Verspreide Berichten. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN ENZ. uit voor een wat hoofdbeginselen betreft ongewjjzigde aanneming van de kieswet- ontwerpen van het tegenwoordig ministerie. Moge deze ontwerpen vooral spoedig wetworden Voortgezet worde de hervorming van ons belastingwezen, door het liberale kabinet zoo krachtig ter hand genomen zoodat nu einde lijk een flinke bres is geschoten na vele mislukte pogingen in het tot dusver gel dende, zoo vaak en veelzijdig afgekeurde stelsel. Door staat en particulieren worde krachtig gearbeid aan de verbetering van den econo- mischen toestand van den middelstand en de arbeidende klasseen gebroken met een baatzuchtig individualisme dat reeds te lang en te veel aan grondige verbetering in den weg stond. Als de liberale party zich vernieuwende en verjongende in die richting werkzaam is en de teekenen des tjjds wjjzen er op dat wij daaromtrent goede verwachtingen mogen koesteren dan zal zjj nog veel meer dan zjj reeds deed Voor het welzjjn des lands kunnen verrichten. En wat ons betreft, deze hoop en die over tuiging kunnen ons de kracht geven om ook thans weer wat ook de uitslag moge zjjn met moed en vertouwen den strjjd bjj de stembus te aanvaarden." Door een langdurig applaus gaven de leden van hunne instemming bljjk. Na een korte zitting met gesloten deuren, werd overgegaan tot de behandeling van het eenige punt der agendavoorloopige candi- daatstelling voor het lidmaatschap der Pro vinciale staten, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. C. Lantsheer. Door het bestuur werden in verband met het behandelde in een vergadering van het Centraaal-comité der Centrale kiesvereeniging als candidaten genoemd de heeren J. Ver- kuyl Quakkelaar te Vlissingen en dr J. P. Berdenis van Berlekom, te Middelburg, dooi den heer Van Aken de heer dr A. van der Swalme, te Middelburg, en door den heer J. J. H. Doorenbos de heer mr J. van der Lek de Clercq, te Koudekerke. De heer Verkuyl Quakkelaar had zich be reid verklaard eene eventueele candidatuur te aanvaarden, terwjjl de heer Van Berlekom had verklaard, wanneer zulks in het belang dei- liberale party noodig en gewenscht werd ge acht, zich eene candidatuur te zullen laten welgevallen. De heer Van Aken kon eveneens mededeelen dat de heer Van der Swalme geen bezwaar had tegen eene candidatuur, welke mededeeling werd aangevuld door de verklaring van den heer A. Meeuwse dat de heer Van der Swalme schriftelijk verklaard had eene eventueele can didatuur te zullen aannemen. De heer Doorenbos kon omtrent de gezind heid van den door hem genoemden candidaat geene mededeeling doen hjj vertrouwde echter dat de heer Van der Lek de Clercq eene hem aangeboden candidatuur zou aannemen. Hierna werd de Ijjst gesloten en tot stem ming overgegaan. Ingeleverd werden 58 briefjes. 33 stemmen werden uitgebracht op den heer J. Verkuyl Quakkelaar, 18 op den heer dr Van Berlekom en 7 op den heer dr Van der Swalme. Deze heeren worden dus op de voorloopige candidatenljjst geplaatst. Van den uitslag der stemming zal aan het voorzittend bestuur der centrale kiesvereeni ging mededeeling gedaan worden en de tweede vergadering, waarin de eindstemming moet plaats hebben, zal vermoedeljjk tusschen 9 en 15 April gehouden worden. Nadat door den voorzitter nog was mede gedeeld dat de voordracht van den heer mr Smeenge, die onlangs verhinderd was hier op te treden, omstreeks half April zal plaats hebben, werd de vergadering gesloten. Als van een zeer goed geslaagde proeve van restauratie mogen wjj zeker wel gewag maken van de verandering, die een der wo ningen op onze Markt ondergaan heeft. Wij bedoelen het huis, thans het eigendom van de Vereeniging ter bevordering van het Vreem delingenverkeer in Walcheren te Middelburg. Geen wonder dat dit de by zondere aandacht van ingezetenen en bezoekers onzer stad trekt, want het maakt een alleraangenaamsten indruk. Onder toezicht van den heer J. A. Frederiks, architect alhier, gerestaureerd, geeft het nu te aanschouwen een der kleine winkelhuizen uit het begin der zeventiende eeuw, zooals men die alleen uit enkele teekeningen van stadsge zichten kent. Het geveltje is met de meeste zorg hersteld, zoodat slechts datgene is vernieuwd, wat latei- is aangebracht en niet tot den stjjl van het gebouwtje behoorde, of dat door den tand des tjjds te veel had geleden. De kleuren, waarmede de vensters beschilderd zyn, zjjn ontleend aan het wapen van Wal cheren, zijnde een zwarte dolfijn op een gouden grond, zwemmende op baren van goud en zilver- In het werk van prof. Ewerbeck over Holland- sche renaissance en in het Bouwkundig Tijd schrift zyn afbeeldingen van dit geveltje te vinden. Het geheel strekt zeker weer tot versiering van ons schoon marktpleinen te meer mag daarom hierbjj wel herinnerd worden, hoe bovengenoemde Vereeniging een en ander dankt aan de vrijgevigheid van een geacht en bekend stadgenoot, die reeds meermalen op verschillende wjjzen van zjjne belangstelling in de stad zjjner inwoning bljjk gaf. Door den minister van binnenlandsche zaken zyn benoemd tot kweekelingen bjj de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg: B, Klooster, P. C. Kappetein, D. J. Steunenberg, H. A. van Ravestjjn, A. van den Handel, F. H. Odink, A, Stolk, J. Zasburg, L, A; Laven, R. Oomkens, P. Eerwejjer, J, Huis- son, J. Ditmars, W. van Bellen, P. Ie Grand, J. W. Brouwer, P. Willemse, J. P. J. Krujjs Voorberge, L. E. Dingemanse en J. M. de Fejjter. Door wjjlen den heer J. C. Lantsheer, in leven bestuurslid van de vereeniging De Ambachtsschool alhier, is aan die vereeniging gelegateerd eene som van f 2000 vrij van successierechten. - In het verslag van de Vereeniging ter bevordering van animale koepokinenting te Middelburg over 1892, dat in de Donderdag gehouden vergadering dier vereeniging werd uitgebracht, wordt in de eerste plaats een woord van dankbare hulde gebracht aan de nagedachtenis van dr. B. Cartsen, in leven inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland, den man, die den eersten stoot gaf aan de oprichting van die vereeniging, wier belangen hij nagenoeg tot zijn dood toe mede hielp behartigen. Die hulp en mede werking tot in het afgeloopen jaar toe werden door het bestuur nog ingeroepen en verkregen. Verder ontleenen wij aan dat verslag het volgende De vaccinateurs, de heeren dr J. P. Berdenis van Berlekom, dr J. C. Bolle en dr J. J. Berdenis van Berlekom bleven als zoodanig voor de vereeniging werkzaam. Het aantal donateurs bedroeg by het einde van 189210, het ledental 115 (in 189111 en 117.) Van die 10 donateurs wonen er8in Middelburg en 2 in Koudekerke. Van de 115 leden zyn er 94 uit Middelburg, 2 uit Koude kerke, 2 uit West-Souburg, 1 uit Veere, 1 uit Oostkapelle, 1 uit Zierikzee, 1 uit Haamstede, 1 uit Oosterland, 2 uit Tholen, 1 uit St. Maar tensdijk, 1 uit Poortvliet, 1 uit Aardenburg, 1 uit Hulst, 1 uit Oostburg, 1 uit Westdorpe, 1 uit Hontenisse, 1 uit Kapelle (Z.-B.), 1 uit Ritthem, 1 uit St. Annaland, Van de donateurs betalen 19 eene jaarlij ksche contributie van ƒ5 en 1 eene jaarlijksehe bjjdrage van ƒ10. Van de leden betalen 2 ƒ3, 4 ƒ2,50, 5 ƒ2, 1 ƒ1,50 en 103 ƒ1 'sjaars. Het getal vaccinatiën, dat aan het bureau der vereeniging eiken Donderdag tusschen 3 en 4 uur werd verricht, bedroeg 391, dat der revaccinatiën 56. Het aantal verrichte vaccinatiën geschiedde van 28 personen beneden 1 jaar, 156 van 1 tot 3 jaar, 180 van 3 tot 6 jaar, 25 van 6 tot 12 jaar en 2 aan personen boven de 12 jaar. Van 12 kinderen is het resultaat onbekend gebleven, daar zy zich na de inenting niet meer vertoond hebben. De eerste inenting gaf geen resultaat by 4 kinderen en gaf minder dan 5 pokken bij 21 kinderen. De tweede inenting gaf bij de 4 eerstgenoemde kinderen respectievelijk 5, 10, 10, en 8 goed ontwikkelde vaccinepuisten; de auto-revaccinatie gat by de 2 kinderen, waar- bjj by de eerste intening slechts een pok was opgekomen, respectievelijk 4 en 6 pokken en by de 3 kinderen, waarby slechts 2 pokken waren opgekomen, de respectieve cyfers 5, 9 en 8. De oorzaak dezer mindere virulentie, die ook bij de kalveren gedurende een paar zittingen in den nazomer werden opgemerkt, kon door het bestuur niet nagespoord worden. De stof voor de inenting zoo van de kalve ren als van de kinderen voor de re vaccinatie en voor de verzending werd steeds verkregen door afwryving van de uitgesneden pokken met glycerine en water. Sedert Juli werd voor de inenting der kinderen reeds gebruik gemaakt van de pen, genaamd »vaccinestyle." De resultaten der verrichte 56 revaccinatiën zyn grootendeels onbekend gebleven. Het cjjfer der gedane verzendingen is gerin ger dan in vroegere jaren; daarentegen is de hoeveelheid verzonden stof aanmerkelijk groo- ter geweest. Steeds toch werd daarvoor gebruik gemaakt van de bovenvermelde glycerine- impulsie in buisjes, waarvan dikwerf een groot aantal ook al in verhouding tot de aanvraag, somwijlen tot 20 a 30, aan de aanvragers werd toegezonden. De vaccinateurs verzonden aan geneeskundigen binnen de gemeente 30 maalgeneeskundigen in de provincie buiten de gemeente 106 maalgeneeskundigen buiten de provincie 12 maal, te zamen 148 maal. Tot de verzendingen binnen de gemeente behoorden ook die aan den chef van den militairen geneeskundigen dienst te Middelburg voor de revaccinatie van het garnizoen en de bevolking van het huis van arrest. Voor zoover het bestuur bericht ontving omtrent de resultaten van de toegezonden stof, was dit steeds gunstig. Aan het verslag is toegevoegd eene schets van de inrichting van het eigen gebouw der vereeniging. Bjj het onlangs genouden examen voor de betrekking van opzichter van 's rjjks wa terstaat slaagden o. a. de heeren A. van Roojjen Lz., van Westkapelle en F. C. Hollestelle te Tholen. Donderdag avond gaf de zangvereeniging NuttigAangenaam en Stichtelijk te Koude kerke hare 16e jaarljjksche openbare uitvoering. Als altjjd was de opkomst van het publiek, dat deze uitvoeringen zeer op prjjs stelt, talrijk. Een 13-tal zangnummers, waarvan het bekende O, Pepita wel het meest in den smaak van het publiek viel, werden, onder leiding van den jjverigen directeur, den heer P. J. Terwoert, op uitstekende wjjze ten gehoore gebracht. Tusschen de verschillende nummers van het programma in, was eene kernachtige voordracht van den heer Allaard, hoofd der openbare school te Biggekerke, eene aangename afwis seling. Aan het eind der uitvoering sprak de burgemeester der gemeente een wöord van dank en aanmoediging tot den directeur en zjjne volgelingen. Bjj de Woensdag te Nisse gehouden ver kiezing van twee gemeenteraadsleden waren 48 van de 69 kiezers opgekomen en werden uitgebracht 46 geldige stemmen. Gekozen werd de heer Jobs Kloosterman Cz met 31 stemmen. Verder moet voor de tweede vacature herstemming plaats hebben tusschen de heeren D. de Winter, die 23 en A. Nieuwen- huijse, die 14 stemmen verkreeg. Voor het festival, dat gedui-ende de land bouwtentoonstelling te Tholen zal gehouden worden, zijn door het fanfarencorps Concordia 127 gezelschappen tot deelneming uitgenoodigd. - Door den gemeenteraad van St Annaland is Woensdag het salaris van den gemeente ontvanger, den heer J. Polderman Jz., met ƒ50 verhoogd en aldus gebracht op 300; is de heer L. J. Soeters benoemd tot onderwijzer aan de avondschool van April tot November op eene belooning van ƒ50; is den heer W. Bruijnzeel tegen 1 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag als onderwijzer verleend en is als ken nisgeving aangenomen een schrijven van mej. C M. van 't Hof, waarin zij haar dank betuigde voor de verhooging tot ƒ500 van hare jaar wedde als onderwijzeres. In de heffing van het schoolgeld is, behou dens nadere goedkeuring, wjjziging gebracht. De politie-verordening is gewijzigd en vast gesteld; de verpachting van vier moestuintjes, aan de gemeente behoorende, had plaats voor 14 jaar en ten slotte werden aangewezen de leden van het stembureau bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer W. Pape, op 17 April. De marechaussee Engels te Gilze (N.-B.) en Janssen te Axel hebben onderling van standplaats verwisseld. In de Donderdag te Axel'gehouden ge meenteraadszitting waren 9 leden aanwezig. 2 vacatures. Een voorstel van den heer Lamaitre tot wijziging van de verordening op de brandweer werd verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Nadat een stembureau voor de a. s. verkie zing van een lid voor den gemeenteraad op 11 April was gekozen, werd tot president van het algemeen burgerlijk armbestuur, in de plaats van den heer M. Smies, benoemd de heer J. Wieland. Eene benoeming van een onderwijzer aan de openbare school had niet plaats, aangezien van de twee op de voordracht staande heeren éen zich had teruggetrokken. Het primitief kohier van den hoofdei jjken omslag voor 1893 werd in eene besloten ver gadering vastgesteld. In de plaats van den heer P. Raymond is tot brandmeester benoemd de heer J. Smies. In de Donderdag door de kamer van koophandel en fabrieken te Terneuzen ge houden vergadering, werd o. a. besloten aan elk lid van den gemeenteraad een schrjjven te richten, om aan te dringen op verandering der losinrichtingen aan de loskade van den spoorweg, en daardoor, hetzij van de gemeente, hetzjj van deze in vereeniging met de spoor maatschappijen,die verbetering te krijgen, welke volgens deskundigen dringend noodig is. Het in de vorige Vergadering aangehouden adres van de afdeeling Axel der Vereeniging tot bescherming van dieren, werd, na de rond zending, nu voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van den minister van bui- tenlandsche zaken om, ten behoeve van Mexico, dat deswege een schrijven aan de regeering had ingezonden, de verslagen der kamers ook in het Fransch en Engelsch te doen drukken, werd bestoten, met het oog op de kosten, daaraan geen gevolg te geven, maar den minister te adviseeren de noodige uittreksels der verschillende verslagen aan het ministerie zelf te doen vertalen. Te rekenen van 4 April aanstaande, zullen op werkdagen open zijn het rijkstelegraafkantoor te Oostburg van 7'/2 tot li1/- uur voor- en van 11/3 tot 3 en 41/» tot 61/2 uur namiddags het rjjkstelegraafkantoor te Sluis, van 77a tot 117a voor- en van 1 tot 5 en 8'/3 tot 9 uren namiddags het rijkstelegraafkantoor met telephoondienst te Aardenburg, van 7 '/2 tot 11 uren voor- en van 2 tot 5 en 87» tot 9 uren namiddags (alles spoortijd.) De diensturen van deze kantoren op Zon en feestdagen blijven onveranderd. In de Dinsdagmiddag door den Raad van Aardenburg gehouden vergadering, werd be sloten éen persoon van de kiezersljjsten voor 1893 te schrappen, als hebbende onderstand genoten in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling dier ljjsten. De aanbeste ding van eenige uit te voeren werken aan de onderwijzers woning, waarbij aannemer is ge worden de heer J. A. Trapman, werd goedge keurd. Met enkele wijzigingen geschiedde vaststelling van het kohier der hondenbelas ting voor 1893. Nog werden B. en W. ge machtigd tot uitbetaling van een gedeelte der aannemingssom voor het maken van een welput by A. v. d. Sandetot uitbetaling van den laatsten termijn der aannemingssom aanleg trottoirs burger.gasthuis-Jansen alsmede tot aankoop van klinkers tot uitbreiding der klin kerbestrating in de gemeente. Ten overstaan van den notaris P. P. Slegt werden Donderdagavond alhier geveild een huis en erf op den Sleeperssingel alhier, wjjk Q no. 167, zjjnde eene sleperjj, verkocht voor 1200; een stal, wagenhuis en erf naast het vorige perceel, verkocht voor 490. Door het waterschap St. Maartensdijk werd Donderdag te St. Maartensdijk publiek aanbesteed lo. De levering van 400 M3 grint, te leveren vrjj op den wal. Ingeleverd waren 3 biljetten en wel van de heeren W. Oorse te Papendrecht voor 1.79, C. F. de Waal te Werkendam voor 1.69 en M. G. Laroojj te Seherpenisse voor ƒ1.67 per Ms. 2o. De levering van 140 M3 Waalbrikken. Hiervoor schreven in de heeren M. G. Laroojj voor 2.73, W. Hokker te Sliedreeht voor 2.41 en A. G. van IJseldjjk te St. Maartens dijk voor 2.195 per M3. 3o. De levering van 67 M3 Brab. brikken. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. G. van IJseldjjk voor 2.10, M. G. Laroojj voor 1.90 en W. Hokker voor 1.75 per M3- Aan de laagste inschrjjvers zjjn de leve ringen gegund. Door de Stoomtram-maatschappjj Bres- kens-Maldeghem weid Donderdag te Breskens aanbesteedhet bouwen van een wachtkamer en drie woningen voor het personeel, op het emplacement te Draaibrug. Ingeschreven werd door de heeren; A. Monjé ad ƒ6400, P. Verhage ad ƒ6225, D. de Smit ad ƒ6186.89, alle drie te Sluis; J. M. U. v. d. Sande J. A. v. d. Sande Breskens ad 5598, T. P. Christiaanse C. v. Poucke Oostburg ad ƒ5294, J. J. Cuveljé idem ad 5236.71, Iz. de Molenaar Aardenburg ad ƒ4995, P. Monjé Pzn A. Kisseeuw Breskens ad ƒ4987, P. Omon Aardenburg ad 4884.40 en A. v. d. Sande Hz. Breskens ad ƒ4746. Het werk is den laagsten inschrjj ver gegund. Te Breskens werd Donderdag door het bestuur van het waterschap Oud- en Jong Breskens bjj enkele inschrijving verpacht de politie-vergunning tot het weghalen van broed- of mosselzaad van de hoofden of vooruitstekende werken op den vooroever van genoemd water schap, in éen perceel. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. F. Arbroscheer ad 201.85Rammeloo Kusse ad 205.75J. D. Dhooge ad 305.75 en P. F. Wjjne ad 315.75. Al de inschrjjvers wonen te Philippine. Het bestuur van den Katholieken bond in Friesland heeft den candidaat der antirevo lutionairen, mr Th. Heemskerk, bjj de verkie zing van Dinsdag a. s. aanbevolen. De Amsterdamsche gemeenteraad verwierp Donderdag het voorstel-Hovy tot opheffing der- kweekschool van onderwjjzers en keurde zonder hoofdeljjke stemming goed de voorstellen van burg. en weth. tot vermindering der kosten van onderwijs door schoolgeld te gaan heffen door intrekking der toelagen aan kweekelingen enz. enz. Te Ossendrecht zjjn drie arbeiders, die bezig waren met het afbreken'van de kruin van een steenoven, doordat de oven instortte, onder steen en puin bedolven. Twee kregen slechts lichte wonden, doch een bleef op de plaats dood. De ongelukkige, een braaf werk man, laat vrouw en kinderen achter. Op plechtige wjjze is Vrijdag hetljjk van den te Osch doodgeschoten wachtmeester der marechaussée ter aarde besteld. De kist was versierd met een prachtigen krans, gezonden door den majoor te 's Hertogenbosch, uit naam van de le divisie. Door den kapitein der marechaussée en den predikant der herv. gemeente werden toe spraken gehouden. Vele vrienden en belangstellenden waren bjj de plechtigheid aanwezig. Drie personen, die verdacht worden van de inbraak in het Zeemanshuis te Rotterdam, zjjn aangehouden. Een hunner was vroeger loopjongen in het Zeemanshuis en dus volko men met den plaatsel jjken toestand op de hoogte Aan de Kattenburger gracht te Amster-' dam is Vrjjdag een schoolknaap door een rangeertrein overreden. Hjj was onmiddeljjk dood. Door het omvallen van een petroleumlamp is in de Parkstraat te Amsterdam een huis van drie verdiepingen totaal uitgebrand. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op den Kloveniersburgwal aldaar in den kelder van een bottel-magazjjn ingebroken en heel wat ontvreemd. Vooral stout is het stuk dat ook de brandkast, met een aanzienljjken inhoud, gestolen is. De kast is ongeveer een meter- hoog en zoo zwaar dat drie personen nauwe lijks in staat waren haar te vervoeren Te Stratum zjjn weder straatschandalen gepleegd. In verschillende gebouwen werden glazen stuk gesmeten en bjj een bewoner werd zelfs een deurpaneel ingetrapt. Een schildwacht te Gorinchem, die op post stond voor een der exercitie-batterijen, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door twee personen overrompeld. Toen zjj na de ge bruikei jjke aanmaning om te bljjven staan, bleven naderen, is door den schildwacht geschoten. Begrjjpeljjk is dat na het ont vangen van deze waarschuwing de aanvallers het hazenpad kozen. Een persoonljjke veete schjjnt de drijfveer te zijn. Te Utrecht zou een 22-jarige dienstbode in het huweljjk treden. Alles was voor de plechtigheid in orde gemaaktde bruid, de verwanten en de getuigen stonden gereedi alleen de bruigom liet zich wachten. Eindeljjk besloot men hem te zoeken, maar bjj dit onderzoek bleek dat hij verloren was geraakt en met hem een nieuw stel kleeren van den aanstaanden schoonvader. Te Velp (Geld.) had een wielrijder het ongeluk voorover met de borst in de scherpe punten van een jjzeren hekwerk te vallen. Eenige mannen slaagden er in hem uit dien treurigen toestand te helpen, waarna hjj naar het algemeen ziekenhuis werd overgebracht aldaar bleek dat zjjn toestand niet buiten ge vaar was. De redacteur der Soer. Crt. schrijft Verbannnen naar Timor bjj wjjze van po- litieken maatregel en derwaarts Maandag ver trokken met de Molukken-boot zyn een paar groote schavuiten van Madoera, rjjke lui, van adelljjke afkomst, die al heel wat moorden en andere misdaden op hunnen kerfstok had den, doch welke men desalniettemin, wegens redenen van hoogere politiek, maar liever langs den Timorschen weg onschadeljjk ma ken wilde. Naar ik van meer dan eene zjjde verneem is het een zegen voor de geheele Bangkallenstreek, dat die schurken weg zyn daar, en is er nog heel wat om te doen geweest eer het zoover kwam. Die heerschappen toch en hunne naaste omgeving verbeeldden zich werkeljjk, dat dit heelemaal niet ging en dat zjj veel te groote personages waren om daarme de geen consideratie te hebben. En toen er- bleek van verbanning, toen heette het bru taalweg, dat zjj nooit levend het ballingsoord zouden bereiken, en allerlei zulke onzin meer. Ik denk dat dit nu wel een beetje luwen zal, nu ze goed en wel onder stevig geleide naar Timor op weg zjjn. Dat onze autoriteiten hier nogal gewicht aan de zaak hechtten is ge bleken uit de bjjzondere voorzorgsmaatregelen waarmede ze, liefst in de havensloep, naar boord van den stoomer zyn gebracht. Dat ge beurde des avonds, omdat hunne acolyten van plan schenen zich den volgenden morgen bjj het transport naar boord nog het een of ander te permitteeren, wat men liever vermjjden wilde. Kortom des avonds te voren en met heel stille trom had de overvoer naar het stoomschip plaats, en de liefhebbers van de monstraties zagen zich teleurgesteld. Het be stuur te Bangkalan moet, naar ik verneem, alle eer hebben van deze verlossing eener ge heele streek. In den nacht van 9 op 10 Febr. jl. werd de Fransche visschersschuit Jeanne Marie door een boot der stoomvaartmaatschappij Zeeland in den grond geboord. De echtgenoote van den Russischen gezant te Londen, den heer De Staal, die zich op de boot op reis naar Rusland bevond, heeft aan de nabestaanden der 4 slachtoffers, die, ondanks alle pogingen, niet gered konden worden, een gift gezonden van 500 frs. Het aangekondigd duel tusschen een Duitsch en een Fransch scheepskaptein heeft Woensdag op Belgisch grondgebied plaats gehad. Zes kogels werden gewisseld zonder resultaat, Keizerin Frederik, die zich nog altjjd in Engeland bevindt, zal op het laatst der vol gende week een bezoek brengen aan den koning en de koningin van België op het paleis te Laeken. Van daar vertrekt zy naar Berljjn voor een paar dagen om dan naar Homburg terug te keeren. Met algemeene stemmen, op twee na, heeft de Rreistag van het district Tel tow besloten 30.000 Mrk toe te staan voor den bouw eener kerk te Berljjn ter gedachtenis van keizer Wilhelm I. Voor de commissie was dit een welkome tjjding te midden van haar moeiljjkheden om het nog ontbrekend bedrag aan te vullen. Naar men verzekert heeft keizer Wilhelm den kleermaker Dowe te Mannheim, uitvinder- der ondoordringbare uniform, onmiddeljjk langs telegraphischen weg naar Berljjn ont boden. Het bericht dat Dowe zjjn uitvinding voor 3 millioen Mrk aan Caprivi heeft aangeboden is onjuist, maar wel moet een Berljjnsche firma haar hebben gekocht. Overigens is men te Berljjn omtrent het nut der uitvinding zeer sceptisch gestemd. Naar men zegt worden er reeds proeven met Dowe's pantser genomen op gezonde varkens met Fransche Lebel-geweren. Te Marburg baart groot opzien de zelf moord van een student en millionnair. De cand. jur. Ismer uit Görlitz behoorde tot de hoogst-aangeslagenen der stad en was ouder loos. Maandag schoot hjj zich dood, een papier- achterlatend waarop stond»Oorzaak van rnjjn zelfmoord is mjjn karakter-zwakheid. Ik deug niet voor jurist en heb den moed niet iets anders te beginnen." Een der meest bekende Russische advo caten Peter Akimowich Alexandrow is Zaterdag te St. Petersburg overleden. Hjj maakte zich vooral naam door zjjn verdediging van Vera Sassoulitch. Aan de New-York Sun wordt uit Nor folk (U. S.) geseind, dat te Ocean View, Vir ginia is aangespoeld een champagneflesch, een brief bevattend, geschreven door John Olsen aan boord van het s. s. Naronic van de White Star Line. De brief is gedateerd 19 Februari en meldt dat het schip toen zinkende was. Het weder was zoo stormachtig dat men aan een redding met sloepen wanhoopte. Een der sloepen was reeds omgeslagen. Men twjjfelt echter aan de waarheid van deze noodlotstjjding. In de Century Magazine schrjjft de Amerikaansche rechter Gary, die de rechtbank presideerde tjjdens het proces der 8 anarchis ten te Chicago in 1886, een artikel ter verde diging van het vonnis der rechtbank, waarbjj 7 van de 8 ter dood veroordeeld werden. De zoogenaamde ^heldhaftige daden", waarvoor aan vier der veroordeelden het vonnis vol trokken werd, noemt cle schrjjver: »inoedwil- lig-e moorden", en aan het eind van het artikel zegt hjj, dat die anarchisten 7 jaar lang be- s^ouwd zjjn als martelaars, als slachtoffers van vooringenomenheid en vrees, doch er leven geen 12 personen, die geheel op de hoogte van de bjjzonderheden van de misdaden en de pro cessen zjjn, zoodat zjj het publiek daaromtrent kunnen inlichten. Hjj vertrouwt nu dat recht geaarde weldenkende menschen, die zjjn arti kel lezen, erkennen zullen, dat het vonnis rechtvaardig was. Vergaderingen, Concerten enz. Te Middelburg, Zondag, Maandag, Dinsdag 2, 3 en 4 April Voorstellingen Van Lier. Schouwburg 8 u. W o e n s d. 5 April Algem. verg. Zeeuwsch Genootschap 8 u. Vrjjdag 7 April Voorstelling De Vos en Van Korlaar. Schouw burg 77a u- Vrjjdag 14 April Soirée Willem van Zujj- len en Moor. Schouw» burg 77a u.

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 2