Maandag 23 Januari. N°. 19. 136® Jaargang. 1893. UITEN LAND. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen, van 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Telephoonnommer 339. Bij deze courant behoott een Bijveogsel Middelbars 21 Janaari. UIT STAD EN PROVINCIE De Forefathers-day in de Vereenigda Staten van Noord-Amerika, Tliemiometcr. Middelburg 21 Jan. 8 u. vm. 36 gr. m. 12 u. 39 gr., ar. 4 u. 37 gr. F. Verwacht N. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes A. A. W. Bolland, te Kruiningen F. v. d. Peijl, te Zierikzee A. C. de Mooij, te Tholen W. A. yan Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, eTenals de advertentie-bureau's van Nijgii Van Ditmak, te Rotterdam, de Gebk. Belinfante, te 's Gravenhage, en A. de La Mae. Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten yoor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des aYonds nog worden opgenomen. De Vrjjdag te Middelburg gehouden collecte voor de oud-strijders heeft opgebracht de som van 142.05. Het te Middelburg liggend Nederlandsch barkschip Gerhardusgroot 909 ton, gebouwd in 1860, is uit de hand verkocht aan kapitein Engelsman te Delfzijl. Blijkens het zeventiende jaarverslag der Coöperatieve Voorschotvereeniging met spaar bank alhier, loopende over 1892, bedroeg het ledental bij den aanvang van het boekjaar 94. In het afgeloopen jaar traden 9 leden tot de vereeniging toe, terwijl 16 leden uit de vereeniging Haden, zoodat zij op 31 December 1892, 87 leden telde, wier gezamenlijk bedrag van gestorte aandeelen bedroeg 5573,99'/2. Op 1 Januari 1892 bedroeg het kapitaal der vereeniging, daaronder begrepen het hijge schreven dividend ad 104,72 op de nog niet volgestorte aandeelen, ƒ5678,71'/»in 1892 werd ontvangen 521,69, samen 6200,40'/3, terwijl aan gestorte aandeelen werd terugbetaald 366,98, zoodat het aandeelen-kapitaal op 31 December 1892 bedraagt 5833,42'/a- Het reservefonds bedroeg op 31 December 1891 718,78. De inkomsten gedurende het afgeloopen jaar bestonden uit het aandeel in de winst over 1891 ad 31,79 en uit éntree- gelden en verkoop opbrengst van spaar- en aandeelenboekjes 27,15, 58,94 verliezen werden niet geleden, zoodat geene afschrij ving op het reservefonds plaats had, hetwelk alzoo op 31 December 1892 bedroeg 777,72. Het dienstjaar ving aan met een bedrag van spaargelden groot 5633,29 ingebracht werd in den loop van het jaar 5252,72'/.,terwijl er een bedrag van 5849,81 aan spaargeld werd terugbetaald, zoodat er op het einde van het boekjaar in de bank overbleefƒ5036,20'/.. De intrest, .op de spaargelden bijgeschreven, bedraagt 108,451/-, zoodat het boekjaar 1893 begint met een saldo van 5144,66. Bij bet begin van het boekjaar was de vereeniging aan particuliere bijdragen schuldig 3000in den loop van het boekjaar werd opgenomen 9700; teruggegeven werd 10,400zoodat de vereeniging nog schuldig blijft 2300. Door de voorsebot-vereeniging werden 164 voorschotten verleend tot een gezamenlijk be drag van ƒ29916,43. In den aanvang van het boekjaar waren nog aan voorschotten uit staande 15194,50, zoodat de gebeele voor schotrekening beloopt een totaal van ƒ45110,93, medegedeeld dook F1. SAfiTfilAS. t)p Zondag den 18 Dec. 11. werd in ver schillende kerken in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de zoogenaamde Voorva ders-dag gevierd. Het volgende is ontleend aan een breedvoerig verslag der predikatie van dr David Gregg in een der Presbyteri- aansche kerken, en komt voor in de Brooklyn Daily Eagle van Maandag 19 Dec. Nadat bet koor ouderwetsche liederen, op ouderwetsche muziek gezet, bad gezongen, trad de leeraar op, en koos tot themade Hollanders de grondvesters der Amerikaan- sche Republiek, naar aanleiding van den tekst in Romeinen IX vs 5, »Welkezijn de vaders." Eerst werd verklaard, wat de apostel met die woorden bad bedoeld, en daarna wees hij er op boe edele voorouders een zegen zijn voor een volk. Mannen van deugd en kracht, mannen vol van heilig optimisme mannen van geloof, van eenswillendbeid met God, zijn de schoonste geschenken, die de voorzienig heid aan een volk geven kan. Wij zijn beden samengekomen, zeide hij, om ons weder voor den geest te roepen de mannen en vrouwen, die de Vereenigde Staten hebben gemaakt tot wat zij thans zijnde eerste natie der wereld. Denkt eens aan de dagen toen Nieuw-Am- sterdam werd gesticht tot aan den tijd dat Peter Stuyvezand bet aan de Engelscben moest overgevenen als wij ons dan beri nneren wat de Hollandsche republiek toen was, kunnen wij ook de grootheid van Amerika verklaren. De geschiedenis van ons land moet, als bet y-are, geheel overgewerkt worden, sedert daarvan werd in den loop van het jaar afge lost ƒ30730,93, zoodat bij het sluiten van bet boekjaar de nog onafgeloste voorschotten be droegen ƒ14380. De bank ontving voor de in het afgeloopen boekjaar verleende voorschotten aan intrest ƒ1043,38 en boeten ƒ10,31, samen ƒ1053,69; de gereserveerde intrest van voorschotten, in het jaar 1891 verleend, bedroeg ƒ402,77 en de rente van tijdelijk uitgezet kasgeld ƒ11,31, dus te zamen ƒ1467,77. Daarvan moet worden afgetrokken, als nog niet verschenen, de rente loopende over het nu ingetreden boekjaar 1893 ƒ370,37, blijft alzoo ƒ1097,40. Door de bank werd bijgeschreven de rente op de spaargelden ƒ108,451/3, betaald op de spaargelden de rente ad 36,221/a, aan intrest van opgenomen gelden ƒ85.36, aan terugbe taling voor vervroegde aflossing van voorschot ten ƒ15,58'/-, de onkosten der vereeniging ƒ120,20 of samen ƒ365,8272, zoodat de zuivere winst der vereeniging bedraagt 731,57'/2. Overeenkomstig art. 30 der statuten stelt bet bestuur voor van dit bedrag uit te keeren aan het bestuur voor administratiekosten ƒ365.785, aan de leden 5'/2 over hunne stortingen ƒ315.92 en aan bet reservefonds de resteerende ƒ49.87, samen alzoo 731,575. De hoornblazer L. H. v. d. M. van het bataljon infanterie te Vlissingen is door den krijgsraad in het eerste militaire arrondisse ment, wegens insubordinatie, veroordeeld tot 6 maanden militaire detentie, waarna hij ge durende een jaar wordt geplaatst bij het algemeen depot van discipline. De St. Ct. van heden bevat de statuten van de Christelijke Jongelings-vereeniging Obadja, te Kapelle bij Goes. De vereeniging erkent, blijkens die statuten, als baren grondslag de Schriften van het Oude en Nieuwe Testament als Gods Woord, en onzen Heere Jezus Christus als den algenoeg- zamen Zaligmaker, God geopenbaard in het vleescb. Het doel der vereeniging is onderzoek der Heilige Schrift, ter bevordering en uitbreiding van 's Heeren Koninkrijk, en alles wat gods dienstige en maatschappelijke kennis, ook in bare omgeving, kan bevorderen. Daartoe zal eene bibliotheek worden gevormd, bestaande uit werken en tijdschriften van godsdienstigen aardvoorts uit werken over geschiedenis, aardrijkskunde enz. Tot de werkzaamheden der vereeniging be hoort bet maken van opstellen overBijbelsche, vaderlandsche en kerkgeschiedenis en verder het bespreken van zaken op godsdienstig en maatschappelijk terrein. De beer Adr. van de Linde teWemel- Washington Irving onze Hollandsche voorva deren gemaakt heeft tot onzinnige karikaturen, wat door velen als wa arbeid is aangenomen en de vroegste geschiedenis van onzen staat is helaas veel te veel bezien uit een Engelsch oogpunt. Laat ons eerlijk wezen en eer geven wien eer toekomt. Engeland stond in die tijden niet vooraan in Europa, maar de kleine doch machtige Nederlandsche republiek wees den weg en leerde hoe de vrijheid wordt ver kregen en bewaard. De oorlog met Spanje was een strijd voor vrijheid van geweten, welke meer dan drie vierden van een eeuw aanhieldhet was de strijd der puriteinen voor bun beginselen. Aan dien kamp namen duizenden Engelsche krijgslieden deel, die als strenge monarchalen de zee overstaken en als overtuigde republi keinen terugkeerden. Meer dan twee eeuwen lang stond het, met hardnekkige onverzette lijkheid, aan de golven ontwoekerde Holland aan de spits der menscbelijke ontwikkeling. Het bebeerscbte den handel en de nijverheid, de wereldmarkt en de wereldzee. Dat kleine en roemrijke land was bet brandpunt van staatkundige ontwikkeling the great intellec tual and instutional storehouse of the world.) Deze feiten zijn zeker, maar vooral wil ik bier wijzen op wat Engeland aan Holland verplicht is, en bovenal die graafschappen, waaruit de pelgrimvaders en de puriteinen naar Amerika trokken. Uit de Nederlanden werd bet eerst aan de Engelschen de bijbel in de landtaal verschaft. De eerste volledige overzetting van den bijbel uit bet Hollandsch en Latijn was bet werk van Miles Coverdale, hem opgedragen door Jacob van Meteren te Antwerpen, met het doel" om de kerk van Christus in Engeland te bevorderen. Er was geen volk op aarde zoo innig doordrongen dinge is benoemd tot teekenaar-schrjjver aan den polder Delfland. Gedurende bet jaar 1892 zijn te Zierik zee binnengekomen 12 zeeschepen en 544 binnenschepen en uitgevaren 11 zeeschepen en 522 binnenschepen. Naar men meldt beeft jhr A. C. Röell, wegens vermeerderde ambtsbezigheden, zijn ontslag genomen als lid van den gemeente raad aldaar. Door de afdeeling Hulst der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd, in hare deze week gehouden vergadering, door den secretaris rekening gedaan over 1892, sluitende met een batig slot van 871.68. Eene subsidie van 250 aan de oommissie voor de stierenkeuring voor 1893 in dat district werd algemeen goedgekeurd, eveneens eene van 25 aan de vereeniging te Terneuzen van landbouwers -die suikerbieten verbouwen Besloten werd voor dit jaar geen subsidie te verleenen aan de commissie ter aanmoediging en bevordering van de paardenfokkerij in dit gewest. Verder werd nog besloten tot bet indienen van een adres aan de regeering ter verkrijging van een rijkslandbouwproefstation in Zeeuwsch- Vlaanderen. In de Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering te Zaamslag werd gunstig beschikt op een verzoek van bet hoofd der openbare school te Othene om eene bijdrage uit de ge meentekas ten behoeve der uitbreiding zijner schoolbibliotheek. Een adressant om vergun ning voor verkoop van sterken drank in het klein werd verwezen naar bet college van burg. en weth. Het primitief kohier der schoolgelden voor 1893 werd vastgesteld op een bedrag van f 278.40. Aan C. Klaassen werd eervol ontslag ver leend als doodgraver op de burgerlijke be graafplaats en als klokluider. Benoemd werdenals doodgraver Antb. Klaassen met 4 stemmen, J. van de Velde verkreeg er 3, en als klokluider Antb. Klaas sen voornoemd met 5 van de 7 stemmen. De overige 2 bekwam J. A. Moens. Aan den gemeenteveldwachter werd met algemeene stemmen eene gratificatie ad 30 verleend over 1892 en met ingang van 1 dezer zijne jaarwedde met gelijk bedrag verhoogd en alzoo gebracht op 480. De jaarwedde van den kantoorhouder voor 's rijks telephoon- dienst werd verhoogd met 25 en bepaald op 100, ingaande met 1 Januari 1893. Naar aanleiding van bet voorstel van den voorzitter om burg. en weth. machtiging te van bijbelbegrippen als Holland, wat zeker niet weinig medewerkte tot versterking dei- verwonderlijke veerkracht, door de Neder landers betoond. Tijdens de onderdrukking door Alba, den bloeddorstigen landvoogd van den somberen Spaanscben dwingeland, verlieten duizende gezinnen uit de Nederlanden hun vaderland en vestigden zich in de Oostelijke en Zuidelijke graafschappen van Engeland. Ieder dier Hervormden bracht een bij bel mede, en gebruikte dien voor zich zelf en zijne buren, waardoor een verwonderlijke invloed werd uitgeoefend. Deze landverhuizers waren geen armen, die aalmoezen kwamen bedelen, maar ijverige, zichzelf steunende mannen ge leerden, nijveraars, koopliedenverschillend in vermogen, maar bezield door dezelfde zucht naar vrijheid van consciëntie. Het waren meest nobele mannen, mannen van overtuiging en kracht, en nimmer gingen er zendelingen in zulk eene menigte. Van hen leerden de Engelseben opvoeding, landbouw, handel, zedelijkheid, vrijheidszin, maar bovenal de kracht van den godsdienst. Het dagelijksclie leven dier uitgewekenen predikte Christelijke deugd, matigheid en 'kuischheid. Onder den invloed van den door ben ontwikkelden geest, ontstond de universiteit van Cambridge, een middelpunt van beginselen welke de eerste leiders der Engelsche koloniën in Amerika bezielden. Uit de graafschappen in Engeland, waar de Hollanders meest gevestigd waren en langzamerhand met de bevolking samen smolten, kwam de groote landverhuizing voort naar Nieuw-Engeland en' zoo mag ook in dezen zin gezegd worden, dat Holland de grondslag is, waarop de Vereenigde Staten zjjn gebouwd. De spreker stond aan bet einde zijner toe spraak nog stil bij de verschillende instellingen, van de vaderen geërfd, en vooral bij deopen- verleenen grond en sintels, aanwezig op den vuilnishoop, langs grindwegen en op de los- en laadplaats te doen storten, werd de opmer king gemaakt dat burg. en weth. reeds vroe ger eigenmachtig hadden gehandeld door vergunning te geven tot bet kosteloos weg halen van grond en sintels ten behoeve van voetpaden, waarvan de onderhoudsplicht op particulieren rust. Met algemeene stemmen, zonder medestem ming van burg. en weth., werd besloten dat het daarvoor verschuldigd geweest bedrag, ad 0,25 per wagenvoer of 0,15 per karre vracht, te zamen over de geheele hoeveelheid uit makende 12,60, alsnog ten voordeele van de gemeentekas moet worden geïnd. Voor het Algemeen Overzicht zie men het Bijvoegsel. Beknopte 3 e 1 e 11 e el i n <4 e 11 Te Brussel houden de werkloozen dage lijks bijeenkomsten en optochten. Aan bet gesticht Baudoin wordt hun soep en brood uitgedeeld. Te Antwerpen neemt bet getal werkloozen tengevolge van den toestand op de rivier de laatste dagen zeer toe. Het gebrek is groot. De vereenigde rechterzijde uit de Bel gische kamer heelt zich in alle opzichten eens verklaard met bet herzieningsvoorstel der regeering. Heden zullen in de herzieningscommissie de voorstellen der regeering worden ingebracht en indien de linkerzijde elke schikking wei gert, zal bet debat onmiddellijk voor de kamer gebracht worden. In bet district Essen namen Vrijdag nog 4644 mijnwerkers aan de werkstaking deel. Het getal werkstakers neemt eiken dag af. Men beschouwt de grève als geëindigd. Na langdurige beraadslaging is bet wets ontwerp betreffende de beursbelasting door den Duitschen rijksdag naar de militaire com missie verzonden. Door den Franscben senaat is bet ont wei- ptot wijziging van de wet op de druk pers aangenomen. Eveneens werd goedgekeurd bet ontwerp betreffende de beleedigingen jegens vreemde souvereinen en gezanten. De minister Ribot voerde daarbij het woord bij verklaarde dat geen bijzondere wet noodig is tot beteugeling der onwaardige beschuldi gingen, waaraan president Carnot bloot staat. Hij vroeg daarom intrekking van bet amen dement, dat te dien opzichte gesteld is, wat geschiedde. Op het bal ten raadhuize te Weenen bood keizer Frans Jozef, zoodra hij den Fran- bare school, die ook in Amerika tegenwoordig dikwijls wordt aangevallen. Er zjjn menscben, zeide bij, die baar trachten te vernietigen en te vervangen door anderen, welke gelukkig de meerderheid van onze landgenooten niet wenscht. Onze tegenwoordige scholen bevatten reeds de kiem onzer staatsinstellingen en be vorderen ware democratische geljjkheid. Ons schoolwezen is eene nationale instelling, en niet ingesteld door een kerk met een eigen aardig streven om afscheiding en twist reeds van den kindertijd af onder bet volk te bren gen en evenmin bestemd voor zekere klassen, die de kinderen zou willen scheiden in af'dee- lingen naar bet geldbezit hunner ouders. De Amerikaanscbe republiek eigent zich, om zoo te zeggen, de kinderen toe, onder baar vlag geboren, en baar schoolwezen moet een krachtig middel blijven om ze tot goede burgers te maken. De school moet het machtig werktuig zijn, om de verschillende nationaliteiten, welke zich in ons land vestigen, tot een volk te maken zij moet een bolwerk bljjven tegen overbeer- scbing, zoowel burgerlijke als kerkelijke, en tegen alle slechte beginselen, die uit vreemde landen in onze Staten worden gebracht. Onze school geeft de Amerikaanscbe vlag in de banden der kinderen, met bet doel om die levenslang met eer omboog te houden. Zij, die deze schoone inrichting, welke be staat sedert de Hollanders Nieuw-Amsterdam hebben gegrondvest, pogen omver te balen, verdienden behandeld te worden, als de onver laten die onze vlag zouden durven beschimpen. Ik wek u, mjjne vrienden, op, zoo besloot de prediker, om onze voorvaders, de stichters van ons vaderland, te vereeren. Houdt vast aan bun onwrikbaar vertrouwen op GodEert Gods kerk, ieder naar zjjn inzicht, zooals zij het deden; knielt in bet gebpd zooals die scben gezant Decrais en diens echtgenoote onder de aanwezigen opmerkte, mvr. Decrais den arm. De beteekenis dezer keizerlijke beleefdheid is niet ver te zoeken, als men zich herinnert het leugenachtige bericht, door den corres pondent van een Hongaarsch blad, den thans uit Frankrijk uitgeweken journalist Szeleki de wereld ingezonden, betreffende de in het oog vallende lompheid waarmede keizer Frans Jozef den Franschen gezant op een hofbal zou hebben behandeld. Volgens verscheidene Romeinsche bladen zou de huiszoeking bjj den gouverneur der Banca Romana Tanlongo en bij den kassier Lazzaroni niets bijzonders hebben opgeleverd. Men zegt dat Tanlongo een groot deel van zijn particulier archief beeft verborgen daarin bevinden zieb documenten, welke betrekking hebben op talrijke personen uit de financieelö en politieke wereld. Aan den Temps wordt uit Milaan gemeld, dat Giolitti het ontslag van het kabinet den koning zou aanbieden, en dat de koning bet zou aannemen, om daarna Giolitti te belasten met de samenstelling van een nieuw ministerie waarvan de minister van financiën Grimaldi zou zijn uitgesloten. Niettegenstaande de Marokkaanscbe re geering een schadeloosstelling van 5000 doll, heeft beloofd wegens den moord, op een Engelsch onderdaan gepleegd, is bet jongste Britsch-Marokkaansch incident nog niet ge ëindigd. Engel and's zaakgelastigde eischt een meer volledige voldoening. Misschien zal de nieuwe vertegenwoordiger, sir West Ridge- way, die Zondag a. over Parjjs en Madrid naar Marokko vertrekter beter in slagen de goede verstandhouding tusscben Marokko en Engeland te herstellen, welke sedert bet onhandig optreden van sir Euan Smith zooveel te wensehen overlaat. De Emir van Bokhara brengt thans een bezoek in Rusland. Te St. Petersburg liep bet gerucht dat hjj bereid is zjjn rjjk aan Rusland te verkoopen voor vjjf millioen roe bels baar en 100.000 roebels jaarljjks levens lang Koning Alexander van Servië ontving Donderdag avond bet volgend telegram uit Parijs: »Ik heb mjj met uw moeder verzoend. Milan." De koning antwoordde »Uw depêche beeft mjj zeer getroffen. De dag van heden is de gelukkigste mjjns levens. Ik omhels u en verzoek u mjjn moeder voor mjj te omhelzen. Alexander." Burgerlijke stand. Van 14—21 Januari. Vlissingen. Ondertrouwd A, Mos, jm. 2? j. met J. J. van Heulenj jd. 28 j. groote vaderen u voorgingenleert den bjjbel gelijk zij en laat in ieder Amerikaansch gezin de geest leven, zoo schoon uitgedrukt in de u allen bekende schilderij van TurnerDe oude Hollandsche grootmoeder lezende in haar bijbel. Zorgt dat het leven uwer kinderen den roem der vaderen verkondigtmaakt de Vereenigde staten van Amerika een machtig werktuig tot verbetering van de wereldherziet onze wetten en maakt dat zij vervuld blijven van den godsdienstzin der vaderenzorgt dat Amerika trouw blijve aan zijne grondvesters en bewaart dus voor de wereld een der laatste en schoonste bloemen aan den boom van bet verledene. Een bekend reiziger schreef onlangs, dat hij bij alle volken en vooral daar, waar geworsteld werd om vrijheid, een streven bad opgemerkt naar de instellingen die wij bezitten, en tevens groote belangstelling in onze ontwikkeling. Hij was in Zwitserland tegenwoordig bij den geweldigen indruk van den dood van president Garfieldin Ceilon was bij getuige van de deelneming in bet sterven van Longfellow, en zelfs in Japan trof hem de belangstelling bjj den dood van Emerson. Waar ook op aarde, zegt bij, ik mijn oor te luisteren legde, mis schien minder in bet publiek dan in vertrou welijke gesprekken, aan den huiselijken haard, overal vernam ik instemming met onze Ameri- kaansche instellingen, en, als een echo van bet gebed van onzen staatsmartelaar Abraham LincolnDat de regeeringen van het volk, voor bet volk en door het volk nooit van de aarde mogen verdwjjnen, De tegenwoordige wereld beeft thans de Vereenigde staten van Amerika noodig, zoo als Amerika eens behoefte bad aan Holland.

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 1