is van smaad en dat van laster evenmin sprake kon zijn. Mitsdien werd de vordering afge wezen, voor zoover de eischer vraagt verklaring dat het stuk is lasterlijk. Wel achtte de rechtbank het stuk beleedi- gend en ook het opzet om te beleedigen be wezen. De schadevergoeding, gevraagd tot een bedrag van f 25.000, werd bepaald op honderd gulden, met last, dat het vonnis op kosten van den heer Van Dam zal worden aangeplakt té Arnhem en te Wageningen. De vordering tegen den uitgever van ge noemd blad, den heer H. van Gortel, werd ontzegd, omdat de stukken, waarover de eischer zich beklaagde, waren geplaatst buiten ver antwoordelijkheid der redactie en hij dus niet geacht kon worden met den inhoud in te stemmen. Woensdag stonden voor de rechtbank te Amsterdam terecht een tweetal personen, be schuldigd den 18en Augustus inbraak te heb ben gepleegd. In het tijdeljjk gesloten huis van den keer rijke, voorname Chinees houdt zich nog aan zijn palankijn, een soort van kooi, die veel overeenkomst heeft met een vliegenkast, door twee mannen aan een langen stok gedragen. Dat alles gilt, zweet, hoest, snuit den neus met de vingers en bewaait zich met groote waaiers in den vorm van schoppen. Reeds alleen aan het verschil in het hanteeren van den waaier in Japan en in China be grijpt gij den kloof, die deze twee landen Bckeidt, op de oppervlakte van den aardbol slechts door een smalle zeeëngte van nauwe- ljjks twee honderd mjjlen gescheiden. Niette min is het billjjk te erkennen dat het porce- lein, het gesneden ivoor, het brons, de gebor duurde zjjde die men te Shang-Haï vindt, volstrekt niet onder doen voor dergelijke voortbrengselen uit Japan, wat fijnheid en nauwkeurige bewerking aangaat. Maar welk een verschil in kunstsmaak! Des avonds ben ik nog eens naar de Chineesche stad gegaan, ondanks de ver maningen der vreesachtige pessimisten, die beweren dat men er na zonsondergang niet veilig is. Ik wilde een schouwburg zien, maar bracht het niet verder dan een café concert, waar een Biecht orkest een oorver- doovend geraas maakteterwijl krijgers, tot aan de tanden en zelfs nog hooger ge wapend wanneer men de afschuwelijke maskers, die hun gelaat bedekten, meerekent, met verwoedheid streden en met allerlei ver vaarlijke sprongen over eikaars hoofden heen vlogen- Als dat de Chineesche krijgskunst is Avis op de Weteringschans aldaar zjjn zij binnengedrongen en hebben daar een sou peetje gehouden, waarna ze met de kleeren van den heer des huizes aan, en met de voor naamste zaken van waarde in een sloop, zich hebben verwijderd, hun oude plunje als een souvenir achterlatend. Twee der daders zijn kort daarop gevatde derde, zekere Blom, is voortvluchtig, welke derde naar het schjjnt de voornaamste rol bij de zaak heeft gespeeld en, naar de verdedi gers zeiden, reeds den dag te voren alleen in het huis was geweest en de gouden voorwer pen had ontvreemd. Het O. M. heeft tegen den eersten beklaagde, Willem de Graaf, een gevangenisstraf van vier jaren gerequireerd, tegen den tweede, Johan nes Delfgouw, drie jaar. Voor de arrondissements-rechtbank te Haarlem stond de vorige week terecht J. C. K., 50 jaar oud en rentenier te Haarlemmer meer, ter zake van diefstal van twee guldens. Bij de behandeling dezer zaak verklaarde de beklaagde, dat hij sedert 20 jaar morphi nist was en oogenblikken had, waarop hij niet wist wat hij deed. Op de vraag van den president, hoe hij morphinist was geworden, gaf hij ten ant woord, voor 20 jaar te hebben geleden aan eene maagkwaal en zich daarvoor onder be handeling te hebben gesteld van een nu over leden geneesheer, die hem als medicijn mor- phine-inspuitingen gaf. Eerst deed de genees heer de inspuitingen zelf, doch daar hij wat veraf woonde, kreeg beklaagde het spuitje en de morphine mede naar huis en deed dit zelf. Telkens kreeg hij, als de voorraad op was, zonder recept weder nieuwe morphine. Dit duurde 10 jaar. Toen overleed de ge neesheer en kreeg beklaagde de morphine, ook al weder zonder recept, van een anderen dokter, dien te Lisse, en toen ook deze was gestorven, ontving hij ze van den geneesheer te Alkemade, die ze ook zonder recept afgaf. Na den diefstal werd bekl. in voorloopige hechtenis gesteld, en daar de officier van ge zondheid Sasse hem geen morphine wilde ge ven, is hij tot bij den dood af ziek geweest, doch nu geheel herstellend en van de mor phine af. De officier van justitie oordeelde, dat, zon der het schromelijke misbruik van het ver- doovingsmiddel, beklaagde waarschijnlijk niet terecht zou staandoch het misdrijf was ge pleegd en bewezen, zoodat straf moest volgen, waarop hij ook requireerde tot 3 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger van beklaagde was van mee ning, dat hier art. 32 le lid van toepassing was, en beklaagde had gehandeld zonder te weten wat hij deed. Was de rechtbank een ander oordeel toegedaan, zoo verzocht hij eene clemente straf. Door de firma D. J. Fikkert te Almelo die aan het linnen-magazijn Twenthe, dat zij exploiteert, de grootst mogelijke bekendheid tracht te gevenheeft daartoe een aardig middel ter hand genomen. Zij heeft een cou rant doen drukken, geheel in den vorm van het weekblad de Huisvrouiv, en maakt daarin, door een leading-artikel, door korte berichten, feuil leton, advertentiën enz. reclame voor hare artikelen. In den tekst der courant zijn bovendien enkele nuttige wenken voor dames opgenomen. Te Amsterdam is weer een nieuw beurs- plan opgedoemd. De Vereeniging het Damrak heeft dit bij den raad ingediend. Als punt van uitgang koos zij daarbij het plan W. P. W., door den raad in zijne vergadering van 25 Febr. 1891 als de meest gewenschte oplos sing aanvaard, doch ter zijde geschoven wegens het bekend besluit der Tweede kamer, die geen wet tot onteigening der benoodigde per- ceelen wilde toestaan. De Vereeniging heeft thans die perceelen in handen voor 1.350.000 en is bereid hare rechten, binnen zekeren tijd, aan de gemeente over te doen ten behoeve van den bouw eener nieuwe Beurs, waarvan het plan is opgemaakt door den heer J. Springer. Het stemt in hoofd zaak overeen met het indertijd aangenomen plan W. P. W., maar het is goedkooper, en moet men clowns nemen om de legers te oefenen. Na verloop van vijf minuten was ik zoo goed als gesmoltenomringd door een honderdtal bloote rompen, die medelijdend schenen te vragen waarom ik het bovendeel mijner kleeding niet, evenals zjj, in de kleed kamer had opgehangen. Onderwjjl kwam een romp, die blijkbaar den rol van plaatsbewaarder vervulde, naar mij toe, met een blad, waarop een wit vochtig hoopje lag, dat rookte. Dat was een servet in kokend water gedoopt en ten slotte be greep ik dat ik daarmede mijn gezicht en hals moest afdrogen. Die bewerking maakte mij eerst nog warmer en deed mij een pijnlijk gezicht trekken, tot groot vermaak der muzikanten, maar toen ik het servet wegnam voelde ik een heerlijke koelte. Ik moet dit middel aan de hand doen aan eenige mijner kennissen, die partijen van vier honderd personen geven, in woningen die niet veel ruimer en hooger zjjn dan mjjn kajuit aan boord. Ik sliep in een hotel, om meer koelte te hebben. De hemel beware u voor de kennis making met de koelte van een nacht te Shang hai, in de maand Augustus Zaterdag 5 Aug. 1890. Er is slechts éen wandeling in den omtrek te doen naar Zika-oné, op tien mjjlen afstand van de stad. Daar bezocht ik het observato rium, door de Jezuiten bestuurd, die naar die plaats de inrichting hebben overgebracht, de rekening is zoo opgemaakt, dat de ge meente bij eigen exploitatie van het gebouw, na oflossing van rente enz., ruim f 90,000 jaarljjks overhoudt, hetgeen overeenstemt met de tegenwoordige opbrengst der beursbelasting. De ontwerper is uitgegaan van deze twee hoofdgedachten, dat de stations-boulevard met gazons behouden bljjft en er zooveel mogeljjk bezuinigd wordt. Het nu aangeduide terrein heeft een opper vlakte van 7920 M2 en een regelmatigen vorm, zoodat het mogelijk zal zjjn hierop een aan alle eischen beantwoordend gebouw te stichten. Het beantwoordt aan den eisch van een breede avenue van den Dam naar het Cen- traal-station. In de suikerfabriek der firma Jager, te Roosendaal werd Woensdag, terwijl de fabriek in volle werking was, plotseling een vreeseljjke slag gehoord. Het bleek, dat de prachtige nieuwe persmachine, welke dient om het bie- tensap op te voeren, uit elkaar was gespron gen. Een werkman, die in de nabjjheid stond, werd als 'tware door het sap overgoten. Ge lukkig vlogen de stukken in eene zoodanige richting, dat zjj niemand raakten. De schade is voor de fabrikanten des te grooter, daar de werkzaamheden nu moeten stilliggen en de machine een der kostbaarste en onmisbaarste van de fabriek is. Volgens een paar Hollandsche bladen is het bericht van het Handelsblad, als zouden de doctoren De Jong en Van Renterghem De Jong hypnotiseeren, onjuist. Beiden heeren verklaarden het bericht voor onwaar. Vrjjdag is de djjk te Beetskoog, tusschen Oosthuizen en Hoorn, doorgebroken. Een deel van den polder (circa 100 hectaren) is over stroomd. De spoorbaan (ljjn Zaandam—Enk huizen) is bjj het dorp Scharwoude weggeslagen. Treinen kunnen daar niet doorrijden. De dijk was in onderhoud bjj het college der Zes Steden, en zeer licht, bjj den veen- achtigen bodem. Van andere zjjde meldt men, dat de spoor baan over eene uitgestrektheid van 25 meter is weggespoeld. Het verkeer is geheel ge stremd, denkelijk voor een paar dagen. Op een Vendu in Den Haag werd Vrjjdag een nieuw gouden tientje, met de beeltenis van de Koningin erop, publiek verkocht voor 27, buiten het opgeld. In een papierfabriek te Weert-Meersen is een jeugdig werkman door eigen onvoor zichtigheid met een drjjfriem in aanraking gekomen; hij was bjjna onmiddelljjk een ljjk. Te Andelst is een man in dronkenschap te water geraakt en dood daaruit gehaald. Bij het dorp Huterp Fr.) kreeg een arbeider eene wonde aan de hand. Hij kreeg daarin vuil, de hand zwol op er ontstond bloedver giftiging. De arbeider is dientengevolge be zweken. Een raad in den swildtjjd". Eet geen »adelljjk" wild zonder eenigen twjjfel is bedorven vlees'ch hetzjj dan wild of niet schadeljjk voor de gezondheid, Als ge haze- peper maakt en de hazeboutjes in azjjn legt, zoek er dan eerst de looden hageltj es uit want bedenk, dat lood zeer gemakkeljjk in azjjnzuur oplost en dat azjjnzuur-lood een zeer gevaarljjk vergift is. Te Rotterdam (Delfshaven) en te Maas land heeft zich een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgedaan. Te Maasland werd Donderdagavond te tien uur een man ongesteld. Den nacht erop tus schen 4 en 5 uur overleed hij, volgens den geneesheer aan aziatische cholera. Te Zwolle is weder een vrouw door dezelfde ziekte aan getast. In de buurt waar zjj woont, de Klok- kensteeg, kwamen reeds Maandag 5 gevallen voor, waarvan twee met doodeljjken afloop. Uit Indië verneemt het Handelsblad dat op Hr Ms fregat Koningin Emma der Neder landen zich éen geval van cholera heeft voor gedaan. Het fregat gelijkte schroefstoom- schepen le klasse thans genoemd worden had voor Soerabaya in de haven gelegen vlak bjj Hr Ms Atjeh, waarop vjjf sterfgevallen van cholera waren voorgekomen. Na een uur of wat in zee te zjjn geweest, deed zich ook een geval voor op de Emma. Op het halfdek werd van zeildoek eene groote tent voor den patiënt gemaakt en alle zorg werd aan hem besteed, maar in zes uur bezweek hjj. De welke zjj onder Bodewijk XIY te Peking ge sticht hadden. Zjj vertoonen u nog een prachtige sterrenkjjker, een geschenk van den grooten koning. De weg van Shang-haï naar Zikaoné is plat, weinig belommerd en slin gert door aardappel- en aardperenvelden, die niets aantrekkeljjks hebben. Maar dit gemis aan schilderachtigheid wordt vergoed door een tallooze menigte doodkisten, waarmede het landschap bezaaid is, sommigen beschut door een klein afdakje, anderen geheel blootgesteld aan het oog van den voorbjj ganger, wiens reukorgaan tevens weinig gestreeld wordt door die eigenaardige wjjze van begraven. Die kisten staan'daar echter slechts te wachten op de wezenljjke teraardebestelling, want volgens de gebruiken van het land moeten al de leden eener familie, die voor hun vader of grootvader dit aardsche tranendal durven verlaten, geduldig wachten totdat deze eer waardige man sterft, 't geen vaak zeer lang duurt. Dan begraaft men tegeljjk met het hoofd van het gezin al die wachtende afstam melingen met groote plechtigheid. Somtjjds bestaat zulk eeD ljjkstoet uit twintig of dertig kisten en men begrjjpt dus licht dat de drie of vier eerste mjjlen van een wandeling in de nabjjheid eener groote Chineesche stad stof geven tot ernstige overpeinzingen. Mjj geheel in mjjn zakdoek verdiepende dacht ik aan die andere doodkisten, die ik gezien had en geroken opgehangen in de hoornen door de Indianen van het Rots gebergte. Niets hier beneden gelijkt meer krachtig doorslaande oosteljjke moesson hielp om het schip te ontsmetten. Het bleef bjj dit éene geval. Te Makassar kwam de Emma met de gioote vlag in top binnen en moest nu vier dagen quarantaine houden. De Dover mailsteamer uit Ostende keerde Vrjjdag onverrichterzake naar Ostende terug. De reden was te Londen niet bekend. Gelezen in een Belgisch bladLe géné- ral Anzeiger kreeg een telegram van Herbert von Bismarck etc." De vermaarde populier van Marie Antoi nette, voor de boerderij op Klein-Trianon staande, is omgewaaid. Men wilde den boom niet vellen wegens zjjn hoogen ouderdom, zjjn historische vermaardheid en de bedevaarten, waarvan hij het doel was. Onlangs maakten wjj melding van een moord en zelfmoord in een der Squares te Londen, waarbjj liefde en jaloezie in het spel waren. Deze week is onder dergeljjke omstan digheden in Claremont Square, Pentonville Hill te Londen, weer een moord, gevolgd door zelfmoord, gepleegd. Op het geluid van vier schoten kwamen de bewoners uit de 30 of 40 huizen, die aan drie zjjden van het donkere plein staan, toeschieten en vonden een jongen man en eene jonge vrouw bjj een lantarenpaal op de straat liggen, beiden bloe dend uit hoofdwonden en naar het scheen stervend. De man was bewusteloos, maar de jonge vrouw bleek bjj kennis te zjjn, daar zjj, toen eene vigilante verscheen, verzocht dat »hjj" eerst naar een hospitaal zou worden vervoerd. En toen een tweede rijtuig kwam en zjj opgenomen werd, zeide zij »pas 0^3 mjjn hoofd". Naar de vier wonden te oordeelen, meenen de dokters dat er twee kogels doorheen gegaan zjjn. Nochthans heeft men hoop dat zjj zal herstellen. In het hos pitaal aangekomen, wist zjj een nauwkeurig verhaal te doen van hetgeen voorgevallen was en de aanleiding er toeeene liefdeshistorie met een gehuwden man. De gewonde man is eenige uren later, met twee kogels in het hoofd, overleden. Te Acton vond men Donderdagochtend een paar ljjken, die eene soortgelijke historie als bovenstaande doen vermoeden. De vrouw had eene gapende wond in den hals en met den man, die naast haar in een bloedplas lag, was het desgeljjks. Hoewel ook in Andaluzië, de beschaving dieper en dieper haar sporen drukte is deze Spaansche provincie nog niet geheel bevrijd van haar legendarisch geworden bandieten. Eenige dagen geleden begaven zich ver scheidene bewoners van Ronda per diligence naar de kermis van Villamartin om er inkoo- pen te doen, toen zjj onder weg door vjjf roovers te paard werden aangehouden. Deze lieten de reizigers, die ten getale van veer tien waren, doch geen wapens bjj zich had den uitstappen en beroofden hun van een aanzienljjke som gelds. Een ander maal traden op een vroegen mor gen twee kerels een winkel te Ronda binnen, dreigden en boeiden den eigenaar en zijn dienstbode, aten daarop smakelijk en verlieten toen met 2000 peseta's het huis. Dit lag op den hoek van een markt, waar het op dat oogenblik zeer druk was. Men gelooft dat de algemeene werkloosheid niet vreemd is aan deze rooverjjen. Erloopen vele werkloozen in Andaluzië rond. Vrijdagmorgen reden op Dunston-Hill te Tunbridge-Wells twee rijtuigen op elkander ten gevolge van het hollen van een der paar den. Twee dames werden gedood. Volgens den Figaro wil de Keizerin van Oostenrijk haar vermaard lusthof op Corfu, het Achilleion, voor 10 millioen fres. verkoopen en wel uit vrees dat het na haar dood zou worden verwaarloosd. De naaimachines. -- Thans zjjn 15 mil lioen naaimachines in de wereld in gebruik. De jaarljjksehe productie is gestegen tot 1.750.000 stuks. Reeds in de vorige eeuw werden de eerste proeven met naaimachines genomen, maar eerst sinds 50 jaar kwamen zjj in praktisch gebruik. Op de tentoonstelling te Londen in 1851 waren er 3 te zien, in 1870 bedroeg de productie reeds 464,244. Met een voetmachine kan men thans 600 steken per minuut maken, met een stoomnaaimachine op elkaar dan het eene menschenrjjk op het andere De eerwaarde pater Chevalier, directeur van het observatorium, is een beminneljjke ge leerde, die u als eenvoudig speelgoed de meest ingewikkelde werktuigen laat zien. Hij spreekt per telegraaf met de geheele wereld, ten bate der wetenschap. Hjj en de broeders der Chineesche zending dragen bjjna hetzelfde kostuum als de priesters van het Hemelsche Rjjk. Een lang los wit gewaad, op zjjde met koperen bolletjes dichtgeknoopt, schoenen met dikke vilten zolen en witte hoeden in den vorm van paddestoelen. Zjj scheren het hoofd geheel kaal, behalve den knevel, den kinbaard en het nekhaar, dat zij in een lange vlecht dragen, waarbjj natuurljjk veel valsch haar gebruikt wordt. Er waren een menigte zen delingen uit de naburige districten te Zikaoné om de vacantie, die bjjna afgeloopen was, door te brengen. Elk jaar, wanneer het tjjdstip voor die vereeniging terugkeert, ontbreken er eenigen op het appèl. Men wordt niet oud bjj dat beroep, dat wel het zwaarste van alle beroepen is. Maar die dapperen spreken over den dood hunner broeders meer met een soort van bescheiden afgunst dan met droefheid. Wanneer iemand hunner op dat veld van eer gesneuveld is, zendt men een telegram naar Frankrjjk, dat slechts éen woord bevat, den naam van den overledene. De makkers, die in het vaderland gebleven zjjn, weten dat een hunner in den hemel is en zenden een plaats vervanger. Naast het observatorium staat een 3500. In de industrie voor naaimachines is thans ongeveer een kapitaal van 450 millioen gulden geplaatst. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden Ter aanvulling mjjner in de Midd. courant van 4 Oct. geplaatste mededeeling aan winke liers en kooplieden welke waarschuwing de heer P. A. Janssen heeft gemeend te moeten beantwoorden onder mededeeling dat in eene namens mjj uitgebrachte dagvaarding niet gesproken was van koop en verkoop, doch slechts van levering noodig ik een ieder uit gemeld vonnis bjj rnjj te komen lezen, opdat een ander zich aan mjj kan spiegelen. Tevens zal men dan kunnen zien, dat de opmerking van den heer Janssen onjuist is de door hem toch, op grond dat slechts van levering en niet van koop zoude zjjn gespro ken, voorgestelde niet-ontvankeljjkheid is dooi den kantonrechter verworpen. A. C. GREEP. Middelburg, 7 Oct. 1893. INSPECTIE EN EXERCITIE BIJ DE BRANDWEER. De burgemeester en wethouders van Mid delburg, gelet op art. 17 der verordening betreffende de brandweer in deze gemeente, van den 25 Januari 1893, maken bekend dat eene inspectie en exercitie met een ge deelte der brandspuiten, volgens voordracht van het bestuur over de brandweer, zal plaats hebben Woensdag den 18 Oct. 1893, en wel met spuit E te 91/», met spuit L te 10ys, met spuit S te 11V3, met spuit W te I1/- uur, en roepen de beambten en bedienden," aan die sxiuiten geplaatst, op, zich op de voorschreven uren aan de onderscheidene brandspuithuisjes te bevinden. Middelburg, den 6 October 1893. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Lichtsterkte Gas. De burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekend dat, bljjkens de met den Letheby photometer aan de gasfabriek genomen proeven, de ge middelde lichtsterkte van het gas gedurende de maand September 11. heeft bedragen 14.10 Engelsche Standaard-kaarsen. Middelburg, den 6 October 1893. De burgemeester en wethouders voornoemd. S C H O R E R. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Woensdag 11 Oct. Orgelbespeling. Nieuwe kerk 2Va u. Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Oct. Tentoonstelling bloemen enz. Schuttershof. Woensdag 1 Nov. Concert Instr. muziek- vereeniging. Concertzaal 7 V, u. looting Nationale Militie. Wjj herinneren onzen lezers dat deze loting zal plaats hebben te V e e r e. Maandag 9 October te 9.30 vm. voor Veere, te 9.46 voor Vrouwepolder, te 10.5 voor Serooskerke, te 11 voor Aagtekerke, te 11.20 vóór Grjjpskerke, te 11.45 voor Meliskerke, te 12.10 nm. voor St Laurens, te 12.30 voor Oostkapelle en te 1 u. voor Domburg Middelburg. Dinsdag 10 October te 9 vm. voor Middelburg, te 1.30 u. nm. voor Ar- nemuiden en Nieuw- en St Joosland Vlissingen. Donderdag 12 October te 9 vm. voor Vlissingen, te 11.30 voor Westka- pelle, te 12 nm. voor Biggekerke, te 2 voor Zoutelande en Ritthem, te 2.15 voor Koude- kerke en te 3 u. voor Oost- en West-Souburg IJzendjjke. Maandag 16 October te 9 vm. voor Biervliet, te 10.20 voor Waterland kerkje, te 10.45 voor Groede, te 12 m. voor Nieuwvliet, te 12.10 nm. voor Breskens, te 1.45 voor Hoofdplaat, te 2.35 voor Schoondjjke en te 3.25 u. voor IJzendjjke zonderling gebouw, waar jeugdige Chineesche katholieke weezen, ten getale van honderd, allerlei ambachten leeren, terwjjl zjj al de benoodigdheden voor de zendelingen vervaar digen. Daar vindt men werkplaatsen voor schrjjnwerkers, schilders, beeldhouwers, druk kers enz., alles onder het oppertoezicht van broeders-medehelpers vau het zendelinggenoot schap. En in deze geheele vrome kolonie wordt de herinnering en de gedachte aan Frankrjjk zóo levendig en warm onderhouden, dat ik gedurende die twee uur geheel vergat dat er tusschen dit verbanningsoord en het vaderland de afstand van den geheelen aard bol ligt. Ik ben naar Shang-Haï teruggekeerd langs den mooien weg van Bubbling-Well, op het uur waarop daar een menigte vele goed be spannen rjjtuigen met tameljjk veel net ge- kleede schoonheden reden. De Engelsche mode is de overheerschende. Doch het belangrjjkste bestond uit een aantal Chineesche zangeressen, die deftig als princessen in hare victorias lagen, terwjjl zjj vurige blikken op de voorbjjgangers wierpen. Ik heb weinig vertrouwen in hare muzikale talenten, maar moet bekennen dat enkelen er bepaald heel lief uitzagen, met die matte gelaatskleur, dat prachtig zwarte haar, versierd met rozen en tuberozen, en hare kindervoetjes in schitterend geborduurde pantoffeltjes gestoken. (Wordt vervolgd.) Stoomdrukkerjj D.G. Kröberjr. Middelburg

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 6