ZITTING VAN DINSDAG 4 JULI 1893. 5 Terbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal door middel van een stoomtram, tot het bekomen van eene provinciale subsidie, te stellen In hare handen tot nader onderzoek dat hieruit moet opgemaakt worden dat de Gede puteerde staten nog iets te dezer zake zouden willen onderzoeken dat hij evenwel moet veronderstellen dat Gedepu teerde staten, wat de hootdzaak betreft, thans voldoende op de hoogte dezer zaak zijn, daar toch gemeld adres om subsidie reeds ruim twee maanden geleden door het comité is ingezonden en de concessie, die reeds in Augustus 1892 werd aangevraagd, in Mei 1893 is verleend dat het algemeen bekend mag geacht worden dat deze zaak, die voor deze eilanden als een levenskwestie te beschouwen is, in hooge mate urgent is en dus geenerlei uitstel lijden kan dat het hierboven genoemde voorstel tot nader on derzoek in ieder geval eene vertraging van minstens een jaar zal geven, daar toch het comité in dat geval niet tijdig genoeg meer zich met zijne aanvragen om subsidie tot het rijk kan wenden, om die subsidie op de staatsbegrooting van 1894 te krijgen, aangezien de subsidie van het rijk afhankeljjk wordt gesteld van die der provincie dat het ons bekend is dat het rijk bereid is deze zaak te steunen dat het tot stand komen van de bedoelde stoomtram voor deze streken dringend noodzakelijk wordt geacht, en derhalve ieder uitstel wederom tot teleurstelling, en tot de reeds zoovele jaren ondervonden schade voor nagenoeg alle klassen der toch reeds zoo zwaar ge drukte bevolking zal moeten leiden; dat het ons voorkomt dat de zaak thans grondig onderzocht is dat bet bovendien voor het tramcomité nagenoeg ondoenlijk zoude worden, om zich aan de in de con cessie vermelde voorwaarden te houden, nl. om te zorgen dat met 1 Juli 1896 bedoelde lijn in exploitatie is. Het is om al deze redenen dat de gemeenteraad van Brouwershaven eerbiedig de vrijheid neemt met den meesten ernst tot UEd, groot achtbaren het verzoek te richten, om bedoeld adres alsnog in deze zomer vergadering te behandelen, of wel in principe te besluiten dat eene billijke subsidie, waarvoor het cijfer in de wintervergadering te bepalen, zal worden verleend. Het adres van den gemeenteraad van Dui vendijke luidt De raad der gemeenteraad van Duivendijke geeft met den meesten eerbied te kenneD, dat hij met leedwezen heeft vernomen het voorstel dat heeren Gedeputeerde staten dezer provincie aan uwe vergadering zullen doen, om het adres van het comité tot het verkrijgen van concessie voor de kortste verbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal, door middel van een stoomtram tot het bekomen eener subsidie uit de provinciale fondsen voor den aanleg en de exploitatie van den stoom tramweg Brouwershaven—Steenbergen te stellen in handen van Gedeputeerde staten, tot nader onderzoek dat het uitstel van behandeling eener zaak, die voor ons, ingezetenen dier eilanden, een levenskwestie en urgent te noemen is, oorzaak zal zijn van minstsns een jaar vertraging in de uitvoering der plannen, waartoe reeds de concessie verleend is, omdat het rijk zijne subsidie afhankelijk stelt van die der provincie en vóór uwe najaarsvergadering de staatsbegrooting voor 1894 wordt opgemaakt dat ook de ingezetenen dezer gemeente direct belang hebben bij eene spoedige totstandkoming der genoemde verbinding met den vasten wal door middel van een atoomtram Bijvoegsel van de middelburgsche Courant van monde redenen waarom de raad voornoemd UEd.A. be leefd doch met den meesten aandrang verzoekt, het bedoeld adres alsnog in deze zomervergadering te willen behandelen of wel in principe te besluiten, dat een billijke, nader in uwe najaarsvergadering te be palen subsidie zal worden verleend. Nog zijn ingekomen 11 gelijkluidende adressen, luidende Met belangstelling werd door ons vernomen dat door heeren Gedeputeerde staten van Zeeland aan het comité tot het verkrijgen vau concessie voor de kortste ver binding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal door middel van een stoomtram concessie is verleend voor den aanleg Tot het welslagen heeft bovengenoemd comité aan uwe vergadering een jaarlijksche subsidie aangevraagd en wenden wij ons tot u, ten einde onze sympathie te betuigen met het tot stand komen van den ontworpen stoomtramweg, met beleefd verzoek aan de gevraagde subsidie uwe volle goedkeuring te verleenen. Deze adressen waren gedagteekend Noordwelle 21 Juni en geteekeud M. Hoogenboom en 14 anderenOuwer- kerk Juni, H. Romeijn en 34 anderen Oosterland 12 Juni T. de Rijke en 33 anderen; Nieuwerkerk 9 Juni M. J. Mol en 39 anderen; Zonnemaire Juni J.A.Bolle en 55 anderen; Kerkwerve Juni P. Speijer en 81 anderen Duivendijke Juni, J. Gast en 30 anderen; Haamstede Jnni M. Bolle en 65 anderen; Renesse Juni VanBoet- zelaar en 25 anderen; Elleineet 19 Juni W. Kosten en 8 anderen en Serooskerke K. Stoel en 17 anderen. De voorzitter stelt, namens Gedeputeerde staten voor, de adressen te stellen in handen van het Gede puteerd college tot nader onderzoek. De heer J. A. Holle. Mijnheer de voorzitter met het voorstel van heeren Gedeputeerde staten kan ik bezwaarlijk medegaan, omdat daardoor de zaak een vol jaar zon worden verschoven. Een vol jaar, want zonder steun van het rijk is het onmogelijk de zaak tot stand te brengen en het rijk verleent dien steun niet alvorens de provincie over het verzoek om subsidie heett beslist. Nu wordt de rijks begrooting in September ingediend en is het, waar de statenver gadering eerst in November wordt gehouden, te iaat om nog een post op de begrooting van binnenlandsche zaken te brengen. Een ander bezwaar leveren de voorwaarden van con cessie op. Volgens art. 3 2 moeten de concessiona rissen binnen 3 maanden na de dagteekening der conces sie verklaren of zij de concessie aanvaarden en volgens art. 4, naar ik meeu, moet binnen een jaar na de dag teekening der concessie een reëel bedrag van 14000 als zekerheid gesteld worden, terwijl eindelijk vóór 1 Juli 1896 de exploitatie van den tram moet zijn aan gevangen. Een en ander levert natuurlijk moeilijkheden op; wordt de behandeling van het verzoek verschoven tot het najaar, dan zullen de concessionarissen op 5 Augustus moaieu verklaren dat zij de concessie aanvaarden, zonder te weten of het rijk of de provincie hulp verleenen zal. Wanneer in November de Staten besluiten subsidie te geven, dan moet zes maauden daarna de waarborg som gestort worden.Op de rijks begrooting voor 1893 kan, wordt subsidie verleend, eerst een post daarvoor uit getrokken worden, zoodat het dan zeer bezwaarlijk te achten is dat men 1 Juli 1896 gereed zal zijn. Een voorstel te doen omtrent het bedrag der subsidie is mij niet mogelijk, om reden de leden volstrekt niet op de hoogte der zaak zijn. Ik bepaal mij er daarom toe het voorstel te doen aan het comité, van wege de provincie te verleenen eene subsidie, waarvan het bedrag in de aanstaande najaarszitting zal worden bepaald, terwijl H.H. Gedep. ag 1» Juli 1895; 2

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 8