N°. 29. 136° Jaargang. 1893. Vrijdag 3 Februari. Die «lieve" jeugd. Middelburg 2 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels f 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telephoonnommer 139. UIT STAD EN PROVINCIE. Analyse van het water der duinwater leiding te Middelburg. Thermometer. Middelburg 2 Febr. 8 u. tui. 44 gr. m. 12 45 gr., ay. 4 a. 45 gr. F. Verwacht Z. W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen F. v. d. Peiji, te Zierikzee A. C. de Mooij, te Tholen W. A. van Nleuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en adTertentiën aan, evenals d« advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam, de Gebk. Belinfante, te 's Gravenbage, en A. de La Man Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cle., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan bet bureau bezorgd zjjn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. Die jeugd is vaak innemend, aardig, vroolijk, uitgelaten maar zij kan ook nog al eens onbezonnen, plaagziek, lastig en verregaand ondeugend zijn. Wie van haar houdt, ziet licht de slechte zijden van haar karakterwie haar niet mint de lichtkanten daarvan over het hoofd. Bij de eersten bestaat geneigdheid om over menige ondeugende streek te lachen bij de laatsten kan de jeugd nooit iets goed doen. Aan beider standpunt is een groot gevaar verbonden. De al te vurige bewonderaars der jeugd, die geen kwaad van haar willen hooren, en zich daarbij bij voorkeur beroepen op hun eigen kinderjaren, werken er toe meê die jeugd tot buitensporigheden te prikkelen, in hooge mate hinderlijk en gevaarlijk voor de samenleving. En zij, die van de jeugd niets kunnen verdragen, loopen gevaar bij haar al het oorspronkelijke, het naïeve, het kinderlijke, het aantrekkelijke teaooden; en haar natuur zoodanig geweld aan te doen, dat de kin deren op weg zijn gluipers, kniesooren, oude mannetjes of vrouwtjes te worden. De gulden middenweg is ook hier de ware, de eenig goede. Doch om dien steeds te vinden, 't is een hoogst moeilijk werk, waarover paedagogen mooie boeken mogen schrijven, onderwijzers fraaie lessen mogen geven, maar dat in de praktijk tal van bezwaren oplevert. De beste bedoelingen lijden in deze nog al eens schipbreuk op de vindingrijkheid dier zelfde jeugdmet de vriendelijkste wenken gaat het dikwijls gelukkig niet altijd als met het zaad, dat op een rotssteen viel, het brengt geen vruchten voort. Zegt het kind, zooals dr Ritter in zijne Paedagogische fragmenten leeraart dat de vormen der samenleving zijn gegrond op waarheid; dat bet waar is dat ik niemand mag hinderen, dat ik niemand ont houden mag wat hem toekomt, dat ik geen grooter plaats voor mij zelf mag vragen. Zegt de jeugd het eerste alleen, in hare onbe zonnenheid denkt zij daarom toch niet; zoodat een dergelijke wenk geen vat op haar heeft, zoodra zij weer vrij is in hare bewegingen en hare dartelheid boven komt. Hardleersch is zij steeds geweest en zal zij altijd wel blijven. Zoo waren onze voorouders zoo waren wij, toen wij klein waren, en zelfs op later leeftijdzoo zullen onze kinderen ook zijn. Maar als er eens een harde les gegeven wordt, laat ons daarop haar dan eens wijzen en hare aandacht vestigen. Daar heeft de couranten hebben er melding van gemaakt voor de rechtbank te 's Gravenbage een man van ontwikkeling, van beschaving, dat mag men opmaken nit de positie die hij eenmaal innam een man die de wet kende, want hij was vroeger kantonrechter, zich te verantwoorden gehad wegens mishandeling van een kind. Hij woonde alleen, zocht de gezelligheid in zijn huis, in zijn studiën, in zichzelf en hinderde geen mensch. Maar hem liet men niet met rust. De jeugd had hem geko zen tot mikpunt van hare kwajongens-aar digheden. Herhaaldelijk pleegden de jon gens balddadighedenzij gingen zelfs zoo ver üat zij water in zijn brievenbus lieten vloeien. Belletje trekken een flauwe aardigheid van klein en groot, die overal wordt uitge haald behoorde vooral tot hunne plage rijen. Zij verscholen zich daartoe in het voor de woning gelegen kreupelboschje en trokken daar aan het touwtje, dat zij vooraf aan de huisbel gebonden hadden. Tot overmaat van displezier had de be doelde persoon veel last van een lawnten- nisbaan, die achter zijn erf door zijne buren werd gehouden. De ballen vlogen dikwijls over de heining in zijn tuinen men belde dan bij hem om ze terug te halen, wat in het eerst toegestaan, later, toen het al dikw|jls gebeurde, geweigerd werd. Op 30 September nu van het vorig jaar, toen bij den aldus geplaagden bewoner van de Bezuidenhout te 's Gravenbage, nadat hij ook 's nachts „uit aardigheid" was opgeheld, weer voor niemendal aan de bel werd ge trokken, begaf hij zich in de gang zijner woning met een spuitje, door hem gevuld met, zooals hij wist, sterk bijtende vloeistoffen (zwavelzuur en carbol, als desinfectiemiddel in huis voorhanden). Door het traliewerk der voordeur spoot hij een hoeveelheid van dat bijtende vocht op een kind, dat zich op de stoep voor die woning bevond, met dit gevolg, dat hij het rechter ooglid, gelaat en hals van den jon gen raakte, die met deze wonde bijna elf weken in het ziekenhuis werd verpleegd, Tevens was de kiel van den knaap met het mengsel bevochtigdwelke bovenkleedicg daardoor beschadigd werd. Voor dit feit nu stond hij terecht. Zij, die zijn daad geheel of gedeeltelijk verdedigden, wezen op zijn zenuwachtigen toestand tengevolge van die herhaalde plage rijen; op zijne bedoeling, die niet geweest was te spuiten in het gezicht van het kind maar wel op de klêeren der plagers, teneinde ze later gemakkelijker te kunnen aanwijzen Hij zelf erkende onvoorzichtig gehandeld en zich bereid verklaard te hebben alle kosten der behandeling van den kleine te betalen. Zijne rechters en zijn aanklager wezen op het onverantwoordelijke van zijn daad, vooral voor een man van zijne beschaving, ontwikkeling en positie, om met zulk eene gevaarlijke vloeistof te spuiten; waarvoor het beter geweest ware inkt of iets derge lijks te kiezen. Alsof inkt in de oogen ook niet gevaarlijk is I Beter had de officier van justitie het bv. gevonden als de beklaagde den jongen een pak slaag had gegeven. Er werd, zooals men weet, tegen hem twee maanden gevangenisstraf geëischt. Zijn verdediger meende dat de gemoeds stemming, waarin zijn cliënt door al het gesar, waarvan hij het slachtoffer was ge weest, verkeerde, toerekenbaarheid buiten sloot dat hij niet met opzet en laaghai tig had gehandeldmaar dat in deze aan ontoe rekenbaarheid te denken viel. Aldus is de loop van het geding, zooals het in de bladen wordt gemeld, en dat wij om de feiten, die daarbij aan het licht zijn gekomen, hoogst treurig en zeer leerzaam noemen. Het droeve dier feiten wordt nog verhoogd door de jongste mededeeling dat de bedoelde beklaagde in den nacht na de terechtzitting in zoo hevige gemoedsbeweging geraakte, dat hij thans in een toestand moet verkeeren, die bezorgdheid wekt. Er zijn, dunkt ons, politieke en sociale vraagstukken, die de gemoederen en vooral pennen in beweging brengen, maar die voor onze maatschappij niet zoo gewichtig zijn als dergelijke feiten, welke tot nadenken moeten stemmen. Wat doet om zich te verma ken wat werdt er wanneer zij op den nu gevolgden weg voortgaat Ziedaar ern stige vragen. Wij nemen allerminst in bescherming het middel, dat de persoon, die zich voor de Haagsche rechtbank moest verantwoorden, aanwendde om zich te verweren. Maar nog veel minder verdedigen wij de wijze, waarop de „lieve" jeugd zich maar al te dikwijls amuseert. In hare vindingrijkheid bezigt zij daartoe middelen, die zelfs enge len tot duivelen kunnen maken of iemand tot daden vervoert, waarover hij later spijt gevoelt. De officier van justitie in de residentie had in deze goed praten over het geven vud een flink pak slaag i Vóór men den delin quent te pakken heeft, i3 hij ver weg en sart hij u nog meer door zijne uittartende houding. Eu dan nogoefent eens een dergelijke parate executie uit op de openbare straat, vooral in groote steden 1 Niet alleen wordt de kwajongen in be scherming genomen door zijne kornuiten, maar het groote publiek trekt partij voor hem en een bezoek van de betrokken ouders is het slot van eene beweging, waarbij hij; die oorspronkelijk de verongelijkte partij was, de grootste onaangenaamheden bo\endien ondervindt. En de kroon op dat alles wordt dan nog gezet door de gegronde bewering van de mannen der wet, dat men toch eigenlijk ook zijn eigen rechter niet had mogen zijn. Zoo staat men vrij wel machteloos. De eenige hoop zou nog gevestigd kunnen zijn op de politie, die men gaarne op ouder, wetsche manier menig kwajongen een pak slaag zag toedienenmaar haar ontbreekt daartoe de maeht, stel al dat zij in de mo gelijkheid is overal tegenwoordig te zijn. Onze stoepen, onze bellen, onze huizen, onze straten zijn dus geheel overgelaten aan de balddigheid der kleinenmaar laat ons er ook op laten volgenvan de grooten. Zij toch geven vaak het voorbeelden wij gelooven dat zelfs ook een ongunstigen invloed uitoefenen de gesprekken, die in gezinnen vaak worden gevoerd over de z. g. heldendaden, in eigen jeugd uitgevoerd. Wie zal bezwaar maken tegen een enkele guitenstreek Wie zal zich verzetten tegen een grap, die geen meusch nadeel berokkent Alleen kniezers. Maar in het herhaaldelijk plagen, het on ophoudelijk overlast aandoeD, het benadeelen vaak van een anders eigendom daarin schuilt het kwaad. Het geschiedt vaak uit onnadenkendheid, uit kinderlijken overmoeden daarom zou het, voor die argioos onnadenkenden, wier hart niet kwaad is, g?ed ?ija als hun op school of in huis, als op een waarschuwend voor beeld, eens gewezen werd op hetgeen voor de rechtbank te 's Hage is voorgevallen en gebleken. In school en in huisdaar juist moet de grond gelegd worden voor betere gedachten op dit punt bij het opkomend geslacht. Men heeft, in navolging van in Engeland en Amerika bestaande vereen igingen, in ons land een Nederlandschen kinderbond, waarvan afdeelingen bestaan to 's Gravenbage, Am sterdam, Assen en Oosterbeek. Het doel is om zooveel mogelijk ruwheid en balddadigheid bij de kinderen tegen te gaanzachtheid bij hen aan te kweeken en in hunne jonge harten de behoefte te ontwikkelen om iets voor anderen te doen. Kinderen van 8 tot 15 jaar kunnen lid wordenzij komen in clubjes van zestien of zeventien op bepaalde dagen bij elkaar, ten huize van een der dames van het comité, die hen prettig bezighouden en wijzen op het nuttige van vele dieren, het verkeerde van dierenkwelling, het schoone in de natuur enz. Deze Bond schijnt te bloeien en de Amsterdamsche afdeeling, die dezer dagen hare eerste jaarfeest vierde, telt 400 leden, jongens en meisjes van alle gezindten en uit verschillende standen. Wij gelooven gaarne aan den goeden invloed van dien Bonden de bewijzen zijn er ook voor dat zijne kleine leden op straat zich van gunstige zijden deden kennen. Zoo waren eenige hunner, jongens, tusseheubeide gekomen toen een troep hengels een oud, gebrekkig man in de maling nam. Maar bij al de bonden, die reeds bestaan, lacht ons zoo'n kinderbond niet bijster aan. Bij ons blijven de groote leerschool voor het leven, ook op straat, de school en het huis. Men kan natuurlijk van onderwijzers niet vergen, wat wel eens gedaan wordt, dat zij de taak der politie overnemenmaar wat zij wèl kunnen, en wat menig goed onderwijzer ook doet, is wanneer slechte daden, op straat gepleegd, hun ter oore komen,den kinderen het verkeerde daarvan onder het oog brengen, en door gesprekken en goede wenken hen wijzen op hetgeen hun betaamt. En de ouders kunnen in deze meewerken door wat minder eenzijdig partij te trekken voor hun kroost, door zelf niet op te zien tegen een flinke strafoefening als het noodig is en vooral, wanneer hun gebleken is dat een hunner kinderen iets deed, dat niet goed was, het te dwingen, in hun tegenwoordigheid, excuus te vragen voor hetgeen zij misdeden. Bovendien kan ook het bestuur van menige vereeniging zich doen gelden. Waar er te genwoordig voor de jeugd zooveel gedaan wordt, is het plicht dat men ook, waar mo gelijk, meewerke om de verkeerde zijden van menig karakter te helpen verbeteren Voor het volgend leven kan dit niet anders dan nuttig zijn, ook voor den kleine zeiven. Men ziet: het vraagstuk is vatbaar voor be schouwing van verschillende zijden en de bespreking overwaard. Het voorgevallene in Den Haag gaf ons aanleiding hierop eens te wijzen wellicht vindt deze of gene in onze beschouwing stoi om op zijn beurt hierover ook eens zijn licht te doen schijnen. Algemeen kiesrecht is in aantocht. Algenaeene dienstplicht is mede een eisch van den dag. Nu geeft een inzender in de In dépendance Beige in overweging voor den krijgsdienst slechts aan te wjjzen de zonen van hen, die op de kiezerslijsten zjjn ingeschreven. Wanneer wat trouwens niet zeer waar- schjjnljjk is deze regeling tot stand kwam, dan zou de eisch naar algemeen kiesrecht zeker wel verstommen en, trots alle vader landsliefde, het leger tot een minimum van getalsterkte slinken. De practijk zou een doodelijken slag aan de theorie toebrengen. (Arnh. Crt.J Aan de goedkeuring der Staten-generaal is onderworpen eene overeenkomst tusschen Ne derland en België tot regeling der toelating van de wederzjjdsche behoeftige onderdanen, in het andere land verblijvende, tot het kos teloos procedeeren in dat land, met ontheffing der verplichting tot het stellen der bjj art. 152 Wetboek van burgerl. rechtsvordering be doelde zekerheid. Deze overeenkomst is beperkt tot de behoef tige onderdanen van beide rijken, die in het land, waar zjj het geding wenschen te voeren, gevestigd zijn; daardoor worden wel zjj uit gesloten, die aan het yereisch'te der vestiging niet voldoen, maar hiertegen kan, naar het oordeel van de regeering, geene bedenking bestaan. Het zjjn juist de eerstbedoelde per sonen, die men, ook in den boezem der ver tegenwoordiging, bjj het bespreken van de wenschelijkheid van een tractaat Bteeds op het oog heeft gehad. In een ander land dan dat hunner inwoning plegen dan ook in den regel alleen zjj processen te voeren, die meer de zaken in het groot doen of aldaar bezittingen hebben en derhalve, als niet onvermogend, ook geene behoefte hebben aan het voorrecht van de pro deo procedure. De overeenkomst stemt in hoofdzaak overeen met de bjj de wet van 7 October 1884 goed gekeurde overeenkomst met Italië. Bjj kon. besluit is de militaire apotheker le kl. H. J, van Wisselingh, van bet personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f 1560. De jDeli Courant van den 31en December jl. meldt dat de heer Kruyt, consul-generaal te Penang, voornemens is in het voorjaar met verlof naar Europa te vertrekken, In verband daarmede spreekt het blad de hoop uit, dat met de tjjdelijke waarneming dier betrekking belast worde een met de kennis van de taal en de plaatseljjke omstandigheden in de Straits bekend consulair ambtenaar, betgeen met bet oog op de pas in werking getreden scheep vaartregeling in Atjeh thans van bjjzonder gewicht geacht wordt. De San Luis Valley Courier van 7 Jan bevat het volgende bericht over de Hollandsche kolonisten aldaar »De Hollandsche kolonisten zjjn verhuisd naar de landen, voor hen uitgezocht op wat men noemt de Empire farm. Laatstleden Donderdag waren er slechts zes huisgezinnen meer op het oude settlement en van dit getal zijn er gisteren weer twee huisgezinnen op getrokken. De overigen kunnen niet vertrek ken wegens ziekte, Dr Gale bericht een algemeene herstelling onder de zieken, met uitzondering van enkele ernstige gevallen. Na eene herstelling van vele lijders aan 4e scharlakenkoorts, zjjn verscheidene weder in gestort door kou te vatten. Degenen, die reeds op hun nieuw land ge vestigd zjjn, zjjn ten hoogste voldaan en tevreden. Ze zijn druk bezig toebereidselen te maken voor het voorj aars werk. Ook hebben sommigen reeds paarden aangekocht. De handelshuizen in Alamosa doen goede zaken door hen te voorzien van meubelen en andere artikelen, benoodigd voor de buishouding. Binnen weinig tijds zal de laatste persoon het oude settlement verlaten hebben, alwaar zjj zoo'n bitteren tijd hebben doorleefd met ziekte en dood, en zullen zjj zich aan het werk bevinden om het land in gereedheid ta brengen alvorens de zaaitjjd is aangebroken." Hetzelfde blad ontleend aan de Colorado Sun nog het volgende»Mr T. C. Henry, en Mr. Coison zjjn teruggekeerd van Alamosa, waar zij eenigen tjjd vertoefd hebben in het belang van de Hollandsche kolonisten. Gedurende enkele dagen zjjn zjj aldaar de Hollanders be hulpzaam geweest in het verhuizen. Ook heb ben zjj de verdeeling van het land onder da kolonisten op zich genomen. Een klein aan tal van de Hollanders zullen nieuwe huizen moeten bouwen, waarmee men spoedig hoopte te beginnen. Door schipper L. Bejjé, van den Belgi schen loodskotter no 6, werd heden morgen te Vlissingen aangebracht de equipage der Engelsche barge Volzywelk vaartuig dezen nacht in ontredderden staat verlaten was. De boot, waarmede zjj zich gered hadden, werd 's morgens te 7 uur bjj de Calloo-bank, door genoemden loodsschipper opgevischt. Bjj de Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen, dienst van tractie en mate rieel, zjjn benoemdmet ingang van 1 Fe bruari tot adjunct-ingenieur 2e kl., ter stand plaats Vlissingen, de beer D. Verhoop en met 20 Februari a. s. tot aspirant-adjunct ingenieur de heer R, de Kat, ter vervanging van den eervol op verzoek ontslagen aspirant-adjunct ingenieur A. Pereira, te Vlissingen. Dinsdagavond nam mejuffr. M. C. van Overbeeke, onderwjjzeres aan school 1 te Yerseke, op feesteljjke wjjze afscheid van de meisjes der handwerkschool, en het dageljjkach. bestuur en de onderwjjzers dier schooi namen afscheid van haar bjj haar vertrek naar Drei- schor. Het hoofd der school, de heerBouwens en de burgemeester spraken, beur heengaan betreurende, haar waardeerende woorden toe en de kinderen schonken haar, na het zingen van enkele toepasseljjke liederen, een gouden zakflacon en een fraai bloemenmandje met kunstbloemen. Woensdagnamiddag ontstond te Zierikzea brand in de koffiebranderjj van den heer Strooband, uitkomende in de Hooge Molen straat. De brandweer, die spoedig op de plaats van het onheil met eene spuit was verschenen, behoefde geen dienst te doen, daar de brand reeds gebluscht was. Te Sint Kruis is tot onderwjjzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school benoemd mej. G. A, Beerens, uit die gemeente, op eene jaarwedde van f 125, Voorkomen Totaal der opgeloste vaste stoffen waarvan brandbare stof, (van plantaar- digen aard en niet brandbare stof Kalk (in het water op gelost als koolzure en zwavelzure kalk) Chloornatrium keu kenzout Ammonia-verb Salpeterigzure-verb. Salpeterzure-verb. Hoeveelheid kalium permanganaat, noo dig ter oxydatie Metaalverbindingen (lood, tin, jjzer). Helder, nagenoeg kleur loos, reukeloos, kool zuurhoudend. 420 milligr. per liter'; 100 i 320 j> 135 70.2 Sporen. Afwezig. Afwezig. 26.8 ji Sporen ijzer. Middelburg, 31 Jan. 1893. Pk J, J, Cooyt&i

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 1