Verspreide Berichten. terugzond en deze bij den schouwburgbrand op 20 Februari 1890 met het geheele archief in de vlammen zijn opgegaan. De Amsterdammers herinneren zich nog levendig, hoe Tourniaire na zijn ziekte voor het eerst weder in Ultimo optrad en met groote geestdrift werd ontvangen. Sedert ver vulde hij weder meer dan 100 rollen.. Het schijnt, dat de tooneelspeler, die thans op een loopbaan van een kwart eeuw terug ziet, het meermalen te kwaad had met de materieele eischen des levens. Althans de eerste regels van het grafschrift, dat zijne vrienden reeds jaren geleden voor hem rijm den, doen in dit opzicht het ergste vermoeden: »Hier ligt Tourniaire. »Bjj zijn leven zat hij steeds in de misère'' (das- en electriscli gloeiliclit. Voor de afdeeling Middelburg van de Ver- eeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland werd Vrij dag avond, op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier, door den heer dr L. Bleekrode van 's Gravenhage, een door talrijke proeven opgehelderde voordracht gehouden over het bovengenoemd onderwerp. De opkomst der leden en geïntroduceerden was bevredigend en ook enkele dames gaven bljjk van belangstelling in de behandeling van eene zaak, die hier, als overal elders, tot een der vraagstukken, die aan de orde van den dag zijn, mag worden gerekend. Nadat de spreker door den heer mr E. Fok ker, voorzitter der afdeeling, bij zijne hoorders was ingeleid, begon de heer Bleekrode met zijn dank te betuigen aan de firma Boude- wijnse alhier, voor de welwillende hulp hem betoond in het bijeenbrengen van verschei dene zaken, door hem ter toelichting van zijn onderwerp benoodigd. Daarna wees hij er op dat de geschiedenis der beschaving ongeveer gelijken tred houdt met de lichtbronnen. Hij stelde in het licht, hoe in de eerste eeuwen in de behoefte aan licht voorzien werd door brandende fakkels, hartsachtig kout of pekkransen, die later ver vangen werden door de walmende vetkaarsen. Hij herinnerde er aan, hoe in de 17e eeuw te Parijs door kaarsen in lantaarns, die de bur gers voor hunne woningen moesten branden, in de behoefte aan straatverlichting werd voorzien en hoe in de 18e eeuw eerst olielam pen op het tooneel verschenen. Omstreeks 1820 meende men door destearine- kaarsen een betere lichtbron te zullen openen, doch ook deze liet nog veel te wenschen over. Men zocht steeds naar verbetering en meende die te vinden door stearinekaarsen met arse nicum te fabriceeren, maar de uitkomst was van dien aard dat op een hofbal te Parijs, waar van die verlichting gebruik gemaakt werd, de gasten door de zich ontwikkelende vergiftige dampen in zwijm vielen en het feest moest worden beëindigd. Steeds werd naar beter licht gestreefd en met het lichtgas, dat ongeveer een honderd jaar geleden in Londen voor 't eerst gestookt werd en na 1845 ook te Amsterdam als licht bron werd gebrand, meende men de oplossing gevonden te hebben. Met dat lichtgas trad in 1860 de verlichting met petroleum in het krjjt, daarop het electrisch licht, en toen kwam het gloeilicht, zoowel in verbinding met het gas- als met electrisch licht. Na deze inleiding kwam de heer Bleekrode tot zijn eigenlijk onderwerp. Hij zette de beteekenis der vlam uiteen dooi er op te wijzen dat dit is een brandende kolom gas of damp en toonde, ook door voorbeelden, aan dat er donkere en lichtgevende gasvlam men zijn, welke laatste uit de eerste ontstaan door de aanwezigheid van vaste deeltjes, die door hooge temperatuur lichtgevend moeten wordenin de gewone gasvlammen is dit de koolstof, maar deze is niet vuurbestendig en verbrandt. Vervolgens besprak de heer Bleekrode de middelen om de temperatuur der vlam te verhoogen en daardoor de kool meer licht te doen uitstralen en gaf hij zijn hoorders eene door voorbeelden en proeven opgehelderde beschrijving van Argand-branders, van het albo-carbon licht, dat de vlam rijker aan kool maakt, en de regeneratief-lampen, die vooral bjj minder gasverbruik meer lichtsterkte ge ven, verkregen door het gas te verwarmen eer het de vlam bereikt. Bij de genomen proeven maakte de spreker de opmerking dat deze niet alle tot haar i echt kwamen, wijl de drukking door de Middel- burgsclie gasfabriek gegeven, te gering was dat deze bewering op geen losse gronden steunde, bewees een der lampen op zeer hoor bare minder melodieuse wjjze. Naast al deze verbeteringen is in de laatste jaren het gasgloeilicht op den voorgrond ge treden, waarbij geen eigenlijke vlam zicht baar is, maar deze dient om een vuurbestendig lichaam, dat dus weinig van de hitte te ver duren heeft, lichtuitstralend te maken. Vooral geschikt zjjn daartoe de op bijzondere wijze geprepareerde zuurstofverbindingen van zir conium (zirconaarde) cerium, lanthanium enz., die in tameljjk zeldzame mineralen voor komen. Men gebruikt die stoffen hetzjj tot staafjes saamgeperst, in lampen, waarbij de vlam met zuivere zuurstof wordt gevoed, of en dit is thans de meest verspreide toepassing in oplossing, waarmede een katoenweefsel is ge drenkt, en dat in de donkere gasvlam, door een bjjzonderen brander verkregen, wordt op gehangen; in het laatste geval verbrandt het katoen en blijft het preparaat als min of meer sterk samenhangende massa achter en wordt het wit gloeiend. De voordeelen van deze uitvinding zijn dat de vlam niet flikkert, dat een zeer rustig licht wordt verkregen, dat geen roet zich neerzet, dat er veel minder warmte-ontwikkeling plaats heeft en men minder verbrandingsproducten verkrijgt dan bij de gebruikelijke gasvlammen, terwijl men bij een zeer merkbare besparing van gas, veel meer lichteffect bekomt. Naar den uitvinder wordt dit gloeilieht Auerlicht en naar de stof Zirconlicht genoemd. Naast de genoemde voordeelen staan echter ook nadeelen. Deze zjjn de vrij hooge prijs van aanschaffing, de broosheid van het gloei- lichaam, dat eene zeer omzichtige behandeling vereischt, om niet uiteen te vallen, de ver mindering, na aanhoudend gebruik, in licht uitstralend vermogen, en de minder aangena me tint volgens sommigen van het licht, welk laatste nadeel echter door een ballon is te verbeteren. Men rekent den duur van het gloeilichaam op meestal 400 a 500 uren en men kan bij gelijke lichtsterkte 30 a 50 gas besparen. Dat door invoering van gas-gloeilicht voor de gasfabrieken eene vermindering van in komsten kan ontstaan ligt voor de hand, doch dit wordt vergoed door de mindere behoefte aan uitbreiding der fabrieken. Na eene korte pauze, gaf de heer Bleekrode, in verband met de in het eerste deel van zijne voordracht gemaakte opmerking omtrent de drukking, die de gasfabriek hier geeft, te ken nen dat misschien daarop de te kleine leiding in de sociëteit invloed heeft, en besprak hij de electrische gloeilamp, zijne voordracht door teekeningen en voorbeelden ophelderende. De gloeilamp, zoo leerde en toonde hij zijn gehoor, bestaat uit een kooldraad, verkregen door de verkoling van sommige organische stoffen als plantenvezels, papier enz. Hij be vindt zich in een zeer sterk luchtverdunde ruimte, kan dus niet verbranden, maar wel gloeien door den electrischen stroom, die er door geleid wordt en is de temperatuur hoog genoeg geworden dan ontstaat de lichtuitstra- ling. Hier zijn de voordeelen dat het minste brand gevaar te vreezen is, de zeer geringe warmte ontwikkeling, geen luchtbederf en dat de verlichting gemakkelijk is aan te brengen Nadeelen zijn de omslachtige wjjze van het verkrjjgen der electriciteit, de kosten der ge leiding, waardoor het licht zelf zeer duur wordt, als geen goedkoope beweegkracht be schikbaar is ter verkrijging van electriciteit. Bovendien neemt de gloeilamp ook gestadig in lichtkracht af en valt na 600 a 800 uur, somtjjds veel eerder, uiteen. Eindeljjk wordt het licht zelf minstens twee maal duurder dan gewoon gaslicht en vier a vjjf maal duurder dan het Auerlicht. Goedkoop is het bijv. te Hammerfest, waar een tweetal watervallen de drijfkracht leveren en te Trient waar eveneens de natuur de drijf kracht geeft en electrisch licht en beweeg kracht, hem die 't gebruikt, een luttele som kost. Overal elders, waar de natuur niet in de behoefte aan drijfkracht voorziet, bljjft het electrisch gloeilicht eene luxe verlichting. Dat met beide laatstgenoemde lichtbronnen, het gasgloeilicht en het electrisch gloeilicht, nog geenszins het ideaal van een lichtbron bereikt is, toonde spreker aan door er op te wjjzen dat dit zou moeten zijn een voortbrengen alleen van licht- en niet van warmtestralen tot dusver bekend bjj het verschijnsel van phosphoreseerende lichamen, die de natuur te zien geeft bij de kleinste wezens, de licht- bacteriën, en die men, zooals de heer Bleekrode zichtbaar maakte, kunstmatig kan opwekken door electrische ontladingen in luchtverdunde buizen en door bestraling van sommige stoffen, (licktverf)maar dit licht is tot dusver veel te zwak voor de praktijk. De heer Bleekrode besloot zijne interessante voordracht met aan te toonen dat het gas zich kan blijven handhaven tegenover electri citeit en beiden naast elkaar als lichtbron met succes kunnen blijven benuttigd. Te Leiden hebben een achttal studenten op initiatief van mr D. A. van Eek het plan opgevat een sociologische studenten-vereeniging op te richten. In het ontwerp der statuten luidt art. 1 aldus «De sociologische stud.-Y., van oordeel, dat de maatschappelijke toestanden niet beantwoorden aan het gevoel van recht vaardigheid en menschenliefde, stelt zich ten doel de oorzaken der wanverhoudingen op te sporen". De vereeniging zal zich alleen bewegen op oeconomisch terreinze zal sprekers van ver schillende richtingen laten optreden, cursus vergaderingen houden en den leden, zoover middelen toereikend zijn, doelmatige lectuur verschaffen. Maandag a. wordt een vergadering gehouden tot definitieve vaststelling der statuten en tot verkiezing van een bestuur. De bekende Sparkassen Zeitung, die in Weenen verschijnt als orgaan voor het inter nationale spaarbankwezen, spreekt in haar laatste nummer met veel lof van het laatste verslag onzer rijkspostspaarbank. Na de voor naamste cijfers en den voortdurenden vooruit gang te hebben vermeld, schrijft de Sp. Z «De talrjjke tabellen en graphiscke voorstel liugen, die bij het verslag (over 1891) zjjn ge voegd, getuigen van de grondigheid en zaak kennis waarmede de directie der Nederland- sche rijkspostspaarbank haar taak tot welzjjn der bevolking vervult. Deze uitstekende lei ding geeft een hechten waarborg dat die spaarbank ook in het vervolg zich op goede grondslagen verder zal ontwikkelen." (Ubld.) Onder het opschrift Beurs en Stembus merkt het D. v. N. op Door de directie der Harmonie te Groningen werd den leden voorgesteld de contributie met f 5 te verhoogen. Op een vergadering, waarin over dit voorstel beslist zou worden, kwamen van de 982 leden 968 op. Bij de laatst gehouden verkiezing voor de Prov. staten kwamen aldaar van de 3000 kiezers nauweljjks 500 op. Omtrent de stranding van de Ariadne, geladen met looderts en stukgoederen komende van Botterdam en bestemd naar Antwerpen, waarvan wjj gisteren melding maakten, wordt uit Brielle het volgende gemeld. Donderdag nacht, te ongeveer 2 uren, ont ving de agent der Zuid-HoUandsche Redding- maatschappij aldaar telegraphisch bericht, dat op de Maasvlakte een stoomschip was gestrand. Onmiddellijk maakte de wakkere sehippei B. 't Hart zich gereed om met de overige be manning zee te kiezen en te 0y2 uur arriveerden zjj bij het gestrande stoomschip. Een gedeelte der equipage was te 2 uren reeds opgenomen door de reddingboot van den Hoek van Holland. Het bleek nu dat het stoomschip water inkreeg, zoodat de overige equipage, waaronder de kapitein, te 9 uur werd opgenomen door de blazerschuit van L. Nieman van Maassluis. Het is gebleken, dat het gebruik van postzegels, die reeds eenmaal gediend hebben, meer voorkomt dan aanvankeljjk werd vei'moed. Uit den aard der zaak kon dit misbruik hoofd- zakeljjk op de kleinere kantoren worden ge constateerd doch daar het nu voor de hand ligt, dat het kwaad ernstige verhoudingen heeft aangenomen, is door de administratie der posterijen een scherp toezicht aan alle kantoren bevolen. In de Avtih. Crt. kwam deze week het bericht voor, dat een leeraar aan de Ambachts school te Arnhem benoemd was tot lid van de Académie parisienne des inventeurs, industriels et exposants, met toekenning der groote gou den medaille. Naar aanleiding daarvan schrijft de heer H. B. Goettsch, dat ook hij den 19en December 1892 als zoodanig met toekenning der medaille d'or bronze dorégrand modèle benoemd was, maar daarvoor bedankte. Daar de heer G. niets uitgevonden heeft, kwam hem de zaak verdacht voor en heeft hij een onderzoek ingesteld. Er werd toch gevraagd toezending van 58.50 fr. voor diploma, cliché en gratis toezending van hun tijdschrift, en de heer G. meende daaruit te moeten opma ken, dat het ook hier weer een bedriegerij gold. De heer De Voogt, directeur van het bekend technisch bureau te Amsterdam schrijft aan het Hbld. dat ook hij van de Académie pa risienne des inventeurs een «benoeming" in hoogdravenden stijl heeft ontvangen, waarbij in kleine letters het verzoek was gevoegd om 40 fr. te zenden. »De benoeming ging on- middelijk in de papiermand." Men volgt te Rotterdam volgens het U. D., een eigenaardige manier om hetiaantal drank huizen, die vergunning hebben, te verminde ren. Het gebeurt vaak, dat er door bewoners van nieuwe wijken aanvrage wordt gedaan om vergunning te bekomen voor het verkoo- pen van sterken drank in het klein. Als er dan geen bezwaar is om op dergelijke aan vrage gunstig te beschikken, wordt de voor waarde gesteld, dat de aanvrager twee bestaande vergunningen zal opkoopen, en in ruil voor deze twee vergunningen krijgt hij dan éen vergunning voor het door hem bewoonde pand, zoodat tegen elke nieuwe vergunning, die verleend wordt, twee oude vervallen. Gedeputeerde staten hebben zich met deze wjjze van doen vereenigd. Nog dezer dagen zjjn zeven nieuwe vergunningen verleend, waardoor veertien bestaande kroegen ver dwenen. Woensdag avond had een commissie uit de Schiklersvereeniging te 's Gravenhage een vergadering belegd met architecten en patroons ter bespreking van loonsverhooging, van eenige gewenschte verbeteringen in het vak en van enkele grieven. De opkomst van de zjj de der patroons en bouwmeesters was niet zeer talrijk. Een der commissieleden zette in een kelder gestelde inleiding de oorzaken uiteen van de ongunstige plaats, die de schilders onder de ambachtslieden innemen, en de reden voor het verzoek om loonsverhooging en verbetering. Met cijfers werd o. a. aangetoond, dat een schilder, die het voorrecht heeft het geheele jaar te kunnen werken, tegen een gemiddeld loon van 16 cent per uur, /"9.44 per week ver dient, terwijl voor onderhoud van een gezin van man, vrouw en 3 kinderen, bij de meest zuinige raming f 13.32 noodig was, zoodat het tekort van p.m. f 4 gedekt moest worden öf door «beunhazen" van den man, wat de patroons niet willen, öf door werken van de vrouw, door wier afwezigheid het huishouden verwaarloost. De schilders riepen nu tot verbetering van hun lot de hulp in van den arbeidsraad, de patroons en architecten, meer bijzonder van de laaststen met het doel om in loon geljjkgesteld te worden met hun beroepsgenooten in het bouwvak. Hun wenschenzijnsaamgevatinhetvolgende lo. het loon te stellen op 20 cents per uur en een maximalen arbeidstijd van 12 uur. 2o. 5 cent per uur verhooging voor noodzake lij k nachtwerk of buitengewoon werk; 3o. 10 cent per uur verhooging bij onver- mijdeljjken Zondagsarbeid met een maximum arbeidstijd van 8 uur. 4o. verzekering bjj ongelukken en het ver zoek om bjj noodzakeljjk bedanken van schil ders het eerst halfwas-werklieden aan de beurt te laten komen, aangezien dit de jongens exploitatie aanzienljjk beperken zal. Tevens wordt verzocht het hierboven ver melde met 1 April a. s. te doen ingaan. Met de aanwezige patroons had over het behandelde een gedachtenwisseling plaats. Aangezien ten slotte bleek, dat het de wensch der patroons was de voorstellen vooraf in hun midden te overwegen, gaf de commissie gevolg aan haar voornemen de zaak met den arbeids raad te behandelen en deelde zij mede, dat zij later geformuleerde voorstellen aan de patroons ter overweging zou aanbieden. De bijeenkomst, die zich van weerszjjden kenmerkte door een kalruen, weiwillenden geest, ging hierop uiteen. De Bond tot bestrijding eener gruwel- mode, de Bond nl. die het dragen van vogels. op dameshoeden, het versieren van dames toiletten met veeren enz. tegengaat, heeft zijn eerste jaarverslag in het licht gezonden. Met dankbaarheid getuigt het bestuur van de deelneming en den steun, die het algemeen vindt. Ook de koningin-regentes heeft van haar waardeering doen blijken. Op een conferentie van de presidente van den Bond met de secretaresse van den Duit- schen Bond werd besloten een gezamenljjk request te richten tot de koningin van Italië, waar geen enkele beperking bestaat op de vogelverdelging. In het request wordt bij H. M. verzocht op eenige voorziening aan te dringen, opdat de inlandsche zoowel als de trekvogels door de wet in Italië beschermd worden. Op de bespotting, waaraan de Bond som wijlen blootstaat; op het verwjjt van zich aan beuzelachtigheid schuldig te maken, zegt het verslag »Wjj beschermen de vogels, de kleinen, maar tevens beschermen wij den mensch, die zich groot vindt. Immers in Frankrijk zjjn reeds streken, waar de landbouw ernstig be dreigd wordt door het uitsterven van vogel soorten voor hare belangen onontbeerlijk, daar zjj voor vermindering van verwoestende insec ten zorgen, en ook onontbeerljjk voor vrouwentooi". Vrijdagochtend vroeg brak, zooals wjj gisteren nog onder Laatste berichten mede deelden, te Amsterdam een hevige brand uit in de bekende meubelmagazijnen van Gebs van Houtum in de Reguliersbreestraat. Het geheele perceel is een prooi der vlammen geworden en bjjna niets is behouden gebleven. Men vermoedt dat de brand op de tweede verdieping in het achterhuis, in een der meu belmagazijnen ontstaan is, doch zeker is het dat de vlammen reeds geruimen tijd moeten hebben gewoed vóór de brand werd ontdekt. Althans toen de dienstbode, die achter op een zolderkamertje sliep, wakker werd, rook be speurde en dadelijk haar meester en mees teres ging waarschuwen, was er geen denken meer aan de trappen af te komen, die in volle vlam stonden. Er bleef het gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en dienstbode, dus niets anders over dan in de dakgoot van hun eigen perceel te vluchten. Toen de brandweer op het tooneel van den brand kwam, was het eerste werk van een paar brandweermannen om zich, gevolgd door een viertal agenten, toegang te verschaffen tot een nabjjgelegen perceel, waarom heen wegens verbouwing een schutting is geplaatst, om door dat perceel de familie Van Houtum te redden. Dit gelukte, zoodat geene menschenlevens te betreuren zijn. De aangrenzende perceelen, waarin ook groote winkels en magazjjnen gevestigd zjjn, bekwa men belangrijke waterschade. Vrijdagavond laat klonk weder door de gansche stad de kreet «brand" en was overal een rosse vuurgloed zichtbaar. Het was de broodfabriek de Haan die in lichte laaie stond en die zoowel als de eraan- grenzende graan- en meelzolders een prooi der vlammen werd. De bjjgebouwen zijn echter behouden en de omliggende woningen hebben geenerlei schade bekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de bakkerij onder de zoogenaamde zakkenzolder, waar Paasehbrood was opgestapeld. Aangaande de schade is niets bekend. Er was een bestelling van 50.000 kilo Paaseh brood volgens den een was hiervan 40.000 kilo afgeleverd, volgens anderen nog niets. Juist gisteren was een groote scheepslading lange turf op den turfzolder gebracht. Alles is op beurspolis verzekerd. Een der brandwachts is van een dak ge vallen en onder het puin bedolven even als de portier der fabriek. Beide mannen zjjn zwaar gekwetst naar het gasthuis gevoerd. De toestand van vrouw Alikot was Vrijdag volgens verklaring der geneesheeren veel gun stiger, zoodat alle hoop op herstel bestaat. Het lijkje van een der kinderen, die zoo jammerlijk om het leven kwamen, nl. dat van het 5-jarig meisje, dat nog het best te her kennen was, is naar het schouwlokaal aan de Weteringschans gebracht. Er wordt nl. onderzocht in hoeverre het gerucht waarheid bevat, dat de benedenbewoonster, zekere vrouw V. d. Heul, bij wie de brand ontstond, haar bovenbuurvrouw niet zou hebben gewaarschuwd. Vrouw Van der Heul, die door het ge beurde geheel van streek en zelfs ten huize barer bloedverwanten, bij wie zjj tjjdeljjk in woont, een bloedspuwing moet hebben gehad, is door de politie gehoord en heeft verklaard dat zij tot tweemaal toe vrouw Alikot had gewaarschuwd. In verhand met de door sommige nota bele ingezetenen van Schoonhoven ontvangen naamlooze dreigbrieven is de straatverlichting aldaar verbeterd en het peisoneel van de nachtwacht aanmerkeljjk uitgebreid. Een gelijk geval van oplichting met post zegels als zich voor een paar weken te Rot terdam voordeed, had Donderdag avond aldaar weder plaats. De Haagsche politie heeft onder verden king van oplichterij eenige bekende leden van het «flesschentrekkersgilde" in arrest ge nomen. Te Deventer werd Donderdagmiddag een vrouw in bewusteloozen toestand bij de spoorbrug gevonden. Zij had een klein kindje naast zich en een mandje met koopwaar bij zich. De vrouw werd in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen en het kindje werd bjj een geacht ingezetene, die in de buurt woont, waar de vrouw gevonden werd, in huis ge nomen. Door de duisternis misleid, is te Ooster hout een man in de rivier de Donge geloopen en verdronken. Daar de brug voor een pas- seerend schip open stond, doch de toegang afgesloten was en het licht onveilig toekende, schijnt hij met de parapluie voor oogen er zjjdelings in geloopen te zjjn. Het twaalfjarig knaapje uit Roermond, dat den 14en dezer de ouderlijke woning ver laten had is Vrijdag door een inspecteur van politie te Feijenoord, waar hij rondzwierf, aan gehouden. Woensdagavond is een schot gelost op den postbode van Tiel naar Druten. Twee veelbelovende knapen. Op den weg tusschen Sittard en Limbricht werd een 15- jarige jongen, die op den handel uitging, door twee knapen van 14 en 15 jaar, waarvan één reeds meermalen met de politie kennis maakte, aangerand en na eenige kwellerjj en en pla gerijen om centen voor bier gevraagd. De aangerande weigerde, waarop de jongens hem met messen dreigden oti hem de jas van het lijf scheurden. Toen de verschrikte knaap daarop zijn portemonnaie, waarin zestig cent geborgen waren, te voorschjjn haalde, sloegen ze hem deze uit de hand, eigenden zich den inhoud toe, doch staken twee centen er van in den vestzak van den beroofde en wierpen vervolgens de geledigde portemonnaie op den weg. Aan een anderen jongen, die van een en ander getuige was, werden vier centen van den buit aangeboden, welke echter ge weigerd werden. Onder bedreiging van wraak, zoo een van beiden het wagen durfde iets van het gebeurde aan de politie te verklap pen, gingen de jeugdige onverlaten hun weg. De beroofde begaf zich echter onmiddelljjk stadwaarts naar den wachtmeester der maré- chaussée, die een onderzoek heeft ingesteld. Naar de Berlijnsche correspondent aan de N. R. Ct. seint, wordt in eene officieuse mededeeling in de Berlijnsche bladen van Vrijdag avond bericht dat de nieuwe verbin ding tusschen Berlijn en Londen over den Hoek van Holland en Harwich met den len Juni in exploitatie gebracht wordt. Hieruit kan worden afgeleid, dat derhalve het Duitsche spoorwegbestuur besloten heeft zich met de inrichting der treinen voor dezen dienst te belasten, wat tot dusver nog niet vaststond. In het 2e jaarverslag der Ned. Kamer van Koophandel te Londen wordt met vol doening gewag gemaakt van de verkregen versnelling der postgemeenschap tusschen Engeland en Amsterdam; voorts ook van de resultaten in zake het Nederlanderschap, waarover van de meest verschillende plaatsen der aarde brieven van instemming bij de Kamer inkwamen. Pogingen werden aangewend om het vrucli- tenvervoer meer over Nederlandsche lijnen te doen plaats hebben. Daar evenwel de Lon don Chatham and Dover Railway beweerde dat zjj hare vrachten niet zoo laag kon stel len als de Belgische lijnen, hadden deze be moeiingen geen gevolg. Eene zaak die aanleiding heeft gegeven tot zeer veel discussie, was de lijn Vlissingen-Hull. Sommigen wilden trachten, deze lijn uit de mededinging te verdringenomtrent de be voegdheid der Kamer tot inmenging ontstond verschil van meening, maar men kwam niet tot een bepaald resultaat, behalve dat men algemeen van oordeel was, dat de Kamer niet ongevraagd als arbiter kon optreden. Bjj schietoefeningen op het terrein bij het artillerie-kamp van Braesschaet ontplofte door een onbekende oorzaak bij het laden van een kanon van 15 cM. de granaat, met het gevolg dat drie artilleristen en de luitenant Chevalier, die de proefnemingen leidde, vree- selijk gewond werden. Den luitenant werd het onderste deel van het gelaat vernield, van twee artilleristen, die ook nog andere wonden bekwamen, werd de rechterhand weg geslagen, en den derden werd een been ver brijzeld. Na voorloopig verbonden te zjjn, zijn de vier zwaar gewonden naar het militaire hospitaal te Antwerpen vervoerd. Voor de expeditie, die de Belgische Anti- slavernij-vereeniging wil uitzenden om kapitein Jacques te hulp te komen, is thans 78.529 fr 45 c. bijeengebracht. Cornelius Herz is zoo zwak en ziek, dat men den tweeden politie-dienaar die he m sedert eenige dagen bewaakte, weer heeft doen vertrekken. Heeft het reeds binnen en buiten Zwit serland geen gunstigen indruk gemaakt dat de met betrekking tot de ramp op de stoom boot Montblanc op het meer van Genève be schuldigden werden vrijgesproken, meer dan verwonderd is men er over dat al de beschul digden in de zaak van het spoorwegongeluk te Zolikofen, waarbjj dertien personen omge komen en velen gewond werden, door de recht bank te Fraubrunnen zijn vrijgesprokenzelfs is aan eenigen hunner eene schadevergoeding toegekend. Algemeen wordt er verwacht, dat de officier van justitie tegen de thans gedane uitspraak in beroep zal komen. Op het laatst van Juni hoopt luitenant Peary met zijn metgezellen, tien in getal, naar Groenland te vertrekken om van daaruit in sleden zijn nieuwe expeditie naar de Noord pool voort te zetten. Luitenant Peary stelt zich voor, twee jaren weg te bljjven. Op den len Mei zal hij naar Europa ver trekken om zijne plannen in wetenschappe lijke genootschappen in Engeland, Dnitsch- land, Oostenrijk en Frankrijk uiteen te zetten Op die wijze hoopt hij een fonds ten bate van zjjne expeditie te vormen. Te Ohaberowka (Siberië) gaf onlangs de gouverneur een bal. Een Jakoet bracht een getemden tijger mede en toen de cotillon ge danst werd, ging de tijger rond meteen korf, die met surprises gevuld was. Het eerste dagblad van den Congo. Twee b eschaafde negerinnen hebben de uitgave van een courant aan Afrika's Westkust op touw gezet. In Victoria werd indertijd ook de eerste courant door een vrouw opgericht. Stoomdrukkerij D. G. Kröberjr. Middelburg A

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 6