I would like to know, if possible, a prompt answer, as 1 am intended to deliberate it with mine report to the town governmeut. is dan in verreweg de meeste plaatsen van ons land. Verder vroeg de heer De Witt Hamer ot wij met de thans gebruikt wordende kolen eene lichtkracht van 16 kaarsen konden verkrijgen, waarop ik ZEd. antwoordde, dat dit voortdu rend, zonder medegebruik van Cannelkolen of carbureeren, niet mogelijk was. Dan begrijp ik niet, verklaarde ZEd. daarop, hoe ot vroeger alhier zoo vaak vermeld werd, dat er een gas met een lichtkracht van 16 kaarsen werd verstrekt. Ik merkte ZEd. op dat het ook hier weer afhing van den standaard en den photometer, waarmede de lichtkracht bepaald werd, en dat de waarnemingen, waarop de heer mr De Witt Hamer doelde, waren gedaan met den Verifi< cateur van Giroudterwijl na 1889 de licht kracht met den Letheby Bunsen Photometer werd bepaald. Ik deelde daarbij ZEd. nog als eene bijzon derheid mede, dat, toen een collega in zijn verslag neergeschreven bad, dat de lichtkracht met den Girond bepaald ruim 17 kaarsen be droeg, ik aan dien collega vriendelijk verzocht mij eens de verhouding mede te deelen, die hij opzichtens de stijghoogte van het meetklokje en het getal kaarsen aangenomen hadwaarop mij later bleek, dat dit een verschil gaf van ruim 2 kaarsen, m. a. w. waarvoor die collega 17 kaarsen aangaf, werd door onB op ruim 14.5 kaars vastgesteld. Ook hierin bestaat dus ben opmerkelijk verschil. Reeds dadelijk bij mijne komst in het lokaal in de St Pieterstraat, bemerkte ik, dat de door het comité gebruikt wordende photometer in vorm atweek van die, aan de gasfabriek ge bruikt, waarom ik de opmerking maakte, dat, wanneer men eene vergelijking wilde maken, het dan in de eerste plaats noodig is, dat men gelijke maten gebruikt, en het, mijns bedunkens, niet onmogeljjk was, dat hieruit de verschillen voor een groot deel waren voortgevloeid. Bij den heer Koning, die te kennen gaf, dat hij te 's-Gravenbage en te Utrecht de pboto- meter-kamers had bezocht, meende ik op te merken, dat ZEd. het vaste idóe had, en dat is ook juist, zooals ik UEd.A. schriftelijk mededeelde ieder photometrist houdt zich van de deugdelijkheid zijner waarnemingen overtuigd dat de door het comité gedane metingen de eenig juiste waren. In die meening werd ik versterkt, toen die heer zeide dat een mijner collega's, die den toestand alhier vernam, aan hem had medege- gedeeld, dat deze best begrijpen kon, dat de lichtkracht niet hooger was, ja zelfs, indien het comité hooger cijfers verkreeg, hg aan de waarde daarvan zou moeten twijfelen. Ik verklaarde aan den heer Koning, dat ik niet eens den naam van dien collega, noch de gemeente waar hij woonachtig was, wilde weten, omdat mjj zulks maar zou verbitterenmaar toch vroeg ik aan ZEd. wat die collega dan wel van den toestand der Middel burgache gas fabriek wistwaarop de heer Koning mij mede deelde, dat het bekend zijn van den toestand zich alleen bepaalde tot het weten van den duur van het distillatie-proces der steenkolen in de retorten, hetgeen, zooals UEd.A. bekend is, hier ongeveer 4J uur is, daar 5maal in de 24 uren geladen wordt. Hierop gaf ik den heer Koning te kennen, dat die collega al een zeer voorbarig oordeel over een gasfabriek uitgesproken had, door dit te bepalen alken uit de wetenschap hoelang de kolen in de retorten verblijventerwijl ik er aan toevoegde nimmer een zoo lichtvaardig oordeel over eene zoo ernstige zaak als de onderhavige, nog wel tegenover een collega, uitgesproken te hebben. Viel mg het verschil in vorm van hun pho tometer met den aan de fabriek gebruikt wor denden op, ook de wijze van waarnemen by het comité was anders dan de onze en wel in dier voege dat de proef onafgebroken een half uur duurde en uit de reeks van een twintigtal waarnemingen in dat tijdsverloop de gemid delde werd getrokken. Iedere proef aan de gasfabriek duurt 10 minuten, in wolk tgdsverloop uit 10 waarne mingen de gemiddelde wordt genomen, welke laatste methode bg de Gasworks Clauses Act 1871 is voorgeschreven en bij de Gasre/erees te Londen en in geheel Engeland in gebruik is. De gemiddelde uitkomst van de waarnemingen op den avond van den 15 Februari in het lokaal, in de St. Pieterstraat gedaan, resp. 12.94,13.94 en 14.09 kaarsen aangevende, was 13.66 kaarsen. Met de Letheby Bunsen Photometer aan de gasfabriek werd op datzelfde tydstip een licht sterkte van 15.09 Eng. standaard-kaarsen ge constateerd. Intusschen zy hier medegedeeld, dat ik in deze de opinie van dr Japikse deel, dat de op dien avond gedane waarnemingen, wegens het vry drukke verkeer, dat in het lokaal geheerscht had, niet als nauwkeurige waarnemingen aan gemerkt konden worden. Bij het eindigen van die eerste byeeukomst verzocht ik den heeren om nu ook een dergeiyk bezoek aan de photometerkamer in de gasfa briek te brengen en werd dit op acht dagen later bepaald. Op grond evenwel van de aangename wijze, waarop de besprekingen den eersten avond ge voerd waren en wgl deze toen door mij meer als inleiding werden beschouwd, als gevolg waarvan men uit den aard der zaak een en ander slechts vluchtig overziet, zoo verzocht ik den heer Japikse om den daaropvolgenden avond andermaal eene bijeenkomst in hun lokaal te mogen bijwonen, hetgeen door ZEd. wel willend werd toegestaan. In den avond van Donderdag den 16 Febru ari begaf ik mg derhalve wederom naar het lokaal in de St. Pieterstraat eu toen den photometer nauwlettender beschouwende, gaf ik nu meer bevestigend aan de heeren Japikse en Koning als mijne meening te kennen dat het groote verschil hoofdzakelijk aan de afwij king van het door hen gebruikt wordende toe- fffl was toe to sgbrljven, Wijl dit in yele opzichten niet beantwoordde aan de voor schriften bij de Engel-che wet geboden. In de eerste plaats vestigde ik er de aan dacht op dat het gas, voor het naar den stan daardbrander stroomde, in afwijking van de gebruikelijke en voorgeschreven wijze, eerst door den regulateur en daarna door den meter naar dien brander vloeide; terwyi by de weten schappelijk vastgestelde photometers juist het tegenovergestelde plaats had dat de experimentmeter de gewone experi mentmeter was en niet die met peilglas, als de onze, waarbij oogenblikkelijk zichtbaar wordt of de meter op het juiste waterpeil is, welk laatste vereischte een voornaam punt is bij het constateeren van het gasverbruik, omdat afwy- king in waterstand direct afwijking in gasver bruik geeft; dat de verbinding van de toestellen onderling en meer bepaaldelijk de aanvoerbuis van den experimentmeter naar den brander geheel uit Caoutchoucslang bestond, een materiaal, dat de eigenschap bezit om, zoolang tot het verzadigd is, het zware koolwaterstof in zich op te nemen en daardoor de lichtkracht van het gas, dat er doorstroomt, aanzienlijk te verminderen. Wel wordt de nadeelige invloed van het caoutchouc door langdurige doorstrooming van het gas weggenomen, maar ik gaf den heeren er by te kennen, dat bij een instrument, waarmede de lichtkracht bepaald wordt, te meer, indien zulk een instrument tegenover een ander als vergelijking moet dienst doen, alles moet vermeden worden wat maar eenigszins van invloed op de uitkomst der te nemen proeven kan zgn terwijl ik er eindelijk aan toevoegde, dat de beide heeren voor de correctie van barometer stand en temperatuur niet namen de tempera tuur van het door den gasmeter gestroomde gas, maar van de lucht in het vertrek. Uitdrukkeiyk wordt in de The Gas analyse Manual van Hartley in eene noot gezegd „The temperature to be talen is that of the gas passing from the meter and not that of the air'", Afgescheiden dus van de persoonlijke fouten die ieder photometrist, hoe ervaren hij ook wezen mocht, bij het bepalen der lichtkracht maken kan, zoo werd ik in mijn vermoeden gesterkt, dat het zoo aanzieniyk verschil in uitkomst voornamelgk aan het verschil van meetwerktuig zou te wijten zijn, reden waarom ik den heer Japikse beleefdeiyk verzocht, mij toe te staan, hun photometer op te nemen en in teekening te brengen, opdat ik in de gelegen heid zou zijn ook het oordeel in te winnen van elders gevestigde autoriteiten op het ge bied van photometreeren, welk verzoek de heer Japikse inwilligde terwijl ik van mijne zijde ook ZEd. in overweging gaf hetzelfdo met den aan de gasfabriek geplaatsten photometer te doen, door ook dien in teekening te brengen, en eveneens elders aan een onderzoek te doen onderwerpen. De uitkomsten, bg den photometer van het comité op den avond van 16 Februari ver kregen, en waarbij nu de gemiddelde uit een reeks van 10 waarnemingen in 10 minuten gedaan, evenals dat door de gasreferees is voorgeschreven, werd genomen, waren als volgt Dr. Japikse 13.54 kaarsen. Polet 14.25 De heer Koning verkreeg uit een reeks van 4 waarnemingen, in een vyftal minuten ge daan, een gemiddelde van 13.72 kaarsen. Aan de gasfabriek werd op datzelfde tyd- stip eene lichtsterkte van 14.68 Eng. standaard kaars waargenomen. Waar ik het verschil der uitkomsten voor namelijk toeschreef aan de afwijkingen der photometers, gaf ik den heer Japikse mynerzyds de verzekering, dat ik nooit twyfel gekoesterd had en zulks heb ik meermalen aan uw college medegedeeld aan de juistheid zyner persoonlijke waarnemingen, en sprak daarby zelfs als mijne overtuiging uit, dat ZEd. van vele zaken, de philosophic betreffende, op de hoogte was, waarvan ik niet afwist, maar dat ZEd. mg dan ook niet euvel moest duiden, dat ik met kracht myn vak verdedigde, een vak, dat ik van jongs af aan als levensdoel gekozen had. Daarop volgde van den heer Japikse de ridderlijke verklaring, dat ook hij voor zich zelf overtuigd was, dat er in de gasindustrie zaken voorkwamen, waarvan schrijver dezes beter dan hij op de hoogte was. Na deze wederzijdsche vriendschappelijke verklaring, dreigde een oogenblik een storing te ontstaan door de opmerking van den heer Koning, dat ik indertijd op eene vergadering van gasfabrikanten te Utrecht eens duchtig op d8 wetenschap had afgegeventerwyi ik nu de wetenschap huldigde. Onder verbetering aan den heer Koning, dat niet Utrecht maar Zutphen de plaats was, waarop ZEd. doelde, verzekerde ik ZEd. dat hg óf niet goed ingelicht óf althans de strekking van het door mg daar ter plaatse gesprokene niet juist begrepen had. Het zij mij vergund, EdelAchtbare heeren, ook deze interruptie mede te deelen, op ge vaar af zelfs dat UEd.A. het te gerekt acht, omdat ik er hoogelijk prijs op stel door de wetenschappelyke wereld, die den grond myner op de vergadering te Zutphen gehouden rede niet kent, niet verkeerd te worden begrepen. Een 7-tal jaren geleden toch werd, wijl een geacht lid onzer vereenigiog zijne denkbeelden over de vorming van aanstaande gasfabrikanten in ons vakblad Het Gas had kenbaar gemaakt, een voorstel aanhangig gemaakt om de con cept-wet der vereeniging zoodanig in te rich ten, dat ook de vereeniging in hare bemoeiin gen zou kunnen opnemen de zorg om bekwame gas-directeuren en gas-ingenieurs te vormen. Daar was nu op zich zelf niets tegen, mits niet als hoofdbeginsel gegolden had de bepa ling, dat alleen wetenschappelgk gevormde mannen, als technologen en ingenieurs, daarvoor in aanmerking konden komen, en het hebben Tan een diploma van eind-examen H. B. school als geringste eisch diende gesteld te worden. Daartegen nu was het, dat ik mijn stem verhief; geen uitsluiting maar toenadering wilde ik geen bevoorrechting van de theorie boven de praktijk, noch het tegenovergestelde, maar beide naast elkaar, vrijgelaten en aan gevuld. Toen gevoelde ik my teleurgesteld, omdat, naar ik zeide, steeds gehoopt had, dat bij het gasvak het rechtvaardig beginsel zou blijven heerschen, dat het aan ieder vergund zou zijn te streven naar de hoogste betrekking, en dat bij het benoemen tot die betrekking niet gevraagd zou worden naar graden of diploma's, maar naar de feitehjke bekwaamheid en ge schiktheid om de betrekking waar te nemen. Men belemmere niemand, sprak ik toen, en stelle zelfs den zoon van den eenvoudigen handwerksman in de gelegenheid, al mogen de middelen ontbreken om een middelbare- of hoogeschool te bezoeken, om, indien hg door lust en ambitie uitmunt, zich positie te ver schaffen. En ofschoon ik daarbij Amerika als voor beeld aanhaalde, in welk land niet in de eerste plaats gevraagd wordt naar diploma's, maar hoofdzakelijk naar gezond verstand, ook Neder land geeft daarvan nog schoone voorbeelden genoeg. Ook daar wordt dat rechtvaardig beginsel nog gehuldigd, dat, al is men ook uit eenvou digen kring ontsproten, men des ondanks door vlijt en nauwgezette plichtsbetrachting in de wereld vooruit kan komen. En was het na te verwonderen, edel acht bare heeren, en dat zy hier met beschei denheid gezegd waar mijne eigen levens ervaring als 't ware een afspiegeling was van hetgeen ik uitsprak, dat ik, waar niemand dit deed, mg voor die categorie van mannen op de bres stelde en n>y daarbij wellicht ecu hard woord ontviel, dat beter ware geweest gezwe gen te zijn? Na repliek in die vergadering vei klaarde ik dan cok, dat alleen het afleggen van examens of het bezitten van diploma's, als conditio sine qua non, voor het verkrijgen van de be trekking van directeur eener gasfabriek gesteld, hoofdzakelijk mijne beslijding gold. Dat evenwel de meerderheid ook in de voor gestelde wijze van opleiding niet deelde, bleek wel hieruit, dat het voorstel met 43 tegen 8 stemmen werd verworpen onder de tegenstem mers bevonden zich een groot aantal weten schappelijk gevormde mannen. Ik verklaarde echter aan den heer Koning, dat ik hem dank weet voor deze ontboezeming, omdat hij mij daardoor in de gelegenheid ge steld bad mijn standpunt te dien opzichte ook tegenover den heer dr Japikse, die mij ver- moedeiyk ook in dezen verkeerd beoordeeld bad, op te helderen. Den 18en Februari, in den voormiddag, werd ik in de gelegenheid gesteld om den photome ter van het comité op te meten en in teeke ning te brengen, waarbij ook de heer Koning tegenwoordig was. De bg dit rapport gevoegde teekeningen geven UEd.A. een juist beeld van den pho tometer, bij het gascomité in gebruik. Wyinn in Engeland slechts 2 soorten van photometers, nam. die van Letheby en die van Evans, bg de wet voorgeschreven zyn, acht ik het niet onbelangryk het artikel uit de wet, dat over de photometrie handelt, in zijn geheel weer te geven: Gasworks clauses act amendment act 1871, Schedule A. Part I. Regulations in respect of testing apparatus. The apparatus for testing the illuminating power of the gas shall consist of the improved form of Bunsens photometer, known as Letheby's open 60 inch photometer, or Evans inclosed 100 inch photometer, together with a proper meter, minute clock, governor, pressure gauge and balance. The burner to be used for testing the gas shall be such as shall be prescribed. The candles, used for testing the gas, shall be sperm candles of six to the pound, and two candles shall be used together. Part. II. Rules of testing for illuminating power. The gas in the photometer is to be lighted at least fifteen minutes before the testings be gin, and it is to be kept continuously burning from the beginning to the end of the tests. Each testing shall include ten observations of the photometer, made at intervals of a minute. The consumption of the gas is to be care fully adjusted to five cubic feet per hour. The candles are to be lighted at least ten minutes before beginning each testing, so as to arrive at their normal rate of burning, which is shown when the wick is slightly bent and the tip glowing. The standard rate of consumption for the candles shall be 120 grains each per hour. Before and after making each set of ten ob servations of the photometer, the gas examiner shall weigh the candles and if the combustion shall have been more or less per candles than 120 grains per hour, he shall make and record the calculations requisite to neutralise the effects of this difference. The average of each set of ten observations is to be taken as representing the illuminating power of that testing". Den 22en Februari had het voorgenomen te genbezoek in het laboratorium der gasfabriek plaats. By de beide metingen met den Letheby Bun sen photometer, en waarby zoowel door dr Japikse als door den ondergeteekende de me thode der gasreferees gevolgd werd, werd als uitkomst verkregen door dr Japikse 13.80 Eng. st. kaarsen en door Polet 14.67 Eng. st. kaarseD. De heeren Japikse en Koning onderzochten bij die gelegenheid ook onzen photometer, in de eerste plaats of deze wel waterpas stond en ten 2e of de afstand der kaarsen tot de gasvlam aan het voorschrift der Referees van 60 inches voldeed, waarby zoowel het een als het ander in orde bevonden werd. De opmerking werd echter door den heer Koning gemaakt, dat de gasvlam by hun pho tometer rnstiger brandde. Hier zy medegedeeld, dat de by onzen photometer gebruikte standaard-brander is gewaarmerkt als Certified by the board of trade. Na deze byeenkomst had er nog eene plaats op 7 Maart d.a.r., waarby de waarnemingen gelijktgdig in het lokaal in de St. Pieterstraat en in dat van de gasfabriek werden gedaan. In het lokaal in de St. Pieterstraat werden de proeven genomen door de heeren Koning en Gevers; terwijl aan de gasfabriek de heer Japikse met den ondergeteekende de waarne mingen deden. Met den photometer van bet comité werden twee waarnemingen gedaan met de volgende uitkomsten Koning 12 kaarsen, jhr Gevers 13.16 Met den Letheby aan de tabriek werden vier waarnemingen gedaan als le waarneming Polet 14.90 Eng. st. kaarsen 2e dr Japikse 14.66 3e Polet 14.16 4e dr Japikse 14.68 Ook thans weer een verschil van ruim 2§ kaars. Evenwel dient erkend te worden, dat al de genoemde waarnemingen, zoowel in de photo meterkamer van het comité, als in die der gasfabriek, niet al te scherp den toets der nauwkeurigheid kunnen doorstaan, vermits by photometreeren in de eerste plaats vereischt wordt kalmte en rust, zoowel by den waarne mer zelf als in bet lokaalfactoren, die men slechts aantreft bg photometreeren onder ge wone omstandigheden, en die, uit den aard der zaak in ons geval, door de eenigszins natnur- lgke spanning, waarin de waarnemers verkeer den, voor een groot deel werden gemist. Vraagt men nu, Edel Achtbare heereu, of door het gehouden overleg, wat werkelgk vriendschappeiyk is gevoerd, de door UEd.A op hoogen prijs gestelde oplossing van de tus- schen het comité en de gasfabriek gerezen verschillen is verkregen, dan moet ik dit met schouderophalen beantwoorden, teuzg ook het comité de meening toegedaan zij, dat hun photometer als betrouwbaar meettoestel bij onzen Letheby achterstaat. Waar ik hiervoren mededeelde, dat reeds bij den eersten aanblik bij mij de overtuiging rijpte, dat de afwijking in de photometers als de grootste oorzaak der verschillen moest ge noemd worden, zoo wilde ik echter in deze gewichtige zaak niet uitsluitend afgaan op eigeu oordeel eu bracht daarom dien photometer in teekening, met het doel om ook het oordeel in te winnen, als het ware in hoogste ressort, by eeno Engelsche specialiteit. Te dien einde richtte ik den 24 Februari aan de firma Alex Wright Co. te Londen, met insluiting der ook hierbij gevoegde calque, die door mij in Engelsche maten was overgezet, welke calque genoemde firma op mgn verzoek voor gezien geteekend terugzond, het volgende schrgven N» 3918. Middelburg, 24 Februari 1893. Mas" ALEX WRIGHT Co. 55, 55a en 56 Millbank street. London S. W Dear Sirs, la our city has formed a committee of gas- consumers, whom, against the gasworks, test the illuminating power of the gas. Their results are not equally with ours and so worse, that they usually mention much lower results with their photometer. You know of course, that we use your standard Letheby Bunsen Photometer, quite manufactured as the Board of Trade mention while the committee use the same photometer, as you will receive hereby a drawing. The length of this photometer is namely, from the middle of the candles to the middle of the gas-burner, 70"/, inches. Neither stands their photometer perfectly level, but makes a difference from inch to 10 inches, or the whole photometer about 7, inches. The openings in the screens are not placed correctly opposite each other and they are not equally large neither. The connection of the governor and of the experimentalmeter consists out of India-rubber tube, the leading ot the experimental-meter to the burner is of India-rnbber tube too, and its length is a little more than sixty inches. Besides, they use for the correction not the temperature ot the gas, which is passing from the meter, but they use the temperature of the air. Please pay attention, that the gas first streams, at their photometer, in the governor and after that in the meter and then to the burner. As you know, that in our Letheby the gas first comes in the meter and then streams through the governor to the burner. The committee's photometer-room is long 16 feet 3 inches, wide 13 feet 10 inches and high 10 feet and 5^ inch.while the ceiling is white and the walls are of a light coloured paper, the latter is covered on both sides with a black cloth, large about five feet square. The photometer is not placed next tho the wall. The photometer even is covered with a black cloth, especially the top and behind of it, where the caDdles and the burner are placed. There the committee thinks, that their pho tometer gives more trusting numbres than the Letheby, 1 kindly ask you to send me your opinion about tbis question, and please be so kind as to ask the opinion of the Board of Trade, or of the Gasreferees of Londen, or else of one of their membres, for it is a matter, which concerns your works and the photometer which is furneshed by you, The committee thinks, that their candles are better than yours, as I explain them, that your photometer and your candles and every thiog, what you deliver, deserves the most confidence and satisfy all demands of the science. With kind regards, I am dear sirs, Yours affectionated, (signd) P. POLET. Director of the gasworks and acqueduet. Note. Be so kind as to send me back the drawing, signed by you, as a proof, that it has been in possession pf you. (signed) P. P. Op deze missive ontving ik van de heeren WRIGHT Co het volgende antwoord London, Maart 1893. Herr P. POLET, Middelburg. Dear Sir. In reply to your letter of the 24 th. ult inclosing a tracing of a form of Photometer employed by your Town] Authorities in testing the gas snpplied trom your works, we have no hesitation in saying that it is completely at varianco with the form of Photometer, em ployed by the London Gas Referees and also as used in this country by alt the principal Government and other authorities concerned. It is such au instrument as we should in stantly confine to our „Scrap heap" and destroy. The fact, that the tests are run concurrently for half au hour in conjunction with the fact that it is also partially enclosed at back and top with black velvet is a'so much against the accuracy of the tests more especially if the room is also not perfectly ventilated id addition. Not only does tbis photometer not compley with the requirements of the Gas Works Clauses Act from which it has nothing in common, but it is also wrongly arranged for the proper supply of the gas to the burner and air also, if we are not mistaken. The reason that we did not submit the drawing to one of the London Referees is for the reason, that they have no power to give an opinion iu au Official capacity and in their private one would require a heavy fee for tbis. You may rest quite assured, that so far as tho practice in England is concerned, such a photometer would not be accepted for a moment by any scientiful man, who had had proper experience in testing gas. Yours faithfully (sigd) ALEX WRIGHT Co. Op grond van het hooge honorarium, dat daarvoor zou geëischt worden, heeft de firma Wright, de schet3 niet in handen van een der leden van de Gas Referees gestelddoch wan neer men mag aannemen, dat deze wereldbe kende firma niet lichtvaardig een óórdeel zal uitspreken, vooral niet daar zij wist, dat ik haar oordeel aan uw college, dus aan het openbaar gezag, zou overleggen, en wanneer ook ongetwijfeld hare opinie door de Gas Referees zou worden onderschreven, dan, Edel Achtbare Heeren, wordt daarmede de photo meter aan de gasfabriek alleen als bet meest betrouwbare instrument genoemd. Ik weet niet, Edel Achtbare Heeren, of het comité voor gasonderzoek zich bij de uitspraak van de firma Wright zal neerleggen, maar hoe dit ook zij, de gevoerde onderhandelingen mogen UEd.A. tot bewijs strekken, dat niets onbeproefd gelaten is om de vermoedelgke oorzaken op te sporen, die tot het aanzieniyk lichtkracht-verscbil aanleiding hebben kunnen geven. Ook over de drukking, Edel Achtbare Hee ren, schynt verschil van gevoelen te bestaan eu dat er werkeiyk in onze gemeente nog enkele wyken zyn, waar die druk te wenscbeu overlaat, is bekend; terwgi die te geringe druk voornamelgk moet worden toegeschreven aan do nog in die wijken liggende nauwe buizen, die meer dan 30 dienstjaren tellen, en waarvan de verruiming geen gelijken tred ge houden heeft met de aanzienlgke toename van gasdebiet, die meer bepaaldelijk in de laatste jaren ook in die stadsgedeeltenis waargenomen. In uw jaarverslag wordt dan ook ïeeds op dien toestand gewezen. En ofschoon, sinds de nieuwe gashouder in gebruik genomen is en daardoor de meerdere gasberging het geven van hoogeren druk toe liet, toch wil ik nog even wijzen op de uit spraak van den heer dr Van Doesburgh, die heet gezegd te hebben, dat naar zijne meeuing eene drukking van minstens 22 m.M., gemeten met den watermanometer op den uitlaat van den gasmeter, in ieder gebouw moet aanwezig zgn, en wel van uur vóór zonsondergang tot 2 uren na middernacht. Ik begin met hg vernieuwing gaarne getui genis af te leggen, dat ik den heer Van Does burg hoogschat eu aan zijne uitspraken groote waarde hecht. Indien echter de door den heer dr Van Doesburgh hierboven uitgesproken meening omtrent de geëiachte drukking van 22 mM., die gedurende het genoemde tgdsverloop in ieder gebouw achter den meter aanwezig moet zijn, als eisch moet gelden, dan durf ik de verze kering te geven, dat het grootste deel der gas fabrieken in Nederland aau die voorwaarden niet voldoet. Maar, zoo vraag ik bescheidenlijk, is die aan zienlijke druk ook wel noodig bij bet gebruik van goede branders? In Giiouds Traité de la Pression ik heb het meermalen betoogd: Giroud heeft van druk een speciale studie gemaakt lezan wij toch het volgende „11 est admis aujourd,hui que les bees les meil- leurs sont ceux qui dêpensent le gaz sous une pression exsessivement fa ible; cc principe, souuent affirmé, a été scientifiquemeat établt par Messieurs Paul Audouin et Paul Bérard, qui atrmnt a poser cetU conclusion remarqmbie

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 6