N°. 208. 136° Jaargang. 1803 Maandag 4 September. Middelburg 2 September. Deze courant verschijnt d a g e 1 Ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens allo dankbetuigingenj van 17 regels 1.50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Reclames 40 cent per regel. Uit eigen kracht. UIT STAD EN PROVINCIE. Thermometer, Middelburg 2 Sept. 8 u. vm. 64 gr. m. 1? u. 66 gr-, av. 4 u. 66 gr. F. Verwacht N. Wwind Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen F. v. d. Peijx, te Zierikzee A. C. de Mooij, te Tholen W. A. van Neeüwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmae, te Rotterdam, de Gebe. Belintante, te 's Gravenhage, en A. de La Mae Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cee., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen. Er is in den laatsten tij d in ons land weer heel wat gesproken over de noodlottige ge volgen van den sterken drank. Eerst is dit geschied op het „Internationaal con gres tegen drankmisbruik", in de tweede helft van Augustus te 's Graven hage gehouden deze week had dit plaats op de algemeene vergadering van den Nederlandsohen „Volksbond", waartoe de afgevaardigden te Groningen bijeen kwamen. Op dat congres waren mannen en vrouwen van naam en positie uit het binnen- en bet buitenland vereenigd; op de bijeenkomst van den Volksbond.wn» niet zulk een uitgelezen sehaar tegenwoordig, maar aan warme be langstelling voor een der gewichtigste vraag stukken van den dag zal het daar evenmin ontbroken hebben als in de residentie. Wie, die het wel meent met het alge meen, zal hun loffelijk pogen niet waardee- ren 1 Als men daar mannen in de kracht van hun leven zitjt waggelen langs de strabn missende alle macht over zich zeiven als men zelfs bij vrouwen al het menschelijke ziet afgeschud en het dierlijke over haar heersehendeals men nagaat welke misda den er gepleegd worden onder den invloed van den sterken drank jongéren in jaren zelfs aanschouwt, die in opgewonden toe stand wooiden uiten en daden doen, den menscb onwaardighuisgezinnen ten gronde ziet gaan omdat de man of de vrouw of beiden zich schuldig maken aan drankmis bruikdan voorzeker moet elk, die iets gevoelt voor het welzijn van de groote sa menleving, van zelf zich geroepen achten mee te werken om aan dat kwaad een einde te maken. Maar op welke wijze ziedaar de groote vraag- Daar zijn op al die vergaderingen gulden woorden gesprokenwoorden die getuigden van een diep gevoel voor den medemensch; maar men heeft zich ook weêr tot overdrij ving laten verleiden, en daardoor, trots alle goede bedoeling, aan de goede zaak meer kwaad, dan goed gedaan. Op beide vergaderingen, èn op die van het Congres èn op die van den Volksbond waar bestrijding van het drank misbruik op den voorgrond staat, is tegen het gebruik een veldtocht geopend, die onzes inziens niet van practischen zin getuigde. Tegenover de beweringen van mannen als sir Dyce Duckworth, prof. Stokvis en dr C. J. Snijders van 's Gravenhage, dat het matig gebruik van sterken drank geen k^vaad kan; dat in alcohol, evenals in vleesch, in koffie; thee enz.> een stimulant is gelegen, een middel' tot opwekking van kracht en lust, die de mensch vooral bij zwaren arbeid noodig heeft tegenover t die beweringen stonden lijnrecht*de verklaringen der geheel onthouders, die eenvoudig den weg op wil den om het „Sluit Schiedam" tot werkelijk heid te maken. Alsof het dan gewonnen ware Het gebruik van bier moest ook worden tegengegaan j en tot* hen, die tegen dien drank zeer krachtig hun stem verhieven, behooide een hoogst achtenswaardig man als de heer E. J. W. Koch, president van de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Dit ver baasde pns «enigszins. Indertijd, in de dagen /jen hij nog in Middelburg woonde, was hij geen tegenstander van fatsoenlijke inrich tingen, waar bier te krijgen isen zelfs ons blad kan getuigenis afleggen van de sympathie, die hij daarvoor bezat. De tijden veranderen en zoo ook de mee ning,en. De ervaring kan ook dezen wakkeren strijder tegen een der volkakankers in onze maatschappij tot andere, geheel tegenover gestelde meeningen hebben gebracht. Is het Men zie de Midd. Crt. van Donderdag 17 Mei 1883, waarin M J. W. K. met sym pathie gewag maakt van sde eenvoudige biet hal, die sedert eenige dagen in het Schutters- Jiofstraatje werd geopend." ook soms omdat die bierhuizen zijn ontaard? Zoo ja, dan vrage hij zich vooral eens af: aan wie de schuld daarvan Is ook dit niet een gevolg van de ziekelijke overdrijving om een kwaad te bestrijden, dat nn in veel gevaarlijker, in meervoudiger vorm zich vertoont Zijn zijne gevoelens gewijzigd op dit punt omdat bier ook nu den sterken drank op zij streeft in nadeeligen invloed? Dan dan ligt daarin het bewijs dat men zich een maal vergiste toen men meende in bier een compensatie-middel te vinden tegen den alcohol; en dat met al die overdrijving men toch niet overwinnen zal. De geschiedenis der anti-drankbeweging en prostitutie-bestrijding leert dagelijks dat de bedrijvers, de bevorderaars van het kwaad vernuftiger zijn dan de bestrijdersen dat, wie bet kwaad wil tegengaan, spoedig ont dekken zal dat men langs andere, langs geheime wegen, vaak nog ernstiger gevaren ziet opdoemen. „Sluit Schiedam 1" ia de huidige leuze. En wat dan Zou men denken dat dan de ganscbe wereld voor het drankgebruik zou gesloten zijn Van elders komt dan het- of een zelfde vochtmaar bovendienhandelt men dan rechtvaardig en nog ernstiger vraagmaakt men de menschen dan beter Zou men rechtvaardig handelen En op die vraag aarzelen wij niet beslist ontkennend te antwoorden. Waarom jenever verbannen en niet wijn, champagne, tabak, cognac, koffie en thee, waarvan het gebruik eveneens, in meer of mindere mate, nadeelig werkt Over hun invloed verschillen de gevoelens evenzeer als over het gebruik van jenever. Maar zelfs al weert men die allen, niet lang zal het duren of een nieuw middel tot prikkeling, tot opwekking, tot genot zal ge vonden zijn. Het doel, dat men beoogt, wordt gemist en niets zal verkregen zijn dan een wedstrijd in het uitdenken van andere middelen. Dit zullen de practische gevolgen wezen van een onpractischen strijd. Men vergete bovendien niet hoe velen een eerlijk stuk brood verdienen juist in Schie dam en elders, waar een uitgebreide handel gedreven wordt in sterken drark. Niet aan die velen de schuld dat tal van zwakkelingen in de wereld misbruik van de jenever maken tal van levensomstandighe den velen op den weg van het verderf voeren. Zullen de menschen beter worden door de gevolgen van zulk streven? Ook hierop kunnen wij niet anders dan een ontkennend antwoord geven. In de eerste plaats houdt het op deugd te zijn, wanneer men zich niet schuldig maakt eenvoudig, omdat er geen verleiding is geweest, geen aanleiding om zwak te zijn. Met den schrijver van „Van dag tot dag" in het Hhld. men neme vooral kennis van zijn zeer lezenswaardig opstel in het nommer van 20 Augustus zeggen wijWij gelooven niet in zulke middelen om de menschen zedelijk en braaf te maken en achten den dwang, welken de voorstan ders daarvan wenscben, niet geoorloofd in een vrij land en verderfelijk 'in elk land. Door groote menschen als kleine kinderen te behandelen en de kast, waar het snoep goed staat, zorgvuldig af te sluiten, maakt men hen niet beter. Zelfbedwang en ma tigheid onderwijst men niet door alle aan leiding tot verleiding weg te nemen. „Deugd, die men alleen verkrijgen kan door elke aanleiding en mogelijkheid tot zondigen weg te nemen, is het oprapen niet waard. Jonge Bedoeïnen uit bet hart fan dé Sahara, wien men verbiedt met hun broertjes uit zwemmen te gaan, zijn niet bijzonder deugdzaam als ze gehoorzaam zijn. Men moet zelfs een kind kunnen leeren geen appelen te stelen, ook zonder dat men den appelboom omhouwt 1 „We hebben liever een vrij volk, dat dcor godsdienst, ontwikkeling, beschaving lang zamerhand onmatigheid leert verafschuwen, dan een geringeloord volk van brave Hen drikken, die alleen door dwang en verbod en „het sluiten van Schiedam" nuchter worden gehouden. Gevoelsmensohen alleen, zonder practische kennis van, ot practisch inzicht in de wereld kunnen dan ook zulke eischen doen hooren. En stellen wij ons eens een oogenblik voor dat het mogelijk ware om alle mid delen weg te nemen die de menschen tot kwaad doen verleiden aangenomen ook nog dat er omtrent goed en kwaad algemeene overeenstemming bestond bij den hemel wat zon het dan vervelend zijn op dit onder- maansche 1 Wij zouden ons kunnen voor stellen dat men dan ging zoeken naar nieuwe middelen om kwaad te doen louter uit verveling. Zouden op zulk een wereld menschen te vinden zijn, menschen met karakter, men schen van energie Niets zou men aan treffen dan zwakken en verwijfden en het leven zou het leven niet waard zijn. Bij al die pogingen, welke naar ons gevoelen onpraktisch moeten genoemd worden, is de groote fout dat men het individu zelf krach teloos maakt. Men wil voor hem alle hin derpalen uit den weg ruimen in plaats van tot hem te zeggen „Vriend, pas op, daar liggen voetangels en klemmen. Hebt gij nu plezier om daarin te trappen, ga uw gang maar dan loopt gij gevaar ten onder te gaan. De maatschappij heeft geen tijd om zich lang met uw individueel belang in te latengij moet nu eenmaal voor u zeiven zorgen en, als gij die hebt, ook voor uwe vrouw en kinderen. Valt gij uit zwakheid een keer, twee keer, goed, wij reiken u gaarne de hand maar als gij zoo zwak, laf en onmanlijk zijt, dat gij stelselmatig zondigt, u zelve niet verzetten kunt tegen de verleiding, ga dan ten onder. Het is uw eigen schuld." In eigen kracht schuilt het sterkste wa pen tegen de verleiding, tegen de gevaren in onze maatschappij. Wij spreken hier natuurlijk niet van om standigheden, waarvan iemand bniten zijn schuld slachtoffer is geworden, van tegen spoed o. a.; maar dan nog is prediking der leer van zich zeiven hoog te houden het krachtigste middel om tegen drankmisbruik te doen waken. Dat juist is ook de reden, waarom wij niet kunnen instemmen met het streven om bv. uit de caritines den sterken drank te weren. Op het Internationaal congres te 's Graven hage kwam ook het gebruik van dien drank in het leger ter sprake. Kapitein W. J. G. van der Veur van Hellevoetsiuis, se dert 28 jaren officier van het Nederlandsche leger en uit dien hoofde volkomen bevoegd om een oordeel uit te spreken aangaande het gebruik, dat door onze militairen ge maakt wordt van sterken drank, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de Nederlandsche soldaat over het algemeen lang niet zoo onmatig is in bet gebruik van alcoholische dranken als in andere staten, waartoe vooral ook bijdraagt de uitstekende voeding, de behandeling enz. van de» soldaat bij ons te lande én het strikte verbod aan leveranciers van fourages en levensmiddelen, om aan de militairen alcoholische dranken aan te bieden, en andere maatregelen, door het ministerie van oorlog en het legerbestuur genomen. Hij kwam tot de conclusie dat, ingevolge de maatregelen, door het Nederlandsche mini sterie van oorlog genomen tegen het misbruik van sterken drank in het leger, da matigheid regel en de dronkenschap groote uitzondering is in de gelederen der Nederlandsche troepen. Die stelling is betwist; men heeft het tegendeel beweerd en op dien grond aan gedrongen op verbod van het schenken van sterken drank in cantines. Hier dus ook dezelfde zucht naar ziekelijke overdrijving. Stel dat de bewering der bestrijders van den heer Van der Veur juist is, zou dan het drankmisbruik onder de soldaten ver minderen, wanneer men hen er toe noopte alleen buiten de kazerne te zoeken, wat zij nu nog daarbinnen, onder controle en onder waarborg dat zij goede en geen ver- valscbte waar krijgen, kunnen bekomen Wie in deze goed en practisch handelen wil houde juist in de cantines de gelegen heid open om daar, zooals thans gewoonte is, op gezette lijden en tot eenc beperkte hoeveelheid, te bekomen, wat, volgens man nen van gezag, bij matig gebruik geen nadeel berokkent. Tegen drank-wisèrwii willen wij helpen strijden, mits men dat doe laDgs den weg, dien de kracht van het individu staalt; dien de mensch tot de overtuiging brengt van de waarheid der schoone woorden, door monseigneur Darboy, aartsbisschop van Pa rijs, in zijn Gouvernement de soi-méme genit, dat geen mensch vrij is, die aan zijne lusten botviert. La liberté ne consiste pas du tout a faire ce qu'on veut, la liberté consiste a faire ce qu'on doit. Quand un homme fait tout ce qu'il veutn'a-t-ilpas autant de maltres qu'il a de caprices Chacun de ees caprices régne sur luile captive et le bafoueil est lejouet de tout ce qui se passe dans son intelligence dans dsn coeurdans ses sens. Comment eet homme ose-t-il se dire libre, lui qui est l'esclave des choses les plus opposêes II n'y a d'hom me vraiment libre que celui qui relive de la r ai son, de la vèrité, de Dieu, qui ne recon- nait pas d'autre maitre." Verheffing van den mensch, hem zijne waarde en zijne kracht doèn gevoelen, dat moet de grondtoon zijn van de bestrij ding van bet drank misbruik. En op dien grond scharen wij ons be slist aan de zijde van den Nederlandschen Volksbond, omdat deze vele uitste kende middelen toepast, waardoor het belang van tal van personen wordt bevorderd omdat door dien Bond gestreefd wordt naar verbetering van arbeiderswoningen, ophef fing van toestanden, die het individu tegen z ij n zin dwingen op plaatsen te komen, waai hij noodeioos aan verleiding blootstaatom dat die Bond in onze maatschappij tal van nuttige zaken wil tot stand brengen, die op het familieleven van den arbeider gunstigen invloed kunnen uitoefenen, en weg nemen wat zoo licht tot armoede en ellende voert, die op haar beurt weer aanleiding geven tot drank- rtdsbruik. Op dien weg is nog veel te doenmaai ook langs dien weg alleen is, naar onze overtuiging, het doel te bereiken dat men moet najagen den mensch krachtig te maken tegen den strijd des levens, en dus ook tegen een misbruik, dat zooveel jammeren met zich voert. Ook andere bladen maken enkele opmer kingen naar aanleiding der onderscheidingen bij gelegenheid van den jaardag der koningin. Zoo juicht de Tel. het toe dat geen namen van kamerleden onder de gedecoreerden voor komen. Dit toch zou aanleiding hebben kunnen geven tot opmerkingen die noch der regeering noch der kamer aangenaam konden zjjn. Het blad betreurt het echter dat niet een vrouw een onderscheidingsteeken heeft ontvangen. Het anti-revolutionnaire blad te Goes vraagt, waarom de voorzitter van Patrimonium, de jjverige Kater, voorbijgegaan werd voor den heer Pastoors, den voorzitter van den Ned. R.-K. Volksbond, die in dienstjaren verre achter hem staatwaarom juist de predikant Bavinck gelauwerd moest in plaats van zijij collega Abels, die, de oudste der dienstdoende predikanten, zjjn halve eeuwjubilé reeds heeft gevierdwaarom de theologische school juist in de decoreering van Noordtzij moest geëerd worden, waar toch zjjn ambtgenoot Wielinga vóór hem in dienst getreden en vrijgebleven was van de weinig eervolle Colorado-operatiën. De tegenwoordige zitting van de staten- genéraal zal op Zaterdag 16 dezer, des na middags te 3 uren, op de gebruikeljjke wjjze dóór den minister van binnenlandsche zaken worden gesloten. Bij kon. besluit van 30 Augustus is tot voorzitter van de Eerste kamer der Stateh- generaal, gedurende de zitting die zal aan vangen op den derden Dinsdag in September, benoemd mr A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Bjj beschikking van den minister van water staat, handel en njjverheid zjjn, met ingang van 1 dezer, bij den rijkswaterstaat bevorderd tot opzichter 2de klasse L. Kuiler, thans opzichter 3de klasse, en tot opzichter 3de kl. J. N. O. Mink, thans opzichter 4de klasse. Door burg. en weth. van Middelburg is aan den heer W. van Enst, op zjjn verzoek wegens vertrek naar elders, eervol ontslag ver leend als assistent bjj het onderwjjs in het hand- en rechtljjnig teekenen aan de burger avondschool alhier, en is in diens plaats be noemd de heer P. C. de Does, opzichter bjj de gemeentefabricage alhier. Voorts is de heer Th. I. Pas voor den cursus 1893/94 gecontinueerd als tjjdeljjk assistent bjj het teekenonderwjjs aan genoemde school. Tot lid van den schuttersraad alhier is ter vervanging van den heer P. H- van Rotten, wegens zjjn overgang tot de reserve eervol ontslagen, door burg. en weth. benoemd de heer 1. van Ham, schutter. Maandag middag te half drie uren houdt de kamer van koophandel en fabrieken alhier een openbare zitting. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer J. J. Six Djjkatra, pred. te Cadzand, na meer dan vjjftigjarigen diensttjjd eervol emeritaat verleend met in gang van 1 October. De heer N. J. van der Dujjn te Middel burg is benoemd tot onderwjjzer aan de bjj- zondere school te Kapelle a/d. IJsel. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht dit jaar op te Axel 215.53 en te Oost- en West-Souburg m et Groote Abeele (ger. kerk) f 20. Deze week trokken alhier verschillende groote of minder groote pleizierjachten de aan dacht der wandelaars langs de Loskade. In de haven van Vlissingen ligt thans een groot Amerikaansch plezier stoomjacht, genaamd Roxana, laatst komende van Grimsby. De zich aan boord bevindende eigenaar is de zoon van den bekenden naaimachine-fabrikant Singer. Aanvankeljjk naar Antwerpen bestemd, besloot bjj, wegens te duchten oponthoud door quarantaine-maatregelen, te Vlissingen binnen te komen en verder de reis per spoor te doen. Vrjjdag werd het bevel over Hr. Ms. stoomkanonneerboot Dog te Vlissingen overgenomen door den luit. t/zee le kl. De Brujjne, tengevolge van het vertrek van den op non-activieteit gestelden luit. t/zee le kl. K. J. Bal. Door het bestuur van den Spieringpolder werd heden morgen, ten kantore van den heer J. J. Ochtman te Goes, in het openbaar aan besteed het uitvoeren van zink- en stort- werken aan den oever van den polder langs de Zandkreek. De begrooting bedroeg f 19.800. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. v. d. Hoek te Terneuzen voor f 22.300; J. de Jonge te Biezelinge voor f 21.878J. de Bree Fz. te Terneuzen voor f 21.500j. F. Polfiiet te Walzoorden voor f 21.287B. den Exter v. d. Brink te Krabbendjjke voor ƒ21.145 J. v. d. Plas te Hardinxveld voor 21.133 C. de Wilde Az. te Kattendjjke voor ƒ20.987; en F. J. Visser te Hansweert voor f 20.855. Het werk is niet gegund. VISSCHEBUE1V. Aan het verslag omtrent den toestand der visscherjjen in de Schelde en Zeeuwgche stroo men in 1892 is het volgende ontleend. In de vaart zjjn zes politievaavtuigen, te weten de stoomboot Argus, de boeier Schelde, de botters Valk, Sperwer, Zwaluw en Arend, terwjjl bovendien esn huurvaartuig tjjdèljjk in dienst is, tengevolge van de uitbreiding, die bet bewakingsgebied der visscherjj-politie heeft verkregen in verband met het hierna te vermelden nieuwe reglement, Het personeel der visscherjj-politie gaf dit jaar over 't algemeen reden tot tevredenheid. De vaartuigen voldeden alle goed en ver keerden in goeden staat. Door de ambtenaren, belast met het toezicht der visscherjjen, werden Opgemaakt 153 pro cessen-verbaal ter zake van overtreding van bet reglement en diefstal van visch of vi'scti- tuig, waarvan 106 door de beambten der vis scherjj-politie. Bjj Kon. besluit van 11 Aug. 1892 (Staats blad no. 198) is vastgesteld een nieuw regle ment op het bevissehen der Schelde en Zeeuwsche stroomen, welk reglement in wer king is getreden den len September d. a. v., terwijl de vervanging va» het kon. besluit van 17 Juli 1875 (Staatsblad li0 134) door een nieuw kon. besluit, regelende het beheer, wordt tegemoet gezien. Bjj het nieuwe reglement is o. m. bepaald, dat onder Schelde en Zeeuwsche stroomen ook worden verstaan de tot de provincie Zuid-Holland behoorende gedeelten van het Brouwershavensche gat, het Springers- diep, de Vlieger, de Hals, de Biejiingen of G re velingen en de Krammer, oostwaarts to4

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 1