38 ZITTING VAN DINSDAG 11 JULI 1893. f 882.90uitgaven tot aanmoediging van voorlezingen over den landbouw door wandelleeraars f 300bijdrage voor de weduwenbeurs voor schoolonderwijzers in Zeeland, volgens het besluit der Staten van 4 Novem ber 1864, no. 7 I 1000subsidie voor ambachtsscholen I 1700 toelage aan het instituut voor doofstommen te Groningen, ad 50 in het jaar voor eiken doof stomme, die daarin uit Zeeland gratis zal worden opgenomen, f 300 toelage aan bestuurders der inrich ting voor doofstommen-onderwijs te Eotterdam f400; toelage aan het geneeskundig gesticht voor minder jarige idioten te 's Gravenhage f 300toelage aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middel burg (het eer3te van het tienjarig tijdvak) f 400; kos ten van instandhouding van den stoombootdïenst op de Wester-Schelde f 11.500subsidie voor een stoom- bootaienst tusschen Walzoorden en Vlake en een wagendienst tusschen Walzoorden en Hulst f 10.000 belooning van den persoon, belast met het toezicht op de uitoefening van den stoombootdienst tusschen Walzoorden en Vlake f 150subsidie voor de spoor boot-maatschappij te Middelburg (het derde van het tienjarig tijdvak) f 24.000 subsidie aan de maat schappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Breskens naar Maldegem met een zijtak naar Sluis f 6000 subsidie aan de IJzendijksche stoomtramwegmaatschappij te IJzendijke f 3000; sub sidie aan de Vereeniging tot bevordering van animale koepokinenting te Middelburg f 200; subsidie aan gemeenten ter voorziening ln de behoefte aan genees- en verloskunnige hulp in Zeeland f 1100; subsidie aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor de bevordering en aanmoe diging der paardenfokkerij in die provincie f 2350 verzekering van de werklieden bij de provinciale wer ken, tegen ongelukken f 280laatste gedeelte van het aan het waterschap Cadzand toegekend renteloos voor schot voor wegsverbetering f 578. Hoofdstuk IX. Onvoorziene uitgaven is geraamd op f 11.985.89J. Inkomsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 63.621.67$. Hoofdstuk II. Opbrengst van belastingen en heffin gen I 272.740.—. Hoofdstuk III. Baten en opkomsten, spruitende uit voorwerpen in eigendom aan de provincie toebehoo- rende, of die door de Provinciale staten beheerd worden, f 3392.50. Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f65.666.82; subsidie uit 'a rijks kas, bij wijze van abonnement, voor het onderhoud der groote wegen van de tweede klasse met hunne em- branchementen f 3.000.subsidie uit 's rijks kas voor den stoomvaartdienst op de Wester-Schelde f4.000.—teruggave van verschillende besturen, cor- poratiën of bijzondere personen, wegens in 18741893 verstrekte rentelooze voorschotten voor het verbeteren van bestaande of het aanleggen van nieuwe wegen, haven en andere middelen ter verbetering der ge meenschap in Zeeland f 35.247 32; teruggave van ver schillende besturen, wegens kosten van verpleging van arme krankzinnigen in de gestichten te Dordrecht, Loosduinen en Kosmalen f 22.450. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten memorie. Het totaal der ontvangsten en der uitgaven be draagt f 405.420.995. Het alge-meen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer SeHneqain. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 39 leden, waaronder 6 leden van Gedepu teerde Staten. De gelegenheid voor algemeene beraadslagingen geopend zijnde, werden deze niet gehouden. Bij het onderzoek der verschillende hoofdstukken en artikelen der uitgaven, die het eerst aan de orde waren, werden de volgende bemerkingen gemaakt of vragen gedaan, als In twee afdeelingen werd de wensehehjkheid uitge sproken, dat voor de levering der benoodigde steen kolen voor de stoomboot op de Wester-Schelde eene openbare aanbesteding zoude worden gehouden, waar omtrent in eene afdeeling door de leden van Gedepu teerde staten werd geantwoord, dat het Joopende contract van de levering is gesloten na openbare aanbesteding en inmiddels onder voordeelige voor waarden is verlengd. In eene afdeeling werd bij hoofdstuk V, artikel 2, kosten drukwerken en zoo voorts, de vraag gedaan, „of bij het doen van mededeelingen in de openbare dagbladen niet wel eens te voorbarig werd gehandeld en zaken werden openbaar gemaakt, waarvan de me- dedeeling aan de eerstbetrokkene onder geheimhou ding was geschied!" In diezelfde afdeeling werd bij hoofstuk VIII, artikel 19, »kosten van instandhouding van den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde" door een lid herinnerd aan den wenk, ten vorigen jare gegeven, om retour- kaarten uit te geven, welk denkbeeld in overweging zoude worden genomen, doch nog niet was verwe zenlijkt geworden. Een ander lid vestigde de aandacht op de omstan digheid, dat door vermeerderd goederenvervoer, voor namelijk ook van gist, en het inleggen van oude booten in den dienst zeer dikwijls de correspondentie van uit Breskens op den ochtendtrein, die van het stads- station te Vlissingen afrijdt, wordt gemist. Daf lid zoude wenschen, dat door de aanschaffing van een derde boot, van grootere vaartsnelheid, de geregelde correspondentie mocht worden verzekerd. Hetzelfde lid wees nog op de verminderde zeewaar digheid van de Wester-Schelde na het plaatsen van een nieuwen ketel in dat schip, waardoor de snelheid van vaart eer verminderd dan vermeerderd is. Voorts op de zeer gebrekkige bediening van wege de hof meesters op de kleine booten, waar de weinige ruimte op allerlei wijze ten ongerieve der passagiers wordt aangewend. Verklaarde een ander lid de bezwaren tegen het dikwijls missen van eene belangrijke correspondentie te deelen, tij meende dat waar de aanschaffing eener derde boot op financieele bezwaren zoude stuiteD, door het doen varen der trage booten op bepaalde dagen, waarover bekendmaking zonde moeten worden gegeven, aan het bezwaar voor een deel zoude kunnen worden tegemoet gekomen. Deze wees voorts op de wenschelijkheid1° dat de verschillende belooningselementen van de commis sarissen en agenten (art. 2—5 en 16 van den staat) worden gebracht tjt een vast cijfer2». dat de zoo genaamde pleizierreizen, uitsluitend door de groote booten, alken dan plaats hebben, wanneer de gewoné dienst in geenen deele daaronder lijdt, en 3°. dat onderzocht worde, of het cijfer van f 450, toegelegd aan Van Gend en Looi voor het goederenvervoer tusschen de buitenhaven en Vlissingen, niet zal kun nen worden gewijzigd, nu bpna alle treinen van het havenstatiou vertrekken. Van wege Gedeputeerde staten werd eensdeels tegen' nitbreiding van den dienst op de Wester- Schelde be zwaar geopperd en de meening geuit, dat de uitge sproken klachten overdreven waren.

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 41