N°. 134. 136e Jaargang. 1893 Y rijdag 9 Juni. Middelburg 8 Juni. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.- Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel; Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Reclames 40 cent per regel. Toette veil en iiunst. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. ONDERWIJS. LANDBOUW. MIIIIIIIU ISI.SIIIF COURANT. Thermometer. Middelburg 8 Juni 8 u. ra. 59 gr. m. 12 n. 70 gr., av. 4 u. 65 gr. F. Verwacht N. O. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Boddand,teKruiningenF.v.d.Peije,teZierikzeeA.C.deMooij,teTholenW.A. van Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh <fe Van Ditmax, te Rotterdam, de Gebr. Belineante, te 's Gravenhage, en A. de La Max Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten Toor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen. Vrljilelling landbouw bedrijfs belasting. Nu in de Tweede kamer de debatten over de bedrijfsbelasting in vollen gang zjjn en juist de al of niet ontheffing van het land bouwbedrijf een punt van overleg uitmaakt, achten wjj het niet ondienstig te wjjzen op een het vorig jaar in het Ned. Landb. Weekblad geleverde beschouwing, getiteld: Balans naar aanleiding der ingediende belastingwetten. Zjj luidde als volgt -De billijkheid vordert aan rechtmatige klachten tegemoet te komen." De Minister v. Pier Balans. De Rentenier: lo. Zal betalen 2y2 tot pl. m. 4 pCt. Financiën, van zjjn netto inko men, naarmate hy in de progressie deelt doet niets, doch geniet gelyk op van 's lands Staatsinstel lingen en bescher ming. 2o. Betaalt niets als zjjn vermogen beneden f 13.000 is. So. heett geen gebou wen en gereedschap noodig behalve de schaar. 4o. Zal nooit door eenige bedrijfsbelas ting getroffen kunnen worden iu zyn kwa liteit als rentenier. 5o. betaalt niets bij verkoop van zyn ef- ecten. De Boer: Zal betalen het zelfde als de rentenier, doch bovendien met zwaar werk om de belastbare opbrengst van zjjn grond te ver krijgen (met andere woorden zyn netto in komen), 6 pCt. van dat inkomen. Betaalt de rentenier dus 4 pCt., dan betaalt de boer van gelyk vermogen,na aftrek van 20 maal de grondbelasting, 93/4 pCt. van zyn inkomen. Betaalt 6 pCt. van de belastbare opbrengst zijner onroerende goe deren, al bezit hy daar van nog zoo weinig. 1 Betaalt voor de waarde van gebouwen en landbouwgereed schap, paarden, vee etc., alsof dat een blijvend kapitaal is, ter wijl het na eenige jaren grootendeels ver nietigd wordt en de onmisbare voorwaarde is, om de belastbare op' brengst van den grond te verkrjjgen. (De plaats is bier niet ongeschikt om te her inneren aan de groote onbillijkheid van den aanslag in de grond belasting voor land' bouwhoeven, schuren e. a., die eenvoudig die nen om de belastbare opbrengst van de lan derjjen mogelijk te ma ken en op zichzelf geen verkoopwaarde hebben dan voor afbraak). Blyftnog steeds blootgesteld in de be - dryfsbelasting te wor den aangeslagen. De verklaringen daarom trent van den Min.Pier- son leveren daartegen geen genoegzamen waarborg 2. Betaalt 2.15 pCt. by verkoop van zyn goed als mutatierecht 3 grond van de mogelijkheid, dat iemand zoowel roerend als onroerend goed bezit en, schulden hebbende, die schuld van zyn roerend vermo gen zou aftrekken om zoodoende weinig of niets te betalen. Zou dit wel ernst zyn en zou een eenvou dige bepaling, dat schulden in de eerste plaatg van het onroerend vermogen moeten afge trokken worden, dit heele bezwaar niet doen vervallen Als men gerechtigheid wil betrachten, dan moet ook de boven aangetoonde wanverhouding in betaling voor den boer ophouden, 't zjj door verhooging van belasting op het roerend ver mogen, 't zy door vermindering der boeren- lasten (grondbelasting en mutatierechten). Wat de afschaffing van tollen, vermindering van zoutbelasting e. a. betreft, zoo kan men die moeiljjk alleen ten goede van den land bouw komende beschouwen, elk burger geniet daarvan op gelyke wjjze. Het is te hopen, dat men weder niet het oude lied zal gaan zingen, dat grondbelasting geen belasting doch rente is. Alle denk beeld van rente verdwynt toch by de groote veranderlijkheid der grondbelasting, naarmate van hetgeen met of op den grond wordt ge daan 4. De bovenstaande tegenstellingen doen dui delijk zien, dat er nog heel wat ontbreekt aan de gerechtigheid omtrent het belasten van den eenen burger tegenover den anderen en 't is te hopen, dat by de aanstaande behan deling der voorgestelde wetten in de Tweede kamer de voorstanders van den landbouw zich doen gelden. Het denkbeeld, in het vorig verslag der Tweede kamer aangegeven, om de belasting alleen op het roerend vermogen te leggen vindt by den minister bestrijding, o. a. op 1 (en dikwjjls onder zware schuld, waarmede geen rekening wordt gehouden). 5 't Is nu maar te hopen, dat Zjjne Excel lentie stevig blyft staan in zyn verklaringen van dien tijd. 3 Als buitengewone gunst tot op dit cjjfer verminderd en waarvan de boer meestal geniet als hy dood of bankroet is en zyn boel moet verkocht worden. Over de vrijstelling nu van dien naar bet gevoelen van velen zoo zwaar belasten landbouwstand van aanslag in de bedrijfsbe lasting is vooral Woensdag in de Tweede kamer heel wat gesproken. De beeren Roessingk, De Kanter, Zjjp, Houwing, Viruly, Tydeman, Mees en De Beaufort (Wjjk by Duurstede) verdedigden allen die vrijstelling, overeenkomstig het voor stel vam den minister, hoofdzakelyk op vroeger aangegeven gronden. Daartegenover heeft de heer Poelman, zooals men weet, een amen dement ingediend om de landbouwers wèl in die belasting aan te slaan; in casu om par. van art. 3 van het ontwerp op eene belas ting op bedrjjfs en andere inkomsten te doen vervallen. By de toelichting van zyn amendement, in de zitting van Dinsdag, kwam hy in de eerste plaats op tegen het stelsel der wet om vooraf te schatten hoe groot de opbrengst van eenig bedrijf zal zyn. De wet kan bet object van belasting aanwijzen, bet bedrag van de belas ting bepalen, maar niet aanduiden tot welk cyfer eenig bedrjjf kan worden geacht belast baar te zyn. Daarom is de fictie, dat 't land bouwbedrijf slechts 4 pet. opbrengt van de daarin gestoken kapitalen, onverdedigbaar Kan de landbouwer niet berekenen wat kosten, wat winst is, de fiscus geve hem hulp. Maar hy stelle hem niet vrjj. Dat is in strijd met de Grondwetbet is een privilegieen 't is door niets gerechtvaardigd. Het beroep op de grondbelasting en de vermogensbelasting gaat z.i. niet aan; het grondbezit wordt door de grond belasting, het kapitaal door de vermogensbe lasting getroffen; het bedrijf is nog vrjj en grond en kapitaal worden eerst rentegevend door den arbeid, door 't bedrjjf. De vrijstelling strekt zich zeer ver uit en is dus van zeer groote beteekenis voor de wet. En de heer Poelman vreest voor grooten weer zin tegen deze geheele belasting, zoo deze vrjjstelliug, die hy een gunst noemt, wordt verleend. Tot de warme bestrijders van de vrijstelling behoorden verder nog de beeren De Meyier en Farncombe Sanders. Eerstgenoemde wees er op dat men, opko mende tegen dubbele belasting van sommige bedrjjven, of tegen het belasten van de amb tenaren, tot zwjjgen wordt gebracht. Maar als men tegen de vrijstelling van den landbouw opkomt, staan velen op, alsof er een onrecht geschiedt als men in een inkomstenbelasting allen, ook de landbouwers, opneemt. Men acht den aanslag van den landbouwer onbilljjk, maa; alleen voor dezen, niet voor ben, die grondbelas ting betalen voor den grond, waarop hun winkel of fabriek staat. Consequent zou het zjjn al zou de heer De Mejjier ook dat afkeuren als men allen, die grondbelasting betaalden vrjjstelde. Hy zag daarvoor echter geen grond en by zou dus vóór het amendement-Poelman stemmen. De grondbelasting drukt niet den landbouw, het bedryf wordt alleen door deze belasting getroffen. De aangevoerde redenen acht de beer De Meyier onhoudbaar, omdat wy bier te doen hebben met een inkomsten belasting, waarin alle inkomsten moeten wor den opgenomen. De beer Farncombe Sanders merkte op dat Zwitserland en Duitschland de boer ook voor zyn bedrjjf is belast. Hjj bleef staan op het sedert 1850 door de liberale partjj inge nomen standpunt van belasting van allen naar bun inkomsten, en wees ook op de onbillijk heid, om de boeren uit te sluiten. Er is geen eden om de boeren te bevoordeelendit komt op de kleine lui in de steden en't plat teland neder; deze slapen ook niet op rozen, doch die menschen hebben geen commissie gevonden om bun nooden te bezingen, gelijk de landbouw-commissie heeft gedaan. Hjj ontkende ook, dat de toestand zoo slecht is voor den landbouw. Wat de theorie der grondbelasting betreft beriep de heer Sanders zich op J. B. Say en Stuart Mill ten betooge dat grondeigendom niet is als andere eigendom, maar is een monopolie, waarvoor betaald moet worden. Ten opzichte tot de bollenkweekers, die de minister wel wil aanslaan, merkte de afge vaardigde voor Haarlem op dat, zoo de land bouw wordt vrjjgesteld, ook zjj moeten worden vrijgelaten. De beer Van Houten verklaarde dat de meerderheid der commissie van rapporteurs is voor het amendement van den heer Poelman, dus tegen vry stelling. Een politieke kwestie wilde de commissie biervan echter niet maken; zjj keurde bet af dat de heer De Kanter dit wel bad gedaan door de verklaring dat hy tegen bet geheele ontwerp zou stemmen als de landbouw niet werd vry gesteld. By kon. besluit is aan den heer P. S. Ha mel, eervol ontslagen consul-generaal der Nederlanden voor Zuid-Ckina, Honkong en Macao, een jaarljjksck pensioen toegekend van f 3000. 4 Onder balans had de enorme eengezet in de bezwaren van den boer in die men nog wel moeten rermelden op lasten op hem drukkend en uit- het adres van het hoofdbestuur der Roll. Maatschij van Landbouw aan de Tweede kamer by gelegenheid van de be handeling van de perequatie der grondbelasting Indische Pakketvaart-Maatschappij en daarbjj steenkolen vervoerde van Koetei naar de havens op Java. Het ligt voor de hand, dat de ont ploffing wordt toegeschreven aan het ontbran den van kolengas. Uit het booge Noorden kwam reeds zoo menige heerljjke litteraire vrucht, dat wjj altjjd gretig grjjpen naar elk nieuw boek, dat onze vljjtige vertaalsters uit de Scandinavische talen in de Nederlandsche overbrengen. Met inge nomenheid namen wjj daarom ter band Sonja Kovalevsky. Persoonlijke herinneringen van Anna Charlotte Leffler (hertogin di Cajanello), naar het Zweedscb door Ph. Wijsman, uitge geven door den beer J. P. Revers te Dordrecht. Een biographie van een wetenschappelijke en boog litterair ontwikkelde vrouw, geschetst door een begaafd auteur als de schrijfster van Een Zoniernachtsdroom, hoe kon het anders of hier moest een werk van groote aantrekkelijkheid gegeven worden Te zeggen dat dit boek zich gunstig onderscheidt van het gros der letterkundige werken, die dage lijks onze leestafel overstroomen, cen'estjurer gros. Sonja Kovalevsky is een buitengemeen boek, niet alleen omdat hierin een stuk van het leven en het karakter geschetst wordt van een buitengewone vrouw, de Russische mw Ko valevsky, in haar leven docent in de mathesis aan deho ogeschool te Stockholm, winster in 1888 van den Bordin-prjjs van het Institut de France-, niet alleen om den blik, dien bet ons hier ver gund is te slaan, in het zieleleven eener vrouw die gemarteld wordt door de voortdurende, botsing, waarin de ernstige taak, die zjj zich zelf bad opgelegdde wetenschap te dienen haar bracht met het verlangen om zich geheel over te geven aan de machtige roerselen van haar naar liefde snakkend hart; niet alleen het onderwerp bezit Sonja Kovalevsky Op het verzoek van den kerkeraad der Nederl. hervormde gemeente te Biervliet, gesteund door een adres van adhesie van 65 notabele leden dier gemeente, aan de ring- predikanten om den heer E. Rendink, gods dienstonderwijzer sinds 1 Juni jl. moet deze zonder salaris predikdienst verrichten ta mogen aanstellen tot hulpprediker met bezol diging van een deel der vacatuurgelden, is afwjjzend beschikt. Slechts éen van de vier predikanten pleitte voor inwilliging van het verzoek. Dinsdag 11. herdacht de heer A. P. Ver- hejjen, pastoor te Zuiddorpe, den dag, waarop hjj vóór 25 jaar tot priester gewjjd werd. Na kerkelijke plechtigheden werd ZEw. door het met vlaggen en sparren versierde dorp naar pastorie geleid, waar de heer A. Moerdjjk namens de ingezetenen den jubilaris geluk- wensebte en hem voor de kerk een zjj altaar aanbood. De schoolkinderen zongen een toe passelijk lied. Tegen den avond bracht het fanfarengezel- schap den jubilaris nog een serenade. Aan de armen had, namens den heer Ver- heyen, eene uitdeeling van krentenbrood en bons plaats. Volgens telegram uit Batavia aan de N. B. Ct is besloten tot het zenden eener expeditie naar Langkat. Uit Singapore wordt aan de Times geseind, dat bet personeel van de oliefabrieken te Langkat van Klambir is teruggekeerd. Het scbjjnt dat de vrees, die men koesterde, dooi de feiten niet is gewettigd. De gisteren aangekomen Oost-Indische mail bracht berichten uit Batavia tot 9 Mei. Luidens het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onder hoor igheden, loopende van 14 tot en met 27 April jl., viel er in dattjjdvak noch in Groot-Atjeh, noch in de onderhoorig- heden, iets bjjzonders voor. De weersgesteldheid was over het algemeen droog en zeer warmalleen de laatste dagen vielen in Groot-Atjeh overvloedige regens, die de Atjeh-rivier eenige keeren deden over- loopen. De gezondheidstoestand was, met uitzonde ring van Poeloe-Weh, alwaar gevallen van buikziekte en malaria bljjven voorkomen, op de zeeposten over het algemeen gunstig. In de geconcentreerde stelling was de toe stand ongunstiger. Het gemiddelde ziektecjjfer bedroeg 25 tegen 22 en dat van de beri-beri 10 tegen 10 gedurende den vorigen verslagtjjd. Het sterftecijfer was lager. ©en 6en Mei is in het kleinambtenaars- examen geslaagd met goed de heer W. C. Japikse. De hulponderwijzer D. Rottier is als hoofd onderwijzer overgeplaatst naar Tjiandjoer; terwjjl door de hulponderwyzeresH. E. Michae- lis het verzoek is gedaan om wegens tienjarigen dienst een jaar verlof naar Europa te erlangen. De onderwijzer der 2e klasse M. Maassen heeft wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa gevraagd. Zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd gemeld zou, luidens een parti culier telegram aan Het Vaderland, een ge deelte der bemanning van de Lombok by Segli (Atjeh) door den vjjand zjjn overvallen. De stuurman Prins werd gedood, de luitenant Fock en twee minderen werden gewond. Volgens een Reuter-telegram is te Londen een bericht uit Soerabaja ontvangen, aldus lui dende »Te Koetei (O.-kust van Borneo) is een ont ploffing ontstaan aan boord van het Holland- sche stoomschip Houthandel van de firma Ruwalda. Vjjf personen werden gedood en verschil lende gewond. Het vaartuig dreef af naar den beneden wal. De kapitein is te Soerabaja aangekomen". Nader verneemt men, dat de Houthandel van de firma P. Buwaida Co (Amsterdam I ea Semarang) tijdelijk in dienst was van de om aantrekkelijkheid maar tevens wegens de wjjze van behandelinghet is geen biographie, het is een gedicht in proza. Zooals de schrijfster zelve in haar inleiding beloofthet is mw Kovalevsky's eigen gedicht over haar per soon en leven en zooals Henrik Ibsen wenschte door mw Leffler (Edgren) dichterlijk behandeld, met veel sentiment doch zonder eenige sen timentaliteit, waartoe de stof zich toch zoo licht leendede krachtige, frissche, door en door gezonde geest der Zweedsche geeft relief aan het beeld der Russische, die geschilderd wordt in haar oorspronkelijkheid, getint dooi de zwaarmoedigheid en het fatalisme den Slaven eigen. Over het boek ligt een zacht waas van melancholie uitgespreidSonja's dood werd al te spoedig gevolgd door het overlyden harer vriendin, die weinige dagen voor haar dood de laatste proeven van dezen haar laat- sten litterairen arbeid nazag. Beide talentvolle vrouwen zyn in de kracht harer jaren heengegaan. Dankbaar zullen wy mej. Ph. Wjjsman zjjn wanneer zjj hare belofte vervult en weldra meer nog in het licht geeft van de werken van Anna Charlotte Leffler, wier nagelaten werken, gedeeltelijk nog in manuscript, door den broeder der overledene prof. Mittag Leffler te harer beschikking zyn gesteld om voor zoover zjj dit wenscht, in het Nederlandsch te vertolken. —Te New-York is na een lang lyden gestor ven de groote Amerikaansche treurspeler Edwin Booth. By gelegenheid van het veertigjarig jubilé van den veldwachter A. Arnoldi was Woensdag Wilhelminadorp in feestdosch. De gemeenteraad schonk hem een fauteuil, de ingezetenen van Wilhelminadorp boden hem een klok, een barometer en tafel aan, die van Kattendjjke zes stoelen en een kast. 's Avonds werd Arnoldi een serenade ge bracht en muziek gemaakt in het dorp. - In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Zierikzee is een voorstel tot reorganisatie der politie aangenomen. Het strekte om de nachtwachts af te schaffen en drie nieuwe agenten aan te stellen op eene jaarwedde van f 500, waarbij moet worden gerekend f 300 voor hunne eerste uitrusting, welk laatste bedrag de volgende jaren tot op de helft kan worden verminderd. Te Terneuzen is opgericht eene afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. Zjj telt een 30tal leden. De heer P. Visser Jz., hoofd der openbare school te Koudekerke, heeft om gezondheids redenen tegen 1 November eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking. Is voor velen het genomen besluit geene onverwachte zaak, toch zullen zegt onze berichtgever de bewoners van Koudekerke het betreuren dat meester Visser zjjn plan heeft moeten doorzetten. Door zijn ruim dertig-jarigen arbeid als hoofd der school alhier hebben zeer velen der bewoners zjjn uitstekend onderwjjs genoten Voor de gemeente is de heer Visser geluk kig nog niet'verloren, daar hjj zich hier met ter woon blijft vestigen, 't Is te hopen, dat hij nog jaren van zyn welverdiende rust zal kunnen genieten, zich wjjdende aan de belan gen dier instelingen, waaraan hij ijverig werkzaam is en hoopt te blyven. Te Leiden is het propaed. examen voor de godgeleerdheid afgelegd door den heer H. Seholte van Oostburg (cum laude.) Door de Zeeuwsohe commissie voor de rjjks- en provinciale paardenkeuring, bestaande uit de heeren M. Lucieer, veearts te IJzen- dijke, voorzitter, Job van der Have te Nieu- werkeik, secretaris, M. van Vliet, veearts te Kruiningen, C. J. Labrjjn te 's Gravenpolder en A. Govaert te Westdorpe, werd heden eene keuring geheuden van jarige en tweejarige hengstveulens en merriën. Daarvoor zjjn beschikbaar aanhoudings prjj- zen voor de hengstveulens van f 75 en f 60 en voor de merrieveulens van 60 en f 40. Aangezien de keuring over de geheele pro vincie plaats heeft, is nog onbekend welke dieren voor eene bekroning zullen worden voorgedragen. Ter keuring waren aangevoerd 1 hengst en 5 merrieveulens. Tevens had ook een keuring plaats voor het Nederlandsch Paarden-Stamboek. Daarvoor waren aangegeven 10 dieren, waar van een niet opkwam en 3 werden afgekeurd. 6 dieren zjjn in het stamboek opgenomen. By de gisteren te Terneuzen gehouden keuring voor het stamboek waren aangegeven 13 dieren, 1 kwam niet op en 4 werden afge keurd, zoodat 8 dieren zjjn ingeschreven. Heden middag werd in de Concertzaal alhier eene bijeenkomst gehouden van leden der afdeeling Zeeland van de Vereeniging het Ned. Rundveestamboek en leden van het bestuur der afdeeling Walcheren der Maat schappij tot bevordering van landbouiv en veeteelt in Zeeland. Die vergadering was door het bestuur der afdeeling van het Rundveestamboek bijeen geroepen op grond dat dit jaar voor de voor jaarsvergadering Noord-Beveland aan de beurt is, dat echter gaarne met een andere afdee ling wenscht te ruilen. In de afdeelingen Hulst en Oostburg bestoud groote belangstel ling voor deze vergadering maar bovenge noemd bestuur kwam het wenschelyk voor de zomervergadering te houden op eene plaats, van waar de bezoekers 's avonds hunne haard steden weder kunnen bereiken. Daarom was het oog op Walcheren gevestigd en het bestuur wenschte in deze bjjeenkomst te bespreken of dit denkbeeld gedeeld wordt en zoo ja de zaak te regelen.

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 1