N°. 25. 136e Jaargang. 1893. Maandag 30 Januari. Middelburg 28 Januari. De Hollandsche Kolonisten de San Luis Vallei, i\ Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte} Telephoonnommer 139. Bij deze courant behoort een Bijveogsel- m UIT STAD EN PROVINCIE. Vrijdagavond werd door de hoogste klassö Thermometer. Middelburg 28 Jan. 8 u. rm. 37 gr. m. 12 40 gr., av. 4 u. 40 gr. F. Verwacht Z. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. w. Bolland, te Krainingen F. v. d. Peul, te Zierikzee A. c. de Mooij, te Tholen w. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau s van Nijgh Van Ditmak, te Rotterdam, de Gebe. Belinfante, te 's Gravenhage, en A. de La Mae Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één nur aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. Be bureau's van de VI I II II F. I>- BIJHtjUHË COIlllAKT zijn verplaatst van de St. Pieterstraat A 73 naar dezelfde straat A 33a. door V. d. B. II. (Slot.) In de bergen nu ontspringen zooals men weet beekjes, bronnen, riviertjes, welke bij het smelten van de sneeuw en in den regentijd kunnen zwellen tot krachtige stroomen. In de bergen dus is de oorspron- kelijke bron van water aanwezigkon dit nu dienstbaar gemaakt worden voor de valleien, dan was in de noodige, geheel ont brekende waterverzorging aldaar voorzien. Naarmate Amerika ouder werd en meer bevolkt, kwam er hoe langer hoe meer be hoefte aan het in cultuur brengen van zoo veel duizenden en duizenden akkers land, en is men vanzelf krachtig voortgegaan de methode toe te passen, waardoor het water, in de bergen opgehoopt, naar de dorstige valleien kan worden geleid. Dit geschiedt langs verschillende waterwegen, kanalen, slooten, greppels, enz. Het maken van irrigatiewerken verslond en verslindt nog steeds millioenen dollars, doordat men kanalen heeft te graven mijlen en mijlen lang, voeten en voeten breed, vaak door rotsachtigen grond; terwijl men onder den grond enorme buisgeleidingen aanlegt, houten goten flumesvan verbazende afme tingen bouwt op hooge stellages, om de onef fenheden van het terrein te ontgaan, reus achtige bassins maakt, sluizen en sluisjes noodig heeft tot regeling van den waterloop enz. enz. Uit dit alles kan men nagaan dat men in de meeste gevallen geen irrigatiewerken begint aan te leggen of men moet voldoende zekerheid hebben, dat de overige voorwaar den klimaat en grond, alsmede de ligging van de vallei in verband met verkeersmid delen, uitzicht geven op het welslagen van eene cultuur, waardoor men het land bevol ken en tot waarde brengen zal. Vooral komt het er op aan, of in de toe komst kans bestaat, dat het land in gebruik genomen zal worden door landbouwers. In ieder geval moet de maatschappij, die de landontgiDning ter hand heeft genomen, dit riskeeren, en van daar dan ook dat alle middelen in praetijk worden gebracht om de bevolking naar die nieuwe streek te trekken. Ontstaat er werkelijk eene strooming van Amerikanen naar die streek, dan zij ter loops opgemerkt, dat dit eenigszins een vingerwijzing is dat daar een gunstige toe stand valt waar te nemeD. Om nu op de San Ltlis-vallei terug te komen, ook daar is een landstreek, waar niet veel kan groeien zonder eenen kunst' matigen aanvoer van water. Het is op dien grond, dat ik in den aanleg van irrigatiewer ken door de Empire Land and Canal Company eenige aanwijzing zie, dat de vallei geschikt' heid bezit om bebouwd te worden, zonder echter daarmede aan de zienswijze, die ik van een oud ervaren Amerikaansch burger vernam, afbreuk te doen. Die zienswijze luidde, dat de San Luis vallei wel geschikt is voor paarden- en vee-houderij. (Horse and Cattle-Ranching) maar niet voor het be drijven van akkerbouw 5 vooral niet op de wijze zooals Hollandsche boeren gewoon zijn te werken. Daarvoor ligt het land te hoog Na al de gedane kostbare voorbereid! de San Luis-Vallei te bevolken en het doen rendeeren, of liever Amerikaansche winsten te doen afwerpen. Wordt de vraag naar het land in de Vallei al grooter en grooter, dan zal ook hier, volgens de wet van vraag en aanbod, de waarde van het land toenemen; en daarop nu is de speculatie van de landmaatschappij gevestigd. Een troepje Hollandsche landbouwers zijn nu eenmaal in de San Luis-Valleizij worden door de Amerikanen te recht of ten onrechte beschouwd als uitnemende werkkrachten. Ligt het dus niet in den aard van de zaak, dat de Empire Land- and Canal-Company alles in het werk stelde, om het land in waarde te doen stijgendat mr Henry, geheel in strijd met zijne reputatie deze Amerikaan schijnt een gevaarlijk man te zijn zoo royaal en te goeder trouw heeft gehandeld, ook om eene vestiging van de Hollandsche kolonisten te verzekeren en daaraan zoo mogelijk uitbreiding te geven door eene hernieuwde emigratie uit ons land Dat eveneens de burgers van Alamosa prijs stelden op eene kolonisatie van Hollanders, is licht verklaarbaar, want natuurlijk zal de stad Alamosa, bij eene dichtere bevolking van de vallei, vooruitgaan. Volgens dezen stand van zaken is er alle grond, om in het gedrag van de Amerikanen met betrekking tot deze kwestie vertrouwen te stellen. Het steunt toch in den grond van de zaak op een gewettigd eigenbelang, dat echter ik haast mij het er bij te voegen samengaat met de belangen van de koloni satie. Het geheel berust derhalve op een eezonden basis van beide kanten. Gaat het den kolonisten goed, dan zal ook de Ameri kaansche maatschappij succes hebbenwe- derkeerig profiteeren beide partijen van elkaar, de eene als bezitter van den grond, de andere van de krachten, welke ze tot waarde brengt. Ik gaf deze beschouwing ten beste eerstens om aan te toonen, dat de toekomst der aan wezige Hollandsche kolonisten in de San Luis-Vallei voor het oogenblik niet ongunstig is, en ten tweede omdat ik het gedrag van de Amerikanen niet te gunstig heb willen afspiegelen, zooals men, afgaande op de me degedeelde berichten, allicht zou doen en waaruit men wellicht tot een al te groot vertrouwen in hun oprechtheid, waar het zaken betreft, zou kunnen besluiten. Inte gendeel, de wijze, waarop zij de kwestie behandeld hebben, is geheel in overeenstem ming met hun doen en laten in zaken. De kolonisten werden door hen uitstekend be handeld, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid zoo zal blijven, omdat mr Henry en con- om land voor aan den man te brengen, is het nog de Empire Land- and Canal-Company sorten dit als een bussiness schemeeen han delszaak, beschouwen, waarbij zij zeker zijn zij te zullen spinnen, In elk geval zij omzichtigheid aangeraden, ook ten opzichte van eventueel gunstige be richten die van daar mochten komen. Bepaalde onomstootelijke bewijzen, dat de San Luis-Vallei uitnemende geschiktheid heeft voor de beoefening van akkerbouw, ontbreken mij, doch ik herhaal, er is veel grond om dit aan te nemen, hoewel ik het zeer wenschelijk acht, dat men zich omtient de productiviteit van den grond, in ver schillende deelen van de vallei, door een plaatselijk onderzoek nader op de hoogte ste'tte meer nog, daar de Amerikanen, zoo lichtvaardig en overdreven als ze vaak handelen, zelfs met opoffering van duizenden dollars, wel eens den bal misslaan. Met het oog hierop mag dan ook de aanleg van irrigatiewerken nog niet als bewijs van productiviteit aangemerkt worden. Er is nog een punt, dat misschien de aan dacht verdient. Al moge door de landmaat schappij de vallei als uitstekend geschikt voor landbouw worden beschouwd, toch kan het voorkomen, dat, met het oog op de cultuur van gewassen, welke het meest loonend zijn auderen juist eene tegenovergestelde meening koesteren. Voorts kan het mogelijk zijn, dat de wijze van werken op het land van dien aard is, dat een bepaalde categorie personen uit den landbouwersstand, zoo als de Hollanders in vergelijking met de Amerikaansche boeren, daar niet op hun plaats zijn, ook niet met het oog op de omstandigheden nu eenmaal moet aan nemen. Elke landbouwer zal zeer goed kunnen begrijpeD, welk een groote overgang het is van uit een laaggelegen, vochtig polderland, waar men geleerd heeft te kampen met regen en door drainage overmaat van water af te voeren, overgeplaatst te worden naar een hoog gelegen berg land, waar men met droogte heeft te wor stelen, en door een geheel nieuw werk, n.l. irrigatie, in het gebrek aan water moet voorzien. Wanneer men dit punt in overweging neemt, kan men zich voorstellen, dat in de eene of andere streek van Amerika de Amerikaan, die onder bepaalde toestanden is opgegroeid, dikwijls beter in staat zal zijn uit een bedrijf geld te maken dan de Hollandsche land bouwer, die in zijn vaderland het landbouw- vak tot op zekere hoogte onder tegenoverge stelde voorwaarden heeft uitgeoefend. In verband met dit alles komt het mij hoogst wenschelijk voor om, in geval er van eene nieuwe emigratie sprake mocht zijn, vooraf een grondig onderzoek te doen in stellen op de plaats zelve. Behalve omtrent de hoedanigheid van den grond, den watervoorraad, de omgeving, verkeersmiddelen enz. kan men ook voorat een onderzoek instellen naar de soliditeit van de Maatschappij of de particulieren, waarmede zaken gedaan zullen worden. Zijn landbouwers hier te lande doordrongen van de beteekenis eener verplaatsing naar Ame rika is hun genoeg bekend geworden om pf £»t*rvn rl f\\- 4 in Iz/tnc-' ftr - omtrent de vooruitzichten in de nieuwe wereld, zoodat hun positie als landbouwer verbeterd kan worden, dan mag men ver wachten, dat onze landbouwersstand van elke nieuwe opwekking tot emigratie met belangstelling zal kennis nemen. Is deze opwekking gericht op de San Luis-vallei, dan zou ik onzen landbouwers willen toeroepenverstaat u met elkander en sluit u aaneen, om voor gemeenschappe lijke rekening iemand te belasten met een onderzoek naar datgene, waaromtrent men hier geene zekerheid kan hebben Wil men de beste waarborgen verkrijgen, dat in den uitslag van een dergelijk onderzoek het volste vertrouwen kan gesteld worden, dan behoort de persoon, dien men zal afvaardi gen, door en door bekend te zijn met Amerika, althans met betrekking tot allerlei aange legenheden, die een zaak als kolonisatie ten nauwste raken. Voorts moet hij geheel onpartijdig en belangeloos kunnen optreden Op dit laatste wil ik den nadruk leggeu, omdat de Amerikanen in deze omstandig heden misschien niet zouden nalaten de praktijk in toepassing te brengen, waardoor met de macht van het geld of andere ver zoekingen zoo iemand op harde proef werd gesteld, Indien de bedoelde persoon eveneens zijn geluk wil beproeven in Amerika, dan zal men licht begrijpen, dat van hem groote standvastigheid vereischt wordt, opdat hij onverschillig blijve voor de verzoeking om belangrijke diensten te bewijzen aan invloed rijke Amerikanen, en hij zich naar behooren van de hem opgedragen taak zal kunnen kwijten. Een persoon, die niet het minste belang kan hebben bij de voorgestelde kolo nisatie, wijl hij eene gevestigde positie heeft hier te lande of in Amerika, of wel finan ciëel onafhankelijk is, zou voor bedoeld onderzoek alle aanbeveling verdienen. Alvorens dit schrijven te besluiten, wensch ik nog op één punt te wijzen Het spreekt van zelf, dat van tijd tot tijd berichten, ontleend aan brieven van kolonis ten, in onze couranten gepubliceerd zullen worden. Deze berichten zullen in vele opzich ten ongetwijfeld een conglomeraat van tegen strijdigheden vormen, evenals bij de kolonisten de verschillen in levensopvatting, karakter, graad van ontwikkeling, vroegere werkkring en positie enz. De eene zal misschien loven den voortdurend prachtig blauwen, helderen hemel, alsmede de warmte in den zomer, terwijl een ander zal schelden op de wolken stof, die van dat voortdurend mooie en die iemand gevaar doen loopen zijn gezicht, gehoor en reuk te verliezen, zooa's de Amerikaan hier te lande bevreesd zou kunnen zijn voor natte voeten, vochtige klêeren en meer van die onaangenaamheden, verbonden aan een regeDweield. Den eersten kolonist zal de stof evenveel hinderen als den tweeden, maar die ergernis wordt bij den eenen te niet gedaan door het genot van vast, droog weder, waarbij mogelijk bederf van den oogst door ontijdigen regenval vervalt. Ik wil hiermede zeggen, dat men voorzichtig moet zijn met dadelijk een beslist oordeel te vellen bij het verne men van een of ander bericht. Amerika is een land, dat men met Holland niet kan vergelijken, daar het hiervan zoo enorm afwijkt en zooveel oplevert, waarvan wij hier te lande geen denkbeeld hebben, dat men geruimen tijd daar moet gewoond hebben om het voor en tegen ten opzichte van bodem en klimaat, levenswijze, bevol king enz. nauwkeurig tegen elkaar te kunnen opwegen. Ook loopen de eisehen, die men in het leven stelt tengevolge van iemand's karak ter, vroegere levenswijze en vooral iemands ontwikkeling, opvoeding en positie in het geboorteland enz., bij de menschen, al heb ben zij ook hetzelfde vak, zoo uiteen, dat altijd de mogelijkheid bestaat, dat de een op eene plaats tevreden zal zijn, waar de ander zich ongelukkig zal gevoelen, ofschoon het middel van bestaan volkomen gelijk is. Speciaal met betrekking tot den grond wIoö!» rr»£>n irnnrhivlcr Tomflnrl flin den grond in een vallei gaat vergelijken met ons polderland (kleigrond van een geheel andere geologische vorming) zal in deD be ginne denken, dat daarop niets groeien kan Naderhand echter, wanneer hij den oogs! heeft gezien, dien het land opleverde, zal hij juist tot een tegenovergestelde conclusie komen. Hij zal dan nl. geleerd hebben, dat door den invloed van andere factoren, klimaat enz., nauwkeurige regeling, waterverzorging door irrigatie, factoren die hij niet zoo da delijk had gezien, de oppervlakkig onvrucht bare grond een weelderigen plantenschat kan dragen. Ik herinner mij nog zeer goed dat, toen ik voor het eerst de prairieën aanschouwde, ik mij niet kon begrijpen dat duizenden en duizenden stuks vee konden leven op het weinige gras, dat op zulk eene eindelooze vlakte groeide. De verklaring van dit verschijnsel leerde ik eerst goed kennen, toen ik de Horse Ranch paardenstoeterij, waarop ik gedurende de laatste twee maanden werkzaam was geweest, vaarwel had gezegd, aangezien de tijd aan gebroken was om mij naar Californië te begeven. Verbood mijne positie hier te lande het niet, dan geloof ik, dat ik mij opgewekt zou gevoelen, naar aanleiding van de emi gratie naar de San Luis-vallei, om een reisje naar den staat Colorado te onderne men, waar ik tot nutoe de leerrijkste ber innering in mijn leven opdeed. /de groote kwestie om hare onderneming te de levenswijze, die men in verband mettegelijk warme weder een gevolg zijn, maa Letteren en Kunst. Op eene gecombineerde vergadering van verschillende besturen op muzikaal gebied te Arnhem is besloten de Arnhemsche Orkest vereniging in stand te houden, In vervanging van de oude zjjn enkele nieuwe bestuursleden gekozen. Met groote plechtigheid is Woensdag te Madrid het lijk van den dichter Zorilla ter- aardebesteld. Meer dan duizend personen volgden de ljjkbaar. De koningin-regentes had zich doen ver tegenwoordigen en een krans op de kist doen neerleggen, terwijl de ministers, vele hoog- waardigheidsbekleeders en corporaties de plechtigheid bijwoonden. land een knaap, die een jong paard afreed, tegen een hoorn gereden, met het gevolg dat hij zijn linkerbeen brak. De districtsveearts heeft den veestapel van den landbouwer W. Wondergem teNisse geheel vrjj verklaard van mond- en klauwzeer en de stallen voldoende ontsmet bevonden. Dat deze hoeve zoo buitengewoon lang - - ongeveer drie maanden onder toezicht ge staan heeft, kwam van de aanzienlijke kudde schapen, onder welke de ziekte een uiterst langzaam verloop had. Met inbegrip van zw. kraaien, eksters, duiven en mollen werd in het musschengilde te Oudelande over 1892 ingeleverd 1516 stuks. Het grootste getal, de vierde maal ingeleverd door J. de Jager Gz., bedroeg nu 486 stuks. Hij kreeg de premie f S. Voor 1893 werden drie premiën vastgesteld /"1.50, f 1 en f 0.50. Tot penningmeester werd herkozen Joh. van Wingen en tot bodeD. Boone. De vereeniging telt thans 24 leden. Men schrjjft aan de G. Crt. Wat samenwerking vermag, bewijzen ona de alom verrezen we egbuggen. Aan bjjna elke haven, al is deze nog zoo klein, vindt men zoodanig weegwerktuig. Zjj zpn voorden landbouwer van onberekenbaar belang. Het wegen met de kleine bascule toch is voor groote partjjen veel te omslachtig en daarbjj tamelijk onnauwkeurig. Voor de stichters brengen zij al evenmin nadeel aan, daar zjj meestal tweede Oost-Indische compagnieën in klein zjjn. Le procenten, die aan de aan deelhouders worden uitgekeerd zjjn zeer hoog 10 a 20 pet. is algemeen, 30 pet. en hooger komt zelfs ook voor. Natuurlijk heeft de om vang van den suikerbietenverbouw hierop veel invloed. Bjj een geringe bietenteelt is /-» aj---O - --5-1- X1. lelijk gering. Het is te voorzien, dat dit jaar voor de weegbruggen weer een hoog procent zal op brengen de peeënteelt toch zal er bjj den geringen prijs der granen en den betrekkelijk hoogen prijs der peeën, f 11 per 1000 K.G., niet minder op worden. Doch ook andere landbouwproducten worden er veel op gewogen, daar de verkoop per kilo meer en meer toe neemt, en geen wonder, want zjj is zoowel voor kooper als verkooper verre te verkiezen boven den verkoop per H.L. Aangenomen het beroep naar Wissekerke (N.-B.) door den heer M. W. Snoep, predikant te Heukelum. Voor de levering vrij op den wal, aan de losplaats aan den Kleinen Huissenspolder, van 980 M3 onderhoudsgrind van 1 a 6 cM. en 100 M3 grind van 6 a 10 cM., alles ten behoeve van de gemeente en den polder Zaamslag, zijn de navolgende prijsopgaven ingekomen, nl. van de heeren W. Oosse Papendrecht f 2.35 en f 2.90, Gebr. Peters Nijmegen f 2.25 (voor* het eerstgenoemde perceel), Abr. Tholens Dz. f 1.90 en f 2.25, wed. J. de Lege f 1.87 en f 2.25, P. A. Dolk f 1.85 en f 2.09, P. Meeu- sen Sliedrecht f 1.83 en f 2.20, L. Kanters Sliedrecht f 1.81s en f 2.046 en Arie de Jong Dz. voor f 1.79 en f 1.95, alles per M3. Zij, bjj wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Terneuzen. De levering is aan laatstgenoemden gegund. In de gemeenteraads vergadering te Ter neuzen van Vrjjdag werd, na afloop eenei? geheime zitting, door den voorzitter medege deeld dat er van gedachten is gewisseld over maatregelen, te nemen ter verkrijging van een tweeden gemeente-geneeskundige. Zaken van eenig belang werden wijders niet behandeldalleen hadden er eenige bespre kingen plaats tusschen de leden onderling hoofdzakelijk betreffende de bouwverordening Voor onderwijzer in de vacature te Sluiski heeft zich een sollicitant aangemeld. Bij den slachter Jac. Verstraten te Axel is in den vroegen morgen van Vrijdag eene poging tot inbraak gepleegd. Een paar ruiten werden uit een raam genomen en daarop de raamhoutjes verbroken. Daar de bewoners tjjdig ontwaakten, hebben de dieven enkel wat leverworst, die aan een stok voor het raam hing, kunnen bemachtigen. De politie doet onderzoek. In de Vrjjdag gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den Willem Leopold polder is met algemeene stemmen besloten mede te werken tot verharding van den weg tot aansluiting van het Hazegras- Nederlandsche grens. Alle schepen, onverschillig welke lading van de te Aardenburg bestaande volkszang - zjj aan boord hebben, mogen thans van Vlis- school eene openbare uitvoering gegeven; singen naar Antwerpen opgaan, doch nog welke, zegt onze correspondent, in alle op- steeds met gebruikmaking van een sleepboot. zichten uitstekend ia geslaagd, De solo's, duet Heden middag is te Nieuw- en St. Joos- en koren werden goed gezongen^ dank de vele

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 1